Kako se boriti protiv malogradjanstine

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

gold'n'brown
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

#1 Kako se boriti protiv malogradjanstine

Post by gold'n'brown » 07/05/2007 09:02

U subotu navece zgadio mi se zivot kad sam proso kroz grad. Debilni motoristi se izivljavaju sa motorima po gradu, grupa kockastoglavih
idiota dobacuje, nekakvi debili divljaju po tramvaju.
Posto svi znamo kakvo je stanje, mozemo li kao pojedinci uraditi ista na urbanizaciji "gradjana" Sarajeva? Meni se moj grad poceo gaditi.

*mima*

#2 Re: Kako se boriti protiv malogradjanstine

Post by *mima* » 07/05/2007 09:07

gold'n'brown wrote:U subotu navece zgadio mi se zivot kad sam proso kroz grad. Debilni motoristi se izivljavaju sa motorima po gradu, grupa kockastoglavih
idiota dobacuje, nekakvi debili divljaju po tramvaju.
Posto svi znamo kakvo je stanje, mozemo li kao pojedinci uraditi ista na urbanizaciji "gradjana" Sarajeva? Meni se moj grad poceo gaditi.
Naravno da se ne moze nista ucinit............na zalost...... :sad:

in medias res

Post by in medias res » 07/05/2007 09:17

meni se moj grad davno poceo gaditi, tako da sve manje izlazim.....
gdje god se okrenem, samo se nerviram :shock: fuj!

amrino

Post by amrino » 07/05/2007 09:30

ma nije samo kod nas takva situacija...malogradjanstine ima u svakom cosku zemaljske kugle...Mi samo trebamo pokusati ostati dosljedni sebe- pocevsi od banalnih stvari kao sto su: odbiti izaci na mjesto na kojem se pustaju narodnjaci- platiti za odjevni predmet ili naocale malo bogatstvo samo zbog toga sto je to u modi...i laganine...s bismiletom sve ce izaci na dobro :D

funaki

Post by funaki » 07/05/2007 09:41

amrino wrote:ma nije samo kod nas takva situacija...malogradjanstine ima u svakom cosku zemaljske kugle...Mi samo trebamo pokusati ostati dosljedni sebe- pocevsi od banalnih stvari kao sto su: odbiti izaci na mjesto na kojem se pustaju narodnjaci- platiti za odjevni predmet ili naocale malo bogatstvo samo zbog toga sto je to u modi...i laganine...s bismiletom sve ce izaci na dobro :D
Allah te nagradio!!! :D

:thumbup:

tempora

Post by tempora » 07/05/2007 10:24

Bilo bi dobro prvo definisati rijec malogradjanstina? Jer kako mi se cini iz amrinog primjera, malogradjanstina nije za svakoga isti pojam?
Ja pod malogradjanstinom podrazumijevam nedostatak civilne solidarnosti a u to ipak ne podrazumijevam odabir u nacinu oblacenja te muzici, vec u ponasanju na javnom polju, kao sto je nedostatak elementarnih osnova kulture, neprihvatanje sugradjana kao ravnopravnih individua i apsolutno nepostojanje misli da se licni interesi podrede koklektivnima :tramvaj/ulica/prodavnica/komsiluk/javna ustanova/otudjivanje privatne svojine i sl.
Boriti se mozes, kroz licni primjer, ali treba znati, kao sto rekoh, sta malogradjanstina podrazumijeva.A kod nas ona cesce podrazumijeva misao licnih vrijednosti nego pravila civilne solidarnosti.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 07/05/2007 10:30

Da nije sve tako crno - vidjeh juce u traJVanu (lazem, prekjuce) kada srednjoskolka ustade i ustupi mjesto starijem ciki koji je usao u tramvaj :D

gold'n'brown

Post by gold'n'brown » 07/05/2007 10:54

tempora wrote:Bilo bi dobro prvo definisati rijec malogradjanstina? Jer kako mi se cini iz amrinog primjera, malogradjanstina nije za svakoga isti pojam?
Ja pod malogradjanstinom podrazumijevam nedostatak civilne solidarnosti a u to ipak ne podrazumijevam odabir u nacinu oblacenja te muzici, vec u ponasanju na javnom polju, kao sto je nedostatak elementarnih osnova kulture, neprihvatanje sugradjana kao ravnopravnih individua i apsolutno nepostojanje misli da se licni interesi podrede koklektivnima :tramvaj/ulica/prodavnica/komsiluk/javna ustanova/otudjivanje privatne svojine i sl.
Boriti se mozes, kroz licni primjer, ali treba znati, kao sto rekoh, sta malogradjanstina podrazumijeva.A kod nas ona cesce podrazumijeva misao licnih vrijednosti nego pravila civilne solidarnosti.
Vjeruj mi sve to ide jedno s drugim. Muzika uglavnom ide zajedno sa opstom kulturom. Kazem uglavnom, naravno ima izuzetaka. Vulgarno obucena osoba je rijetko i kulturna.

tempora

Post by tempora » 07/05/2007 11:17

gold'n'brown wrote:
tempora wrote:Bilo bi dobro prvo definisati rijec malogradjanstina? Jer kako mi se cini iz amrinog primjera, malogradjanstina nije za svakoga isti pojam?
Vjeruj mi sve to ide jedno s drugim. Muzika uglavnom ide zajedno sa opstom kulturom. Kazem uglavnom, naravno ima izuzetaka. Vulgarno obucena osoba je rijetko i kulturna.
Ne bih se slozila sa tobom jer prvenstveno ne znam sta podrazumijevas pod vulgarnom odjecom :? a zatim mi se cini, da mi vrlo rado sud o drugima predajemo pogledu. :shock:

DaysleepeR
Been thanked: 4 times

Post by DaysleepeR » 07/05/2007 11:30

Glasati na izborima za ljude cija prica ima smisla i cija obecanja ne granice sa naucnom fantastikom.

Poci od sebe u svakom postupku koji nam smeta kod drugih.

Biti generalno manje agresivan i nervozan u kontaktu sa ljudima (posebno u saobracaju).

Manje boraviti u gradu, a sto vise u prirodi.

Jednom mjesecno obici mjesta na kojima zive ljudi na rubu egzistencije i nauciti biti sretan sa onim sto imas.

Pokusati otici na putovanje u neki od gradova EU i prosetati dijelom u koji turisti inace ne zalaze i vidjeti da i EU ima zakrpe na cestama, smece po ulicama, pse lutalice, prosjake, glasne motore, celave tipove i sl..

tempora

Post by tempora » 07/05/2007 11:38

DaysleepeR wrote:Glasati na izborima za ljude cija prica ima smisla i cija obecanja ne granice sa naucnom fantastikom.

Biti generalno manje agresivan i nervozan u kontaktu sa ljudima (posebno u saobracaju).

Jednom mjesecno obici mjesta na kojima zive ljudi na rubu egzistencije i nauciti biti sretan sa onim sto imas.

Pokusati otici na putovanje u neki od gradova EU i prosetati dijelom u koji turisti inace ne zalaze i vidjeti da i EU ima zakrpe na cestama, smece po ulicama, pse lutalice, prosjake, glasne motore, celave tipove i sl..

Odlican prijedlog!

chuchumbamayumbe
Been thanked: 1 time

Post by chuchumbamayumbe » 07/05/2007 11:39

Dovoljno mi je da pogledam sa prozora i vidim svo ovo smeche po travnjaku, parkirane automobile na djecjem igralistu, cirkus na svakom koraku.
Meni se moj rodni grad, NAZALOST, odavno poceo gaditi.
"Lijepo je zivjeti ovdje", al u qrcu!

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 07/05/2007 12:02

chuchumbamayumbe wrote:Dovoljno mi je da pogledam sa prozora i vidim svo ovo smeche po travnjaku, parkirane automobile na djecjem igralistu, cirkus na svakom koraku.
Meni se moj rodni grad, NAZALOST, odavno poceo gaditi.
"Lijepo je zivjeti ovdje", al u qrcu!
E pa za to nije kriva malogradjanstina nego aktuelna vlast.
Sve dok narod bude glasao za politicare sa SF izjavama a mladi pili kafe na dan izbora nek se i guse u smecu.

I prije se bacalo smece svugdje, ali su bile sluzbe koje su to smece kupile a vjeruj mi da se manje novca izdvajalo.

Nikad nije direktor Rad-a vozio auto od 70000 KM kao sto ga vozi aktuelni direktor, nego je Rad bio dno dna, ali su morali radit.

Ujedno mi pade jos jedna

- poraditi na licnom informisanju i opštem znanju.
- znaj na koga se treba zalit prije nego sto se pocnes zalit

debela

Post by debela » 07/05/2007 12:12

ooo bacanje smeca je itekako malogradjanstina, nedostatak kucnog odgoja i kulture stanovanja. nema to veze sa vlascu. ono sto poneses iz kuce ces primjenjivati na bilo kojem terenu, pod bilo cijom vladavinom.

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 07/05/2007 12:14

kada se novi stanovnik prijavi na novu adresu u novi grad u Njemackoj dobije pisamce u kojem se obavijestava da tog i tog datuma ima prijem u gradskoj vijecnici. I kada dodje u vijecnicu prvo odslusa predavanje o historiji grada u koji se doselio, onda ima kruzno razgledanje i na kraju se svi vrate u vijecnicu gdje osoba iz opcine objasnjava kako se treba ponasati u njihovom gradu. Tu se mogu postaviti pitanja i slicno. Poseban akcent je na razdvajanju smetlja, galami samo do 22 sata i parkiranju. Pitam se zasto se u Sarajevu ne radi slicno? Zasto se ne skupe svi novopridosli u grad i ne odrzi im se predavanje kako se treba ponasati u Sarajevu?

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 07/05/2007 12:16

DaysleepeR wrote:Glasati na izborima za ljude cija prica ima smisla i cija obecanja ne granice sa naucnom fantastikom.

glasala na izborima za rodjenog Sarajliju, ne znam je li dobio 0,5% glasova :(

tempora

Post by tempora » 07/05/2007 12:28

basta sljezove boje wrote:kada se novi stanovnik prijavi na novu adresu u novi grad u Njemackoj dobije pisamce u kojem se obavijestava da tog i tog datuma ima prijem u gradskoj vijecnici. I kada dodje u vijecnicu prvo odslusa predavanje o historiji grada u koji se doselio, onda ima kruzno razgledanje i na kraju se svi vrate u vijecnicu gdje osoba iz opcine objasnjava kako se treba ponasati u njihovom gradu. Tu se mogu postaviti pitanja i slicno. Poseban akcent je na razdvajanju smetlja, galami samo do 22 sata i parkiranju. Pitam se zasto se u Sarajevu ne radi slicno? Zasto se ne skupe svi novopridosli u grad i ne odrzi im se predavanje kako se treba ponasati u Sarajevu?
Ti pricas o Njemackoj! :) Tik uz Njemacku, holandski gradovi vrve od prljavstine, smeca, letecih objekata, krntija, izbacivanja i ciscenja kaveza kroz prozore, susenja vesa po haustorima, drzanjem smrdljivih cipela ispred vrata, pranjem i usisavanje automobila ispred haustora itd itd itd.Eh ta Njemacka! :)

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 07/05/2007 12:42

debela wrote:ooo bacanje smeca je itekako malogradjanstina, nedostatak kucnog odgoja i kulture stanovanja. nema to veze sa vlascu. ono sto poneses iz kuce ces primjenjivati na bilo kojem terenu, pod bilo cijom vladavinom.
Slazem se, ali treba postovati cinjenicu da su u grad sisli ljudi koji nemaju gradske navike.

Isto je bilo i nakon 2 svjetskog rata ali je vlast bila uredjenija.

Dobra gradska komunalna sluzba plus kazne.

Moze neko bacit smece na travnjak ili kroz prozor ali to smece nesmije docekat jutro na tom mjestu.

Da se vratim na tvoju recenicu.
Neki dan gledam fantasticni dokumentarac "Long Way Round" o tome kako su Ewan McGregor i njegov prijatelj Charley Boorman putovali oko svijeta na motorima.
Bili su prinidjeni nociti u pustarama Mongolije gdje stotinama kilometara nema zive duse.
Kad su dosli do prvog naselja Ewan kaze kako im je najveci problem smece jer u Mongoliji nigdje nema kante za otpatke te ga moraju voziti sa sobom na ionako pretrpanim motorima.

Sve gledam pa kontam kako bi ga bosnjo hladno ostavio tamo gdje god se zaustavio...
Last edited by DaysleepeR on 07/05/2007 12:52, edited 1 time in total.

debela

Post by debela » 07/05/2007 12:46

da, redovno vidim skupine opusaka koje hajvani samo tresnu iz auta i produze dalje. to mi prvo pade na pamet sad.
ma znas sta, ja bih ga svezala, uzela one opuske i sve mu ih u usta nagurala :x stoka seljacka neosoljena :x

ovdje haira nece biti dok se diktatura ne zavede.

gold'n'brown

Post by gold'n'brown » 07/05/2007 12:47

Vecina stvari koje su recene stoje. Tacno je da svugdje ima i kulture i nekulture, ali vjerovatno ne u ovolikoj mjeri. Stoji i to da se trebamo samokorigovati, ali sve to ima male fajde. Nisam ja taj koji baca smece po ulici, koji dobacuje itd. Kada sam zeni rekao da ne istresa pepeljaru kroz prozor svog auta ona me je mrko pogledala, kada sam pitao covjeka zasto se parkira pred moju garazu ujutro kada treba da idem na posao on je rekao da je stao samo na 5 min, a kad sam ja njemu rekao da to vise ne radi, jer mi svako stane na 5 min, on je krenuo da se bije. Kako uticati na svijest ljudi, pa da njih bude stid da urade takvo nesto?

taxi_driver

Post by taxi_driver » 07/05/2007 13:09

tempora wrote:
basta sljezove boje wrote:kada se novi stanovnik prijavi na novu adresu u novi grad u Njemackoj dobije pisamce u kojem se obavijestava da tog i tog datuma ima prijem u gradskoj vijecnici. I kada dodje u vijecnicu prvo odslusa predavanje o historiji grada u koji se doselio, onda ima kruzno razgledanje i na kraju se svi vrate u vijecnicu gdje osoba iz opcine objasnjava kako se treba ponasati u njihovom gradu. Tu se mogu postaviti pitanja i slicno. Poseban akcent je na razdvajanju smetlja, galami samo do 22 sata i parkiranju. Pitam se zasto se u Sarajevu ne radi slicno? Zasto se ne skupe svi novopridosli u grad i ne odrzi im se predavanje kako se treba ponasati u Sarajevu?
Ti pricas o Njemackoj! :) Tik uz Njemacku, holandski gradovi vrve od prljavstine, smeca, letecih objekata, krntija, izbacivanja i ciscenja kaveza kroz prozore, susenja vesa po haustorima, drzanjem smrdljivih cipela ispred vrata, pranjem i usisavanje automobila ispred haustora itd itd itd.Eh ta Njemacka! :)

tebi bi bilo najbolje da preselis u njemacku.ne kontam zivis u holandiji a iz svakog posta se vidi da je ne volis.ja kad bih bio takav .odselio bih tamo gdje mislim da bi mi bilo bolje.i na kraju ja gotivim holandiju bas zato sto nije sve pod konac kao u njemackoj.

tempora

Post by tempora » 07/05/2007 13:22

taxi_driver wrote:
tempora wrote:

tebi bi bilo najbolje da preselis u njemacku.ne kontam zivis u holandiji a iz svakog posta se vidi da je ne volis.ja kad bih bio takav .odselio bih tamo gdje mislim da bi mi bilo bolje.i na kraju ja gotivim holandiju bas zato sto nije sve pod konac kao u njemackoj.
Izvini vidovita Dzemila sto te nisam prepoznala! :? Svasta si dajes za pravo! :shock:
Samo povrsan covjek moze smatrati da je kritika odraz mrznje. :zzzz:

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 07/05/2007 13:39

Urbanizacija grada je nemoguca zato sto je totalno promjenjena struktura stanovnistva.Cak za 90%.A i od ovih 10% koji su zivjeli prije rata pola njih se doselilo u Sarajevo u kasnim 80-tim godinama.Prevaspitanje je nemoguce.Bilo kaznama bilo opomenama.Tako da nam nepreostaje nista nego da gledamo gospodu kako istresaju nos na ulici,kako bacaju smece kroz prozore i kako istresaju pepeljare iz auta na trotoare. :oops:
Postali smo prava kasaba. :-?

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 07/05/2007 13:57

Patron of Formello wrote:Urbanizacija grada je nemoguca zato sto je totalno promjenjena struktura stanovnistva.Cak za 90%.A i od ovih 10% koji su zivjeli prije rata pola njih se doselilo u Sarajevo u kasnim 80-tim godinama.Prevaspitanje je nemoguce.Bilo kaznama bilo opomenama.Tako da nam nepreostaje nista nego da gledamo gospodu kako istresaju nos na ulici,kako bacaju smece kroz prozore i kako istresaju pepeljare iz auta na trotoare. :oops:
Postali smo prava kasaba. :-?
nažalost jesmo.

Ulična rasvjeta se pali tek kad padne mrak a ne prije kako je to praksa svugdje, ulice se ne metu, ne peru, naselja nisu osvjetljena, ne odvozi se smece, nema kucnog reda po zgradama, parkira se svugdje, organizovani parkinzi su "švedski sto" za provalnike jer nisu niti osigurani niti osvjetljeni, naplata je iz dzepa u dzep bez racuna ili priznanice, dzindzimindze se prodaju u glavnoj ulici kao i kojekakve krpe i piratski diskovi, sa standova tresti turbo folk, prosjaka je na svakoj raskrsnici, pola parkova je prekopano ili izrovano automobilskim tockovima, druga polovina je gradisliste za stanove, nema javnih ustanova za mlade...

List goes on and on...

Međutim, moramo svi licno poci od sebe i uciniti nesto na poboljsanju zivota u NASEM gradu a ne cekati druge da to urade.

Makar i silom.

taxi_driver

Post by taxi_driver » 07/05/2007 14:11

tempora wrote:
taxi_driver wrote:
tempora wrote: Ti pricas o Njemackoj! :) Tik uz Njemacku, holandski gradovi vrve od prljavstine, smeca, letecih objekata, krntija, izbacivanja i ciscenja kaveza kroz prozore, susenja vesa po haustorima, drzanjem smrdljivih cipela ispred vrata, pranjem i usisavanje automobila ispred haustora itd itd itd.Eh ta Njemacka! :)

Izvini vidovita Dzemila sto te nisam prepoznala! :? Svasta si dajes za pravo! :shock: Samo povrsan covjek moze smatrati da je kritika odraz mrznje. :zzzz:

odje djemila ,ali ne vidovita ,nego ona koja prati forum.ja nisam nasao ni jednu temu u kojoj si o holandiji pricala bez kritike.pa ako ti se ne svidja, ima gdje je bolje.zasto ne odes u njemacku ziviti,tamo je cistije,red i zakon se postuje a nisu ni krivi za srebrenicu.nego tamo nema socijale kao u holandiji.steta :D :D
Last edited by taxi_driver on 07/05/2007 14:14, edited 1 time in total.

Post Reply