KK BOSNA 2010/2011

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#26 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Comrad »

Ne bih da kenjam bezveze, ali me ovo izritiralo. Kad su svi izmuzli kolko su mogli, kad su skontali da nemaju gdje, ajmo se okrenut onda mladima. :x Licemjerno je sad prosipati kako je doslo do promjene politike i stavljen akcenat na mlade, pa naravno da je stavljen kad nemate gdje. Da imate love opet bi vi u Bg po igrace.

Sto ranije ne promjeniste politiku. :-) Al nema veze, dok su se Jovanovic i ini prosipali po terenu, mladi su stavljeni na cekanje...
User avatar
medvjed23
Posts: 27001
Joined: 16/07/2010 13:49

#27 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by medvjed23 »

.
User avatar
World of Basketball
Posts: 39
Joined: 06/09/2010 13:14
Contact:

#28 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by World of Basketball »

Comrad wrote:Ne bih da kenjam bezveze, ali me ovo izritiralo. Kad su svi izmuzli kolko su mogli, kad su skontali da nemaju gdje, ajmo se okrenut onda mladima. :x Licemjerno je sad prosipati kako je doslo do promjene politike i stavljen akcenat na mlade, pa naravno da je stavljen kad nemate gdje. Da imate love opet bi vi u Bg po igrace.

Sto ranije ne promjeniste politiku. :-) Al nema veze, dok su se Jovanovic i ini prosipali po terenu, mladi su stavljeni na cekanje...
Potpisujem da zadnje rijeci, kao da sam ja pisao.
Simon Kir
Posts: 39
Joined: 05/10/2010 23:31

#29 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Simon Kir »

Nekada prije dvadeset i kusur godina trenirao sam košarku u provinciji. Kada su dolazili kadeti i juniori Bosne, kao da su dolazili NBA ligaši. To su bili školovani igrači, a mi rekreativci. Teoman, Bukva, Danilović, Avdić, Dobraš... vidjelo se tada da će da budu vrhunski igrači.

Ali treneri su bili bog i batina, disciplina vrhunska, kao što rekoh, mi naspram njih rekreativci. A bili smo po rezultatima odmah iza njih, mi u finalu izgubimo "samo" 25 koševa :-D razlike. Glavni u kasabi :lol: .

Gdje sad škola Bosnina?
User avatar
Edin H.
Posts: 47244
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#30 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Edin H. »

Simon Kir wrote:Nekada prije dvadeset i kusur godina trenirao sam košarku u provinciji. Kada su dolazili kadeti i juniori Bosne, kao da su dolazili NBA ligaši. To su bili školovani igrači, a mi rekreativci. Teoman, Bukva, Danilović, Avdić, Dobraš... vidjelo se tada da će da budu vrhunski igrači.

Ali treneri su bili bog i batina, disciplina vrhunska, kao što rekoh, mi naspram njih rekreativci. A bili smo po rezultatima odmah iza njih, mi u finalu izgubimo "samo" 25 koševa :-D razlike. Glavni u kasabi :lol: .

Gdje sad škola Bosnina?
Kod nas dodju na garaze na basket, raja ih razvale :D

Dobise svojevremeno Jugoplatiku u Splitu prije basketa, kaze momak:"Hajde sljedeci, nije vam ovo Jugoplastika :D "
Simon Kir
Posts: 39
Joined: 05/10/2010 23:31

#31 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Simon Kir »

Edin H. wrote:
Simon Kir wrote:Nekada prije dvadeset i kusur godina trenirao sam košarku u provinciji. Kada su dolazili kadeti i juniori Bosne, kao da su dolazili NBA ligaši. To su bili školovani igrači, a mi rekreativci. Teoman, Bukva, Danilović, Avdić, Dobraš... vidjelo se tada da će da budu vrhunski igrači.

Ali treneri su bili bog i batina, disciplina vrhunska, kao što rekoh, mi naspram njih rekreativci. A bili smo po rezultatima odmah iza njih, mi u finalu izgubimo "samo" 25 koševa :-D razlike. Glavni u kasabi :lol: .

Gdje sad škola Bosnina?
Kod nas dodju na garaze na basket, raja ih razvale :D

Dobise svojevremeno Jugoplatiku u Splitu prije basketa, kaze momak:"Hajde sljedeci, nije vam ovo Jugoplastika :D "
Može biti da je tako bilo, ali basket i košarka na dva koša se ne mogu porediti, složićeš se :lol:
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#32 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by therrarrius »

KK Bosna ASA BH Telecom će biti izbrisan iz registra udruženja ukoliko nadležna ministarstva Federacije BiH i Kantona Sarajevo ostanu nijema na zahtjeve za pomoć u servisiranju dugovanja kluba.

Najveća dugovanja su prema Centru Skenderija u iznosu od 300.000 KM, prema FBiH na ime poreza u iznosu od 3,8 miliona KM i na ime duga prema fizičkim licima, naknadama, dobavljačima, pravnim licima i dr. u iznosu od 2.9 miliona KM.


Klub poziva nadležne kantonalne institucije da privremeno sufinansiraju takmičarsku sezonu, jer bi u protivnom moglo doći do blokade računa, isključenja iz sistema takmičenja i prestanka sa radom kluba.

Gašenje kluba bi se negativno odrazilo na ugled Sarajeva, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u inostranstvu.

Upravni odbor KK Bosne je dostavio danas Skupštini iscrpan izvještaj o stanju u klubu koji uključuje presjek sportskih rezultata kao i finansijskog poslovanja u proteklih 13 godina. Cilj vandredne skupštine je da se izvrši pregled svih aktivnosti i poslovanja kluba. Evidentno je da se klub suočava sa izazovima u intenzitetu i sadržini sa kojima se u svojoj dugoj i bogatoj historiji do sada nije susreo. Skupština je prihvatila da nezavisna revizorska kuća izvrši pregled cjelokupnog poslovanja.

U periodu od 01.01.1998. do 10.12.2010. klub je ostvario ukupan prihod od 17.550.000 KM dok je rashod bio 20.500.000 KM. Klub je prosječno godišnje trošio 227.000 KM više nego što je ostvarivao prihoda.

Svjesni ulazak u dugove klub opravdava stalno prisutnom potrebom i željom za očuvanjem ranije stečenog ugleda i tradicije KK Bosna, kao i stalno izraženom interesu ukupne javnosti za ostvarivanjem sportskih rezultata u afirmaciji grada, kantona i države. U ovom istom periodu izostala je odgovarajuća podrška sponzora, ali prije svega nadležnih državnih organa, što je dodatno uticalo na negativnu finansijsku situaciju u klubu.

Koliko je država imala razumijevanja za vrhunski sport najbolje ilustruje podatak da je klub dužan državi na osnovu poreza duplo više nego što su Grad, Kanton i ostale institucije finansirale klub u ovih 13 godina.

Klub koristi priliku da se posebno zahvali strateškim sponzorima ASA grupaciji i BH Telecomu koji su bili uz njega tokom svih ovih godina, te predsjedniku Skupštine Nihadu Imamoviću na nesebičnoj i kontinuiranoj podršci.

Od 1997.godine KK Bosna je bio četiri puta prvak države, tri puta osvajač Kupa, te došao do četvrtine finala ULEB kupa. KK Bosna je prvak Evrope iz 1979. godine.
:|
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#33 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Comrad »

Sto je najgore u svemu, niko nece biti odgovoran ako klub propadne.

Zalosno. :roll:
extraordinary
Posts: 1377
Joined: 17/05/2010 12:42

#34 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by extraordinary »

Ne znam šta hoće, godinama krali i loše vodili ekipu, sad još država treba da se brine o njima. Naravno da volim Bosnu, ali država u stanju u kojem je ne može ni sebi pomoći, a ne još sportskim kolektivima.
dijaliza
Posts: 301
Joined: 15/11/2006 14:12

#35 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by dijaliza »

Ratko Radovanović se vraća u Sarajevo

Ponedjeljak | 10.01.2011.

Nekada čelni čovjek Upravnog odbora, a sada, formalno, samo predsjednik Skupštine, ali i dalje dežurni vatrogasac za sve klupske požare, naglašava da je u pripremi radikalan zaokret u poslovanju kluba, u kojem bi, bitnu ulogu imao i Ratko Radovanović.


Nihad Imamović uvjeren je ne samo da će Košarkaški klub Bosna ASA BH Telecom izaći iz krize nego i da će stvoriti pretpostavke za novi iskorak na regionalnu i evropsku scenu.


Bivši igrački as "Studenata" od anonimnog FMP-a napravio je sredinu koja je danas pojam uspješne organizacije i rada sa mladim igračima. Radovanović je, međutim, prošle sedmice, nakon 14 godina, napustio beogradski klub potvrdivši istovremeno da je s Imamovićem razgovarao o povratku u Sarajevo.

- Prije sedam-osam mjeseci čuo sam da Radovanović namjerava napustiti FMP i odmah sam ga pitao bi li se vratio u Bosnu. Pokazao je spremnost i nakon toga smo sjeli još dva ili tri puta, razgovarali o konkretnim detaljima, s tim da smo čekali njegovo formalno povlačenje iz FMP-a da bismo nastavili priču.

U međuvremenu smo se ponovo čuli i dogovorili da se sastanemo, vjerovatno poslije 15. januara. Plan je da do kraja sezone administrativno ustrojimo klub i stvorimo pretpostavke za dolazak Radovanovića - kaže Imamović.

A pod tim ustrojem podrazumijeva se, između ostalog, formiranje drugog tima, koji bi igrao stepen takmičenja ispod prvog, zatim još dva mlada tima u nižim rangovima te školi košarke po cijeloj BiH, sve radi toga da Bosna crpi igrače iz vlastitog omladinskog pogona, koji bi vodio upravo Radovanović, ističe Imamović.

Gradnja dvorane

- Preduvjet za sve je infrastruktura, i to dolazi do ključne stvari. Univerzitet u Sarajevu, kao jedan od osnivača Sportskog društva Bosna, u okviru svog Kampusa ima dio koji je predviđen za dvoranu, a mi imamo pripremljen projekt za njenu gradnju.

Taj bi kompleks obuhvatao glavnu dvoranu, kapaciteta između četiri i pet hiljada gledalaca, zatim dvije manje za trening, potom smještaj za igrače, restoran, poslovne prostore... Dvorane bi koristili i košarkaši i rukometaši Bosne - kaže Imamović.

Iz sadašnje perspektive, ovi planovi djeluju skoro nestvarno, ali Imamović tvrdi da ih je moguće provesti uz podršku općinskih i kantonalnih struktura, a možda i privatnih investitora.

- Gruba računica kaže da bismo, ako bi spomenute strukture učestvovale s 15-20 posto, za dvije godine mogli dobiti dvoranu koja bi i sa sportske i s komercijalne strane sigurno bila isplativa - rekao je Imamović.

Parežanin: Sačuvati ekipu na okupu

Bosnin tim je nakon novogodišnje pauze nastavio s treninzima uoči drugog dijela sezone. Trener Dejan Parežanin nada se da će svi igrači ostati na okupu, jer su radom i rezultatima pokazali da se na njih može računati.

- Nisam još pričao s ljudima iz kluba, ali trudit ću se da svi igrači koji su do sada bili u klubu, iznesu teret i do kraja sezone. Način na koji pristupaju obavezama, ne daje mi prostor da razmišljam o drugim varijantama - kaže Parežanin.

Dugovi će biti vraćeni

Imamović kaže da je uoči Nove godine klub stabiliziran te vjeruje da će nastavak sezone proći bez potresa kakvih je bilo proteklih mjeseci.

- Igračima se duguju po tri plaće, ali siguran sam da ćemo stvoriti uvjete da redovno izmirujemo sve obaveze, a dugovanja vratimo do kraja avgusta. Takvo nešto spreman sam potpisati - kaže Imamović.
extraordinary
Posts: 1377
Joined: 17/05/2010 12:42

#36 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by extraordinary »

Nihada i Konakovića što dalje od kluba, za njegovu dobrobit.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#37 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by -LIBERO- »

Ova prica o Radovanovicu je jos jedna suplja i parava Nihada Imamovica,da malo smiri duhove oko Bosne jer je ocigledno da klub propada ali bukvalno.


Interesantno mi je kako su im i navijaci okrenuli ledjda. Gdje su sada bosnasi ,gdje su sada svi oni pjevaci,politicari,glumci..manekenke :-) ,koji su bili redovni u prvim redovima kada je klub dobro stajao u NLB-u.

Po logici logika sad najvecu ulogu treba odigrati publika i simpatizeri. Sada je najbitnija posjeta. Zamislite ,bez obzira sto se igra sa Hercegovcem ili Zrinjskim,da bude opet onih 4-5 hiljade gledalaca.

Klub i mogu izvuci samo navijaci kao lokomotiva koja ce povuci cijelu pricu i natjerati da se vise aktivira oko Bosne.

KK Zvezda je trebala proglasiti bankrot,ugasiti se. Odgovor njihove publike je bio da od posjete u prosjeku od nekih 300,400 ljudi sada u pioniru na utakmice Zvezde dolazi skoro puna dvorana,bez obzira ko dolazi u goste.
Alkos
Posts: 2728
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#38 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Alkos »

therrarrius wrote: Klub koristi priliku da se posebno zahvali strateškim sponzorima ASA grupaciji i BH Telecomu koji su bili uz njega tokom svih ovih godina, te predsjedniku Skupštine Nihadu Imamoviću na nesebičnoj i kontinuiranoj podršci.
wtf

Klub se zahvaljuje covjeku koji ga je doveo na prosjacki stap?! :shock: Svaka budala zna sta su NI i DK uradili od kluba i u kakve su ga dubioze uvukli, a ovi mu se zahvaljuju! Fuj! Hastor dobro zna sto je takvog covjeka nakon toliko godina saradnje otjerao od svoje firme.
To isto ko da se FKS zahvaljuje Baljku i Alihodzicu...
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#39 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by vryzas »

Alkos wrote:
therrarrius wrote: Klub koristi priliku da se posebno zahvali strateškim sponzorima ASA grupaciji i BH Telecomu koji su bili uz njega tokom svih ovih godina, te predsjedniku Skupštine Nihadu Imamoviću na nesebičnoj i kontinuiranoj podršci.
wtf

Klub se zahvaljuje covjeku koji ga je doveo na prosjacki stap?! :shock: Svaka budala zna sta su NI i DK uradili od kluba i u kakve su ga dubioze uvukli, a ovi mu se zahvaljuju! Fuj! Hastor dobro zna sto je takvog covjeka nakon toliko godina saradnje otjerao od svoje firme.
To isto ko da se FKS zahvaljuje Baljku i Alihodzicu...
Nije SAMO Nihad kriv...ima njih jos :(
User avatar
Zmijuga loma
Posts: 1810
Joined: 16/11/2009 01:57
Location: 36' Kodro, 89' Kodro

#40 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Zmijuga loma »

Juče počela liga 6, Igokea - Bosna 90:53

Image
User avatar
NorisCak
Posts: 139
Joined: 23/03/2011 17:42

#41 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by NorisCak »

Zmijuga loma wrote:Juče počela liga 6, Igokea - Bosna 90:53

Image
:)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#42 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Tomahawk11 »

Moze li Bosna dobiti Borca danas?
User avatar
smoki_choko
Posts: 4962
Joined: 13/07/2010 22:43
Location: 1,618

#43 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by smoki_choko »

Nekadašnji evropski prvak na niskim granama
KAKO JE NIHAD IMAMOVIĆ UNIŠTIO KK BOSNU

Sustavno, planski, strateški temeljito i precizno osmišljeno, trajalo je uništavanje KK Bosna, nekadašnjeg prvaka Evrope u režiji Nihada Imamovića

Pri tom se moralo voditi računa da ne trpe KK Igokea i KK Široki. Kako je Bosna tonula tako su se kordinirano, a na zadovoljstvo Milorada Dodika i njemu sličnih u Zapadnoj Hercegovini gradili novi košarkaški giganti na ovim prostorima. "Otežavajuća" okolnost Imamoviću i družini bila je što se sa uništavanjem Bosne, valjalo graditi vlastito poslovno carstvo. Ipak, sva tri cilja su ostvarena sa manjim probijanjem rokova; Bosna je dotakla dno, evropska košarka se igra i gleda u Aleksandrovcu i nekadašnjoj Lištici, a Bosna je opterećena višemilionskim dugovima. Strateški je plan prebačen, jer su bivši asovi rastjerani. Imamović je, navodno suosnivač ili dioničar NLB lige, ali KK Bosna ne igra u tom takmičenju, piše San.

Položiti račune!

Niko kao ekipa okupljena oko Nihada Imamovića nije brže srozala ugled kluba, koji je žario i palio u jugoslovenskoj i evropskoj košarci. Nekadašnji evropski gigant danas je na koljenima. Danas se Igokea, tim iz Laktaša iživljava nad nemoćnim košarkašima Bosne. Kada Bosna, kao što je to bilo u posljednjem kolu Lige 6, u Širokom brijegu izgubi sa 24 razlike, to se smatra normalnim porazom. Trener Dejan Parežanin, iako odgovoran najmanje je kriv za posrnuće Bosne. On je, kao i sam klub, žrtva katastrofalne klupske politike. I Parežanin će, kao i njegovi prethodnici biti potrošen, a navijači će sa sjetom pričati o generaciji koja je proslavila bh. košarku koju je predvodio legendarni Mirza Delibašić, zatim Varajić, Radovanović, Benaček, Đodić, Krvavac, Hadžić, Bosiočić...

Bosnu mogu spasiti samo Bosnaši, istinski asovi, autoriteti i dokazani menadžeri, ali tek kada Imamović i družina polože račune. Do tada će se Igokea i Široki iživljavati nad košarkašima Bosne, a ljubitelji košarke u Sarajevu radije će gledati amatere iz KK Vogošća i Trilanda.

Od izvora bliskog klubu, saznajemo kako je košarkašima puna kapa svega. Plate i dalje kasne. Igrači trpe i šute. Možda se uskoro ponovi isti scenarij kao i krajem godine kada je pokrenut štrajk.

Zlatno doba

A, kako je to bilo kada su dres Bosne nosili vrhunski košarkaši, poput, Mirze Delibašića, Žarka Varajića, Bore Vučevića, Predraga Benačeka, Ante Đogića, Boška Bosiočića, Nihada Izića, Ratka Radovanovića, Sabita Hadžića, Svetislava Pešića, pod vodstvom maestralnog Bogdana Tanjevića. Oni su bili su dio zlatne generacije.Sabit Hadžić, selektor naše reprezentacije s nostalgijom se prisjetio prošlih vremena. Kaže, kako mu najviše nedostaje Kinđe.

- Sve ono što smo napravili te davne 1979. godine došlo je kao rezultat kvalitetnog rada mladog i ambicioznog trenera Boše Tanjevića i kvalitetne Uprave. Nismo imali stranaca u ekipi, mislim na igrače izvan zemlje. Vi ste me ponovo naveli na razmišljanje. Nažalost, Mirze više nema. Volio bih da je tu. Fali mi. Njemu pripadaju velike zasluge za sve Bosnine uspjehe - kaže Hadžić.

Popularni Sabe rado se čuje sa svojim kolegama...

- S Mutapčićem, Radovanovićem, Tanjevićem, Benačekom...kad god imam priliku, popijem kafu. Bili smo jedna velika porodica kako na parketu tako i van njega. Ja sam optimista. Mislim da Bosna može ponovo oživjeti, samo će trebati vremena. Baza domaćih igrača mora biti prioritet, pa će sve doći na svoje mjesto - mišljenja je selektor Hadžić.

Mirza kao vanzemaljac

Jedan od najistaknutijih sportskih radnika koji je dao veliki doprinos KK Bosna je i i Ivica Pekić, nekada član Predsjedništva i član Komisije za međunarodne odnose, 16 godina je proveo u evropskom prvaku.

- Meni je Bosna mnogo dala, a ja sam Bosni još više. Sve te rezultate ostvarili smo svojim radom. Bili smo najjači brend u Jugoslaviji. Nismo imali konkurenciju. Kada se sjetim samo kako smo u Sarajevu redovno dijelili lekcije Real Madridu, a pobjeđivali smo ih i ugostima. Obišao sam cijeli svijet s klubom. Igrači nisu željeli nigdje bez mene putovati. Uprava kluba bila je jača od Izvršnog vijeća. Svi su bilu tu: profesori, političari... - prisjeća se Pekić.

Žao mu je što je Bosna spala na ove grane. Kaže nam kako je on pokojnom Delibašiću dao nadimak "vanzemaljac".

- Sad ću vam ispričati jednu anegdotu. Sjedili smo Delibašić, Davorin Popović i ja u Hotelu Palas u Beogradu. Oni su malo pijuckali, ja nikada nisam. Kažem ja njima: E, pošto me volite, sada ćete nešto za mene uraditi. Kada dobijete sinove dat će te im ime Dario kao što se i moj sin zove. Pružimo jedan drugom ruke i tako oni na kraju ispoštovaše naš dogovor. Mirza nakon pola godine dobije sina i da mu ime Dario.

Pekić je u Bosnu doveo trojicu igrača...

- Ja sam doveo Mutapčiča, Radulovića i Vučevića kojem sam bio i vjenčani kum. Bosna je bila moja druga kuća. Sejdalija Mustafić, Vule Vukalović, Uglješa Uzelac, Zoran Vuković svi su oni dali mnogo klubu. Vukalović je dao pečat Bosni - rekao je Pekić.

Ovaj sportski radnik bio je na utakmicama Bosne kada je na tribinama bilo manje gledalaca nego igrača na parketu.

Manipulisanje legendama

Godinama su se bivši asovi, prijatelji kluba, treneri na godišnjicu osvajanje evropske titule okupljali u klubu, evocirali uspomene, priželjkivali novi uzlet Bosne. Nažalost, takva druženja su prestala jer su pojedinci koji su godinama krčmili ugled kluba za vlastite potrebe, manipulirali Bosnim legendama, slikali se, reklamirali i najavljivali "povratak na evropsku scenu". Danas bivši asovi rijetko svraćaju u klub. Prošao je pokušaj kupovine vremena za nove paklene planove i ubiranja poena sa pričom o povratku Ratka Radovanovića u Sarajevo. Dobro upućeni u stanje u klubu tvrde kako se nekim igračima koji su dovođeni u klub sugeriralo da tuže klub, kako bi se zajednički rastalili nakon sudske presude. Naravno, na štetu kluba.

Zašto je odgođena skupština

Skupština KK Bosna, koja je trebala biti održana na 32. godišnjicu osvajanja titule evropskog prvaka u Grenoblu (5. april 1979.), a na kojoj je za novog predsjednika Upravnog odbora trebao biti imenovan Safudin Čengić, direktor kompanije "Centrotrans", odgođena je. Navodno je odgođena kako bi se članovi što bolje pripremili za njeno zasjedanje.

Jasno je da ni jedan ozbiljan biznismen ne želi na sebe preuzeti višemilionska dugovanja, oko 6,7 miliona KM koji si napravljeni u vrijeme dugogodišnje vladavine aktuelnog pedsjednika Skupštine kluba Nihada Imamovića.

Emiru Ahmetagiću, bivšem predsjedniku Uprave, nije trebalo dugo vremena da shvati u kakav je klub došao. Nakon svega četiri mjeseca podnio je ostavku.
User avatar
Baltazar_khan
Posts: 7936
Joined: 25/08/2008 01:46
Location: Moj grad, moj klub

#44 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Baltazar_khan »

čapljina :run:
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#45 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by vryzas »

smoki_choko wrote:Nekadašnji evropski prvak na niskim granama
KAKO JE NIHAD IMAMOVIĆ UNIŠTIO KK BOSNU

Sustavno, planski, strateški temeljito i precizno osmišljeno, trajalo je uništavanje KK Bosna, nekadašnjeg prvaka Evrope u režiji Nihada Imamovića

Pri tom se moralo voditi računa da ne trpe KK Igokea i KK Široki. Kako je Bosna tonula tako su se kordinirano, a na zadovoljstvo Milorada Dodika i njemu sličnih u Zapadnoj Hercegovini gradili novi košarkaški giganti na ovim prostorima. "Otežavajuća" okolnost Imamoviću i družini bila je što se sa uništavanjem Bosne, valjalo graditi vlastito poslovno carstvo. Ipak, sva tri cilja su ostvarena sa manjim probijanjem rokova; Bosna je dotakla dno, evropska košarka se igra i gleda u Aleksandrovcu i nekadašnjoj Lištici, a Bosna je opterećena višemilionskim dugovima. Strateški je plan prebačen, jer su bivši asovi rastjerani. Imamović je, navodno suosnivač ili dioničar NLB lige, ali KK Bosna ne igra u tom takmičenju, piše San.

Položiti račune!

Niko kao ekipa okupljena oko Nihada Imamovića nije brže srozala ugled kluba, koji je žario i palio u jugoslovenskoj i evropskoj košarci. Nekadašnji evropski gigant danas je na koljenima. Danas se Igokea, tim iz Laktaša iživljava nad nemoćnim košarkašima Bosne. Kada Bosna, kao što je to bilo u posljednjem kolu Lige 6, u Širokom brijegu izgubi sa 24 razlike, to se smatra normalnim porazom. Trener Dejan Parežanin, iako odgovoran najmanje je kriv za posrnuće Bosne. On je, kao i sam klub, žrtva katastrofalne klupske politike. I Parežanin će, kao i njegovi prethodnici biti potrošen, a navijači će sa sjetom pričati o generaciji koja je proslavila bh. košarku koju je predvodio legendarni Mirza Delibašić, zatim Varajić, Radovanović, Benaček, Đodić, Krvavac, Hadžić, Bosiočić...

Bosnu mogu spasiti samo Bosnaši, istinski asovi, autoriteti i dokazani menadžeri, ali tek kada Imamović i družina polože račune. Do tada će se Igokea i Široki iživljavati nad košarkašima Bosne, a ljubitelji košarke u Sarajevu radije će gledati amatere iz KK Vogošća i Trilanda.

Od izvora bliskog klubu, saznajemo kako je košarkašima puna kapa svega. Plate i dalje kasne. Igrači trpe i šute. Možda se uskoro ponovi isti scenarij kao i krajem godine kada je pokrenut štrajk.

Zlatno doba

A, kako je to bilo kada su dres Bosne nosili vrhunski košarkaši, poput, Mirze Delibašića, Žarka Varajića, Bore Vučevića, Predraga Benačeka, Ante Đogića, Boška Bosiočića, Nihada Izića, Ratka Radovanovića, Sabita Hadžića, Svetislava Pešića, pod vodstvom maestralnog Bogdana Tanjevića. Oni su bili su dio zlatne generacije.Sabit Hadžić, selektor naše reprezentacije s nostalgijom se prisjetio prošlih vremena. Kaže, kako mu najviše nedostaje Kinđe.

- Sve ono što smo napravili te davne 1979. godine došlo je kao rezultat kvalitetnog rada mladog i ambicioznog trenera Boše Tanjevića i kvalitetne Uprave. Nismo imali stranaca u ekipi, mislim na igrače izvan zemlje. Vi ste me ponovo naveli na razmišljanje. Nažalost, Mirze više nema. Volio bih da je tu. Fali mi. Njemu pripadaju velike zasluge za sve Bosnine uspjehe - kaže Hadžić.

Popularni Sabe rado se čuje sa svojim kolegama...

- S Mutapčićem, Radovanovićem, Tanjevićem, Benačekom...kad god imam priliku, popijem kafu. Bili smo jedna velika porodica kako na parketu tako i van njega. Ja sam optimista. Mislim da Bosna može ponovo oživjeti, samo će trebati vremena. Baza domaćih igrača mora biti prioritet, pa će sve doći na svoje mjesto - mišljenja je selektor Hadžić.

Mirza kao vanzemaljac

Jedan od najistaknutijih sportskih radnika koji je dao veliki doprinos KK Bosna je i i Ivica Pekić, nekada član Predsjedništva i član Komisije za međunarodne odnose, 16 godina je proveo u evropskom prvaku.

- Meni je Bosna mnogo dala, a ja sam Bosni još više. Sve te rezultate ostvarili smo svojim radom. Bili smo najjači brend u Jugoslaviji. Nismo imali konkurenciju. Kada se sjetim samo kako smo u Sarajevu redovno dijelili lekcije Real Madridu, a pobjeđivali smo ih i ugostima. Obišao sam cijeli svijet s klubom. Igrači nisu željeli nigdje bez mene putovati. Uprava kluba bila je jača od Izvršnog vijeća. Svi su bilu tu: profesori, političari... - prisjeća se Pekić.

Žao mu je što je Bosna spala na ove grane. Kaže nam kako je on pokojnom Delibašiću dao nadimak "vanzemaljac".

- Sad ću vam ispričati jednu anegdotu. Sjedili smo Delibašić, Davorin Popović i ja u Hotelu Palas u Beogradu. Oni su malo pijuckali, ja nikada nisam. Kažem ja njima: E, pošto me volite, sada ćete nešto za mene uraditi. Kada dobijete sinove dat će te im ime Dario kao što se i moj sin zove. Pružimo jedan drugom ruke i tako oni na kraju ispoštovaše naš dogovor. Mirza nakon pola godine dobije sina i da mu ime Dario.

Pekić je u Bosnu doveo trojicu igrača...

- Ja sam doveo Mutapčiča, Radulovića i Vučevića kojem sam bio i vjenčani kum. Bosna je bila moja druga kuća. Sejdalija Mustafić, Vule Vukalović, Uglješa Uzelac, Zoran Vuković svi su oni dali mnogo klubu. Vukalović je dao pečat Bosni - rekao je Pekić.

Ovaj sportski radnik bio je na utakmicama Bosne kada je na tribinama bilo manje gledalaca nego igrača na parketu.

Manipulisanje legendama

Godinama su se bivši asovi, prijatelji kluba, treneri na godišnjicu osvajanje evropske titule okupljali u klubu, evocirali uspomene, priželjkivali novi uzlet Bosne. Nažalost, takva druženja su prestala jer su pojedinci koji su godinama krčmili ugled kluba za vlastite potrebe, manipulirali Bosnim legendama, slikali se, reklamirali i najavljivali "povratak na evropsku scenu". Danas bivši asovi rijetko svraćaju u klub. Prošao je pokušaj kupovine vremena za nove paklene planove i ubiranja poena sa pričom o povratku Ratka Radovanovića u Sarajevo. Dobro upućeni u stanje u klubu tvrde kako se nekim igračima koji su dovođeni u klub sugeriralo da tuže klub, kako bi se zajednički rastalili nakon sudske presude. Naravno, na štetu kluba.

Zašto je odgođena skupština

Skupština KK Bosna, koja je trebala biti održana na 32. godišnjicu osvajanja titule evropskog prvaka u Grenoblu (5. april 1979.), a na kojoj je za novog predsjednika Upravnog odbora trebao biti imenovan Safudin Čengić, direktor kompanije "Centrotrans", odgođena je. Navodno je odgođena kako bi se članovi što bolje pripremili za njeno zasjedanje.

Jasno je da ni jedan ozbiljan biznismen ne želi na sebe preuzeti višemilionska dugovanja, oko 6,7 miliona KM koji si napravljeni u vrijeme dugogodišnje vladavine aktuelnog pedsjednika Skupštine kluba Nihada Imamovića.

Emiru Ahmetagiću, bivšem predsjedniku Uprave, nije trebalo dugo vremena da shvati u kakav je klub došao. Nakon svega četiri mjeseca podnio je ostavku.

Kakvo smece od texta :run:
fukushima
Posts: 393
Joined: 18/03/2011 17:11

#46 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by fukushima »

propade bosna ko grcka, guzi ih ko stigne. veceras igokea -20 razlike
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#47 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by michio »

Znaju li oni da je KK Bosna bila prvak Evrope u kosarci negdje u isto vrijeme kao i Nottingham Forest u fudbalu :?
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#48 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Baudelaire »

Jučer gledam člana uprave Bosne, govori čovjek da su angažovali nezavisnu revizorsku agenciju da sastavi finansijske izvještaje i da je u periodu od prošlih desetak godina akumuliran gubitak od oko 9 miliona KM. Gdje su sada branioci lika i djela Dine Konakovića i Nihada Imamovića i njihovi polovni beobasketovci i Amerikanci koji dođu u Sarajevo na rekreaciju i da se treneru sjete familije koji put?
User avatar
Altsa
Posts: 7384
Joined: 19/03/2004 18:31

#49 Re: KK BOSNA 2010/2011

Post by Altsa »

gledam ih sinoc na tekmi protiv prvaka tunisa i dode mi da placem od tuge :( ...ovo je sigurno najgora ekipa bosne od njenog postanka...po (ne)kvaliteti im se prikljucio i trener koji je zalutao u trenerske vode :roll: ...daj boze da ne ispadnu iz lige a opet mozda bi to bilo i dobro da se stane ovim mukama kraju
Post Reply