Kako obiljeziti srebrenicki genocid u Istanbulu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1 Kako obiljeziti srebrenicki genocid u Istanbulu?

Post by Bosanac sa dna kace »

Pozdrav,
svima vam je poznato da u Istanbulu i cijeloj Turskoj zivi veliki broj ljudi porijeklom sa Balkana, a prije svega tu su nasi Bosnjaci, mnogi od njih nisu zaborvaili svoje korijene i jezik.
U ime solidarnosti sa narodom BiH zbog nepravedne odluke haskog tribunala zele izrazit svoje nezadovljstvo javno kroz odrzavanje mitinga u Istanbulu na otvorenom 08.07. jer tad pada nedjelja a 11.07 je utorak pa su misljenja da ce im na protesnu setnju doc vise ljudi kada je neradni dan.
Na mitingu se naravno nece reklamirat ni jedna politicka partija, vec ce biti organiziran od strane Vrhovne platforme svih udruzenja, vakufa i ostalih organizacija koji zele ucestvovat u organizaciji, miting takodje nece imati vjersku pozadinu.

Ja takodje planiram da sa jednim od studenstkih klubova na mom univerzitetu 11.07 napravim program, sad za sad na umu imam kratki film o Srebrenici i panel diskusiju sa profesorima kojima je uza specijalnost Balkan ili evetualno da pozovemo nekog kao gosta iz BiH.
Cilj ovog programa mi je da se sto vise ljudi na mom univeriztetu upozna sa stvarnim dogadjajima u BiH a pogotovo u Srebrenici, jer mnogi studenti koji studiraju drustvene nauke o tome pojma nemaju.

Da li imate neke prijedloge?
Sta napisat na transparente?
Pod kojim sloganom napravit program na univerzitetu?
Molim bez zacetavanja i suplje price jer se radi o jako ozbiljnoj stvari.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#2

Post by tempora »

Ja svake godine polijepim slike u kantini na poslu na kojima se vide tabuti, slike zica i sve one poznate slike koje su prosle svijet a sinonim su za Srebrenicu.Cak i oni koji nikada nisu culi za Srebrenicu, zastanu i pogledaju slike, jer one govore same za sebe, a potom pitaju o onome sto se zbilo.
Takodjer na trgu u Hagu, dodjem sa parolama da se ne zaboravi, ili postavim pitanje tipa " gdje su slike" -jer je opste poznato da je film vojnika Holandije, koji je snimljen u Srebrenici, oduzet od strane vojnog vrha i proglasen kao unistenim tako sto je laborant vojske zaduzen za razvijanje filma izjavio da je film unistio jer je noc prije popio casu crnog vina.
Takve parole mediji najvise vole -jer one traze odgovore i daju na znanje da se ipak puno vise zna, no sto se govori.( iako mi licno od toga nemamo nista, ali tjesim se da ce buducnost imati)
Prije dvije godine, u Hagu je gostovao hor iz Sarajeva ako se ne varam, sa pjesmom MAJKO SREBRENICE, koja govori vise nego sve rijeci i sve parole.Ne znam vise ime hora, ali ako je potrebno potraziti cu i javiti ti.

U momentu kada su se kopale zrtve u Potocarima, mi smo u Hagu pustili bijele balone i na svakom ime zrtve i datum rodjenja.
Mislim da svakako trebate postaviti plocu ili na neki drugi nacin postaviti imena svih zrtava koje su do danas pokopane.

Ja za ovu godinu i ovo obiljezavanje, nisam smislila jos nista, osim da ruke svezem zicom i na glavi napisem genocid.Ako smislim buduce parole i ostale rekvizite javim ti. Sretno i hvala na trudu!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#3

Post by tempora »

Da ne zaboravim, ukoliko budete vodili diskusiju, mislim da je svakako bitno povesti pitanje definicije genocida, jer nama su "priznati" "elementi" genocida - i to samo za Srebrenicu, a za ostale dijelove zemlje ne.AKo se ne varam, jedan od "uslova" za priznavanje genocida je i predumisljaj?
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#4

Post by _stoKA_ »

bosanac jesi li bio danas na sempoziju, cujem da je ostavio dobar utisak?
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#5

Post by patrius »

sta znaci elementi genocida?
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6

Post by black »

tema je..Kako obiljeziti srebrenicki genocid u Istanbulu?...sve sto se ne odnosi na samu temu brisacu..zato bez shuplje i zachatavanja..bla bla..
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#7

Post by Bosanac sa dna kace »

ovako sto se tice mitinga tu vec manje vise ima plan o organizaciji i toku svega i u planu je sad za sad samo Istanbul, a moguce je da se obiljezi i u ostalim gradovima TR gdje zivi veliki broj ljudi porijeklom sa Balkana kao sto su Izmir i Bursa. Naravno svaki daljnji prijedlog je dobrodosao.
Vec imamo par kontakta sa Bosnom.
Mejdutim ovo o obiljezavanju na univeriztetu je moja licna inicijativa, i mislim da ce bit jako tesko jer skola se zavrsava vec pocetkom juna, u julu je dobrovoljna ljetna skola, i nisu bas svi profesori tu, jedina prednost je to sto bude jako dosta stranih profesora i studenata.
ja sad za sad na umu imam neki film, diskusiju i naravno to bi se oglasilo kroz letke, plakate i skolske mail grupe.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8

Post by Bosanac sa dna kace »

evo da kazem i simpoziju, da bio sam, organizacija je bila super, ja sam ocekivo da ce to bit na nekom lokalnom nivou, jer su mi samo rekli da ima neki simpozij o Balkanu, nisam imo pojma da je to zapravo o Bosni nisam ocekivo da ce doc Amor Masovic, Natasa Kandic, Muhamed Mesic i jos ostali. Izlaganje Muhameda Mesica je bilo izvrsno, za svaku pohvalu.
Sve je super bilo, medjutim mislim da je za simpozij takvog kvaliteta bilo i premalo posjetilaca.
Ja se bas toga i bojim, napravit nesto tako kvalitetno, a da to sve dopre do jako malo ljudi, bio to miting ili program u skoli.
Za primjer je obiljezavanje dana progona bugarskih Turaka kada je na sva zvona najavljen miting doslo 10 ljudi da polozi vijenac na spomenik i to u cetvrti gdje zive samo bugarski Turci.
Da, zaboravio sam napomenuti da ce sve to imati i odredjenu medijsku podrsku, ne bas tako znacajnih medija, ali kolko tolko prodrijece u javnost.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#9

Post by a.basko »

citiraj ratka mladica ...nakon zauzimanja srebrenice!
...ali pocni vec sada...onda ces imati veeeeliki miting!

...a mozda i ovdje nadjes korisnog materijala...

http://www.bosnaprkosnaodsna.mine.nu/sr ... a&sub=none
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#10

Post by Fair Life »

tempora wrote:...
Ja za ovu godinu i ovo obiljezavanje, nisam smislila jos nista, osim da ruke
svezem zicom i na glavi napisem genocid.Ako smislim buduce parole i
ostale rekvizite javim ti. Sretno i hvala na trudu!
Da ti pomognem...

Sa ovog linka ispod...

http://www.megaupload.com/?d=2AP2IMOM

... skini "The History Of Crime" - Tarika Samaraha u (MS PPS - 6.81 Mb),
donesi laptop, postavi na frekventno mjesto ili jos bolje u kakav dobar
izlog... i nek se vrti danima i nocima.

Ili jos bolje... nekoliko stotina takvih laptopa (ne mora laptop) postaviti na
nekoliko stotina mjesta po citavoj drzavi...

I, na primjer, podsjetiti ih na njihovu sramotu...

Isprintati ovaj plakatic u hiljade komada... i dijeliti onima koji se zaustave pored monitora da pogledaju "The History Of Crime".

Image

Graffiti written by an unknown Dutch soldier on a wall of the army
barracks in Potocari, Srebrenica, 1994/95. Royal Netherlands Army troops,
as part of the UN Protection Force in Bosnia and Herzegovina 1992-95, were
responsible for protecting the Srebrenica safe area. Photography by Tarik
Samarah.

Sejla Kameric, Bosnian Girl
Unjustice
Posts: 175
Joined: 14/04/2007 01:14

#11

Post by Unjustice »

Fair Life wrote: Da ti pomognem...
Nemoj zivota ti pomagati.

Najgluplja stvar koju sam vidio u svom zivotu. Da ovako nesto kretensko napravi jedan Bosanac i da jos podrzi jos Bosanaca nisam vjerovao da je moguce.

Sta se sa ovim zeljelo postici?

Sta je trebalo praviti fasisticke plakate Goebelsa poslije rata kako bi se "dokazala" fasistoidnost? Autori i oni koji su ih podrzali su kretencine da ne mogu biti vece. Taj plakat je uvreda za Bosanke i jos se ta teska uvreda reklamira? Autorima treba zabraniti da se nazivaju umjetnicima.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12

Post by Bosanac sa dna kace »

Unjustice wrote:
Fair Life wrote: Da ti pomognem...
Nemoj zivota ti pomagati.

Najgluplja stvar koju sam vidio u svom zivotu. Da ovako nesto kretensko napravi jedan Bosanac i da jos podrzi jos Bosanaca nisam vjerovao da je moguce.

Sta se sa ovim zeljelo postici?

Sta je trebalo praviti fasisticke plakate Goebelsa poslije rata kako bi se "dokazala" fasistoidnost? Autori i oni koji su ih podrzali su kretencine da ne mogu biti vece. Taj plakat je uvreda za Bosanke i jos se ta teska uvreda reklamira? Autorima treba zabraniti da se nazivaju umjetnicima.
ideja o slikama T.Samaraha nije losa, samo sto naravno ja ne bih postavio ovu sliku gore o bosanskoj djevojci.
recimo UN=UNITED NOTHING, izjava jednog holandskog vojnika posle pada Srebrenice bi posluzila pravo itd...
zivimo u kapitalizmu i bez reklame proizvod ne mozes prodat, moras bit dosjetljiv.
tbaharis
Posts: 313
Joined: 09/07/2005 07:37
Location: Odma' pored iza...

#13

Post by tbaharis »

Bosanac sa dna kace wrote:
Unjustice wrote:
Fair Life wrote: Da ti pomognem...
Nemoj zivota ti pomagati.

Najgluplja stvar koju sam vidio u svom zivotu. Da ovako nesto kretensko napravi jedan Bosanac i da jos podrzi jos Bosanaca nisam vjerovao da je moguce.

Sta se sa ovim zeljelo postici?

Sta je trebalo praviti fasisticke plakate Goebelsa poslije rata kako bi se "dokazala" fasistoidnost? Autori i oni koji su ih podrzali su kretencine da ne mogu biti vece. Taj plakat je uvreda za Bosanke i jos se ta teska uvreda reklamira? Autorima treba zabraniti da se nazivaju umjetnicima.
ideja o slikama T.Samaraha nije losa, samo sto naravno ja ne bih postavio ovu sliku gore o bosanskoj djevojci.
recimo UN=UNITED NOTHING, izjava jednog holandskog vojnika posle pada Srebrenice bi posluzila pravo itd...
zivimo u kapitalizmu i bez reklame proizvod ne mozes prodat, moras bit dosjetljiv.
prijatelju svaka ti cast za casne namjere vezane za gore navedenu temu... ne znam s kakvim sredstvima raspolazes ali TV i radio su ti osnova... bilboard plakati, moras uraditi kampanju prije nego sto krenes u akciju. mada svi u turskoj znaju o Bosni i Srebrenici jos uvijek mnogo toga im se treba objasniti. Susreti sa nasim sportasima i njihovo lobiranje, ukljucivanje nase ambasade, gostovanja na lokalnim televizijama sa jasnim planom i prezentacijom ce ti garantovati publicitet sto je osnova akcije kao sto je tvoja... naravno uz kombinaciju svih ostalih materijala navdenih u predhodnim postovima.

nisam nesto pismen sto se tice teme al tako nekako bi ja krenuo pod uslovom da imam sredstva...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#14

Post by Bosanac sa dna kace »

tbaharis wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
Unjustice wrote:Nemoj zivota ti pomagati.

Najgluplja stvar koju sam vidio u svom zivotu. Da ovako nesto kretensko napravi jedan Bosanac i da jos podrzi jos Bosanaca nisam vjerovao da je moguce.

Sta se sa ovim zeljelo postici?

Sta je trebalo praviti fasisticke plakate Goebelsa poslije rata kako bi se "dokazala" fasistoidnost? Autori i oni koji su ih podrzali su kretencine da ne mogu biti vece. Taj plakat je uvreda za Bosanke i jos se ta teska uvreda reklamira? Autorima treba zabraniti da se nazivaju umjetnicima.
ideja o slikama T.Samaraha nije losa, samo sto naravno ja ne bih postavio ovu sliku gore o bosanskoj djevojci.
recimo UN=UNITED NOTHING, izjava jednog holandskog vojnika posle pada Srebrenice bi posluzila pravo itd...
zivimo u kapitalizmu i bez reklame proizvod ne mozes prodat, moras bit dosjetljiv.
prijatelju svaka ti cast za casne namjere vezane za gore navedenu temu... ne znam s kakvim sredstvima raspolazes ali TV i radio su ti osnova... bilboard plakati, moras uraditi kampanju prije nego sto krenes u akciju. mada svi u turskoj znaju o Bosni i Srebrenici jos uvijek mnogo toga im se treba objasniti. Susreti sa nasim sportasima i njihovo lobiranje, ukljucivanje nase ambasade, gostovanja na lokalnim televizijama sa jasnim planom i prezentacijom ce ti garantovati publicitet sto je osnova akcije kao sto je tvoja... naravno uz kombinaciju svih ostalih materijala navdenih u predhodnim postovima.

nisam nesto pismen sto se tice teme al tako nekako bi ja krenuo pod uslovom da imam sredstva...
za materijalna sredtsva nije problem, u planu je da se napravi miting za vikend oko 11.07 i mozda neka vrsta simpozijuma, plus ja planiram nesto u skoli da napravimo, jer raja na mom Uni. nemju pojma sta se ustvari desilo.
tbaharis
Posts: 313
Joined: 09/07/2005 07:37
Location: Odma' pored iza...

#15

Post by tbaharis »

Bosanac sa dna kace wrote:
tbaharis wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: ideja o slikama T.Samaraha nije losa, samo sto naravno ja ne bih postavio ovu sliku gore o bosanskoj djevojci.
recimo UN=UNITED NOTHING, izjava jednog holandskog vojnika posle pada Srebrenice bi posluzila pravo itd...
zivimo u kapitalizmu i bez reklame proizvod ne mozes prodat, moras bit dosjetljiv.
prijatelju svaka ti cast za casne namjere vezane za gore navedenu temu... ne znam s kakvim sredstvima raspolazes ali TV i radio su ti osnova... bilboard plakati, moras uraditi kampanju prije nego sto krenes u akciju. mada svi u turskoj znaju o Bosni i Srebrenici jos uvijek mnogo toga im se treba objasniti. Susreti sa nasim sportasima i njihovo lobiranje, ukljucivanje nase ambasade, gostovanja na lokalnim televizijama sa jasnim planom i prezentacijom ce ti garantovati publicitet sto je osnova akcije kao sto je tvoja... naravno uz kombinaciju svih ostalih materijala navdenih u predhodnim postovima.

nisam nesto pismen sto se tice teme al tako nekako bi ja krenuo pod uslovom da imam sredstva...
za materijalna sredtsva nije problem, u planu je da se napravi miting za vikend oko 11.07 i mozda neka vrsta simpozijuma, plus ja planiram nesto u skoli da napravimo, jer raja na mom Uni. nemju pojma sta se ustvari desilo.
respect za ideju i good luck sa projektom...
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#16

Post by _stoKA_ »

simpozij a :P
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#17

Post by Bosanac sa dna kace »

_stoKA_ wrote:simpozij a :P
kad bude kakve akcije javim ti :D nemoj se izmotavat kasnije :D
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#18

Post by _stoKA_ »

ej cuo sam da ce biti neki "dan pite" u istanbulu :D znal ko sta o tome, dje kad kako zasto, kolko kila :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#19

Post by Bosanac sa dna kace »

_stoKA_ wrote:ej cuo sam da ce biti neki "dan pite" u istanbulu :D znal ko sta o tome, dje kad kako zasto, kolko kila :D
nije to tema ove emisije, ima sad u nedjelju nedje na K.Çekmece, iza Sefaköya imaş detalje na stranici bosnasancak.net
Post Reply