Kakva IZ BiH nam je potrebna?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Locked
Penicilin

Kakva IZ BiH nam je potrebna?

Post by Penicilin » 03/05/2011 02:41

Ahmmed wrote:Formalno, Islamska zajednica u BiH je nevladina organizacija koja ima pravo da ustanovi određeno priznanje.
Formalno,ne mislim da Islamskoj zajednici treba oduzimati pravo na korištenje termina bosanski.
Suštinski,kakva je to danas bošnjačka svijest, kada pored, recimo, Bošnjačkog Instituta ili BZK "Preporod" ( o državi u ovom slučaju ne možemo govoriti), inicijativu preuzima vjerska zajednica?

Ovdje govorimo o mjestu i ulozi IZ u našem društvu. Pitanje je kakvo društvo mi želimo da budemo? Koje su to vrijednosti kojima težimo i gdje je u njemu mjesto islama i muslimanskog identiteta te shodno tome i IZ? Poštovanje tradicije i prakticiranje vjere nesmiju biti i nisu upitni i to mora biti potpuno dostupno i stvar slobodnog izbora. Međutim pitanje islama i muslimanskog identiteta i njihovi svijetovni izrazi i društvena pozicija moraju imati svoje granice u sekuarnom društvu i državi. Dakle pitanje je pozicioniranja te granice u našem društvu.

IZ je ta ustanova koja diktira odgovore na ova pitanja. Problem je u tome što je IZ evo upravo instalirala pojam "gazije" kao vrhunsku čast kojoj svaki musliman Bošnjak pa valjada i Bosanac u BiH treba da teži! Da li se neko ko je svoj život posvetio i dao državi Bosni i Hercegovini, svom narodu i svojoj zemlji zaista može i treba nazvati "gazijom"? Zar nama u Bosni i Hercegovini u 21. vijeku osmanske ili islamske titule trebaju činiti sistem vrijednosti i uzore kojima stremimo?

Šta je sa zlatni ljiljan, bosanski heroj, bosanski ljiljan, orden zmaja od bosne ili orden bosanskog junaka? Pojam "gazija" odnosi se na borca u službi islama. Šta je onda pojam "bosanski gazija" u kosmosu Bošnjaka ili Bosanca. Jesu li Divjak ili Vikić "gazije"? Ili šta? Da li smo mi društvo koje se bori za islam ili za svoju državu u kojoj je islam (jedna od) religija koja se konzumira individualno i po vlastitoj mjeri?

Mislim da ako Bošnjaci žele da se nameću kao baštinici bosanske državnosti i ako žele kredibilitet da drugima drže predavanja o toleranciji, multikultulralnosti i patriotizmu moraju prije svega riješiti pitanje svog odnosa prema svim ovim temama. Inače ne trebamo se izčuđavati što mnogi u ovoj zemlji ne doživjavaju državu Bosnu i Hercegovinu kao svoju.

Ahmmed

Re: Kakva IZ BiH nam je potrebna?

Post by Ahmmed » 03/05/2011 02:47

Penicilin wrote:
Ahmmed wrote:Formalno, Islamska zajednica u BiH je nevladina organizacija koja ima pravo da ustanovi određeno priznanje.
Formalno,ne mislim da Islamskoj zajednici treba oduzimati pravo na korištenje termina bosanski.
Suštinski,kakva je to danas bošnjačka svijest, kada pored, recimo, Bošnjačkog Instituta ili BZK "Preporod" ( o državi u ovom slučaju ne možemo govoriti), inicijativu preuzima vjerska zajednica?

Ovdje govorimo o mjestu i ulozi IZ u našem društvu. Pitanje je kakvo društvo mi želimo da budemo? Koje su to vrijednosti kojima težimo i gdje je u njemu mjesto islama i muslimanskog identiteta te shodno tome i IZ? Poštovanje tradicije i prakticiranje vjere nesmiju biti i nisu upitni i to mora biti potpuno dostupno i stvar slobodnog izbora. Međutim pitanje islama i muslimanskog identiteta i njihovi svijetovni izrazi i društvena pozicija moraju imati svoje granice u sekuarnom društvu i državi. Dakle pitanje je pozicioniranja te granice u našem društvu.

IZ je ta ustanova koja diktira odgovore na ova pitanja. Problem je u tome što je IZ evo upravo instalirala pojam "gazije" kao vrhunsku čast kojoj svaki musliman Bošnjak pa valjada i Bosanac u BiH treba da teži! Da li se neko ko je svoj život posvetio i dao državi Bosni i Hercegovini, svom narodu i svojoj zemlji zaista može i treba nazvati "gazijom"? Zar nama u Bosni i Hercegovini u 21. vijeku osmanske ili islamske titule trebaju činiti sistem vrijednosti i uzore kojima stremimo?

Šta je sa zlatni ljiljan, bosanski heroj, bosanski ljiljan, orden zmaja od bosne ili orden bosanskog junaka? Pojam "gazija" odnosi se na borca u službi islama. Šta je onda pojam "bosanski gazija" u kosmosu Bošnjaka ili Bosanca. Jesu li Divjak ili Vikić "gazije"? Ili šta? Da li smo mi društvo koje se bori za islam ili za svoju državu u kojoj je islam (jedna od) religija koja se konzumira individualno i po vlastitoj mjeri?

Mislim da ako Bošnjaci žele da se nameću kao baštinici bosanske državnosti i ako žele kredibilitet da drugima drže predavanja o toleranciji, multikultulralnosti i patriotizmu moraju prije svega riješiti pitanje svog odnosa prema svim ovim temama. Inače ne trebamo se izčuđavati što mnogi u ovoj zemlji ne doživjavaju državu Bosnu i Hercegovinu kao svoju.

Tema je odlična. :) Ama,duša mi spava, pa ćemo se dopisivati sutra, ako Bog da. No, glede posljednje rečenice:
Samo je važno da ne miješamo uzroke i posljedice.
Razlozi zbog kojih mnogi ovu zemlju ne doživljavaju kao svoju,ne leže odveć u ponašanju islamske zajednice.

Penicilin

Post by Penicilin » 03/05/2011 03:00

Ahmmed wrote: Razlozi zbog kojih mnogi ovu zemlju ne doživljavaju kao svoju,ne leže odveć u ponašanju islamske zajednice.

Nisam rekao da je to uzrok zašto mnogi ovu zemlju ne doživljavaju kao svoju nego da može biti posljedica. Država u kojoj se islamske vrijednost nameću kao univerzane ne može biti domvina za nemuslimana (pa ni onima koji nisu vjernici) isto kao što država u kojoj se nameću kršćanske vrijednosti ne može biti domovina muslimanima. Ako pokušavamo da gradimo državu po mjeri čovjeka (bez aluzija na populističke sogane SDPa) onda moramo voditi računa da univerzalne vrijednosti budu svjetovne a ne religijske. Govorimo o budućnosti. Kakvu budućnost mi gradimo instalirajući orden bosnskog gazije ili bosanski orden islama koji je reis dodjelio Gadafiju. Mislim da su same konstrukcije naziva ovih ordena u suprotnosti sa načelima svakog istinskog patriote ove zemlje.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 03/05/2011 03:18

Penicilin wrote:
Ahmmed wrote: Razlozi zbog kojih mnogi ovu zemlju ne doživljavaju kao svoju,ne leže odveć u ponašanju islamske zajednice.

Nisam rekao da je to uzrok zašto mnogi ovu zemlju ne doživljavaju kao svoju nego da može biti posljedica. Država u kojoj se islamske vrijednost nameću kao univerzane ne može biti domvina za nemuslimana (pa ni onima koji nisu vjernici) isto kao što država u kojoj se nameću kršćanske vrijednosti ne može biti domovina muslimanima. Ako pokušavamo da gradimo državu po mjeri čovjeka (bez aluzija na populističke sogane SDPa) onda moramo voditi računa da univerzalne vrijednosti budu svjetovne a ne religijske. Govorimo o budućnosti. Kakvu budućnost mi gradimo instalirajući orden bosnskog gazije ili bosanski orden islama koji je reis dodjelio Gadafiju. Mislim da su same konstrukcije naziva ovih ordena u suprotnosti sa načelima svakog istinskog patriote ove zemlje.

Promatrajući stvari van konteksta večerašnjeg događaja ( ako je to moguće), ne smijemo biti odveć strogi.
Islam je neodvojivi dio bosanskoga habitusa. Kao i kršćanstvo i hrišćanstvo.
Islam , kad već konkretno govorimo o njemu, baštini u sebi i univerzalne vrijednosti.Šta god da se pod njima podrazumijevalo. Ne možemo i ne smijemo ih odbacivati. Nikako nisam za njihovo nametanje,ali nisam ni za njihovo odbacivanje.
Naš je identitet višestruk, ili bolje rečeno, naši identiteti su višestruki. Kršćanstvo, iako sam musliman, dio je i moga identiteta, u mnogo čemu. Počev od mojih katoličkih predaka, preko kršćanskih tradicijskih vrijednosti, koje baštinimo svi mi u ovoj zemlji. Ista je stvar i sa islamom, kad je riječ o bosanskohercegovačkim kršćanima.
Mi se moramo , konačno, pokazati jedni drugima. Upoznati se, na pravi način. Vidjeti da bauka nema ni u kršćanstvu, ni u islamu, ni u agnosticizmu, ni u ateizmu.
Traženje najmanjeg zajedničkog nazivnika, nije u guranju određenih vrijednosti pod tepih, a za račun onoga što nazivamo univerzalnim vrijednostima. pogotovo jer su nam te vrijednosti, ma koliko na prvi pogled izgledale suprotstavljene, zapravo zajedničke.
Iako je odveć lično, ipak ću to podijeliti s vama:

Ja sam sin Zlatnog ljiljana. I veoma, veoma mi paše naziv tog priznanja koje je dobio moj rahmetli otac.
No, u njegovome djelu, ja osjetim i onaj lijepi dašak gaziluka. Koji nije nekompatibilan sa Bosnom. I Bosanstvom.
I koji nije tek natruha prošlih vremena, osmanskoga vakta i nevakta....Jer, ako nam bude "zadatak" da se rješavamo svega iz naše prošlosti....nećemo predaleko stići.Mnoge stvari,koje su donijeli osvajači, duboko su usađene u svima nama. Nema potrebe da ih čupamo. Samo je potrebno naći mjeru.

andromeda101

Post by andromeda101 » 03/05/2011 04:22

Moje misljenje je da IZ BiH treba da se ostavi politike, a malo vise pozabavi da organizuju donacije s kojima bi se prehranili gladni ljudi u BiH. A takvih ljudi u ovim teskim ekonomskim vremenima ima dosta. Ljudi koji su na ivici prezivljavanja a javne kuhinje ne mogu da obezbjede dovoljno sredstava da ih prehrane. To je ono sto je zalosno. A pogotovo je zalosno da se grade bogomolje u toj situaciji. Pa valjda je prioritetno prehraniti ljude a ne staviti na prvo mjesto gradnju vjerskih objekata i mjesanje u politiku.

Pa situacija je katastrofa. Jos malo ce se trebati organizovati humanitarna pomoc kao za vrijeme 90-tih.

Mislim da na ovaj nacin samo pogorsavate sliku koju ljudi imaju o IZ.

GOLFER

Post by GOLFER » 03/05/2011 04:46

andromeda101 wrote:Moje misljenje je da IZ BiH treba da se ostavi politike, a malo vise pozabavi da organizuju donacije s kojima bi se prehranili gladni ljudi u BiH. A takvih ljudi u ovim teskim ekonomskim vremenima ima dosta. Ljudi koji su na ivici prezivljavanja a javne kuhinje ne mogu da obezbjede dovoljno sredstava da ih prehrane. To je ono sto je zalosno. A pogotovo je zalosno da se grade bogomolje u toj situaciji. Pa valjda je prioritetno prehraniti ljude a ne staviti na prvo mjesto gradnju vjerskih objekata i mjesanje u politiku.

Pa situacija je katastrofa. Jos malo ce se trebati organizovati humanitarna pomoc kao za vrijeme 90-tih.

Mislim da na ovaj nacin samo pogorsavate sliku koju ljudi imaju o IZ.

Jah eto kao da su to sve lego kockice pa se moze tako razdvajat jedno od drugog :-) :-) :-) :-)

IZ mora da se bavi politikom jer sve je politika i kako sada jedna ozbiljna organizacija i tako velika da se ne bavi politikom, u svijetu i vremenu gdje politika utice na sve :? :? :? Nidje veze... A IZ i dzemati pomazu siromasnima mnogo, ipak mislim da je vrijeme da se POLITIKA pocne mjesati u svoj posao pa pokrene stvari da se tim ljudima ne trebaju skupljati donacije i pomoc, jer prioritetno je da se poboljsa stanje za zivot...

Gradnja objekata i slicne stvari nemaju nikakve veze sa siromasnima...

Penicilin

Post by Penicilin » 03/05/2011 10:47

Ahmmed wrote:
Promatrajući stvari van konteksta večerašnjeg događaja ( ako je to moguće), ne smijemo biti odveć strogi.
Islam je neodvojivi dio bosanskoga habitusa. Kao i kršćanstvo i hrišćanstvo.
Islam , kad već konkretno govorimo o njemu, baštini u sebi i univerzalne vrijednosti.Šta god da se pod njima podrazumijevalo. Ne možemo i ne smijemo ih odbacivati. Nikako nisam za njihovo nametanje,ali nisam ni za njihovo odbacivanje.
Naš je identitet višestruk, ili bolje rečeno, naši identiteti su višestruki. Kršćanstvo, iako sam musliman, dio je i moga identiteta, u mnogo čemu. Počev od mojih katoličkih predaka, preko kršćanskih tradicijskih vrijednosti, koje baštinimo svi mi u ovoj zemlji. Ista je stvar i sa islamom, kad je riječ o bosanskohercegovačkim kršćanima.
Mi se moramo , konačno, pokazati jedni drugima. Upoznati se, na pravi način. Vidjeti da bauka nema ni u kršćanstvu, ni u islamu, ni u agnosticizmu, ni u ateizmu.
Traženje najmanjeg zajedničkog nazivnika, nije u guranju određenih vrijednosti pod tepih, a za račun onoga što nazivamo univerzalnim vrijednostima. pogotovo jer su nam te vrijednosti, ma koliko na prvi pogled izgledale suprotstavljene, zapravo zajedničke.
Iako je odveć lično, ipak ću to podijeliti s vama:

Ja sam sin Zlatnog ljiljana. I veoma, veoma mi paše naziv tog priznanja koje je dobio moj rahmetli otac.
No, u njegovome djelu, ja osjetim i onaj lijepi dašak gaziluka. Koji nije nekompatibilan sa Bosnom. I Bosanstvom.
I koji nije tek natruha prošlih vremena, osmanskoga vakta i nevakta....Jer, ako nam bude "zadatak" da se rješavamo svega iz naše prošlosti....nećemo predaleko stići.Mnoge stvari,koje su donijeli osvajači, duboko su usađene u svima nama. Nema potrebe da ih čupamo. Samo je potrebno naći mjeru.

Na kraju krajeva odnos bosanskih muslimana prema islamu i ulogu IZ u našem društvu možda bi trebali pokušati posmatrati i van kanteksta drugih religija u našoj zemlji. Kada bi u BiH živjeli samo muslimani odnosno kada bi BH muslimani imali vlastitu državu u kojoj imaju etnički ekskluzivitet kakva bi ta država bila? Da li bi IZ u takvoj državi po automatizmu imala značajniju ili manje značajnu ulogu? Da li je nama potrebno i da li bi mi želili da postanemo više vjersko društvo?

Ja mislim da ne. Većina bosanskih muslimana tačno zna gdje želi da vidi IZ i tačno zna svoj odnos prema islamu i muslimanskom identitetu. Na kraju krajeva religioznost, tradicionalizam i aktivnije prakticiranje vjere ne znači neophodnost aktivnije svijetovne uloge IZ. Ja lično nemam ništa protiv jače i aktivnije IZ u promovisanju vjere i morala. Međutim imam jako protiv njihovog aktivnog učešća u društvenom životu odnosno politici. Imam protiv njihovog odnosa sa javnošću gdje oni komentarišu sve i svašta i daju svoje mišljenje o svemu i kada njihovo mišljenje niko nije tražio. Imam protiv njihove organizacije elitističkih okupljanja i etiketiranja dobrih i loših Bošnjaka muslimana, zaslužnih sinova i poželjnih kandidata za političke funkcije ustavne promjene itd.

Također mislim da je odnos IZ odnosno Cerića prema istoriji BiH izdajnički i vrlo štetan za shvatanje našeg odnosa prema vlastitoj istoriji i državi. On poistovjećuje one koji su nas porobili (osmanlije, sultana Fatiha) sa Kulinom banom utemeljiteljem bosanske države. On time kao vjerski vođa nipodaštava vrhunsku vrijednost našeg društva a to su naša sloboda naš suverenitet i naša država. On bosanske heroje one koji su dali život za ovu zemlju razdvaja po imenu i vjeri u po receptu fašizma i aparthejda protiv kojeg se ostali segmenti našeg društva grčevito bore. Možda Cerićev stil nije kao Kačavendin ali njegova politika je ista. I jedan i drugi drže svoje torove strogo razdvojenim na štetu ove države.

Zlatni ljiljan dodjeljivan je zaslužnima za odbranu države BiH bez obzira na vjeru. To je sekularno i patriotsko priznanje koje ima šmek borbe za ljiljan simbol kraljevine bosne naše pradomovine. Zlatni ljiljan upravo nosi taj zdravi patriotski simbolizam koji nam je potreban u ovoj zemlji. To priznanje nema u sebi ničega osmanskog. Bilo bi zaista besmisleno da ima jer su se bosanske "gazije" poput Husein Kapetana borile protiv osmanlija i bile zatrte od istih tih osmanlija braće muslimana. Titulu gazija sa druge strane nosili su osmanski sultani i odatle je taj pojam kod nas i stigao. Mislim da bi bilo jako zdravo za ovo društvo kada bi se konačno otrgli ispod imaginarnih duhovnih skuta Porte i konačno krenuli svojim putem. Međutim na tom putu čvrsto stoji Cerić i IZ sa svojim neoosmanskim vizijama i nostalgijom za turskim vremenima.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Post by plain vanilla » 03/05/2011 12:34

Penicilin wrote:
Ja mislim da ne. Većina bosanskih muslimana tačno zna gdje želi da vidi IZ i tačno zna svoj odnos prema islamu i muslimanskom identitetu. Na kraju krajeva religioznost, tradicionalizam i aktivnije prakticiranje vjere ne znači neophodnost aktivnije svijetovne uloge IZ. Ja lično nemam ništa protiv jače i aktivnije IZ u promovisanju vjere i morala. Međutim imam jako protiv njihovog aktivnog učešća u društvenom životu odnosno politici. Imam protiv njihovog odnosa sa javnošću gdje oni komentarišu sve i svašta i daju svoje mišljenje o svemu i kada njihovo mišljenje niko nije tražio. Imam protiv njihove organizacije elitističkih okupljanja i etiketiranja dobrih i loših Bošnjaka muslimana, zaslužnih sinova i poželjnih kandidata za političke funkcije ustavne promjene itd.

Malo laicki cu reci, ali svejedno
Ne moze se Islamska zajednica iskljuciti i ne mijesati u politiku, samim tim sto politika, tj drzavno uredjenje, zakoni, vlade i slicno uticu na zivot vjernika..Oni i trebaju da komentarisu sve i svasta, svaki dogadjaj bitan za muslimane i u BiH i u svijetu, i niko im nema pravo to osporavati.
Ono sto meni smeta je povezivanje Islamske zajednice sa jednom politickom partijom, promocija odredjenih stranaka..do skora smo mogli poistovjetiti SDA sa Islamskom zajednicom..meni to jednostavno nije ni moralno ni normalno...

Na onoj temi o Ganicu i ordenu ili sta ce vec dobiti neko je postavio tekst s objasnjenjem zasto Ganic, i najvise me je ubola u oko recenica da ko ne voli Ganica nije bosanski patriota..pa stvarno, takvo etiketiranje i nedopustanje ljudima da misle svojom glavom je jednostavno bezobrazno i iritiantno...

michio

Post by michio » 03/05/2011 12:49

Zadnji put kad se džamija nije miješala u politiku bilo je za vrijeme Osmanlija. IZ je osnovana kao politička organizacija od strane Austrije i kao takva se profilirala kroz sve režime pa kako neće onda i u vlastitom.

zambaklija

Post by zambaklija » 03/05/2011 12:55

michio wrote:Zadnji put kad se džamija nije miješala u politiku bilo je za vrijeme Osmanlija. IZ je osnovana kao politička organizacija od strane Austrije i kao takva se profilirala kroz sve režime pa kako neće onda i u vlastitom.

:thumbup:

andromeda101

Post by andromeda101 » 03/05/2011 13:11

michio wrote:Zadnji put kad se džamija nije miješala u politiku bilo je za vrijeme Osmanlija. IZ je osnovana kao politička organizacija od strane Austrije i kao takva se profilirala kroz sve režime pa kako neće onda i u vlastitom.

Pa imali uopste drzava Turska IZ?
Meni je jasno da druge drzave pa i narodi imaju svoje religiozne predstavnike u komsiliuku koji isto djeluju ili uticu na politiku. Ali se ne treba ravnati po njima. Ne treba sad ici u politiku posto i komsija ide.
Sto vise religiju guras drugima u oci, to je vise marketing a ne religija. Ako je neko vjernik, vjernik je zbog svog ubjedjenja. To je jedna od ljepota Islama koja se danas i te kako kvari, po meni. Islam se kvari s "politickim Islamom". Treba odvojiti Islam od politike. Jer politika zna biti i obmana. Jednostavno "prljate" Islam s politikom. Zamislite kad se sad nekom covjeku sve zgadi i politika i okruzenje i zeli se malo povuci iz "guzve" u vjeru, kad ono i sama vjera (Islam) u toj guzvi. Mislim ovo je moje misljenje.

bijela

Post by bijela » 03/05/2011 13:27

michio wrote:Zadnji put kad se džamija nije miješala u politiku bilo je za vrijeme Osmanlija.

:?
de pojasni, sinko.

bijela

Post by bijela » 03/05/2011 13:29

andromeda101 wrote:Pa imali uopste drzava Turska IZ?

ne. IZ sa ustrojstvom kakav je kod nas postoji samo kod nas.

u turskoj ima "diyanet", kao neka vrsta ministarstva za vjeru.
http://en.wikipedia.org/wiki/Diyanet_%C ... 4%9F%C4%B1

BiH-x

Post by BiH-x » 03/05/2011 13:34

Meni je jasno da druge drzave pa i narodi imaju svoje religiozne predstavnike u komsiliuku koji isto djeluju ili uticu na politiku. Ali se ne treba ravnati po njima.

Nego treba se ravnati po Turskoj?

Meni je 10000 puta draze sto nasi muslimani slijede IZ BiH nego tamo neke Arape..

michio

Post by michio » 03/05/2011 13:36

bijela wrote:
michio wrote:Zadnji put kad se džamija nije miješala u politiku bilo je za vrijeme Osmanlija.

de pojasni, sinko.

Jesu li radili kao doušnici, dodvoravali se kruni i slično?

bijela

Post by bijela » 03/05/2011 13:41

michio wrote:
bijela wrote:

de pojasni, sinko.

Jesu li radili kao doušnici, dodvoravali se kruni i slično?

aha, to si mislio pod "miješanje".
ulema se u vrijeme Osmanlija nije morala miješati u politiku jer je bila dio politike i sistema.

i ne treba biti rigorozan kad je riječ o IZ i njenom djelovanju za vrijeme i u godinama nakon osnivanja. parola - snađi se u us*anom vremenu.

T4h

Post by T4h » 03/05/2011 13:43

andromeda101 wrote:

Pa imali uopste drzava Turska IZ?
Meni je jasno da druge drzave pa i narodi imaju svoje religiozne predstavnike u komsiliuku koji isto djeluju ili uticu na politiku. Ali se ne treba ravnati po njima. Ne treba sad ici u politiku posto i komsija ide.
Sto vise religiju guras drugima u oci, to je vise marketing a ne religija. Ako je neko vjernik, vjernik je zbog svog ubjedjenja. To je jedna od ljepota Islama koja se danas i te kako kvari, po meni. Islam se kvari s "politickim Islamom". Treba odvojiti Islam od politike. Jer politika zna biti i obmana. Jednostavno "prljate" Islam s politikom. Zamislite kad se sad nekom covjeku sve zgadi i politika i okruzenje i zeli se malo povuci iz "guzve" u vjeru, kad ono i sama vjera (Islam) u toj guzvi. Mislim ovo je moje misljenje.

Da, AU je htjela osnivanje islamske vjerske hijerarhije da bi se prekinule veze sa tadasnjom Portom. Ali, Bosnjaci na to nisu pristali i tokom cijelog tog perioda od Okupacije pa do 1882 godine pa do Aneksije Bosne vodjeni se pregovori u kojima se nije odstupilo od stava da sultan treba imenovati muftiju. Nakon tog perioda, znaci poslije Aneksije veze sa sultanom nisu vise bile politicko pitanje pa je to gurnuto u stranu. Ne moze se porediti Osmanlijska drzava sa AU monarhijom ili SHS te Jugoslavijom borba Bosnjaka za vakufsko-meafirsku i vjersku autonomiju je bila neophodna za opstanak. To su znale i tadasnje vlade pa su svi htjeli da kontrolisu tadasnju IVZ a time i da kontrolisu Bosnjake. No dosta historije. Ono sto zelim reci da se Islam ne moze odvojiti od politike pogotovo ne u BiH, Islam je nacin zivota i vjernik u svemu treba da prati princip vjere, a ovdje IZ predstavlja opstojnost Bosnjaka od perioda 1878 pa do danas.

Mislim da bi se danasnja IZ trebala vise posvetiti stanju Bosnjaka i duhovnom i politickom. Ne baveci se nekom kako bih rekao kratkorocnom politikom. nekim sicarskim poslovima nego uz jasno odredjene ciljeve doprinositi drustvu promovisuci moral i tradiciju Bosnjaka. Htio bih pomenuti jos jednu stvar, hutbe petkom. Mislim da bi se pametnim izborom tema mnogo toga moglo postici. Hutbe i jesu prvenstveno poruka i pouka koja se dotice svakodnevnih stvari koje se desavaju ne ponavljanje konstantno istih tema.

Nele9

Post by Nele9 » 03/05/2011 13:55

plain vanilla wrote:
Penicilin wrote:

Malo laicki cu reci, ali svejedno
Ne moze se Islamska zajednica iskljuciti i ne mijesati u politiku, samim tim sto politika, tj drzavno uredjenje, zakoni, vlade i slicno uticu na zivot vjernika..Oni i trebaju da komentarisu sve i svasta, svaki dogadjaj bitan za muslimane i u BiH i u svijetu, i niko im nema pravo to osporavati.
Ono sto meni smeta je povezivanje Islamske zajednice sa jednom politickom partijom, promocija odredjenih stranaka..do skora smo mogli poistovjetiti SDA sa Islamskom zajednicom..meni to jednostavno nije ni moralno ni normalno...

Na onoj temi o Ganicu i ordenu ili sta ce vec dobiti neko je postavio tekst s objasnjenjem zasto Ganic, i najvise me je ubola u oko recenica da ko ne voli Ganica nije bosanski patriota..pa stvarno, takvo etiketiranje i nedopustanje ljudima da misle svojom glavom je jednostavno bezobrazno i iritiantno...

Uf, ovo mi je pravo teško reći, s obzirom da je prvi put što se tebe tiče...ali, slažem se s boldiranim.

zambaklija

Post by zambaklija » 03/05/2011 14:00

bijela wrote:

ne. IZ sa ustrojstvom kakav je kod nas postoji samo kod nas.

u turskoj ima "diyanet", kao neka vrsta ministarstva za vjeru.
http://en.wikipedia.org/wiki/Diyanet_%C ... 4%9F%C4%B1

imaju oni toga više....znam iz prve ruke......al' imaju i tu državnu,ti prave u kelnu onu najveću džamiju ...ovdje svaka mahala ima tu neku tursku dzamiju koja izgledom to nije al' ko taka služi...ono svako selo ima svoju IZ :D i šeika :D :D barem su mi tako objasnili :D :D :D

plain vanilla

Post by plain vanilla » 03/05/2011 14:13

Nele9 wrote:
plain vanilla wrote:Malo laicki cu reci, ali svejedno

Uf, ovo mi je pravo teško reći, s obzirom da je prvi put što se tebe tiče...ali, slažem se s boldiranim.

Sta da kazem..izvinjavam se zbog neprijatnosti :D

Nele9

Post by Nele9 » 03/05/2011 14:22

IZ u ovoj formi postoji samo kod nas i navodno u sličnoj formi postoji kod libanskih sunita.
U islamskoj državi ili onoj koja se hvali time, islamska zajednica ne postoji već postoji ministarstvo koje se brine o vjerskim pitanjima.
IZ je uspostavljena od strane AU.

IZ je veoma decentralizovana i labava organizacija, čista suprotnost katoličkoj crkvi. Takodje, IZ ima veoma malo ili nikakve sličnosti sa pravoslvnim crkvama koje su strogo nacionalne i često osporavaju jedna drugoj autokefalnost (SPC vs crnogorska i makedonska pravoslavna crkva).
Islam prezire monaštvo, manastire i zatvaranje u okvire nedodirljive dogme. Islam je živ, reguliše sve pore ljudskog života i miješa se u sve. Da bi se shvatile posebnosti islama preporučujem (ponovo) film ˝Living Islam˝ili ˝Živi islam˝ (od BBC-a ako se ne varam).

Po nekim istraživanjima, samo 8% bošnjačkog stanovništva upražnjava islam. S obzirom samo na ovaj podatak ne mogu da se ne čudim stalnim pritiscima od strane nedobronamjernih. Često se pod plaštom vehabijske opasnosti, tobožeg uticaja IZ i reisa krije prikrivena mržnja i želja da reis obitava u kakvoj šupi (po mogućnosti da vrata škripe k´o sirena), da hodže budu hudi i jadni, da vjernici ne smiju dići svog glasa protiv odredjenih stvari koje smataraju devijantnim. Izgleda da i kerovi u ovoj zemlji mogu da imaju svoja prava, ali da vjernik i IZ ima samo da hrane kerove i ništa ne diraju.

Stvaljati ovog reisa ili bilo kojeg službenika IZ u isti nivo s Kačavendom je lična uvreda, preverzno-mazohistički bezobrazna izjava koja zaslužuje svaki prezir. Samo ću ovo potkrijepiti slijedećim:
- Gdje i koji imam poziva na osvetu, da se krv pere krvlju, i sl. kao što Kačavenda čini u poznatoj izjavi postiranoj na drugoj temi?
- Gdje imam iznosi paganske izjave tipa da je bošnjački narod nebeski, bolji ili vrijedniji od drugih, i sl?
- Koji imam blagosivlja dželate prije krvavog pira označenog, čak i od strane lakrdije od suda zvani Haški Tribunal, kao genocid?

Na kraju, neslaganje s odredjenim potezima bilo kojeg vjerskog službenika ne treba da nam zamagli osjećaj za stvarnost. Ovaj osjećaj Bošnjaci prečesto gube kao što nam historija dokazuje.
Žrtva nije dželat. Refleksni potez nije namjera. Namjera je plan.

popajic

Post by popajic » 03/05/2011 14:30

Ovo- kakva NAM je IZ potrebna implicira da NAM je svima potrebna, a nije ( isto see odnosi i na ostale religije)
Posebno ne u politici, a jos posebnije ne u Muketovoj verziji u kojoj uzima sebi za pravo da odredjuje cak i ko je kome mati ( Turska) , ili ko je najzasluzniji borac, patriota...gazija :-)
Religija - politika = neizostavan belaj ! Ko ne vjeruje taj je prespavao par bosanskih vijekova 8)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 03/05/2011 14:40

IZ u BiH trenutno nema udjela u politici. To se treba mijenjati. Islamska zajednica, samim tim sto joj u imenu stoji da je islamska, mora da se mijesa u politiku. Ako se dosad sta i mijesala to je bilo malo.
Ko ce se brinuti o muslimanima ako nece IZ, hocel Zlaja, hocel Tihi? Iz odgovora je i zakljucak jasan. Mozda da imamo politicko, intelektualno ili drugo tijelo sa kredibilitetom i snagom koje preuzima tu ulogu na sebe situacija bi bila drugacija. Ili da postoji stranka potpuno paralelna i vezana statutom uz islamsku zajednicu.

Naravno, nisu liberali i agnostici, medju kojima i dio islamofoba (rekoh dakle dio, ne svi) ti koji ce odredjivati KAKVA IZ NAM JE POTREBNA. :)

Selam :bih:

plain vanilla

Post by plain vanilla » 03/05/2011 15:56

Abu FEED el-Castro wrote:IZ u BiH trenutno nema udjela u politici. To se treba mijenjati. Islamska zajednica, samim tim sto joj u imenu stoji da je islamska, mora da se mijesa u politiku. Ako se dosad sta i mijesala to je bilo malo.

:-)
Je li ti zivis u BiH? Stvarno nisi primijetio da se IZ mijesa u politiku? Nisi primijetio poistovjecivanje IZ s odredjenim politickim partijama i politicarima?

Ko ce se brinuti o muslimanima ako nece IZ, hocel Zlaja, hocel Tihi? Iz odgovora je i zakljucak jasan. Mozda da imamo politicko, intelektualno ili drugo tijelo sa kredibilitetom i snagom koje preuzima tu ulogu na sebe situacija bi bila drugacija. Ili da postoji stranka potpuno paralelna i vezana statutom uz islamsku zajednicu.

Da je neke srece svi bi se brinuli o muslimanima, i IZ, i Zlaja i Tihi, i svi ostali politicari..to im je zadatak.
Ne treba postojati stranka paralelna IZ...IZ se mora izdici i biti iznad svake politicke partije..spremna podrzati sve ono sto cini boljitak muslimanima, a osuditi ono sto im donosi stetu, pa ma cije to djelo bilo..vezivanjem za odredjenu stranku gube ne samo kredibilitet nego i objektivnost

Naravno, nisu liberali i agnostici, medju kojima i dio islamofoba (rekoh dakle dio, ne svi) ti koji ce odredjivati KAKVA IZ NAM JE POTREBNA. :)

Selam :bih:

Ovo je forum i valjda svako moze reci kakvu IZ zeli, a sad sto nicija rijec nece dospjeti do uha IZ je druga stvar.
Ili, ne daj Boze, zagovarate ogranicenje slobode govora kao u mracna vremena komunizma?

seln

Post by seln » 03/05/2011 16:28

Kakva IZ nam je potrebna

Muslimanska.

Locked