Kako vratiti vjeru?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

dek

Kako vratiti vjeru?

Post by dek » 24/04/2015 22:35

Ovo me već duže vrijeme zaokuplja a posebno obzirom da sam u zadnjih nekoliko godina upao u jednu zdravstvenu i psihičku krizu iz koje ne vidim izlaza temi kao posljednja nada ostaje da nađem nekakav smiraj u vjeri u Boga.
Inače sam odgajan u relativno pobožnoj muslimanskoj porodici i hajmo reći prošao sam svu tu neku ''naobrazbu'' međutim dugo vremena, uprkos obavljanju tih nekih formalnih dužnosti koje zahtijeva Islam, imam osjećaj kao da klizim prema ateizmu jer nikad nisam osjetio ''to nešto'' niti u namazu ni u bilo kojoj drugoj vrsti zikira. Nisam tip vjernika koji smatra da trebam svaki dan pročiti neku dovu x puta i kao to je to. A opet s druge strane imam veliku želju da učvsrtim vjeru, da nekako krenem od početka i u svemu tome nađem sebe.

Pitanje ''Kako povratiti vjeru'' je možda više retoričko jer ne očekujem nekakav magični odgovor možda samo du čujem iskustva drugih koji su možda našli u sličnoj situaciji.
Last edited by dek on 24/04/2015 22:39, edited 1 time in total.

Black swan

Re: Kako povratiti vjeru?

Post by Black swan » 24/04/2015 22:37

povratiti je ruzan izraz koristi vratiti

ja bih cekao da razum to "odradi"
nemoj se siliti uglavnom

lokalni_razdjevicar

Re: Kako povratiti vjeru?

Post by lokalni_razdjevicar » 24/04/2015 22:38

dek wrote:Ovo me već duže vrijeme zaokuplja a posebno obzirom da sam u zadnjih nekoliko godina upao u jednu zdravstvenu i psihičku krizu iz koje ne vidim izlaza temi kao posljednja nada ostaje da nađem nekakav smiraj u vjeri u Boga.
Inače sam odgajan u relativno pobožnoj muslimanskoj porodici i hajmo reći prošao sam svu tu neku ''naobrazbu'' međutim dugo vremena, uprkos obavljanju tih nekih formalnih dužnosti koje zahtijeva Islam, imam osjećaj kao da klizim prema ateizmu jer nikad nisam osjetio ''to nešto'' niti u namazu ni u bilo kojoj drugoj vrsti zikira. Nisam tip vjernika koji smatra da trebam svaki dan pročiti neku dovu x puta i kao to je to. A opet s druge strane imam veliku želju da učvsrtim vjeru, da nekako krenem od početka i u svemu tome nađem sebe.

Pitanje ''Kako povratiti vjeru'' je možda više retoričko jer ne očekujem nekakav magični odgovor možda samo du čujem iskustva drugih koji su možda našli u sličnoj situaciji.

fali ti seksa.

walter kurtz

Re: Kako vratiti vjeru?

Post by walter kurtz » 24/04/2015 22:45

Ateizam oslobadja :wink:

animals

Post by animals » 24/04/2015 22:50

Vjeruj da postojis da bi ljudima u tvom okruzenju napravio malo sretniji zivot..
i najveci i najsretniji covjek ces biti..

Tesla10

Post by Tesla10 » 24/04/2015 22:56

dek wrote:Ovo me već duže vrijeme zaokuplja a posebno obzirom da sam u zadnjih nekoliko godina upao u jednu zdravstvenu i psihičku krizu iz koje ne vidim izlaza temi kao posljednja nada ostaje da nađem nekakav smiraj u vjeri u Boga.

Odmah da ti kažem kako ne moraš pripadati ni jednoj religiji da bi vjerovao u Boga. Može se vjerovati u Boga i bez religije. I nemoj se siliti da radiš nešto što ne voliš. Ako ne voliš namaz i zikr to je sasvim ok. Ponavljam, vjerovat se u Boga može i bez religije. Nekome je ovo čudno ali može.

RNG_25

Post by RNG_25 » 25/04/2015 08:43

dek wrote:Ovo me već duže vrijeme zaokuplja a posebno obzirom da sam u zadnjih nekoliko godina upao u jednu zdravstvenu i psihičku [3] krizu iz koje ne vidim izlaza temi kao posljednja nada ostaje da nađem nekakav smiraj u vjeri u Boga.
Inače sam odgajan u relativno pobožnoj muslimanskoj porodici i hajmo reći prošao sam svu tu neku ''naobrazbu'' međutim dugo vremena, uprkos obavljanju tih nekih formalnih dužnosti koje zahtijeva Islam, imam osjećaj kao da klizim prema ateizmu jer nikad nisam osjetio ''to nešto'' niti u namazu ni u bilo kojoj drugoj vrsti zikira. Nisam tip vjernika koji smatra da trebam svaki dan pročiti neku dovu x puta i kao to je to.[2] A opet s druge strane imam veliku želju da učvsrtim vjeru, da nekako krenem od početka i u svemu tome nađem sebe.

Pitanje [1] ''Kako povratiti vjeru'' je možda više retoričko jer ne očekujem nekakav magični odgovor možda samo du čujem iskustva drugih koji su možda našli u sličnoj situaciji.

[1] "Povratiti vjeru"? Jedino ako si je nekada imao, a ako nisi - nećeš je nikada (po)vratiti.
[2] Nađeš "sebe" u nečemu... van sebe? To nikada nećeš postići. A ako "postigneš", pa, to je samoobmana.
[3] "Posljednja nada" čega? Spasenja? Niko ne može da vidi izbore koje ne može da razumije. A navodno Bog kaže "nikada ne gubite nadu"... što implicira da nema "posljednje" nade. I nakon te "posljednje" nade, ima nada... Osim ako svojevoljno ne odbaciš nadu i nadanje, što svakako je jedna od (potencijalno validnih) opcija...

Mašinac

Post by Mašinac » 25/04/2015 09:10

Din- vjera je poput žeravice u ruci, ako je držiš spržiće te, a ako je ispustiš osta bez nje. Rješenje je da je staviš u usta i progutaš.
Vjera i vjerovanje su srčane stvari a nikako razumske. Pošto ti razumom pokušavaš dokučiti "nedokučivo" nije čudo što gubiš vjeru. Razum barata sa suprotnostima i on je sposoban spoznati sve što ima suprotnost ( toplo-hladno; tvrdo mehko; dan-noć; gore -dolje; ljubav-mržnja itd...).
Bog nema svoje suprotnosti zato što je Jedan, Prvi i Posljednji, Oduvijek i Zauvijek........itd.
Sva Božanska svojstva su za razum neshvatljiva i nemoguča za dokučiti i zato ga nemoj gurati tamo za šta on-razum nije stvoren.
Srce je taj organ skojim se spoznaje. Zar nije mnogo puta u Kur*anu spomenuto "smireno srce", a ono se jedino smiruje spominjanjem Allaha dž.š. tj. zikrom. Ovde treba napomenuti da se ne radi o "mesnatom srcu" kojeg svako ima, već o "duhovnom srcu" kojeg baš svako i nema.
Tvoj zikr je slabog inteziteta ili ga činiš na pogrešan način.
Moli Allaha dž.š. da te uputi na pravog učitelja u vjeri (Arifa- poznavaoca) pa će te On uputiti Pravim putem koji se spominje u suri Fatiha. :-D

RNG_25

Post by RNG_25 » 25/04/2015 09:44

Mašinac wrote:Din- vjera je poput žeravice u ruci, ako je držiš spržiće te, a ako je ispustiš osta bez nje. Rješenje je da je staviš u usta i progutaš.
[1] Vjera i vjerovanje su srčane stvari a nikako razumske. Pošto ti razumom pokušavaš dokučiti "nedokučivo" nije čudo što gubiš vjeru. Razum barata sa suprotnostima i on je sposoban spoznati sve što ima suprotnost ( toplo-hladno; tvrdo mehko; dan-noć; gore -dolje; ljubav-mržnja itd...).
[2] Bog nema svoje suprotnosti zato što je Jedan, Prvi i Posljednji, Oduvijek i Zauvijek........itd.
Sva Božanska svojstva su za razum neshvatljiva i nemoguča za dokučiti i zato ga nemoj gurati tamo za šta on-razum nije stvoren.
[1] Srce je taj organ skojim se spoznaje. Zar nije mnogo puta u Kur*anu spomenuto "smireno srce", a ono se jedino smiruje spominjanjem Allaha dž.š. tj. zikrom. Ovde treba napomenuti da se ne radi o "mesnatom srcu" kojeg svako ima, već o "duhovnom srcu" kojeg baš svako i nema.
Tvoj zikr je slabog inteziteta ili ga činiš na pogrešan način.
Moli Allaha dž.š. da te uputi na pravog učitelja u vjeri (Arifa- poznavaoca) pa će te On uputiti Pravim putem koji se spominje u suri Fatiha. :-D

[1] Sam te Kur'an pobija, na više mjesta.
[2] Dakle, svi smo mi bogovi, po tebi. Jer, ako Bog nema suprotnosti, znači da nema nikoga ko je, po svojim osobinama, suprotan Bogu. Dakle, nema nikoga ko nije Jedan, nikoga ko nije Prvi i Posljednji, nikoga ko nije Oduvijek i Zauvijek. Smiješno... Ili nije, možda si upravu.

alucarda

Post by alucarda » 25/04/2015 09:57

Covjek sve objasnio u skladu tvoje dileme. Nadam se da znas Engleski.

https://www.youtube.com/watch?v=TuI4Nzc07Io

zambaklija

Post by zambaklija » 25/04/2015 10:01

ni u mene neće ni motkom :D

aktivacija

Post by aktivacija » 25/04/2015 10:08

Spoznaja Allaha i Njegove svemoci je cinjenica. Ako je prihvatis kao istinu, kako onda mozes "izgubiti" cinjenicu?
Ili vjerujes u to ili ne vjerujes. Osim ako se furas na americke filmove i njihove termine "I lost my faith", sto nea veze sa islamskim ucenjem.
Meni se cini da bi ti trebao sjesti pred ogledalo i sam sa sobom rascistiti neke stvari.
Jesi li ti postao vjernik jer si spoznao Allaha ili si samo u tom pravcu usmjeren od malih nogu, bez svoje volje? Ovo mi upravo na to mirise.
Spoznaja Allaha znaci da si nasao sve odgovore na sva pitanja i nedoumice i u to si ubjedjeniji nego u svoje postojanje. Ko spozna Allaha, on vidi Njegovu moc i stvaranje na svakom koraku i stalno je s tim konfrontiran.
To sto si ti malo "lost" je mozda i dobra stvar jer je mozda doslo vrijeme da tek spoznas svoga Stvoritelja, jer vjerovanje bez cvrstog ubjedjenja "jekina" nicemu dobrom ne vodi. ( ni covjek ne voli cinjenicu da se ozenio a zena svaki dan sjedi i duma "jel mozda bolje bilo da sam se udala za onog drugog" i obratno. Taj brak je u startu postavljen na krivu nogu).

Mašinac

Post by Mašinac » 25/04/2015 10:21

[/quote]
[1] Sam te Kur'an pobija, na više mjesta.
[2] Dakle, svi smo mi bogovi, po tebi. Jer, ako Bog nema suprotnosti, znači da nema nikoga ko je, po svojim osobinama, suprotan Bogu. Dakle, nema nikoga ko nije Jedan, nikoga ko nije Prvi i Posljednji, nikoga ko nije Oduvijek i Zauvijek. Smiješno... Ili nije, možda si upravu.[/quote]

Mi nismo bogovi već robovi. Bilo bi "bogova" previše. :D
Sa svojim jedinstvenim osobinama mi smo dokaz Jednoće Božije. Svaka stvar svjedoči Božije Jedinstvo-Tevhid, zato se prvo i izgovara šehadet u kojem je to i opisano. "Zar kao dokaz nismo dali otiske prstiju" spominje se u Kur*anu a.š.
U ezelu su sve duše rekle na pitanje :" Nisam li ja vaš Rabb-Gospodar?, Rekoše duše: Bela, La illahe ilallah."
Ovo je "kelimei tevhid" zbog kojeg smo na ovom svijetu, da svjedočimo i obznanimo ko je Gospodar-Rabb, a ko rob-abd.

Mašinac

Post by Mašinac » 25/04/2015 10:40

zambaklija wrote:ni u mene neće ni motkom :D

Htjeće kad te Bog zaganja svojom motkom. :lol:

RNG_25

Post by RNG_25 » 25/04/2015 10:43

Mašinac wrote:Mi nismo bogovi već robovi. Bilo bi "bogova" previše. :D
Sa svojim jedinstvenim osobinama mi smo dokaz Jednoće Božije. Svaka stvar svjedoči Božije Jedinstvo-Tevhid, zato se prvo i izgovara šehadet u kojem je to i opisano. "Zar kao dokaz nismo dali otiske prstiju" spominje se u Kur*anu a.š.
U ezelu su sve duše rekle na pitanje :" Nisam li ja vaš Rabb-Gospodar?, Rekoše duše: Bela, La illahe illalah."
Ovo je "kelimei tevhid" zbog kojeg smo na ovom svijetu, da svjedočimo i obznanimo ko je Gospodar-Rabb, a ko rob-abd.

Prvo kažeš da Bog nema suprotnosti, kao argument da ga se ne može razumom spozna(va)ti, na šta ti ukažem da u tom slučaju ni nema Boga, jer bi svi mi mogli komotno biti onda bogovi. Na šta ti odgovaraš sa - ovim postom, dakle, skretanje priče. Kako hoćeš.

A ovo što si rekao ti to sve znaš, sve si se osvjedočio, jel'? Jer ti mogu dokazati da nisi u pravu, specifično, da tvrdnja koju sam označio nije tačna. Zašto spominješ otiske prstiju, kakve veze oni imaju i sa čim?

Usput, Kur'an nije načisto sa tim kome se obraća, pa nisam siguran da li si svjestan da ti možda nisi duša, tako da... tvoje svjedočenje nečega ne mora imati veze sa tim šta su, navodno, te neke "duše" odgovorile...

arzuhal

Post by arzuhal » 25/04/2015 10:52

zambaklija wrote:ni u mene neće ni motkom :D

Samo nisu pravu motku izabrali, to je sve :mrgreen:

Leo_alfa

Post by Leo_alfa » 25/04/2015 10:57

aktivacija wrote:Spoznaja Allaha i Njegove svemoci je cinjenica. Ako je prihvatis kao istinu, kako onda mozes "izgubiti" cinjenicu?
Ili vjerujes u to ili ne vjerujes. Osim ako se furas na americke filmove i njihove termine "I lost my faith", sto nea veze sa islamskim ucenjem.
Meni se cini da bi ti trebao sjesti pred ogledalo i sam sa sobom rascistiti neke stvari.
Jesi li ti postao vjernik jer si spoznao Allaha ili si samo u tom pravcu usmjeren od malih nogu, bez svoje volje? Ovo mi upravo na to mirise.
Spoznaja Allaha znaci da si nasao sve odgovore na sva pitanja i nedoumice i u to si ubjedjeniji nego u svoje postojanje. Ko spozna Allaha, on vidi Njegovu moc i stvaranje na svakom koraku i stalno je s tim konfrontiran.
To sto si ti malo "lost" je mozda i dobra stvar jer je mozda doslo vrijeme da tek spoznas svoga Stvoritelja, jer vjerovanje bez cvrstog ubjedjenja "jekina" nicemu dobrom ne vodi. ( ni covjek ne voli cinjenicu da se ozenio a zena svaki dan sjedi i duma "jel mozda bolje bilo da sam se udala za onog drugog" i obratno. Taj brak je u startu postavljen na krivu nogu).

Ovo pojasnjava razlicita tumacenja vjere, ali i olaksava razumijevanje koncepta stvarnosti vjernika.

kritichar

Post by kritichar » 25/04/2015 11:11

vidim dežurni šejtani su odmah priskočili da te spase ateizmom

mogu ti reći da je naš tradicionalni pristup, taj neki "bosanski islam" iskomplicirao vjeru
uveli su dovu za ovo dovu za ono....a to su sve novotarije, višak koji komplikuje stvari
u namazu je uvedeno da moraš naučiti nijetove za svaki namaz, a ti nijetovi nemaju uporište, to je neko izmislio nijetove
pa je zikr i dova poslije namaza kod nas obavezna stvar, gdje ćeš to propustiti, a to uopšte nije obavezno i to možeš ako hoćeš u hodu odraditi
ima mnogo olakšica što se tiče propisa koje se kod nas ne pominju
to je što se tiče propisa, a što se tiče tvog samog poimanja i shvatanja stvari i postojanja, eh to ti je od Boga ili će ti dati shvatanje ili ne
za nečiji um je normalno da je sve nastalo slučajno, da mi nemamo neki konkretan razlog življenja, osim ovog fizičkog bivstvovanja
a drugi traže razloge zbog kojih smo tu, kako može biti ovakos ve u smvemiru poredano, a da to nema svrhu

Jusuf Estes je bio protestanski misionar, pa je tako došao u fazu gdje je bio zbunjen, nije više znao u šta da vjeruje
i pao je na tlo, molio Boga da mu pokaže Istinu
i na kraju prešao je na islam

Mašinac

Post by Mašinac » 25/04/2015 11:18

RNG_25 wrote:
Mašinac wrote:Mi nismo bogovi već robovi. Bilo bi "bogova" previše. :D
U ezelu su sve duše rekle na pitanje :" Nisam li ja vaš Rabb-Gospodar?, Rekoše duše: Bela, La illahe illalah."

Prvo kažeš da Bog nema suprotnosti, kao argument da ga se ne može razumom spozna(va)ti, na šta ti ukažem da u tom slučaju ni nema Boga, jer bi svi mi mogli komotno biti onda bogovi. Na šta ti odgovaraš sa - ovim postom, dakle, skretanje priče. Kako hoćeš.

A ovo što si rekao ti to sve znaš, sve si se osvjedočio, jel'? Jer ti mogu dokazati da nisi u pravu, specifično, da tvrdnja koju sam označio nije tačna. Zašto spominješ otiske prstiju, kakve veze oni imaju i sa čim?

Usput, Kur'an nije načisto sa tim kome se obraća, pa nisam siguran da li si svjestan da ti možda nisi duša, tako da... tvoje svjedočenje nečega ne mora imati veze sa tim šta su, navodno, te neke "duše" odgovorile...

Kur*an je Allahov govor tako da je tu sve NAČISTO.
Na ista usta je objavljen i Kur*an i Hadis. Šta je ko izgovorio ?
Sve duše su posvjedočile da nema drugog Boga osim Allaha, tako da nema "neke duše".
Ako smiješ upitaj svoju dušu-nefs jeli ovo tačno?
Što se tiče razuma, on je jedan od kuveta-snaga u čovjeku, ali mu nije funkcija spoznaja Boga. Svaki organ u čovjeku ima određenu ulogu i namjenu, tako da razum je za razmišljanje, oko za gledanje, noge za hodanje itd, i to su ibadeti svakog organa ponaosob.
"Onaj ko spozna sebe. spoznaće svoga Gospodara". Ovim čovjek treba da dođe do spoznaje o svojoj nemoći da bi spoznao Svemoćnog; Bog je Vječno Živi a mi umiremo, itd.
Današnja nauka koristi otiske prstiju kao dokaz o nečijem indetitetu. Pa ko je taj osim sam Bog koji je dao te različite otiske svakom ponaosob !?
Šta je to što čovjek uopšte može? Ni prstom se maknuti nemože bez Božije volje

Leo_alfa

Post by Leo_alfa » 25/04/2015 11:34

Mašinac wrote:Svaki organ u čovjeku ima određenu ulogu i namjenu, tako da razum je za razmišljanje, oko za gledanje, noge za hodanje itd, i to su ibadeti svakog organa ponaosob.

Razum nije organ.

Mašinac

Post by Mašinac » 25/04/2015 12:16

Leo_alfa wrote:
Mašinac wrote:Svaki organ u čovjeku ima određenu ulogu i namjenu, tako da razum je za razmišljanje, oko za gledanje, noge za hodanje itd, i to su ibadeti svakog organa ponaosob.

Razum nije organ.

Kuvet koji je smješten u glavi. :zid:

Leo_alfa

Post by Leo_alfa » 25/04/2015 12:20

;-) :)

SmokingMan

Post by SmokingMan » 25/04/2015 12:24

Predstavi se narodu kao "Božiji Poslanik",nosaj musaf okolo kao kakav pustinjak u trošnoj odjeći,i to je to,narod voli senzacionalizam...

RNG_25

Post by RNG_25 » 25/04/2015 19:42

Mašinac wrote:Kur*an je Allahov govor tako da je tu sve NAČISTO.
[3] Na ista usta je objavljen i Kur*an i Hadis. Šta je ko izgovorio ?
Sve duše su posvjedočile da nema drugog Boga osim Allaha, tako da nema "neke duše".
Što se tiče razuma, on je jedan od kuveta-snaga u čovjeku, ali mu nije funkcija spoznaja Boga. Svaki organ u čovjeku ima određenu ulogu i namjenu, tako da razum je za razmišljanje, oko za gledanje, noge za hodanje itd, i to su ibadeti svakog organa ponaosob.
"Onaj ko spozna sebe. spoznaće svoga Gospodara". Ovim čovjek treba da dođe do spoznaje o svojoj nemoći da bi spoznao Svemoćnog; Bog je Vječno Živi [1] a mi umiremo, itd.
[2] Današnja nauka koristi otiske prstiju kao dokaz o nečijem indetitetu. Pa ko je taj osim sam Bog koji je dao te različite otiske svakom ponaosob !?

Nisi me razumio po nekim pitanjima (npr. "neke duše" čitaj kao "nekakve duše", a ne kao "neke od duša"), ali mrsko mi sada dalje o tome...

[1] Ko li smo to mi... A ima i jedan ajet koji kaže da nikada ne kažemo za one koji su "ubijeni na Allahovom putu" da su mrtvi, jer su oni živi "a mi ne opažamo". Ispada, ipak, da "mi umiremo" nije tačno, bar ne za svakoga, te bar ne u smislu da "umiranjem" dolazi do nekakvog prekida... nečega, npr. života. Dakle, bar neki su ubijeni, a opet živi... šta s tim?

[2] Prirodna evolucija?

[3] Pojma nemam, ti mi reci.

Mašinac

Post by Mašinac » 25/04/2015 22:42

RNG_25 wrote:
Mašinac wrote:Kur*an je Allahov govor tako da je tu sve NAČISTO.
[3] Na ista usta je objavljen i Kur*an i Hadis. Šta je ko izgovorio ?
"Onaj ko spozna sebe. spoznaće svoga Gospodara". Ovim čovjek treba da dođe do spoznaje o svojoj nemoći da bi spoznao Svemoćnog; Bog je Vječno Živi [1] a mi umiremo, itd.
[2] Današnja nauka koristi otiske prstiju kao dokaz o nečijem indetitetu. Pa ko je taj osim sam Bog koji je dao te različite otiske svakom ponaosob !?

Nisi me razumio po nekim pitanjima (npr. "neke duše" čitaj kao "nekakve duše", a ne kao "neke od duša"), ali mrsko mi sada dalje o tome...

[1] Ko li smo to mi... A ima i jedan ajet koji kaže da nikada ne kažemo za one koji su "ubijeni na Allahovom putu" da su mrtvi, jer su oni živi "a mi ne opažamo". Ispada, ipak, da "mi umiremo" nije tačno, bar ne za svakoga, te bar ne u smislu da "umiranjem" dolazi do nekakvog prekida... nečega, npr. života. Dakle, bar neki su ubijeni, a opet živi... šta s tim?

[2] Prirodna evolucija?

[3] Pojma nemam, ti mi reci.

Bog je neovisan o vremenu i mjestu, zato se za umiranje i kaže "preseljenje iz jedne kuće u drugu".
"Kud god se okrenete tamo je Allahovo lice".
Čovjek je nemoćan da bude svugdje, a osim toga Bog nije rođen, a niti je rodio. On je Vječni i Živi!Njega Uzvišenog ne obuhvata ni drijemež a ni san, nije ni muško a ni žensko, niti jede niti pije.....
A ko je stvorio prirodu a i tzv. evoluciju?

Post Reply