Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Locked
kongres
Posts: 170
Joined: 08/02/2013 11:08

#26 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by kongres »

Jack Be Nimble wrote:Pa jebiga mozda pricaju strani zato sto neznaju svoj pricati, ako izmedju sebe pricaju na Njemackom to je OK, vazno je da nepricaju sa drugima to jest da pokusaju na nasem. Ovo se odnosi na one koji su napustili sa 10 godina ili manje rodni kraj.
Pa moramo shvatiti realnost-dijete mi je doslo ovamo sa osam godina -u kuci pricamo bosanski ali on cita pise govori gleda filmove itd na jeziku zemlje u kojoj je sada.Ima i smijesnih situacija-prije sedam dana je poceo raditi seminarski na temu relacija izmedju malih srednjih i velikih preduzeca te ekonomska isplativost malih preduzeca na trzistu-i normalno da me pitao za malu pomoc u teoriji-nakon sam ja na visokobosnaskom poceo objasnjaavati onako u stilu politicke ekonomije socijalizma akumulaciju kapitala odnos ponude i potraznje te nekakve etape u akumulaciji(po sjecanju),nakon otprilike dvadesetak minuta me ljubazno prekinuo i rekao da me NE RAZUMIJE jer upotrebljavam rijeci koje on u bosanskom nikada nije cuo-mada se trudim da govori paralelno oba jezika ali eto-sta cu :-?
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#27 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Queen_of_hearts »

hrle1976 wrote: Zrtva muzickog neukusa? :mrgreen: Hos malo elaborirat tu tezu? :D
Ma,bez zelje da bilo koga uvrijedim,ovo okupljanja kojim sam nazocila,pocne sa nekom normalnom muzikom ,na nasem jeziku ,pa se onda blago degradira prema "halid"-ima ,pa onda slijedi potpuni krah uz sintisajzer,pjevaljke kojima bi covjek platio sa sute a razaznaju se samo otegnute rijeci : majko,zavicaj,umirem,krv,kafana itd
Kao da se pogube bilo kakvi kriteriji za muziku i ostane jedan jedini :da dolazi iz Bosne !
Nota
Posts: 175
Joined: 19/11/2012 20:57

#28 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Nota »

Sve je to od osobe do osobe.Ja sam prije nekih 5 godina otisao iz Bosne ali kad sam dole potpuno se uklopim u stare seme.Imam i suvise ponosne prijatelje da cekaju da ja platim svaki izlazak,kafu ili klopu.Vise puta se desi da mi se cak i kaze neka drug ovo idi na mene pa sutra opet ti.
Sto se tice auta,kupio sam tacno ono sto moj budzet moze da podnese a bez da moram praviti ustede na drugim stvarima.

Sto se tice odmora svaki od njih je bar 10 dana u Bosni a ostatak se odluci spontano. Volim provest odmor sa rajom U Cg vise nego li sam na nekoj fensi plazi.

Sta cesto cujem od ljudi koje poznajem onako zdravo za zdravo jeste "Ma boli tebe ku..." ti se ispalio,i sta covjek da na to odgovori...

Meni je samo zanimljiva ta pojava u Bosni da se uopste ima neko misljenje o ljudima koji su iz nekog razloga otisli iz drzave.
Kada pitas nekog ovdje sta misli o nekome ko je otisao iz Njemacke ljudi te gledaju i pitaju sta imam misliti.
Sasvim normalna pojava u svijetu da ljudi idu gdje misle da ce im biti bolje,ocito da samo u Bosni mora postojati misljenje o svemu i svacijem
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#29 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by hrle1976 »

Queen_of_hearts wrote:
hrle1976 wrote: Zrtva muzickog neukusa? :mrgreen: Hos malo elaborirat tu tezu? :D
Ma,bez zelje da bilo koga uvrijedim,ovo okupljanja kojim sam nazocila,pocne sa nekom normalnom muzikom ,na nasem jeziku ,pa se onda blago degradira prema "halid"-ima ,pa onda slijedi potpuni krah uz sintisajzer,pjevaljke kojima bi covjek platio sa sute a razaznaju se samo otegnute rijeci : majko,zavicaj,umirem,krv,kafana itd
Kao da se pogube bilo kakvi kriteriji za muziku i ostane jedan jedini :da dolazi iz Bosne !
Ta muzika je katastrofa to dje dno dna!

Ovo je muzika





Mada sta fali i Crvenoj Jabuki

BornInHell
Posts: 403
Joined: 09/04/2008 05:08

#30 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by BornInHell »

iamia wrote:Ne razmijem zasto se dijasporcad javljaju ?
Pitanje je " kakvo je mišljenje ljudi iz BiH " !

Vi u dijaspori posvetiti se branju novaca sa drveta i vozanju ferarija po parizu i ostalim zabitima! Može li !?? :-D
Dze Operator da ti i na ovoj temi ocita lekciju ;)
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#31 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Queen_of_hearts »

hrle1976 wrote: Ta muzika je katastrofa to dje dno dna!

Ovo je muzika
Slazem se :thumbup:
I da naglasim,ni slucajno ne mislim da svi u dijaspori "deru po narodnjacima",vec i da ovi sto to ne vole budu utisani u masi,jer ipak muzicki ukus vecine na jednom mjestu preovlada !
Ko to smat
Posts: 438
Joined: 13/05/2011 22:04

#32 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Ko to smat »

Nejveca greska neseg covjeka je sto brzo donosi zakljucke a da nije ni promislio.Ovaj kaze mrzi one koji su otisli 92,e ima puno ljudi koji su otisli 97 recimo ko ja ti mene kad vidis sa stranim autom vidis u meni odma tog sto mrzis jer boze moj kako ces ti znat kad je ko otiso i zasto bi uopste mrzio.Mi ne upoznavamo ljude kakvi su nego ko su i sta su odakle su dosli.Sta koga boli ona stvar ko sam sta sam odakle dolazim sta nosim pa to je pravo svakog covjeka,zasto smo mi takvi e neznam ja fala bogu nisam a druzim se sa onim kojeg dobro upoznam a ne zato sto je iz tog mjesta sto prica moj jezik to neznaci da je prijatelj.Najvise mrzim onaj seljacki pogled ko nemoze da te gleda ali opet ko on dobar pa nista nekaze a gleda te ko da si mu svu fameliju pobio.Mislili vi nemislili ko ce doc dole doce ko nece ima mjesta po svjetu i ljepsih 10 puta od Bosne.A vi niste ti koji ce odredjivat neciju posjetu rodnom gradu,fameliji i ostalo.
User avatar
Joker88
Posts: 4398
Joined: 05/08/2012 17:07

#33 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Joker88 »

:thumbup:
napisat cu kasnije...
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#34 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by bosan »

Ko to smat wrote:Nejveca greska neseg covjeka je sto brzo donosi zakljucke a da nije ni promislio.Ovaj kaze mrzi one koji su otisli 92,e ima puno ljudi koji su otisli 97 recimo ko ja ti mene kad vidis sa stranim autom vidis u meni odma tog sto mrzis jer boze moj kako ces ti znat kad je ko otiso i zasto bi uopste mrzio.Mi ne upoznavamo ljude kakvi su nego ko su i sta su odakle su dosli.Sta koga boli ona stvar ko sam sta sam odakle dolazim sta nosim pa to je pravo svakog covjeka,zasto smo mi takvi e neznam ja fala bogu nisam a druzim se sa onim kojeg dobro upoznam a ne zato sto je iz tog mjesta sto prica moj jezik to neznaci da je prijatelj.Najvise mrzim onaj seljacki pogled ko nemoze da te gleda ali opet ko on dobar pa nista nekaze a gleda te ko da si mu svu fameliju pobio.Mislili vi nemislili ko ce doc dole doce ko nece ima mjesta po svjetu i ljepsih 10 puta od Bosne.A vi niste ti koji ce odredjivat neciju posjetu rodnom gradu,fameliji i ostalo.
:thumbup: Trcanje pred rudu - sto bi nas narod rekao.
Jebiga ,moras nositi kompletnu biografiju na ledjima .

Samo da kazem da moja mati ima visoko misljenje o meni :D :D
chatter
Posts: 2
Joined: 02/03/2013 14:14

#35 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by chatter »

mislim da je pogresno zbog nekih osoba koje se foliraju ili ponasaju seljacki generalizirati cijelu dijasporu ...vecina nas koji smo otisli ...otisli smo trbuhom za kruhom..i kao sto neko rece..posaljemo godisnje rodbini oko 3 milijarde maraka..to je ono sto se zna preko banke..mada mislim da je suma veca..
na sta se trose te pare? ..na drzavnu administraciju koja pojede 70% budzeta nase drzave..a preostalo na uvoz vode Jana ili kako vec.. iz hrvatske..posto mi nemamo vode jeL :) ...i onda kad dodjes dole..policija cim vidi strane table..pretresanje zaustavljanje itd....komsije kazu..eno onog ..lako je njemu..tako da..nit tamo nit ovamo prispio..a niko od nas nije otisao sto ne voli bosnu..
ima nas i normalnih..koji se normalno ponasamo...ja sam oko 12g u dijaspori..i kad odem u bosnu i sretnem ljude..neki cak i ne znaju da sam vani...parkiram auto..i pjesaka polako ..
mislim da je velika greska naseg mentaliteta u razmisljanju "ako je crkla moja krava nek crkne i komsiji" ...mislim da bi nam svima bilo bolje kad bi se radovali sto komsija ima..ako ima on..nece ni meni faliti..al to je vec druga prica..
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#36 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Keiko »

Queen_of_hearts wrote:-Ima i ovakvih i onakvih na svim stranama.....Ono sto meni upada u oci je "nepomirljivost" mentaliteta u glavama dijaspore koja je otisla prije 20 godina kada dodje u Bosnu i danasnje generacije bosanaca i hercegovaca. Ovdje se mnogo toga promijenilo ,a imam osjecaj da se oni tamo cuvaju neke,recimo romanticne predodjbe Bosne kao zemlje gdje se polako zivi i kafe ispijaju i koja je oslobodjena od svih posasti "mrskoga zapada".......pa mi bas bude bezveze kad cujem kako dijasporci "drze slovo" nama ovamo kako smo zaboga dopustili mi ovo, i ono kod nas u Bosni...
mozda nije lijepo reci,ali konzervirali su tu neku "zatucanost" koje smo se ovdje bar u vecim sredinama oslobodili.....

-I ne znam da li mi se cini,ali kao da svaki Bosanac koji ode vani ,postane zrtva muzickog neukusa :-?
- I ono sto mi zaista smeta je taj princip -kad ja dodjem u Bosnu radit cu sve sto ne smijem npr. u Njemackoj ili Americi......tipa voziti sumanuto,istresati pepeljare kroz prozor ,lemati djecu ,zapaliti na svakom mogucem mjestu,ne dizati smece iza sebe.......kao da su sve vrijeme u nekoj kazni bili u dijaspori gdje nista nisu smjeli,a ne stekli pozitivne civilizacijske tekovine.....
Osim toga i ono-"mi dosli,sad ste duzni svi da nas zabavljate,bez obzira koliko obaveza imali.....jer mi eto-dosli"

-S druge strane,taj neukus sto se tice finansija zna biti bas odvratan,do mjere da se dolazak dijaspore posmatra kao dolazak krave muzare za iduci mjesec i bez ikakvog osjecaja za to kako su ti ljudi zaradili te pare,da im sigurno nisu pale s neba
-Vise nego ocito "uvlacenje u dupe" radi interesa ,da meni bude neugodno kad gledam samo,mogu misliti kako je covjeku

Ljubomorna zaista nisam,vise vecinu tih "prinudnih" druzenja izbjegavam,jer najcesce zaista nemamo dodirne tacke za razgovor.
Velika je razlika izmedju izbjeglica i iseljenika. Velika vecina izbjeglica i prognanih poticu iz ruralnih dijelova BiH i cak je postojao veliki jaz u ponasanju izmedju njih I recimo izbjeglica iz Sarajeva I drugih urbanih sredina. Urbanih vs. Ruralni mentalitet. Dvadeset godina kasnije, zavisno od toga u kakvoj je sredini ko zavrsio u smislu sa koliko 'nasih' je ko okruzen, neki su se manje a neki vise prilagodili novoj, obicno razvijenijoj I otvorenijoj sredini. Sad, urbane izbjeglice su se uglavnom lakse prilagodile jer se sredina iz koje su dosli uvijek mijenjala i evolvirala. Ruralne izbjeglice su se uvijek zajedno drzale i smatram da je to jedan od razloga tog odrzavanja identiteta i svega vezanog za domovinu koje je kod njih naglasenije nego kod urbanih izbjeglica. Ovo sve govorim opcenito i naravno da postoje izuzetci na obje strane.

Bitna je i cinjenica da se puno tih istih ruralnih izbjeglica jos ne mogu vratiti kuci sto je malo manje slucaj sa Sarajlijama, Mostarcima, Zenicanima, Tuzlacima,...

Sad, iseljenici. Ekonomski, politicki, kulturni, obrazovni, vjerski razlozi, teznja prema boljem, laksem,drugacijem,su samo neki od razloga koji bi nagnali covjeka da spakuje kofer i krene u nepoznato. Iseljenici su imali ogromnu prednost jer je njihov odlazak bio stvar izbora i odluke a i mogli su se vratiti nakon 10 dana. Destinacija je isto bila stvar izbora i odluke. Izbjeglice i prognani nisu, nego su isli kad im je receno da idu I tamo gdje ce ih neko primiti. Sasvim je normalno da se iseljenici lakse snalaze i prilagodjavaju novoj sredini jer su sami izabrali taj put.

I na kraju, sve ovo sto sam navela utice na ponasanje osobe i tamo gdje zivi kao i na odmoru. Meni licno je nebitno gdje sam u smislu nekog opceg pristojnog i uljudnog ponasanja. Ne divljam za volanom ne zbog policije vec sebe, ne bacam smece gdje stignem jer za to postoje kante, ... A sto se muzickog ukusa tice, neka je proklet onaj ko je izmislio YouTube, LimeWire i slicno jer se zahvaljujuci njima puno smeca i sunda (ne samo iz exYu) nikad nece iskorijeniti.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#37 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

.parkiram auto..i pjesaka polako .
Ovo je potpuno pogrešno da dijaspora ima bijesna auta. Dijapora obično ima komotna porodična auta, ali nikako nešto najskuplje.. obično srednja klasa auta starosti između 5-10 godina. Rijetko i nova.. :roll:

A što se tiče samog mišljenja o dijaspori. uvijek i kako ko. Kako netko napisa, sa kim sam se družila i prije družim se i ako je vani, normalni ljudi bili i ostali, ako neće pomoći, neće ni odmoći... ali da ima :-) :-) :-) , ima. :D
Bila sam trudna , u avionu žena se dere na engleskom sa jakim bosankim naglaskom koji i ja osjetim u njenom engleskom (priča sa djetetom), sjedila sa mnom (kako sam bila u prvim mjescima, tako sam imala jake mučnine i samo molila Boga da se ne ispovraćam :D ), a ona mi je bez da je itko išta pita jedno 100000 puta rekla kako joj je muž
Austrlac (rekla je "Australijanac" :D ) i kako u kući pričaju engleski... bez da je itko išta pita. Ti i takvi uključujući neprestano čuđenje i nipodaštavanje svega u BIH doprinose lošem imidžu.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#38 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by hrle1976 »

irishgirl wrote:
Queen_of_hearts wrote:-Ima i ovakvih i onakvih na svim stranama.....Ono sto meni upada u oci je "nepomirljivost" mentaliteta u glavama dijaspore koja je otisla prije 20 godina kada dodje u Bosnu i danasnje generacije bosanaca i hercegovaca. Ovdje se mnogo toga promijenilo ,a imam osjecaj da se oni tamo cuvaju neke,recimo romanticne predodjbe Bosne kao zemlje gdje se polako zivi i kafe ispijaju i koja je oslobodjena od svih posasti "mrskoga zapada".......pa mi bas bude bezveze kad cujem kako dijasporci "drze slovo" nama ovamo kako smo zaboga dopustili mi ovo, i ono kod nas u Bosni...
mozda nije lijepo reci,ali konzervirali su tu neku "zatucanost" koje smo se ovdje bar u vecim sredinama oslobodili.....

-I ne znam da li mi se cini,ali kao da svaki Bosanac koji ode vani ,postane zrtva muzickog neukusa :-?
- I ono sto mi zaista smeta je taj princip -kad ja dodjem u Bosnu radit cu sve sto ne smijem npr. u Njemackoj ili Americi......tipa voziti sumanuto,istresati pepeljare kroz prozor ,lemati djecu ,zapaliti na svakom mogucem mjestu,ne dizati smece iza sebe.......kao da su sve vrijeme u nekoj kazni bili u dijaspori gdje nista nisu smjeli,a ne stekli pozitivne civilizacijske tekovine.....
Osim toga i ono-"mi dosli,sad ste duzni svi da nas zabavljate,bez obzira koliko obaveza imali.....jer mi eto-dosli"

-S druge strane,taj neukus sto se tice finansija zna biti bas odvratan,do mjere da se dolazak dijaspore posmatra kao dolazak krave muzare za iduci mjesec i bez ikakvog osjecaja za to kako su ti ljudi zaradili te pare,da im sigurno nisu pale s neba
-Vise nego ocito "uvlacenje u dupe" radi interesa ,da meni bude neugodno kad gledam samo,mogu misliti kako je covjeku

Ljubomorna zaista nisam,vise vecinu tih "prinudnih" druzenja izbjegavam,jer najcesce zaista nemamo dodirne tacke za razgovor.
Velika je razlika izmedju izbjeglica i iseljenika. Velika vecina izbjeglica i prognanih poticu iz ruralnih dijelova BiH i cak je postojao veliki jaz u ponasanju izmedju njih I recimo izbjeglica iz Sarajeva I drugih urbanih sredina. Urbanih vs. Ruralni mentalitet. Dvadeset godina kasnije, zavisno od toga u kakvoj je sredini ko zavrsio u smislu sa koliko 'nasih' je ko okruzen, neki su se manje a neki vise prilagodili novoj, obicno razvijenijoj I otvorenijoj sredini. Sad, urbane izbjeglice su se uglavnom lakse prilagodile jer se sredina iz koje su dosli uvijek mijenjala i evolvirala. Ruralne izbjeglice su se uvijek zajedno drzale i smatram da je to jedan od razloga tog odrzavanja identiteta i svega vezanog za domovinu koje je kod njih naglasenije nego kod urbanih izbjeglica. Ovo sve govorim opcenito i naravno da postoje izuzetci na obje strane.

Bitna je i cinjenica da se puno tih istih ruralnih izbjeglica jos ne mogu vratiti kuci sto je malo manje slucaj sa Sarajlijama, Mostarcima, Zenicanima, Tuzlacima,...

Sad, iseljenici. Ekonomski, politicki, kulturni, obrazovni, vjerski razlozi, teznja prema boljem, laksem,drugacijem,su samo neki od razloga koji bi nagnali covjeka da spakuje kofer i krene u nepoznato. Iseljenici su imali ogromnu prednost jer je njihov odlazak bio stvar izbora i odluke a i mogli su se vratiti nakon 10 dana. Destinacija je isto bila stvar izbora i odluke. Izbjeglice i prognani nisu, nego su isli kad im je receno da idu I tamo gdje ce ih neko primiti. Sasvim je normalno da se iseljenici lakse snalaze i prilagodjavaju novoj sredini jer su sami izabrali taj put.

I na kraju, sve ovo sto sam navela utice na ponasanje osobe i tamo gdje zivi kao i na odmoru. Meni licno je nebitno gdje sam u smislu nekog opceg pristojnog i uljudnog ponasanja. Ne divljam za volanom ne zbog policije vec sebe, ne bacam smece gdje stignem jer za to postoje kante, ... A sto se muzickog ukusa tice, neka je proklet onaj ko je izmislio YouTube, LimeWire i slicno jer se zahvaljujuci njima puno smeca i sunda (ne samo iz exYu) nikad nece iskorijeniti.
Ko je bio gospodin u Jugoslaviji i danas je gospodin pa bilo gdje, ko je bio seljak u Jugoslaviji i danas je seljak pa bilo gdje. U odgoju je sve! Za sve gore iznad se 90% slazem :thumbup:
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#39 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by cindrlimindrli »

Ma ljudi su uglavnom gotiva i tamo i `vamo, tu i tamo iskoci kakav supcic kojeg iskuliras ili, rijedak slucaj, svezes
samarom. Kod vecine svijeta nisam primjetio nikakvu ljubomoru, mrznju ili prezir zato sto zivim vani, niti ja
bilo koga smatram manje vrijednim od sebe samo zato sto taj neko zivi u Bosni. Meni se cini da najvise opterecenih
budalasa mozes sresti na forumu jer u stvarnom svijetu nigdje ne izlaze. :D
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#40 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by pearlica »

KatarinaKosaca wrote:
Ovo je potpuno pogrešno da dijaspora ima bijesna auta. Dijapora obično ima komotna porodična auta, ali nikako nešto najskuplje.. obično srednja klasa auta starosti između 5-10 godina. Rijetko i nova.. :roll:

A što se tiče samog mišljenja o dijaspori. uvijek i kako ko. Kako netko napisa, sa kim sam se družila i prije družim se i ako je vani, normalni ljudi bili i ostali, ako neće pomoći, neće ni odmoći... ali da ima :-) :-) :-) , ima. :D
Bila sam trudna , u avionu žena se dere na engleskom sa jakim bosankim naglaskom koji i ja osjetim u njenom engleskom (priča sa djetetom), sjedila sa mnom (kako sam bila u prvim mjescima, tako sam imala jake mučnine i samo molila Boga da se ne ispovraćam :D ), a ona mi je bez da je itko išta pita jedno 100000 puta rekla kako joj je muž
Austrlac (rekla je "Australijanac" :D ) i kako u kući pričaju engleski... bez da je itko išta pita. Ti i takvi uključujući neprestano čuđenje i nipodaštavanje svega u BIH doprinose lošem imidžu.
Kako si ovu prcu ispricala kao da te je zena iz dijaspore tako trudnu i u mukama pretukla na mrtvo ime. Trebala si joj reci da se ne osjecas dobro te da nisi za pricu (mozda zena ne cita tude misli!) a ne po forumu se sprdati sa njenim naglaskom. Pa jeli ti to nemas naglasak kada pricas spanski samo zato sto si se udala za Spanca? Koliko znam svako ko je otisao kao odrasla osoba u neku stranu zemlju ima naglasak, bio nas ili neke druge nacije, sta si ti to sada otkrila toplu vodu sa tim? Na kraju krajeva mozda se zena obradovala kada je skontala da si "nasa" pa htjela da progovori koju. Mozda ne vida nase ljude svakodnevno. Nemoras odma biti nekulturna tako!

I da u pravu si nema niko u dijaspori bijesna kola mi sve sirotinja do sirotinje eno nema ti ni onaj forumas vikendicu na azurnoj obali :D
bos92
Posts: 86
Joined: 30/01/2013 03:43

#41 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by bos92 »

cindrlimindrli wrote:Ma ljudi su uglavnom gotiva i tamo i `vamo, tu i tamo iskoci kakav supcic kojeg iskuliras ili, rijedak slucaj, svezes
samarom. Kod vecine svijeta nisam primjetio nikakvu ljubomoru, mrznju ili prezir zato sto zivim vani, niti ja
bilo koga smatram manje vrijednim od sebe samo zato sto taj neko zivi u Bosni. Meni se cini da najvise opterecenih
budalasa mozes sresti na forumu jer u stvarnom svijetu nigdje ne izlaze. :D
e svaka ti cast jarane na ovom postu.
jabidapitam
Posts: 523
Joined: 24/02/2013 20:46

#42 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by jabidapitam »

Negativan, ne volim ih. Ne radi se o ljubomori, ne daj boze, nego o tom da su apsolutno svi isti i da imam osjecaj da ih je dijaspora zaglupila, da ne pricam o njihovom razmisljanju ko da je jos 92 i njihovom mjesanju u politiku bih o kojoj veze nemaju niti trebaju imati.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#43 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

pearlica wrote:Kako si ovu prcu ispricala kao da te je zena iz dijaspore tako trudnu i u mukama pretukla na mrtvo ime. Trebala si joj reci da se ne osjecas dobro te da nisi za pricu (mozda zena ne cita tude misli!) a ne po forumu se sprdati sa njenim naglaskom. Pa jeli ti to nemas naglasak kada pricas spanski samo zato sto si se udala za Spanca? Koliko znam svako ko je otisao kao odrasla osoba u neku stranu zemlju ima naglasak, bio nas ili neke druge nacije, sta si ti to sada otkrila toplu vodu sa tim? Na kraju krajeva mozda se zena obradovala kada je skontala da si "nasa" pa htjela da progovori koju. Mozda ne vida nase ljude svakodnevno. Nemoras odma biti nekulturna tako!

I da u pravu si nema niko u dijaspori bijesna kola mi sve sirotinja do sirotinje eno nema ti ni onaj forumas vikendicu na azurnoj obali :D
Što se auta tiče, istina je da kola sa kojim se dođe nisu bijesna. To ne znači ništa... Kola nisu odraz standarda... Čak je balkanski mentalitet pokazati se sa kolima. Tako da ne znači uopće da je netko sirotinja ako nema bijesna kola i obrnuto.
Što se naglaska tiče, imam ga, naravno, zato i sa djetetom ne pričam ništa osim bosanskog.. Tako logično. Nego, možda nisam dobro opisala.. žena je svoju udaju za australca iznosila kao veliku zaslugu i pohvalu :D , kad je, valjda, ljubav univerzalna kategorija.
Nemoras odma biti nekulturna tako!
Ok, neću :D
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#44 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by cindrlimindrli »

KatarinaKosaca wrote:Nego, možda nisam dobro opisala.. žena je svoju udaju za australca iznosila kao veliku zaslugu i pohvalu , kad je, valjda, ljubav univerzalna kategorija.
Pa dobro, kao da je to neki ubij boze grijeh, sta sad, treba zenu razapeti? I ti si ovdje svima probila glavu sa
svojim Huanitom pa ne vidim da ti to iko nabija na nos. :-D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#45 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

cindrlimindrli wrote:Pa dobro, kao da je to neki ubij boze grijeh, sta sad, treba zenu razapeti?
Ko je rekao da je treba razapeti? :?
cindrlimindrli wrote:I ti si ovdje svima probila glavu sa
svojim Huanitom pa ne vidim da ti to iko nabija na nos. :-D
Ne zove se Juanito :lol: A, izvini ako sam ti probila glavu, uvijek je bilo u nekom kontekstu, ali nikada kao nekom tobožnjem mom uspjehu.. mogao je jednako biti Bosanac, Kinez ili Rom...
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#46 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by vazi »

Bosna je moja jedna i jedina najdraza domovina. Tamo sam u svom na svom. Stari sam tip patriote koji i dalje, kad bude stani -pani, vise vjeruje nekom nasem doktoru nego zapadnom. Maxi glupo, znam ja to vrlo dobro itekako :-D ali to je ono emocionalno povjerenje koje je mozda samo u mojoj glavi jer, ne daj Boze da zatreba, znam kakav je tamo haos u zdravstvu..
Medjutim, kao sto neko rece, ja imam tu potrebu da ljuljuskam taj neki image o mojoj domovini koji nije realan.

Najcesce je dovoljno provesti dole dvije sedmice da bih se zasitila i pozeljela vratiti u dijasporu sto prije.

Smeta mi sto je dole narod najpametniji i sto sve zna :D Kakav svijet i svjetski strucnjaci, do bosanca/anke nema znanja :lol: od zaprske pa na dalje, bolje ti je 'vako, ja 'vako vidjet ces kako je dobro etc ne sekeri sitno , bolja ti je kocka :lol:

Smeta mi sto vise ne znam ko me, od blize rodine, voli jer sam njegova a ko zbog mojih "ojrica" :D

Smeta mi sto me grize savjest ako ulazim u kucu s punim kesama jer na odmoru sam, primam rodbinu , djecu itd, a onaj preko puta sjedi i gleda pa mene grize savjest ...Smeta mi jos dosta toga ali necu o tome vise, dosta i ovo.

Mozete vi sad meni reci sve zavisi gdje ko zivi i kakav mu je komsiluk, vi ne gledate ni u cije kese i tako to ali ja vam tvrdim da je to tako i u mostaru i u sarajevu i u unutrasnjosti.

Dijaspora je inetersantna dok ima koji dinar, cim se potrosi namijenjeno za odmor nikom vise ne trebas niti si interesantan. Covjek je interescija po rirodi, to je sve. Zato neka svakog tamo gdje se potrefio :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#47 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by hrle1976 »

vazi wrote:Bosna je moja jedna i jedina najdraza domovina. Tamo sam u svom na svom. Stari sam tip patriote koji i dalje, kad bude stani -pani, vise vjeruje nekom nasem doktoru nego zapadnom. Maxi glupo, znam ja to vrlo dobro itekako :-D ali to je ono emocionalno povjerenje koje je mozda samo u mojoj glavi jer, ne daj Boze da zatreba, znam kakav je tamo haos u zdravstvu..
Medjutim, kao sto neko rece, ja imam tu potrebu da ljuljuskam taj neki image o mojoj domovini koji nije realan.

Najcesce je dovoljno provesti dole dvije sedmice da bih se zasitila i pozeljela vratiti u dijasporu sto prije.

Smeta mi sto je dole narod najpametniji i sto sve zna :D Kakav svijet i svjetski strucnjaci, do bosanca/anke nema znanja :lol: od zaprske pa na dalje, bolje ti je 'vako, ja 'vako vidjet ces kako je dobro etc ne sekeri sitno , bolja ti je kocka :lol:

Smeta mi sto vise ne znam ko me, od blize rodine, voli jer sam njegova a ko zbog mojih "ojrica" :D

Smeta mi sto me grize savjest ako ulazim u kucu s punim kesama jer na odmoru sam, primam rodbinu , djecu itd, a onaj preko puta sjedi i gleda pa mene grize savjest ...Smeta mi jos dosta toga ali necu o tome vise, dosta i ovo.

Mozete vi sad meni reci sve zavisi gdje ko zivi i kakav mu je komsiluk, vi ne gledate ni u cije kese i tako to ali ja vam tvrdim da je to tako i u mostaru i u sarajevu i u unutrasnjosti.

Dijaspora je inetersantna dok ima koji dinar, cim se potrosi namijenjeno za odmor nikom vise ne trebas niti si interesantan. Covjek je interescija po rirodi, to je sve. Zato neka svakog tamo gdje se potrefio :D
A francuska ima najbolji zdravstveni sistem u svijetu? A doktori su prva liga. Koja ironija :D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#48 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Keiko »

KatarinaKosaca wrote: Bila sam trudna , u avionu žena se dere na engleskom sa jakim bosankim naglaskom koji i ja osjetim u njenom engleskom (priča sa djetetom), sjedila sa mnom (kako sam bila u prvim mjescima, tako sam imala jake mučnine i samo molila Boga da se ne ispovraćam :D ), a ona mi je bez da je itko išta pita jedno 100000 puta rekla kako joj je muž
Austrlac (rekla je "Australijanac" :D ) i kako u kući pričaju engleski... bez da je itko išta pita. Ti i takvi uključujući neprestano čuđenje i nipodaštavanje svega u BIH doprinose lošem imidžu.
Cini mi se da je ovo malo preostar i ishitren komentar. Na kojem jeziku tvoj muz razgovara sa vasim djetetom / djecom?

Moj muz ne osjeca ni zelju, ni potrebu, ni obavezu da nauci Bosanski. Na njegovi srecu svi ljudi iz exYu sa kojima se susretne, ukljucujuci moje roditelje i prijatelje govore dovoljno engleskog da bi se u najmanju ruku sporazumjeli. U nasoj kuci se govori engleski. Mi sa nasim sinom provedemo oko 1.5sat ujutro I 2-2.5sata navecer. Meni je to premalo vremena da s' njim razgovaram na Bosanskom I onda jos muzu prevodim. Vikendom smo uglavnom okruzeni prijateljima ili familijom tako da ni to nije opcija. Ne znam, mozda ce mi nekad biti zao sto nisam ali eto, sad mi je lakse zivjeti linijom manjeg otpora jer mi omogucava da vise stvari 'uguram' u 24 sata.

Ne znam nista of tebi ali mozda bi i ti bila u istoj situaciji u kojoj je ta zena u avionu da ste ti I tvoj muz ostali u Spanjolskoj I da tamo odgajate dijete / djecu.
Last edited by Keiko on 02/03/2013 19:39, edited 1 time in total.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#49 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by bosan »

KatarinaKosaca wrote:
Ne zove se Juanito :lol: A, izvini ako sam ti probila glavu, uvijek je bilo u nekom kontekstu, ali nikada kao nekom tobožnjem mom uspjehu.. mogao je jednako biti Bosanac, Kinez ili Rom...
[/quote]

Ovaj zadnji nije bio sto je crn ,ovaj u sredini sto je zut a prvi nije zato sto je premazan svim bojama :D :D
djani s
Posts: 252
Joined: 18/09/2009 08:53

#50 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by djani s »

Uvijek je tema "Sta domoroci misle o dijasporcima" a nikada obrnuto... :P
Locked