Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

sour cherry

Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry » 22/03/2013 20:33

Nema apsolutno nikakvog smisla da bog kao savršen i kompletan ima ugodna i neugodna djela, on bi trebao da bude nesavršen kao mi da bi imao tu mogućnost i smisao punjenja i pražnjenja, ali pošto je kompletan nema nikakvog smisla.
Baš suprotno.Ne bi imalo smisla da je nesavršen.On ima savršena svojstva i Moć Mu se ne umanjuje i ne uvećava nimalo,ali zato čovjek svakog trena može da propadne ili da se uzdigne.E to meni ima savršen smisao,da čovjek ne hoda oholo po zemlji,a da bude ponizan samo Njemu,jer je samo On taj koji ga uzdiže,a može i da ga ponizi.Pa neka je hvala Allahu,Vladaru Plemenitom.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 01:07

sour cherry wrote:
Nema apsolutno nikakvog smisla da bog kao savršen i kompletan ima ugodna i neugodna djela, on bi trebao da bude nesavršen kao mi da bi imao tu mogućnost i smisao punjenja i pražnjenja, ali pošto je kompletan nema nikakvog smisla.
Baš suprotno.Ne bi imalo smisla da je nesavršen.On ima savršena svojstva i Moć Mu se ne umanjuje i ne uvećava nimalo,ali zato čovjek svakog trena može da propadne ili da se uzdigne.E to meni ima savršen smisao,da čovjek ne hoda oholo po zemlji,a da bude ponizan samo Njemu,jer je samo On taj koji ga uzdiže,a može i da ga ponizi.Pa neka je hvala Allahu,Vladaru Plemenitom.
Dal nekad analiziraš šta sve pišeš jer ideš glavom kroz zid i prkosiš jasnoj logici, da ako je bogu nešto ugodno ili neugodno to znači da je na nivou nesavršenog kao što smo mi, koji se kao nesavršeni emotivno praznimo ili nadopunjujemo.

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 01:29

da ako je bogu nešto ugodno ili neugodno to znači da je na nivou nesavršenog kao što smo mi
Šta god mi radili Njegova Moć je apsolutna.Sve što čovjek čini sebi čini.Ono što Bog nagrađuje je slijeđenje Božijeg zakona koji je savršen pa tako postoje djela koja Bog voli i ona koja ne voli,shodno zakonu.Kad neko počini grijeh,neće on Bogu pričiniti nikakvu neugodnost,ali će prekršiti Njegov zakon koji jeste savršen i sebe još više udaljiti od savršenstva.Ne postoji ništa što se može uporediti s Bogom pa tako ne postoje ni propisi koji se mogu uporediti s Njegovim.
Kad kažem npr.da je Bog Onaj koji voli El-Vedud (jedno od Njegovih uzvišenih imena),da je Bog Onaj koji daje ljubav,uopšte ne pomislim na čovječiju ljubav koja se ne može porediti s tim ni u kojem smislu.Kad kažemo da sve propada osim Lica Njegova,ne mislimo na lice u smislu čovječijeg lica.
Njemu ništa nije slično.Mora se odbaciti svaka misao o sličnosti Boga sa nečim.
Kakvo emotivno pražnjenje?Hvaljen neka je On,to Njemu ne treba.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 01:31

sour cherry wrote:
da ako je bogu nešto ugodno ili neugodno to znači da je na nivou nesavršenog kao što smo mi
Šta god mi radili Njegova Moć je apsolutna.Sve što čovjek čini sebi čini.Ono što Bog nagrađuje je slijeđenje Božijeg zakona koji je savršen pa tako postoje djela koja Bog voli i ona koja ne voli,shodno zakonu.Kad neko počini grijeh,neće on Bogu pričiniti nikakvu neugodnost,ali će prekršiti Njegov zakon koji jeste savršen i sebe još više udaljiti od savršenstva.Ne postoji ništa što se može uporediti s Bogom pa tako ne postoje ni propisi koji se mogu uporediti s Njegovim.
Kad kažem npr.da je Bog Onaj koji voli El-Vedud (jedno od Njegovih uzvišenih imena),da je Bog Onaj koji daje ljubav,uopšte ne pomislim na čovječiju ljubav koja se ne može porediti s tim ni u kojem smislu.Kad kažemo da sve propada osim Lica Njegova,ne mislimo na lice u smislu čovječijeg lica.
Njemu ništa nije slično.Mora se odbaciti svaka misao o sličnosti Boga sa nečim.
Kakvo emotivno pražnjenje?Hvaljen neka je On,to Njemu ne treba.
Opet iste greške, on kao kompletan i savršen nema smisla da čini stvari koje bi ga zadovoljile ili razočarale jer su to stvari koje imaju smisla samo kod nesavršenih bića kao što smo mi, sve emocije koje ispoljava u svetim spisima, zahtjeve, nagrađivanja, kazne itd., to je velika kontradiktornost. Ti izgleda da si se pozdravila sa logikom, te funkcionišeš kao programirana samo ignorancijom.

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 01:42

Zato što ti ne možeš odoljeti da ne porediš čovjeka s Bogom,zato ti se to čini takvim.Čovječija srdžba nije isto što i Božija srdžba kao što čovječija ljubav nije isto što i Božija ljubav.Čovječiji oprost nije isto što i Božiji oprost itd

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 01:45

sour cherry wrote:Zato što ti ne možeš odoljeti da ne porediš čovjeka s Bogom,zato ti se to čini takvim.Čovječija srdžba nije isto što i Božija srdžba kao što čovječija ljubav nije isto što i Božija ljubav.Čovječiji oprost nije isto što i Božiji oprost itd
Srdžba je srdžba, ljubav je ljubav, oprost oprost, bez obzira o kakvim oblicima pričali, ako se analizira lik boga u svetim spisima to se jednostavno može zaključiti.

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 01:47

Srdžba je srdžba, ljubav je ljubav, oprost oprost, bez obzira o kakvim oblicima pričali, ako se analizira lik boga u svetim spisima to se jednostavno može zaključiti.
Ne,ne.Božija svojstva su uzvišena.Dok to čovjek ne shvati,on ništa drugo ne može shvatiti.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 01:50

sour cherry wrote:
Ne,ne.Božija svojstva su uzvišena.Dok to čovjek ne shvati,on ništa drugo ne može shvatiti.
Pa to je još gore, znači njegove emocije su nepojmljivo više od naših, totalni logički kolaps ako se uzme u obzir da to nije potrebno nečemu savršenom kao što je bog.

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 01:51

Ama kakve Božije emocije.Eto jel'sad vidiš gdje je greška?Među Njegovim imenima nema Onaj koji je emotivan.Nema toga.Izbij iz glave to.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 01:52

sour cherry wrote:Ama kakve Božije emocije.Eto jel'sad vidiš gdje je greška?Među Njegovim imenima nema Onaj koji je emotivan.Nema toga.Izbij iz glave to.
Čuj nema pa jesi li ikad pročitala ili analizirala božje objave?

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 01:56

Jesam više puta.Ali ti nećeš da shvatiš da ono što se odnosi na ljude ne može se odnositi na Boga.On izvršava svoju odredbu nad svakim,a jezik samo djelomično može objasniti neke stvari.Bog nije emotivan u smislu ljudske emotivnosti.Kažemo da je Bog lijep,ali to nema veze s ljudskom ljepotom.To je osnova da bi se išta moglo shvatiti i prihvatiti.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 02:04

sour cherry wrote:Jesam više puta.Ali ti nećeš da shvatiš da ono što se odnosi na ljude ne može se odnositi na Boga.On izvršava svoju odredbu nad svakim,a jezik samo djelomično može objasniti neke stvari.Bog nije emotivan u smislu ljudske emotivnosti.Kažemo da je Bog lijep,ali to nema veze s ljudskom ljepotom.To je osnova da bi se išta moglo shvatiti i prihvatiti.
Ne samo emocije, nego treba uzeti u obzir da smisao svega što on čini, jednostavno nema, kao savršenom mu ništa nije potrebno jer je kompletan, bilo kakvo bavljenje nesavršenim stvarima ga samo spušta na taj nivo.

MyTao

Post by MyTao » 23/03/2013 02:08

Onaj osjecaj kad vjernik kaze Ateisti "Think outside of the box" :D

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 10:02

kao savršenom mu ništa nije potrebno jer je kompletan
Tako je.
bilo kakvo bavljenje nesavršenim stvarima ga samo spušta na taj nivo.
Nije tako.To nimalo ne umanjuje Njegovu moć.
A da se Bog ne bavi ovozemaljskim stvarima nakon stvaranja,rekli biste :"A kakav je to Bog kojeg ne zanima šta se dešava s Njegovim stvorenjima,a svakom je život udahnuo?"Jel' to Boga nije briga?Jel' to neće da zna?Zar nije Sveznajući?Ako nije Sveznajući onda nije Bog.Rasprava bi krenula u drugom smjeru.Od rasprava nikakve koristi.Toliko od mene.Samo predanje Bogu može čovjeka odvesti na Pravi put i samo od Njega je uputa.
Nema boga osim Allaha, Jedinog, Njegova je vlast i hvala pripada Njemu, a On je Svemoguć.

Hal

Post by Hal » 23/03/2013 12:59

Ono o čemu sam govorio na početku prethodnog teksta dešava se jednom sagovorniku.Počeo sam vjeru izučavati kada sam imao 25 godina.Moja potraga za duhovnošću napredovala je proporcionalno veličini mojih ušiju kad pričaju oni već poučeni znanjem, i opet, neizostavno, samoprigušivanjem ega.Filozofske rasprave imale su svoje mjesto nakon što sam stekao izvjesnu dozu znanja.Svojoj supruzi imam običaj reći da mora savladati tablicu množenja i naučiti je napamet, a mislim na osnovne logičke postulate vjere u Boga i Njegov Tevhid (pojam Jednoće), koje mora svako usvojiti da bi mogao napredovati dalje.Sjećam se jedne prilike da mi je jedan uvaženi sagovornik krajnje blago i uvjerljivo rekao da nisam trenutno na tom stepenu znanja da nastavimo sa raspravom.Neću reći da mi je bilo svejedno, ali sam svakako i naoštrio pamet za iduće susrete sa njim.Neka ga Allah nagradi, a On zna sve o njemu.Jučer sam napunio 36 godina i mogu reći da počinjem da shvatam kad treba mudro zašutjeti a kada nešto i reći.
Imaš prijatelju divne primjere u ostalim sagovornicima, a posebno u zadnjim obraćanjima.Vjernik uvijek savršeno razumije vjernika/vjernicu.Put ka svjetlosti znanja i spasu od vatre vodi preko takvih ljudi a priča počinje u četiri zida sam sa sobom, u preispitivanju šta stvarno znam, a šta pak mislim da znam.Život sam po sebi ima funkciju iskušenja a put ka spoznaji prave vjere krije čitavu lepezu istih.Ljudska duša je prvi neprijatelj koji se mora prvo prepoznati kao neprijatelj a onda poraditi na njenom uređenju.Najpozitivnija stvar u svemu ovome, a sve su naravno pozitivne jer su od Tvorca, je ta da onome ko se trudi na tom putu savlađivanja samoga sebe, sam Bog daje snagu i otvara mu um korak po korak.Zato, ne misli kako Boga možeš filozofski objasniti i pojasniti nama koji su savladali tu tablicu množenja.Bog je van svakog koncepta koji ti, ili bilo ko od nas ljudi, može upoznati za života.On je van vremena i prostora, van nama poznatog fizičkog, hemijskog, biološkog, atomskog i dr. aspekta.On ih je sve stvorio i održava ih.NIje ničemu sličan a možemo upoznati neke njegove osobine preko Njegovih lijepih 99 imena.Savršen je u potpunosti i van svakih opisa jer nikad nije rođen niti bilo kako nastao.Oduvijek je tu.A šta je to zapravo oduvijek.Možda samo riječ korištena prema ljudima da se shvati Njegova posebnost kao bića samo Sebi svojstvenog, jer on stvara vremena i prostore i savršeno ih održava.On stvara i upravlja svime.U ovom prolaznom životu ne možemo Ga vidjeti a niti pojmiti kao Biće koje nama nije ni po čemu slično, ali vidimo Njegove otiske u svemu stvorenom.Vidimo da je to Graditelj i Stvaralac neizmjerne moći, kreativnosti, a nadasve Milosti.Kad kažem Milosti, zamisli stanje kada je Allah jedino bio prisutan i kada je odlučio da sve odredi i stvori.To je najveća Milost, jer On nije usamljen i ne ovisi ni o kome.Bez mana je.Možeš li to zamisliti?Zato je veliki grijeh pokušati dosegnuti Ga i onima kojima je podario veliko znanje i otvorio im um do krajnjih granica, a ljudski je svakako ograničen.Zato poslušaj i potraži duhovnost na drugom trasi zvanoj pouka i posluh na kojoj taština ne stanuje.Od mene ti sva sreća i selami.

Hal

Post by Hal » 23/03/2013 13:43

I još nešto.Nije potreban emotivni pristup da bi se nešto odvagalo kao ugodno ili neugodno.Kao što rekoše braća i sestre prije, to su prilagodbe nužno spravljene za nas, nesavršene, ljude.Ako je detektor metala prepoznao metalni novčić u mom kaputu ne znači da i ta mašina troši novac kao sredstvo plaćanja, te da joj je uopšte potreban, te da mi je u bilo čemu slična, jer to je mašina i po svemu različita od koncepta čovjeka.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 14:23

sour cherry wrote:
kao savršenom mu ništa nije potrebno jer je kompletan
Tako je.
bilo kakvo bavljenje nesavršenim stvarima ga samo spušta na taj nivo.
Nije tako.To nimalo ne umanjuje Njegovu moć.
A da se Bog ne bavi ovozemaljskim stvarima nakon stvaranja,rekli biste :"A kakav je to Bog kojeg ne zanima šta se dešava s Njegovim stvorenjima,a svakom je život udahnuo?"Jel' to Boga nije briga?Jel' to neće da zna?Zar nije Sveznajući?Ako nije Sveznajući onda nije Bog.Rasprava bi krenula u drugom smjeru.Od rasprava nikakve koristi.Toliko od mene.Samo predanje Bogu može čovjeka odvesti na Pravi put i samo od Njega je uputa.
Nema boga osim Allaha, Jedinog, Njegova je vlast i hvala pripada Njemu, a On je Svemoguć.
Ovdje se vidi koliko si programirana. U prvom dijelu posta se slažeš, ali sa drugim ne, koji je jednako tačan i jasan kao i prvi, prkosiš logici i dokazuješ ignoranciju samo zato što narušava tvoja lična uvjerenja. Toliko je sličnih tačaka koje logički rastavljaju koncept boga i božjih spisa na dijelove, ali isto toliko tačaka u kojima vjernici prkose jasnoj logici.

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 14:49

Ovdje se vidi koliko si programirana.
Znala sam šta ćeš napisati. :)Vidiš,to sam isto mogla reći za tebe. Nisam odgojena u vjeri.Ovo znanja malo što sam stekla,sama sam stekla,a ne bi mi koristilo da me Bog nije uputio.
U prvom dijelu posta se slažeš, ali sa drugim ne
Naravno.Prvi dio je istina,a drugi ne.On je obaviješten o svemu,a time se nije spustio ni na kakav nivo,kako kažeš.On jednostavno zna i Uzvišen je zato što zna sve,pa i trivijalnosti.E sad,to što neko misli da se Bog ne bi trebao baviti nečim je njegova stvar,jer Bog je apsolutan i niko Mu neće određivati čime će se baviti.Kad to prihvatiš,onda i možemo razgovarati.Ovako imam osjećaj da razgovaram s nekim koji bi Bogu određivao šta bi On trebao,a šta ne bi.Visoko je On iznad onoga kakvim Ga ti smatraš.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 14:54

sour cherry wrote:
Ovdje se vidi koliko si programirana.
Znala sam šta ćeš napisati. :)Vidiš,to sam isto mogla reći za tebe. Nisam odgojena u vjeri.Ovo znanja malo što sam stekla,sama sam stekla,a ne bi mi koristilo da me Bog nije uputio.
U prvom dijelu posta se slažeš, ali sa drugim ne
Naravno.Prvi dio je istina,a drugi ne.On je obaviješten o svemu,a time se nije spustio ni na kakav nivo,kako kažeš.On jednostavno zna i Uzvišen je zato što zna sve,pa i trivijalnosti.E sad,to što neko misli da se Bog ne bi trebao baviti nečim je njegova stvar,jer Bog je apsolutan i niko Mu neće određivati čime će se baviti.Kad to prihvatiš,onda i možemo razgovarati.Ovako imam osjećaj da razgovaram s nekim koji bi Bogu određivao šta bi On trebao,a šta ne bi.Visoko je On iznad onoga kakvim Ga ti smatraš.
Haha drugi dio je tačan kao i prvi jer se on bavi sa nesavršenim bićima kao što smo mi i svime generalno, odredio je pravila po kojima će biti suđeno nama. Ti kada govoriš da se time nije spustio na naš nivo, bukvalno negiraš religiju, objavu koju je spustio, poslanike koje je odredio, pravila koja je postavio, nagrade, ksve što je stvorio itd., valjda shvataš koliko griješiš i koliko je to očigledno.

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 14:58

Haha drugi dio je tačan kao i prvi
Nije tačan i to dobro znaš,ali ne bi priznao. :D Ne znam šta si ti čitao.Naravno da se bavi nama kad smo Njegovi.Nije se on spustio time što se bavi čovjekom.A Bože :-) Da se ne bavi,rekao bi:"Što se ne bavi?"i tako ukrug :-) Beskorisno je ovo sve što pišemo.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 15:03

sour cherry wrote:
Haha drugi dio je tačan kao i prvi
Nije tačan i to dobro znaš,ali ne bi priznao. :D Ne znam šta si ti čitao.Naravno da se bavi nama kad smo Njegovi.Nije se on spustio time što se bavi čovjekom.A Bože :-) Da se ne bavi,rekao bi:"Što se ne bavi?"i tako ukrug :-) Beskorisno je ovo sve što pišemo.
Neće jezik na krivo, to je to. :)

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 15:05

Svi smo mi Njegovi samo što neki prihvaćaju,a neki ne prihvaćaju.Neće jezik nakrivo,hvala Bogu :D

cartman

Post by cartman » 23/03/2013 15:24

ako je bog savrsen, i sve sto uradi je savrseno i ne moze biti pogresno, zasto mi nismo savrseni?

sour cherry

Post by sour cherry » 23/03/2013 15:27

cartman wrote:ako je bog savrsen, i sve sto uradi je savrseno i ne moze biti pogresno, zasto mi nismo savrseni?
Zato što je On tako htio,a On radi ono što On hoće.

odr0n

Post by odr0n » 23/03/2013 15:39

cartman wrote:ako je bog savrsen, i sve sto uradi je savrseno i ne moze biti pogresno, zasto mi nismo savrseni?
:lol: :thumbup: Može se naći tonu sličnih besmislica jer je koncept boga zbog svojih superlativnih atributa logički neodrživ tj. osuđen na propast.

Post Reply