KIRETAŽA=mesarenje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

agenštajn
Posts: 39
Joined: 05/07/2012 10:32

#1 KIRETAŽA=mesarenje

Post by agenštajn »

Prije dva dana rađena mi je kiretaža zbog dužeg krvarenja.Endometrij je bio veoma zadebljan.Uz to i neka cista na jajniku...Kiretaža rađena na GAK-u uz tkz lokalnu anesteziju...Samo su me bocnuli-anestezija... i počeli raditi.Od bolova skoro da sam se onesvijestila!!!! Ma kakva lokalna, ovo je bilo pravo mesarenje!!!!
Malo sam pretraživala po internetu i naišla sam da visok estrogen dovoddi do ovakvih i sl promjena kod žena.Pronašla sam i preporuke za način ishrane koji će pomoći smanjenju estrogena.
Molim vas za vaša iskustva, preporuke i savjete.
fapmasina
Posts: 102
Joined: 26/01/2012 15:15

#2 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by fapmasina »

Ne znam zašto se ne daje opšta anestezija, nego se žene pate na takav način!
Ostaje trauma za cijeli život!
Suosjećam...
agenštajn
Posts: 39
Joined: 05/07/2012 10:32

#3 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by agenštajn »

Iskreno, dok sam ležala čula sam priču od drugih žena, kako je prije par dana zena bukvalno ustala sa stola jer više nije mogla isdržati bolove i nije dozvolila da doktori nastave zahvat, tražeći da joj daju opštu anesteziju.No, njihov je odgovor bio da zahvat prekratko traje da bi se daavala opšta...I ne znam kako se sve završilo no žena koja je ležala već osam dana kaže da se žene toliko deru dok im ovo rade da se ona zatvori u sobu i poklopi uši da to ne sluša...zaista užas!
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#4 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by kockica_kockica »

Koji mesari... Ja ne mogu da vjerujem da doktori i te sestre nemaju apsolutno nikakvog osjecaja prema pacijentima...

Ali sam sigurna da bez obzira na kratkocu zahvata prije nego se zahvat zakaze treba insistirati na opstoj anesteziji. Ja znam puno ljudi ( kao i sebe) koji kad trebaju tako ici na te kao kratke zahvate pitaju boli li i kakva je anestezija. I onda ako treba doplate ali rade zahvat pod opštom anestezijom. Mislim meni kad kazu da ce nesto "malo" boliti odmah kazem opsta anest. Jer to njihovo malo je sigurno mnogo vece.
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#5 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by blugirl »

Ne bih se ja bas igrala sa opcom anestezijom....
Prvo, rizik uvijek postoji da se neces probudit.
Drugo, svi vjestacki uticaji na stanje svijesti tj. sna i budnosti ostavljaju tragove na mozgu. Poznati su slucajevi da je nekoliko operacija sa opcom anestezijom kod osoba koje su imale neke genetske predispozicije ili ranije traume rezultiralo teskim dusevnim oboljenjima.
Samo mi zene znamo kako neke stvari mogu da bole. Zna to i svaka majka, cak i sam obican pregled je rijetko bezbolan. Ali ipak, ja bih radije stisnula zube, pretrpila neke bolove nego rizikovala nesto ozbiljnije. Hocu rec, jos ozbiljnije.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#6 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by kockica_kockica »

Nismo svi isti.. nemaju svi isti prag tolerancije na bol... sto je nekome lako kao pojesti bananu nekome to predstavlja veliki problem... znam o cemu pricam... nekome je odlazaka zubaru rutina za mene zubar predstavlja najgoru nocnu moru, u kojoj ja placem dan prije, taj dan i dan poslije... moj sljedeci odlazak zubaru ce biti planiran pod opcom anestezijom, da sve zavrsi sto treba... opca anestezija je manja trauma od traume koju mi donosi zubarsko prckanje po ustima...
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#7 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by blugirl »

Gle, ako ti je vrijedno rizika....

Mislim da lokalna anestezija dovoljno dobro obavi svoje
Wendy2013
Posts: 2
Joined: 22/01/2013 14:04

#8 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by Wendy2013 »

blugirl wrote:Gle, ako ti je vrijedno rizika....

Mislim da lokalna anestezija dovoljno dobro obavi svoje
JESI li ti blugirl IKADA bila podvrgnuta takvom nekom zahvatu pa da govoris tako??? boze mili....

Strasno!! strasno!! strasno!!
Ja sam se iskreno najezila od te price, srce mi lupa, muka mi je.... strasno je to!
Ja sam slusala price kako je prije 40-50 god tako bilo..strasne price. Kod nas se ta kiretaza uvijek povezivala sa prekidom nezeljene (vanbracne) trudnoce, i sve je to uvijek pod velom tajni, o svemu tome se prica tiho da niko ne cuje, uopce ne prica, da niko ne zna... i izgleda - nista se nije promijenilo!?!?!

Ne, ne radi se to samo u tom slucaju, toliko je komplikacija, kada mora zeljena trudnoca biti prekinuta, kada nakon spntanog pobacaja mora se jos tijelo ocisititi koje nije stiglo prirodnim putem, iz ovog ili onog razloga, nije ni bitno- ta pitanja se ne smiju vise postavljati.. nego se zeni mora SVE pruziti da to fizicki i psihicki bude sto Atraumaticnije iskustvo!!!!!!

Meni je tako strasno drage zene BH cuti sta morate prolaziti. Nedavno sam na nekom HR forumu citala kako se tamo raspravlja u saboru o tzv nasilju nad zenama u rodilistima, kako se tretiraju zene na porodu (oni su to definisali kao nasilje), a znam da je to tako i u BH, te sada i ova zlokobna kiretaza.

Ja imam srecu da zivim u inostranstvu, i zbog ovakvih i mnogih drugih stvari se necu nikada vratiti ovamo (sad sam tu na odmoru). Ne zelim da moje dijete odrasta u ovoj sredini (politicki, ekonomski, sigurnosno), a da moja curica nekada mozda mora proci kroz nesto slicno...
To je toliko strasno bili cuti vase price da asociraju odmah na ona AFRICKA PLEMENA, i nije mnogo drugacije od spolnog sakacenja djevojcica u africi...

Da postoje ljudi koji rade u zdravstvu bez imalo empatije, bez imalo saosjecanja... Pa kako ne kontaju da sam dolazak zenama na takav zahvat PSIHICKI ni malo nije prijatan...a kamoli strepnja, strah od boli... Za one koje se moraju rastati od djeteta to nikako nije potrebno da te neko jos i tako tretira!!!!

Ja cu vam prenijeti svoje iskustvo. Ja sam jednom imala spontani, koji je moralo na kraju da bude dovrsen kiretazom, jer se tijelo nije potpuno ocistilo, a jednom se trudnoca nije dobro razvijala te sam se morala oprostiti od svog malenog. U drugom slucaju psihicka bol je jos uvijek tu, ali zahvaljujuci divnom osobolju bolnice u kojoj sam se lijecila, sve to mnogo lakse pada... Na svakom coscku susrecete saosjecanje ljudi od doktora, do sestre, anesteziologa, itd.
Prvo idete na razgovor s doktorom gdje vam bude objasnjeno sta ce se raditi, ne objasnjavaju oni puno i ne opterecavaju ljude nepotrebnim stvarima, samo obavijeste da ce se zahvat obaviti pod totalnom anetezijom te da ce sve biti gotovo u prvom slucaju u 2 min, u drugom slucaju sve da ce pola sata trajati. Da cu biti par sati u bolnici dok vide da je sve ok, i da isti dan mogu kuci. Prvi put sam pitala zasto u opstoj anesteziji (jer nikad ranije nisam bila u opstoj) i da li je to potrebno, oni su mi rekli da oni to ovdje uglavnom tako rade i da nema nikakvih komplikacija, da je mnogo jednostavnije za mene i za njih...
I tako je bilo... i mnogo sam zadovoljna sto je to tako uradjeno. I prvi i drugi put sam plakala za tim djetetom, i toliko mi je drago bilo kada me je u sali anesteziolog stistnuo za ruku s jedne strane, doktor s druge strane, i blagim pogledom i mirnim rijecim rekli da ce sve brzo biti gotovo, da cu sada lijepo spavati i da ce poslije sve biti puno bolje... Stisnu te prijateljski za ruku i dok ti jos pricaju nesto ti utones u san, i kroz nesto vremena se probudis u sobi za budjenje gdje sestre cim ugledaju da si se probudila dodje do tebe da te pitaju kako se osjecas, stisnu te za ruku i kazu da je sve dobro i tu su za tebe, i tjese te....
Naravno doktor dodje poslije da te obidje, kaze kako je zahvat prosao, te sta mogu ocekivati, da upute, i jos su mi u drugom slucaju ponudili da mogu napraviti termin sa terapeutom ukoliko ne mogu preboljeti gubitak djeteta...
U mojoj bolnici su tako radili pod opstom anestezijom, u drugoj bolnici u istom gradu su jednoj kolegici radili pod epiduralnom, tu si doduse svjestan, ali od struka dole nista ne osjecas...ja iskreno nisam zeljela da ista cujem ili vidim...zeljela sam samo to da prespavam i da bude sve kao ruzan san...ostalo je jos sjecanje i slike bebe sa ultrazvuka, ali nikakvih traumaticnih iskusava, nikakve boli fizicke, nikakvog maltretiranja.... to zenama stvarno NE TREBA!!!!

Ja iskreno, da mogu sta tu uciniti ucinila bih....ali ja sam odlucila da se nikada ne vratim.. I nikada ne citam ove forume, i nista me ne muci, zivim svoj zivot u neznanju... mozete me mnogi osuditi...ali tako je.... JBG....

Jer JAKO sam suosjecajna...i kada nesto ovako procitam, hocu da siznem! Sada sam dosla na odmor u BH, i nikako mi ne prija taj odmor, na svakom cosku neimastina, siromastvo, toliko sam donacija dala, toliko suosjecam, a nista ne mogu.... A voljela bih da pomognem...
Ako smijem...
Dopustite mi...nemojte me molim vas krivo shvaititi..ne zelim da pametujem i da se mijesam...samo za vase dobro, za dobro ostalih zena, za dobro vasih kceri i unuka i sestara i majki...vi koje znate sta se desava, vi koje ste prosli, ili koje znate za sve to- mozete li sta uciniti po tom pitanju- informisati druge zene, pokrenuti akciju, pokrenuti nesto , ZAUSTAVITI NASILJE NAD ZENAMA!?
To ne mora biti tako!!!!!!!
Peryton_
Posts: 1013
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#9 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by Peryton_ »

Ja ti mogu opisati kako izgleda kiretaža u jednoj od naših bolnica.

Pacijentica, prije nego se odradi sam postupak odlučuje o vrsti anestezije ( ukoliko je rijec o namjernom abortusu).
Za opštu anesteziju se doplati, ja mislim oko 180 maraka ( gore dole 10 maraka, ne sjećam se tačno).

Oni koji su prisustvovali, asistirali, ili radili kiretažu znaju o kakvom je procesu riječ , tako da ne bih opisivao proces kako teče od početka.
Ono što ja nikada neću moću izbrisati iz sjećanja jesu ostaci embrija u posudi koja je u sklopu vakuum-pumpe, tako da ovaj naslov veoma dobro opisuje postupak.

Neću vas daviti sa tim kako to sve izgleda, no kako se glavna riječ ovdje vodi o anesteziji, što se tiče hitnih slučajeva, postoje propisi po kojima bi dežurni liječnici trebali da provode svoje intervencije.
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#10 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by blugirl »

@Peryton
Mozes li malo pojasniti te propise.
Ja sam sigurna da lijecnici itekako dobro znaju rizike opce anestezije


@Wendy
Da, imala sam ginekoloskih intervencija. Imam i jedno dijete. Tako da znam dobro o cemu pricam.
Da ne ulazim sad u socijalno-ekonomske i politicke aspekte zivota u BiH, koliko god da je lose, ne mislim da su nasi doktori neznalice. Ima izuzetaka, naravno, pisala sam na temi stomatologa vec o tome.

Ja sam samo ukazala na rizike, a svako odgovara za sebe i odlucice kako hoce.

Ne vidim otkud povezanost sa africkim plemenima, ali valjda nekome samo treba trigger za stvari koje ga muce.

Ja mislim da u zivotu postoje ljudi, pa tako zene, kojesputava strah, bol, nelagoda, a i oni koji stisnu zube, urade sta treba i idu dalje. Sa optimizmom. Ne kazem da neka iskustva nisu traumaticna, ali neki ljudi ta iskustva cine jos traumaticnijima. Znam zene koje su bas svasta prosle da bi zatrudnile, rodile, zene koje su imale komplikacije i dalje da ne nabrajam. To je jednostavno nesto s cim se mi zene moramo nosit

Zao mi je wendy za tvoje traume. Niko to sigurno ne zasluzuje
Wendy2013
Posts: 2
Joined: 22/01/2013 14:04

#11 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by Wendy2013 »

Ma ja sam samo htjela reci da danas ako imamo mogucnosti u medicini da uklonimo nelagodu i bol da je to moguce, i da ne treba kroz to da se prolazi ni tu ni kod stomatologa, niti bilo gdje.
Ja nikada nisam rekla da su nasi ljekari nekompetentni, neuki ili sta vec..ja sam cak na ovaj forum dosla jer sam trazila ako ima mozda topic u vezi novih dostignuca u medicini u nasoj zemlji, zapravo na temu autolog.transplantacije i upotrebe maticnih celija...ja znam da mi imamo super ljekare, odlicne strucnjake, ljude koje rade u teskim uvjetima a proizvode cuda... ali radi se tu i o suosjecanju s pacijentima... ne zelim da generalizirima stvari, nisam se lijecila nikad tu, ali sam cula price, i sada ovaj tako vividan opis ove pacijentice koja je otvorila temu i par koji je nakon toga uslijedio mi je jednostavno bilo previse... zato sam morala odgovoriti..
Svaka zena ima svojih iskustava, znam, ja sam rekla da moja iskustva nisu bila tako traumaticna, i nije to neka velika trauma, u zivotu ima mnogo gorih stvari, samo sam htjela opisati na kakav nacin trebaju pacijenti da se tretiraju.. Otkloniti strah, ublaziti nelagodu, otkloniti bol - to se uci u skolama, ali u rutinskim, svakodnevnim intervencijama cesto zaboravlja.. hajde nisi ti jedina, stisni zube, proci ce.. A zasto?
Usporedba sa plemenima je mozda bila prejaka, ali je opet taj opis prvih par postova takav snazan utisak ostavio na mene kao te slike i price o tome... sorry, previse me to zaboli kad vidim ili cujem da se nego izvrgava tome...
No dobro, sto se stomatologa tice, tja, ne znam kakva iskustva imate, ali vidim, mnogo ih se bojite :) ako se ne osjecate dobro kod jednog stomatologa, mijenjajte ga, naci cete nekog ko razumije vas strah i ko zna dobro anestezirati
proljece101
Posts: 70
Joined: 30/07/2012 15:41

#12 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by proljece101 »

Nema ni potrebe za opcom anestezijom, oni dobro znaju da jedna mala epiduralna ili spinalna anestezija moze rijesiti problem...daje se samo dok traje zahvat, a poslije malo noge trnu dva sata i to je sve..sve prodje bez trunke boli, osim ono malo dok daju anesteziju..ali nece da se bakcu, radije ce da 'mesare', nazalost, zao im valjda placati jos anesteziologa da to rade..fuj
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#13 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by kockica_kockica »

blugirl wrote:@Peryton
Mozes li malo pojasniti te propise.
Ja sam sigurna da lijecnici itekako dobro znaju rizike opce anestezije


@Wendy
Da, imala sam ginekoloskih intervencija. Imam i jedno dijete. Tako da znam dobro o cemu pricam.
Da ne ulazim sad u socijalno-ekonomske i politicke aspekte zivota u BiH, koliko god da je lose, ne mislim da su nasi doktori neznalice. Ima izuzetaka, naravno, pisala sam na temi stomatologa vec o tome.

Ja sam samo ukazala na rizike, a svako odgovara za sebe i odlucice kako hoce.

Ne vidim otkud povezanost sa africkim plemenima, ali valjda nekome samo treba trigger za stvari koje ga muce.

Ja mislim da u zivotu postoje ljudi, pa tako zene, kojesputava strah, bol, nelagoda, a i oni koji stisnu zube, urade sta treba i idu dalje. Sa optimizmom. Ne kazem da neka iskustva nisu traumaticna, ali neki ljudi ta iskustva cine jos traumaticnijima. Znam zene koje su bas svasta prosle da bi zatrudnile, rodile, zene koje su imale komplikacije i dalje da ne nabrajam. To je jednostavno nesto s cim se mi zene moramo nosit

Zao mi je wendy za tvoje traume. Niko to sigurno ne zasluzuje
Ti hoces ovdje zene uvjeriti da doktori imaju puno pravo da nas seciraju na zivo a da mi to sve trebamo trpiti samo zato jer smo zene???

Molim te reci mi da sam te pogresno razumjela. Molim te. Stvarno ne mogu da vjerujem da neka zena moze napisati da taj bol koji se trpi prilikom kiretaze ili bilo kojeg zahvata a za koji nasi doktori se ne udostoje dati odgovarajucu anesteziju je opravdan samo zato jer je to tako sudjeno zenama... Molim te razuvjeri me... Jer ne mogu razumjeti da si prosla kiretazu ili bilo kakav zahvat koji boli toliko da zene padaju u nesvjest ti podrzavas samo zato jer mislis da je opca anestezija opasna... Pa kad odes da ti sijeku nesto mislis da to nije opasno???
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#14 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by blugirl »

kockica_kockica wrote:
blugirl wrote:@Peryton
Mozes li malo pojasniti te propise.
Ja sam sigurna da lijecnici itekako dobro znaju rizike opce anestezije


@Wendy
Da, imala sam ginekoloskih intervencija. Imam i jedno dijete. Tako da znam dobro o cemu pricam.
Da ne ulazim sad u socijalno-ekonomske i politicke aspekte zivota u BiH, koliko god da je lose, ne mislim da su nasi doktori neznalice. Ima izuzetaka, naravno, pisala sam na temi stomatologa vec o tome.

Ja sam samo ukazala na rizike, a svako odgovara za sebe i odlucice kako hoce.

Ne vidim otkud povezanost sa africkim plemenima, ali valjda nekome samo treba trigger za stvari koje ga muce.

Ja mislim da u zivotu postoje ljudi, pa tako zene, kojesputava strah, bol, nelagoda, a i oni koji stisnu zube, urade sta treba i idu dalje. Sa optimizmom. Ne kazem da neka iskustva nisu traumaticna, ali neki ljudi ta iskustva cine jos traumaticnijima. Znam zene koje su bas svasta prosle da bi zatrudnile, rodile, zene koje su imale komplikacije i dalje da ne nabrajam. To je jednostavno nesto s cim se mi zene moramo nosit

Zao mi je wendy za tvoje traume. Niko to sigurno ne zasluzuje
Ti hoces ovdje zene uvjeriti da doktori imaju puno pravo da nas seciraju na zivo a da mi to sve trebamo trpiti samo zato jer smo zene???

Molim te reci mi da sam te pogresno razumjela. Molim te. Stvarno ne mogu da vjerujem da neka zena moze napisati da taj bol koji se trpi prilikom kiretaze ili bilo kojeg zahvata a za koji nasi doktori se ne udostoje dati odgovarajucu anesteziju je opravdan samo zato jer je to tako sudjeno zenama... Molim te razuvjeri me... Jer ne mogu razumjeti da si prosla kiretazu ili bilo kakav zahvat koji boli toliko da zene padaju u nesvjest ti podrzavas samo zato jer mislis da je opca anestezija opasna... Pa kad odes da ti sijeku nesto mislis da to nije opasno???
Da, pogresno si razumjela. Ja sam za anesteziju. Adekvatnu. Lokalnu ako je dovoljna. To nije na zivo
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#15 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by VenomousV »

pa zene drage jeste li svjesne da se materica ponasa sasvim razlicito pod lokalnom i pod opcom anestezijom
pod opcom ne reaguje kako treba i mogu nastati komplikacije, moze se jako ostetiti...

ne daj Boze da vam ikada bude potrebno da (opet) imate kiretazu ali za takve zahvate, barem ovdje kod nas, je opcepoznato da se treba ici privatniku :roll:
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#16 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by IHAVEDREAM »

Iako dosta davno, u mojoj bivsoj domovini uradjena mi je neophodna i nenamjerna kiretaza koju je obavio vrstan strucnjak- ginekolog, da samo dodam, blizak porodicni prijatelj!

Dobri strucnjaci i specijalisti ce Vas svakako uputiti na sve lose i dobre strane totalne anestezije....... :)
Bolno jeste, neugodno, ali vala, nije za deranje i onesvjescivanje.... :-) ;-)

( U to vrijeme novac nije bio primarna komponenta..... 8-) )
agenštajn
Posts: 39
Joined: 05/07/2012 10:32

#17 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by agenštajn »

I... opet krvarenje...dokle više...opet kiretaza...moram biti jaka.
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#18 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by zgiba »

Ja sam prosla dvije kiretaze - dva potpuno razlicita iskustva.

Prva (kod privatnika) sa lokalnom anestezijom i uradjena vakum pumpom je prosla skoro bezbolno. Druga (na GAK-u) bez ikakve anestezije i radjena metalnim kiretama - imala sam zelju da ustanem i pobjegnem sa stola.

Naglasavam da imam veoma visok prag boli, ali ta druga kiretaza je bila takvo iskustvo da sam dozivjela da mi suze "frcaju" od bola.
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#19 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by Maybach »

Nisam strucnjak ali mislim da postavljacica teme nije mislila na kiretazu u smislu abortusa,odnosno ciscenja poslije abortusa,nego na kiretazu kod endometrioze?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#20 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by zgiba »

Maybach wrote:Nisam strucnjak ali mislim da postavljacica teme nije mislila na kiretazu u smislu abortusa,odnosno ciscenja poslije abortusa,nego na kiretazu kod endometrioze?
Princip obavljanja zahvata je isti bez obzira na uzrok.
miracolo
Posts: 20
Joined: 23/09/2013 22:35

#21 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by miracolo »

Neću vas daviti sa tim kako to sve izgleda, no kako se glavna riječ ovdje vodi o anesteziji, što se tiče hitnih slučajeva, postoje propisi po kojima bi dežurni liječnici trebali da provode svoje intervencije.[/quote]

Postoje, vjerovatno. Ali bar ih na meni nisu sproveli, nego čisto mesarenje.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by vjesticanametli »

dobro si to nazvala ...........mesarenje na koje su zene osudene :(
imam lose iskustvo i nikada vise ne bih ni pomislila na tu lokalnu tj, nikakvu anesteziju :(
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#23 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by Sanda88 »

omg, skroz druga stvar/dozivljaj za nekoga ko nikad nije imao djecu naspram neko ko jeste.
naravno za vas koje niste radjala, ovo je jedna od najgorih stvari koje su vam se mogle desiti.
ipak, za one koje jesu, sve naspram porodjaja nije tako 'big deal' (osim psihicki, naravno)..

opsta anestezija je, sto se mene licno tice, veoma zabrinjavajuca jer su jednostavno rizici veci.
lokalna je prirodnija jer osjetis neku vrstu boli/nelagode, kao sto bi i trebala - nije za ne izdurati.

a ako ti je "mesarenje", a ti draga uvali spiralu ili pilule, jer je abortus "mesarenje" kakvu god
anesteziju da izaberes (bila ti svjesna ili ne)! :roll:
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#24 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by Queen_of_hearts »

Sanda88 wrote:omg, skroz druga stvar/dozivljaj za nekoga ko nikad nije imao djecu naspram neko ko jeste.
naravno za vas koje niste radjala, ovo je jedna od najgorih stvari koje su vam se mogle desiti.
ipak, za one koje jesu, sve naspram porodjaja nije tako 'big deal' (osim psihicki, naravno)..

opsta anestezija je, sto se mene licno tice, veoma zabrinjavajuca jer su jednostavno rizici veci.
lokalna je prirodnija jer osjetis neku vrstu boli/nelagode, kao sto bi i trebala - nije za ne izdurati.

a ako ti je "mesarenje", a ti draga uvali spiralu ili pilule, jer je abortus "mesarenje" kakvu god
anesteziju da izaberes (bila ti svjesna ili ne)! :roll:
Kiretaze se ne rade samo kod abortusa

Idiotizam,ako se iskustva kod privatnih i drzavnih ljekara razlikuju ko nebo i zemlja,treba dizati frku na svakom koraku! Ocito da nije rijec o alturizmu ljekara koji iz plemenitosti svoje odlucuju podvrgnuti pacijentice bolnijem zahvatu sve radi "njihovog dobra" ! Bljuc
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#25 Re: KIRETAŽA=mesarenje

Post by Sanda88 »

Queen_of_hearts wrote:
Sanda88 wrote:omg, skroz druga stvar/dozivljaj za nekoga ko nikad nije imao djecu naspram neko ko jeste.
naravno za vas koje niste radjala, ovo je jedna od najgorih stvari koje su vam se mogle desiti.
ipak, za one koje jesu, sve naspram porodjaja nije tako 'big deal' (osim psihicki, naravno)..

opsta anestezija je, sto se mene licno tice, veoma zabrinjavajuca jer su jednostavno rizici veci.
lokalna je prirodnija jer osjetis neku vrstu boli/nelagode, kao sto bi i trebala - nije za ne izdurati.

a ako ti je "mesarenje", a ti draga uvali spiralu ili pilule, jer je abortus "mesarenje" kakvu god
anesteziju da izaberes (bila ti svjesna ili ne)! :roll:
Kiretaze se ne rade samo kod abortusa

Idiotizam,ako se iskustva kod privatnih i drzavnih ljekara razlikuju ko nebo i zemlja,treba dizati frku na svakom koraku! Ocito da nije rijec o alturizmu ljekara koji iz plemenitosti svoje odlucuju podvrgnuti pacijentice bolnijem zahvatu sve radi "njihovog dobra" ! Bljuc
ja specificno za abortus..
znam ja za razliku izmedju privatnih i drzavnih ljekara, osjetila na svojoj kozi.. samo mi smeta sto bi djevojka da joj 'udje', ne zastiti se, pa bi onda ocistila plod bez bolova - mislim, moralna je k'o zivotinja! :twisted:
takodje ne znam gdje se jos danas radi kiretaza (kcus radi abortuse sa lokalnom kroz vakum, a svi privatni lokalna/opsta + vakum, osim ako je plod ispod 7-8 sedmica, onda imaju i te tablete sto uzrokuju kontrakcije i spontani).
Post Reply