Klinika za transplantaciju

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
AdnaZ

#1 Klinika za transplantaciju

Post by AdnaZ » 03/03/2011 19:20

:sad: :sad: Ne znam ima li slična tema.. Maloprije na dnevniku opet apel za pomoć :sad: djevojka 25 godina, ciroza jetre. Rješenje operacija negdje u Evropi. Potrebno (najmanje)oko 150 000 eura..... Toliko je apela, a svakim danom ih je sve više i više. Izliječi se jedno a oboli još troje novih...
Skupljat ćemo, koliko ko može a djevojka će brojati sekunde kao dane...
Pitam !!! Možemo li pokrenuti fond za izgradnju klinike? Trebat će nekoliko miliona. Skupljat ćemo 10 godina. Ali imat ćemo svoje pa kad dođe red na nekoga od nas ili nekog našeg...joj crnjak....ili da se pokrene inicijativa za obučavanje doktora iz oblasti transplantacija...pa zar je to toliko težak zahvat...ili nešto treće jer ovako ne stižemo ni dokle...jadna djeca... toliko je para skupljeno za liječenja a to je tako neznatno.. Zar ne postoji trajno rješenje.
Voljela bih da mi neko odgovori da sam laik, nedovoljno informisana.... da nešto takvo već postoji..

Pearl

#2 Re: Klinika za transplantaciju

Post by Pearl » 04/03/2011 00:46

klinike postoje i kod nas, obuceni su i ljekari.. nije to problem

ali nema organa..
tj, nema svijesti gradjana o darivanju organa poslije smrti.. po nasem trenutnom zakonu, cak i ako osoba potpise donorsku karticu, nakon smrti se porodica MORA konsultovati.
S druge strane, ne postoji brz, uvezan sistem koji moze doci do svakog umiruceg pacijenta i njegove porodice i ponuditi mogucnost doniranja organa.. kod nas se radi kadavericna transplantacija, tj transplantacija sa pacijenata kod kojih se dokaze smrt mozga - uzimanje organa oz zivucih pacijenata se radi jedino u slucaju najblize porodice

Ono sto je bitno je da bi ovakve operacije, ako bi se radile u BIH kostale izmedju 10 000 - 30 000 KM, i svi troskovi bi bili pokriveni od strane Zavoda za zdravstveno osiguiranje..
2009. je mislim uradjena 1 (da, samo jedna) kadavericna transplantacija bubrega u BIH...

pa da se malo zapitamo na sta imamo pravo, i ko ne radi svoj posao..

gremlini

#3 Re: Klinika za transplantaciju

Post by gremlini » 04/03/2011 17:49

ima u becu AKH klinika...Upravo skupljamo novac (takodje 150.000 evra) za transplataciju srca u toj klinici djevojci Andrei Lisac koja ima 16 godina...Za njih su to rutinske operacije, ali nazalost mnogo su skupe...

http://www.facebook.com/home.php?sk=gro ... =group_r2j

AdnaZ

#4 Re: Klinika za transplantaciju

Post by AdnaZ » 27/04/2011 16:43

Upravo to Što Pearl kaže :(

Slušala sam, nedavno, da kod nas u BiH ima dovoljno, jako sposobnih doktora koji bi te tranplantacije radili. Međutim nerijetko je da živih donatora nema, a kad i ima ne podudaraju se. Dok presađivanje sa preminulih još uvijek nije regulisano, jer i pored donorskih kartica, koje potpiše donor za svog života, poslije porodica to negira i ne dozvoljava uzimanje organa.
To je sad jedan drugi veći problem. Bilo je, čini mi se prije dvije godine to pokrenuto s tim karticama. Jel zna neko dokle je to. Mada kažu te kartice nisu dovoljne, mora porodica da bude obaviještena i saglasna :/ Bile su i emisije na TV-u na temu kakvo je vjersko mišljenje na tu temu. Sve je regularno i sve je ok ali opet neĐe zapinje :(

Post Reply