Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post Reply
voajer
Posts: 365
Joined: 10/05/2007 19:27

#1 Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by voajer »

Sinoc sam razgovarao s prijateljima na ovu temu I uspostavilo se da imamo prilicno slicne predodzbe o tome kako ce Bosna i Hercegovina na kraju ipak stasati u zdravo I prosperitetno drustvo.

U svim promisljanjima se javlja veliki problem letargije i nevjerovatne nezainteresovanosti ljudi za svoju buducnost. Iz “baze” se nista ne moze pokrenuti, iliti kako je to moj dedo znao rec, narod je stoka. Ovo mozda zvuci malo grubo, ali prilicno dobro opisuje stanje na terenu. Kolektivno smo klepili usima i pustili da sa nas radi ko sta hoce. Jedini napor koji smo jos spremni da damo od sebe je u smislu prezivljavanja, akose gdje ima kakva markica ubost i to je to. Ovo mi nije bilo lako priznati s obzirom da mi srce kuca s lijeve strane.

Medjutim mislim da sam prepoznao mehanizam koji ce nas na svom talasu odnjeti u bolju buducnost bez da smo stvarno zasluzili istu.
Nova elita. Toliko omrazeni novopeceni bogatasi koji su stekli ogromna bogatsva ne placajuci plate radnicima, potkupljujuci i kraduci, oni su ti koji ce nas na kraju povuci na svjetlo dana. Grozno zvuci ali je fakat da su ti i takvi ipak najagilniji dio drustva i jedini koji nesto efikasno rade.
Nakon sto se iscrpe donacije iz bijelog svijeta ova ce bagra imati apsolutni interes da izgradi stabilno drustvo u kojem ce sve sto posjeduje dobiti na vrijednosti i u kom ce moci ugodno da zive. Ovaj proces je vec u toku i saradnja izmedju RS i Federacije zapravo najbolje funkcionise na nivou ovih badza. Ljudi lijepo i kulturno sjednu, dogovore se i onda zajednickom efikasnom akcijom pokupe kajmak gdje ga ima- ni za Titina doba nije bilo takvog bratsva i razumjevanja medju narodima.
Svi znamo da se politicari kada su izabrani na funkcije prvo njima idu poklonit i isprosit koju markicu za buduce usluge.
Jebes predizborne govore i volju gradjana, u ovoj se zemlji nesto desava samo ako toj „eliti“ odgovara da se nesto desi. Kad se oni dogovore da je dosao cas, i nama ce sunce zasjat.
I tako ce nas ta banda u zelji da osigura i oplodi ukradeno i opljackano na svojim ledjima, ovakve krepane i bezvoljne iznjet u bolju buducnost.



Dali se slazete s ovakvom ocjenom ili imate neko drugo misljenje o ovoj temi?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by cyprus »

voajer wrote:...narod je stoka...
Ovo je moja životna filozofija. :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#3

Post by _BosanaC »

Narod je gori od sv'jeta :oops:
nash
Posts: 38
Joined: 03/01/2007 21:04

#4

Post by nash »

Ako ta 'biznis' elita dodje na vlast moze biti jos gore. Imas li primjere gdje su sklapani dogovori ili primjere gdje je elita pokusala da se ukljuci u politiku i pokrenula nesto pozitivno. Na zapadu elita ima jak lobi u drzavnim vladama, ali ipak politicari kroje buducnost drzave. Veci broj te biznis elite se na kraju okrene politici kao sto su primjeri u SAD. To im je neki vrhunac karijere. Da li mislis da ce se to desiti kod nas?
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#5

Post by patrius »

What a fuck :x covjece,pa ti nisi ni V od voajera,ti si mazohist!!!ti stojis pred neprijateljskim cijevima i provjeravas da li su tacno naciljane :(
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#6 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by forUMASH »

voajer wrote: Dali se slazete s ovakvom ocjenom ili imate neko drugo misljenje o ovoj temi?
....otprilike tako nekako.....kad se zavrsi proces "prvobitne akumulacije kapitala", koji je u toku, stvorice se realan interes za ocuvanjem postojeceg stanja sto bi trebalo dovesti do pravne drzave (koja stiti sve, samo sto svi nemaju jednak ulog za gubljenje) i stabilnije politicke situacije....

....naravno, uz pretpostavku da neci biti nestabilnosti na globalnom nivou koja bi na nasem prostoru izazvala nove tektonske poremecaje u drustvu i politici....

....otprilike, za nekih dvadesetak godina.....
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#7 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by danas »

forUMASH wrote:
voajer wrote: Dali se slazete s ovakvom ocjenom ili imate neko drugo misljenje o ovoj temi?
....otprilike tako nekako.....kad se zavrsi proces "prvobitne akumulacije kapitala", koji je u toku, stvorice se realan interes za ocuvanjem postojeceg stanja sto bi trebalo dovesti do pravne drzave (koja stiti sve, samo sto svi nemaju jednak ulog za gubljenje) i stabilnije politicke situacije....

....naravno, uz pretpostavku da neci biti nestabilnosti na globalnom nivou koja bi na nasem prostoru izazvala nove tektonske poremecaje u drustvu i politici....

....otprilike, za nekih dvadesetak godina.....
kazu, prva generacija napljacka, druga ocisti, legalizuje i zastiti kapital, a treca ide na oksford...
malo duze od 20 godina, ali to je otprilike to...
voajer
Posts: 365
Joined: 10/05/2007 19:27

#8

Post by voajer »

nash wrote:Ako ta 'biznis' elita dodje na vlast moze biti jos gore. Imas li primjere gdje su sklapani dogovori ili primjere gdje je elita pokusala da se ukljuci u politiku i pokrenula nesto pozitivno. Na zapadu elita ima jak lobi u drzavnim vladama, ali ipak politicari kroje buducnost drzave. Veci broj te biznis elite se na kraju okrene politici kao sto su primjeri u SAD. To im je neki vrhunac karijere. Da li mislis da ce se to desiti kod nas?
Ne, nisam bas u tom smislu govorio.
Primjer ces uskoro vidjeti, kada nekoliko likova iz federacije i RS-a skupa dobiju tender za gradnju autoputa. Autoput je apsolutno najvazniji infrastrukturni objekat koji je ikada bio uzet u razmatranje u ovoj zemlji jos od srednjeg vijeka.

A ovo za politicare u USA i njihovo donosenje odluka, pa majka mu stara nismo vesla sisali. Shell i kompanija se vise pita nego bilo ko od njih.
Mislim, US su bas primjer zemlje kojom potpuno upravlja krupni kapital. Tamo je potpuno nebitno ko ce pobjediti na izborima, jer companije jednostavno podmazu sve kandidate i prst u uho.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#9

Post by patrius »

voajer wrote:
nash wrote:Ako ta 'biznis' elita dodje na vlast moze biti jos gore. Imas li primjere gdje su sklapani dogovori ili primjere gdje je elita pokusala da se ukljuci u politiku i pokrenula nesto pozitivno. Na zapadu elita ima jak lobi u drzavnim vladama, ali ipak politicari kroje buducnost drzave. Veci broj te biznis elite se na kraju okrene politici kao sto su primjeri u SAD. To im je neki vrhunac karijere. Da li mislis da ce se to desiti kod nas?
Ne, nisam bas u tom smislu govorio.
Primjer ces uskoro vidjeti, kada nekoliko likova iz federacije i RS-a skupa dobiju tender za gradnju autoputa. Autoput je apsolutno najvazniji infrastrukturni objekat koji je ikada bio uzet u razmatranje u ovoj zemlji jos od srednjeg vijeka.

A ovo za politicare u USA i njihovo donosenje odluka, pa majka mu stara nismo vesla sisali. Shell i kompanija se vise pita nego bilo ko od njih.
Mislim, US su bas primjer zemlje kojom potpuno upravlja krupni kapital. Tamo je potpuno nebitno ko ce pobjediti na izborima, jer companije jednostavno podmazu sve kandidate i prst u uho.
da,sasvim je nevazno sto je texaski ranger pobijedio ;-)
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#10 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by Sogan »

danas wrote:
forUMASH wrote:
voajer wrote: Dali se slazete s ovakvom ocjenom ili imate neko drugo misljenje o ovoj temi?
....otprilike tako nekako.....kad se zavrsi proces "prvobitne akumulacije kapitala", koji je u toku, stvorice se realan interes za ocuvanjem postojeceg stanja sto bi trebalo dovesti do pravne drzave (koja stiti sve, samo sto svi nemaju jednak ulog za gubljenje) i stabilnije politicke situacije....

....naravno, uz pretpostavku da neci biti nestabilnosti na globalnom nivou koja bi na nasem prostoru izazvala nove tektonske poremecaje u drustvu i politici....

....otprilike, za nekih dvadesetak godina.....
kazu, prva generacija napljacka, druga ocisti, legalizuje i zastiti kapital, a treca ide na oksford...
malo duze od 20 godina, ali to je otprilike to...
Optimistican scenarij, na zalost sumnjam da je realan :-) Nakon pljacke (akumulacije kapitala) presudna je tzv. "konsolidacijska strategija" doticne elite... a sudeci po dosadasnjim tendencijama gdje je vrhunac poslovne filozofije shoping-centar :D odnosno u financijskom sektoru masovna kreditiranja :D interes elite za stabilnim drustvom se ne proteze dalje od mogucnosti gradjana da kupovnom moci zadovolje osnovne potrebe za robom siroke potrosnje :D

Licno a i osobno sam ubjedjen da je upravo ta prefeudalna poduzetnicka kultura/pamet kod elite u kombinaciji sa neosnovanom melanholicnom glorifikacijom samoupravnog socijalizma kod puka :D jednan od osnovnih razloga petnaestogodisnje mrtve tacke BiH... mazda cak i bitniji od nacionalizma, ma koliko to radikalno zvucalo :oops: :D :D
voajer
Posts: 365
Joined: 10/05/2007 19:27

#11 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by voajer »

Optimistican scenarij, na zalost sumnjam da je realan :-) Nakon pljacke (akumulacije kapitala) presudna je tzv. "konsolidacijska strategija" doticne elite... a sudeci po dosadasnjim tendencijama gdje je vrhunac poslovne filozofije shoping-centar :D odnosno u financijskom sektoru masovna kreditiranja :D interes elite za stabilnim drustvom se ne proteze dalje od mogucnosti gradjana da kupovnom moci zadovolje osnovne potrebe za robom siroke potrosnje :D
Koliko ja mogu ocjeniti, kupovna moc stanovnistva je jedini razlog zasto je stanovnicima zapadnih zemalja dozvoljeno da zive u izobilju. To je osnovni pokretac ekonomije i jedini motiv krupnog kapitala da dozvoli drustvo u blagostanju.
Shoping centri i kreditiranja su odlican primjer. I za jedno i za drugo su ti potrebni potrosaci koji imaju stabilna i po mogucnosti sto veca primanja. Medjutim to su samo dva od milion nacina da se zaradi novac. Kako potrosacka moc bude rasla, tako ce se i vidici domacih bogatuna prosirivati i priblizavati svjetskim standardima.
Licno a i osobno sam ubjedjen da je upravo ta prefeudalna poduzetnicka kultura/pamet kod elite u kombinaciji sa neosnovanom melanholicnom glorifikacijom samoupravnog socijalizma kod puka :D jednan od osnovnih razloga petnaestogodisnje mrtve tacke BiH... mazda cak i bitniji od nacionalizma, ma koliko to radikalno zvucalo :oops: :D :D
Ovdje se djelomicno slazem s tobom.
Ja medjutim pored ova dva faktora koja si nabrojao (nacionalisam ikomunisticki mentalitet) nalazim da dio krivice nosi i gradjanski konformizam koji je dozvolio da se primitivizam i jalovost ustale kao nosioci drustvenih promjena krajem osamdesetih.
U trenutku kad dozvolis da ti se baca smece sa sedmog sprata ispred zgrade a ne odreagujes jer izbjegavas konfrontaciju, otisao si niz vodu. Onda je sasvim normalno da se na televiziji pocnu pojavljivati papanski programi i postanu glavni dio masovne kulture i uzor za nacin zivota i razmisljanja u drustvu.
Mi smo imali generaciju nasih roditelja koja se mogla besplatno falkutetski obrazovati i od njih je bilo za ocekivati da odigraju vodecu i pozitivnu ulogu u razvoju drustva, ali oni su se povukli pred seljacinama kao zadnji misevi i pustili im da nas preplave.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#12 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by danas »

Sogan wrote:
danas wrote:
forUMASH wrote: ....otprilike tako nekako.....kad se zavrsi proces "prvobitne akumulacije kapitala", koji je u toku, stvorice se realan interes za ocuvanjem postojeceg stanja sto bi trebalo dovesti do pravne drzave (koja stiti sve, samo sto svi nemaju jednak ulog za gubljenje) i stabilnije politicke situacije....

....naravno, uz pretpostavku da neci biti nestabilnosti na globalnom nivou koja bi na nasem prostoru izazvala nove tektonske poremecaje u drustvu i politici....

....otprilike, za nekih dvadesetak godina.....
kazu, prva generacija napljacka, druga ocisti, legalizuje i zastiti kapital, a treca ide na oksford...
malo duze od 20 godina, ali to je otprilike to...
Optimistican scenarij, na zalost sumnjam da je realan :-) Nakon pljacke (akumulacije kapitala) presudna je tzv. "konsolidacijska strategija" doticne elite... a sudeci po dosadasnjim tendencijama gdje je vrhunac poslovne filozofije shoping-centar :D odnosno u financijskom sektoru masovna kreditiranja :D interes elite za stabilnim drustvom se ne proteze dalje od mogucnosti gradjana da kupovnom moci zadovolje osnovne potrebe za robom siroke potrosnje :D

Licno a i osobno sam ubjedjen da je upravo ta prefeudalna poduzetnicka kultura/pamet kod elite u kombinaciji sa neosnovanom melanholicnom glorifikacijom samoupravnog socijalizma kod puka :D jednan od osnovnih razloga petnaestogodisnje mrtve tacke BiH... mazda cak i bitniji od nacionalizma, ma koliko to radikalno zvucalo :oops: :D :D
u pravu si, vrlo moguce :D nismo uzeli u obzir mentalni sklop nove bosnjacke elite... :D koja iako je akumulirala kapital, mentalno nije izisla iz feudalizma... :oops:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#13

Post by Ahmmed »

Selidbom na Mars :D
mr.nice
Posts: 126
Joined: 13/05/2007 17:47

#14

Post by mr.nice »

Narod je KURVA! I to ona ofucana!
Vidim neki nas porede sa zapadnim zemljama! pa i mentalitet na zapadu nije apsolutno isti. Samo imaju jednu zajednicku dodirnu tacku a to je da rade! i to rade dan noc. Npr. zivot njemca pocinje kad ode u penziju. Tuzno ali istinito.
Drugo na tom zapadu vlada nekoliko jednostavnih pravila za prezivjeti, a niti jedno nije nase balkansko orginalno: Da komsiji crkne krava! Jednostavno oni rade da bi bili bolji, a mi radimo da bi mogli napakostiti, obicno onda zbog svoje nesposobnosti pocnemo jebavati druge! cisto iz fazona!
Nikad necemo dostici politicku svijest zapadnjaka i njihove izlaske na izbore od 80 ili 90% kao nedavno u Francuskoj.
Trece ne obrazujemo se dovoljno. Pa bolje imati 100 000 dipl. sumara nego 100 000 SSS.
Nazalost koliko god to zvucalo smijesno mi smo ruralna zemlja i seljaci su ti koji kroje politiku. Zbroj gradjana je oko jednog miliona, resto su zemljoradnici :)
A demokratija nije za seljaka!!!!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#15

Post by Ahmmed »

mr.nice wrote:Narod je KURVA! I to ona ofucana!
Vidim neki nas porede sa zapadnim zemljama! pa i mentalitet na zapadu nije apsolutno isti. Samo imaju jednu zajednicku dodirnu tacku a to je da rade! i to rade dan noc. Npr. zivot njemca pocinje kad ode u penziju. Tuzno ali istinito.
Drugo na tom zapadu vlada nekoliko jednostavnih pravila za prezivjeti, a niti jedno nije nase balkansko orginalno: Da komsiji crkne krava! Jednostavno oni rade da bi bili bolji, a mi radimo da bi mogli napakostiti, obicno onda zbog svoje nesposobnosti pocnemo jebavati druge! cisto iz fazona!
Nikad necemo dostici politicku svijest zapadnjaka i njihove izlaske na izbore od 80 ili 90% kao nedavno u Francuskoj.
Trece ne obrazujemo se dovoljno. Pa bolje imati 100 000 dipl. sumara nego 100 000 SSS.
Nazalost koliko god to zvucalo smijesno mi smo ruralna zemlja i seljaci su ti koji kroje politiku. Zbroj gradjana je oko jednog miliona, resto su zemljoradnici :)
A demokratija nije za seljaka!!!!
Auuuu....Radosave..... :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#16

Post by forUMASH »

....najbolja su mi ova nasa poredjenja koja propagiraju ljenost....
Npr. zivot njemca pocinje kad ode u penziju
.....haj' mi reci kad pocinje zivot Bosanca.....
.....pretvara se da radi i zivotari, a kad ode u penziju nema ni da kupi metak da si moze muke prekratiti......
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#17

Post by Šandor »

Zastadoh kod ovog oko biznismena i njihovog bratstva. Ma to je samo kad je u pitanju neki njihov interni biznis. A kad treba zaposlit one anamo to već ide malo teže.

Sjećam se kad sam u jednoj firmi primao oglase za zapošljavanje. Sjedim ja čitav dan i ljudi se javljaju na oglase. Sve i jedan sa imenima evropskog porijekla. I ja sve uredno zapišem podatke...i još ih ubjeđujem da nema veze kako se zovu....da ćemo ih uzeti u obzir (sebe sam uspio ubijediti ali njih nisam). Kurac, na kraju dana šef samo što mi nije majku jebo. Al kaže da je dobro što sam ih popisao jer možda bi nas negdje okačili u medijima. I tako....

Isti taj biznismen odlično sarađuje sa Srbima & Hrvatima.

Mada je Sarajevo specifično pa se može vidjeti i kako to rade oni anamo. Ima firmi koje drže Hrvati a u njima radi 99,99% Hrvata. Recimo na OBN-u nikad nije bilo mnogo mjesta za Bošnjake. Dok su ih držali stranci Srbi su kolo vodili. A sad je vlasnik neko iz Hrvatske. A da ne govorim o Art Company ili o FIS Vitez koji je gradio Faruk Širbegović ali uposlenici FIS-a su haman 100% Hrvati. :D

-----------------------------------

Možda će se vremenom popravit ekonomska situacija ali sve je to tanko. Za dugotrajno blagostanje neophodno je riješiti srž problema. Kako je neko već rekao, ako bude zemljotresa na globalnom planu ode ovo sve u tri pičke materine. :D
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#18 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by marijindvorac »

voajer wrote:Sinoc sam razgovarao s prijateljima na ovu temu I uspostavilo se da imamo prilicno slicne predodzbe o tome kako ce Bosna i Hercegovina na kraju ipak stasati u zdravo I prosperitetno drustvo.
(Odi u Ms Word pa u "customize" te zamjeni "I" sa "i". OK, nevazno.)

Ja jos ne pohvatah sta to magicno moze da se desi. Izgleda da mi ne prihvatamo ni ono za sta smo se vec javno saglasili. Religije i nacionalnosti nas sve dublje razdvajaju. Da smo bogati pa da se mozda podijelimo, ali bi mi opet nasli nesto da se ponovo zapetljamo.

Fali cvrsta ruka. Diktator i autokrata a la Musolini, Staljin, Sadam, Ataturk ili Li Kvan Ju ili tako nekako koji je napravio Singapur onim sto je danas. Sa nama se nemoze drugacije.

Normalno dijete prolazi kroz periode razvoja i mijenja se pa ima i doba kada se sa njim nemoze izaci na kraj. ali i to prodje.

Ali sta ako za dijete imas grmalja?
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#19 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by Ergot »

marijindvorac wrote:
voajer wrote:
Fali cvrsta ruka. Diktator i autokrata a la Musolini, Staljin, Sadam, Ataturk ili Li Kvan Ju ili tako nekako koji je napravio Singapur onim sto je danas. Sa nama se nemoze drugacije.

...

Ali sta ako za dijete imas grmalja?
Ali sta ako za diktatora imas idiota?
mr.nice
Posts: 126
Joined: 13/05/2007 17:47

#20

Post by mr.nice »

forUMASH wrote:....najbolja su mi ova nasa poredjenja koja propagiraju ljenost....
Npr. zivot njemca pocinje kad ode u penziju
.....haj' mi reci kad pocinje zivot Bosanca.....
.....pretvara se da radi i zivotari, a kad ode u penziju nema ni da kupi metak da si moze muke prekratiti......
Pa pocinje kad skonta da ga nece nikad zvati sa biro da dodje na posao!!!
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#21

Post by Vodenjak »

mr.nice wrote:Narod je KURVA! I to ona ofucana!
Vidim neki nas porede sa zapadnim zemljama! pa i mentalitet na zapadu nije apsolutno isti. Samo imaju jednu zajednicku dodirnu tacku a to je da rade! i to rade dan noc. Npr. zivot njemca pocinje kad ode u penziju. Tuzno ali istinito.
Drugo na tom zapadu vlada nekoliko jednostavnih pravila za prezivjeti, a niti jedno nije nase balkansko orginalno: Da komsiji crkne krava! Jednostavno oni rade da bi bili bolji, a mi radimo da bi mogli napakostiti, obicno onda zbog svoje nesposobnosti pocnemo jebavati druge! cisto iz fazona!
Nikad necemo dostici politicku svijest zapadnjaka i njihove izlaske na izbore od 80 ili 90% kao nedavno u Francuskoj.
Trece ne obrazujemo se dovoljno. Pa bolje imati 100 000 dipl. sumara nego 100 000 SSS.
Nazalost koliko god to zvucalo smijesno mi smo ruralna zemlja i seljaci su ti koji kroje politiku. Zbroj gradjana je oko jednog miliona, resto su zemljoradnici :)
A demokratija nije za seljaka!!!!
Disciplina prijatelju!
Disciplina i odgovornost!

Rad manje-vise... Tu nisu daleko odmakli od nas, koliko god to cudno zvucalo!
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#22 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by FFK as Lucy01 »

voajer wrote:Sinoc sam razgovarao s prijateljima na ovu temu I uspostavilo se da imamo prilicno slicne predodzbe o tome kako ce Bosna i Hercegovina na kraju ipak stasati u zdravo I prosperitetno drustvo.

U svim promisljanjima se javlja veliki problem letargije i nevjerovatne nezainteresovanosti ljudi za svoju buducnost. Iz “baze” se nista ne moze pokrenuti, iliti kako je to moj dedo znao rec, narod je stoka. Ovo mozda zvuci malo grubo, ali prilicno dobro opisuje stanje na terenu. Kolektivno smo klepili usima i pustili da sa nas radi ko sta hoce. Jedini napor koji smo jos spremni da damo od sebe je u smislu prezivljavanja, akose gdje ima kakva markica ubost i to je to. Ovo mi nije bilo lako priznati s obzirom da mi srce kuca s lijeve strane.

Medjutim mislim da sam prepoznao mehanizam koji ce nas na svom talasu odnjeti u bolju buducnost bez da smo stvarno zasluzili istu.
Nova elita. Toliko omrazeni novopeceni bogatasi koji su stekli ogromna bogatsva ne placajuci plate radnicima, potkupljujuci i kraduci, oni su ti koji ce nas na kraju povuci na svjetlo dana. Grozno zvuci ali je fakat da su ti i takvi ipak najagilniji dio drustva i jedini koji nesto efikasno rade.
Nakon sto se iscrpe donacije iz bijelog svijeta ova ce bagra imati apsolutni interes da izgradi stabilno drustvo u kojem ce sve sto posjeduje dobiti na vrijednosti i u kom ce moci ugodno da zive. Ovaj proces je vec u toku i saradnja izmedju RS i Federacije zapravo najbolje funkcionise na nivou ovih badza. Ljudi lijepo i kulturno sjednu, dogovore se i onda zajednickom efikasnom akcijom pokupe kajmak gdje ga ima- ni za Titina doba nije bilo takvog bratsva i razumjevanja medju narodima.
Svi znamo da se politicari kada su izabrani na funkcije prvo njima idu poklonit i isprosit koju markicu za buduce usluge.
Jebes predizborne govore i volju gradjana, u ovoj se zemlji nesto desava samo ako toj „eliti“ odgovara da se nesto desi. Kad se oni dogovore da je dosao cas, i nama ce sunce zasjat.
I tako ce nas ta banda u zelji da osigura i oplodi ukradeno i opljackano na svojim ledjima, ovakve krepane i bezvoljne iznjet u bolju buducnost.



Dali se slazete s ovakvom ocjenom ili imate neko drugo misljenje o ovoj temi?
Mi smo ti ovaj prelazak iz komunizma/socijalizma u "demokratiju" dozivjeli nesto kao kad iskocis iz gumenih opanaka pravo u stilleto cipele, a put nije asfaltiran i jos ima blata i kamenja...

Ljudi kod nas demokratiju uglavnom dozivljavaju kao vrijeme u kojem moze svako da radi, pishe, pljuje, zastupa....itd. i tako blize....sta hoce i kako hoce, cesto bez zrnceta mozga, zdravog razuma, osnovnog obrazovanja, informiranosti i sto je najgore, argumenata.
Svi gledaju Njemacku, Ameriku.....a niko ne prica koliko je godina i teskog rada, odricanja kao drustvo i pojedinac, trebalo da se dodje do drustva kakvo je sada u tim drzavama. Koliko je ljudi na sebe licno preuzelo odgovornost da se jedno takvo drustvo izgradi. Nasem narodu je tesko iz kolektivne odgovornosti preci na individualnu, pa se zato toliko okrecemo religiji i zaklanjamo za Boga....samo da je neko drugi kriv, nek' nisam ja.

Postat ce Bosna dobro i vrijedno drustvo, ali ja i ti sigurno necemo biti na ovom svijetu kada se to desi....mozda cak ni nasa djeca.
Sve se moze brzo promijeniti, ali mentalite trebaju decenije da se promijeni...ako i tada. Kada shvatimo da za svaku akciju (individualnu i kolektivnu) uvijek ima i reakcija i da su one uvijek u korelaciji i zavisne jedna od druge, mozda pocnemo i djelovati shodno tome.
Do tada mentalitet "nek' komsiji crkne krava" samo prividno zadovoljava nasu malogradjansku dushu, ne razmisljajuci da ce komsija sutra doci da od nas trazi mlijeka...

Trazimo se, trazimo kao drustvo.....a valjda se nekad i nadjemo. Ja sam jos uvije optimista :roll:
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#23 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by marijindvorac »

Lucy01 wrote:Trazimo se, trazimo kao drustvo.....a valjda se nekad i nadjemo. Ja sam jos uvije optimista :roll:
Pa i dalje nas stranci vode Lucy..... do kada bona?
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#24 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by FFK as Lucy01 »

marijindvorac wrote:
Lucy01 wrote:Trazimo se, trazimo kao drustvo.....a valjda se nekad i nadjemo. Ja sam jos uvije optimista :roll:
Pa i dalje nas stranci vode Lucy..... do kada bona?
Sabur :D
mr.nice
Posts: 126
Joined: 13/05/2007 17:47

#25 Re: Kako ponovo sagraditi funcionalno drustvo?

Post by mr.nice »

marijindvorac wrote:
Lucy01 wrote:Trazimo se, trazimo kao drustvo.....a valjda se nekad i nadjemo. Ja sam jos uvije optimista :roll:
Pa i dalje nas stranci vode Lucy..... do kada bona?
Dok god ne budemo sposobni samostalno voditi drzavu. Ja vjerujem da nismo jos, cak i kad bi se sva "nacionalna pitanja" rijesila, tesko bi rijesili ono nase u dubini duse sto volimo. A to je UKRASTI i ZAJEBATI!
Post Reply