Kako montirati projektor na plafon

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
Xavi Hernandez

Kako montirati projektor na plafon

Post by Xavi Hernandez » 11/11/2015 14:52

Planiram postaviti projektor na plafon pomoću ovakvog nosača:

Image

Međutim, plafon u stanu nije od betona, već kako mi reče komšija, od "žbuke". :roll: Ne znam šta je žbuka, niti sam uspio naći na internetu, ali sam vidio kod njega kako izgleda dok je renovirao svoj stan. To je materijal debljine cca. 10cm, liči na stvrdnuti malter i kroz njega prolazi slama. Sve je to stvrdnuto i izgleda kao 10cm ploča od maltera i slame, a koja je onda nakačena na betonske lukove na plafonu.

Pošto je plafon od tog materijala, mene sada brine da li mogu okačiti nosač i projektor na tu "žbuku" jer mi izgleda dosta labav materijal i bojim se da diblovi ne izlete i da mi oboje padne sutra na glavu. Projektor je težak 2,5kg i nosač oko 1,7kg.

Mogu li ikako drugačije fiksirati ovaj nosač osim klasičnim diblovima? Ima li ko kakav savjet?

Stvarno ne bih da mi sutra padne na glavu :(

dnaxy

Re: Kako montirati projektor na plafon

Post by dnaxy » 11/11/2015 14:56

vjerovatno imas grede u plafonu,mozda da njih busis?

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 11/11/2015 14:57

Pa zavrni tu gdje su betonski polulukovi direktno kroz žbuku u njih...

Jer iznad žbuke bi trebale biti u staroj gradnji grede i daske u novijoj gradnji betonska ploča znači žbuka mora imati neku vrstu podloge e ta podloga je dovoljno čvrsta da drži i žbuku i taj projektor. Znači duži šarafi i diblovi i udri

Xavi Hernandez

Post by Xavi Hernandez » 11/11/2015 15:44

dnaxy wrote:vjerovatno imas grede u plafonu,mozda da njih busis?

Imaju daske položene poprečno (skroz bio zaboravio) iznad žbuke, ali nisu jedna pored druge već imaju razmak (koliko me sjećanje služi oko 15-ak cm, koliko su i daske široke), a ja moram postaviti projektor tačno na određeno mjesto, tako da ako krenem bušiti i nije daska tačno iznad rupa neću ništa postići. Nešto mi bez veze da krenem bušiti čitav zid pa da se nadam da ću pogoditi dasku :(

A ako i pogodim dasku, kako ću ubaciti dibl za beton? Mislim, može li proći ta varijanta (dibl u dasku)?

Xavi Hernandez

Post by Xavi Hernandez » 11/11/2015 15:48

O'zone wrote:Pa zavrni tu gdje su betonski polulukovi direktno kroz žbuku u njih...

Jer iznad žbuke bi trebale biti u staroj gradnji grede i daske u novijoj gradnji betonska ploča znači žbuka mora imati neku vrstu podloge e ta podloga je dovoljno čvrsta da drži i žbuku i taj projektor. Znači duži šarafi i diblovi i udri

Imaju daske iznad (opisao sam sad u ovom odgovoru iznad) i imam taj problem da li mogu pogoditi dasku. Do betonskog luka ne mogu doći jer je uzak i ponavlja se na cca. pola metra i mislim da nemam nikakve šanse da ga pogodim. Čak i ako ga pogodim, uži je od postolja za pričvrščivanje od nosača, tako da ga ne bih nikako mogao zavrnuti u te lukove (ne bih mogao sva 4 šarafa zavrnuti) :(

TDK-90

Post by TDK-90 » 11/11/2015 16:05

Xavi Hernandez wrote:

Imaju daske položene poprečno (skroz bio zaboravio) iznad žbuke, ali nisu jedna pored druge već imaju razmak (koliko me sjećanje služi oko 15-ak cm, koliko su i daske široke), a ja moram postaviti projektor tačno na određeno mjesto, tako da ako krenem bušiti i nije daska tačno iznad rupa neću ništa postići. Nešto mi bez veze da krenem bušiti čitav zid pa da se nadam da ću pogoditi dasku :(

A ako i pogodim dasku, kako ću ubaciti dibl za beton? Mislim, može li proći ta varijanta (dibl u dasku)?

Samo uzmes duzi saraf za drvo , obicno oni zute boje ima ih po 20 cm duzine i sa njim u dasku direktno bez dibla\tipla.
Samo provjeri duzinu sarafa i da ima dovoljno navoja u dasci jer su neki sarafi samo do pola sa navojem, pa da ne bude pogodis dasku a onda zbog kratkog navoja isti izadje iz daske pa bude klimavo.

Maystor

Post by Maystor » 11/11/2015 16:15

Xavi, iz tvog pisanja se vidi da si zaista laik po ovom pitanju. Angažuj nekog majstora da ti to uradi, neće ti uzeti više od 20 KM.
Kako to da projektor MORA biti tačno na određenom mjestu? Pa imaš podešavanje, zoom, keystone, sve živo. Ima bezbroj rješenja kako bi se to moglo uraditi. Ljudi na plafon koji je od rigipsa okače luster od 20 kila pa stoji.
U dasku ne ide dibl, već šaraf za drvo.
Moguće je napraviti i tanku platformu između nosača i plafona, tako da sva četiri šarafa potrefe dasku i/ili beton.

Xavi Hernandez

Post by Xavi Hernandez » 12/11/2015 08:20

TDK-90 wrote:
Xavi Hernandez wrote:

Samo uzmes duzi saraf za drvo , obicno oni zute boje ima ih po 20 cm duzine i sa njim u dasku direktno bez dibla\tipla.
Samo provjeri duzinu sarafa i da ima dovoljno navoja u dasci jer su neki sarafi samo do pola sa navojem, pa da ne bude pogodis dasku a onda zbog kratkog navoja isti izadje iz daske pa bude klimavo.
Hvala, ako ne nađem kakvo bolje rješenje, pokušat ću ovako :thumbup:

Xavi Hernandez

Post by Xavi Hernandez » 12/11/2015 08:41

Maystor wrote:Xavi, iz tvog pisanja se vidi da si zaista laik po ovom pitanju. Angažuj nekog majstora da ti to uradi, neće ti uzeti više od 20 KM.
Kako to da projektor MORA biti tačno na određenom mjestu? Pa imaš podešavanje, zoom, keystone, sve živo. Ima bezbroj rješenja kako bi se to moglo uraditi. Ljudi na plafon koji je od rigipsa okače luster od 20 kila pa stoji.
U dasku ne ide dibl, već šaraf za drvo.
Moguće je napraviti i tanku platformu između nosača i plafona, tako da sva četiri šarafa potrefe dasku i/ili beton.
Pa naravno, ne bih ni pitao ovdje da se razumijem :D Znam da ljudi svašta rade (kao tvoj primjer sa lusterom) pa sam zato i tražio savjet ljudi koji se više razumiju od mene :) Mada su kod nas majstori u većini slučajeva (čast izuzecima) pravi fušeri i zato ne volim da se bakćem sa njima ukoliko mi neko nije neka ekstra preporuka (za ovu varijantu ne znam nikoga koga bih angažovao). Radije ću uraditi onda sam kada će i taj fušer uraditi isto što i ja. Opet kažem, nisu svi, ali nažalost većina jeste (barem po mom iskustvu) i zato inače izbjegavam majstore. Opet, ako će doći i ganjati da potrefi dasku sa dugim šarafima, pa to mogu i sam uraditi...

Projektor mora biti na određenoj udaljenosti od platna, jer je zoom tako mali da imam samo možda 10-15cm optimalnog prostora gdje treba doći projektor (isprobao), a daske idu poprečno u odnosu na platno, sa određenim razmacima, tako da se mora pozicionirati na toj nekoj optimalnoj udaljenosti, a pogoditi daska. Naravno, mogu micati lijevo desno, ali mi je problem udaljenosti od platna. S tim što kad sam otvorio temu, totalno sam bio zaboravio na daske, pa mi se sada perspektiva malo promijenila (ja sam mislio u startu kako da zakačim nosač na žbuku i da mi nema druge varijante). Ako ima još kakva varijanta da ide direktno na žbuku, stvarno bih je volio čuti. :)

Maystor

Post by Maystor » 12/11/2015 10:56

Onda sretno :thumbup:

Uzmi kvalitetan dibl 10mm (eventualno 8mm), dibl je jako bitan (pirana ili neki drugi sa zlijebovima protiv uvrtanja) i uvrni to u malter (zbuka kako kazes). Drzace 100%. Tezina nije velika - 4 kg, je li tako?

Xavi Hernandez

Post by Xavi Hernandez » 12/11/2015 13:08

Maystor wrote:Onda sretno :thumbup:

Uzmi kvalitetan dibl 10mm (eventualno 8mm), dibl je jako bitan (pirana ili neki drugi sa zlijebovima protiv uvrtanja) i uvrni to u malter (zbuka kako kazes). Drzace 100%. Tezina nije velika - 4 kg, je li tako?
Tako je, cca. 4,2kg :)

Hvala na savjetu, potražit ću ove bolje diblove. Imaš li preporuku gdje kupiti kvalitetnih, pošto su po ovim centrima većinom neki lošiji?

Maystor

Post by Maystor » 12/11/2015 22:27

Prepoznaćeš po cijeni. Bolji su obično u kutijama od desetak ili više komada i nisu jeftini kao oni što ne valjalju ništa. Ima ih svuda, peni, obi, otiđi gdje ti je bliže i pitaj prodvača da ti pokaže šta ima od boljih. Kad kupiš nosaš, uz njega dođu diblovi i šarafi. Te slobodno možeš baciti (u stvari nemoj, sačuvaj ih da znaš kakve ne trebaš nikad kupit).
Jako je bitno da šaraf odgovara dibli. Ne smije biti ni pretanak ni predebeo.

Xavi Hernandez

Post by Xavi Hernandez » 13/11/2015 08:59

Maystor wrote:Prepoznaćeš po cijeni. Bolji su obično u kutijama od desetak ili više komada i nisu jeftini kao oni što ne valjalju ništa. Ima ih svuda, peni, obi, otiđi gdje ti je bliže i pitaj prodvača da ti pokaže šta ima od boljih. Kad kupiš nosaš, uz njega dođu diblovi i šarafi. Te slobodno možeš baciti (u stvari nemoj, sačuvaj ih da znaš kakve ne trebaš nikad kupit).
Jako je bitno da šaraf odgovara dibli. Ne smije biti ni pretanak ni predebeo.
Ok, hvala puno :thumbup:

Post Reply