KATASTROFA U JAPANU

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
serafim 1

KATASTROFA U JAPANU

Post by serafim 1 » 12/03/2011 00:52

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cZYT6BjfBro [/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zY2HPT7obWE [/youtube]

Strasno !
Mislim da cemo tek u danima koji predstoje saznati razmjere katastrofe..i pitanje je ,sta ce se sve dalje desavati i sta se u ovom trenutku desava...
Jednu od nuklearki , koje postoje na podrucju koje je zahvati zemljotres (najveci u zadnjih 150 god), je zahvatio toliki pozar , da mi zdrava logika govori ,da ce biti nemoguce zaustaviti ono najgore .
Neka im je dragi Bog na pomoci...
Pada mi na um i citava serija prirodnih katastrofa koje su se desile u zadnje vrjeme u svjetu...a sad i ova..
Ili previse gledam ove 'amargedonske 'filmove i slusam razne ptice zlosutnice i ostale katastroficare.. , pa saam pomalo potpao pod njihov uticaj...ili se stvarno nesto desava sa ovom nasom planeticom.. :?

Desert Wind

Re: KATASTROFA U JAPANU

Post by Desert Wind » 12/03/2011 01:03

ima tema već

serafim 1

Post by serafim 1 » 12/03/2011 01:06

Desert Wind wrote:ima tema već

..gdje ? Pa bas sam je trazio, zacudjen da takva desavanja niko ne pominje.. :?
Nista, molio bih moderaciju da je obrise .
Last edited by serafim 1 on 12/03/2011 01:07, edited 1 time in total.

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 28 times
Been thanked: 11 times

Post by Bobi » 12/03/2011 01:06

Cuj katastrofa,fakat da nema ove teme ne bih znao :mrgreen:

serafim 1

Post by serafim 1 » 12/03/2011 01:08

Bobi wrote:Cuj katastrofa,fakat da nema ove teme ne bih znao :mrgreen:

Nisam tako mislio...Znam da znas...ali cini mi se da mnogi ljudi ne shvataju svu ozbiljnost toga.,,i moguce implikacije na Japan a i cjeli Svjet.

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 28 times
Been thanked: 11 times

Post by Bobi » 12/03/2011 01:10

mire - ložač

Post by mire - ložač » 15/03/2011 10:41

U cijeloj ovoj priči je pitanje koliko je potrebno da radijacija, koja je ekstremno visoka, dođe do Evrope, postavlja se pitanje prehrane jer usjevi će biti izloženi zatrovanoj atmosferi. :?

Drugo, a to je koliko dugo će se nastaviti ispuštanje radijacije / ako se uspije iskontrolisati / ili šta u slučaju lančane reakcije - veoma je moguć upravo ovaj scenario jer se serijski kvare sistemi hlađenja, a u tome je Černobil mala maca jer je tamo otišao jedan reaktor a ovdje ih je 8. :x :x :x

Ovo bolje znaju drugi forumaši od mene i bilo bi jako dobro znati neke informacije jer naše društvo nije uopšte sposobno ( mislim na državu) za bilo šta pa da znamo, hvala.

serafim 1

Post by serafim 1 » 15/03/2011 13:02

Siguran sam da niko tacno ne zna,kolike ce stete ova katastrofa izazvati za japanski i planetarni eko sistem , a samim tim i za zivote i zdravlje ljudi..
Ali jedno je tesko ne primjetiti ...
..vidimo kako Japanci , kao jedna od najorganizovanijih i tehnoloski najnaprednijih nacija , koje se od vajkada svakodnevno nosI sa svakovrsnim nedacama ,..erupcije vulkana, zemljotresi,cunamiji ... i jos mnogim drugim..Pa i takvim kao sto su A-bombe bacene na Hirosimu i Nagasaki...
Na neki nacin su najsposobnije ili u samom vrhu, onoga sto trenutno imamo u ljudskoj vrsti .. a opet,ovako krhki....

To nam upravo i nepogresivo ukazuje, koliko je onda sveukupna civilizacija krhka, i koliko je covjek glup u toj svojoj ufuranosti da je 'planetarni gazda'...

Ova desavanja me pomalo podsjecaju na prvi film, Kurosavinog omnibusa -Snovi-, cija je radnja ,koliko se sjecam upravo nuklearna katastrofa, doduse izazvana erupcijom Fudzija,u kojem je stari mag opominjao..

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z_ZxTB8mqbk [/youtube]

..ps.
..mozda grjesim, ali kada imas 55 nuklearnih elektrana u zemlji u kojoj su zemljotresi i sl. ...svakodnevnica..nije u pitanju , hoce li se desiti ..nego kad ce..

...ovo su djelovi treceg filma u tom omnibusu.. :roll:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fRcuBRMA2sU [/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=y0RCRqGXqkU [/youtube]

ladyada

Post by ladyada » 23/03/2011 17:21

evo dodje i radijacija i do evrope.............. izmjerene povecane vrijednosti radijacije na islandu ...........svake novine kazu nesto drugo .......... je li mislite da nam daju istinu ili skrivaju informacije .......... mene nesto pravo strah hvata .......

nellington

Post by nellington » 23/03/2011 17:22

ladyada wrote:evo dodje i radijacija i do evrope.............. izmjerene povecane vrijednosti radijacije na islandu ...........svake novine kazu nesto drugo .......... je li mislite da nam daju istinu ili skrivaju informacije .......... mene nesto pravo strah hvata .......

Mirno spavajte, radijacije neće biti.

Ozbiljno - efekti su minorni.

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Been thanked: 2 times

Post by corolla02 » 23/03/2011 23:27

ne znam koliko ima veze sa Japanom, Novim Zelandom ili sutra sa nekom drugom zemljom, ali vrijedi svake minute pogledati!

fosil

Post by fosil » 23/03/2011 23:32

nellington wrote:
ladyada wrote:evo dodje i radijacija i do evrope.............. izmjerene povecane vrijednosti radijacije na islandu ...........svake novine kazu nesto drugo .......... je li mislite da nam daju istinu ili skrivaju informacije .......... mene nesto pravo strah hvata .......

Mirno spavajte, radijacije neće biti.

Ozbiljno - efekti su minorni.

Tako su govorili i za Cernobil, pa sam izrasto u dvometrasa u familiji gdje je najvisi poslije mene 175cm. :D
A sve se pricalo, voce i povrce sa Markala sigurno i provjereno.

nellington

Post by nellington » 24/03/2011 17:15

fosil wrote:Tako su govorili i za Cernobil, pa sam izrasto u dvometrasa u familiji gdje je najvisi poslije mene 175cm. :D
A sve se pricalo, voce i povrce sa Markala sigurno i provjereno.

Hem smo dovoljno daleko, hem je emisija manja. Malo manje japanskog sushija, sve ostalo može :D

NorisCak

Post by NorisCak » 24/03/2011 21:09

corolla02 wrote:ne znam koliko ima veze sa Japanom, Novim Zelandom ili sutra sa nekom drugom zemljom, ali vrijedi svake minute pogledati!

Slazem se sa tobom.
Izuzetan, i za divno cudo optimistican :thumbup:
i ja ga PREPORUCUJEM SVIMA !!

Pertini

Post by Pertini » 30/03/2011 12:55

:bih: Desavanja u Japanu su me navela na razmisljanje :Sta bi se desilo da se ova katastrofa desila u BiH?
Padne mi na pamet i eksplozija nuklearne elektrane koja se dogodila 26. aprila 1986. godine, u Cernobilu. To nije bilo tako davno. Oko 200 ljudi je visoko ozračeno, a 32 ih je umrlo u roku od nekoliko mjeseci. Više od 350 000 ljudi je preseljeno iz ozračenog prostora. Radioaktivnost je ostala trajni problem i nemoguće je sa sigurnošću utvrditi koliko je ljudi umrlo od posljedica ove katastrofe. Vjetar i oblaci tada su radioaktivni materijal "transportirali" i na područje zapadne Europe.
Isto, ali ovaj put jos gore dogadja se u Japanu. Jeste malo daleko od nas ali cemo i mi osjetiti.
I zbog cega sve to? Zbog elektricne energije!
Skoro negdje procitah podatak da Sunce u samo jednon satu, posalje na povrsinu globusa količinu energije jednaka ukupnoj godišnjoj potrošnji čovječanstva!
Zar je moguce da mi to ne koristimo?
Milijarde m2 postojećih krovova može se direktno iskoristiti da se ovaj potencijal i neiscrpan izvor energije pretoci u elektricnu energiju.
Tematika me zaiteresovala i pronadjem podatak da BiH nema niti jednu solarnu elektranu a spada u kategoriju zemalja koje imaju odlicne uslove za koristenje vjetroelektrana i solarnih elektrana, u poredjenju sa Njemackom koja u Evropi inace prednjaci u broju KWh dobivenih na ovaj, nadasve ekoloski cist i siguran, nacin. Saznajem da smo cak donijeli i zakon o subvencioniranju proizvodnje elektricne energije iz obnovljivih izvora prema uputstvima Evropske zajednice. Ipak to nas nije omelo da u Strategiji razvoja elektroenergetskog sektora do 2030 ne planiramo razvoj solarnih elektrana u BiH.
Sad kad opet pomislim na nesrecu koja je zadesila Japan, koji nije imao ove uslove i predispozicije, zapitam se ima li va drzava ljude sposobne da razmisljaju barem 5 ako vec ne 20-30 godina unaprijed.
Treba li napominjati da ce covjecanstvu do polovine ovog vijeka trebati 40% vise hrane, 30% vise vode i 50% vise energije (Podatak Britanske vlade), a BiH ima potencijal da izvozi sve navedeno samo treba biti malo vizionar.
Zanima me imam li istomisljenika koji su spremni nesto raditi na ovom polju, dok za demagoge znam. Puna ih Bosna.

Dzonikola

Post by Dzonikola » 16/05/2011 18:09

Ima dovoljno energije svuda oko nas samo je treba ukrotiti, treba uloziti malo vise novca ali ispaltice se na kraju. Recite NE nuklearkama u svetu, a narocito ne u regionu.

Dzonikola

Post by Dzonikola » 20/05/2011 10:45

Talasi, plima i oseka, Sunce, vodene snage, vetar, geotermalna energija, biodizel,...i sta jos sve covek moze da se seti. Zar je stvarno potrebno graditi nuklearke i posle svega.

flyawayll

Post by flyawayll » 30/05/2011 12:54

Dzonikola wrote:Ima dovoljno energije svuda oko nas samo je treba ukrotiti, treba uloziti malo vise novca ali ispaltice se na kraju. Recite NE nuklearkama u svetu, a narocito ne u regionu.
:thumbup: :thumbup:

Post Reply