Kako se izdaje knjiga?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#1 Kako se izdaje knjiga?

Post by ljuspica »

Zanimaju me koraci..dakle-napise se roman (ne edukacijska/skolska knjiga vec roman), i onda sta dalje? Kome se obratiti? Da li se direktono obracam kuci koja stampa knjigu ili idem korak po korak (kome prvom da se obratim?) i koji su to koraci? Tnx
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#2 Re: Kako se izdaje knjiga?

Post by gagy06 »

Mislim da trebas da imas najmanje 3 recenzije ( nekih "strucnjaka") pa onda prijavis u NUBBiH pa dobijes neki broj, onda mozes u stampu i knjiga je u evidenciji biblioteke. Druga opcija je da sam sve financiras, stampu i distribuciju. Pod distribucijom mislim da hodas okolo sa svojim knjigama i da ih nudis bibliotekama, nekim ustanovama itd. Treca, malo vjerovatna opcija je da nadjes izdavaca koji sve odradi za tebe sto je malo vjerovatno ako si nepoznat i u pitanju je prva knjiga. Neko mora da ti kaze valja li to ili nevalja ( mada je i to relativno). Mozes da trazis i sponzore za stampanje. Ja znam jednog (vec je 10 godina u penziji) koji trazi sponzora vec 15 godina da izda zbirku poezije.
Zavisi i o cemu pises o romanu. Ako je borba nasih protiv njihovih ( pa makar i u metafizickom smislu) velike su sanse da nadjes sponzora (neke firme koje ce da ti pokriju troskove stampe). Ako rijesis stampu onda je lakse naci izdavaca. Eto....
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#3 Re: Kako se izdaje knjiga?

Post by ljuspica »

gagy06 wrote:Mislim da trebas da imas najmanje 3 recenzije ( nekih "strucnjaka") pa onda prijavis u NUBBiH pa dobijes neki broj, onda mozes u stampu i knjiga je u evidenciji biblioteke. Druga opcija je da sam sve financiras, stampu i distribuciju. Pod distribucijom mislim da hodas okolo sa svojim knjigama i da ih nudis bibliotekama, nekim ustanovama itd. Treca, malo vjerovatna opcija je da nadjes izdavaca koji sve odradi za tebe sto je malo vjerovatno ako si nepoznat i u pitanju je prva knjiga. Neko mora da ti kaze valja li to ili nevalja ( mada je i to relativno). Mozes da trazis i sponzore za stampanje. Ja znam jednog (vec je 10 godina u penziji) koji trazi sponzora vec 15 godina da izda zbirku poezije.
Zavisi i o cemu pises o romanu. Ako je borba nasih protiv njihovih ( pa makar i u metafizickom smislu) velike su sanse da nadjes sponzora (neke firme koje ce da ti pokriju troskove stampe). Ako rijesis stampu onda je lakse naci izdavaca. Eto....
Hvala gagy06..pa ima tu svega, u pocetku sasvim malo rata-covjek opsiju svoj zivot i sve kako je bilo, ali rata ima sasvim malo,....no, ne znam ako naglasim da je u pitanju RVI ima li tada nekog popusta?
User avatar
Truba
Posts: 81765
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Kako se izdaje knjiga?

Post by Truba »

Tri marke puta tiraz plus stoja za grafiku
Ako ces sam biti lektori urednik


Nadji sam uvodnicara i recenzenta
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#5 Re: Kako se izdaje knjiga?

Post by Donnie Smith »

Nazovi Mustafu Smajlovića, on će ti sve završiti, od recenzije, lektorisanja, pravnih caka, mislim administrativnih, promocija - sve. Uradio je to za jedno tristotinjak anonimusa, i tebi će. O cijeni, direktno s njim. Broj tel - na PP. Tako će te doći najjeftinije, a sad, kvalitet ti vidi, ocijeni...
Post Reply