KELTI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#1 KELTI

Post by Bratov brat »

Kelti se smatraju kljucnim narodom Evrope. Njihova kultura i mitovi i danas fasciniraju svet . Keltska plemena od kojih su Rimljani zazirali , smatrajuci ih varvarima, vekovima su bili najznacajniji zitelji evropskog kontinenta. Bili su hrabri , nepokolebljivi ratnici, ali i vesti trgovci i talentovani rukotvorci, a njihovi svestenici smatrani su mudrim i zagonetnim ljudima.

Nijedan drevni narod svojim arheoloskim nasledjem ne izaziva toliko paznje i nijedan se ne cini toliko savremenim. Iako je njihova kultura iscezla iz Evrope jos pre 2000 godina njeno nasledje cveta i danas u zapadnim krajevima kontinenta narocito u Britaniji , Irskoj i Bretanji. Kelti su vise od dva milenijuma ostavljali svoje tragove na podrucju od Spanije na zapadu do Turske na istoku. A to su grobne humke sa raskosnim posmrtnim darovima, ostaci naselja sa mocnim zidinama i zrtvenicima koji ukazuju na bizarne obrede.

Izlozbe i muzeji pokazuju majstorstvo keltskih zanatlija u izradi filigraanskih predmeta. Tek pri pazljivijem gledanju na njima se otkriva minijaturni svet ispunjen raznim cudovistima, svet koji stvarnost postavlja na glavu.

Kelti su se svesno odrekli upotrebe pisma zbog cega savremeni istrazivaci ostaju bez mnogih odgovora.

Svi su culi za Keltske druide, a druidi su simbol mudrosti i poznavanja prirode , njihove svete bilje su hrast i imela. Iz druidske tradicije razvio se i lik srednjovekovnog carobnjaka Merlina , koji je postao jedan od omiljenih likova svetske knjizevnosti, a uporedo sa njim se razvio i ciklus kaza vezanih za Kralja Artura, njegove vitezove i traganje za Svetim gralom, koji je u srednjevekovnom dvorskom ruhu sacuvao mnoga keltska predanja. Za keltsko nasledje se cak vezu i knjizevni bestseleri kao sto su Avalonske magle, Gospodar prstenova, pa cak i americka Noc vestica koja je puna elemenata keltskog predanja.

Najpoznatija keltska plemena su :

-Aduatuci (Keltizovani Germani koji su ziveli na levoj obali Rajne, u oblasti Lijeza).

-Akvitanci ( pleme u jugozapadnoj Galiji , iberskog porekla).

-Briti ( Keltski zitelji Britanskih ostrva koje su Rimljani pokorili 43.g.n.e.).

-Leuci (Istocnogalsko pleme u Loreni sa prestonicom Tul).

-Keltiberi ( Vise plemena naseljenih na centralnoj spanskoj visiji .Rimljani ih pokorili 133.g.n.e. i razorili njihov glavni grad Numanciju).

-Kaledonci ( Skotsko pleme koje Rimljani nikada nisu pokorili, i po kojima je Kaledonija dobila ime. Da bi sprecili upade ovog plemena na svoju teritoriju Rimljani su podigli cuveni Hadrijanov zid).

- Reti (Narod u Alpima koji pripada keltskoj kulturi).

-Skordisci ( Pleme koje je 279.g. pre n.e. ucestvovalo u napadu na Delfsko svetiliste, a zatim na Dunavu osnovalo grad Singidunum , danasnji Beograd. Rimljani su u nadolazecim odinama pokorili ovo pleme).

-Trikasci ( Pleme naseljeno u gornjem toku Sene po kome grad Troa nosi ime).

- Parisijci ( Galsko pleme u oblasti daaaanasnjeg Pariza koji je po njima i dobio ime. Ranije se zvao Lutecija).

Ima jos dosta toga da se kaze o Keltima, pisacu u narednim postovima o njihovim plemenima kojih ima jos dosta uz vec pomenute , njihovim obicajima i drugim stvarima. Pisite i vi koji ovo citate, postavljajte slike, dokumentarce i sve ostalo sto ima veze sa Keltima.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: KELTI

Post by walter kurtz »

Ne volim ih sto su pokorili pikte po meni najbolju drevnu kulturu
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#3 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

walter kurtz wrote:Ne volim ih sto su pokorili pikte po meni najbolju drevnu kulturu
Zar nisu Pikti deo Keltskih naroda? Mislim ne moze se to tvrditi sa sigurnoscu, ali vecina ih opisuje kao Britanske domordce keltskog porekla. Pikti verovatno nisu istrebljeni potpuno, ima ih medju danasnjim Skotima.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#4 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

Nesto o keltskom nasledju u jeziku i geografskim imenima...

Amt (sluzba)- Iza ove oznake krije se keltska rec ambaktos ili vazal. Iz nje je izvedena engleska rec embassy i francuska ambassade , kojima se oznacava diplomatsko predstavnistvo.

Brunne (oklop) - U srednjem veku ovom recju je obelezavan oklop kojim su vitezovi stitili grudni kos , nju su jos u staro doba germanska plemena preuzela iz keltskog jezika.

Eisen (gvozdje)- Nemci su vrlo rano preuzeli keltsku rec isarno, koja je u nemackom postala "Eisen". Ona je dokaz keltskog majstorstva u izradi gvozdja.

Ime Ardeni nesumnjivo ukazuje na Kelte. U antici recju Arduina oznacavane su planine izmedju Meze i Rajne, koje se danas dele na Ardene i Ajfel.

HoeAht, ime najviseg vrha planine Ajfel potice od reci akaunon kojom su Kelti oznacavali stenu.

U Nemackoj i Francuskoj se na keltski jezik svode imena sledecih reka : Dunav, Nekar,Majna, Izer,Leh,Lan, Lipe, Rur,Marna,Sena i Soma.

Mnogi evropski gradovi svojim imenima ukazuju na Kelte, a to su , u Nemackoj : Andernah na Rajni, Kohem na Mozulu, Daun u Ajfelu Diren, Kempten,majnc, Regensburg, Trir...U Svajcarskoj i Austriji to su : Bern, Begenc, Zeneva, Lozana, Bec, Cirih... U Italiji : Bolonja, Milano,Modena, Parma, Verona... U Engleskoj : Dover, Linkoln,London...
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#5 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

Jos neka od poznatih Keltskih plemena :

-Remi (Belgijsko pleme na Marni i Enu, cije ime je sacuvano u nazivu grada Rems.na pocetku Galskih ratova oni su bili jedno od najuticajnijih plemena u Galiji).

-Andeni (Zapadnofrancusko pleme na donjem toku Loare. Po njima su ime dobili grad Anzer i oblast Anzu).

-Bibroci ( Britansko pleme u danasnjoj grofoviji Berksir, zapadno od Londona).

- Helvijci ( Juznofrancusko pleme naseljeno na donjem toku Rone).

- Veneti ( Znacajno galsko pleme nastanjeno na bretonskoj zapadnoj obali, cije ime je sacuvano u nazivu danasnjeg grada Van).

Tesko se dolazi do literature o Keltima prevedene na nas jezik, jedno od bitnijih prevedenih dela je Galski rat , preveo Ahmed Tuzlic u izdanju Matice srpske, Novi sad , 1980.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#6 Re: KELTI

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 21:25, edited 1 time in total.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#7 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

Cybernetic wrote:Na pdf-u historija otvorena tema koja nije o ratu 92-92? Nemoguce.
Nadam se samo da ce i drugi forumasi uzeti ucesce na temi, da ne pisem sam. Mislim, mogu ja i tako, ali ono... ;-)
bhnapoleon1
Posts: 6522
Joined: 11/05/2014 23:47

#8 Re: KELTI

Post by bhnapoleon1 »

Za vrijeme jedne invazije Kelta na ova podrucja dosli su do sukoba sa ilirima. I jbg sta ce Kelti skontaju postave trpezu, alkohol i sve kako die domacinski. Iliri se zalete proaze jedinice sto su postavljene kao mamac i docepaju se trpeze, jbg Iliri ko iliri najeli se napili, za Kelte je nakon toga ostao laksi dio posla :mrgreen:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#9 Re: KELTI

Post by TheMule »

Ne mislim da su kljucni narod Evrope. Njihova kultura se danas ne pokazuje kao dominantna. Nazalost, Rimljani su ih izbrisali. Pravi genocid nad nekim od plemena....
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#10 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

bhnapoleon1 wrote:Za vrijeme jedne invazije Kelta na ova podrucja dosli su do sukoba sa ilirima. I jbg sta ce Kelti skontaju postave trpezu, alkohol i sve kako die domacinski. Iliri se zalete proaze jedinice sto su postavljene kao mamac i docepaju se trpeze, jbg Iliri ko iliri najeli se napili, za Kelte je nakon toga ostao laksi dio posla :mrgreen:
:thumbup:
TheMule wrote:Ne mislim da su kljucni narod Evrope. Njihova kultura se danas ne pokazuje kao dominantna. Nazalost, Rimljani su ih izbrisali. Pravi genocid nad nekim od plemena....
Nisu kljucni narod Evrope u vojnom smislu ili tako nesto, vec u kulturi i u pojavama subkulturnog karaktera, objasnicu i kako, samo da se na trenutak osvrnem na ovo sto si napisao oko preovladjajuce kulture u danasnje vreme, ona ima i svoj naziv koji ja necu pominjati ,a uopsteno se moze diskutovati koja je to preovladjujuca kultura i kako se treba imenovati , da li nekim religijskim terminom kao ova koju nisam hteo da pomenem, da li je oznaciti nekim vise-nacionalnim/narodnim motivom ili nesto trece. Rimljani ih nisu zbrisali potpuno jer oni zive kroz Irce, Velsane,Skotlandjane,Bretanjce...pa cak i kroz druge narode kroz kullturne i subkulturne pojave na koje se vracam odmah. Navescu neke od takvih pojava : Asterix :mrgreen: strip, film,crtani film...Gali=Kelti, NBA klub Boston Celtics,pomenucu i Tolkina koji se posluzio keltskim duhovnim nasledjem i stvorio ceo jedan fiktivni svet na osnovu tog nasledja,Stonehenge,Alisa u zemlji cuda, u muzici ko zna koliko ima grupa koje sviraju tu Keltsku/Irsku muziku,mnogi pisci, ne samo Tolkin ,su svoje bajke i likove u njima zasnivali na pricama iz Keltske mitologije, Keltski simboli (verovatno si video neke ljude koji tetoviraju keltske simbole a da bas nisu ni sigurni sta to nose na sebi), svake godine se odrzava oko 20 Keltskih muzickih festivala , sve vise univerziteta na zapadu uvodi predmet koji se zove Keltistika,nacije ovog plemena imaju kongrese jednom godisnje,ove godine je to bilo u Irskoj, dalje, fudbalski klub Celtic,Celtic League...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#11 Re: KELTI

Post by asurbanipal »

Od literature o Keltima preporučio bih knjigu od Arnolfa Krausea u originalu pod naslovom "Die Welt der Kelten: Geschichte und Mythos eines rätselhaften Volkes jetzt kaufen", a mislim da ima prevedena i kod nas.

Također bih izdvojio knjigu od Arthura Cotterella o Keltskoj mitologiji na ovom linku:

http://www.scribd.com/doc/232911529/Art ... ija#scribd


Što se tiče našeg područja o keltskim etničkim elementima na obali Neretve nam svjedoči izvor 2. knjige Teopompovih ”Filipika”, koja je zabilježena kod Ateneja (F. Jacoby, FGrH II, 40 : 544). To je događaj iz godine 359./358. pr. Kr. o sukobu Kelta i ilirskog plemena Ardijejaca, kojom su prilikom Kelti porazili Ardijejce ratnom varkom, kada su ih opili zatrovanim pićem i zatim porazili. S ovim se porazom povezuje prisilno seljenje Ardijejaca, kako se smatra, negdje iz sjeverne ili srednje Bosne prema jadranskoj obali dolinom Neretve, te su se proširili tom obalom s obje strane Neretve (Zaninović 1966 : 70-71).

U prilog postojanja keltskog superstrata kod Naresa navode se još neki elementi: pojava tzv. sive latenske keramike, koja se kod nas obično veže za Kelte.Takva je keramika dosad pronađena kod Vrdolja i u Čelebićima (Ćupine) u okolici Konjica. U tu kategoriju može se svrstati i običaj sahranjivanja inhumacijom u tumulima, koji se prakticirao još u 3. st. n. e. Sličan je ritus sahranjivanja u tumule poznat i u Noriku i u Panoniji (kod Eraviska) gdje su uz tumule nađeni i ulomci stela, a na jednom tumulu i kamenο postolje od stele, baš kao i na Gradcu u Donjem Selu (Konjic).
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#12 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

@asurbanipal :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Kasnije cu hronoloski poredjati neke godine bitne za Kelte i njihovu istoriju, a onda u narednim postovima i nesto vise o izvesnim dogadjajima .
User avatar
So What!
Posts: 11194
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#13 Re: KELTI

Post by So What! »

Navodno, vješti rudari, obrađivači metala, a Tolkinov svijet i jeste utemeljen pretežno na Keltima. Mene je zaintrigiralo kada sam davno pročitao da su boravili na pordručju BiH, a vjerovatno u mixu Ilira, Slavena, Rimljana pa i Turaka, ovdje ima potomaka Kelta. Realnost je da se nšae stanovništvo kroz 500 godina turske vladavine odrodilo samo od sebe, pa je ponos srednjovjekovnom historijom Bosne, stvar novijeg datuma. Razumijem da rimski, dijelomično bizantski period ovjde je zanemaren, ali Iliri kao najstariji poznati narod BiH su skoro u potpunosti zaboravljeni. Iako se u školama o tome nešto uči, uč ise isto kao i u Španiji da su njome vladali Arapi, kao da to nije dio našeg nasljeđa. Dok Albanci na sav glas furaju da su Iliri i njihovi potomci mi npr. u svom naslijeđu nemamo svjesnost da smo potomci Ilira, Kelta, Rimljana, pa ni onoga što smo danas - Slavena. Ko hoće da nauči nešto izvorno o svom narodu Slavenima, mora se zaroviti u neku stranu literaturu koja se opet veže za Rusiju, Istočne Slavene i Zapadne Slavene, a nas Južne, Bog k'o da nije ni dao. Priča o baba Rogi skoro isključivo se veže za područje Rusije, a zanemareno da ista legenda kruži i našim krajevima. Ja jesam malo otišao u off, ali čisto da prikažem situaciju kada je u pitanju antička historije BiH čiji dio su bili i Kelti.

:thumbup: Pratim...
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#14 Re: KELTI

Post by bdzs »

So What! wrote: Ko hoće da nauči nešto izvorno o svom narodu Slavenima, mora se zaroviti u neku stranu literaturu koja se opet veže za Rusiju, Istočne Slavene i Zapadne Slavene, a nas Južne, Bog k'o da nije ni dao. Priča o baba Rogi skoro isključivo se veže za područje Rusije, a zanemareno da ista legenda kruži i našim krajevima. Ja jesam malo otišao u off, ali čisto da prikažem situaciju kada je u pitanju antička historije BiH čiji dio su bili i Kelti.

:thumbup: Pratim...
Možda zato što su Južni Sloveni više jezička nego etnička zajednica, pretpostavljam zbog malo broja Slovenske elite koja je dospjela na Balkan i utopila se u razna ilirska, gotska i keltska plemena koja su prethodno bila romanzirana. Uglavnom nekog arheološkog prisustva Slovena na Balkanu, za razliku od kelta, ilira i gota, u velikoj mjeri nema.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#15 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

So What! wrote:Navodno, vješti rudari, obrađivači metala, a Tolkinov svijet i jeste utemeljen pretežno na Keltima. Mene je zaintrigiralo kada sam davno pročitao da su boravili na pordručju BiH, a vjerovatno u mixu Ilira, Slavena, Rimljana pa i Turaka, ovdje ima potomaka Kelta. Realnost je da se nšae stanovništvo kroz 500 godina turske vladavine odrodilo samo od sebe, pa je ponos srednjovjekovnom historijom Bosne, stvar novijeg datuma. Razumijem da rimski, dijelomično bizantski period ovjde je zanemaren, ali Iliri kao najstariji poznati narod BiH su skoro u potpunosti zaboravljeni. Iako se u školama o tome nešto uči, uč ise isto kao i u Španiji da su njome vladali Arapi, kao da to nije dio našeg nasljeđa. Dok Albanci na sav glas furaju da su Iliri i njihovi potomci mi npr. u svom naslijeđu nemamo svjesnost da smo potomci Ilira, Kelta, Rimljana, pa ni onoga što smo danas - Slavena. Ko hoće da nauči nešto izvorno o svom narodu Slavenima, mora se zaroviti u neku stranu literaturu koja se opet veže za Rusiju, Istočne Slavene i Zapadne Slavene, a nas Južne, Bog k'o da nije ni dao. Priča o baba Rogi skoro isključivo se veže za područje Rusije, a zanemareno da ista legenda kruži i našim krajevima. Ja jesam malo otišao u off, ali čisto da prikažem situaciju kada je u pitanju antička historije BiH čiji dio su bili i Kelti.

:thumbup: Pratim...
Ma kakvi Albanci i Iliri , to im Austrija pisala istoriju. Mi Srbi/Bosnjaci/Hrvati smo mesavina Ilira,Tracana,Kelta i Slovena a ne kao sto smo ucili u skoli da smo iskljucivo pripadnici juznoslovenskih plemena koji dodjose ovde u 6. veku, ako laze istorija ne laze genetika. Da se vratimo Keltima ... Lepo bi bilo da svako napise nesto o keltskoj zaostavstini u svojoj republici a i druge stvari naravno, nevezane striktno za Balkan. Ja sam rodjen i zivim u gradu koji su osnovali Kelti, u mojoj zemlji ima jedna zanimljiva legenda o njima koju sam nasao na internetu.
Kelti na Juhoru

Lisica pronašla keltsko utvrđenje na planini Juhor
Lovci su odstrelili lisicu koja je u čeljustima držala konjsku uzengiju, u celoj Evropi otkriveno je 200, a samo na Juhoru 140 predmeta koji su pripadali Keltima

Do velikih arheoloških otkrića najčešće se dolazi slučajno. Tako je bilo i ovoga puta, na planini Juhor, u centralnoj Srbiji, zapadno od Paraćina, ispod najvišeg vrha koji se zove Veliki Vetren (773 m nadmorske visine).
To mesto su seljaci podjuhorskih sela uvek daleko zaobilazili, smatrajući ima nekih zlih sila i duhova. Upravo tu, pronađeno je keltsko utvrđenje.
Velike zasluge za ovo otkriće imaju lovci i jedna lisica. Naime, prilikom hajke, lovci su psima goničima naterali lisicu u beg.
Kad se lisica zavukla u svoju jazbinu, doveli su psa jamara i ona je morala da pobegne iz jame. Lovci su je spremno dočekali, a lisica je na iznenađenje lovaca u čeljustima držala neki čudan, metalni predmet, koji je ličio na uzengiju.

Ubrzo su arheolozi krenuli u akciju

Arheolozi su se zapitali, otkud ovaj deo konjske opreme u lisičjoj jazbini?
Lovci su počeli da otkopavaju jamu i naišli na još nekoliko metalnih predmeta. Analizu predmeta izvršili su stručnjaci, utvrdivši nešto, u šta se do sada nije verovalo, jer nisu postojali materijalni dokazi za to -da se radi o predmetima iz I veka pre nove ere, koji su pripadali Keltima i da su, dakle, Kelti i u Šumadiji i Pomoravlju imali velika utvrđenja!
Stručnjaci Arheološkog instituta iz Beograda, prilikom rekognosciranja terena, odnosno prilikom istraživanja i proveravanja lokaliteta koje su označili lovci, došli su do još većeg otkrića. Ne samo da je reč o nekoliko predmeta koji su pripadali Keltima, nego je otkrivena, u stvari, velika ostava keltske konjičke jedinice, sa mnogim predmetima. To znači da je na ovom mestu, u centralnoj Srbiji, postojalo pre nove ere veliko keltsko utvrđenje. Pronađeno je ukupno 140 predmeta, kao što su koplja, noževi, strelice, uzengije, figure konja... Svi pronađeni predmeti, od kojih su neki posrebreni, nalaze se u Narodnom muzeju u Beogradu.
Tako je pronađeno jedino keltsko utvrđenje na prostoru Srbije, koje daje materijalnu potvrdu pisanim antičkim i ranovizantijskim izvorima, da su Kelti pre nove ere živeli na celom prostoru naše zemlje gde su imali velika utvrđenja. Kelti, u rimskim izvorima poznati kao Gali, u Grčkim kao Galati, a u germanskim izvorima kao Valhasi, osnivači Singidunuma (Beograda) i Kapedunuma (Užice), bili su nosioci kulture mlađeg gvozdenog doba, odnosno takozvane Latenske kulture. Pomešali su se sa drugim narodima i posle rimskih osvajanja od IV do I veka pre nove ere, počeli da gube narodnost i jezik dok nisu sasvim nestali.
Danas se keltski govori još samo u Bretanji, nekim delovima Engleske, Velsa, Škotske i Irske i na ostrvu Man u Irskom moru. Tim jezikom, odnosno savremenom varijantom keltskog, govori danas samo oko tri miliona ljudiPamti se da je otkriće tada stvorilo uzbuđenje i među lovcima, naročito jagodinskim, kojima je pripadao baš taj deo juhorskog lovišta gde je došlo do velikog arheološkog otkrića.

Ovo otkriće, koje je promenilo udžbenike istorije, doprinelo je boljem upoznavanju nekada velikog i slavnog keltskog naroda, čija su plemena u drugom milenijumu pre nove ere živela sa obe strane reke Rajne, sve do Dunava i Labe, u periodu od IX do V veka pre nove ere naselila Britanska ostrva, zatim između IV i III veka pre nove ere i Balkan.
Kelta je, dakle, bilo i u Šumadiji i Pomoravlju, a za ovo važno otkriće zaslužna je jedna lisica


Genetika kod Srba ( zamolio bih da neko ovo uradi i za Bosnjake i Hrvate, mada nema mnogo odstupanja u odnosu na Srbe. Bila je neka pregledna stranica na kojoj se sve ovo moglo videti ali ja ne mogu da je pronadjem trenutno, inace bih napisao i za Bosnjake i za Hrvate)
SLOVENI Srbi u proseku imaju 30 odsto slovenskog gena, 21 odsto ilirskog, 18 odsto tevtonskog ili starogermanskog, a naši preci su i Kelti, Feničani, stari Grci, pa čak i vikinzi, pokazuje istraživanje švajcarske kompanije „iGenea“ o poreklu naroda na Balkanu. S druge strane, veliko istraživanje o DNK koje je sproveo makedonski Institut za sudsku medicinu pokazuje da Srbi, Hrvati i Bosanci imaju skoro identično genetsko nasleđe. Otkriveno je i da su Makedonci najsličniji Srbima i Bugarima
U sledecem postu pisem o godinama bitnim za Keltska plemena.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#16 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

- oko 500.g.p.n.e. Grcki istoricar Hekatej prvi put pominje Kelte.

- oko 400.g.p.n.e. Prodor Kelta Dunavom ka karpatima i Balkanu.

- oko 400 g.p.n.e. Keltska plemena naseljena u dolini reke Po.

- 396.g.p.n.e. Kelti razaraju etrurski grad Melpum.

- 387.g.p.n.e. Kelti porazili Rimljane u bici kod Alije i opljackali Rim.

- 324.g.p.n.e. Kelti poslali svoje predstavnike na dvor Aleksandra Velikog u Vavilonu.

- 282.g.p.n.e. Rimska pobeda nad Bojima(keltsko pleme) u bici kod Vadimonskog jezera-kraj keltskih ratova nakon koga je nastupilo doba mira od 50 godina, u tom mirnodopskom periodu Kelti se iseljavaju u oblast Dunava i u Grcku.

- 281.g.p.n.e. Keltski ratnici pobedili makedonsku vojsku i ubili njihovog kralja. ( ocigledno ovaj mir od 50 godina nije vazio za sva plemena)

- 280.g.p.n.e. Kelti prelaze preko Bosfora i naseljavaju se u Maloj Aziji .

- 279.g.p.n.e. Kelti pljackaju Apolonovo svetiliste u Delfima.

- 275.g.p.n.e. Keltski poraz u bici slonova , naseljavanje u Galatiji. ( Moguce da ovde postoji privid istorijske nauke , pogledati iznad oko naseljavanja u Maloj Aziji, verovatno se radi o plemenu Galati).

- oko 274.g.p.n.e. Zabelezeno da je u Egiptu bilo Keltskih placenika.

- 230.g.p.n.e. Pergamski kralj Atal prvi pobedjuje Galate i u slavu te pobede gradi zdanje na kome se nalazi skulptura umiruceg Gala.

- 225.g.p.n.e. Rimska pobeda nad keltima u bici kod Telamona.

nastavice se ...
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#17 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

-222.g.p.n.e. Rimljani osvajaju Mediolanum (Milano).

-216.g.p.n.e. Kelti se na strani Kartaginjana borili protiv Rimske vojske u bici kod kane, ucestvovala su sva Keltska plemena iz severne Italije, koja su takodje stupila u savez sa Hanibalom.

-215.g.p.n.e. Kelti pobedili vojsku rimskog pretora Postumija kome su odsekli glavu i odneli u svoje svetiliste.

- 193.g.p.n.e. Poraz Boja, Rimljani osvojili njihov glavni grad Bononiju (Bolonja),zatim osnovali provinciju Gallia Cisalpina.

-133.g.p.n.e. Keltiberski grad Numancija predat Rimljanima.

nastavice se...
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#18 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

- 122.g.p.n.e. Na poziv Masalije , Rim intervenise u juznoj Galiji i odnosi pobedu nad Ligurima,Saluvijcima i drugim plemenima.

- 131-101.g.p.n.e. Germanska plemena Kimberi i Tevtoni napadaju Kelte, ali i Rimljane koji ih zaustavljaju .

- 61.g.p.n.e. Heduanski i druidski poglavar Divicijak posetio Rim.

- 58-51.g.p.n.e. Cezarovo osvajanje Galije .

- 58.g.p.n.e. Poraz Helveta i germanskih Sveva pod vodjstvom Ariovista.

- 57.g.p.n.e. Pokoravanje Belga.

- 56.g.p.n.e. Zaposedanje Akvitanije,Cezarova pobeda nad Venetima, nastavak pohoda na Galiju.

- 55.g.p.n.e. Borbe sa Germanima sa desne obale Rajne preko koje Cezar prvi put prelazi. Prvi vojni pohod na Britaniju.

- 54.g.p.n.e. Druga Cezarova vojna ekspedicija na Britaniju. Ustanci Eburonaca, Karnuta i drugih plemena.

- 53.g.p.n.e. Gusenje ustanaka, drugi Cezarov prelazak Rajne, unistenje Eburonaca.

- 52.g.p.n.e. Prvi i poslednji ustanak svih galskih plemena pod vodjstvom Arverna Vercingetoriksa, bezuspesno rimsko osvajanje Gergovije i Vercingetoriksov poraz u bici kod Alesije.

- 51.g.p.n.e. Poslednji rimski vojni pohod protiv pobunjenih galskih plemena.

- 46.g.p.n.e. Vercingetoriksovo pogubljenje u Rimu.

- 25.g.p.n.e. Galatija postaje rimska provincija.

- 15.g.p.n.e. Rimska pobeda na Bodenskom jezeru nad Vindelicima,pokoravanje plemena u alpskom prostoru, medju njima i Norika.

- 43.-47.g.n.e. Car Klaudije osvaja juznu Englesku.

- 48.g.n.e. Galija dobija rimsko drzavljanstvo.

- 54.g.n.e. Klaudije stavlja van zakona druidski stalez. ( Na History channel je islo nekoliko dokumentaraca na ovu temu.)

- 60.g.n.e. Osvajanje ostrva Mona ( Anglsi) i razaranje i unistenje tamosnjih druidskih svetilista.

- 84.g.n.e. Rimski namesnik Agrikola u bici na Skotskoj visiji pobedjuje kaledonsku vojsku.

- 122.g.n.e. Car Hadrijan posecuje Britaniju i podize tzv. Hadrijanov zid.

- 260-274.g.n.e. Galska drzava pod vodjstvom Marka Postumija.

- 286.g.n.e. Nemiri Bagauda u Galiji.

- oko 400.g.n.e. Uvodjenje hriscanstva u Irsku.

- oko 407.g.n.e. Poslednji rimski odredi napustaju Britaniju.

- 435.g.n.e. Sveti Patrik u Irskoj.

- oko 450.g.n.e. Naseljavanje germanskih Angla, Saksonaca i Jita u Britaniju , britanski Kelti iseljavaju se u Aremoriku ( Bretanja).

- oko 518.g.n.e. Navodna bitka na brdu Badonu u kojoj je kralj Artur odneo pobedu.

- oko 538.g.n.e. Navodna smrt kralja Artura u bici kod Kamlana.
bhnapoleon1
Posts: 6522
Joined: 11/05/2014 23:47

#19 Re: KELTI

Post by bhnapoleon1 »

Bratov :thumbup: nažalost Kelti nisi moja jaca strana tako da sam ograničen. Nisi spomenuo rimsku devetu legiju koja je navodno nestala u Britaniji, vecina modernih historičara ne uzima tu legiju za nestalu, ali je prica zanimljiva
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#20 Re: KELTI

Post by asurbanipal »

Još malo doprinosa temi :)





Britanski arheolog i akademik, profesor na sveučilištu u Oxfordu, Barry Cunliffe o Keltima:




Rimsko osvajanje Britanije:




Dokumentarac o Druidima:




Britanija i Irska prije dolaska Rimljana, I. dio:




II. dio




Još malo dokumentaraca o Keltima:






































Malo o Stonehengeu:




Kralj Artur - mit ili stvarnost ?

User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#21 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

bhnapoleon1 wrote:Bratov :thumbup: nažalost Kelti nisi moja jaca strana tako da sam ograničen. Nisi spomenuo rimsku devetu legiju koja je navodno nestala u Britaniji, vecina modernih historičara ne uzima tu legiju za nestalu, ali je prica zanimljiva
Onda sta cekas? :-D Daj nesto o tome . :-D

@asurbanipal :thumbup: vecinu ovih videa nisam gledao. :thumbup: Pocecu malo kasnije sa udanjemzaglenje , prvo ce biti Rimsko osvajanje Britanije.

Gledam ovaj sa Mirom Adanjom Polak, traje 4 minuta, i nabrajaju keltske reci u nasem jeziku Morava, Tara, lug,tle, belo (sram ih bilo :mrgreen: ),Kladovo, Apatin ( znaci Kelti su odgovorni za sva losa piva u Srbiji :lol: ),Negotin, Paracin, Dunav, dim, breg, dileja ( :lol: ),dizgina,gore, gunj,magla, palica,gozba,rad, rodi... :thumbup:
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#22 Re: KELTI

Post by Bratov brat »

Продор Келта на Балкан

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D1%8 ... 0%B0%D0%BD

DRUIDI

Jos od antickog doba smatra se da druidska svestenicka kasta predstavlja specificnost Keltske kulture.

Hiljadu godina pre price o Kralju Arturu, carobnjaku Merlinu i drugima, sicilijanski spisatelj Diodor pise o keltskim svestenicima i o obicajima "varvara" sa severa. Po njemu, druidi zauzimaju ono mesto u keltskom drustvu koje u rimskom imaju filozofi, naucnici i teolozi. Oni poznaju tajne bozanskih bica i u stanju su da razumeju i jezik kojim ona govore. Zato imaju ulogu posrednika izmedju ljudi i natprirodnih sila kojima prinose zrtve i koje mole za zivot i blagostanje. Za rituale su bili nadlezni vidovnjaci, koji su, na osnovu pticjeg krila bili u stanju da predvidjaju buduce dogadjaje. Vec pomenuti Diodor , o ketskim ritualima kaze sledece " Oni onda prinesu coveka na zrtvu,zabiju mu noz u gornji deo tela, iznad dijafragme,pa kad on padne na zemlju,po nacinu na koji je pao,po trazanju udova, kao i po nacinu na koji krv istice iz njega, predvidjaju buducnost".

Druidi su se bavili i "pravnim" stvarima. :mrgreen: Presudjivali su u svim drzavnim poslovima i privatnim razmiricama. Ako se desi da neko ne odrzi rec , odnosno ne radi ono sto su mu druidi nalozili ( po kazni) , ne dozvoljava mu se da ucestvuje u prinosenju zrtava.Ova kazna se kod Kelta smatrala najtezom jer su se ljudi kojima je uskraceno prisustvo prinosenju zrtava smatrali najtezim prestupnicima. Svi su se sklanjali od njih i niko nije hteo da razgovara sa njima. Znacenje imena Druid bi bilo nesto kao premudri covek.
bhnapoleon1
Posts: 6522
Joined: 11/05/2014 23:47

#23 Re: KELTI

Post by bhnapoleon1 »

Tekst preuzet sa http://www.fantasy-hr.com/povijest/arhe ... ske-legije


[/code]
Novi povijesni film „The Eagle“ iznova je postavio pitanje neobjašnjenog nestanka slavne Devete rimske legije u planinama Škotske. Film postavlja teoriju kako je 5000 najboljih rimskih vojnika nestalo u maglama Kaledonije prilikom pohoda na sjever kako bi suzbili nemire. No koliko ima istine u tome?

Stvaranje legende započelo je 1954. godine bestselerom „The Eagle of the Ninth“, spisateljice Rosemary Sutcliff, prema kojem je film i snimljen. Sutcliff kao glavnog lika radnje uvodi mladog centuriona Marcusa Aquillu koji progonjen uspomenom na oca nestalog s Devetom legijom, odlučuje krenuti na sjever preko Hadrijanovog zida kako bi otkrio što se zaista dogodilo.

Međutim, povjesničari imaju sasvim drugačije viđenje. Oni smatraju da knjiga i film nemaju veze s istinom, te teoretiziraju kako Deveta legija uopće nije nestala u Britaniji, već je prebačena iz Engleske na Srednji istok, gdje je konačno oko 160. godine pobijeđena od perzijske vojske.

9_legija1Ipak, ne postoje nikakvi dokazi da je legija ikad napustila Britaniju. Sve se svodi na puko nagađanje, a pokušaj opravdavanja teorije povjesničari nalaze u tri keramičke pločice s brojem Devete legije pronađene u Nizozemskoj. No, ni taj dokaz nije zadovoljavajući jer su pločice datirane u 80. godinu, kada je spomenuta legija zaista boravila na Rajni boreći se protiv germanskih plemena.

Zadnji provjereni dokaz o postojanju elitne legije dolazi iz Yorka, gdje joj natpis datiran u 108. godini daje zasluge za obnovu tvrđave. Negdje u razdoblju između 108. godine i sredine 2. stoljeća, kada je sastavljen popis svih legija, Deveta legija prestala je postojati.

zapis

Početak 2. stoljeća bio je nepovoljan za Britaniju. Rimski pisac Fronto zapisao je da je u vrijeme vladavine cara Hadrijana (117. - 138. godine) veliki broj rimskih vojnika poginuo u borbama s Britima. Ipak, točan opseg gubitaka ostao je nepoznanica.

Djelo „Carska povijest“ nepoznata autora, napisano u 3. stoljeću, nadodaje da u trenutku kada je Hadrijan postao car, "Brite je bilo nemoguće držati pod rimskom kontrolom".

Britanski problem postao je od velike važnosti za Carstvo. To dokazuje i nadgrobni spomenik pronađen kod Ferentinuma u Italiji, od kojeg doznajemo da je Carstvo poslalo u Britaniju pojačanje od preko 3000 ljudi. Čak je i car Hadrijan osobno posjetio Britaniju 122. godine kako bi pokušao "ispraviti mnoge greške", te sa sobom doveo i novu, Šestu rimsku legiju.

9_legijaČinjenica da su se stacionirali u tvrđavi York sugerira da su se "veliki gubici" koje je naveo Fronto dogodili upravo Devetoj legiji. Deveta legija uvijek je bila najsjevernije smještena i time najizloženija napadima Brita, naročito prilikom njihovih ustanaka koji su u 2. stoljeću konačno i donijeli kraj slavne legije. Gubitak elitne jedinice bio je tako težak da je car Hadrijan shvatio da je jedini način očuvanja stabilnosti na britanskom otoku - gradnja zida.

Tzv. Hadrijanov zid podignut je kako bi rimski teritorij štitio od napada, ali i onemogućio pobunjenicima unutar rimskog teritorija pomoć sa sjevera. Zid je također doveo do različitog razvoj kultura s obje njegove strane.

Tako je nastanak stalne granice na britanskom tlu, koja je bila osnovica za razvoj nezavisnog kraljevstva Engleske i Škotske, posljednja zasluga Devete legije .
User avatar
jao_situacije
Posts: 17951
Joined: 29/03/2014 19:20

#24 Re: KELTI

Post by jao_situacije »

fina tema, pratim
:thumbup:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#25 Re: KELTI

Post by supercali »

istoricari a uporno grijese sa sloveni
jbm ga ja zar niste naucili da su to slaveni a ne sloveni?

izvinjavam se na offu al ove greske su mnogo vece od gramatickih
Post Reply