Kako unaprijediti BH privredu...?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Dozer
Has thanked: 83 times
Been thanked: 31 times

Kako unaprijediti BH privredu...?

Post by Dozer » 05/03/2012 11:37

Citam danas u novinama da je povecanje PDV-a, ipak, vrlo vjerovatno. Ne spominju se %, ali ako do toga dodje sigurno svi zajedno idemo niz brdo, i to bez kocnica...

Zaista mi je nevjerovatno da vlasti i ljudi koji tamo sjede, a koji su, kao, kompetentni, rade sve da srozaju i ovo malo privrede sto je ostalo...

Sta uraditi? Da li je uopste moguce bilo sta uraditi kako bi se ekonomsko stanje u drzavi promijenilo ka boljem?

Po mom skromnom misljenju, drzava upravo priprema katastrofalnu gresku koja ce rezultirati desetkovanjem postojece preostale privrede, jer ce sa povecanjem PDV-a, ali i zadrzavanjem svih ostalih nameta koji se ticu doprinosa, neminovno doci do masovnog otpustanja radnika, smanjenja proizvodnje, rasta svih cijena, a zatim i masovnog gasenja mnogih firmi.
Podrazumijevano, to nadalje vodi rapidnom smanjenju uplata u raznorazne budzete, cime ce se povecati i problemi sa kategorijama koje nisu direktno vezane za privredu (penzioneri, socijalnek ategorije i sl.), a samim tim i do nezadovoljstva i problema na svim nivoima vlasti i administracije jer nece biti dovoljno sredstava ni za njih.
Jasno je da drzava ovo planira prvenstveno kako bi odrzala nivo primanja administracije (svoja primanja), medjutim, ako privreda ne puni budzete, onda je jedina opcija vlastima da se ponovo zaduze. Ali, ako nema privrede, kojim sredstvima se onda misle vracati ti dugovi?
Ko se bar malo razumije u ekonomiju, jasno mu je da ovo vodi u kolaps drzave u svakom smislu...

talić

Re: Kako unaprijediti BH privredu...?

Post by talić » 05/03/2012 11:53

Nema PDV direktnu vezu sa "ono malo privrede" tako da povećanje PDV-a ne bi trebalo značajnije utjecati na uposlenost i proizvodnju. Istina kada bi mene pitali išli bi u skroz drugom pravcu pa bi uveli mnogo veći porez na prihode smanjili doprinose na plaće pa bi se stvorio postor za povećanje broja prijavljenih radnika što bi rezultiralo povećanim ubiranjem doprinosa i poreza.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by O'zone » 05/03/2012 11:55

Dozer wrote:Citam danas u novinama da je povecanje PDV-a, ipak, vrlo vjerovatno. Ne spominju se %, ali ako do toga dodje sigurno svi zajedno idemo niz brdo, i to bez kocnica...

Zaista mi je nevjerovatno da vlasti i ljudi koji tamo sjede, a koji su, kao, kompetentni, rade sve da srozaju i ovo malo privrede sto je ostalo...

Sta uraditi? Da li je uopste moguce bilo sta uraditi kako bi se ekonomsko stanje u drzavi promijenilo ka boljem?

Po mom skromnom misljenju, drzava upravo priprema katastrofalnu gresku koja ce rezultirati desetkovanjem postojece preostale privrede, jer ce sa povecanjem PDV-a, ali i zadrzavanjem svih ostalih nameta koji se ticu doprinosa, neminovno doci do masovnog otpustanja radnika, smanjenja proizvodnje, rasta svih cijena, a zatim i masovnog gasenja mnogih firmi.
Podrazumijevano, to nadalje vodi rapidnom smanjenju uplata u raznorazne budzete, cime ce se povecati i problemi sa kategorijama koje nisu direktno vezane za privredu (penzioneri, socijalnek ategorije i sl.), a samim tim i do nezadovoljstva i problema na svim nivoima vlasti i administracije jer nece biti dovoljno sredstava ni za njih.
Jasno je da drzava ovo planira prvenstveno kako bi odrzala nivo primanja administracije (svoja primanja), medjutim, ako privreda ne puni budzete, onda je jedina opcija vlastima da se ponovo zaduze. Ali, ako nema privrede, kojim sredstvima se onda misle vracati ti dugovi?
Ko se bar malo razumije u ekonomiju, jasno mu je da ovo vodi u kolaps drzave u svakom smislu...
Zadnja rečenica veoma bitna...

Naša vlastela je navikla da sjedi, palmudi i kupi pare. Niko nigdje nema plan za razvoj bilo čega osim državnog aparata.
Mali broj ljudi želi da radi, svi gledaju kako se prikačiti na državnu sisu a niko nije svjestan ako ostanemo bez privrede ostajemo i bez priliva sredstava za budžetlije.

Situacija je ovdje odavno "jebo lud zbunjenog" i iskreno se nadam da će povećati PDV, znam da ću zbog toga vjerovatno ostati bez posla kao i moja supruga kao i mnogi ljudi ali ovdje stvarno neko treba dobro da te udari u guzicu da bi ti došlo u glavu.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 05/03/2012 11:58

talić wrote:Nema PDV direktnu vezu sa "ono malo privrede" tako da povećanje PDV-a ne bi trebalo značajnije utjecati na uposlenost i proizvodnju. Istina kada bi mene pitali išli bi u skroz drugom pravcu pa bi uveli mnogo veći porez na prihode smanjili doprinose na plaće pa bi se stvorio postor za povećanje broja prijavljenih radnika što bi rezultiralo povećanim ubiranjem doprinosa i poreza.
Izvini meni priprostom insanu što te vako pitam al' rekoh da provjerim.

Kako nema PDV veze sa ono malo privrede?

Diže ti se cijena repromaterijala automatski skače cijena proizvoda što vodi prema smanjenju prodaje i konkurencije na tržišu i kao rezultat imaš smanjen obim proizvodnje i višak uposlenika.

Jesam u pravu? Ako nisam halali.

Trebam te

Post by Trebam te » 05/03/2012 12:05

talić wrote:Nema PDV direktnu vezu sa "ono malo privrede" tako da povećanje PDV-a ne bi trebalo značajnije utjecati na uposlenost i proizvodnju. Istina kada bi mene pitali išli bi u skroz drugom pravcu pa bi uveli mnogo veći porez na prihode smanjili doprinose na plaće pa bi se stvorio postor za povećanje broja prijavljenih radnika što bi rezultiralo povećanim ubiranjem doprinosa i poreza.

Organizovati proizvodnju i organizovati korektno ubiranje poreza ukinuti vlasnicima kompanija da mogu samo prijaviti radnike na minimalni licni dohodak a ostalo u dzep na crno. :x

Podizanjem PDV podizemo socijalni bunt i to je glup nacin podizanje privrede u nerazvijenim drzavama 8-)

Dozer

Post by Dozer » 05/03/2012 12:30

@Talic
Gledano pojednostavljeno - PDV nema neku najdirektniju veze sa uposlenoscu i proizvodnjom jer se PDV, u sustini, prevaljuje na krajnjeg korisnika, tj. potrosaca/kupca.
Ali, upravo kako je O'zone rekao - PDV-om se povecava cijena repromaterijala, samim tim se MORA povecati i cijena kostanja finalnog proizvoda. Uporedo s tim se povecavaju i drugi fiksni troskovi privrednika poput cijena goriva, transporta, energenata, itd., sto sve zajedno i te kako utice na konacnu cijenu finalnog proizvoda.

Kako bi privrednici odrzali svoj nivo profita, sasvim je logicno i normalno da ce krenuti u smanjenje troskova, a prvo na udar idu plate, nakon toga smanjenje radne snage, a same te aktivnosti, po principu spojenih posuda, dovode do opadanja ukupne kupovne moci stanovnistva. To, nadalje, vodi smanjenju potraznje proizvoda i usluga, sto onda vodi ka smanjenju proizvodnje i dodatnim smanjenjima plata i otpustanjima radne snage. To ce natjerati poslodavce/privrednike da se zaduzuju kod komercijalnih banaka, a kako nema plasmana proizvoda, tako nema ni izvora finansiranja i priliva sredstava kojim bi se servisirala ta zaduzenja. Rezultat jeste bankrot i stecaj.

Smanjenjem plata dolazi i do smanjenja priliva sredstava u budzete po osnovu uplacenih doprinosa, cime se automatski dovode u pitanje isplate penzija i naknade po socijalnim osnovama.
Istim tim smanjenjem uplata dolazi i do smanjenja ukupne mase sredstava za zdravstvo, infrastukturu, policiju, vojsku, itd.

To nije kolaps drzave?

talić

Post by talić » 05/03/2012 12:35

O'zone wrote:
Izvini meni priprostom insanu što te vako pitam al' rekoh da provjerim.

Kako nema PDV veze sa ono malo privrede?

Diže ti se cijena repromaterijala automatski skače cijena proizvoda što vodi prema smanjenju prodaje i konkurencije na tržišu i kao rezultat imaš smanjen obim proizvodnje i višak uposlenika.

Jesam u pravu? Ako nisam halali.
Sve što si naveo je tačno ali u nekoj normalnijoj zemlji.
S ozirom da smo specifični najlakše je sve objasniti kroz brojke.
Uvoz cca 13.000.000.000. KM (uglavnom gotovi proizvodi ) povećanjem PDV-a za 5 % ubireš 650.000.000 KM više
Domaća proizvodnja ne veća od 5.000.000.000 KM (ako odbiješ proizvodnju koja je usmjerena ka izvozu i koja neće biti opterećena povećanjem PDV-a) 250.000.000 raspoređenih na domaće proizvođače, trgovce na veliko i trgovce na malo.
Uz to ne zaboravimo da su ukidanjem carina na robe iz EU uvoznici u posljednjih nekoliko godina rasterećeni za par stotina miliona. Mi to rasterećenje nismo osjetili.
Naravno najbitnije bi bilo da se siva ekonomija uništi pa bi imali milion uposlenih a ne 625 hiljada.

Dozer

Post by Dozer » 05/03/2012 12:38

E, vidis, problem je upravo u tim brojkama.

Uvoz cini 13.000.000.000, a domaca proizvodnja 5.000.000.000. Ali, upravo oni koji rade i stvaraju tih 5.000.000.000 su osnovni potrosaci i za ovih 13.
Sta se desava ako proizvedena domaca vrijednost sa 5 padne na recimo 3.000.000.000?
Isto ce se desiti i sa vrijednoscu uvoza, pa ce i to pasti za priblizno isti % i vise nece biti 13, nego ~8.
Nije problem izracunati koliko je to minusa po pitanju punjenja budzeta...

Po meni, ovoj drzavi pod hitno treba finansijska injekcija, ali ne u vidu bilo cijeg kredita, nego u vidu internih mjera koje bi zastitile kompletnu domacu proizvodnju i dovele je u superioran polozaj u odnosu na uvoz.
Konkretno, da se mene pita, ja bih potpuno ukinuo PDV na sve domace proizvode i usluge, u periodu od 2 godine, dok bih za sve uvozno PDV povecao za 30%, i za isti period.

Ovo bi smanjilo uvoz, cinjenica, ali bi domacoj privredi dalo kondorova krila, tako da bi ona za dvije godine zasigurno bila u mogucnosti da se nosi sa uvoznom konkurencijom. Prije svega, svi oni koji izvoze u BiH bi se povukli, a ukoliko bi htjeli da ostanu na ovom trzistu, sto je veca vjerovatnoca, odlucili bi se za otvaranje svojih pogona u nasoj zemlji jer bi im to omogucilo puno vise dugorocne koristi, nego gubitaka.
Cak i ako bi se povukli, to bi opet nasoj privredi omogucilo da uvede vlastite supstitute po nizim cijenama.
Znam, CEFTA, ovo-ono...ali, to su sve, u sustini, stetni ugovori koji nas ukopavaju i rukama i nogama.

talić

Post by talić » 05/03/2012 12:51

.
Last edited by talić on 05/03/2012 12:55, edited 1 time in total.

talić

Post by talić » 05/03/2012 12:54

Dozer wrote:E, vidis, problem je upravo u tim brojkama.

Uvoz cini 13.000.000.000, a domaca proizvodnja 5.000.000.000. Ali, upravo oni koji rade i stvaraju tih 5.000.000.000 su osnovni potrosaci i za ovih 13.
Sta se desava ako proizvedena domaca vrijednost sa 5 padne na recimo 3.000.000.000?
Isto ce se desiti i sa vrijednoscu uvoza, pa ce i to pasti za priblizno isti % i vise nece biti 13, nego ~8.
Nije problem izracunati koliko je to minusa po pitanju punjenja budzeta...

Po meni, ovoj drzavi pod hitno treba finansijska injekcija, ali ne u vidu bilo cijeg kredita, nego u vidu internih mjera koje bi zastitile kompletnu domacu proizvodnju i dovele je u superioran polozaj u odnosu na uvoz.
Konkretno, da se mene pita, ja bih potpuno ukinuo PDV na sve domace proizvode i usluge, u periodu od 2 godine, dok bih za sve uvozno PDV povecao za 30%, i za isti period.

Ovo bi smanjilo uvoz, cinjenica, ali bi domacoj privredi dalo kondorova krila, tako da bi ona za dvije godine zasigurno bila u mogucnosti da se nosi sa uvoznom konkurencijom. Prije svega, svi oni koji izvoze u BiH bi se povukli, a ukoliko bi htjeli da ostanu na ovom trzistu, sto je veca vjerovatnoca, odlucili bi se za otvaranje svojih pogona u nasoj zemlji jer bi im to omogucilo puno vise dugorocne koristi, nego gubitaka.
Cak i ako bi se povukli, to bi opet nasoj privredi omogucilo da uvede vlastite supstitute po nizim cijenama.
Znam, CEFTA, ovo-ono...ali, to su sve, u sustini, stetni ugovori koji nas ukopavaju i rukama i nogama.
Kad bi svjetska banka i EU dozvolili takvo što.
Da se ja pitam ja bih PDV potpuno ukinuo i svu naplatu poreza regulisao porezom na prihode jer bi to bio najpravedniji i najefikasniji sistem oprezivanja.
Potpuno je nelogično da čovjek koji zaradi 1000 KM kupujući robe plati 170 KM poreza (17% prihoda) a da onaj koji ima 10.000 KM potroši 2000 a 8.000 zašteka ili investira i plati samo 340 KM (3,4% prihoda).
Onog trenutka kada si ostvario prihod plati porez i sve jasno i čisto. Uz to povećala bi se potrošnja, trgovci ne bi imali razloga da ne prijavljuju promet. Poslodavci ne bi imali razloga da ne prijavljuju radnike i njihova primanja jer bi se porez izdvajao isključivo iz prihoda. Nažalost politika je ko religija, troma i dogmatska.

Dozer

Post by Dozer » 05/03/2012 12:57

Ja bih takodjer, i konkretno, pod hitno "prekucao" i zdravstveni sistem koji je poprilicno i nepotrebno glomazan, ali i neefikasan.
Poceo bih od kopiranja francuskog ili engleskog modela, ili cak i kubanskog, gdje su doktori placeni po ucinku u kvalitativnom, a ne kvantitativnom smislu, ali zato svi korisnici imaju sve besplatno i gdje god se zadese ili zele da odu.

Kod nas je trenutno sve to suvise komplikovano, istovremeno razudjeno i poprilicno nefunkcionalno, a povrh svega - preskupo. Pri tome korisnici ne dobivaju ni priblizan reciprocitet usluge u odnosu na izdvajanja po tim osnovama.

Ali...kod nas je sve ovo prakticno nemoguce jer nam je i administrativni aparat preglomazan, nefunkcionalan i nadasve preskup. A da bismo mogli pristupiti bilo kakvoj ekonomskoj promjeni i politici, potrebno je prvo promijeniti etnicki baziran Ustav, sto je, naravno, opet nemoguce jer je tako "skockan" da onemogucava bilo kakve sustinske promjene.

I tako se nalazimo u zacaranom krugu koji bukvalno nije moguce razbiti regularnim i legalnim demokratskim metodama.

Hm...usput...interesantno je vidjeti koliko malo ljudi se ukljucuje na temu koja je, u sustini, bitna za sve nas. Ali, zato komentara ne manjka na temama na kojima se palamudi o Srbima, Hrvatima i Bosnjacima i njihovim "ugrozenostima" jednih od drugih... zalosno. Ali i odlican pokazatelj uspjeha etno-nacionalista i njihove manipulacije ljudima kako bi ih se skrenulo upravo sa ovakvih tema.

bakonja

Post by bakonja » 05/03/2012 13:37

SDP uveo PDV, SDP povecava PDV. Valja udomiti svu rodbinu, prijatelje i i aktiviste druga Zlaje. :dance:

Trebam te

Post by Trebam te » 05/03/2012 13:41

Ako bismo uveli 0PDV na domaci prozivod onda treba uvesti i reciprocnu kontrolu nad domacim kompanijama da te povlastice ne koriste oni sami i pocnu se naglo bogatiti vec da dobijeni profit ide u razvoj prozivodnje i zaposljavanje novih radnika.

Systematski sprovesti penzionisanje u drzavnim institucijama, :mrgreen: svi preko60 godina starosti poslati u penziju. Tu bi se najmanje oslobodilo 10% :?: i vise radnih mjesta

Ne dozvoljavati privatnim kompanijama rad preko servisa ili probni rad na 3 mjeseca, to smanjiti na 1 mjesec. Tu se jako puno manipulise sa mladom radnom klasom, taman odrade ljudi 3 mjeseca i kad ih treba prijaviti otpuste kuci a nove uzmu tako se desava da nikad uposlenici ne placaju nikakav porez nikome...
:run:

Dozer

Post by Dozer » 05/03/2012 13:41

Tema o SDP-u je pravo pa desno...a, usput, nije SDP uveo PDV, nego SDA :dance:

@Trebam te
Vrlo tacno. Podrazumijeva se da bi se mehanizam zastite programa u odnosu na domace privrednike morao uvesti. To bi znacilo uvodjenje pravila o redovnoj kontroli njihovog poslovanja i rigoroznu kontrolu njihovih ulaganja i ostvarenja programa zaposlavanja.
Last edited by Dozer on 05/03/2012 13:44, edited 1 time in total.

Trebam te

Post by Trebam te » 05/03/2012 13:42

bakonja wrote:SDP uveo PDV, SDP povecava PDV. Valja udomiti svu rodbinu, prijatelje i i aktiviste druga Zlaje. :dance:

Nije problem u Zlaji i SDP/ SDA vec u nama, nismo mi bas radan narod a nevolimo bas puno ni razmisljati, vec onako usput hajde bice nesta :D

:run: :bih:

amko76

Post by amko76 » 05/03/2012 13:44

Ma ne budali kakva privreda.

Uvijek sam radio u privredi, i tražim način da upadnem na državne jasle. Odlično plaćam pa javite se :D

Dozer

Post by Dozer » 05/03/2012 13:46

Jeste...ali ako u jednom momentu ne bude privrede, nego svi budu "zaradjivali" na drzavnim jaslama - iz cega ce se finansirati te drzavne jasle?

O'zone
Globalni moderator

Post by O'zone » 05/03/2012 13:47

Dozer wrote:Ja bih takodjer, i konkretno, pod hitno "prekucao" i zdravstveni sistem koji je poprilicno i nepotrebno glomazan, ali i neefikasan.
Poceo bih od kopiranja francuskog ili engleskog modela, ili cak i kubanskog, gdje su doktori placeni po ucinku u kvalitativnom, a ne kvantitativnom smislu, ali zato svi korisnici imaju sve besplatno i gdje god se zadese ili zele da odu.

Kod nas je trenutno sve to suvise komplikovano, istovremeno razudjeno i poprilicno nefunkcionalno, a povrh svega - preskupo. Pri tome korisnici ne dobivaju ni priblizan reciprocitet usluge u odnosu na izdvajanja po tim osnovama.

Ali...kod nas je sve ovo prakticno nemoguce jer nam je i administrativni aparat preglomazan, nefunkcionalan i nadasve preskup. A da bismo mogli pristupiti bilo kakvoj ekonomskoj promjeni i politici, potrebno je prvo promijeniti etnicki baziran Ustav, sto je, naravno, opet nemoguce jer je tako "skockan" da onemogucava bilo kakve sustinske promjene.

I tako se nalazimo u zacaranom krugu koji bukvalno nije moguce razbiti regularnim i legalnim demokratskim metodama.

Hm...usput...interesantno je vidjeti koliko malo ljudi se ukljucuje na temu koja je, u sustini, bitna za sve nas. Ali, zato komentara ne manjka na temama na kojima se palamudi o Srbima, Hrvatima i Bosnjacima i njihovim "ugrozenostima" jednih od drugih... zalosno. Ali i odlican pokazatelj uspjeha etno-nacionalista i njihove manipulacije ljudima kako bi ih se skrenulo upravo sa ovakvih tema.
Dosad sam upratio da kad god treba da se desi neko ekonomsko s..nje odjednosm se stvori neka nacionalistička retorika i haman rat, narod se zabrine i namet uđe na mala vrata.

Druga stvar. Pogledaj kroz prozor sunce sija kafići izbacili stolice vani misliš da nekog interesuje "kako unaprijediti BH privredu...?" možda večeras dok zahladni?!

Dozer

Post by Dozer » 05/03/2012 13:52

Ma sve znam i sve vidim O'zone...jasno je. I zalosno.
Ja sam davno rekao da bih volio da od sutra 1L mlijeka kosta 100KM, hljeb 85, litar ulja 130 i kila secera 120. Pa ko moze - bujrum. Ko ne moze - zaboli me. Nek' krepa ili neka pojede komad Kur'ana ili Biblije ili otkine komad mesa sa svoje bosnjacke, srpske ili hrvatske butine.

Znas sta je jos smjesnije, ili zalosnije, uzmi kako hoces...sto o svemu ovome pricaju najvise oni kojima se, u principu, zivo @ebe jer imaju sasvim dovoljno za normalan, pa cak i lagodan zivot. Oni koji nemaju, oni sute. NIgdje veze s pamecu...

Trebam te

Post by Trebam te » 05/03/2012 13:55

O'zone wrote:
Dozer wrote:Ja bih takodjer, i konkretno, pod hitno "prekucao" i zdravstveni sistem koji je poprilicno i nepotrebno glomazan, ali i neefikasan.

Dosad sam upratio da kad god treba da se desi neko ekonomsko s..nje odjednosm se stvori neka nacionalistička retorika i haman rat, narod se zabrine i namet uđe na mala vrata.

Druga stvar. Pogledaj kroz prozor sunce sija kafići izbacili stolice vani misliš da nekog interesuje "kako unaprijediti BH privredu...?" možda večeras dok zahladni?!

Dobro je nek’ ne puca :mrgreen: :skoljka:

O'zone
Globalni moderator

Post by O'zone » 05/03/2012 14:01

Dozer wrote:Ma sve znam i sve vidim O'zone...jasno je. I zalosno.
Ja sam davno rekao da bih volio da od sutra 1L mlijeka kosta 100KM, hljeb 85, litar ulja 130 i kila secera 120. Pa ko moze - bujrum. Ko ne moze - zaboli me. Nek' krepa ili neka pojede komad Kur'ana ili Biblije ili otkine komad mesa sa svoje bosnjacke, srpske ili hrvatske butine.

Znas sta je jos smjesnije, ili zalosnije, uzmi kako hoces...sto o svemu ovome pricaju najvise oni kojima se, u principu, zivo @ebe jer imaju sasvim dovoljno za normalan, pa cak i lagodan zivot. Oni koji nemaju, oni sute. NIgdje veze s pamecu...
Ja nikako ne razumijem ovaj naš narod bez obzira na nacionalnost i stranačko oprijedeljenje.

Majku mu meni kojem je sad za sad hvala Bogu dobro je bitnije da se nešto mjenja nego nekome ko sastavlja kraj sa krajem.

Sam vidiš da po ovim temama se vrti 10-ak nickova i to je to ostali su na LJ&S jer što se zamarati sa s..njem od života u državi u kojoj ništa ne funkcioniše kad možeš klepetati o dužini nećije ćune ili dubini i vlažnosti p...e.

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 05/03/2012 14:03

Ekonomija gradjana, entiteta i drzave i ne moze funkcionisati bez pravne drzave, politike i zakona.

Cilj politicko/vjerske oligarhije troglave azdaje i jeste unistavanje kopletne privrede i ekonomije, pljacka, sto vece kreditno zaduzivanje gradjana entiteta i drzave BiH u cjelini i na kraju bankrot i stecaj gradjana i drzave da bi u konacnici lakse ostvarili teritorijalnu podijelu BiH na 3 entiteta odnosno na 3 federalne jedinice odnosno nakon toga na otcjepljene od BiH u nekom roku kada im to bude najbolje odgovaralo.

Rat o podijeli BH, njene teritorije i njenih prirodnih i drugih resursa i bogatstava od 1992 g. do danas nije ni prestao nego se vodi samo drugim sredstvima. Gradjani Bosnjaci i ostali Bosanci u svemu ovome prolaze ekonomski, politicki i na sve druge nacine najgore jer se koliko toliko trude da spase BiH od podijele i raspadanja te su kao takvi opasan neprijatelj velikosrbima i velikohrvatima koji ih unistavanjem ekonomije, velikim zaduzivanjem i svega ostalog zele natjerati na teritorijalnu i drugu podjelu drzave Bosne i Hercegovine.
Last edited by Nacionalniid_BOSANCI on 05/03/2012 14:09, edited 1 time in total.

Trebam te

Post by Trebam te » 05/03/2012 14:04

Dozer wrote:Ma sve znam i sve vidim O'zone...jasno je. I zalosno.

Za ovo navedeno stanje najveci problem u Bosni su Mediji, pogledam ponekad Hayat dnevnik i kad vidim sta oni stave na Dnevnik udarni u 7h navece hoce mi zlo...(kako su se na Tajvanu prevrnule civare i dvoje ljudi pvrijedjeno), osim tog puno se stavljaju politicari u prvi plan i smao narod ceka sta ce oni reci ( mislim oni rekli i zavrsilo se na tome) onda sjecanja proslosti ( spomenici i gradnje itd) slazem se da proslost ne treba zaboraviti ali ne sa prilogom u Dnevniku (valjda treba napraviti jednu finu dokumnetarnu emisiju od 1h vremena i lijepo to donijeti i predstaviti gledaocima a ne 2 minuta glupog priloga kako neko stavlja vijenac na spomenik) onda i strajkove radnika i kako su ljudi nezadovoljni ovim i onim i kako im nije uplaceno osigurnje ( tu prilog od 3 minute nista ne kaze osims to shebe gledaoca da samo ima vremena pomisliti kako je nekom lose a evo meni ipak je dobro jer nije kao njemu) i niz stvari koje utjecu na psihu obicnog gradjanina.

Zato gradjanin suti jer smao konta dobro je nije mi kao onome, a pojma nema da je i on u stvari u istom koshu.

Trebam te

Post by Trebam te » 05/03/2012 14:09

Nacionalniid_BOSANCI wrote:Ekonomija gradjana, entiteta i drzave i ne moze funkcionisati bez pravne drzave, politike i zakona.

Cilj politicko/vjerske oligarhije troglave azdaje i jeste unistavanje kopletne privrede i ekonomije, pljacka i sto veceg zaduzenja gradjana entiteta i drzave BiH u cjelini da bi u konacnici lakse ostvarili teritorijalnu podijelu BiH na 3 entiteta odnosno na 3 federalne jedinice odnosno nakon toga na otcjepljene od BiH u nekom roku kada im to bude najbolje odgovaralo.

Rat o podijeli BH, njene teritorije i njenih prirodnih i drugih resursa i bogatstava od 1992 g. do danas nije ni prestao nego se vodi samo drugim sredstvima. Gradjani Bosnjaci i ostali Bosanci u svemu ovome prolaze ekonomski, politicki i na sve druge nacine najgore jer se koliko toliko trude da spase BiH od podijele i raspadanja te su kao takvi opasan neprijatelj velikosrbima i velikohrvatima koji ih unistavanjem ekonomije, velikim zaduzivanjem i svega ostalog zele natjerati na teritorijalnu i drugu podjelu drzave Bosne i Hercegovine.
Slazem se stim ali novcanici ni tako nisu zajedno.
Nismo se mi bas nesto posebno ni potrudili da ocuvamo sto imamo, cak nimalo, nas javasluk je I veci nego sdruge strane ograde -

Ne slazem se stim da nakon 20 godina jos uvijek sjedimo skrstenih ruku I pricamo kako je neko drugi kriv…izvini ali nidje veze!!???

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 05/03/2012 14:21

Trebam te wrote:
Nacionalniid_BOSANCI wrote:Ekonomija gradjana, entiteta i drzave i ne moze funkcionisati bez pravne drzave, politike i zakona.

Cilj politicko/vjerske oligarhije troglave azdaje i jeste unistavanje kopletne privrede i ekonomije, pljacka i sto veceg zaduzenja gradjana entiteta i drzave BiH u cjelini da bi u konacnici lakse ostvarili teritorijalnu podijelu BiH na 3 entiteta odnosno na 3 federalne jedinice odnosno nakon toga na otcjepljene od BiH u nekom roku kada im to bude najbolje odgovaralo.

Slazem se stim ali novcanici ni tako nisu zajedno.
Nismo se mi bas nesto posebno ni potrudili da ocuvamo sto imamo, cak nimalo, nas javasluk je I veci nego sdruge strane ograde -

Ne slazem se stim da nakon 20 godina jos uvijek sjedimo skrstenih ruku I pricamo kako je neko drugi kriv…izvini ali nidje veze!!???
Izvini, mislis li u tvom postu na same gradjane Bosnjake i druge Bosance ili na njihove politicke i vjerske predstavnike?

Post Reply