Kako napraviti fudbal zanimljivijim?

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply

Sta mislite o ovoj ideji?

Dobra ideja!
4
33%
Losa ideja!
5
42%
Zanimljivo, ali moze se to jos bolje napraviti...
3
25%

Total votes: 12

max_power

Kako napraviti fudbal zanimljivijim?

Post by max_power » 26/11/2006 19:42

Jednostavno, velike pobjede (od 2 ili vise golova razlike) da daju 3 boda, male pobjede (sa jednim golom razlike) 2 boda a nerjeseno 1 bod.
Na primjer:

Tim X - Tim Y igraju 1:0 ili 2:1 ili 3:2 - Tim X dobija 2 boda

Tim X - Tim Y igraju 2:0, 3:1, 3:0 ili 4:2 - Tim X dobija 3 boda

Mislim da bi tako dobili vise zanimljivih utakmica. Igrao bi se napadacki fudbal sa vise golova. Vise golova, vise publike na stadionima...

Ovako bi izgledala Premijer liga da smo igrali po tim pravilima, danasnji i jucerasnji rezultati uracunati.

1. Zrinjski 24 +1
- Sarajevo 24 -1
3. Siroki 23
4. Orasje 21
5. Velez 20
- Modrica 20
7. Slavija 19
8. Borac 17
- Zepce 17
10. Celik 17 +1
11. Posusje 16 -1
-. Zeljeznicar 16 +2
13. Jedinstvo 15 -1
14. Sloboda 13
15. Leotar 13
16. Radnik 11

U odnosu na sadasnju tabelu Zrinjski i Celik bi zaradili po jednu poziciju a Zeljeznicar dvije.
Posusje i Jedinstvo bi izgubili po jednu poziciju. Sarajevo bi i dalje bilo na prvom mjestu ali bi ga djelili za zrinjskim koji ima malo bolju gol razliku...

p.s. Prije nego me Pitari napadnu, samo cu reci, da smo igrali po ovim pravilima proslu sezonu Sarajevo bi bilo prvak a ne Siroki :)

Marchegianni

Post by Marchegianni » 27/11/2006 11:24

Slična ideja je prošle godine stigla iz Francuske fudbalske federacije zbog dominacije Lyona. I dalje bi se šampion određivao na osnovu ove standardne tabele, i ona bi i dalje bila osnova, ali bi se uporedo vodila i tabela po ovom principu 2 i 3 boda za pobjedu. Ekipa koja nije ništa ostvarila kroz "običnu" tabelu, a na ovoj je visoko rangirana bi dobila mjesto u Evropi. Ali, ostalo je samo na ideji.

U svakom slučaju, treba stimulisati napadačku igru. Ali, teško da će to zaživjeti, osim ako jednog dana to ne naredi UEFA.

jazzer
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by jazzer » 27/11/2006 11:38

Kako god da okrenes zeljo je na dnu :lol: .

Izmislimo neki sistem koji ce Zelju vratiti na vrh.
Npr., ako kod kuce odigras nerjeseno ili izgubis
dobijes 5 bodova. :D

mostarac

Post by mostarac » 27/11/2006 11:49

Jedino pravilo koje po meni ima smisla u nasoj ligi je to da utakmica uvijek nosi 3 boda, tj. tim x - tima y igra utakmicu, pobjeda pobjedniku daje 3 boda, a porazenom nula. Medjutim kod nerjesenog ishoda bi se pravilo mjenjalo na taj nacin da nerjeseno domacinu donosi 1 bod, a gostu 2 boda, jer nerjesen ishod apsolutno nema nikakvog znacaja za gostujucu ekipu osim sto potapa domacu, a svi znamo kako je u nasoj izrazito domacinskoj ligi jako tesko doci i do nerjesenog ishoda.
isto tako podrzavam napadacki fudbal, ali ovo mi je malo bezveze jer nekako imate dobrih ekipa koje igraju cvrsto i ovo je pravilo odavno ukinuto, tj varijacija ovog pravila. Prije se gledala gol razlika a ne medjusobni skor. Na osnovu tog debilnoh prtavila Hajduk je postao prvak Jugoslavije a ne Velez iako su imali isti broj bodova i iako ga je Velez nakantao tu sezonu oba puta od cega jednom 5:0. Isto tako ovo bi dovelo do cudnih rezultata utakmica sa po 10 i vise golova razlike, tj. koliko kome treba. Ne bi se prodavali samo bodovi nego i gol razlika. Dakle po meni samo ovo da u slucaju nerjesenog ishoda utakmice gostu idu 2 a domacinu 1 bod ima nekakvog smisla.

DonDavudes

Post by DonDavudes » 27/11/2006 12:01

jazzer wrote:Kako god da okrenes zeljo je na dnu :lol: .

Izmislimo neki sistem koji ce Zelju vratiti na vrh.
Npr., ako kod kuce odigras nerjeseno ili izgubis
dobijes 5 bodova. :D

:lol: :lol: :lol: :lol:

od fudbalskih pravila samo bih promjenio da igrac nadf kojim je napravljen penal sam puca kazneni udarac :oops:

Edin H.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Re: Kako napraviti fudbal zanimljivijim?

Post by Edin H. » 27/11/2006 12:12

nobody wrote:Jednostavno, velike pobjede (od 2 ili vise golova razlike) da daju 3 boda, male pobjede (sa jednim golom razlike) 2 boda a nerjeseno 1 bod.
Na primjer:

Tim X - Tim Y igraju 1:0 ili 2:1 ili 3:2 - Tim X dobija 2 boda

Tim X - Tim Y igraju 2:0, 3:1, 3:0 ili 4:2 - Tim X dobija 3 boda

Mislim da bi tako dobili vise zanimljivih utakmica. Igrao bi se napadacki fudbal sa vise golova. Vise golova, vise publike na stadionima...

Ovako bi izgledala Premijer liga da smo igrali po tim pravilima, danasnji i jucerasnji rezultati uracunati.

1. Zrinjski 24 +1
- Sarajevo 24 -1
3. Siroki 23
4. Orasje 21
5. Velez 20
- Modrica 20
7. Slavija 19
8. Borac 17
- Zepce 17
10. Celik 17 +1
11. Posusje 16 -1
-. Zeljeznicar 16 +2
13. Jedinstvo 15 -1
14. Sloboda 13
15. Leotar 13
16. Radnik 11

U odnosu na sadasnju tabelu Zrinjski i Celik bi zaradili po jednu poziciju a Zeljeznicar dvije.
Posusje i Jedinstvo bi izgubili po jednu poziciju. Sarajevo bi i dalje bilo na prvom mjestu ali bi ga djelili za zrinjskim koji ima malo bolju gol razliku...

p.s. Prije nego me Pitari napadnu, samo cu reci, da smo igrali po ovim pravilima proslu sezonu Sarajevo bi bilo prvak a ne Siroki :)

Sjajna ideja.

Zeljo dijeli 11-to 8)

the_stick

Post by the_stick » 27/11/2006 12:30

Prosto ne mogu da vjerujem da neko ima vremena i zivaca da ovo racuna... i to za dvije sezone! :?

Arminovski

Post by Arminovski » 30/11/2006 16:52

Eh ovako...

Smanjis teren podobro... onda smanjis i golove i napravis ih okruglim. Smanjis ih otprilike da budu velicine lopte. Onda kazes da se moze igrati i rukama. Ustvari ko sisa noge igra se samo rukama.. Ima guranja ali nema fatanja za majice, valjanja po terenu, plakanja, odugovlacenja itd itd... Ako ista od toga uradis pet puta ides napolje. Ne igra se po poluvremenima vec po cetvtinama. Posto vise nemamo velik teren mozemo ga sad pokrit' skroz i zvati ga dvoranom a usput i rijesit se trave i stavit' parket.

A na kraju promijenimo i ime igre...

Eto to bi otprilike bio moj recept kako fudbal napraviti interesantnijim/interesantnim. :D

sabanss

Post by sabanss » 30/11/2006 17:28

mostarac wrote:Jedino pravilo koje po meni ima smisla u nasoj ligi je to da utakmica uvijek nosi 3 boda, tj. tim x - tima y igra utakmicu, pobjeda pobjedniku daje 3 boda, a porazenom nula. Medjutim kod nerjesenog ishoda bi se pravilo mjenjalo na taj nacin da nerjeseno domacinu donosi 1 bod, a gostu 2 boda, jer nerjesen ishod apsolutno nema nikakvog znacaja za gostujucu ekipu osim sto potapa domacu, a svi znamo kako je u nasoj izrazito domacinskoj ligi jako tesko doci i do nerjesenog ishoda.

Jarane u nasoj ligi gosti uvijek igraju bunker, sa ovim tvojim pravilom bi taj bunker bio jos krvaviji. Mozda da gosti dobiju 0 poena za nerijesen rezultat pa da onda uvijek moraju ici na pobjedu?

max_power

Post by max_power » 01/12/2006 21:21

Jedna od glavnih poenti ove "moje" ideje (nije moja, eto izgleda da su me neki u francuskoj pretekli mada nisam znao Tita mi :)) je to da se timovima koji igraju napadacki fudbal to i isplati. Oni koji hoce da igraju bunker, neka ga igraju ali na duze staze to im se nebi isplatilo.

Ideja od mostarca je dobra na prvi pogled ali kao sto rece kolega iznad, gosti bi vazda igrali bunker. Zasto da idu na pobjedu kad za nerjesen rezultat imaju 2 boda?

p.s. Nisam racunao nista za proslu sezonu. Dovoljno je bilo pogledati gol razliku na kraju sezone, Sarajevo je imalo +31 a Siroki +19, dok je Siroki bio samo 3 boda ispred Sarajeva. Znaci da bi po ovom sistemu Sarajevo lako nadoknadilo ta 3 boda i ostavilo Siroki iza sebe.

alek

Post by alek » 25/01/2007 00:02

kostimirajte igrace :D baletanski trikoi, raskosne haljine i krinke, vlasulje i sminka bi ucinili cuda :D

chinese_water

Post by chinese_water » 25/01/2007 02:51

dajte im medicinku umjesto fudbalske lopte... i da vidite kako golmani bjeze :D :D

Shoshana

Post by Shoshana » 25/01/2007 03:29

alek wrote:kostimirajte igrace :D baletanski trikoi, raskosne haljine i krinke, vlasulje i sminka bi ucinili cuda :D

Ne, ne... Bar ne u potpunosti... Zaustavimo se na trikou :D Onako fino, malo tijesno da lijepo stisne guzu (onako ko americki fudbal), a gore im malo navaljati ramena...milina ih gledati :D Kacige obavezno staviti na glavu, ako je skupo, moze i vreca (bar onim ruznijim) :oops:

max_power

Post by max_power » 25/01/2007 18:58

Ili im dati stikle umjesto kopacki... :D

Ma dobro raja, ode tema u zajebanciju ali ja sam ovo ozbiljno mislio.
Pobjedis sa jednim golom razlike imas dva boda, pobjedis sa dva, tri...cetiri... gola razlike imas tri boda. Ako to nebi nas fudbal ucinilo atraktivnijim onda stvarno neznam sta bi.
UEFA nema nista sa tim kako se boduju utakmice u nacionalnim prvenstvima, tako da je to moguce provesti u stvarnost, ako postoji zelja.
Prodavanje utakmica je i sada problem u nasem fudbalu, bilo bi tako sigurno i kad bi se uvelo ovo pravilo ali to je nesto sto se mora iskorijeniti na neki drugi nacin. nema tog pravila koje moze prodavanje utakmica u potpunosti iskorijeniti, vec se za to moraju upotrebiti neki drugi resursi, kontrolori utakmica i slicno.

Post Reply