KAMERA KOD RTV DOMA II

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

Post Reply
ninja-san

#1 KAMERA KOD RTV DOMA II

Post by ninja-san » 29/12/2007 19:47

Zna li iko na kojem principu radi, tj. kada reagira kamera koja se nalazi kod RTV doma?
Vozim se danas kuci, ono normala 60 km/h kad se na jedno 30 m pred raskrsincom upali zuto. Ono, situacija je bila kociti ili ne, a s obzirom da je zima i klizavo, odlucim ja da ne "skripim" po cesti i pazljivo gledam na semafor i siguran sam da sam usao u raskrsnicu dok je jos bilo zuto svjetlo.

Jaran mi danas objasnjava da imaju senzori ispod ceste i da se oni ukljucuju iskljucivo kada ugazis u raskrsnicu dok je crveno svjetlo, te da postoji tolerancija na zuto.
Meni sve ipak neka "suha" jer znam kako kod nas drzava dere i da bas nije tolerantna. Je li netko imao isklustava?

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 29/12/2007 19:50

imaju senzori i vidljlivi su jasno

kamera slika auto i svjetlo na semaforu

ako si prosao kroz crveno to ce se vidjeti na slici koju ce ti predociti

sulesavic

Post by sulesavic » 29/12/2007 19:55

Ako i proðe¹ na ¾utom, slika samo ako vozi¹ preko 60 (ili tako ne¹to)...

neki

Post by neki » 29/12/2007 19:58

Slika samo ako prodjes kroz crveno ili preko 80 na sat. Senzori su u asfaltu neposredno ispred zaustavne linije

ninja-san

Post by ninja-san » 29/12/2007 20:01

Ma jasno,
"Nos" auta je sigurno usao u raskrsnicu dok je bilo zuto, moguce je da se kad je prolazio zadnji kraj auta upalilo crveno (kad se vozis sekunde su u pitanju). Mene zanima gdje se nalaze ti senzori, da li ispred zaustavne linije ili negdje drugo. Brzina je bila oko 60 km/h- mozda od 59 do 61 ili 62 kazaljka uvijek varira ima li tu neke tolerancije?
I da.. za koliko stigne plava koverta ako te uslikaju?

semmy

Post by semmy » 29/12/2007 20:03

kakvi senzori ispod ceste????nesto ne vjerujem

slika samo kad prodjes kroz crveno ili prebrzu voznju, koliko sam ja skontala slika tek kad vozis 20 preko ogranicenog...kad dobijes slikicu na adresu dobijes i poziv da predas vozacku ali ima i stavka na kojoj pise ako ti nisi upravljao autom da prijavis osobu koja jeste i ona placa kaznu i njoj se oduzima vozacka...et ako nekom vozacka nije potrebna moze se zrtvovati 3 mjeseca za tebe :D

photo

Post by photo » 29/12/2007 20:11

semmy wrote:kakvi senzori ispod ceste????nesto ne vjerujem

slika samo kad prodjes kroz crveno ili prebrzu voznju, koliko sam ja skontala slika tek kad vozis 20 preko ogranicenog...kad dobijes slikicu na adresu dobijes i poziv da predas vozacku ali ima i stavka na kojoj pise ako ti nisi upravljao autom da prijavis osobu koja jeste i ona placa kaznu i njoj se oduzima vozacka...et ako nekom vozacka nije potrebna moze se zrtvovati 3 mjeseca za tebe :D
slijedeci put kada budes kod raskrsnice, pogledaj dole i vidjeces sest "kocki" u tri trake. to su senzori. lako su uocljivi jer se vidi kako su okruzeni topljenim asfaltom.

senzor se pali kada auto prodje brze od 60 km na sat i na crvenom. salje dva signala, koje ti mozes vidjeti kao dva bljeska blica (u uslovima ogranicene vidljivosti) i pale se skoro istovremeno.

semmy

Post by semmy » 29/12/2007 20:19

photo wrote:
semmy wrote:kakvi senzori ispod ceste????nesto ne vjerujem

slijedeci put kada budes kod raskrsnice, pogledaj dole i vidjeces sest "kocki" u tri trake. to su senzori. lako su uocljivi jer se vidi kako su okruzeni topljenim asfaltom.

senzor se pali kada auto prodje brze od 60 km na sat i na crvenom. salje dva signala, koje ti mozes vidjeti kao dva bljeska blica (u uslovima ogranicene vidljivosti) i pale se skoro istovremeno.
iskreno ja se sjetim da tu ima hEbena kamera kad prodjem semafor...do sada sam imala srecu ali par prijateljelja je vec predalo vozacku...
neko mi danas rece da su jos negdje postavili istu kameru..zna li iko o kojem je semaforu rijec????
i da li je istina da slika samo na semaforu iz pravca centra prema ilidzi???

zenny

Post by zenny » 29/12/2007 20:34

prije oko dvije sedmice mi je stigla plava koverta sa porukom koja veli da sam isao malo vise od 80 te da moram platiti kaznu (jos nisam platio)... prekrsaj sam nacinio prije dva mjeseca... znam za tu kameru i nije mi jasno zasto sam prosao brze od dozvoljenog :roll:

Neelix

Post by Neelix » 29/12/2007 20:55

zenny wrote:prije oko dvije sedmice mi je stigla plava koverta sa porukom koja veli da sam isao malo vise od 80 te da moram platiti kaznu (jos nisam platio)... prekrsaj sam nacinio prije dva mjeseca... znam za tu kameru i nije mi jasno zasto sam prosao brze od dozvoljenog :roll:
mislim da ti je bolje da to sto prije platis, i da ne pokusavas preci granicu prije nego to uradis.

sesalmir

Post by sesalmir » 29/12/2007 21:05

Stavljene su slicne spravice i na pofalicima, ilidzi i jos jednoj lokaciji, nisu jos pocele sa radom jer se kao boje na minusu da ih puste u rad, jer valjda tako moze doci do nekog kvara. Tako barem u avazu napisase, s tim da nisu precizirali kada ce definitivno proraditi kamere i na ovim mjestima i dali ce se aktivirati na 60km/h ili 80 kao kod rtv-a sto me jako interesuje, jer je ova prva postavljena bila neka donacija i pri instaliranju nisu podesili rad senzora na 60km/h vec je ostalo na postavljenih 80 sto su kasnije navodili kao gresku koja im se potkrala. Tako da izgleda u bliskoj buducnosti ne preostaje drugo nego da milimo po gradu ispod 60 svo vrijeme.

Neelix

Post by Neelix » 29/12/2007 22:01

sesalmir wrote:Stavljene su slicne spravice i na pofalicima, ilidzi i jos jednoj lokaciji, nisu jos pocele sa radom jer se kao boje na minusu da ih puste u rad, jer valjda tako moze doci do nekog kvara. Tako barem u avazu napisase, s tim da nisu precizirali kada ce definitivno proraditi kamere i na ovim mjestima i dali ce se aktivirati na 60km/h ili 80 kao kod rtv-a sto me jako interesuje, jer je ova prva postavljena bila neka donacija i pri instaliranju nisu podesili rad senzora na 60km/h vec je ostalo na postavljenih 80 sto su kasnije navodili kao gresku koja im se potkrala. Tako da izgleda u bliskoj buducnosti ne preostaje drugo nego da milimo po gradu ispod 60 svo vrijeme.
tako i treba. jedva cekam da prorade. na vrh ******* su mi retardirani trkaci "od semafora do semafora". preko dana svakako ne mozes brze. navece jako cesto vozim od carsije do ilidze, i sa brznom od 60km/h jedino PONEKAD stanem na zadnjem semaforu - kod energoinvesta.

semmy

Post by semmy » 29/12/2007 22:37

Neelix wrote:
sesalmir wrote:Stavljene su slicne spravice i na pofalicima, ilidzi i jos jednoj lokaciji, nisu jos pocele sa radom jer se kao boje na minusu da ih puste u rad, jer valjda tako moze doci do nekog kvara. Tako barem u avazu napisase, s tim da nisu precizirali kada ce definitivno proraditi kamere i na ovim mjestima i dali ce se aktivirati na 60km/h ili 80 kao kod rtv-a sto me jako interesuje, jer je ova prva postavljena bila neka donacija i pri instaliranju nisu podesili rad senzora na 60km/h vec je ostalo na postavljenih 80 sto su kasnije navodili kao gresku koja im se potkrala. Tako da izgleda u bliskoj buducnosti ne preostaje drugo nego da milimo po gradu ispod 60 svo vrijeme.
tako i treba. jedva cekam da prorade. na vrh ******* su mi retardirani trkaci "od semafora do semafora". preko dana svakako ne mozes brze. navece jako cesto vozim od carsije do ilidze, i sa brznom od 60km/h jedino PONEKAD stanem na zadnjem semaforu - kod energoinvesta.
slazem se ali opet sica nahEbe, face se opet izvuku i nis' ne plate a ni vozacke im ne oduzimaju....
da rade po propisima ne bi bilo trkaca po gradu, do sada bi svaki od njih ostao najmanje 3 mjeseca bez vozacke

amrica

Post by amrica » 29/12/2007 22:57

moj kolega uslikan kod RTV, nije isao brze od 60, ali uletio u crveno, pokazali mu sliku na kojoj pise tacno 2 sekunde nakon paljenja crvenog prosao ispod( ili ispred?) semafora. Kazna: 100 KM, 1 mjesec bez vozacke i 1 boba u vozackoj, to minimalno. Nije se bunio, znao je da je bilo crveno.

and

Post by and » 30/12/2007 01:22

krenuli su pravo sa kamerama,jos samo da nadju ime za novi realiti sou

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 30/12/2007 10:55

A mene samo interesuje zasto debili ne postave semafor sa trepcucim zutim, prije crvenog. Onaj na stupu je milina, vidis da trepti zuto, usporis, stanes, i nema sanse da se natezes jesi li ili nisi prosao kroz crveno.
Na drugu stranu debili koji na trepcuce zuto daju gas da prodju sto prije.

neki

Post by neki » 30/12/2007 11:06

chuchumbamayumbe wrote:A mene samo interesuje zasto debili ne postave semafor sa trepcucim zutim, prije crvenog. Onaj na stupu je milina, vidis da trepti zuto, usporis, stanes, i nema sanse da se natezes jesi li ili nisi prosao kroz crveno.
Mislis zeleno :lol:
Nove su vec postavljene na pofalicima i stupu. obje snimaju samo u pravcu ilidze kao i ona kod rtv doma. Uskoro ce biti i u lukavickoj na dobrinji, u titovoj i jos negdje ne sjecam se

neki

Post by neki » 30/12/2007 11:07

zenny wrote:prije oko dvije sedmice mi je stigla plava koverta sa porukom koja veli da sam isao malo vise od 80 te da moram platiti kaznu (jos nisam platio)... prekrsaj sam nacinio prije dva mjeseca... znam za tu kameru i nije mi jasno zasto sam prosao brze od dozvoljenog :roll:
Do sad ti se kazna udvostrucila :D

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 30/12/2007 11:12

neki wrote:
chuchumbamayumbe wrote:A mene samo interesuje zasto debili ne postave semafor sa trepcucim zutim, prije crvenog. Onaj na stupu je milina, vidis da trepti zuto, usporis, stanes, i nema sanse da se natezes jesi li ili nisi prosao kroz crveno.
Mislis zeleno :lol:
Nove su vec postavljene na pofalicima i stupu. obje snimaju samo u pravcu ilidze kao i ona kod rtv doma. Uskoro ce biti i u lukavickoj na dobrinji, u titovoj i jos negdje ne sjecam se
Ma ja, sa tepcucim zelenim, ne znam ni ja vise, sve mi trepti pred ocima.
Ali eto, kontas sustinu...
BTW, ona na Lukavickoj je postavljena.

sulesavic

Post by sulesavic » 30/12/2007 12:23

chuchumbamayumbe wrote:A mene samo interesuje zasto debili ne postave semafor sa trepcucim zutim, prije crvenog.
Ili za¹to debili ne sinhronizuju onaj pje¹aèki semafor...

Ili za¹to neki drugi debili ne krenu uveèer u kaznenu ekspediciju pa onesposobe taj ureðaj koji je, oèito, ¹upaèki postavljen samo za mlaæenje para, a ne za poveæanje sigurnosti na cestama

Sve je ovo davno apsolvirano...

semmy

Post by semmy » 30/12/2007 17:31

chuchumbamayumbe wrote:

koji semafor u lukavickoj...i iz kojeg pravca slika....

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 30/12/2007 18:35

semmy wrote:
chuchumbamayumbe wrote:

koji semafor u lukavickoj...i iz kojeg pravca slika....
Slika kada ides iz pravca Nedjarica prema Dobrinji, nije prvo skretanje desno(prema petici) nego drugo. Vidi se aschare 20 metara prije semafora, na desnoj strani.

sulesavic

Post by sulesavic » 30/12/2007 19:33

photo wrote:sest "kocki" u tri trake. to su senzori. lako su uocljivi jer se vidi kako su okruzeni topljenim asfaltom.
Fakat!

atko

Post by atko » 30/12/2007 21:31

@ninja-san, nebi trebalo biti problema kao su prosao kroz zuto, imas prilicno jak zuti blic kad kamera uslika, ako nije nista bljesnulo mirno spavaj.

Kamera na Lukavickoj je postavljena, jos ne radi, vejrovatno po ovom minusu nece da senzore postavljaj, nju sam odmah uocio jer svaki dan skrecem na toj raskrsnici, mislim da taj semafor nece biti problematican jer je sinhorinozvan sa prethodnim, ali trepcuce zeleno je svakako pozeljno.

Za druge neznam gdje su postavljene?

atko

Post by atko » 30/12/2007 21:41

photo wrote:sest "kocki" u tri trake. to su senzori. lako su uocljivi jer se vidi kako su okruzeni topljenim asfaltom.
Da, to se vidi iz aviona, neznam zasto ljudi nagadjau i pametuju, svi ti opale neku pricu kako to radi na presjecanje laserskog zraka, vako nako, bla bla... kako bi inace znali u kojoj od tri trake je prekoracena brzina ili ko je proso na crveno da svaka traka nema svoj senzor.

Sad za sad ti senzori vrlo pouzdano rade, nadma se da ce tako i ostati, neki dan stojim na tom semaforu, lik do mene pustio auto da se lagano krece i mic po mic predje senzore i opali kamera.
Last edited by atko on 30/12/2007 21:45, edited 1 time in total.

Post Reply