Kako rijesiti problem pasa lutalica?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Pasiflora

Re: Kako rijesiti problem pasa lutalica?

Post by Pasiflora » 17/11/2011 15:41

Prije nekoliko dana je Refet Hadzic (mislim da se tako zove) iznio jedan zaista zanimljiv i (cini mi se) ne preskup nacin rjesavanja ovog problema. Text je bio u avazu pa ako neko ima pretplatu, molim da ga postavi...
Radi se o malim azilima, u svakoj opcini po jedan - kako sam ja shvatila - zaista nije preskupo.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 15:42

Sad što se tiče besparice, ne slažem se. Onesvjestim se plaćajući poreze i doprinose. I ako imam i ako nemam, ne pita me država. Ali, zato nemam prava ni azil za bespomoćne i osakaćene od ljudi u svakom smislu. Jer, ima puno tetića i amidžića koje moram financirati.
Dakle, rješenje je azil, donacija jednim dijelom od poreskih obveznika, ostalim dijelom od donacija i ljubitelja životinja koji bi nesebično dali bar svoj rad i brigu tamo.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 15:43

micki125 wrote:Stvar je vrlo jednostavna. Dovoljno je uvidjeti da para nema i da ih ni u skorijoj budućnosti neće biiti. kada se ovo sagleda rješenje se nameće samo.
A to je?

johnny_blazze

Post by johnny_blazze » 17/11/2011 15:43

KatarinaKosaca wrote:Sad što se tiče besparice, ne slažem se. Onesvjestim se plaćajući poreze i doprinose. I ako imam i ako nemam, ne pita me država. Ali, zato nemam prava ni azil za bespomoćne i osakaćene od ljudi u svakom smislu. Jer, ima puno tetića i amidžića koje moram financirati.
Dakle, rješenje je azil, donacija jednim dijelom od poreskih obveznika, ostalim dijelom od donacija i ljubitelja životinja koji bi nesebično dali bar svoj rad i brigu tamo.
ali koliko azil mora biti da se svi ovi psi tu smejste to nije 100-200 cuka vec su hiljade u pitanju

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 15:45

johnny_blazze wrote:ali koliko azil mora biti da se svi ovi psi tu smejste to nije 100-200 cuka vec su hiljade u pitanju
Tu se pravi studija. Nije nikad ni početa :roll: .

johnny_blazze

Post by johnny_blazze » 17/11/2011 15:47

KatarinaKosaca wrote:
johnny_blazze wrote:ali koliko azil mora biti da se svi ovi psi tu smejste to nije 100-200 cuka vec su hiljade u pitanju
Tu se pravi studija. Nije nikad ni početa :roll: .
pa imam oci vidim copore na svakom cosku,sigurno ih nije malo
edit: nisam ja protiv njih ili nesto tako, ja bi najvise volio da se nesto skonta humano pametno ovako se patimo svi skupa i mi i cuke

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 15:49

johnny_blazze wrote:pa imam oci vidim copore na svakom cosku,sigurno ih nije malo
Jah, i ???

pezzar
Has thanked: 1 time

Post by pezzar » 17/11/2011 15:52

Mislim da je rješenje sistematska kastracija i sterilizacija jadnih životinja. Tako bi za koju godinu docekali da nema ko da naslijedi postojece lutalice, a rješenje uopšte nije okrutno kao odstrijel ili tako nešto.

alibegoa
Has thanked: 6 times

Post by alibegoa » 17/11/2011 15:54

pezzar wrote:Mislim da je rješenje sistematska kastracija i sterilizacija jadnih životinja. Tako bi za koju godinu docekali da nema ko da naslijedi postojece lutalice, a rješenje uopšte nije okrutno kao odstrijel ili tako nešto.
ja vidim da bi tu bio problem ko će ih tolike hvatati, transportovati, paziti?

Karen

Post by Karen » 17/11/2011 15:55

Sterilizacija i kastracija je odlično rješenje, skupa sa azilima (i u Americi ima rok ukoliko se pas ne udomi za eutanaziju). Ali nema sluha kod nadležnih organa. Em bi veterinari imali posao, em neki ljubitelji životinja, em se životinje ne bi ovoliko patile a ni mi kad ih vidimo (koji imamo naravno osjećaja za njih). E sad, kod nas nema toliko sluha ni za udomljavanje, i to je problem.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 15:56

johnny_blazze wrote:pa imam oci vidim copore na svakom cosku,sigurno ih nije malo
edit: nisam ja protiv njih ili nesto tako, ja bi najvise volio da se nesto skonta humano pametno ovako se patimo svi skupa i mi i cuke
Zbog ovakvog i sličnih stavova živtoinje pate. Ne ubijaju ih samo zato što žele u EU, ne što su plemeniti. Pa, gospodo draga, ako želite u EU, nema priziva na ubijanje. A sve nam je tako. Policija, sudstvo, sve...
Ovo nisam htjela da ispričam, ali evo, već se počinjem nervirati sa relativizacijama, besparicama i sličnim stvarima. Neki dan sam htjela da uplatim neku siću za pregaženog psa u Semizovcu. Kako imam račun u Intessi, ne navodim svoje ime, kaže treba.. napišem ime svog psa,, kaže ne može ovako uplatnica :-? , kažem dajem donaciju za psa, i onda se glupača počne kihotati, a jedna starija do nje dobacivati kako treba davati djeci. Dakle, odmah se nađe dežurni pametnica da koju prozbori "narodnu mudrost".
Muka mi je od našeg primitivizma i takvih stvari i iskreno se divim volonterima koji to svakodnevno rade i svakodnevno se bore sa takvom gamadi .

Karen

Post by Karen » 17/11/2011 15:58

Katarina, onda si joj trebala reći da ti imaš dijete i neka mu da, pa i to uplatiš cucku. Znaš kako bi onda umukli, svi su jaki na riječima. A i što znači ako sad pomažeš psu da nisi ili nećeš nekom djetetu?

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 16:00

Karen wrote:Katarina, onda si joj trebala reći da ti imaš dijete i neka mu da, pa i to uplatiš cucku. Znaš kako bi onda umukli, svi su jaki na riječima. A i što znači ako sad pomažeš psu da nisi ili nećeš nekom djetetu?
to je kod nas ustaljen mentalitet. Da jedno isključuje drugo. Ma, muka mi je od tih i takvih i uvijek plate najnemoćniji.

Bio je moj sin sa mnom, pa je onda još počeo plakati što teta nije htjela... Kasnije je otišao muž i uplatio, mi smo oboje bili u daunu. :-?

Mr.Penguin

Post by Mr.Penguin » 17/11/2011 16:01

Image

Karen

Post by Karen » 17/11/2011 16:04

KatarinaKosaca wrote: to je kod nas ustaljen mentalitet. Da jedno isključuje drugo. Ma, muka mi je od tih i takvih i uvijek plate najnemoćniji.

Bio je moj sin sa mnom, pa je onda još počeo plakati što teta nije htjela... Kasnije je otišao muž i uplatio, mi smo oboje bili u daunu. :-?
Da, jer je sve jednodimenzionalno... Zato i izbjegavam rasprave na ove i slične teme, samo se uzrujam.

pezzar

Post by pezzar » 17/11/2011 16:10

alibegoa wrote:
pezzar wrote:Mislim da je rješenje sistematska kastracija i sterilizacija jadnih životinja. Tako bi za koju godinu docekali da nema ko da naslijedi postojece lutalice, a rješenje uopšte nije okrutno kao odstrijel ili tako nešto.
ja vidim da bi tu bio problem ko će ih tolike hvatati, transportovati, paziti?
A poznavajući volju nadležnih za rješenjem problema, vjerovatno bi bio problem. Ali je to (bar po meni) manja investicija od gradnje azila za sve, a i dugorocnija, Usto je i jednokratna (fakticki), dok za azil investiranje nastavlja i sa rjesenjem problema, jer azil treba odrzavati a Boga mi i placati ljude koji tu rade.
Kod azila postoji i rizik da nekad dodje do smanjenja broja lutalica, pa ti azili ostanu prazni, sto je onda propala investicija.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 16:13

pezzar wrote:A poznavajući volju nadležnih za rješenjem problema, vjerovatno bi bio problem. Ali je to (bar po meni) manja investicija od gradnje azila za sve, a i dugorocnija, Usto je i jednokratna (fakticki), dok za azil investiranje nastavlja i sa rjesenjem problema, jer azil treba odrzavati a Boga mi i placati ljude koji tu rade.
Kod azila postoji i rizik da nekad dodje do smanjenja broja lutalica, pa ti azili ostanu prazni, sto je onda propala investicija.
Svakakvim kretenima dajemo plaće kroz poreze, pa možemo i ovim ljudima. Ipak, ne mislim da je to neka stavka. Bilo bi tu puno ljudi koji bi pomogli iz ljubavi prema životinjama, studenti veterine itd. Nisu to plaće kao u Elektroprivredi 8-)

pezzar

Post by pezzar » 17/11/2011 16:17

KatarinaKosaca wrote:
pezzar wrote:A poznavajući volju nadležnih za rješenjem problema, vjerovatno bi bio problem. Ali je to (bar po meni) manja investicija od gradnje azila za sve, a i dugorocnija, Usto je i jednokratna (fakticki), dok za azil investiranje nastavlja i sa rjesenjem problema, jer azil treba odrzavati a Boga mi i placati ljude koji tu rade.
Svakakvim kretenima dajemo plaće kroz poreze, pa možemo i ovim ljudima. Ipak, ne mislim da je to neka stavka. Bilo bi tu puno ljudi koji bi pomogli iz ljubavi prema životinjama, studenti veterine itd. Nisu to plaće kao u Elektroprivredi 8-)
Slazem se za plaće. Ali imaš (hipotetički) situaciju da napraviš azil za 7000 pasa. Psi odžive svoje, broj lutalica se smanji. Azil postaje nerentabilan.

Da ne ispadne da se protivim, ja sam za rjesenje na sto bezbolniji nacin po pse.

Control panel
Been thanked: 11 times

Post by Control panel » 17/11/2011 16:20

KatarinaKosaca wrote:
micki125 wrote:Stvar je vrlo jednostavna. Dovoljno je uvidjeti da para nema i da ih ni u skorijoj budućnosti neće biiti. kada se ovo sagleda rješenje se nameće samo.
A to je?
kafilerija

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 16:21

pezzar wrote:Slazem se za plaće. Ali imaš (hipotetički) situaciju da napraviš azil za 7000 pasa. Psi odžive svoje, broj lutalica se smanji. Azil postaje nerentabilan.

Da ne ispadne da se protivim, ja sam za rjesenje na sto bezbolniji nacin po pse.
Za ovo se rade studije, analize, primjeri iz drugih zemalja itd. Nije ni rješenje sama sterilizacija i ostavljanje na ulici, da opet budu izloženi petardama, udarcima itd.
Što se tiče nerentabilnosti ili rentabilnosti, sam prostor ako je prazan ne jede kruha. Varijabilni troškovi su hrana i oni koji o njima brinu. Osim toga, više ni kreteni koji napuštaju ljubimce (strašna stvar, ostaviti člana obitelji) ih valjda ne bi ostavljali na ulici, nego u azilu. Pa, otišao bi netko i da udomi psa od tamo..

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 16:22

dupli.
Last edited by KatarinaKosaca on 17/11/2011 16:23, edited 1 time in total.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 16:23

Control panel wrote:
kafilerija
Hoš u Europu? Hoš... E pa ne možeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :D

Control panel

Post by Control panel » 17/11/2011 16:25

KatarinaKosaca wrote:
Control panel wrote:
kafilerija
Hoš u Europu? Hoš... E pa ne možeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :D
ja sam samo napisao ono sto micki nije

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 17/11/2011 16:28

Control panel wrote:ja sam samo napisao ono sto micki nije
I ja sam samo odgovorila na ono što Miki nije napisao ;-) Pa reci Mikiju ako ga e sretneš

Control panel

Post by Control panel » 17/11/2011 16:28

jedan od nacina je da oni koji imaju namjeru ili podlegnu umiljatosti stenadi ne uzimaju ih sa sobom a kada to stene naraste u tele onda ga izbace na ulicu. dosta je takvih pasa na ulicama zbog nedogovornih vlasnika. za takve vlasnike u evropi su predvidjene ostre kazne.

Locked