Klub filma

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#301 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by zomri »

Junak prve hefte snima seriju o autoru koji je dosta spominjan u trećoj hefti kluba filma <3

https://variety.com/2020/tv/global/kiri ... 234637768/
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#302 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by Nierika »

Pogledah. :D

U filmu je primjetan kontrast - erosa i tanatosa, užitka i bola, stvarnosti i fantazije, elemenata horora i komedije (malo sam na vi s ovim hibridnim žanrom, najbliže tome što sam gledala je Lynch, ali može :mrgreen: ). Kombinacija smiješnog i strašnog filmu daje groteskni šmek, što je dodatno naglašeno vizuelnom estetikom i pretjerivanjem; likovi su također pomalo groteskni. Miss Luckmoore mi pomalo liči na Morgianu Juraja Herza, tj. čitava vještičja ekipa je dolepršala iz gotičke stvarnosti. Ili Magbeta? :mrgreen: Faustovski motiv prodaje duše, masovna hipnoza i manipulacija su odlično prikazani kroz magiju, ritual, zagonetke umjesto replika, geometriju i mehanizam veš-mašine. Sheilini šefovi, atmosfera na poslu i brojanje minuta u wc-u :mrgreen: bi mogli biti i blagi distopijski elementi, nešto slično postoji u filmu Loveless (također suptilno i u drugom planu, u firmi glavnog lika). Što se interpretacije svih onih motiva tiče - ni u jedan se ne mogu zakleti. :oops: :mrgreen: Dentley n Soper se može tumačiti i kao 'soba potrebe' ili personifikacija potisnutih fantazija i želja koje dolaze sa cijenom? Prvi dio filma odaje dojam da je Sheila glavni lik, ali drugi otkriva da je njena priča samo još jedna u tom neprekidnom lancu konzumerizma, jedina konstanta u toj priči je proizvod tj. haljina, sve ostalo nestaje u plamenu.
Dopisaću još toga kad mi se slegnu utisci. :mrgreen: Prva reakcija na film mi je osjećaj hipnotisanosti, što mu je potencijalno i bila namjera. :mrgreen:
I da, tu je i Barry Adamson u ulozi Zacha. :mrgreen:
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#303 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by zomri »

Tipičan dale-ovski onirički film :mrgreen:

Ima hintove Lyncha ali i Stephena Kinga te giallo filma. Što se tiče motiva ovdje je prisutan motiv teksture, kako u samom nazivu tako i u onoj ubijajućoj haljini. Na prvu ozbiljan hororac, na drugu crna komedija :D Film je zapravo romerovska kritika konzumerizma, kroz tu haljinu, ali i kroz veš mašinu u kojoj je oprana. Kod Kingove (i Carpenterove) Christine zlo je poticalo iz auto industrije i saobraćajne kulture. Kod Stricklanda zlo je satkano kako u samom materijalu, in fabric, tako i u proizvodnji roba za konzumerističko društvo. Dakle, kod njega zlo je doslovno u proizvodnom pogonu, u fabrici. Kod Romera ljudi su od konzumerizma postajali zombiji (umalo ne napisah zomriji :lol:) koje je "tjeralo" da idu u shopping mallove čak i kad su "mrtvi". Ovdje ih progone duhovi radnika i radnica iz proizvodnih pogona koji prave savršenu crvenu haljinu ili onu veš mašinu za koju majstor Reg ima uvježbane rečenice koje hipnotiziraju svakoga u bližoj okolini :mrgreen:

Nisam još načisto šta predstavlja jukstapozicija ova dva lika u prvoj i drugoj polovici filma. Labava poveznica im je veš mašina, ali mislim da tu ima svega još.

U svakom slučaju zanimljiv film za koji mi je drago da sam ga pogledao. Odličan izbor za nastavak kino kluba, dale :thumbup:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#304 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by Nierika »

zomri wrote: 20/06/2020 00:10 Nisam još načisto šta predstavlja jukstapozicija ova dva lika u prvoj i drugoj polovici filma. Labava poveznica im je veš mašina, ali mislim da tu ima svega još.

Da, na prvu je poveznica mašina i haljina, ali mislim da i Sheili i njemu nedostaje nešto u životu, i to ih stavlja u središte radnje. Ona se razvodi od muža i osjeća zanemareno od sina i njegove nove seksualno znatiželjne djevojke :mrgreen:, a Reg (Zašto se zove Reg Speaks?) je pred brakom, ali bih rekla da im nedostaje strasti u odnosu. I sve se odvija u periodu oko Božića, ne znam jel ovo bitno za tumačenje.

U svakom slučaju nisam načisto s puno toga. :mrgreen: Kako generalno tumačiš šta se događa? Šta je java a šta san? Da faq je prizor s hairy krvavom lutkom? :chmoljava: Ko/šta su lutke? A Sheilini šefovi? Ako se sve odvija u podsvijesti, jesu li oni neka savjest koja podsjeća na obaveze i pravila, a prodavnica nešto kao house of pleasure? Treba se vratiti i na sve one snove koje tumače..I ko je vještac? I šta znači 'you who wear me shall know me'? :-) Gwen i onaj prizor kad igraju Čovječe, ne ljuti se su mi genijalni. :mrgreen:
I meni je jako drago što sam pogledala ovo, mind-fuck je. :D
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#305 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by Nierika »

Meni se čini da je ova tema na izdisaju, dobro je izdržala i mjesec dana. :mrgreen:
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#306 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by zomri »

Ma idemo dalje. Hajde predloži film.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#307 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by walter kurtz »

zomri wrote: 21/06/2020 17:05 Ma idemo dalje. Hajde predloži film.
Stalker Andrej Tarkovski :zoka:
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#308 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by zomri »

walter kurtz wrote: 21/06/2020 17:22
zomri wrote: 21/06/2020 17:05 Ma idemo dalje. Hajde predloži film.
Stalker Andrej Tarkovski :zoka:
Nierikin je red, žalim slučaj :oops:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#309 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by Nierika »

U dilemi sam između Foxtrota i Border, ali ako će više ljudi gledati Stalkera, može Stalker. :mrgreen:
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#310 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by omar little »

ti izaberi kako si ti zamislila. ne obracaj paznju na kibicere. :)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#311 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by Nierika »

omar little wrote: 22/06/2020 02:36 ti izaberi kako si ti zamislila. ne obracaj paznju na kibicere. :)
Okej. :mrgreen: Neka bude Foxtrot ovaj put, a 'kibicer' :D ako ostane na temi, može njegov Stalker nakon (ako se svi slože).
Foxtrot ima svojih mana, ali mislim da je vrijedan gledanja.
ps. hoćeš li nam se pridružiti na temi? :mrgreen:


Edit:
I hoćemo produžiti vrijeme gledanja do nekad sljedeće sedmice, već je pon? :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#312 Re: Klub filma [Uzak - Bilge Ceylan]

Post by ExNihilo »

Krepala tema.

Predlažem promjenu formata: tema na kojoj možemo napisati osvrt na bilo koji film koji smo pogledali, a drugi se mogu uključiti u raspravu ako to požele.

Kontam da će dati više raznolikosti i dinamike temi, jer će se pričati o više filmova, koje svako bira sebi, plus nema obaveze da se određeni film pogleda u određenom vremenskom periodu.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#313 Re: Klub filma

Post by Nierika »

Ulijenili smo se malo svi. :mrgreen: Predviđam da će na jesen/zimu ova tema biti krcata ljudima. :oops:
Ja sam za, može. :)
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#314 Re: Klub filma

Post by 90minut »

Upravo tako suze oci na ovom vremenu ima se vaznijeg posla.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#315 Re: Klub filma

Post by ExNihilo »

Isčitavam Dune sagu i tako neki dan pogledam Jodorowsky's Dune. Dokumentarni film o neuspjelom pokušaju Jodorowskog da ekranizira Dune sredinom 70ih. Negdje sam ranije čitao, možda baš na ovom forumu, kako je tragedija što Jodorowski u tome nije uspio, što je ujedno dominantan narativ dokumentarca, ali dominantan narativ mojih misli nakon gledanja filma bio je - nebsima hvala da nije uspio.

Razlog za to je jednostavan: to je trebao biti film o svemu, osim knjizi iz naslova. Na samom početku dokumentarca Jodorowsky veli da je njegov Dune trebao biti film o LSD, odnosno kod gledatelja stvoriti svojevrstan pseudonarkotički efekat samim gledanjem filma. Sve OK, jarane, ali kakve to veze ima sa Dune?

Nema nikakve veze, što postane jasno onog trenutka kada Jodorowsky prizna da se počeo baviti ekranizacijom prije nego je uopće pročitao knjigu. Jodorowsky će, kasnije, ipak pročitati roman, pa je to nešto manji stepen diletantizma od onog koji će pokazati Lynch, desetak godina kasnije, kada mu tokom postprodukcije njegovog Dunea saopće da je ofulao stadion, i da je možda ipak trebao pročitati jebenu knjigu.

Mislim da nema pozicije na planeti, uključujući čistače komunalnih preduzeća, koje kolokvijalno zovemo smećarima, a koji neće dobiti otkaz momentalno ako prije izvršenja svog posla ne sjednu, ne razmisle, i ne pročitaju šta im je zadatak. Ali valjda Jodorowsky i Lynch misle da su iznad toga. Lakše je kasnije pričati da nisi imao kreativne slobode. Koje kreativne slobode, nisi pročitao jebenu knjigu?

Jodorowsy's Dune je trebao biti pionir onoga što će kasnije postati trend, naročito 90tih godina, i naročito u žanru naučne fantastike, a to je da se za glavne uloge dovode pjevači, glumci, i druge pop ličnosti. Neke od glavnih uloga Jodorowsy je namijenio Mick Jaggeru i Salvador Daliju. Valjda je Jodorowskom nebitno bilo što Salvador Dali, po vlastitom priznanju, prezire kinematografiju i što je pristao glumiti isključivo jer su mu obećali $100.000 po minuti.

Mmm, da, siguran sam da bi to ispalo odlično.

Jedina poveznica koju sam ja uspio uhvatiti sa Dune jeste ta što Dune (roman) maestralno istražuje pitanje proročanske psihologije, a Jodorowsy, I shit you not, veli da bi njegov film bio ravan dolasku proroka i da bi promijenio čovječanstvo. Dakle, mislim da se Jodoworsky identificira sa protagonisotm priče, jer vidi sebe kao mesiju kinematografije.

Stav zreo za psihijatrije, ali ipak je polučio jedan biser. Naime, Jodorowsky je htio da Pink Floyd komponuje soundtrack, pa je dogovorio susret s njima. Ovi su ga dočekali, a kako drugačije, nego povaljani po studiju žedrući hamburgere. Na šta je stari popizdio, i održao im predavanje kako pokazuju nepoštovanje prema čovjeku koji realizira najbolji film u historiji kinematografije. :lol: Zamišljam Floydovce, zalogaj napola u ustima, dok s nevjericom gledaju u budalu.

Sve u svemu, apsolutno sve i jedan studio je odbio finansirati njegov Dune. Pa, bit će da kapitalizam ipak radi kako treba. Lynch je jebao Dune za narednih 30 godina, Jodorowsky bi ga jebao za sva vremena.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#316 Re: Klub filma

Post by Nierika »

Ja nisam čitala ni knjigu ni gledala ijedan od ta dva filma :mrgreen:, ali jesam čitala neke Lynchove misli na tu temu:
Then I heard that Dino De Laurentiis wanted to meet me about this thing called Dune. I thought he said "June" :D , because I didn't know anything about Dune, but all my friends were saying "Oh my god, that's the number one science-fiction book ever. So I thought, okay, I'll go meet Dino and I'll really get a headache, based on what I'd heard about him.

(..)

Dune is a story of a quest for enlightenment and that's part of why I did it, but I also knew I was going into something that was meant to be for some reason. I didn't know what the reason was, but I was in it. I brought in Chris De Vore and Eric Bergren to work on the script with me because we'd work together and I really liked them, and they were big fans of the book.
Once Chris and Eric and I started writing together, I realized pretty soon that each of us had a different idea of what Dune was. I knew what Dino (De Laurentiis) liked and didn't like by then, and I knew we'd be wasting our time if we wrote the script the way Chris and Eric wanted to do it, because Dino would never go for it. Dino didn't understand any kind of abstraction or poem, no fucking way - he wants action. I felt bad when Chris and Eric left, because they were banking on working on Dune, but I just continued working on the script on my own. I don't recall Dino ever saying anything about the script except that he liked it or "I no understand this".
Dino loves film, but not my kind of film, so he had a dilemma with me. He said "This guy Lynch made Eraserhead, which I hate, and The Elephant Man, which I love." He wanted The Elephant Man director.
(..) but I always knew Dino had final cut on Dune, and because of that I started selling out before we even started shooting. I knew he would go for this, but he wouldn't go for that, and I just started selling out. It was pathetic is what it was, but it was the only way I could survive, because I signed a fuking contract.
Napišem osvrt kad/ako pogledam. :mrgreen:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#317 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote: 20/05/2020 23:47 Temu posvećujem @Tito_i_Partija koji bi sigurno dao doprinos istoj da je još s nama. :D
dale cooper wrote: 21/05/2020 00:13I veliki respekt za posvetu Titi i Partiji. :thumbup: Nedostaje mi. :|
Image
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#318 Re: Klub filma

Post by omar little »

oho-ho. @Tito_i_Partija popustili kapitalizmi pa se more i do foruma malo svratiti, a? :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#319 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

omar little wrote: 17/08/2020 14:24 oho-ho. @Tito_i_Partija popustili kapitalizmi pa se more i do foruma malo svratiti, a? :D
Kapitalizmi nisu problem, al' nostalgija je cudo. Sta da ti kazem, zafalite mi 'vako nekad. :-D
User avatar
vicious
Posts: 6862
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#320 Re: Klub filma

Post by vicious »

Tito_i_Partija wrote: 18/08/2020 06:06
omar little wrote: 17/08/2020 14:24 oho-ho. @Tito_i_Partija popustili kapitalizmi pa se more i do foruma malo svratiti, a? :D
Kapitalizmi nisu problem, al' nostalgija je cudo. Sta da ti kazem, zafalite mi 'vako nekad. :-D
A vidi ovog putnika namjernika :lol:
Nice to see you again, comrade Tito :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#321 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

vicious wrote: 18/08/2020 09:43 A vidi ovog putnika namjernika :lol:
Nice to see you again, comrade Tito :D
Pa gdje si ti kolega Višs? Jel' te i sad frustriraju kanarinci iz Dortmunda k'o nekad davno? :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#322 Re: Klub filma

Post by _BataZiv_0809 »

Tito_i_Partija wrote: 17/08/2020 08:16
ExNihilo wrote: 20/05/2020 23:47 Temu posvećujem @Tito_i_Partija koji bi sigurno dao doprinos istoj da je još s nama. :D
dale cooper wrote: 21/05/2020 00:13I veliki respekt za posvetu Titi i Partiji. :thumbup: Nedostaje mi. :|
Image
:shock: :shock: :shock:
User avatar
vicious
Posts: 6862
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#323 Re: Klub filma

Post by vicious »

Tito_i_Partija wrote: 19/08/2020 07:01
vicious wrote: 18/08/2020 09:43 A vidi ovog putnika namjernika :lol:
Nice to see you again, comrade Tito :D
Pa gdje si ti kolega Višs? Jel' te i sad frustriraju kanarinci iz Dortmunda k'o nekad davno? :-D
Naravno, vječiti izvor frustracije drugim mjestom :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#324 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

_BataZiv_0809 wrote: 19/08/2020 07:52 :shock: :shock: :shock:
:kiss:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#325 Re: Klub filma

Post by Tito_i_Partija »

vicious wrote: 19/08/2020 10:04 Naravno, vječiti izvor frustracije drugim mjestom :D
Al' ipak bolje Bayo da uzme klempu nego plastika iz Pariza, jelde? :D
Post Reply