Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#1 Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Skeptic604 »

Molio bih da mi (iskljucivo pravni experti,a ne rekla kazala forum intelektualci) odgovore na pitanje,da li se treba placati porez na trgovinu na Pik.ba stranici,i ako da na koji nacin,jer vidim skoro svaka drzava ima problem sa naplacivanjem poreza preko interneta.

Posto se ja apsolutno ne razumijem u zakon imam ozbiljan problem..

Naime fizicko sam lice,nemam svoju radnju,firmu,skladiste,nego imam robu koja mi se nalazi u stanu,te nju prodajem preko Pik-ba,te tako i kupujem robu preko istog (kao i vecina korisnika pomenute stranice)

Znaci ja ne zelim da otvaram nikakvu radnju,zelim da nastavim trgovati kao fizicko lice iz svog udobnog stana.

E sada kako zakon gleda na tu situaciju.Sa jedne strane procitam da nisam porezni obaveznik ako mi primanja ne prelaze godisnji prag od 50.000 KM,sa druge strane procitam da na svaku zaradu trebam placati porez.

A opet sa druge strane moram placati doprinose i poreze,koji izlaze oko 350 KM,a kako placati kada recimo vecina pik korisnika ne zaradi vise od 150-200 KM mjesecno ? A onda opet procitam nisam porezni obaveznik jer ne zaradjujem vise od 50.000 KM na godinu,i tu mi nastaje konfuzija,sta je sad ispravno,kako gdje,kuda,koliko...

Unaprijed hvala
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#2 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Miki123 »

Skeptic604 wrote:Molio bih da mi (iskljucivo pravni experti,a ne rekla kazala forum intelektualci) odgovore na pitanje,da li se treba placati porez na trgovinu na pik .ba stranici,i ako da na koji nacin,jer vidim skoro svaka drzava ima problem sa naplacivanjem poreza preko interneta.

Posto se ja apsolutno ne razumijem u zakon imam ozbiljan problem..

Naime fizicko sam lice,nemam svoju radnju,firmu,skladiste,nego imam robu koja mi se nalazi u stanu,te nju prodajem preko Pik-ba,te tako i kupujem robu preko istog (kao i vecina korisnika pomenute stranice)

Znaci ja ne zelim da otvaram nikakvu radnju,zelim da nastavim trgovati kao fizicko lice iz svog udobnog stana.

E sada kako zakon gleda na tu situaciju.Sa jedne strane procitam da nisam porezni obaveznik ako mi primanja ne prelaze godisnji prag od 50.000 KM,sa druge strane procitam da na svaku zaradu trebam placati porez.

A opet sa druge strane moram placati doprinose i poreze,koji izlaze oko 350 KM,a kako placati kada recimo vecina pik korisnika ne zaradi vise od 150-200 KM mjesecno ? A onda opet procitam nisam porezni obaveznik jer ne zaradjujem vise od 50.000 KM na godinu,i tu mi nastaje konfuzija,sta je sad ispravno,kako gdje,kuda,koliko...

Unaprijed hvala
Ti nisi pdv obveznik, dakle obveznik indirektnog poreza ako ti zarada ne prelazi 50.000,00 KM, ali u svakom slučaju bi trebao biti obveznik direktnih poreza, tj. za svaku izvršenu transakciju izdavati fiskalni račun.

Državu nije briga koliko ti zarađuješ, nisi ni prvi ni posljedni koji mjesečno zaradi taj iznos. To te ne oslobađa obaveze plaćanja poreza i dadžbina državi.

Znači, ti bi trebao registrovati u općini tr (trgovačku djelatnost) po Zakonu o trgovini na svojoj adresi i uz svaki prodani artikal slati ljudi fiskalni račun. Ovo bi smanjilo dosta prevara jer poduzetnik odgovara cijelokunpm svojom imovinom za dugove.

Sad, ovo je odgovor i postupanje po PS-u, ali u ovoj državi treba gledati da što manje daš', tako da ovo sve zaboravi i prodaji/kupuj kao i do sada. Država je dužna da procesuira one koji izbjegavaju porez. Ako ona neće, što bi ti..
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#3 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Skeptic604 »

Hvala ti,sad mi je jasnije 8-)

:thumbup:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by JThomas »

da nećeš ništa registrovati :D
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#5 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 17:33, edited 1 time in total.
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#6 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Skeptic604 »

JThomas wrote:da nećeš ništa registrovati :D
Lahko je kupiti skladiste,radnju,registrovati kad imas 50.000 eura u dzepu..

A kad imas 30 KM u dzepu,sumnjam da se brines kako zakonski trgovati,pod tim mislim na placanje poreza na prodaju od 10 knjiga mjesecno..

Tu nije volja da se ne plati,nego jednostavno nemas od cega da kupis fiskalnu kasu od 690 KM,pa da ja imam tolike pare ocito mi nebi trebala trgovina jer vec imam novac 8-) :lol: :lol:
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#7 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Skeptic604 »

Prolaznik wrote:Kada prodaješ stvari iz kuće ti si na njih već jednom platio PDV i to kada si ih kupovao kao nove. Prema tome ti si državi namirio njena potraživanja. Svaka dalje preprodaja ne podliježe ponovnom obračunu PDV-a. Prema tome nema poreske i zakonske osnovice da se PDV obračunava svaki put kada roba ide u dalju preprodaju.

Novac koji na taj način "zaradiš" ne podliježe prijavljivanju u poreznu (zbog praga 50.000) jer si taj novac jednom već prijavio kada si ga zaradio. Ti si svoj zarađeni novac u jednom trenutku pretvorio u neku materijalnu stvar koju si onda opet preprodajom vratio u novčani iznos. Dakle, i u ovom slučaju prihode koje si već jednom prijavio ne prijavljuješ ponovo.
A sta je sa polovnim stvarima,koje se kupe kao polovne,te se dalje na internetu prodaju.Pretpostavljam da je drugacija situacije,jer ovo radis iskljucivo radi uvecanja profita...

E sad tu polovnu robu,bilo da je kupljena u Sarajevu,ili uvezena na nju je vec neko platio Pdv i ostale troskove,kako to vec ide,te ja ne trebam na nju placati "dodatni" pdv,jel tako ? :-?
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#8 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 17:27, edited 1 time in total.
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#9 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Skeptic604 »

Shvatio sam sad :komi:

Hvala ti :pasamoj:
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#10 Re: Kako zakon gleda na trgovinu na Pik-u ?

Post by Prolaznik »

...
Post Reply