Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

mO k3

#76 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by mO k3 » 03/03/2013 10:03

Op3r4t0r wrote:Ljudima je nemoguce ugoditi.

Dodje neko sa dobrim autom, ljudi kazu folira se.

Meni licno auto sluzi kao prevozno sredstvo i nista vise, nije statusni simbol, nije foliranje, samo da me prebaci sa tacke A na tacku B i vozim auto staro 9 godina, nedavno preslo 100 hiljada kilometara i trenutne vrijednosti nekoliko hiljada eura.

Dodjem s njim u bosnu i slusam jednu od dvije verzije komentara, prva je od ljudi koji me slabo znaju ali eto znaju da sam vani i njihov komentar je kako sam se sigurno slabo snasao jer da sam se bolje snasao vozio bi sigurno bolje auto

Drugi komentari dolaze od ljudi koji me dobro znaju i koji znaju sta radim i otprilike koliko zaradjujem, e onda oni komentarisu nesto u fazonu a ja cicije vidi ga sta voza, sta si se skupio, e jarane u bosni ti vecina ljudi ima bolje auto od tebe, auto mu vrijedi manje od njegove dvije plate, sto je doduse tacno ali ja s njim obavim sve sto mi treba :).

Uglavnom kako god okrenes ljudima nepase, sa dobrim autom se foliras, sa losim ili se nisi snasao ili si cicija :lol:
:thumbup: moj ove godine 10 godina star ,nije da nemam da kupim :) nego necu jer auto jos vozi ,osim toga kupicu auto radi sebe ne radi drugih

mO k3

#77 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by mO k3 » 03/03/2013 10:04

Ali kako god okrenes stranac si u zemlji gdje boravis ,stranac si u bosni ....niko nas neche ,a svi bi zeljeli vani biti

vazi

#78 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by vazi » 03/03/2013 10:15

amazon wrote:Ljudi u dijaspori ili ljudi u Bosni je jedno te isto..samo je razlika u ekonomskoj situaciji..svugdje ima svakakvi ljudi i ne mozes generalizovati jednu skupinu na osnovu pojedinaca..sve ostalo su lupanje prazne slame..

ne sekeri sitno, bolja ti je kocka :D

o tome ja pricam, bosnjo je najpametniji i to po kratkom postupku :D

ne mozes generalizovati i ti u sljedecoj recenici generalizujes ;-)

iamia

#79 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by iamia » 03/03/2013 10:36

hrle1976 wrote:
iamia wrote:
hrle1976 wrote:
Meni je svejedno sta misli neko u BiH o meni i kako me klasira, ja od tog nezivim niti me briga. Iskreni receno nepridajem previse paznje niti BiH niti sta ko dole misli o meni niti sam previse opterecen da ja mislim o njima. Svak ima svoj zivot. Samo ocigledno je da dole mozes pokupiti kakvu god zelis ribu za papire. Ocigledno je da bi ljudi sa tih prostora potrazili bolji zivot vani te drzave. To je ono sto je 1000% tacno. Sve drugo je stvar necijeg ukusa.
Hmm. Sve zavisi kakav pasos imaš. Nećeš puno pi ' naći u BiH sa ceskim pasosem :-D
Evo ja bih mogao imati 9 od 10 nijemica u njemackoj sa američkim pasosem.

Samo ti njih trazi pomocu svog usa pasosa, ja nebi svoj ceski zamjenio za usa ni kad nebi imao sta da jedem normalno. A za tvoju infomaciju imam i fracuski ;-) a kao deseto meni netreba nikakva ni za bilo sta jer imam zenu ;-)
i ja sam ozenjen... sa bosanskom !...
Imam djecu,, i ne pada mi na pamet da razjebem sve sto sam stvarao zbog neke zmije.

ali ti degradivno govoris o BiH i bosankama. kao eto one ce sve rasiriti noge zbog stranog pasosa.
a ceski pasos niko ne hebe ni dva posto.
htio sam ti pojasniti da ce recimo jedna nijemica (britanka, francuskinja, dankinja, svedjanka, itd, itd) lakse rasiti noge zbog recimo americkog pasosa nego prosjecna bosanka.
zato ne pricaj nabuloze o BiH.
pogotovo sto ovdje nisi bio u zadnjih 25 godina.

ivan_ch

#80 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by ivan_ch » 03/03/2013 10:37

Ženski Dr.Med wrote:Ali kako god okrenes stranac si u zemlji gdje boravis ,stranac si u bosni ....niko nas neche ,a svi bi zeljeli vani biti
:thumbup:

graue_maus

#81 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by graue_maus » 03/03/2013 10:52

iamia wrote:Zna se šta dijasporcad misli o domorodcima.
A. Da su lijeni
B. Da previše kukaju
C. I ne znaju da moraš otići zubaru svakih 6 mjsc barem jedanput.

Ima još ali to je ovako na prvu.
sa ovim pod b se slazem ,ovo ostalo je relativno .........

graue_maus

#82 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by graue_maus » 03/03/2013 10:55

ivan_ch wrote:
Ženski Dr.Med wrote:Ali kako god okrenes stranac si u zemlji gdje boravis ,stranac si u bosni ....niko nas neche ,a svi bi zeljeli vani biti
:thumbup:
ovo sam i ja ljetos skontala , niti si vamo niti tamo .........

Micaha

#83 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Micaha » 03/03/2013 11:24

KatarinaKosaca wrote:
.parkiram auto..i pjesaka polako .
Ovo je potpuno pogrešno da dijaspora ima bijesna auta. Dijapora obično ima komotna porodična auta, ali nikako nešto najskuplje.. obično srednja klasa auta starosti između 5-10 godina. Rijetko i nova.. :roll:

A što se tiče samog mišljenja o dijaspori. uvijek i kako ko. Kako netko napisa, sa kim sam se družila i prije družim se i ako je vani, normalni ljudi bili i ostali, ako neće pomoći, neće ni odmoći... ali da ima :-) :-) :-) , ima. :D
Bila sam trudna , u avionu žena se dere na engleskom sa jakim bosankim naglaskom koji i ja osjetim u njenom engleskom (priča sa djetetom), sjedila sa mnom (kako sam bila u prvim mjescima, tako sam imala jake mučnine i samo molila Boga da se ne ispovraćam :D ), a ona mi je bez da je itko išta pita jedno 100000 puta rekla kako joj je muž
Austrlac (rekla je "Australijanac" :D ) i kako u kući pričaju engleski... bez da je itko išta pita. Ti i takvi uključujući neprestano čuđenje i nipodaštavanje svega u BIH doprinose lošem imidžu.
Pa dobro, ponosna na muza stranca, njoj to nesto... Pa i ti stalno istices istu stvar pa ti niko ne uzima za zlo

sinuhe

#84 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by sinuhe » 03/03/2013 11:29

Kako smo u stanju tragediju naseg naroda pretvoriti u sukob :? :(

Micaha

#85 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Micaha » 03/03/2013 11:33

sinuhe wrote:Kako smo u stanju tragediju naseg naroda pretvoriti u sukob :? :(
Upravo tako

Keiko

#86 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Keiko » 03/03/2013 12:36

theTruePath wrote:
irishgirl wrote:
KatarinaKosaca wrote: Bila sam trudna , u avionu žena se dere na engleskom sa jakim bosankim naglaskom koji i ja osjetim u njenom engleskom (priča sa djetetom), sjedila sa mnom (kako sam bila u prvim mjescima, tako sam imala jake mučnine i samo molila Boga da se ne ispovraćam :D ), a ona mi je bez da je itko išta pita jedno 100000 puta rekla kako joj je muž
Austrlac (rekla je "Australijanac" :D ) i kako u kući pričaju engleski... bez da je itko išta pita. Ti i takvi uključujući neprestano čuđenje i nipodaštavanje svega u BIH doprinose lošem imidžu.
Cini mi se da je ovo malo preostar i ishitren komentar. Na kojem jeziku tvoj muz razgovara sa vasim djetetom / djecom?

Moj muz ne osjeca ni zelju, ni potrebu, ni obavezu da nauci Bosanski. Na njegovi srecu svi ljudi iz exYu sa kojima se susretne, ukljucujuci moje roditelje i prijatelje govore dovoljno engleskog da bi se u najmanju ruku sporazumjeli. U nasoj kuci se govori engleski. Mi sa nasim sinom provedemo oko 1.5sat ujutro I 2-2.5sata navecer. Meni je to premalo vremena da s' njim razgovaram na Bosanskom I onda jos muzu prevodim. Vikendom smo uglavnom okruzeni prijateljima ili familijom tako da ni to nije opcija. Ne znam, mozda ce mi nekad biti zao sto nisam ali eto, sad mi je lakse zivjeti linijom manjeg otpora jer mi omogucava da vise stvari 'uguram' u 24 sata.

Ne znam nista of tebi ali mozda bi i ti bila u istoj situaciji u kojoj je ta zena u avionu da ste ti I tvoj muz ostali u Spanjolskoj I da tamo odgajate dijete / djecu.
I sta sad ti si se totalno asimilirala,slavite li tvoje praznike ili je i to zaboravljeno :roll: i to nesto dobro :roll:
A koji su to praznici iskljucivo moji i kako se slave?

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#87 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by plain vanilla » 03/03/2013 12:55

A. Da su lijeni
B. Da previše kukaju

dok pola dijaspore ( a mozda i vise) zivi ili je zivjelo od socijale, imaju obraza reci kako smo mi ovdje lijeni

dabogda vi bili lijeni kao mi pa drndali mjesecima nadajuci se da cete jednog dana dobiti platu

a ni dijaspori ne manjka kuknjave

elem, glupo je generalisati, nisu svi ljudi isti i nemam odredjeno misljenje o dijaspori, samo o pojedincima koje poznajem...

uglavnomja

#88 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by uglavnomja » 03/03/2013 13:09

plain vanilla wrote:
A. Da su lijeni
B. Da previše kukaju

dok pola dijaspore ( a mozda i vise) zivi ili je zivjelo od socijale, imaju obraza reci kako smo mi ovdje lijeni

dabogda vi bili lijeni kao mi pa drndali mjesecima nadajuci se da cete jednog dana dobiti platu

elem, glupo je generalisati, nisu svi ljudi isti i nemam odredjeno misljenje o dijaspori, samo o pojedincima koje poznajem...
eto, smislen post :lol:

pa ovom citavom forumu samo asmirvd kaze da je donedavno zivio od socijale. svi ostali rade ili traze poslove.
svi kazu da postoje ljudi kojima odgovara socijala, uglavnom oni koji nisu bili vise omladinci kad su dosli u inostranstvo, koji se ne javljaju ovdje jer nikad nisu naucilui, jer nemaju para za kompjuter i internet, jer su bili veci kokuzi tamo odakle su dosli nego socijala na zapadu.

od socijale su zivjele izbjeglice dok su ucile jezik, normalno u sredjenim drzavama, nece dati dozvolu boravka pa reci: spavajte pod mostom :-) i kradite da imate sta jesti i obuci.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#89 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by plain vanilla » 03/03/2013 13:12

uglavnomja wrote:
plain vanilla wrote:
A. Da su lijeni
B. Da previše kukaju

eto, smislen post :lol:

pa ovom citavom forumu samo asmirvd kaze da je donedavno zivio od socijale. svi ostali rade ili traze poslove.
svi kazu da postoje ljudi kojima odgovara socijala, uglavnom oni koji nisu bili vise omladinci kad su dosli u inostranstvo, koji se ne javljaju ovdje jer nikad nisu naucilui, jer nemaju para za kompjuter i internet, jer su bili veci kokuzi tamo odakle su dosli nego socijala na zapadu.

od socijale su zivjele izbjeglice dok su ucile jezik, normalno u sredjenim drzavama, nece dati dozvolu boravka pa reci: spavajte pod mostom :-) i kradite da imate sta jesti i obuci.
jah eto, sad svi zive od svog rada
de ba :zzzz:

nisam generalisala i nisam rekla svi, kazem da je pola ili vise i sigurno ih je toliko

znas li ti koliko ovdje ljudi radi za minimalac ili cak za dzabe? samo se nadajuci plati?
i neko pametan dodje reci da su ljudi lijeni?

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#90 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca » 03/03/2013 13:15

Kakvo mišljenje imam.. pa evo dvije teme najbolje pokazuju, da ja ništa ne mislim

Navodi dijapsora primjere kako ih zavrću u kafanama, namrgoenđeni su prema njima, kad se navede primjer primitivne dijaspore svi u glas, kuku šta radiš, jadna, fina žena.. Dupli standard
Navodi dijaspora primjere kako su kupili kuće (nemoguće radeći se o dijaspori staroj dvadesetak godina) i kako uživaju u izobilju (kao da nema recesije :D ) i na samo pitanje zašto onda potreba da se dolazi na bosanski forum i govori "Vi ste kokuzi, vi pojma nemate", u plač kako ih se tjera sa foruma
Navodi dijaspora kako smo nepismeni, a oni jako pismeni uključujući i Engleski jezik

Dakle,samo je cilj prikazati kako smo "tamo dole" neprosvjećeni, namrgođeni, nemamo auta :-) :-) , djevojke se nude na tacni za papire (sve se to pričitalo ovdje), a dijaspora je bogata, nasmijana, kulturna i pismena, i nadasve humanitarna, kada zaista ne poznajem čovjeka koji je bogat, a ima potrebu da siromašnima govori kako su siromašni, i humanitarca koji to sam o sebi stalno govori :D
Navodi se kako ih gule ljeti, ja nikad od dijasporca kafu ne popih (niti mi treba) jer se fening po nekoliko puta okrene prije nego se potroši, sasvim drugi odnos prema novcu.
I za vrhunac imamo i forumašicu koja je ponosna što se bosanski jezik izgubio u njenoj kući i novom domu, jer je to kao vrhunac civilizacije i dostignuća "pismenosti" :-) :-) :-) :-)

KatarinaKosaca

#91 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca » 03/03/2013 13:17

uglavnomja wrote:Eto, smislen post :lol:
Naravno da je smislen.. Od čega ste živjeli 1992 3, 4...?. ne treba se toga stidjeti..

insomnia78

#92 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by insomnia78 » 03/03/2013 13:18

Kako si ti ogorcena zena, to je cudo jedno

s' moje sokocalo

KatarinaKosaca

#93 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca » 03/03/2013 13:19

insomnia78 wrote:Kako si ti ogorcena zena, to je cudo jedno

s' moje sokocalo
Da, da i namrgođena... ali nemam potrebu da se lažno superiorno izdižem, nemam potrebu da gledam u tuđe novčanike, niti pitam za tuđe pasoše. To je rezervirano za tebe "neogorčenog" :D :D

cindrlimindrli

#94 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by cindrlimindrli » 03/03/2013 13:26

KatarinaKosaca wrote:ali nemam potrebu da se lažno superiorno izdižem, nemam potrebu da gledam u tuđe novčanike, niti pitam za tuđe pasoše.
..ali zato imas potrebu da na svakom koraku istaknes kako je bolje da te opali spanac nego australijanac. :-D

Valjda mislis da je jedno domoljubnije od drugog, sta li?
Last edited by cindrlimindrli on 03/03/2013 13:27, edited 1 time in total.

Micaha

#95 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Micaha » 03/03/2013 13:26

KatarinaKosaca wrote:Kakvo mišljenje imam.. pa evo dvije teme najbolje pokazuju, da ja ništa ne mislim

Navodi dijapsora primjere kako ih zavrću u kafanama, namrgoenđeni su prema njima, kad se navede primjer primitivne dijaspore svi u glas, kuku šta radiš, jadna, fina žena.. Dupli standard
Navodi dijaspora primjere kako su kupili kuće (nemoguće radeći se o dijaspori staroj dvadesetak godina) i kako uživaju u izobilju (kao da nema recesije :D ) i na samo pitanje zašto onda potreba da se dolazi na bosanski forum i govori "Vi ste kokuzi, vi pojma nemate", u plač kako ih se tjera sa foruma
Navodi dijaspora kako smo nepismeni, a oni jako pismeni uključujući i Engleski jezik

Dakle,samo je cilj prikazati kako smo "tamo dole" neprosvjećeni, namrgođeni, nemamo auta :-) :-) , djevojke se nude na tacni za papire (sve se to pričitalo ovdje), a dijaspora je bogata, nasmijana, kulturna i pismena, i nadasve humanitarna, kada zaista ne poznajem čovjeka koji je bogat, a ima potrebu da siromašnima govori kako su siromašni, i humanitarca koji to sam o sebi stalno govori :D
Navodi se kako ih gule ljeti, ja nikad od dijasporca kafu ne popih (niti mi treba) jer se fening po nekoliko puta okrene prije nego se potroši, sasvim drugi odnos prema novcu.
I za vrhunac imamo i forumašicu koja je ponosna što se bosanski jezik izgubio u njenoj kući i novom domu, jer je to kao
vrhunac civilizacije i dostignuća "pismenosti" :-) :-) :-) :-)
Nisko podmeces i zlonamjerno interpretiras ono sto se je napisalo. Eto neka je vrh udat se za Spanca.. Nijednu priliku ne propustis a da ne napomenes. Samo mi jos reci da je unproforac ili cinovnik OSCE-a

uglavnomja

#96 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by uglavnomja » 03/03/2013 13:33

plain vanilla wrote:
jah eto, sad svi zive od svog rada
de ba :zzzz:

nisam generalisala i nisam rekla svi, kazem da je pola ili vise i sigurno ih je toliko

znas li ti koliko ovdje ljudi radi za minimalac ili cak za dzabe? samo se nadajuci plati?
i neko pametan dodje reci da su ljudi lijeni?

dalje, ti znas sigurno da je pola ili vise :-) odakle znas? koji statisticki biro ti je dao informaciju? da li to vazi za sve zemlje ili samo za europske ili samo za usa-canada? ko je proveo to fantasticno planetrno istrazivanje?

evo ja kazem ono sto vidim:
cca 70-90% ljudi ispod 50 godina zivi od svog rada, mladji od 30 100%, bar ovdje gore. socijala je jad i bijeda, taman toliko da covjek ima krov nad glavom, nesto za pojesti, i obuci se na snizenju. ne smije imati auto, cigare i piva su luksuz koji sebi ne moze priustiti ni pod razno. ima taj neki % ljenjivaca koji su navikli da nemaju nista pa im je siguran krov i rucak savrsenstvo :-?

i jos dalje, znam perfektno koliko ljudi radi za dzaba, za minimalc, kako gazde otimaju pare, sve znam. nismo svi otisli kao bebe prije 20 godina, ima nas friskih gore, a osim toga postoji familija, novine, tv, sve se zna.

i nikada, ama bas nikada necu reci da je nas narod lijen, jedini dio posta s kojim se slazem je da postoje neki likovi koji trube: ima posla u bosni, ima para, samo ste vi lijeni :roll: i to mi je fuj. pola stanovnistva je nezaposleno, eto svi lijeni. a diplome se stancaju po stalama.

uglavnomja

#97 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by uglavnomja » 03/03/2013 13:38

KatarinaKosaca wrote:
uglavnomja wrote:Eto, smislen post :lol:
Naravno da je smislen.. Od čega ste živjeli 1992 3, 4...?. ne treba se toga stidjeti..

hajde ziva bila reci ko to VI???????

a ko ste to "MI" :lol: ti i iamia, povratnici iz dijaspore?
ili bosanci koji se nisu mrdnuli iz bosne?

postoje moji postovi gdje pisem o odlasku iz sarajeva 15 godina poslije rata :roll:

u to doba ti si spanski hablala :roll:

:D sad ces reci da ti zavirujem u privatnost

KatarinaKosaca

#98 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca » 03/03/2013 13:38

Micaha wrote:Nisko podmeces i zlonamjerno interpretiras ono sto se je napisalo. Eto neka je vrh udat se za Spanca.. Nijednu priliku ne propustis a da ne napomenes. Samo mi jos reci da je unproforac ili cinovnik OSCE-a
Naravno da ne propustim priliku da kažem da je jedan Španac oduševljen sa BIH, a iz centra Madrida je, dok naši dijasporci uporno pljuju na BIH i kažu da nemaju lijepu riječ za nju. Dakle, ponosan sam što nemam lijepu riječ za BIH i demoniziraću svakoga ko ima, ponosna sam što mi se izgubio bosanski u kući i demoniziraću svakog ko se nije prilagodio tim civilizacijskim :-) :-) :-) dostignućima. Pa, "Vi" sami o sebi sve napišete.. kao onaj ko kaže da knjiga anatomije treba biti svježa da bi bila dobra :lol: :lol:

Da, i sa pitanja o novčaniku i pasošu, prešli smo na pitanja o zanimanjima i poslodavcima. Onako baš kulturno zapadnjački :lol: :lol:

Nego, da citiram sve što sam navela, hoćeš? :D Pa da vidimo ko laže..

btw... Asli da ne živite više od socijale, jer su vas skinuli sa nje :D "Vi" se misli na dijaposru, jednako kao što ti kažeš "Vi dole", pa te nitko ne pita ko mi i ko dole 8-)

KatarinaKosaca

#99 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca » 03/03/2013 13:43

uglavnomja wrote:u to doba ti si spanski hablala :roll:

:D sad ces reci da ti zavirujem u privatnost
De, reci kad znaš kad sam došla i kad sam otišla.. Pojma nemaš, naravno.. :D

uglavnomja

#100 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by uglavnomja » 03/03/2013 13:44

kato, kato, lupas kao maksim :D

Locked