Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Locked
Srebrenicanin

#1 Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Srebrenicanin » 24/10/2012 07:03

Dnevni Avaz javlja da koalicija nevladinih organizacija (Bosnjacki pokret ravnopravnosti naroda i jos 20-ak organizacija):

"Pozvali su na spriječavanje podjele Bošnjaka na Bosance, Hercegovce i Muslimane s velikim, ili malim početnim slovom, ocjenivši to zamkom kojom se pokušava falsificirati stvarni broj Bošnjaka u BiH, te podsjećajući na dugu povijest osporavanja/negiranja odrednice Bošnjak, odnosno pripadnosti bošnjačkom narodu." http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... ionalnosti

Bosnjacki pokret za ravnopravnost naroda tvrdi da je ovaj popis stanovnistva "vazniji od izbora" i to je istina. http://bosnjacki-pokret.org/naucna-konf ... dentiteta/ “Po njemu će se mjeriti da li je uspio projekat kojeg zagovaraju Milorad Dodik i drugi srpski nacionalisti da je RS isključivo vlasništvo sprskog naroda,”

Prema Dnevnom Avazu, drugi clanak, kaze se da "prema utvrđenim modalitetima, veliki broj Bošnjaka u BiH bi predstojećim popisom, zahvaljujući prvenstveno svojoj neupućenosti, ali i tradicionalnim strahovima od ličnog identificiranja, mogao lako postati "ostali". http://www.avaz.ba/vijesti/teme/neznanj ... i-u-ostale

Svaka cast nasim komsijama Srbima i Hrvatima koji se ne dijele. Svaka im cast sto znaju ko su i sta su. Ali sram neka je nas sto ovo radimo od sebe. Isti narod, a podjele. Sto god nas je manje i sto god se vise dijelimo, time sve vise slabimo ocuvanje Bosne i Hercegovine i sebe stavljamo u poziciju da od jedva 33% teritorija koji drzimo Daytonskim ugovorom smanjimo svoj teritorij na jos manju fildzan drzavu, jer ce nas jos manje biti zbog toga sto se samovoljno stavljamo u kategoriju "Ostalih."

Slabiji Bosnjaci, Slabija BiH, ili Velika Srbija i Velika Hrvatska. Eno predsjednik Nikolic je danas izjavio, a preneseno je u Nezavisnim, citiram: "Bosna polako nestaje pred našim očima". I on vidi da se dijelimo, pa izgleda da i njemu nase podjele idu na ruku.

Kako sprijeciti raskol Bosnjaka na Bosance, Hercegovce, Muslimane, i slicne varijacije?
Last edited by Srebrenicanin on 24/10/2012 07:16, edited 2 times in total.

HiperKliker

#2 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by HiperKliker » 24/10/2012 07:15

Valjda Kako sprijeciti raskol Bosanaca na Bosnjake, Hercegovce, Muslimane, i slicne varijacije?

BOGUS

#3 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by BOGUS » 24/10/2012 07:17

Kako sprijeciti raskol Bosnjaka na Bosance, Hercegovce, Muslimane, i slicne varijacije?[/quote]
Kako zaustaviti Bosnjake da me osporavaju kao Bosanca?

Srebrenicanin

#4 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Srebrenicanin » 24/10/2012 07:18

HiperKliker wrote:Valjda Kako sprijeciti raskol Bosanaca na Bosnjake, Hercegovce, Muslimane, i slicne varijacije?
Pa tebi da je da se sa mnom nadgovaras. Tema je Kako sprijeciti raskol Bosnjaka na popisu 2013, a ti izvrces temu jer ne vidis opasnost ovakvih besmislenih izjava i ovakvog izjasnjavanja za ocuvanje teritorijalnog integriteta BiH i za gubitak etnickog teritorija koje Bosnjaci drze i koji bi mogli raskolom i podjelama izgubiti.

Ili ti mozda zelis da se to desi, jer si mozda Srbin ili Hrvat iza nick-a.
Ili si mozda sovinista koji bi zelio da Bosnjaci nestanu.

Srebrenicanin

#5 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Srebrenicanin » 24/10/2012 07:20

BOGUS wrote:Kako zaustaviti Bosnjake da me osporavaju kao Bosanca?
Kakav Bosanac? Mi smo Bosnjaci od pamtivjeka.
Zamisli da se Srbi izjasnjavaju kao Srbijanci i Pravoslavci.
Ili da se Hrvati izjasnjavaju kao Katolici, Hercegovci, ili Hrvacani.

Pa to nema nikakvog smisla.

Vi koji ovdje forsirate da se mi dijelimo na ove i one, vi koji forsirate "bosanstvo" itd, vi ste vjerovatno Srbi i Hrvati koji se krijete iza nick-ova i neupucene Bosnjake pokusavate da prevedete zedne preko vode. Uspjelo vam je jedanput-dvaput, ako vam uspije treci put, to je nasa sramota.

HiperKliker

#6 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by HiperKliker » 24/10/2012 08:26

Srebrenicanin wrote:
HiperKliker wrote:Valjda Kako sprijeciti raskol Bosanaca na Bosnjake, Hercegovce, Muslimane, i slicne varijacije?
Pa tebi da je da se sa mnom nadgovaras. Tema je Kako sprijeciti raskol Bosnjaka na popisu 2013, a ti izvrces temu jer ne vidis opasnost ovakvih besmislenih izjava i ovakvog izjasnjavanja za ocuvanje teritorijalnog integriteta BiH i za gubitak etnickog teritorija koje Bosnjaci drze i koji bi mogli raskolom i podjelama izgubiti.

Ili ti mozda zelis da se to desi, jer si mozda Srbin ili Hrvat iza nick-a.
Ili si mozda sovinista koji bi zelio da Bosnjaci nestanu.
Ma hocu da kazem da je Bosanac i Bosnjak jedno te isto. Ako Srbi i Hrvati misle da je Bosnjak Musliman onda nek tako i misle i nek se izjasnjavaju kako oni hoce. Nije im niko kriv sto neznaju historiju Bosne i uce Istoriju ili povjest susjednih drzava.Kako god da se Bosnjaci ili Bosanci izjasne opet ce ih bit vecina u odnosu na te nove nazive za Bosanske ili Bosnjacke Katolike i Pravoslavce kao sto su npr: Hrvat,Srbin.

Sezam

#7 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Sezam » 24/10/2012 08:30

Vidim ne ubrajas Srbe i Hrvate u Bosance.

Sve si rekao ovim postom.

Bosnjak je jedino ispravno.

kuda dalje?

#8 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by kuda dalje? » 24/10/2012 08:34

Kada nebude vise Bosnjak=Musliman, jer meni je islam kao relgija totalna lakrdija i glupost te sama cinjenica da cu automatski biti svrstavan u Muslimane ako se izjasnjim kao Bosnjak je razlog sto se nikad necu tako izjasnjavati.

Sezam

#9 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Sezam » 24/10/2012 08:35

kuda dalje? wrote:Kada nebude vise Bosnjak=Musliman, jer meni je islam kao relgija totalna lakrdija i glupost te sama cinjenica da cu automatski biti svrstavan u Muslimane ako se izjasnjim kao Bosnjak je razlog sto se nikad necu tako izjasnjavati.
Koga cekas da to odredi?

To jarane moras sam sa sobom.

Ja sam Bosnjak, a nisam musliman.

UbačeniElement

#10 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by UbačeniElement » 24/10/2012 08:36

neka mi pametni pokretač teme objasni kako ćeš zabranit ljudima da se izjasne onako kako oni žele??Pa to je osnovno ljudsko pravo i sloboda,neće mi valjda sda i reis određivat ko sam i šta sam i kako ću sebe zvat,evo jarane meni je ime fatmir a pisat ću se ne kao bošnjak ili bosanac i slično već musliman,pa kome smeta eto ga tamo.

Black swan
Been thanked: 1 time

#11 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Black swan » 24/10/2012 08:36

Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013??

prestanete uvjeravati srbe i hrvate da su bosanci i hercegovci
:D

ko drugom jamu kopa sam u nju pada

ne fakat ozbiljno... svi smo bosanci i hercegovci koji smo ovdje rođeni i tako to :D ali nismo prošli renesansu i doba kad su se formirale nacije pa je kod nas taj proces malo zakasnio :D i t d bla bla

ekonomija :D

vanzemaljac

#12 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by vanzemaljac » 24/10/2012 08:36

Bosnjaci ce se samodesetkovati na ovom popisu. Jedan dobar procenat ce nakon popisa biti svrstan u "ostale" i tako ce ukupna snaga bosnjaka biti umanjena. Podijelit cemo se na bosance, bosnjake, muslimane, neopredijeljene..., i tako cemo oslabiti i sebe i drzavu. Sa druge strane srbi i hrvati ce biti hegemonizovani vise nego ikada prije.

Sezam

#13 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Sezam » 24/10/2012 08:38

UbačeniElement wrote:neka mi pametni pokretač teme objasni kako ćeš zabranit ljudima da se izjasne onako kako oni žele??Pa to je osnovno ljudsko pravo i sloboda,neće mi valjda sda i reis određivat ko sam i šta sam i kako ću sebe zvat,evo jarane meni je ime fatmir a pisat ću se ne kao bošnjak ili bosanac i slično već musliman,pa kome smeta eto ga tamo.
Sta kao musliman, nacionalnost? :roll:

Al u jednom si u pravu, niko nema pravo nametati ljudima kako ce se izjasnjavati. To sto ljudi ne vide kakve ce posljedice takvog izjasnjavanja biti, o tome cemo kad nas opali po glavi.
Last edited by Sezam on 24/10/2012 08:41, edited 1 time in total.

vanzemaljac

#14 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by vanzemaljac » 24/10/2012 08:39

kuda dalje? wrote:Kada nebude vise Bosnjak=Musliman, jer meni je islam kao relgija totalna lakrdija i glupost te sama cinjenica da cu automatski biti svrstavan u Muslimane ako se izjasnjim kao Bosnjak je razlog sto se nikad necu tako izjasnjavati.

A sta je problem ako te neko kao bosnjaka svrsta u muslimane? Je li se ti stidis/bojis svoga identiteta?

Zamislite situaciju da se hrvati i srbi tako ne izjasne da neko ne bi pomilio da su katolici odnosno pravoslavci.

UbačeniElement

#15 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by UbačeniElement » 24/10/2012 08:43

jarane ja sam musliman i rodio se kao takav živim ovde,kakav bošnjak to je izmišljotina alijina i amerikanaca jer ga je bilo stid što je musliman pa okreno bošnjak,BOŠNJAK je prezime i ima srba i hrvata i muslimana sa tim prezimenom,zato ako nekoga vrijeđa musliman njegova stvar,meni moje vama vaše

Atridij

#16 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Atridij » 24/10/2012 08:44

BOGUS wrote:Kako sprijeciti raskol Bosnjaka na Bosance, Hercegovce, Muslimane, i slicne varijacije?
Kako zaustaviti Bosnjake da me osporavaju kao Bosanca?[/quote]

Bosanac je regionalna odrednica koja je odvojena od etničke npr. možeš biti Bosanski Srbin/Poljak/Rus, ali ne Bošnjački Srbin/Hrvat/Slovenac. Ista stvar sa Srbijancem i Srbinom, možeš imati Srbijanske Bošnjake/Hrvate/Albance itd.

Samo balije i ostatci Titinih pionira prave od nacije termin za pripadnika vjere i regije.

ImageImageImageImageImage

mekaba

#17 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by mekaba » 24/10/2012 08:44

UbačeniElement wrote:neka mi pametni pokretač teme objasni kako ćeš zabranit ljudima da se izjasne onako kako oni žele??Pa to je osnovno ljudsko pravo i sloboda,neće mi valjda sda i reis određivat ko sam i šta sam i kako ću sebe zvat,evo jarane meni je ime fatmir a pisat ću se ne kao bošnjak ili bosanac i slično već musliman,pa kome smeta eto ga tamo.
Najbolje ko medjed.

mO k3
Has thanked: 897 times
Been thanked: 536 times

#18 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by mO k3 » 24/10/2012 08:47

Kako ce se bosanski srbi i hrvati izjasniti ??? Sigurno nece bosanci ....Dok ce ludi bosnjo kao i prije ja sam jugosloven reci

Atridij

#19 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Atridij » 24/10/2012 08:48

Ne smeta to brate nikom, pogotovo Hrvatima i Srbima kad otmu nekoliko Bošnjačkih općina zbog retardacije balija i pionira.

tarpi80

#20 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by tarpi80 » 24/10/2012 08:50

Vojislav šešelj "Muslimani su verska grupa bez teritorije". Krilatica kojom se vodio Ratko Mladić tokom agresije na BiH. Važnost izjašnjavanja kao Bošanjaci je upravo u povezivanju identiteta sa teritorijim Bosne i Hercegovine. Ako to ne shvatamo onda i ne zaslužujemo bolju budućnost (bez stranačkog prizvuka :lol: ).

Atridij

#21 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Atridij » 24/10/2012 08:52

Sezam wrote:
Vidim ne ubrajas Srbe i Hrvate u Bosance.

Sve si rekao ovim postom.

Bosnjak je jedino ispravno.
+1 Image

Comrad

#22 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Comrad » 24/10/2012 09:00

Sve si ti fino to napisao, samo je problem sto si pomijesao pojam religije, naroda i nacionalnosti.

Mislim, boli mene briga pisi se ako hoces i kao marsovac, nego samo se svaki dan zacudim koliko imamo neobrazovanog i neupucenog naroda. U 21. vijeku, i onda se cudimo sto smo na samom dnu. :roll:

kuda dalje?

#23 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by kuda dalje? » 24/10/2012 09:07

Sezam wrote:
Koga cekas da to odredi?

To jarane moras sam sa sobom.

Ja sam Bosnjak, a nisam musliman.
Pa necekam nikoga. To je upravo poenta. Bosnjak ce uvijek biti jednako Musliman, zato ja niti jesam niti cu ikad biti Bosnjak.

Atridij

#24 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Atridij » 24/10/2012 09:10

kuda dalje? wrote: Pa necekam nikoga. To je upravo poenta. Bosnjak ce uvijek biti jednako Musliman, zato ja niti jesam niti cu ikad biti Bosnjak.
Crveno sunce moje, jel ti isto izjednačavaš Srbin=Pravoslavac i Hrvat=Katolik?

Ili je to samo rezervisano za Bošnjake?

kuda dalje?

#25 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by kuda dalje? » 24/10/2012 09:20

Atridij wrote:
kuda dalje? wrote: Pa necekam nikoga. To je upravo poenta. Bosnjak ce uvijek biti jednako Musliman, zato ja niti jesam niti cu ikad biti Bosnjak.
Crveno sunce moje, jel ti isto izjednačavaš Srbin=Pravoslavac i Hrvat=Katolik?

Ili je to samo rezervisano za Bošnjake?
Ja neizjednacavam, ali drustvo u BiH da. Od kulture, obrazovanja, politike i svega ostalog. Bosnjacka politka u BiH je muslimanska politika i apsolutno ne radi u mom interesu niti ima ikakve veze s onim kako se ja osjecam.

eh da je ovo drustvo i blizu onako kako ja mislim da bi trebalo biti, gdje mi bili :D

Locked