Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

HM 2011

Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by HM 2011 » 20/03/2013 20:15

sour cherry wrote:
i može predpostaviti svoje mjesto "na onom anamo svijetu"...
Ne može se to nikad znati.
Čitaj šta piše ispod ----

Gdje ima raditi nešto zlo nekome, nešto što ne bi volio da tebi neko radi - i nadati se dobru ?

U tog Boga ja NE VJERUJEM !

Ako pojedinac razmisli i nakon kontemplacije dođe do zaključka da "smatra da je zaglajzao", neka pokuša oprati svoje grijehe - neka se trudi, možda ga Bog Svemogući poživi da to dobro opere, pa mu možda i sredina u kojoj živi halali-oprosti a Allah Dž.Š. Ukabuli - Uvaži !

Od šuplje hajra nema.....

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 20:23

Pročitala.Samo kažem da ne može čovjek znati.Tek će znati na onom svijetu šta će ga snaći.Nikad ne znaš kad ćeš umrijeti i u kakvom stanju.Zato 5 puta je potreban namaz da bi se stalno podsjećali, jer smo skloni skretanju.Takvi smo stvoreni.Mnogo puta tražimo uputu tokom dana"Uputi nas na Pravi put"To ne bi uopšte bilo potrebno da je čovjek tako postojan.Znači,zavisimo od Njegove Milosti ma šta o sebi mislili.

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 20:30

Ako pojedinac razmisli i nakon kontemplacije dođe do zaključka da "smatra da je zaglajzao", neka pokuša oprati svoje grijehe - neka se trudi, možda ga Bog Svemogući poživi da to dobro opere, pa mu možda i sredina u kojoj živi halali-oprosti a Allah Dž.Š. Ukabuli - Uvaži !
Da,tačno.Potreban je konstatan trud.

harač

Post by harač » 20/03/2013 20:36

ovo me donekle podsjeća na one rasprave o trojstvu na katoličkim forumima. ljudi iz nekog razloga smatraju da im konfuzno citiranje teoloških i egzegetskih tekstova ide u prilog :D

HM 2011

Post by HM 2011 » 20/03/2013 20:40

sour cherry wrote:Pročitala.Samo kažem da ne može čovjek znati.Tek će znati na onom svijetu šta će ga snaći.Nikad ne znaš kad ćeš umrijeti i u kakvom stanju.Zato 5 puta je potreban namaz da bi se stalno podsjećali, jer smo skloni skretanju.Takvi smo stvoreni.Mnogo puta tražimo uputu tokom dana"Uputi nas na Pravi put"To ne bi uopšte bilo potrebno da je čovjek tako postojan.Znači,zavisimo od Njegove Milosti ma šta o sebi mislili.
TI si ovo u potpunosti upravu, međutim, hajdemo klasificirati grijehe da ih malo vagamo ?

Grijeh nekog jako pokornog vijernika - koji razmišlja o svojim grijesima:

Jesam li se okrenuo u pravom smijeru prema Mekki kada sam klanjao - odoh ponoviti....
Ili npr. Jesam li proučio dovoljan broj očenaša - hajdemo opet ponoviti sve....

Grijesi o kojima isti ti ljudi ne razmišljaju:
Hebo njega - šta će mu to (nešto je trebalo prema principu pravednosti dodjeliti nekome ali je uskraćeno) - daj meni - nema pokajanja za grijeh, nema razmišljanja o tome je li to grijeh - a u pitanju je beznačajna sitnica koja tom nekom drugome jako puno znači ! i tako bezbroj sitnica - sitnih ljudskih problematika, nesavršenosti.....

-------------------------------

Druga grupa -

ima nekoliko miliona, vidi gladne, ima u gepeku vreću brašna, upita ga "savjest" daj im to brašno, on odgovara - nek crknu, ni meni niko ne bi dao.... niti klanja, niti išta radi savjesno.... troši na jahte, provod, gluposti bespotrebne, kocku, prestiž....

Pa tamo negdje pred smrt počne da dijeli, i podjeli svu svoju imovinu u jednoj godini, umre klanjajući ?

Koliko je protraćio, šta je mogao uraditi sa tim, možda bi mu ta vreća brašna bila vrijednija na vagi od sve imovine pred smrt kada je počeo intenzivno da razmišlja da nije vječan.....

------------------------------

Evo hajde da vagamo mi ljudi na ovim beznačajnim primjerima - bil mi kao pojedinci sumnjičili ove prve ili ove druge, (na Sudnjemu danu će biti provjeravano sve i sumnjičeno sve u smislu pitanja šta kako gdje kad, svakome ne po grupama nego svaki od nas, a dugo će trajati)

koga bi barem malkice zaroštiljali u džehenemu, ili barem šamar opalili, nešto, bilo šta, da mu pokažemo da nas, ako ništa ne može prevariti, da je to bio uzaludan pokušaj kupnje mjesta jer to nije vip loža na stadionu....

Ili ako smo sposobni da vidimo u dušu, srce, šta su nagoni, pa otkrijemo poušaj prijevare - bi li ga strmoglavili u najvrući vulkan....
Last edited by HM 2011 on 20/03/2013 20:45, edited 1 time in total.

HM 2011

Post by HM 2011 » 20/03/2013 20:42

harač wrote:ovo me donekle podsjeća na one rasprave o trojstvu na katoličkim forumima. ljudi iz nekog razloga smatraju da im konfuzno citiranje teoloških i egzegetskih tekstova ide u prilog :D

samo za tebe egzegetski tekst

Preneseno 11. 02. 2012.
S. Sakić, D. Mirković, M. Kitić, Š. Suljaković Sinan:
Oduvek sam zeleo
dobro svima

Dragana:
Zelela sam svakom
da srecu ima

Mile:
Al' ima ljudi
koji lose vrate

Semsa:
Al' ima ljudi
koji zlobom plate

Ref. (Semsa)
Nek puknu dusmani
nek puknu dusmani
ja i dalje volim ceo svet

Volim rujno vino
volim plave oci
volim kad od lipe
zamirise cvet

Sinan:
Cesto neki znaju
da podmetnu nogu

Dragana:
Al' mene tako
da naljute ne mogu

Mile:
Ja se pesmom borim
da ostvarim snove

Semsa:
Ja se pesmom borim
za sve dane nove

Ref. (Semsa)

Sinan:
Narod dobro kaze
istina je prava

Dragana:
Ko drugom jamu
sam u nju upada

Mile:
Ima neko cudo
koje zivot kroji

Semsa:
Ima neko cudo
sto coveka vodi

Ref. 2x (Semsa)
Zadnja izmjena: HM 2011; 20/03/2013 21:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
HM 2011

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 20:42

harač wrote:ovo me donekle podsjeća na one rasprave o trojstvu na katoličkim forumima. ljudi iz nekog razloga smatraju da im konfuzno citiranje teoloških i egzegetskih tekstova ide u prilog :D
harač,koju još temu nisi poharao :D Pa zavisi.Neki i znaju ponešto.A šta očekuješ na forumima?Nisu tu kršćanski teolozi :D Pretežno su laici aktivni na forumima,kršćanskim ili islamskim.Na forumima nema znanja.Tu se samo sumnje ubacuju.Bez nekog autoriteta vrlo je rizično uzimati 'znanje'.A kad kreneš da provjeravaš ono što ljudi pišu,preneraziš se. :D

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 20:46

li ako smo sposobni da vidimo u dušu, srce, šta su nagoni, pa otkrijemo poušaj prijevare - bi li ga strmoglavili u najvrući vulkan....
Ma ko ne bi.Evo ja bih s apetitom.Eto vidiš kakvi smo mi ljudi :lol: :lol: :lol:

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 20:48

TI si ovo u potpunosti upravu, međutim, hajdemo klasificirati grijehe da ih malo vagamo ?
Nemoj,živ bio :D

HM 2011

Post by HM 2011 » 20/03/2013 20:50

sour cherry wrote:
li ako smo sposobni da vidimo u dušu, srce, šta su nagoni, pa otkrijemo poušaj prijevare - bi li ga strmoglavili u najvrući vulkan....
Ma ko ne bi.Evo ja bih s apetitom.Eto vidiš kakvi smo mi ljudi :lol: :lol: :lol:
Znaš li šta kaže Islam -

jedini pravedan sud je u Allaha Dž.Š. !

Nema te nauke i tehnologije koja je proniknula u nagon, šta je u srcu, šta u duši čovjeka....

Kad smo već kod duše - i to je jedan od termina koji nauka ne može priznati - nema opipljivog dokaza !

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 20:51

jedini pravedan sud je u Allaha Dž.Š. !
Da.U ovo sumnje nemam.Slavljen neka je On,Stvoritelj Sveznajući.

nasa

Post by nasa » 20/03/2013 21:12

Ova tema je bila bar 10 puta ali pretpostavljam da nisi upratio :)

Sam promisljaj ,ako vjerujes u Boga On ce te najbolje uputiti da naposlijetku shvatis ono za cim tragas,nikom od nas nije od prvog trenutka vjere sve jasno,npr.ja sam se pitala na pocetku vjerovanja za neka banalna pitanja poput namaza zasto ovo zasto ono,sada mi je to jasno ali imam neka druga.
Vjera se zivi i kao i sam zivot otvara pitanja te s vremenom nadjes odgovore ali predjes na nova .Kada bi prestao da se pitas i razmisljas tvoja vjera bi ostala navika bez izazova i bez zadovoljstva otkrica odgovora.

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 21:19

Uputa je samo od Boga.Niko nikog uputiti ne može ma koliko želio.To je meni posebno.Što se tiče Božije Objave,ona nikad ne dosadi.Svaka bi mi knjiga dosadila da je mnogo puta čitam,ali ona nikad ne dosadi.I čitam je opet,i opet,ali nikad ne dosadi.

nasa

Post by nasa » 20/03/2013 21:25

sour cherry wrote:
harač,koju još temu nisi poharao :D Pa zavisi.Neki i znaju ponešto.A šta očekuješ na forumima?Nisu tu kršćanski teolozi :D Pretežno su laici aktivni na forumima,kršćanskim ili islamskim.Na forumima nema znanja.Tu se samo sumnje ubacuju.Bez nekog autoriteta vrlo je rizično uzimati 'znanje'.A kad kreneš da provjeravaš ono što ljudi pišu,preneraziš se. :D
Ma zna @harac vrlo dobro da je to velik zalogaj i za filozofe,o determinizmu postoje razliciti stavovi kao sto je naposlijetku za sve danas....istina je tako postala samo licna kategorija...izaberi i udri po svom pa tamam da to bila i najveca budalastina na svijetu naices sigurno na istomisljenike...e u takvom mi vremenu zivimo...bez autoriteta, bez jasnih vrijednosti.....pravila igre odredjuje svaki sam za sebe...
Sve to pokazuje i ove nase rasprave,nema vrijednosti,istine,dobra ili zla oko kojeg cemo se svi sloziti ....sve se moze ismijati ,sve zasluzuje stotine lol,lol itd.itd.
Naravno da kada tako postavimo stvari izgleda mnogima suludo da milioni ljudi priznaju da su praska i da postoji On Kojem priznaju autoritet i prepravljaju sebe da bi zasluzili Njegovu blizinu na onom svijetu...

loyka

Post by loyka » 20/03/2013 21:32

Hvala mnogo pojedincima, sada su mi mnogo jasnije neke stvari, ali ipak jedna stvar mi ostaje nejasna:

Žašto kada je sve zapisano a mi imamo slobodnu volju koja je ustvari ocigledna, zasto npr ljudi ne bi odmah isli u Dzennet ili Dzehenem? Žašto je tako, kada Allah Dž.š sve ZNA što cemo mi odabrati i koji put..

Molim da se drzite teme tacno,i bez nevjernika i njihovih ubjedjivanja :P

Pozz
Last edited by loyka on 20/03/2013 21:41, edited 3 times in total.

tendzera

Post by tendzera » 20/03/2013 21:35

Pitaj Sulejmana Bugarija.. :run:

harač

Post by harač » 20/03/2013 21:50

zanimljivo je da se ljudi, posebno vjernici - ako je suditi po ovom forumu, stalno vraćaju na ovu temu. a uvijek se melje isto: još jedan dokaz nelogičnosti vs. bog je misterizoan [a mi maloumnici]

nasa

Post by nasa » 20/03/2013 22:05

loyka wrote:Hvala mnogo pojedincima, sada su mi mnogo jasnije neke stvari, ali ipak jedna stvar mi ostaje nejasna:

Žašto kada je sve zapisano a mi imamo slobodnu volju koja je ustvari ocigledna, zasto npr ljudi ne bi odmah isli u Dzennet ili Dzehenem? Žašto je tako, kada Allah Dž.š sve ZNA što cemo mi odabrati i koji put..

Pozz
Recimo da ni nisi vjernik,opet manje vise bi znao da te na kraju ceka smrt...znaci nadao bi se najboljem ,a to je da te ne zakaci neka bolest,siromastvo,nesreca isl.i onda mozes postaviti pitanje pa cemu sve to ako ce na kraju crvi da te pojedu :mrgreen:
Zato sto zivot ima svoju ljepotu,zato sto je uprkos svemu i zbog svega lijepo biti ziv...
Bog ne negira ljepotu ovog svijeta cak poziva vjernika da otkriju ljepote zivota ali s mjerom i sa saznanjem da je sve ovo prolazno da postoji bolje i vjecno...
Zasto nismo stvoreni kao nesto drugo,zasto bilo sta ...su pitanja koja ne mjenjaju nasu poziciju,ti svakako moras prozivjeti ovaj zivot koji u skladu s onim sto Bog porucuje je samo tren u odnosu na vjecnost onog svijeta...
Osim toga Bog je sve Stvorio s mjerom ,a ljudima je dato vremena do odredjenog roka....Ovaj svijet je potreban nama- covjeku,da napravimo izbore i da izaberemo Boga da bi onda pristupili nagrad i kazni...
Zasto bas tako ,a ne nekako drugcije je izvan naseg utjecaja i znanja....

loyka

Post by loyka » 20/03/2013 22:15

nasa wrote:
loyka wrote:Hvala mnogo pojedincima, sada su mi mnogo jasnije neke stvari, ali ipak jedna stvar mi ostaje nejasna:

Pozz
Recimo da ni nisi vjernik,opet manje vise bi znao da te na kraju ceka smrt...znaci nadao bi se najboljem ,a to je da te ne zakaci neka bolest,siromastvo,nesreca isl.i onda mozes postaviti pitanje pa cemu sve to ako ce na kraju crvi da te pojedu :mrgreen:
Zato sto zivot ima svoju ljepotu,zato sto je uprkos svemu i zbog svega lijepo biti ziv...
Bog ne negira ljepotu ovog svijeta cak poziva vjernika da otkriju ljepote zivota ali s mjerom i sa saznanjem da je sve ovo prolazno da postoji bolje i vjecno...
Zasto nismo stvoreni kao nesto drugo,zasto bilo sta ...su pitanja koja ne mjenjaju nasu poziciju,ti svakako moras prozivjeti ovaj zivot koji u skladu s onim sto Bog porucuje je samo tren u odnosu na vjecnost onog svijeta...
Osim toga Bog je sve Stvorio s mjerom ,a ljudima je dato vremena do odredjenog roka....Ovaj svijet je potreban nama- covjeku,da napravimo izbore i da izaberemo Boga da bi onda pristupili nagrad i kazni...

Ne vjerujem da si tacno shvatila sto ja pitam, normalno da je lijepo biti ziv, sve to stoji sto govorite, nego mi nije jasna ta slobodna volja, koja je vec zapisana? to mi nekako ne prlici slobodnoj volji, jer Allah Dž.š sve ZNA sta cemo uraditi, i sve ide po njegovom određenju... sto bi znacilo da niko nije kriv za svoja djela na neki nacin, jer je tako sudjeno?
a Allah Dž.š najbolje zna. Pozz

nasa

Post by nasa » 20/03/2013 22:29

loyka wrote:
nasa wrote:

Pozz

Ne vjerujem da si tacno shvatila sto ja pitam, normalno da je lijepo biti ziv, sve to stoji sto govorite, nego mi nije jasna ta slobodna volja, koja je vec zapisana? to mi nekako ne prlici slobodnoj volji, jer Allah Dž.š sve ZNA sta cemo uraditi, i sve ide po njegovom određenju... sto bi znacilo da niko nije kriv za svoja djela na neki nacin, jer je tako sudjeno?
a Allah Dž.š najbolje zna. Pozz
Pa mislim da ti pogresno postavljas pitanja jer si pogresno shvati Boziju volju i Bozije sveznanje....
To sto Bog sve zna i sve je Bozija volja ne znaci da ti je sve odredio vec da je tvoja slobodna volja Njegova volja ,On je zelio da ti imas slobodnu volju i da mozes da biras ali ne znaci da sve sto izaberes je i Bogu milo.
Odredjeno je da bude tako da ti sam biras,a to sto Bog zna sta ces izabrati ne znaci da On utjece na tvoju volju.

Bog je uspostavio sistem unutar kojeg ti biras i njegova volja je da ti imas razlicite mogucnosti izbora ,pa sta god da izaberes to je unutar onog sto je Bog ponudio na izbor ,a tvoja volja je hoces li izabrati dobro ili zlo.

Izgleda komplikovano ali probaj ovako cijela zemaljska kugla je Bozija volja i svaki moguci izbor unutar nje Bog je dopustio covjeku,znaci sve se odvija unutar onog sto je Bog odredio,a sta ces ti izabrati unutar toga je tvoja volja.

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 22:47

Vrlo je zeznuto o tome pričati.Evo ti sa stranice Rijaseta.
Pitanje

Pošto ljudi imaju jedan dio svoje slobodne volje i mogu razmišljati odvojeno i zasebno. Ko kontroliše tu slobodnu volju, tj. ko upravlja čovjekovom voljom. Interesuje me jer znam da dragi Allah sve kontroliše, a zanima me da li ima odgovor šta je dragi Allah napravio da zasebna sila kontroliše našu volju, naš ego i nas zasebne ljude.

Odgovor

Čovjek ima slobodnu volju i zato odgovara za svoja djela. Sva dalja mudrovanja o ovom pitanju su bespotrebna i beskorisna.

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 22:49

Pitanje

Selamun alejkum!
Ako mogu, postavio bih par pitanja u vezi naše vjere na koje bi volio dobiti odgovore. Neka su teoretska i tiču se filozofije vjere a druga se tiču prakticiranja vjere.

Zanima me do koje mjere nam je sudbina odredila život? Vjerujem u sudbinu i ono što nam je dragi Allah odredio ali me buni do koje mjere nam je sudbina određena. Jer npr. ako je nekome suđeno da npr. izvrši preljub ili propusti namaz ili popije alkohol, kako onda se oduprijeti tome...ako je to sudbina tog pojedinca? Razumijem da je upravo stvar u tome što NE znamo šta nam je sudbina i da donesemo sud o tome šta treba a šta ne treba da radimo, ali opet mi se postavlja pitanje kako donijeti sud da nešto ne uradimo ako nam je suđeno da to uradimo, ništa nije jače od Božije sudbine, zar ne?

Odgovor

Pitanje kadaa i kadera, ili kako se to u narodu kaže: sudbine, nerazrješiva je enigma za ljudski razum. Nema zadovoljavajućeg odgovora na to pitanje, pa se njime i ne treba opterećavati. Poslanik a.s. se naljutio kada je jedne prilike čuo da ashabi raspravljaju o tom pitanju. U vezi tog pitanja i na temelju različitog shvatanja nastale su neke sekte u islamu (kaderije i džebrije, npr.). Ono što smatramo bitnim naglasiti u vezi toga pitanja jesu dvije postavke:
1. obaveza vjerovanja da sve što se događa biva Božijom voljom i određenjem;

2. obaveza vjerovanja da čovjek ima slobodan izbor da čini dobro ili zlo i da će odgovarati i biti nagrađen ili kažnjen za svoje djelo. I sloboda ljudskog izbora je u skladu s Božijom voljom i određenjem. Obje postavke imaju potvrdu u više kur'anskih ajeta. Način djelovanja Božije volje i određenja nije nam poznat, osim po spoljnim manifestacijama, ali nam je dobro poznato da nas ništa ne prisiljava da odaberemo dobro ili zlo mimo naše slobodne volje. Uzvišeni je rekao: "I reci: "Istina dolazi od Gospodara vašeg, pa ko hoće - neka vjeruje, a ko hoće - neka ne vjeruje!". (El-Kehf, 28) "Mi mu na pravi put ukazujemo, a njegovo je da li će zahvalan ili nezahvalan biti". (Ed-Dehr, 3) Božija univerzalna volja (irade kevnijje) obuhvata sve, a Njegova šerijatska volja usmjerena je na ljudska djela sa zahtjevom da čine samo ono što je dobro. Niko nema pravo da se poziva na sudbinu opravdavajući svoja loša djela. To je pokušaj bijega od odgovornosti za njih, koji je unaprijed osuđen na neuspjeh. "Ko uradi koliko trun dobra vidjet će ga, a ko uradi koliko trun zla vidjet će ga", kaže Uzvišeni u suri Ez-Zilzal. Opširnije razmatranje ove teme možete naći u Đozinom djelu Islam u vremenu (Vidi: Đozo, Sabrana djela, 1/434-445)

loyka

Post by loyka » 20/03/2013 22:51

Hvala puno nasa, dobro objašnjeno ali onda ostaje jos jedno pitanje nejasno: Žašto smo mi na ovome svijetu ikako skloni iskušenjima i slicno kada Allah Dž.š ZNA kako cemo odluciti i koji put izabrati?

nasa

Post by nasa » 20/03/2013 23:02

loyka wrote:Hvala puno nasa, dobro objašnjeno ali onda ostaje jos jedno pitanje nejasno: Žašto smo mi na ovome svijetu ikako skloni iskušenjima i slicno kada Allah Dž.š ZNA kako cemo odluciti i koji put izabrati?
Pa recimo da jeste odredjeno da se nesto desi i da je to bilo van tvoje volje ,sta je onda u tom dogadjaju tvoja nagrada ili kazna ako nisi imao utjecaja pa upravo tvoj odnos prema takvom dogadjaju to je tvoj izbor.
Npr.ne mozes mozda utjecati da ti ispadne tanjir i razbijes ga ,to je odredjeno ali nije kako ces reagovati hoces li reci ma o njegovu glavu :D ili ces psovati i nervirati se zbog materijalnog gubitka.
Nemoj mijesati Bozije odredjenje i Bozije sveznanje....
Ja tebi ponudim biraj lijeva ili desna ruka i znam da mozes izabrati izmedju 3 lijevu,desnu ili odbiti izbor ,znam ali ne utjecem na tvoj izbor...a samo sam covjek....naravno da je Bozije sveznanje preciznije ali ipak ne ulazi nuzno u utjecaj na covjekov izbor.

sour cherry

Post by sour cherry » 20/03/2013 23:08

Pitanje kadaa i kadera, ili kako se to u narodu kaže: sudbine, nerazrješiva je enigma za ljudski razum.

Pročitaj gore navedeni tekst ako nisi i uvijek pitaj učene i traži od učenih.Forumi će te upropastiti.

Post Reply