Kako otici iz BIH ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Miki89

#1 Kako otici iz BIH ?

Post by Miki89 » 27/10/2014 19:47

Dragi ljudi, imam zavrsen fakultet... po zavrsetku radio sam 2 god i dobio otkaz... Ovdje stvarno ne vidim nikakvu perspektivu.. UGLV kako otici iz drzave na bilo koji nacin, dal raditi master studiji ili otici zaposliti se... SAMO OTICI...HELP !!! :roll:

dpjokala26

#2 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by dpjokala26 » 27/10/2014 19:55

MOJA DJECA OTISLA. :) JA SRETNA. :sretan:

Miki89

#3 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Miki89 » 27/10/2014 20:00

hahaha :) super jos da i ja ocu otici da me neko uputi ABD

BlackSteel

#4 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by BlackSteel » 27/10/2014 20:49

Cuj kako. Pitanje mnogo glupo kralju. Nakanis se i odes jbte. Ne treba ti kralju nista sem volje i kicme. Sta bi reko ljudima koji ilegalno prelaze granice vec x kuka. Prepliva savu sa manje od 100 km u djepu, prodje komplet hr, po tri dana ganje pusili na slovenackim granicama, pa se opet nekako docepa svice i lagano. Samo prelomi u sebi i nogetaj se. Sretno.

UltraBosnjak

#5 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by UltraBosnjak » 27/10/2014 21:04

Sve se moze kad se hoce.

Nego, onaj ko misli da ce mu negdje drugo biti bolje, grdno se vara. Eto neki jedva cekaju da im imigranti dodju u drzavu :roll:

jefferson

#6 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by jefferson » 27/10/2014 21:07

Miki89 wrote:Dragi ljudi, imam zavrsen fakultet... po zavrsetku radio sam 2 god i dobio otkaz... Ovdje stvarno ne vidim nikakvu perspektivu.. UGLV kako otici iz drzave na bilo koji nacin, dal raditi master studiji ili otici zaposliti se... SAMO OTICI...HELP !!! :roll:
kakav fakultet imas zavrsen? Gdje si radio?
Imas li rodbine vani?
Jesil spreman ponovo ici na fax vani? Sta si spreman raditi?
Iskreno, to sto imas zavrsen fakultet ti nista ne znaci. I drugi ljudi ga imaju zavrsenog u razvijenim drzavama pa nemaju posla.

SSemir

#7 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by SSemir » 27/10/2014 21:15

ozeni se

lavandulaofficinalis

#8 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by lavandulaofficinalis » 27/10/2014 21:18

da li je iko imao iskustva kao au pair ili da zna kako to ide?

Miki89

#9 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Miki89 » 28/10/2014 00:09

Ekonomija...
Rodbine nemam vani...
Prijavio sam se i na ovaj rad na brodu bio na regrutaciji prosao sve testove cekam od augusta da me pozovu ali nista ... spreman sve raditi

dzemaludin007

#10 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by dzemaludin007 » 28/10/2014 02:30

E bas im treba ekonomista. :) Sansu za odlazak imaju samo dobri i trazeni strucnjaci (doktori i inzinjeri prije svega), sta ce da radi ostala boranija :)

jefferson

#11 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by jefferson » 28/10/2014 03:49

Miki89 wrote:Ekonomija...
Rodbine nemam vani...
Prijavio sam se i na ovaj rad na brodu bio na regrutaciji prosao sve testove cekam od augusta da me pozovu ali nista ... spreman sve raditi
Fax zaboravi. Ako nemas doktorat u ekonomiji nemas sanse. Ekonomista i magistara ekonomije u tim zemljama na svakom cosku.
Koliko ti je godina? Jesil se bavio nekim sportom, ali da si bio dobar? Ako ejsi mozda imas sanse da pokusas kao sportista na nekom manjem univerzitetu u SAD, pa ponovo na fax.

TRANCE

#12 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by TRANCE » 28/10/2014 03:49

Prva mogućnost je da se izjašnjavaš kao Hrvat u raznim dokumentima, te poslije možeš na osnovu toga dobiti njihovo državljanstvo, što ti otvara vrata za rad bez puno barijera i komplikacija u 31. državi EEA (European Economic Area). Perspektivne razvijene države u kojima bi tada mogao raditi su između ostalog Norveška, Austrija, Njemačka, Luksemburg, Holandija, Danska, Island, Švedska, Finska, te Britanija, koja će prema ekonomskim prognozama dugoročno biti država s najboljim životnim standardom u EU.
To da se vani ne traže radnici s ekonomskim faksom je šupljak teški, jer u svakom preduzeću imaš ekonomiste, tako da su ti poslovi i najviše zastupljeni po oglasima. Kad je negdje registrovana nezaposlenost 1%, primit će te i da si diplomirani umjetnik, jer im fali radnika, a u BiH s registrovanom nezaposlenošću od 44% možeš biti nuklearni fizičar, džaba ti kad posla nema. Da ne spominjem finansijske centre poput Londona, Frankfurta, Ciriha, Luksemburga i sl., jer tamo si s ekonomijom bog ako znaš jezik i imaš imalo klikera u glavi.
A ovo što ti savjetuju da odeš nelegalno, to zaboravi, jer te neće niko zaposliti ako nemaš uredne papire. Možeš eventualno nešto raduckati na crno, ali to je sve kratkog vijeka dok te ne skontaju i deportuju nazad.
Druga mogućnost ti je da ganjaš kakvu stipendiju za master, ili završiš ovdje master, pa ganjaš stupendiju za doktorski i onda se boriš svim silama da se zaposliš i ostaneš tamo.
Treća je ako si neki aman stručnjak s godinama iskustva, pa će se neka kompanija peglati oko tebe da ti sredi radnu vizu.
Četvrta je da se oženiš za neku dijasporku...

Radio Sarajevo

#13 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Radio Sarajevo » 28/10/2014 07:35

TRANCE wrote:Prva mogućnost je da se izjašnjavaš kao Hrvat u raznim dokumentima, te poslije možeš na osnovu toga dobiti njihovo državljanstvo, što ti otvara vrata za rad bez puno barijera i komplikacija u 31. državi EEA (European Economic Area). Perspektivne razvijene države u kojima bi tada mogao raditi su između ostalog Norveška, Austrija, Njemačka, Luksemburg, Holandija, Danska, Island, Švedska, Finska, te Britanija, koja će prema ekonomskim prognozama dugoročno biti država s najboljim životnim standardom u EU.
To da se vani ne traže radnici s ekonomskim faksom je šupljak teški, jer u svakom preduzeću imaš ekonomiste, tako da su ti poslovi i najviše zastupljeni po oglasima. Kad je negdje registrovana nezaposlenost 1%, primit će te i da si diplomirani umjetnik, jer im fali radnika, a u BiH s registrovanom nezaposlenošću od 44% možeš biti nuklearni fizičar, džaba ti kad posla nema. Da ne spominjem finansijske centre poput Londona, Frankfurta, Ciriha, Luksemburga i sl., jer tamo si s ekonomijom bog ako znaš jezik i imaš imalo klikera u glavi.
A ovo što ti savjetuju da odeš nelegalno, to zaboravi, jer te neće niko zaposliti ako nemaš uredne papire. Možeš eventualno nešto raduckati na crno, ali to je sve kratkog vijeka dok te ne skontaju i deportuju nazad.
Druga mogućnost ti je da ganjaš kakvu stipendiju za master, ili završiš ovdje master, pa ganjaš stupendiju za doktorski i onda se boriš svim silama da se zaposliš i ostaneš tamo.
Treća je ako si neki aman stručnjak s godinama iskustva, pa će se neka kompanija peglati oko tebe da ti sredi radnu vizu.
Hajde nemoj lagati čovjeka, nikad niko nije dobio hrvatsko državljanstvo time što se izjašnjavao Hrvatom, inače bismo svi to radili.

Druga stvar je što Hrvatima i dalje TREBA radna dozvola u svim perspektivnim EU članicama. Lakše ju je dobiti, ali je potrebna.

O finansijskim centrima poput Londona, Pariza i sl. je suvišno išta i govoriti, tamo je konkurencija tolika da se na svaki posao prijavljuje po stotine ljudi, od toga mnogi koji znaju po 4-5-6 jezika, imaju papire i/ili su domaći državljani.

Miki druže, nemoj se zanositi ovom pričom. Sve i da dobiješ papire, recimo oženivši neku dijasporku, predstoji ti veliki period adaptacije, učenja jezika itd. Za sve to vrijeme ćeš prati suđe negdje, ili u boljem slučaju raditi po hotelima. Ja sam to prošao i tek nakon pet godina sam dobio prvi pravi posao, zahvaljujući diplomi koju sam u međuvremenu obezbijedio. Isto su mi tako pričali da ima posla na pasija preskakala, pa sam bio redovan u Briselu, Londonu, nema gdje nisam, ali kurac, neće da te pogledaju kad čuju da ne znaš barem engleski, francuski, njemački i lokalni jezik.

Hvataj se ti Australije ili Kanade, to su zemlje u koje se još uvijek može useliti legalno. Od Evrope ti nema hajra. Zovi danas odmah njihove ambasade i raspituj se, pitaj prave ljude, a ne ovdje po forumu gdje imaš hiljade ovih što "sve znaju, a nigdje nikad nisu bili", mada i Kanada i Australija nisu raj, to moraš da znaš.

TRANCE

#14 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by TRANCE » 28/10/2014 08:45

Radio Sarajevo wrote:
TRANCE wrote:Prva mogućnost je da se izjašnjavaš kao Hrvat u raznim dokumentima, te poslije možeš na osnovu toga dobiti njihovo državljanstvo, što ti otvara vrata za rad bez puno barijera i komplikacija u 31. državi EEA (European Economic Area). Perspektivne razvijene države u kojima bi tada mogao raditi su između ostalog Norveška, Austrija, Njemačka, Luksemburg, Holandija, Danska, Island, Švedska, Finska, te Britanija, koja će prema ekonomskim prognozama dugoročno biti država s najboljim životnim standardom u EU.
Hajde nemoj lagati čovjeka, nikad niko nije dobio hrvatsko državljanstvo time što se izjašnjavao Hrvatom, inače bismo svi to radili.

Druga stvar je što Hrvatima i dalje TREBA radna dozvola u svim perspektivnim EU članicama. Lakše ju je dobiti, ali je potrebna.

O finansijskim centrima poput Londona, Pariza i sl. je suvišno išta i govoriti, tamo je konkurencija tolika da se na svaki posao prijavljuje po stotine ljudi, od toga mnogi koji znaju po 4-5-6 jezika, imaju papire i/ili su domaći državljani.

Miki druže, nemoj se zanositi ovom pričom. Sve i da dobiješ papire, recimo oženivši neku dijasporku, predstoji ti veliki period adaptacije, učenja jezika itd. Za sve to vrijeme ćeš prati suđe negdje, ili u boljem slučaju raditi po hotelima. Ja sam to prošao i tek nakon pet godina sam dobio prvi pravi posao, zahvaljujući diplomi koju sam u međuvremenu obezbijedio. Isto su mi tako pričali da ima posla na pasija preskakala, pa sam bio redovan u Briselu, Londonu, nema gdje nisam, ali kurac, neće da te pogledaju kad čuju da ne znaš barem engleski, francuski, njemački i lokalni jezik.

Hvataj se ti Australije ili Kanade, to su zemlje u koje se još uvijek može useliti legalno. Od Evrope ti nema hajra. Zovi danas odmah njihove ambasade i raspituj se, pitaj prave ljude, a ne ovdje po forumu gdje imaš hiljade ovih što "sve znaju, a nigdje nikad nisu bili", mada i Kanada i Australija nisu raj, to moraš da znaš.
Dobio ja lično na osnovu toga. Doduše zahtjev sam podnio 2009. kad nije bila navala, jer su tada budale kod nas govorile kako Hrvatska neće nikad ući u EU, kako ćemo eventualno ući svi u paketu (i Hrvatska i BiH i Srbija), te kako će se do tada EU raspasti :-) Sad ne znam kakvo je stanje što se toga tiče, vjerovatno su postrožili kriterije, ali ne košta ga puno pokušati.
Radna dozvola za Hrvate, koju je sada lakše dobiti, treba u nekim državama, ne svim. Npr. od boljih država ne treba u Norveškoj (EEA članstvo), Švedskoj, Finskoj, Danskoj, Irskoj... Po meni sasvim dovoljno opcija da se pokuša nešto. U nekim kojima treba radna dozvola i dalje ta ograničenja mogu praktično biti najkasnije do sredine 2018., jer sve iza toga država mora dokazati da radnici iz Hrvatske predstavljaju prijetnju njihovom tržištu, a to ne može dokazati nijedna zbog malog broja stanovnika u Hrvatskoj, jer neće nigdje doći milion radnika, već možda par hiljada.
Što se tiče pranja suđa za početak, pa bolje mu je da pere suđe za početak za 1500 eura mjesečno, nego da sjedi u BiH na birou ili radi kod nekog našeg robovlasnika neprijavljen za neredovnih 500 KM.

Seoskivaralica

#15 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Seoskivaralica » 28/10/2014 09:13

Hrvati svakako nisu iz Bosne.....

Jadnici jadni....prodaj majku za dijelove ili dijete na crnoj berzi , i eto parrrrrrrrra....
Čuj izjasni se ko hrvat.....marš (kao način koračanja) u lijepu vašu ( aluzija na himnu) ..... :izet:

Neise pa učlani se u SDA ili SDP i eto te za koju godinu ministar.....naravno sve ovisi od toga koliko nisko si spreman pasti.....

ČUJ BUDI HRVAT.....kuku nama s nama.... :-?

bella_ciao

#16 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by bella_ciao » 28/10/2014 09:29

Miki89 wrote:Dragi ljudi, imam zavrsen fakultet... po zavrsetku radio sam 2 god i dobio otkaz... Ovdje stvarno ne vidim nikakvu perspektivu.. UGLV kako otici iz drzave na bilo koji nacin, dal raditi master studiji ili otici zaposliti se... SAMO OTICI...HELP !!! :roll:
Upisi master negdje vani, to ti je najbolje

Hajvan

#17 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Hajvan » 28/10/2014 10:08

Seoskivaralica wrote:Hrvati svakako nisu iz Bosne.....

Jadnici jadni....prodaj majku za dijelove ili dijete na crnoj berzi , i eto parrrrrrrrra....
Čuj izjasni se ko hrvat.....marš (kao način koračanja) u lijepu vašu ( aluzija na himnu) ..... :izet:

Neise pa učlani se u SDA ili SDP i eto te za koju godinu ministar.....naravno sve ovisi od toga koliko nisko si spreman pasti.....

ČUJ BUDI HRVAT.....kuku nama s nama.... :-?

ma sve su to ratna dejstva, ali drugim sredstvima. :lol: :lol:

-----

za postavljaća teme:
- http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/189.aspx
- http://www.immigration.govt.nz/migrant/
- http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/eligibility.asp
- http://www.udi.no/en/want-to-apply/work ... ion/?c=bih

eto, ko si obrazovan lako ćeš deterministi šro prema tvojim stečenim vještinama i iskustvu je najbolja opcija za apliciranje i koja je to zemlja…

ja sam u jednoj od tih gore nabrojanih boravio i radio nekoliko godina- niti sam koga što pitao, niti kome pričao- samo jednog dana dobio poziv za razgovor i prošao… sad sam opet ovdje… odgovara mi… zasad :)

bella_ciao

#18 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by bella_ciao » 28/10/2014 10:17

TRANCE wrote:
Radio Sarajevo wrote:

Dobio ja lično na osnovu toga. Doduše zahtjev sam podnio 2009. kad nije bila navala, jer su tada budale kod nas govorile kako Hrvatska neće nikad ući u EU, kako ćemo eventualno ući svi u paketu (i Hrvatska i BiH i Srbija), te kako će se do tada EU raspasti :-) Sad ne znam kakvo je stanje što se toga tiče, vjerovatno su postrožili kriterije, ali ne košta ga puno pokušati.
Radna dozvola za Hrvate, koju je sada lakše dobiti, treba u nekim državama, ne svim. Npr. od boljih država ne treba u Norveškoj (EEA članstvo), Švedskoj, Finskoj, Danskoj, Irskoj... Po meni sasvim dovoljno opcija da se pokuša nešto. U nekim kojima treba radna dozvola i dalje ta ograničenja mogu praktično biti najkasnije do sredine 2018., jer sve iza toga država mora dokazati da radnici iz Hrvatske predstavljaju prijetnju njihovom tržištu, a to ne može dokazati nijedna zbog malog broja stanovnika u Hrvatskoj, jer neće nigdje doći milion radnika, već možda par hiljada.
Što se tiče pranja suđa za početak, pa bolje mu je da pere suđe za početak za 1500 eura mjesečno, nego da sjedi u BiH na birou ili radi kod nekog našeg robovlasnika neprijavljen za neredovnih 500 KM.
Cek dobio si drzavljanstvo hrvatske zato sto si se izjasnio ko hrvat? Stvarno na ovom forumu covjek moze svakavih gluposti procitati...
Pa ne dobija se drzavljanstvo tako

Mislim kako si to napravio, apliciro za drzavljanstvo i reko e ja sam u masu dokumenata napiso da sam hrvat i oni ti ga dali :lol: :sax:

stiv33

#19 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by stiv33 » 28/10/2014 10:21

ne znam kako netko ne otvori temu "kako dobit hrvatsko državljanstvo" :D

SaraFina

#20 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by SaraFina » 28/10/2014 10:35

Ovo su gluposti u vezi HR drzavljanstva. HR jeste članica EU ali veliki broj drzava još uvijek nije otvorio trzište rada za Hrvate.
Dakle imaš pravo boravka. A prvo na dozvolu boravka i pravo na dozvolu rada su DVA različita pojma.I na kraju ne trebaš se ti lično izjasniti Hrvatom već moraš imati dokument pravosnazan da ti se neko od blize obitelji izjašnjavai Hrvatom ( otac ili djed ) ali i to je mukotrpan posao dokazivanja.
Evo nekih informacija za Austriju :

( ovo nije vijest od juče )

Deficitarna zanimanja :
Programom "Crveno-bijela-crvena karta" Austrija otvara tržište rada za radnike iz BiH u 25 deficitarnih zanimanja, rekao je danas u Sarajevu ataše za rad i socijalna pitanja u Ambasadi Austrije u BiH Oliver Hiler.

Hiler je naveo da su deficitarna zanimanja, između ostalog, tesari, pokrivači krovova, lakireri, radnici na poljoprivrednim mašinama, bravari, tokari, vodoinstalateri, elektroinstalateri, stolari, mašinski inženjeri i inženjeri za struju visokog napona, te njegovatelji i medicinske sestre.

On je napomenuo da nije ograničen broj radnika koji mogu naći posao u Austriji. Hiler je rekao da u Austriji trenutno radi oko 35.000 radnika iz BiH.
http://www.collegium-bosniacum.org/b...-rot-card.html

Tako se zove novi boravišni naslov koji kvalifikovani stranac-doseljenik iz neke od «trećih država» (izvan EU odnosno EWR) može da dobije za rad kod jednog poslodavca. Skoro godinu dana moguć je «prelazak» na slobodno radno tržište. Ovu kartu/dozvolu po ugledu na američku «green card» mogu dobiti doseljenici koji spadaju u jednu od 4 sljedeće grupe:

VIŠE INFORMACIJA

Muškarci i žene:
1010 Wien, Hoher Markt 8/4/2
Tel: +43 (0) 1 712 56 04
http://www.migrant.at
E-Mail: [email protected]

Žene:
1010 Wien, Marc Aurel Straße 2a/6/2/10
Tel: +43 (0) 1 982 33 08
http://www.migrant.at
E-Mail: [email protected]

1. Posebno visoko kvalifikovane osobe
(one koje imaju najmanje 70 poena od mogućih 100).
Pošto podnesu dokaze o tim kvalifikacijama, takvi stranci u Ambasadi Austrije u svojoj zemlji mogu da dobiju vizu D, koja im omogućava da se 6 mjeseci u Austriji bave traženjem odgovarajućeg radnog mesta. Ko nađe posao, može da dobije «crveno-bijelo-crvenu kartu» na godinu dana. Članovi porodice (bračni drug, maloljetna nevjenčana djeca) dobijaju dozvolu za naseljavanje sa slobodnim pristupom radnom tržištu.

2. Ostala ključna radna snaga
(lica koja su sakupila bar 50 od 75 predviđenih poena)
mogu u navedenom statusu da dobiju ovu kartu, ali samo ako pribave ponudu za sigurno radno mesto. Osobe ispod 30 godina moraju da imaju obećanu brutto-platu od 2.100 €, a preko 30 godina 2.520 €. Dodjela kartice se može odbiti, ako na AMS postoji osoba koja ima iste kvalifikacije. Članovi porodice navedenog doseljenika mogu da dobiju dozvole za naseljavanje sa pristupom radnom tržištu ako već prilikom podnošenja zahtjeva dokažu znanje njemačkog na nivou A1.

3. Apsolventi austrijskih fakulteta
(stranci koji su u Austriji završili najmanje drugi dio studija ili Master-studije)
mogu poslije isticanja važenja boravišne dozvole sa svrhom «Studium» da zatraže sljedeću dozvolu na 6 meseci sa ciljem traženja posla. Oni koji nađu radno mjesto na nivou stečenog obrazovanja mogu da dobiju «crveno-bijelo-crvenu kartu» ako im plata treba biti najmanje 1890 eura. Za članove porodice važi kao pod b).

4. Stručnjaci sa deficitarnim zanimanjima
Najranije 1.1.2012. godine pojaviće se lista takvih zanimanja koja će tek 1.5.2012. stupiti na snagu. Osobe koje budu sakupile najmanje 50 od 75 mogućih poena i posjeduju obrazovanje za takva zanimanja, moći će da dobiju navednu karticu, ali samo ako su plaćeni u skladu sa kolektivnim ugovorima. Za članove porodice važi kao pod b).
Last edited by SaraFina on 28/10/2014 10:44, edited 1 time in total.

friskyoreo

#21 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by friskyoreo » 28/10/2014 10:41

Jos traju prijave za lutriju green card za USA. Cini mi se do 3. novembra, pa prijavi se, nemas sta izgubiti, nista ne kosta... :)

bull21

#22 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by bull21 » 28/10/2014 11:06

Ako si pametan nećeš dalje iz Europe.

homega

#23 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by homega » 28/10/2014 19:12

Na ovoj temi imao sam post u kojem sam pitao ko će vratiti pare društvu za besplatno školovanje, osnovno i srednje, nekom i visoko, svima koji nakon školovanja napuste BiH, protiveći se na ovaj način odlasku mladih ljudi iz države.

Sada mi posta nema, ne znak gdje je nestao?

Dakle, država BiH svoje resurse ulaže u obrazovanje mladih ljudi, a onda ih razvijenija država primami određenim pogodnostima i besplatno uzme iz BiH. Ovakvu praksi BiH treba i mora zaustaviti, ili bar od države u koju se useljavaju državljani BiH, naplatiti troškove njihovog školovanja, ali i zatražiti finansijsku ili drugačiju naknadu za nedostatak tih osoba iz BiH društva i privrede, što je još veća šteta.

SaraFina

#24 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by SaraFina » 28/10/2014 19:21

homega wrote:Na ovoj temi imao sam post u kojem sam pitao ko će vratiti pare društvu za besplatno školovanje, osnovno i srednje, nekom i visoko, svima koji nakon školovanja napuste BiH, protiveći se na ovaj način odlasku mladih ljudi iz države.

Sada mi posta nema, ne znak gdje je nestao?

Dakle, država BiH svoje resurse ulaže u obrazovanje mladih ljudi, a onda ih razvijenija država primami određenim pogodnostima i besplatno uzme iz BiH. Ovakvu praksi BiH treba i mora zaustaviti, ili bar od države u koju se useljavaju državljani BiH, naplatiti troškove njihovog školovanja, ali i zatražiti finansijsku ili drugačiju naknadu za nedostatak tih osoba iz BiH društva i privrede, što je još veća šteta.

Pa školovanje je regulirano već valjda. Odnosno trebalo bi biti.

Dakle ako drzava nema ideja šta da uradi sa visokoobrazovanim ljudima a i srednjeobrazovanim zašto bi oni drzavi plaćali njene greške. Svi bi sigurno voljeli naći posao u struci kad završe proces školovanja ali ako ne mogu? Što onda?
Da do pedesete zive s roditeljima i nakon njihove smrti isposluju nasledjivanje penzija jer su izganjali potvrde preko štele da su mentalno ograničeni?

Stoner

#25 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Stoner » 28/10/2014 20:02

Šta država uopšte ima da radi sa obrazovanim ljudima? Ima neku obavezu prema njima? Treba im dati nešto? Uzeti?

Neka im se skine sa grbače, neće krepati od gladi, ljudi se znaju brinuti o sebi.

Decenije komunjarizma...

Post Reply