Kako stimulisati povratak dijaspore i stopirati odliv mladih

Post Reply
Micaha

#101 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Micaha » 11/06/2012 13:23

madner wrote:
Micaha wrote:Za vrijeme radnog vremena pisu samo ovi nazovistrucnjaci iz dijaspore. Dok nas kadar za to vrijeme radi a forumom i slicnim aktivnostima se bavi u slobodno vrijeme, od kuce, interneta uredno placenog... Respect!
Nije tacno. Ima i domacih strucnjaka sto za debelu lovu forumaju :D :x
Naravno, dosao si iz dijaspore, kupio radno mjesto, sebe uhljebio a domacem strucnjaku onemogucio razvoj :D

madner

#102 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by madner » 11/06/2012 13:30

Nisam cak ni morao kupiti, toliko je bio jak CV :D

HZArnel

#103 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by HZArnel » 11/06/2012 13:33

patakdaca wrote: Udružiti se vrlo teško, mogu reći i nemoguće u ovakvom okruženju, jer ti koji ti nedaju da dođeš do izražaja su na pozicijama da donose zakone koji će im omoguciti da i dalje ostanu na vlasti i pozicijama dok ih njihova djeca ne naslijede, i tako se vrte ukrug i u nedogled. Takvu su mrežu napravili da je to gledano odavde nemoguće razbiti.
Udružiti se je vrlo moguće i to će se na kraju i ostvariti. Možda ne za pet godina, al' pedeset-sto sigurno. Upravo nas razvodnjavanje na superbogate i supersiromašne (koliko god ova riječ "super" zvučala cinično) ujedinjuje.

Micaha

#104 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Micaha » 11/06/2012 13:36

madner wrote:Nisam cak ni morao kupiti, toliko je bio jak CV :D
Ma ja, bubo si teoriju po Americi deset godina a ne smeta ti obrazu sto ti se mehanicari smiju

madner

#105 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by madner » 11/06/2012 13:38

Micaha wrote:
Ma ja, bubo si teoriju po Americi deset godina a ne smeta ti obrazu sto ti se mehanicari smiju
Ne smeta, jer kada ciko kaze 10% manje plate smijeh utihne. :D

Micaha

#106 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Micaha » 11/06/2012 13:44

madner wrote:
Micaha wrote:
Ne smeta, jer kada ciko kaze 10% manje plate smijeh utihne. :D
Zato nam i jest kako nam je. Iz istih razloga krema mehatronike obija pragove po obroncima Skandinavije
:D
Shalu na stranu. Dobra tema ako bi se u nju ukljucio ozbiljan svijet. Ovako je od pocetka kranula tragom suplje

hAZNADAR

#107 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by hAZNADAR » 11/06/2012 14:02

Dijaspora se nece vracati, vracanje je bilo 90-tih, - danas se moze samo preseliti, isto kao sto bi preselili u Hrvatsku napr. - eto usporedbe radi kao mjesto istog ili slicnog jezika.
Medjutim ima jedan problem u svemu tome. U RS se svojstveno trude da onemoguce povratak perfidnim metodama pritisaka i satanizovanja Bosnjaka - taman covjek i oguglao na to za ljubav rodne grude - djecu ne moze osuditi na ponizenja, mobing, drugi red. Tako da vecina Bosnjaka u dijaspori koja je iz RS - nema velik izbor. federacija, odnosno gradovi sa bosnjackom vecinom su druga prica - arogancija i netrepeljivost prema dijasporcima od strane sunarodnjaka su toliko veliki da je i tu povratak ili selidba povlaci mnogo neugodnosti.
Tako da sa dijasporske strane je samo skromni uslov takve pomisli - a to je da te niko ne sikanira i ne dira. Nije ni stambeno ni posao toliki problem kao ovo navedeno - realno - ili si mrski 'alija, turcin, ili mrski dijasporac, dodjos, pobjegulja,... gdje god da se "vratis" u BiH.

zlajaBHF

#108 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by zlajaBHF » 11/06/2012 14:12

hAZNADAR wrote:Dijaspora se nece vracati, vracanje je bilo 90-tih, - danas se moze samo preseliti, isto kao sto bi preselili u Hrvatsku napr. - eto usporedbe radi kao mjesto istog ili slicnog jezika.
Medjutim ima jedan problem u svemu tome. U RS se svojstveno trude da onemoguce povratak perfidnim metodama pritisaka i satanizovanja Bosnjaka - taman covjek i oguglao na to za ljubav rodne grude - djecu ne moze osuditi na ponizenja, mobing, drugi red. Tako da vecina Bosnjaka u dijaspori koja je iz RS - nema velik izbor. federacija, odnosno gradovi sa bosnjackom vecinom su druga prica - arogancija i netrepeljivost prema dijasporcima od strane sunarodnjaka su toliko veliki da je i tu povratak ili selidba povlaci mnogo neugodnosti.
Tako da sa dijasporske strane je samo skromni uslov takve pomisli - a to je da te niko ne sikanira i ne dira. Nije ni stambeno ni posao toliki problem kao ovo navedeno - realno - ili si mrski 'alija, turcin, ili mrski dijasporac, dodjos, pobjegulja,... gdje god da se "vratis" u BiH.
Ako se budem odlucio vratiti, nista mi od toga sto si naveo nece smetati

agnostic_front

#109 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by agnostic_front » 11/06/2012 14:15

@haznadar,

nazalost, tako je.
Jedino sto preostaje dijaspori je da salje novce koje zarade nazad u BiH. A neko je vec iznio podatak da je to oko 20% GDP-a. Ja iskreno mislim da ce se i to smanjiti, jer vec odrastaju i mladje generacije koje su odselile ili kao bebe ili su rodjene u inostrastvu. Logicno je da ce imati sve manje dodirnih tacaka sa BiH, a posebno ako se uzmu u obzir cinjenice koje si naveo.

@ZlajaBHF
nece tebi, ali ima sigurno ljudi kojima to smeta. Ljudi su se iselili zato sto im je zivot visio o koncu, ne zato sto im je bio cejf. Ali nasi ljudi to vecinom nece da skontaju.

Nokija

#110 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Nokija » 11/06/2012 14:31

Povratak je individualna odluka svakog pojedinca. Poznajem nekolicinu ljudi koji su se vratili i nisu se pokajali. Naprotiv, a imali su sasvim solidan zivot i u "dijaspori".
Oni koji su se vratili dole pa im nije valjalo i opet otisli nazad, njima nigdje ne valja. Poznajem i takve. To je sve do licnog stava.

Henry Chinaski

#111 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Henry Chinaski » 11/06/2012 14:35

Trenutno imamo par miliona, što priglupih, nepismenih glasača koji glasaju, što inertnih i nezainteresovanih (malo pametnijih) potencijalnih glasača, koji NE glasaju. Povratak pametnijih, politički pismenijih likova, sa razvijenijom građanskom svijesti (ako su odrasli u takvoj sredini) bi bio nemjerljivo koristan. Oni su već odgojeni u demokratiji i držali bi se (valjda) tih principa, a vjerovatno bi imali neki uticaj na svoju bližu okolinu u smislu promoviranja takvih vrijednosti.
Uz to, međiu njima bi se, možda, našao neko ko bi bio kadar da pokreće neke građanske akcije koje bi mogle dovesti do promjena, ako ne u političkom smislu, onda bar u glavama ljudi. Pa malo po malo.

Bilo bi i među nima puno onih koji bi se odmah uhljebili po strankama ali želim vjerovati da bi se našao i jedan broj ovih koje sam opisao.

Naravno, moraju isprva biti idealisti i žrtvovati se za ideju o pomaganju svojoj zemlji i narodu. :mrgreen:
Poslije bi smo svi imali koristi od toga.

zlajaBHF

#112 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by zlajaBHF » 11/06/2012 14:52

agnostic_front wrote:@haznadar,

nazalost, tako je.
Jedino sto preostaje dijaspori je da salje novce koje zarade nazad u BiH. A neko je vec iznio podatak da je to oko 20% GDP-a. Ja iskreno mislim da ce se i to smanjiti, jer vec odrastaju i mladje generacije koje su odselile ili kao bebe ili su rodjene u inostrastvu. Logicno je da ce imati sve manje dodirnih tacaka sa BiH, a posebno ako se uzmu u obzir cinjenice koje si naveo.

@ZlajaBHF
nece tebi, ali ima sigurno ljudi kojima to smeta. Ljudi su se iselili zato sto im je zivot visio o koncu, ne zato sto im je bio cejf. Ali nasi ljudi to vecinom nece da skontaju.
Znam da je bilo takvih slucajeva, ali generalno povratak u BiH bi mi ovisio o nekim drugim stvarima, a ne sta neko misli o dijaspori i slicno....

Micaha

#113 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Micaha » 11/06/2012 14:54

Henry Chinaski wrote:Trenutno imamo par miliona, što priglupih, nepismenih glasača koji glasaju, što inertnih i nezainteresovanih (malo pametnijih) potencijalnih glasača, koji NE glasaju. Povratak pametnijih, politički pismenijih likova, sa razvijenijom građanskom svijesti (ako su odrasli u takvoj sredini) bi bio nemjerljivo koristan. Oni su već odgojeni u demokratiji i držali bi se (valjda) tih principa, a vjerovatno bi imali neki uticaj na svoju bližu okolinu u smislu promoviranja takvih vrijednosti.
Uz to, međiu njima bi se, možda, našao neko ko bi bio kadar da pokreće neke građanske akcije koje bi mogle dovesti do promjena, ako ne u političkom smislu, onda bar u glavama ljudi. Pa malo po malo.

Bilo bi i među nima puno onih koji bi se odmah uhljebili po strankama ali želim vjerovati da bi se našao i jedan broj ovih koje sam opisao.

Naravno, moraju isprva biti idealisti i žrtvovati se za ideju o pomaganju svojoj zemlji i narodu. :mrgreen:
Poslije bi smo svi imali koristi od toga.
Da dode ne znam kakav strucnjak, ne znam kakav doktor, recimo za srce. Ono, covjek vraca iz mrtvih. Umjesto da se salje u Svicu i placaju operacije po sto hiljda maraka, covjek to u Zenici radi. Hoce li ga radni kolega docekat rasirenih ruku? Nece brato. Jasta vec nece. Uzeo mu mjesto glavnog hirurga, sad ga nigdje nema, povalice ga gdje stigne:
- Gdje si bio kad sam bio...

madner

#114 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by madner » 11/06/2012 15:03

Puno bi bilo bolje da taj doktor moze napraviti privatnu kliniku a da drzava ne pravi razliku meni da li cu otic njemu ili ovom drugom.
I onda imas zdravu konkurenciju, meni bolje, doktor se vratio i ne moze mu niko srat.

Micaha

#115 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Micaha » 11/06/2012 15:07

madner wrote:Puno bi bilo bolje da taj doktor moze napraviti privatnu kliniku a da drzava ne pravi razliku meni da li cu otic njemu ili ovom drugom.
I onda imas zdravu konkurenciju, meni bolje, doktor se vratio i ne moze mu niko srat.
To jeste dobro rjesenje. Ali ne moze inzinjer masinstva napravit privatni BMW i sl. Da si ne znam kakav strucnjak ne mozes sam. A jos ako te nece... Neka te gdje i jesi i gotovo.
A vani postoje strucnjaci kakve Bosna nikad ne moze oblikovat. Sanse nema. Ma koliko da je neko nadaren

Henry Chinaski

#116 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Henry Chinaski » 11/06/2012 15:08

Micaha wrote: Da dode ne znam kakav strucnjak, ne znam kakav doktor, recimo za srce. Ono, covjek vraca iz mrtvih. Umjesto da se salje u Svicu i placaju operacije po sto hiljda maraka, covjek to u Zenici radi. Hoce li ga radni kolega docekat rasirenih ruku? Nece brato. Jasta vec nece. Uzeo mu mjesto glavnog hirurga, sad ga nigdje nema, povalice ga gdje stigne:
Zato se i moraju žrtvovati (pogledaj tekst). Ne govorim o tome da nam odmah pretvore život u pjesmu svojim znanjem ali što više raste masa školovanih, građanski i politički osviještenih stanovnika, tako će opadati broj primitivnih, moralno i intelektualno inferiornih nepismenjakovića. Jedan čovjek jedan glas. Tako se mijenja stanje u državi, a ne da dođu stručnjaci iz dijaspore, uzmu posao ovdašnjim stručnjacima i, za mjesec dana, mi Švicarska.

Demokratski svjesni ljudi neće glasati za sirovimu zato što jebe novinarima sve po spisku (kao što sad većina hoće) i znaće kazniti na izborima onog ko je zaslužio kaznu. Ova kritična masa koju sad imamo, to nije u mogućnosti. I planski nas se drži u stanju nepismenosti.

madner

#117 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by madner » 11/06/2012 15:21

Micaha wrote:
madner wrote:Puno bi bilo bolje da taj doktor moze napraviti privatnu kliniku a da drzava ne pravi razliku meni da li cu otic njemu ili ovom drugom.
To jeste dobro rjesenje. Ali ne moze inzinjer masinstva napravit privatni BMW i sl. Da si ne znam kakav strucnjak ne mozes sam. A jos ako te nece... Neka te gdje i jesi i gotovo.
A vani postoje strucnjaci kakve Bosna nikad ne moze oblikovat. Sanse nema. Ma koliko da je neko nadaren
Ne moze BMW, ali moze firmu koja ce BMW izrucivat, lupam filtere. BMW dobro, njemu dobro, raja dobije posao i opet mu niko nece nista reci.

Potenciram ovdje da dijaspora treba pokrenuti privatni biznis, imaju veliku prednost i tu vidim mogucnost za povratak.

Trebam te

#118 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Trebam te » 11/06/2012 15:25

pdiddy wrote:Pozdrav autoru teme,

Tema je odlicna i nesto o cemu sam razmisljam zadnjih dana.
Definitivno je nesto o cemu bi bh mediji, ukljucujuci portal klix.ba trebali pisati i razgovarati.
Stava sam da je dijaspora potencijalno najveca snaga ove zemlje.

Inace sam zivio u BiH, sada u djelomicno u BiH i inostranstvu,imam firmu u BiH, 12 zaposlenih i otvorili smo predstavnistvo vani da radimo outsourcing. Vecinu vremena sam vani u BiH svakih 2-3 mjeseca po 20tak dana i tako zadnje 2-3 godine. Dugorocna strategija je rad za inostranstvo.

Nakon zavrsenog fakulteta u BiH i magisterija vani,mogu samo reci da je poredjenje naseg obrazovanja i obrazovanja vani,malo reci smijesno. Dok nisam upisao magistarski nisam cuo za pola autora ekonomske nauke, a zavrsio sam ekonomski fakultet u Sarajevu. Skripte, prepisivanje, pop-up fakulteti su obiljezja naseg obrazovanja.

O kakvom obrazovanju mi govorimo kada evo upravo na ovom portalu se prikazuje svakodnevno oglas za spijunsku opremu za prepisivanje na fakultetima. Kao i u svakoj novini. Nema cega nema. Ne kazem da nema obrazovanih ljudi, ali sistem ih ne proizvodi nego u vecini slucajeva oni sami.

Inace su ljudi u BiH, konkretno u Sarajevu ubijeni u pojam i ovdje se kao nista ne moze, svi se zale,i niko nista ne radi. Traze ljudi posao Boga mole da ga ne nadju. Vecina u rijecniku nema rijec "karijera" a vrlo malo "ambicija". Inace su najpametiji na svijetu, a koliko su pameti govori podatak da zive u zemlji u kakvoj zive. A BiH je u regionalnom, evropskom a posebno globalom kontekstu potpno nebitna i beznacajna zemlja.

Koliko je dijaspora neiskoristena samo treba ekonomski pogledati.

Dozake iz dijaspore doprinose BDP-u zemlje 20%.
Turizam kao industrija doprinosi BDP-u 7%.

Koliko imamo ministarstava,organizacija,zajednica turizma?
Pa jedno 14 sigurno.
Koliko imamo institucija kada je u pitanju dijaspora?
Nula.

1,2 miliona stanovnika BiH zivi u dijaspori. To je 1/4 trenutnih stanovnika. A nemaju predstavnika parlamentu.

Zamislite da bilo koja nacija, grupa, cini 1/4 stanovnistva jedne zemlje da li bi im zakonski pripadalo pravo na predstavnika?

Jel bi bilo logicnije da imamo vise organizacija, agencija za dijasporu nego za turizam?
Da meni u firmi neko radno mjesto donosi 20% a neko 7% prihoda sta mislite koje bi mi bilo bitnije?

Postoji odjeljenje pri Ministarstvu za raseljena i izbjegla lica za dijasporu,koje nema nikakvog budzeta.Licno sam bio prosle godine na panel diskusiji u Parlamentu BiH oko dijaspore kao resursa zemalja regije, i pitao predstavnicu iz Ministarstva gdju Telalovic oko toga koliki im je budzet za projekte vezano za dijasporu. Ne postoji. Tada sam im sugerisao oko ekonomske neiskoristenosti dijaspore kao poslovnih kontakta jer su meni ljudi iz dijaspore pomogli i pomazu za razvoj posla u inostranstvu - kontakti, savjeti, koristenje njihovog networka itd. Nakon toga Ministarstvo je krenulo u izradu poslovnog imenika dijaspore sto moze biti odlican resurs za BH firme koje zele raditi sa inostranstvom.

Zasto mislim da bi 100.000 koji bi se vratilo moglo preporoditi BiH je iz prostog razloga sto su to ljudi koji su zivjeli u uredjenim sistemima, izlozeni zadnjim trendovima, znaju sta ce doci iz tehnologije,trendova u BiH za koju godinu. Samo da kopiraju ono sto vani postoji vec ce napraviti promjenu. Iz bilo koje oblasti. BiH je potencijal jer ovdje nema nista. A morace doci. Da ne kazem da bi tih 100.000 uticalo na u prosjeku 4 osobe,pa je to onda 400.000 ljudi koji su informisani,osvijesteni o tome kako bi sistem trebao da funkcionira. Ja sad imam 10 ideja za firmu/business koji bi se mogao napraviti u BiH i sigrno biti uspjesan, jer vani vec funkcionise, a tako sigurno i vecina drugih koji su bili vani.

Kako stimulirati povratak - prvo instutucije moraju pozvati (politicari) tj. staviti na dnevni red drustva onda napraviti projekti, organizacije, institucije koji ce to imati za cilj.

Inace IOM (international organisation for migration) je imala par projekata privremenog povratka dijaspore koji su bili dosta uspjesni.

Elem, autor teme, kada budes htio da se vratis - nesto pokusas u business smislu slobodno se javi, ja cu ti pomoci sto god budem mogao. I samo naprijed.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

graue_maus

#119 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by graue_maus » 11/06/2012 15:28

hAZNADAR wrote:Dijaspora se nece vracati, vracanje je bilo 90-tih, - danas se moze samo preseliti, isto kao sto bi preselili u Hrvatsku napr. - eto usporedbe radi kao mjesto istog ili slicnog jezika.
:thumbup: svaka cast za realno gledanje , mama mi se vratila u bosnu prije 3 godine, zena sa 70 godina , ono da umre u svojoj zemlji i na svom ...znaci ima svoju kucu i penziju , plus djeca salju ...nije ovisna ni o kome , pokretna , radi svoju bascu ...a ovi ispada i prepucavanja na tone strah me je nazvati , neznam sta bi joj rekla ...jer uvijek se novi ispadi dogadjaju i sto je najgore ja joj nemogu pomoci samo se nasikiram ...

hAZNADAR

#120 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by hAZNADAR » 11/06/2012 15:50

zlajaBHF wrote:
Nece ni meni, odrvenio sam odavno na mnogo toga - ali smetalo bi mi da mi djeca prolaze kroz ponizenja i nepravdu samo zbog porijekla. Ako imas djecu - znas na sta mislim.

zlajaBHF

#121 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by zlajaBHF » 11/06/2012 15:54

hAZNADAR wrote:
zlajaBHF wrote:
Nece ni meni, odrvenio sam odavno na mnogo toga - ali smetalo bi mi da mi djeca prolaze kroz ponizenja i nepravdu samo zbog porijekla. Ako imas djecu - znas na sta mislim.
Naravno da nebi na to pristao, ali prvenstveno sam mislio na povratak u BiH kao drzavu, a ne odredjene gradove i podrucja.

Ali razumijem na sta mislis...

kojeime

#122 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by kojeime » 11/06/2012 16:43

Za povretak dijaspore ne znam, ali za zaustavljanje odlaska mladih bi se mozda nesto i moglo uraditi. Prva stvar je zaposljavanje. E, sada, vecina ce reci plate. Medjutim, mislim da nije bas tako. Mnogo anketa je radjeno po svijetu i uglavnom su odgovori da su visine plata izmedju 3. i 6. mjesta na listama prioriteta anketiranih. Znaci, ako bi se ljudi osjecali prijatno u mjestima u kojima zive, na radnom mjestu, ako bi osjecali da ih se postuje i ne pravi budalama, visine plate ne bi bile prioritet. Bolje je imati platu od 500 KM i moci je potrositi uzivajuci sa porodicom i prijateljima nego imati platu 1000 KM a nemati vremena da je potrosis. A kada odes na neki salter ili kod doktora ili slicno da te ne omalovazavaju.

Ako se ne moze obezbijediti standard to jeste novac jer smo siromasni, da barem u tom siromastvu zivimo kao ljudi. To bi bio nacin da se pokusaju zadrzati mladi.

Gray

#123 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Gray » 11/06/2012 17:06

Henry Chinaski wrote:
Micaha wrote: Da dode ne znam kakav strucnjak, ne znam kakav doktor, recimo za srce. Ono, covjek vraca iz mrtvih. Umjesto da se salje u Svicu i placaju operacije po sto hiljda maraka, covjek to u Zenici radi. Hoce li ga radni kolega docekat rasirenih ruku? Nece brato. Jasta vec nece. Uzeo mu mjesto glavnog hirurga, sad ga nigdje nema, povalice ga gdje stigne:
Zato se i moraju žrtvovati (pogledaj tekst). Ne govorim o tome da nam odmah pretvore život u pjesmu svojim znanjem ali što više raste masa školovanih, građanski i politički osviještenih stanovnika, tako će opadati broj primitivnih, moralno i intelektualno inferiornih nepismenjakovića. Jedan čovjek jedan glas. Tako se mijenja stanje u državi, a ne da dođu stručnjaci iz dijaspore, uzmu posao ovdašnjim stručnjacima i, za mjesec dana, mi Švicarska.

Demokratski svjesni ljudi neće glasati za sirovimu zato što jebe novinarima sve po spisku (kao što sad većina hoće) i znaće kazniti na izborima onog ko je zaslužio kaznu. Ova kritična masa koju sad imamo, to nije u mogućnosti. I planski nas se drži u stanju nepismenosti.

To je malo previše očekivati. Zašto bi se neko žrtvovao? Ja prvi neću da se žrtvujem i neću da trošim svoju mladost na nekakvo žrtvovanje za druge. Možda je sebično, ali tako je.

I nije stvar ni posla ni para, ja sam imao posao čim sam završio faks, bio je ok plaćen s obzirom da je prvi posao, radio sam relativno zanimljive stvari, super bio sa kolegama... i ako se budem vratio vjerovatno ću uspjeti da nađem dobar posao, ali nije stvar ni u poslu ni u parama, nego ut ome što je BiH bolesno društvo koje se neće uskoro popraviti i u kojem ja ne želim da živim i u kojem ja ne mogu da ostvarim svoje ambicije. Zato se nadam da ću otići i da ću dolaziti samo na godišnji odmor. Nemam namjeru da se žrtvujem za bilo koga osim za svoju porodicu i/ili prijatelje ako nekada zatreba.

muzicar_iz_parka

#124 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by muzicar_iz_parka » 11/06/2012 19:26

kojeime wrote:Za povretak dijaspore ne znam, ali za zaustavljanje odlaska mladih bi se mozda nesto i moglo uraditi. Prva stvar je zaposljavanje. E, sada, vecina ce reci plate. Medjutim, mislim da nije bas tako. Mnogo anketa je radjeno po svijetu i uglavnom su odgovori da su visine plata izmedju 3. i 6. mjesta na listama prioriteta anketiranih. Znaci, ako bi se ljudi osjecali prijatno u mjestima u kojima zive, na radnom mjestu, ako bi osjecali da ih se postuje i ne pravi budalama, visine plate ne bi bile prioritet. Bolje je imati platu od 500 KM i moci je potrositi uzivajuci sa porodicom i prijateljima nego imati platu 1000 KM a nemati vremena da je potrosis. A kada odes na neki salter ili kod doktora ili slicno da te ne omalovazavaju.

Ako se ne moze obezbijediti standard to jeste novac jer smo siromasni, da barem u tom siromastvu zivimo kao ljudi. To bi bio nacin da se pokusaju zadrzati mladi.
Ko to može uživati sa 500 KM u ovoj državi, kada pogledaš troškove života???
Činjenica je da nema sredine koja ima isključivo pozitivne osobine bez mana, ali između dvije loše većina će izabrati onu manje lošu. Nažalost BiH spada u poređenju sa većinom boravištva dijaspore (ako izuzmemo uži region) u sredine sa puno mana, pa čak ni međuljudski odnosi unutar jednog istog naroda nisu na prihvatljivom nivou.

harisl

#125 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by harisl » 11/06/2012 19:43

madner wrote:
Micaha wrote:
Ne moze BMW, ali moze firmu koja ce BMW izrucivat, lupam filtere. BMW dobro, njemu dobro, raja dobije posao i opet mu niko nece nista reci.

Potenciram ovdje da dijaspora treba pokrenuti privatni biznis, imaju veliku prednost i tu vidim mogucnost za povratak.
A ne mora ni to. Dobar inzinjer, ako vec nema mjesta u firmi, se uvijek moze baviti konsultantskim poslom. Pa prodavati znanje po 10x vecoj cijeni toj istoj firmi... Znaci moze sam...

Post Reply