karta okoline sarajeva

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#1 karta okoline sarajeva

Post by felichi »

kupio sam polovnu NIVU maxuz za po stazama oko sarajeva. posebno sam nalozen da "probijem" slijedeci put:

nahorevo-skakavac-bukovik-?-crepoljsko-cavljak-barice

ako neko zna kako da skinem sa neta ili gdje da kupim kartu okoline sarajeva, posebno bi bila dobra vojna karta u kojoj su ucrtani i ti sumski putevi.

citao sam da su japanci prije par mjeseci skenirali BiH i napravili nove karte, pa ako neko zna kako doci do njih - javite

takode, ako imate neku ideju, i provjereno prohodan put za terenca oko sarajeva, a moze i dalje, cekam na ideje :)
vodoinstalater
Posts: 243
Joined: 14/07/2004 22:45

#2

Post by vodoinstalater »

Kartu koju ti trazis mozes kupiti u geodetskom zavodu na Alpasinom polju preko puta televizije. Kosta mozda 20 KM i M 1: 25 000. Samo sta ces naci na toj karti nemam pojma. Naravno kombinuj tu kartu sa nekom mapom miniranih povrsina koje se mogu nabaviti ali gdje ne znam.
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#3

Post by bug »

nije to to ali :D zna li neko gdje cu naci aerial photo sarajeva?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#4 Re: karta okoline sarajeva

Post by mostarac »

felichi wrote:kupio sam polovnu NIVU maxuz za po stazama oko sarajeva. posebno sam nalozen da "probijem" slijedeci put:

nahorevo-skakavac-bukovik-?-crepoljsko-cavljak-barice

ako neko zna kako da skinem sa neta ili gdje da kupim kartu okoline sarajeva, posebno bi bila dobra vojna karta u kojoj su ucrtani i ti sumski putevi.

citao sam da su japanci prije par mjeseci skenirali BiH i napravili nove karte, pa ako neko zna kako doci do njih - javite

takode, ako imate neku ideju, i provjereno prohodan put za terenca oko sarajeva, a moze i dalje, cekam na ideje :)
Probaj u domu izvidjaca na Mejtashu. Oni garant imaju.
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#5

Post by felichi »

hvala vodoinstalater, svakako cu otici do tamo. ako nista za cvaju se mogu malo igrati istrazivaca. a sto se tice mina... hebeno
isao sam nebrojeno puta pjeske bukovik, crepoljsko, skakavac. na tom podrucju nema mina, a na kraju, definitivno ih nema na putu. ipak....

umro je mostar, mislim da su izvidjaci tanki sto se tice tih stvari. u stvari, ne znam ni da li jos rade.
kako je krenulo, nebi bilo iznenadenje da neki privatnik otvori motel ili kafanu na mjestu doma izvidjaca. lijep je pogled.

sjetio sam se da se kolima moze doci na vrh bjelasnice, u stvari do samog porusenog releja. zna li neko kako doci na taj put. na juznoj strani bjelasnice. gdje se ide?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#6

Post by mostarac »

felichi wrote:hvala vodoinstalater, svakako cu otici do tamo. ako nista za cvaju se mogu malo igrati istrazivaca. a sto se tice mina... hebeno
isao sam nebrojeno puta pjeske bukovik, crepoljsko, skakavac. na tom podrucju nema mina, a na kraju, definitivno ih nema na putu. ipak....

umro je mostar, mislim da su izvidjaci tanki sto se tice tih stvari. u stvari, ne znam ni da li jos rade.
kako je krenulo, nebi bilo iznenadenje da neki privatnik otvori motel ili kafanu na mjestu doma izvidjaca. lijep je pogled.

sjetio sam se da se kolima moze doci na vrh bjelasnice, u stvari do samog porusenog releja. zna li neko kako doci na taj put. na juznoj strani bjelasnice. gdje se ide?
nisu izvidjaci tanki sto se toga tiche. znam 100%. Radi ti dom na mejtasu sigurno svaki radni dan i ima zaposleno lice i topografskih karata sigurno imaju i tamo mozes dobiti i veoma pouzdane informacije o minama. Trazi Charlija.
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#7

Post by rajvosa »

cuvaj se ti mina
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#8

Post by Prenj »

Otvori temu na Priroda i ekologija, pa cemo se tamo raspisati
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#9

Post by debela »

gdje ce ti dusa, probijati put gore :( tamo idu rekreativci, planinari, biciklisti da pobjegnu od auta i asfalta. ostavi auto, ruksak na ledja i lagano u setnju.
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#10

Post by felichi »

umro je mostar, definitivno idem slijedece sedmice da nadem karte na mejtasu. i ja ser.., nisam tamo bio kontam da nemaju. vjerovatno imaju. javicu ti, svakako

for debela, ove sam ture mnogo, mnogo puta prosao pjehaka. medutim, sad mi je bas nesto merak da se uvalim u ladu (feeling je iz nekih davnih vremena ali fura extra) i da se truckam po tim brdima.

evo sta sam jucer odradio...
prvo preko jezera na nahorevo - radava - pa u neko nepoznato selo puno burzujskih vikendica, put kriza (taman za ladu) - grdonj - opet neko nepoznato selo, put asfaltni, mislim da su borije - betanija - jezero
lagani sat torture za bubrege :-D

ako uhvatim radni dan, iduca destinacija - VRH BJELASNICE
gore je sigurno kijametsko vrijeme :-)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#11

Post by Prenj »

Ne trosi vrijeme uzalud, u Domu izvidjaca nikad nije bilo karata.
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#12

Post by felichi »

prenj
ne znam kako da prebacim temu, ako si ti kadar ucini to. ili apeluj na moderatore
iako, priroda i ekologija su vid umjetnosti zivljenja. ko voli prirodu, vjetar,bube,mokre noge,ruksak pun klope,izvor u sumi,hodanje,vatru,kobaje na brezovu stapu,zivotinju u sumi,planinarski dom,gitaru oko kamina,masovni rostilj,opustenu raju,...
onda je to stil i umjetnost zivljenja

ps - cuo sam da ekipe idu na prenj da planinare, moja je velika zelja da odem i popnem se gore. ko je bio - kaze da je extra
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#13

Post by felichi »

Image
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#14

Post by felichi »

zna li ko gdje ovo
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#15

Post by Prenj »

Kolijevkom prema Babinom Dolu
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#16

Post by Alfons Kauders »

bug wrote:nije to to ali :D zna li neko gdje cu naci aerial photo sarajeva?
imam ja neke satelitske ako treba... dobra rezolucija... :D povoljno :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#17

Post by Alfons Kauders »

felichi wrote:zna li ko gdje ovo
pretpostavljam da je negdje u srpskom sarajevu... :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#18

Post by Prenj »

felichi wrote:prenj
ne znam kako da prebacim temu, ako si ti kadar ucini to. ili apeluj na moderatore
iako, priroda i ekologija su vid umjetnosti zivljenja. ko voli prirodu, vjetar,bube,mokre noge,ruksak pun klope,izvor u sumi,hodanje,vatru,kobaje na brezovu stapu,zivotinju u sumi,planinarski dom,gitaru oko kamina,masovni rostilj,opustenu raju,...
onda je to stil i umjetnost zivljenja

ps - cuo sam da ekipe idu na prenj da planinare, moja je velika zelja da odem i popnem se gore. ko je bio - kaze da je extra
Sve se slazem, ali kad vec imamo svoj kutak na ovom forumu, bolje je da se sve korisne informacije nadju na jednom mjestu.
A sto se samog Prenja tice, on je svakako jedna od nasih najljepsih planina.
Zimski Prenj je mozda cak i najljepsi.
A sto se tice uspona, nazalost, mine su jos uvijek veliki problem i pitanje, osim naravno zimi, premda raja 'napadaju' sa svih strana.
Dosta informacija o stanju na Prenju sada mozes naci na http://www.zone-2000.net.
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#19

Post by felichi »

Prenj wrote:Kolijevkom prema Babinom Dolu
bravo majstore
!
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#20

Post by Prenj »

felichi wrote:
Prenj wrote:Kolijevkom prema Babinom Dolu
bravo majstore
!
... u drugom dijelu maja.
dado77
Posts: 56
Joined: 12/04/2002 00:00

#21

Post by dado77 »

felichi kad već spomenu vrh bjelašnice.
Jučer ti se uputih sa hanumom na vrh bjelašnice , rekoh ramazan pa ćemo jednu laganu a i prognoza bi lijepo vrijeme.
Poznavajuči da prognoza uglavnom nije tačna ponesem ja svojoj hanumi i kapu i rukavice , jer šta će njoj to. helem da skratim priču poče puhati iznad trosjeda (sreća ne krenuh grebenom) na međustanici je već puhalo jedno 50 na sat a kleka je već bila smrznuta. vrh u magli , vjetar na vrhu jedno 70 i minus dva . Tako ti od lijepe šetnje bi ,pravi zimski dan.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#22

Post by _BosanaC »

Juce sa ekipom opet obidjoh Bukovik, krenuli iz pravca Nahoreva, sisli prema Faleticima. Elem, preljep dan, iako pri vrhu (koji je na samo 1533m) uzasan i hladan vjetar. A svima su nam zapele za oci brazde koje su napravili veseljaci po livadama iznad Sedam vrela. Nekom valjda babo dzipa kupio, pa se djeca malo veselila... Pogotovo sto gore ima regularnih puteva, pa ko god hoce moze glat autom proci, ali ne...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#23

Post by Prenj »

dado77 wrote:felichi kad već spomenu vrh bjelašnice.
Jučer ti se uputih sa hanumom na vrh bjelašnice , rekoh ramazan pa ćemo jednu laganu a i prognoza bi lijepo vrijeme.
Poznavajuči da prognoza uglavnom nije tačna ponesem ja svojoj hanumi i kapu i rukavice , jer šta će njoj to. helem da skratim priču poče puhati iznad trosjeda (sreća ne krenuh grebenom) na međustanici je već puhalo jedno 50 na sat a kleka je već bila smrznuta. vrh u magli , vjetar na vrhu jedno 70 i minus dva . Tako ti od lijepe šetnje bi ,pravi zimski dan.
Kada se ide na visoka brda (sve iznad 1400 m) kapa i rukavice moraju biti sastavni dio opreme i u sred ljeta.
Dvije Slovenke su se smrzle na Prenju, cetrdesetih godina proslog vijeka, u avgustu, svega nekoliko stotina metara od doma!
Last edited by Prenj on 17/10/2005 08:49, edited 2 times in total.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#24

Post by Fair Life »

bug wrote:nije to to ali :D zna li neko gdje cu naci aerial photo sarajeva?
SFOR - Photo Album: Sarajevo aerial photos
Last edited by Fair Life on 17/10/2005 09:28, edited 1 time in total.
Post Reply