Kleveta i uvreda casti

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
bizet

Kleveta i uvreda casti

Post by bizet » 02/04/2016 05:01

Pretpostavljam da nije lako kod nas se izboriti protiv onih koji ti zagoravaju zivot pricajuci neistine, ali mora da postoji dostojanstven nacin, ili jedini pravi nacin, a to je zakonski?

Naime, razvod bio i prosao, imovina se usmeno podijelila i idemo na opciju mi placamo (citaj ja) sudskog vjestaka, geometra i notara i svako dobija svoj dio kuce.
Nije se ovo finaliziralo, ali hoce, zbog bolesti, no ja sam svoj dio stavila na prodaju, zamjenu, samo da pobjegnem iz zajednicke kuce.
Sad koliko je tesko prodati ili zamijeniti sprat kuce, ali ja nasla covjeka i on hoce zamjenu.
No moja svekrva se umijesala i nagovorila lazi protiv mene i kako ja nemam nista tu, kako je sve njeno. Bivsi je naravno po obicaju sutio i pustio mamu da me klevece.
Covjek odustao od zamjene.
Znate kako je tesko naci nekog ko ce uzeti sprat kuce? Uzasno tesko.
Da pojasnim, kuca je bracna stecevina i zavedena je 1/2 na bivseg muza i mene. Svekrva nema nista sa njom, niti sa mnom po tom pitanju, ali je odlucila da se otme kontroli.

Svaka sljedeca musterija koja dodje moze naletiti na slican scenarij i kad vidi sa kojim siframa bi trebala zivjeti odustace. Prevod cemo mi zavrsiti ubrzo i moji papiri ce biti cisti, ali steta koju mi je nanijela ostaje.

To su nasa mahalska i malogradjanska posla i mozda je nekome i normalno ovakvo njeno ponasanje, no za mene je ono neshvatljivo i neprihvatljivo.

Pretpostavljam da postoji nacin da se zakonski zastitim od ove osobe. Molim savjet. Hvala.

vješalica

Re: Kleveta i uvreda casti

Post by vješalica » 02/04/2016 11:18

ja mislim da bi bila najpametnija varijanta da oni tebe isplate za tvoj dio

Matijevic_Vlado
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

Post by Matijevic_Vlado » 02/04/2016 12:18

vješalica wrote:ja mislim da bi bila najpametnija varijanta da oni tebe isplate za tvoj dio

Pametna si :mrgreen:

JThomas

Post by JThomas » 02/04/2016 12:29

ali stvarno, što će uzimati sprat kuće? što mu to treba u životu?

:mrgreen:

bizet

Post by bizet » 02/04/2016 13:41

nudila sam da me isplate, nemaju novaca
onda sam nudila da se njegova mama i ja mijenjamo za stanove, ja njoj svoj dio kuce (trosoban nov useljiv stan, garaza i dio okucnice) a ona meni svoj dvosobni stan..."nema nista od toga" je bio odgovor

ja kako sam shvatila oni bi da me muce jer racunaju da ja necu koristiti svoj dio kuce tako da ispada da oni koriste sve sem mog sprata koji im realno ne treba
ali ja sam ta koja placa kredit od 485KM mjesecno za tu kucu i ja moram naci rjesenje
a to sto ona odbija potencijalne kupce mi je veliki problem

ulozila sam u kucu vise nego on, a trazila sam pola, ne vise
ne mogu da opisem koliko me boli njihov stav prema meni...ne mogu ni da opisem te njihove igre, ta nepostena seljacka politika koju nikada necu razumjeti niti svariti...ne dao Bog nikome vise

lijepa u dusi

Post by lijepa u dusi » 02/04/2016 13:49

Dovedes podstanare. Ako si u mogucnosti dici kredit i od kirije otplacivati pola rate, a drugu polovicu dodavati sama. Sprat nek ostane, ako imate djece, sve ce to njima (valjda) svakako ostati na kraju.
Edit: tek vidjeh da vec imas kredit za tu kucu. Pretpostavljam da ti je muz zirant. Ako nije, onda je vjerovatno preko tebe isao taj cijeli kredit. Sigurna sam da postoji neki pravni nacin da dokazes da si ti otplatila tu kucu i da je uzmes na sebe. Bilo bi dobro kad bi moglo ovako. Valjda ce se javiti neko ko zna vise.
Sretno. Jasno je s kakvom gamadi imas posla.

vješalica

Post by vješalica » 02/04/2016 23:10

teško ćeš nekome prodati sprat u privatnoj kući
opcija su ti podstanari
ili da te isplate za tvoj dio
i ovo prvo će ići teško

bumerangss

Post by bumerangss » 03/04/2016 10:57

Jedina ti je opcija da dovedes postanare i to neke s petero male djece i da im das ispod cijene i tako ces natjerati svekrvu da te moli da joj prodas sprat :D

Niemand

Post by Niemand » 03/04/2016 11:11

Jel hipotekarni kredit?

bizet

Post by bizet » 03/04/2016 12:08

jeste, ali mi je mamin stan pod hipotekom...banka nije htjela prihvatiti kucu

nije meni u cilju da im idem uz nos...nisam ja taj tip...ja ne bih mogla spavati da svjesno nekome nanosim stetu u bilo kojem smislu

meni treba savjet kako da urazumim svekrvu da mi vise ne odbija potencijalne kupce ili zamjenu???

emmir1

Post by emmir1 » 03/04/2016 13:12

Izdati kuću po hitno i naravno uporedo tražiti mušteriju za prodaju

Niemand

Post by Niemand » 03/04/2016 22:16

:-?

Nek je tebi sretno, al Bgm, zeznula si se pofino s tom hipotekom na tudji stan.

Jedino da probas sa bivsim kako porazgovarati da on to rijesi sa njom.

artuditu

Post by artuditu » 04/04/2016 09:41

bizet wrote:jeste, ali mi je mamin stan pod hipotekom...banka nije htjela prihvatiti kucu

nije meni u cilju da im idem uz nos...nisam ja taj tip...ja ne bih mogla spavati da svjesno nekome nanosim stetu u bilo kojem smislu

meni treba savjet kako da urazumim svekrvu da mi vise ne odbija potencijalne kupce ili zamjenu???

Pa da nisi fina i poštena ne bi te tako ni handrila.
Fino joj kaži da si primorana dovesti podstanare, i da ćeš to učiniti odmah.
Prebaci lopticu kod nje. To će je urazumiti.
I nije to nikakvo nanošenje štete, nego istjerivanje pravde.

Chmoljo
Forum administrator

Post by Chmoljo » 04/04/2016 14:00

bizet wrote:urazumim svekrvu

:D

bizet

Post by bizet » 04/04/2016 14:08

bjezi tamo Chmoljo

pretpostavljam da bi jednako suludo zvucalo i da je obrnuto :lol:

ne mogu da vjerujem da se smijem svom jadu...hebes zemlju koja Bosne nema

neka je ziva glava, i jos uvijek pri pameti, sve drugo ce biti :)

hladan.preminger

Post by hladan.preminger » 04/04/2016 14:10

Jel tebi pripao gornji ili donji sprat?

holowey

Post by holowey » 04/04/2016 14:17

hladan.preminger wrote:Jel tebi pripao gornji ili donji sprat?

ako je gornji, maknes sve tepihe i hodas po kuci u klompama... garantovano ce te moliti da selis :evil:

hladan.preminger

Post by hladan.preminger » 04/04/2016 14:21

holowey wrote:
hladan.preminger wrote:Jel tebi pripao gornji ili donji sprat?

ako je gornji, maknes sve tepihe i hodas po kuci u klompama... garantovano ce te moliti da selis :evil:

:evil: :evil: :evil:

bizet

Post by bizet » 04/04/2016 18:30

:lol: da je nesto/neko drugi u pitanju mozda bi se i nasalila na taj nacin

razvod je jos uvijek relativno frisak i nije da i mene ne boli, mozda na drugi nacin, jer sam ga voljela k'o boga, sto se vidi iz prilozenog koliko sam bila glupa
nemam namjeru igrati igrice niti ici uz nos ikome
ja samo zelim srediti svoj zivot ponovo i zivjeti ga...i zelim prestati biti podstanar, zelim kutak za kcerku i sebe, ali povratak u kucu nije opcija, previse bi bilo bolno gledati ga svaki dan, iako sam ja ta koja je trazila razvod

ma hajde, bice nafake, sve ce doci na svoje mjesto a i kupac ili zamjena ce se naci, a svekrva ako ponovo napravi scenu zvacu policiju i pokrenuti tuzbu

Miki123

Post by Miki123 » 05/04/2016 22:09

platiš 30-50 KM ciganima, ono otac, majka, 3-5 male djece i odvedeš ih da gledaju sprat, svkrvi ih predstaviš kao vruće mušterije. stiže ponuda da te isplate za sprat jučer :D

Patriotska_Liga

Post by Patriotska_Liga » 05/04/2016 22:12

Izdaj nekakvim drogerima i kad im istreniraju živce onda dođi opet s pričom o trampi za stan.

vjesticanametli

Post by vjesticanametli » 05/04/2016 22:55

Miki123 wrote:platiš 30-50 KM ciganima, ono otac, majka, 3-5 male djece i odvedeš ih da gledaju sprat, svkrvi ih predstaviš kao vruće mušterije. stiže ponuda da te isplate za sprat jučer :D

:thumbup:

SaraFina

Post by SaraFina » 05/04/2016 23:08

bizet wrote::lol: da je nesto/neko drugi u pitanju mozda bi se i nasalila na taj nacin

razvod je jos uvijek relativno frisak i nije da i mene ne boli, mozda na drugi nacin, jer sam ga voljela k'o boga, sto se vidi iz prilozenog koliko sam bila glupa
nemam namjeru igrati igrice niti ici uz nos ikome
ja samo zelim srediti svoj zivot ponovo i zivjeti ga...i zelim prestati biti podstanar, zelim kutak za kcerku i sebe, ali povratak u kucu nije opcija, previse bi bilo bolno gledati ga svaki dan, iako sam ja ta koja je trazila razvod

ma hajde, bice nafake, sve ce doci na svoje mjesto a i kupac ili zamjena ce se naci, a svekrva ako ponovo napravi scenu zvacu policiju i pokrenuti tuzbu

Ne ulazim u pojedinosti vašeg razvoda no malo mi je čudno da tvoj bivši muž i njegova majka nemaju sućuti ni prema vlastitoj kćerki/unuci.
Koliko taj porodični odnos vaš mora biti narušen da im ne smeta da se djevojčica s tobom mora bukvalno potucati po postanarskim stanovima dok oni uživaju u kompletnoj kući i dvosobnom stanu?
Valjda time žele pritisak na tebe izvršiti da se vratiš u okrilje te porodice?
Uglavnom i ja sam mišljenja da im jedino dovlačeći neke problematične podstanare možeš stati u kraj.
No računaj da će takvi devastirano ostaviti i dio kuće koji tebi pripada. Pa koliko se sve to isplati?

bizet

Post by bizet » 06/04/2016 04:35

SaraFina wrote:Ne ulazim u pojedinosti vašeg razvoda no malo mi je čudno da tvoj bivši muž i njegova majka nemaju sućuti ni prema vlastitoj kćerki/unuci.Koliko taj porodični odnos vaš mora biti narušen da im ne smeta da se djevojčica s tobom mora bukvalno potucati po postanarskim stanovima dok oni uživaju u kompletnoj kući i dvosobnom stanu?Valjda time žele pritisak na tebe izvršiti da se vratiš u okrilje te porodice?
Uglavnom i ja sam mišljenja da im jedino dovlačeći neke problematične podstanare možeš stati u kraj.No računaj da će takvi devastirano ostaviti i dio kuće koji tebi pripada. Pa koliko se sve to isplati?
znaju koliko i kako se brinem za dijete i rahat su po ovom pitanju
a nisu se nikad pretjerano trzali oko nje
da li njihov stav znaci plan da nas vrate u svoje okrilje? ne znam, ne razmisljam o tom i to mi nije opcija, a nesto sumnjam da je i njima
oni ne uzivaju u kompletnoj kuci, ja sam svoj sprat zakljucala...ostatak prostora koji je pripao meni a trenutno koriste cu odvojiti/zagraditi tako da nece moci koristiti moj dio...uzivace u onom sto je pripalo muzu

ja nekako vjerujem da cu naci kupca i da cu se rjesiti svog dijela kuce...ako to ne uspijem opcija su podstanari, nadam se neki normalni ljudi
ne planiram dovoditi cigane i manipulisati ljudima da bi postigla svoj cilj
na kraju ako i ne prodam/zamijenim opet ce to jednog dana ostati mom djetetu
sva sreca pa imam mamu, uvijek je opcija da se uselimo kod nje (stara je i nije mi ovo za sad opcija jer je prevelik sukob generacija, mada sto vise razmisljam o ovom to mi se cini boljim rjesenjem)
hm ili da se vratim u kucu ali da dovedem svoju mamu da zivi sa nama? :o :lol:

hrle1976

Post by hrle1976 » 08/04/2016 22:03

bizet wrote:Pretpostavljam da nije lako kod nas se izboriti protiv onih koji ti zagoravaju zivot pricajuci neistine, ali mora da postoji dostojanstven nacin, ili jedini pravi nacin, a to je zakonski?

Naime, razvod bio i prosao, imovina se usmeno podijelila i idemo na opciju mi placamo (citaj ja) sudskog vjestaka, geometra i notara i svako dobija svoj dio kuce.
Nije se ovo finaliziralo, ali hoce, zbog bolesti, no ja sam svoj dio stavila na prodaju, zamjenu, samo da pobjegnem iz zajednicke kuce.
Sad koliko je tesko prodati ili zamijeniti sprat kuce, ali ja nasla covjeka i on hoce zamjenu.
No moja svekrva se umijesala i nagovorila lazi protiv mene i kako ja nemam nista tu, kako je sve njeno. Bivsi je naravno po obicaju sutio i pustio mamu da me klevece.
Covjek odustao od zamjene.
Znate kako je tesko naci nekog ko ce uzeti sprat kuce? Uzasno tesko.
Da pojasnim, kuca je bracna stecevina i zavedena je 1/2 na bivseg muza i mene. Svekrva nema nista sa njom, niti sa mnom po tom pitanju, ali je odlucila da se otme kontroli.

Svaka sljedeca musterija koja dodje moze naletiti na slican scenarij i kad vidi sa kojim siframa bi trebala zivjeti odustace. Prevod cemo mi zavrsiti ubrzo i moji papiri ce biti cisti, ali steta koju mi je nanijela ostaje.

To su nasa mahalska i malogradjanska posla i mozda je nekome i normalno ovakvo njeno ponasanje, no za mene je ono neshvatljivo i neprihvatljivo.

Pretpostavljam da postoji nacin da se zakonski zastitim od ove osobe. Molim savjet. Hvala.

Bacanje para i vremena. Nadjes neke koje nece da tu vide, ali ti da igraju za tebe, Romi bi bilo najboli. IMalo im das para da odglume. Ta svekrva ima da ti ponudi super sumu samo da oni to kupe a ne neki Romi.

Uostalom udala si se za matarinog sina. Cuj on suti a mater to diriguje :D

Post Reply