Kljuc Dzenneta

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ragib

#1 Kljuc Dzenneta

Post by ragib » 01/04/2004 23:08

Uslovi za valjanost Shehadeta
Dzemaluddin Zarabozo
بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله ربّ العلمين والصلاة والسلام على رسول الله

Ovo je prevod clanaka "The conditions of La ilaha ill Allah" iz knjige "The Friday Prayer, Part II", napisane od strane Dzemaluddin Zaraboza, porijeklom iz Spanije, koji je presao na Islam za vrijeme studija na Berkeley univerzitetu u Kaliforniji. Trenutno je jedan od poznatijih predavaca o Islamu u SAD, gdje inace zivi. Sam clanak je od izuzetne vrijednosti i vaznosti za sve muslimane, a vjerovatno vise za o ne koji su rodjeni u muslimanskim familijama, nego za one koji su presli Islam, jer ovi drugi obicno dobro prouce znacenje sehadeta prije nego sto prihvate Din.

Svaki musliman zna da su rijeci "laa ilaaha ill Allah" kljuc dzenneta. Medjutim veliki broj muslimana se oslanja samo na izgovaranje ovih rijeci, vjerujuci da je to dovoljno za ulazak u dzennet. Oni misle da ce biti uvedeni u Dzennet jednostavno zbog izgovaranja sehadeta.

Nema sumnje da je puko izgovaranje sehadeta, "Ja ocitujem da nema (istinskog) Boga osim Allaha i ocitujem da je Muhammed Njegov rob i poslanik," nedovoljno za spas na iducem svijetu. Ustvari, licemjeri su vrlo cesto izgovarali ovaj sehadet, medjutim Allah ih opisuje kao lazove, i kaze da ce boraviti u najdubljem dijelu Dzehennema.

Kao sto kazu mnogi islamski ucenjaci, ovaj sehadet je uistinu kljuc Dzenneta. Poznati taabi`ii (iz druge generacije muslimana) Wahb ibn Munabbih je jednom bio upitan, "Nije li sehadet "laa ilaaha ill Allah" kljuc Dzenneta?" On je odgovorio, "Jeste, ali svak kljuc ima zupce. Ako dodjes sa kljucem koji ima odgovarajuce zupce, vrata ce ti se otvoriti. A ako nema, vrata ti se nece otvoriti. Dakle, izgovaranje sehadeta mora zadovoljiti odredjene uslove. Od ispunjenja tih uslova zavisi da li ce neka osoba imati koristi od ocitovanja sehadeta, bez obzira koliko ga puta ponavljala.

Prije nego sto prodiskutujem te uslove, moram obratiti paznju na jos jednu stvar. Postoje ljudi koji imaju obicaj da uzmu jedan hadis ili jedan ajet i da onda na osnovu tog hadisa ili ajeta dodju do zakljucka da ce, naprimjer, ko god kaze, "laa ilaha ill Allah", uci u Dzennet. Mi moramo shvatiti da svi kur’anski ajeti i svi hadisi dopunjavaju i objasnjavaju jedni druge. Da bi se doslo do tacne pozicije o bilo kojem pitanju, covjek mora sakupiti sve relevantne ajete i hadise te vidjeti sta Islam kaze o tome. To isto vazi i za uslove sehadeta.

Ako mi prostudiramo kur’anske ajete i hadise Poslanika `alejhis selam, saznacemo da postoji sedam, osam ili devet uslova za valjanost sehadeta, zavisno kako na njih gledamo. Moramo biti sigurni da ih ispunjavamo u nasim vlastitim zivotima i u svjedocenju vjere. Bitno je da damo sve od sebe da ih zadovoljimo prije nego sto postane prekasno i izgubimo svaku korist od ocitovanja sehadeta. Cilj proucavanja ovih uslova upravo jeste njihova primjena. Na nama je da se preispitamo i da osigurmo da ispunjavamo ove uslove i da nam, uz Allahovu milost, vrata Dzenneta budu otvorena s kljucem ‘laa ilaha ill Allah’.

Prvi uslov je al-`ilm - znanje. To znaci da mi moramo posjedovati osnovno i generalno znanje o znacenju sehadeta. Moramo razumjeti sta sehadet negira i sta potvrdjuje. Allah ta`ala kaze u Kur’anu:

"Znaj da nema boga osim Allaha (tj. Nista sto ljudi uzimaju za bozanstvo ne zasluzuje ibadet i pokornost osim Allaha, jedinog istinskog Boga)." 47:19

Slicno tome, Poslanik, `alejhis sela, je rekao: "Ko god umre znajuci da nema boga osim Allaha uci ce u Dzennet." [Muslim]

Ustvari, sehadet znaci svjedocenje. Kada covjek nesto svjedoci, on mora znati sta je to o cemu svjedoci. Ocigledno, svjedocenje o necemu o cemu covjek nema znanja je potpuno neprihvatljivo. Allah kaze u Kur’anu: "Osim onih koji svjedoce istinu i oni to znaju." [43:86]

Sada ovaj uslov vjerovatno izgleda ocigledan. Ako vam neko kaze, "Nema boga osim Allaha", a onda kaze da on ustvari kad kaze Allah misli na Isusa, vi biste mu odmah rekli da je njegov sehadet besmislica. A da li mozete zamisliti da postoji jedna muslimanska zemlja gdje su do nedavno imali godisnju proslavu koja je trajala sedam dana pod imenom, "Bogovi mora"! A nazivaju se muslimanima i ponavljaju sehadet vise puta dnevno. Ovaj primjer ocigledno pokazuje da oni ne znaju znacenje sehadeta. Osim ako imaju neki prihvatljiv izgovor pred Allahom za svoje neznanje, da li mislite da ce takvo svjedocenje njima otvoriti vrata Dzenneta?

Danas postoje mnogi muslimani koji se pitaju zasto ne bismo prihvatili svjetovno uredjenje (I ostavimo Allahove zakone). Oni u tome ne vide nista pogresno! Mnogi ti muslimani klanjaju pet dana dnevno i cesto ponavljaju sehadet. A i dalje ne vide nista pogresno u prihvacanju drugog Zakonodavca pored Allaha. Kakav sehadet takvi ljudi ponavljaju?

Svi mi moramo dati sve od sebe da naucimo barem osnove islamskog vjerovanja. Osnove znacenja sehadeta. Na taj nacin, in sha’ Allah, mi cemo ocitovati sehadet ispravno. Svjedocicemo istinu onako kako treba.

Drugi uslov za valjanost sehadeta je al-jaqiin - izvjesnost/uvjerenje - sto je suprotno od sumnje i neizvjesnosti. U Islamu, svaka sumnja je jednaka kufru ili nevjerstvu. Mi moramo, u nasim srcima, biti apsolutno sigurni u pogledu istine sehadeta. Nasa srca ne smiju da se kolebaju ni na kakav nacin kada svjedocimo istinu, "Nema nista sto zasluzuje ibadet osim Allaha."

Allah kaze o vjernicima u Kur’anu da vjeruju u Allaha i da se njihova srca ne kolebaju. Allah ta`ala kaze: "Pravi vjernici su oni koji vjeruju Boga i Njegova Poslanika, a zatim u to ne sumnjaju i bore se na na Bozjem putu svojim imecima i svojim zivotom. To su oni iskreni (pravi vjernici)." 49:15

Slicno tome, Poslanik, sallallahu `alejhi we sellem, kaze: "Niko ne sretne Allaha sa sehadetom da nema istinskog boga osim Allaha i da sam ja Allahov poslanik, i da u to ne sumnja, a da nece uci u Dzennet." (Muslim)

Uistinu, Allah je rekao o licemjerima da se njihova srca kolebaju. Naprimjer, Allah kaze,

"Od tebe ce traziti dozvolu (da izostanu iz dzihada) samo oni koji ne vjeruju u Allaha i Sudnji dan i cija srca sumnjaju. Oni se u svojoj sumnji kolebaju." [9:45]

Mnogi ucenjaci su rekli da su bolesti srca ili sumnje koje udju u covjekovo srce, opasnije za njegovu vjeru od strasti i pohota. To je zato sto covjek moze u odredjeno vrijeme zadovoljiti svoje strasti i pohote, ali on i dalje vjeruje da je to pogresno, te ce se mozda savladati, uciniti tawbu i ostaviti taj grijeh. A sto se tice sumnji, one mogu uci u srce, a da lijeka nema. Takva osoba na kraju izadje iz okrilja Islama u potpunosti ili nastavi da prakticira Islam dok, ustvari, u svom srcu ne posjeduje istinsko vjerovanje.

Najbolji lijek za ove sumnje u srcu je sticanje znanja. S ispravnim znanjem o Kur’anu i Sunnetu vecina ovih sumnji ce biti otklonjene. Ucenjem i proucavanjem, covjek dostize izvjesnost. A sto covjek vise i vise uci i njegova izvjesnost ce se povecavati.

Dat cu vam samo jedan primjer koji se tice svih sumnja i nesporazuma na koje nailazimo u vezi sa autenticnosti hadisa. Naprimjer, neki muslimani cak tvrde da su hadisi bili zapisani mnogo godina poslije smrti Poslanika, sallallahu `alejhi we sellem. Uistinu, izgleda da postoje muslimani koji imaju veliku sumnju u hadis i koji na osnovu svoje sumnje olahko odbijaju hadis. Ali, ako covjek odvoji vremena da prouci istoriju hadisa i njegovo ocuvanje, odmah ce shvatiti da se sva ta misljenja i optuzbe protiv hadisa uopste ne baziraju ni na cemu naucnom. One nisu nista vec neispravne tvrdnje, ciji je izvor Sejtan, i kojima su muslimani sa slabim znanjem i razumjevanjem dozvolili da udju u njihova srca.

Dozvolite mi da vam ukazem paznju na jos jednu stvar u vezi izvjesnosti. Kao sto sam prije objasnio, sumnje i pogresno razumjevanje su vrlo opasni za covjekovu vjeru. Sumnja i kolebanje su jednake napustanju Islama. Stoga se svaki musliman mora sacuvati takvih sumnji i udaljiti se od svih njenih izvora - posebno ako ne posjeduje solidno znanje o islamskim naukama i znanje kojim bi pobio takve sumnje. Zato ako covjek ima kolegu ili prijatelja, pa makar on bio i musliman, a koji ga stalno tjera na sumnju u Allaha i Njegovu religiju, treba da ga napusti s ciljem da sacuva svoju vlastitu vjeru. Mnogi muslimani danas uce Islam od orijetanlista, i zbog njihovog slabe osnove u islamskim znanostima, podlezni su uticaju besmislica koje neki od orijetalista predaju u ime ‘nauke’. Covjek treba da bude svjestan i ostavi se toga, te da stekne dublje znanje o Islamu kroz autenticne izvore religije.

Ponovo napominjem, najjaca protusnaga za pobijanje sumnje i nesporazuma, poslije upute Allaha ta`ala, je ispravno znanje o religiji. Kada covjek to posjeduje, slabi argumenti koje koriste neprijatelji Islama na njega nece uticati, i on ce biti medju onima koje je Allah upisao u Kur’anu:

"Zaista se Allaha boje samo uceni medju Njegovim robovima." [35:28]

Gluhoprdic

Post by Gluhoprdic » 02/04/2004 10:54

Pa zasto onda postoje 74 mezheba u Islamskom svijetu.

-DA-

Post by -DA- » 02/04/2004 20:12

To si ti malo pomijesao stvari. Ne postoje 74 mezheba u "Islamskom svijetu". Vjerovatno referiras hadisu koji govori o tome pa ti mogu reci da je to "normalna stvar" jer priroda ljudi je takva. Zato nas je Poslanik saws obavijestio kako da znamo sta je Pravi put (Kur'an i Sunnet) i sta da slijedimo. 4 mezheba su npr bazirana na toj osnovi zato su sva cetiri jednaka i priznata medju muslimanima. To muslimani do dana danasnjeg nisu zaboravili i tako se vladaju osima par manjih grupacija koje su skrenule sa tog puta.

sekiracija

Post by sekiracija » 02/04/2004 20:24

Neka mi oproste upuceni.
Nedavno mi je neko u oci gledajuci govorio boj se boga i nista mi nije bilo jasno.
Naime govorim ovo zato sto mi se nikako ne uklapa u moju spoznaju,bilo da je i samo iskustvena,a nije da se bojim a najmanje njega.
Kaurski reci ce te.Ne i ne, samo premise onoga sto sam prosao i neka mi negovore da ce neki kraj krajeva sve rijesiti,pa sta onda vi upuceni ostavljate da se zivi i sta u tome sto preporucujete vec nije mrtvo???

-DA-

Post by -DA- » 02/04/2004 21:21

Covjek vjernik ako je u nemogucnosti da sprijeci neki grijeh ili zlodjelo kaze : "boj se Boga" kako bi covjeka barem na taj nacin ponukao da razmisli o svom djelu i odvrati ga od njega. Nikakvog "zla" tu nema vec cisto dobronamjeran nacinodvracanja od necega sto je po shvatanju tog covjeka lose djelo.

sekiracija

Post by sekiracija » 02/04/2004 21:28

Ono zbog cega sam pisao prethodni post je strah pod kojim taj covjek zivi.On a ni ja nismo ljudi koje nose zlo u sbi cak sta vise mi smo plemici i dostojni svojih korijena radi se o toj spoznaji covjeka i boga ,slobode izbora ljubavi i stahu.

-DA-

Post by -DA- » 02/04/2004 23:46

To je zdrav strah jer ga je strah da cini zlo sebi ili nekom drugom ili upozorava druge da ne cini nesto lose a religijski aspekt je tu da podstakne jos vise covjeka da cini dobro i kloni se zla. Ja se bojim da sebi ili nekom drugom ne ucinim kakvo zlo jer moja vjera me uci da ima Dan kada cu odgovarati zbog toga a da nema toga bilo bi mi svejedno ili bi bilo uslovljeno trenutnim prilikama ili interesima i sl.

Gluhoprdic

Post by Gluhoprdic » 03/04/2004 10:07

Po meni, Islam kao i sve druge religije trebaju sto prije da se reformisu inace prijeti im propast.
Zalosno je to da se Siiti i Suniti skoro mrze kao pravoslavci i katolici cak su i ratovali medjusobno.
:shock: :?

Gluhoprdic

Post by Gluhoprdic » 03/04/2004 14:51

:-) :shock: :zzzz: :? :shock:

-DA-

Post by -DA- » 03/04/2004 21:30

Covjece, zasto da se refeormise religija da bi pasala strastima pojedinih ateista ili ljudi koji misle da su najpametniji? Za Islam se ti ne sikiraj ima njega ko cuvati.

Sto se sukoba sija-sunija tice to je relativno normalna stvar jer se pored vjerske tu radi i o politickim razlozima u koje ne bih ulazio a uostalom niko nije savrsen pa tako ni muslimani. Ono sto je bitno je da Allah swt i Njegov Poslanik saws zabranjuju ratovanje medju muslimanima te se u Kur'anu spominje npr ako ipak dodje do sukoba da se moraju pomiriti a ako bude grupa koja ustraje u provodjenju nasilja i pored svega onda su svi muslimani duzni da se bore protiv njih dok ne prestanu sa sirenjem nasilja. Dakle, postoji cijeli niz upozorenja i mjera koje govore tim stvarima i kako treba postupati.

progDVB

Post by progDVB » 03/04/2004 22:05

Glupo je govoriti o reformi Islama. Ko ima pravo da je uradi?? Ako je nesto stiglo od Allaha, koji jedini ima sva "autorska prava" na Islam, odakle pravo i jednom covjeku da bilo sta mijenja na svoju ruku?? Jedina reforma koju bih ja sproveo je ta bih srusio mnoge predrasude o Islamu koje i sada mnogi sire, pokrenuo bih informativnu kampanju kojom bi mnogi ljudi koji to ne znaju, napokon saznali pravu istinu o Islamu, kao i to da bih u nekim krajevima svijeta zabranio neke lokalizme koji se kose sa Islamom i islamskim obicajima (aludiram na kamenovanje one zene u Somaliji i sl).
Islam pociva na Knjizi objave, tj Kur'anu, i svaki ajet je Allahova rijec, a Boziju rijec nema pravo niko mijenjati osim Boga. Ne traba nam plagijat Bozije rijeci koju ce neko transformisati u nesto drugo. Svakom vjerniku treba ono sto je zaista Bozije, tako da se zahvaljujem svakome onom ko makar i iz najboljih namjera prelozi neku slicnu reformu.

Mladen

Post by Mladen » 03/04/2004 22:12

U srcu sam te zakljucao,
nemo`s izaci,
a kljuc sam istrunio,
ne mogu ga naci.:P

Gluhoprdic

Post by Gluhoprdic » 03/04/2004 22:40

Pa covjece za tebe je sve normalna stvar ukoliko nemas odgovor ili vidis da nesto ne stima.
Rat izmedju siita i sunita ne moze biti normalna stvar, postojanje tolikih mezheba isto tako.
Znas li ti da u Evropi ima muslimana koji proslavljaju Bajram u razlicite dane, to jest dan ranije ili dan kasnije.
Cak sam dozivio da jedni drugima ne daju da klanjaju Bajram Namaz jer su zakasnili jedan dan.
Ili kazu ti nemoj ici u Marokansku Dzamiju to je sejtanska Dzamija, a opet ovi nemoj u Tursku ili Pakistansku.
E upravo tu su potrebne reforme, da se glupe tradicije naroda uklone iz religije i da svi zajedno slijedimo samo jedan Kuran i jedno tumacenje.
Reforme se odnose na uklanjanje svih negativnih izopacenih shvatanja i losih tradicija.
Po meni je Kuran sasvim jasan, samo ga treba pravilno shvatiti i prevesti a ne prihvatati ono sto se servira.

ragib

Post by ragib » 03/04/2004 23:29

Musliman treba da slijedi Kur'an i Sunet, da cita hadise, od Buharije i Muslima, koji su sigurno vjerodostojni, i nebi bilo nikakvih razilazenja, tacno je i nazalost da ima dosta novotarija u vjeri, ali ako neko nema dokaz Hadis ili Ayet iz Kur'ana ne moze nista dokazati.

progDVB

Post by progDVB » 03/04/2004 23:45

Slazem se sa stvarima koje si napisao, ali ih ne bih nazvao reformama islama, jer i ti sam govoris o tome da se kod nekih ljudi stvari trebaju vratiti izvoru i uskladiti sa onim sto je napisano u Kur'anu. Mislim da te sada razumijem i lsazem se sa tobom, ali me zbunilo ono kako si nazvao sve to, jer mi se cini da ni ti ne sugerises promjenu bilo cega u Kur'anu, nego samo njegovo pazljivije citanje i ispravnije tumacenje. Mislim da je to proces koji je poceo, i mislim da ce se mnoge stvari vremenom popravljati, a narocito ako se sve sto ne valja bude javno i kritikovalo, a ne da se na ono sto je pogresno suti i dopusta da se vremenom stvari iskrive.

Qwert

Post by Qwert » 04/04/2004 00:14

Da da, stvar je u interpretaciji :zzzz: Sta je uzrok :roll: posljedice znamo :sad:

MUNAFIK

Post by MUNAFIK » 04/04/2004 00:36

Gluhoprdic wrote:Pa covjece za tebe je sve normalna stvar ukoliko nemas odgovor ili vidis da nesto ne stima.
Rat izmedju siita i sunita ne moze biti normalna stvar, postojanje tolikih mezheba isto tako.
DAJ NELUPETAJ kad kazes tolikih mezheba misli se na 4 mezheba i da znas kakv je razlika medju njima nebi nista govorio. svi vjeruju u istog boga iste poslanike isete knjige meleke svi vjeruju u sudnji dan svi klanjaju poste daju zekat idu na hadzdzitd vidis sve je isto zato suti

Gluhoprdic wrote:Znas li ti da u Evropi ima muslimana koji proslavljaju Bajram u razlicite dane, to jest dan ranije ili dan kasnije.
Cak sam dozivio da jedni drugima ne daju da klanjaju Bajram Namaz jer su zakasnili jedan dan.
zemlja je okrugla zato jesil cuo za vremenske razlike? i muslimani mjere vrijeme po mjesecevim kalendarom tako da dodje do odstupanja i bajram jepraznika puno je vaznije klanjati farz namaze nego bajram namaz on cak nije ni obavezan, to sto jedni drugima nedaju dobro govori kakvi su to ljudi jer to nije pozitivno i to je do tih ljudi.
Gluhoprdic wrote:Ili kazu ti nemoj ici u Marokansku Dzamiju to je sejtanska Dzamija, a opet ovi nemoj u Tursku ili Pakistansku..
opet isto to je do ljudi koji ako tako rade i nisu bas nsto.... vidis meni kao muslimanu nije bitno jel to kineska pakistanska egipatska dzamija nego ja to sve vidima kao dzamiju nista vise zato cu ucu u svaku.

Gluhoprdic wrote:E upravo tu su potrebne reforme, da se glupe tradicije naroda uklone iz religije i da svi zajedno slijedimo samo jedan Kuran i jedno tumacenje.
Reforme se odnose na uklanjanje svih negativnih izopacenih shvatanja i losih tradicija.
Po meni je Kuran sasvim jasan, samo ga treba pravilno shvatiti i prevesti a ne prihvatati ono sto se servira.
pa vidis nemoj onda govoriti treba REFORMA U ISLAMU islam je isti od poslanika pa do sudnjeg dana jer je i Kur'an isti. to sto postoje svadje medju muslimanima je pa da kazemo noramlno i toga ce uvjek biti ima nakaradnih ucenja ali dobro se zna ono pravo.

-DA-

Post by -DA- » 04/04/2004 08:30

Gluhoprdic wrote: Pa covjece za tebe je sve normalna stvar ukoliko nemas odgovor ili vidis da nesto ne stima.
Utopija je vjerovati u savrseni odnos medju ljudima na ovom svijetu. Uvijek ce biti onih koji se nece slagati sa ovim ili onim ili onih koji ce namjerno zavadjati muslimane, praviti probleme ili cak pokretati ratove i sl. Zato smo upozoreni da ce toga razilazenja biti i upuceni smo kako da prepoznamo Istinu i Pravi put i sta nam je ciniti ako do toga dodje.
Gluhoprdic wrote:Rat izmedju siita i sunita ne moze biti normalna stvar, postojanje tolikih mezheba isto tako.
Normalna je stvar u kontekstu kojeg sam naveo u gornjoj recenici medjutim u kontekstu sukoba medju muslimanima svakako da je to nenormalna pojava. Kako ce se to rijesiti, Allah zna medjutim vjerujem da ce Allah biti na strani onih koji su u pravu.
Gluhoprdic wrote:Znas li ti da u Evropi ima muslimana koji proslavljaju Bajram u razlicite dane, to jest dan ranije ili dan kasnije.
Ja sam vise od pola svog zivota proveo na zapadu pa je to poznato. Medjutim tebi ocigledno nije poznato da muslimani mogu imati razlicite stavove po odredjenim pitanjima i da svi budu u pravu. posto muslimani nemaju svoje drzave (hilafet) i vodju (halifa) koji bi donosio odluke po tim pitanjima za sve muslimane, ostavljeno je pojedincima, grupama i sl da odredjuju kada nastupa bajram. Ono sto je bitno shvatiti a se to ne cini iz mrznje vec cisto iz posjedovanja razlicitih informacija, slijedjenja stavova razlicitih mezheba i sl sto je u biti, dozvoljeno tj dozvoljeno je da muslimani imaju po odredjenim stvarima razlicite stavove. Sasvim normalna stvar. nismo roboti da svi razmisljamo ko jedan.

Gluhoprdic wrote:Cak sam dozivio da jedni drugima ne daju da klanjaju Bajram Namaz jer su zakasnili jedan dan.
Ja ne znam sta si ti dozivio medjutim bajram je nafila koju mozes klanjati i drugi dan bez problema koliko je meni poznato.

Gluhoprdic wrote:Ili kazu ti nemoj ici u Marokansku Dzamiju to je sejtanska Dzamija, a opet ovi nemoj u Tursku ili Pakistansku.
Ne znam u koliko sam dzamija bio, ali to su bile i turske (vise grupacija) i arapske i njemacke i pakistanske i bosanske i nikada u zivotu nisam cuo da je neko tako sta rekao za drugi dzemat. Bas interesantno. Taj koji je to rekao uzima sebi veliku slobodu kada se usudjuje da takvu smutnju i fitnu siri protiv muslimana.

Gluhoprdic wrote:E upravo tu su potrebne reforme, da se glupe tradicije naroda uklone iz religije i da svi zajedno slijedimo samo jedan Kuran i jedno tumacenje.
Tradicija nekog naroda nije nesto sto mozes otkloniti tek tako zato se to u islamu i tolerise a neki cak uzimaju i kao jedan od dijelova u islamskog prava. Kod muslimana je problem, javasluk prema vjeri, cinjenje grijeha i nemanje islamske drzave i halife.
Gluhoprdic wrote:Reforme se odnose na uklanjanje svih negativnih izopacenih shvatanja i losih tradicija.
To lijepo zvuci medjutim realnost je drugacija i nece se vjerovatno promijeniti u dogledno vrijeme a da bi se to donekle pocelo sprovoditi mislim da je potrebno prvo ispuniti gore navedene uslove.

Gluhoprdic

Post by Gluhoprdic » 04/04/2004 19:36

:-) :lol:
Vremenske razlike u jednoj drzavi, u jednom gradu!!!!
Vi ste mi izgleda dezurni cuvari religije na ovom forumu.
Ma mi smo najbolji!!!!!!

-DA-

Post by -DA- » 04/04/2004 19:46

Ako ima nesto smijesno onda je to ponajprije tvoje ponasanje.. Neki uzimaju da slijede stav po kojem kada vide mjesecinu u drzavi/kontinentu u kojom zive po tome odredjuju kada je bajram a neki uzimaju po javljanju muslimana bilo gdje u svijetu da su vidjeli mjesecinu a neki matematicki proracunavaju (BiH pa zbog nemogucnosti 100% procjene nekada pogode a nekada pogrijese dan) itd. Nista "cudno". Cijela nauka ti je sada tu ukljucena i ako pogledas link vidjeces da mjesec u prelaznim fazama negdje moze a negdje ne moze da vidi sto dodatno uzrokuje teskoce pri odredjivanju prvog dana bajrama itd.

Crescent Moon Visibility and the Islamic Calendar

Gluhoprdic

Post by Gluhoprdic » 04/04/2004 20:18

:-) :shock:
Pa barem je danas lahko izracunati tacno lunarno vrijeme- kalendar!!!!!
Problem je u tome sto poneke stare prdonje zele da se njihova pita, pa kada oni kazu odnosno vide kako mjesec izgleda onda po tome odredjuju prvi dan Ramazana kao i Bajrama.

Post Reply