Kako je Bosna izgubila more?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

hitman05

Kako je Bosna izgubila more?

Post by hitman05 » 18/03/2007 20:18

Jesu li Hercegovci "prodali" Bosansko more?
Naime, svakom covjeku je potpuno nelogicno da Bosna ima onakvu granicu sa Hrvatskom na moru.
Molim, ozbiljne linkove ili nazive knjiga sa navedenom tematikom, naravno i vasa misljenja su dobro dosla.

Hajd' pokazite kulturu dijeloga :)

_BosanaC

Re: Kako je Bosna izgubila more?

Post by _BosanaC » 18/03/2007 20:22

hitman05 wrote:Jesu li Hercegovci "prodali" Bosansko more?
Naime, svakom covjeku je potpuno nelogicno da Bosna ima onakvu granicu sa Hrvatskom na moru.
Molim, ozbiljne linkove ili nazive knjiga sa navedenom tematikom, naravno i vasa misljenja su dobro dosla.

Otkud ti teza da su Hercegovci prodai Bosansko more? :?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 18/03/2007 20:42

Ovo neka vrsta rasizma prema Hercegovcima????
Cuuuj oni prodali more???? :shock: :? :shock: :? :-?
gluho bilo, ja svasta.... :roll:

hitman05

Post by hitman05 » 18/03/2007 21:07

Ako malo pazljivije procitate, ja nigdje ne tvrdim ono o cemu vi govorite (u vezi Hercegovaca). Moja jedina tvrdanja je oko nelogicnosti granice, koliko se sjecam, a na zalost nemam stare karte, na starim kartama Bosna je imala pola Hrvatskog mora i Bihacki kraj nije pripadao Bosni. Moja pitanja su kad i kako je Bosna izgubila more? Kako su Hercegovci gospodarili tim dijelom Bosne, logicno je ispitati i "njihovu krivicu" za gubitak mora. Posto vidim da pobudjujem nacionalne tenzije, da se odnah od toga ogradim, previse je primitivno za moj nivo, zelim samo historijske cinjenice.

MA DAJ...

Post by MA DAJ... » 18/03/2007 21:25

Koliko mi se cini da je Duro Pucar Stari majmun to ucinio,dao je Herceg Novi C.Gori odma poslije rata...a razlog tome,pojma nemam.Navodno i Niksic je treba da bude u sklopu Hercegovine,ali eto nije,a za kompezaciju tih teritorija,dobili so taj izlaz na more oko Neuma...Znaci,nije do hercegovaca,nego do jednog izlapljelog majmuna,koji je bio jedan period na vlasti BiH,i da takvu glupos uradi.

Eto,sad znas ko je to uradio,a za razloge bih i ja volio znati,zasto je to uradio.

hik-meta

Post by hik-meta » 18/03/2007 21:47

http://nuclearworldconflict.com/iran.html

i da imamo taj dio mora, par km kod herceg novog u boki, koje bi najvjerovatnije bilo u danasnjoj opstini trebinje, nebi imali izlaz u medjunarodne vode, tako da i nije neka steta..

hik-meta

Post by hik-meta » 18/03/2007 21:48

http://nuclearworldconflict.com/iran.html

ne klikajte na ovaj link nuclearwar iznad ni slucajno. fasovala sam neki virus na kompu, pa mi se pojavljuje ovaj link.
izvinjavam se. :sad: .

Panasonic

Post by Panasonic » 18/03/2007 22:21

Svojevremeno je Bosna imala Brac, Hvar, Korculu, obalu do skoro od Istre do Herceg-Novog. Skoro cijeli Jadran osim Dubrovnika.
Herceg-Novi je osnovan od strane Tvrtka I, tada se zvao samo Novi, i bio je luka, brodogradiliste i najveci konkurent Dubrovniku. Dolaskom Turaka je Herceg Stjepan izbjegao u grad Novi, i od tada se zove Herceg-Novi.

Bosanska kraljevina:
Image

Bosanski ejalet:
Image

(malo off-topic: Hercegovina se u zvanicnom nazivu Bosne pocinje spominjati oko 1850.g.)

Ispod imate link karte Balkana nakon Berlinskog kongresa 1878. godine. Bosna i Hercegovina je teritorijalno zakinuta u korist Austrije. Zapravo, A-U je sebi nastimala granice jugoslovenskih drzava onako kako joj u upravi i vodjenju odgovara. Poslije A-U, dalmacija je ostala Hrvatskoj.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... e_1878.jpg

E sad, u cemu je problem.
Problem je isti za sve u vezi Bosne i Bosnjaka u tom periodu (19. stoljecu).
Dolazi do sirenja srpstva i hrvatstva u Bosni, dolazi do A-U okupacije, dolazi do formiranja Drzave SHS, i konacno do formiranja Kraljevine SHS i veliko-srpskog projekta Jugoslavije. Pazite, Drzava SHS (koja se sastojala od Slovenije, Hrvatske i Vojvodine) je bila protiv Jugoslavije, ali ih je tadasnja Kraljevina Srbija ucijenila! Drzava SHS je bila napadana od Italije, a Srbija im je ponudila vojsku a zauzvrat bi "dobili" Jadran.

S obzirom na sveukupnu (politicku) poziciju Bosnjaka u ovom periodu, i s obzirom da u nazivu Kraljevine SHS nisu bili zastupljeni, te kao nacija u Jugoslaviji bili nepriznati, ne cudi sto nisu mogli uticati na granice. Zbog cetnicke ideologije, i zbog opceg Ustava Jugoslavije, Bosnjaci nisu predstavljali politicki faktor. Karadjordjevic je svojom voljom uredjivao Jugoslaviju kako je htio.

To je to. Danas imamo Neum od kojeg trebamo napraviti luku. Dobro je pa su one investicije na Kleku propale (nemojte me zbog ove recenice kleti :D ). Cinjenica je da u Neumu treba luku napraviti.

zico

Post by zico » 18/03/2007 23:22

Panasoniče nesrići je li bi ti možda toća noge mukte :D

Jesi li ti svjestan što si ti napisao...pa zamisli kada bi Turci recimo došli na ideju da podastru karte iz doba kada je njihova carevina protegnula pipke
sve do Beča...da li bi ih ismijali...
Da li si ti svjestan da se kao prvo hvataš karti iz doba srednjeg vijeka,a kao drugo da si malo bistriji skontao bi da si ga sam sebi surduknuo..

Pišeš kako su svi kroz povijest otimali Bosni komade zemlje,a na karti koju si predočoio iz aviona se vidi kako je baš srednjovjekovna Bosna u trenucima svoje najjveće moći otimala susjedima zemlje čiji nikada vlasnik nije bila... :D

pogledaj boju koja označava Bosnu u X vijeku...e to ti je originalna Bosna...a
sve ostalo je po tvojim kriterijima otimačina...kako su bosanski kraljevi osvojili neke krajeve tako su ih kasnije i popušili,a današnja granica između BiH i Hrvatske je uglavnom određena prije nekih 300ak godina i također je posljedica niza ratova s prijelaza 17 na 18 stoljeće...a BiH be da nije loše prošla,čak štoviše..no u ono doba nitko nije volio živjeti na moru..no danas
bi svi guzicu malo umočili...
Ja prvenstveno gledam na to kao na događaje iz srednjeg vijeka koji nemaju nikavu,ama baš nikakvu važnost za današnje međ.pravo i određivanje granica....i zato ti neći odgovoriti s kartama Hrvatske iz doba Petra Krešimira ili Tomislava...

i još nešto,AustroUgarska ne da nije ničim zakinula BiH.već je nastojala i izgraditi integralnu bosansku naciju,a o gospodarskom napretku u tih 30ak godina mi se niti ne da sada raspravljati...

klaher & garbit

Post by klaher & garbit » 19/03/2007 01:44

MA DAJ... wrote:Koliko mi se cini da je Duro Pucar Stari majmun to ucinio,dao je Herceg Novi C.Gori odma poslije rata...a razlog tome,pojma nemam.Navodno i Niksic je treba da bude u sklopu Hercegovine,ali eto nije,a za kompezaciju tih teritorija,dobili so taj izlaz na more oko Neuma...Znaci,nije do hercegovaca,nego do jednog izlapljelog majmuna,koji je bio jedan period na vlasti BiH,i da takvu glupos uradi.

Eto,sad znas ko je to uradio,a za razloge bih i ja volio znati,zasto je to uradio.

Za Herceg -Novi Djuro Pucar je dobio neko selo , a nikako Neum .Zasto ? Valjda zato sto je bio cetnik a ne partizan .Rekao je sta ce Bosancima more kada ne znaju plivati .Bosna je kupila Neum od Dubravacke republike za vrijeme Turskog vakta.Prije skoro 300 godina.Od tada pa do danas Neum je bosanski i tako ce i ostati.Badianterova komisija je proglasila AVNOJ-ske granice za buduce granice svih drzava na prostoru SFRJ .Ovaj rat je pokazao da se to cak ni silom ne moze niti hoce promjeniti.
Takodje oni mali otoci pord Neuma Klek ili kako se vec zovu pripadaju Bosni.Bosni su prpiopadali Za vrijme SFRJ i Bosni su pripali sporazumom Izetbegovic -Tudjamn 1997 ! ??? .Sada je Sanadareva vlada donijela neke papire kako su to otoci neke stare Dubroavcke familije .To biva privatno vlasnistvo.Smijesno.Samo samo prave cirkus i od sebe budale da bi bilo sta ukrali od Bosne.Kada nisu mogli ratom uzeti pola Bosne , sada daj neki otocis koji nije veci od serpe.Gladno se rodilo , gladno ce i umrijeti.Sta bi onda papira i dokaza mogli donijeti Talijani i Zidovi i Njemci i ......u Istru i u Zagreb , ne bi nista ostalo kada bi pravi vlasnici dosli . Sta bi Njemci mogli traziti u Vojvodini.Uglavnom Neum je kupljen , na isti nacin kao sto su SAD kupile Aljasku od Ruskog cara Petra II .Zavrsena prica .

Nonsense

Post by Nonsense » 19/03/2007 02:26

Od tada pa do danas Neum je bosanski i tako ce i ostati.

Kako si dosao do zakljucka da je Neum "bosanski". :D

Fair Life

Post by Fair Life » 19/03/2007 03:07

NUDE BOSNU

Prijatelji,
Vijatelji,
Prijatelji,
Brijatelji,

U zanosu, vajnu, poznu,
Nešto im se "srca kosnu"
Pa nam nude već i Bosnu.

A kakvu nam nude Bosnu?

Nekad rodnu i ponosnu,
Sada nam je nude trošnu,
Isceđenu, jadnu, posnu,
Jadonosnu i žalosnu,
Taku nama nude Bosnu.

Prijatelji,
Vijatelji,
Prijatelji,
Brijatelji.

A pošto nam nude Bosnu?

Za tu jadnu "svoju" Bosnu
- Da l po javi, ili po snu -
Šumadiju ištu rosnu
I Krajinu rodnu, groznu,
Svu Srbiju svojegosnu,
Da se malo po njoj voznu,
Po to nama nude Bosnu.

Prijatelji,
Vijatelji,
Prijatelji,
Brijatelji.

A zašto nam nude Bosnu?

Bosnu okupacioznu,
Bosnu kobnu, dubioznu,
Bosnu neaneksioznu,
Zašto nama nude Bosnu.

Prijatelji,
Vijatelji,
Prijatelji,
Brijatelji.

Prijatelji,
Vijatelji,
Prijatelji,
Brijatelji.

Zato nama nude Bosnu
Što im vojska tamo ljosnu,
Zato nama nude Bosnu.

Prijatelji,
Vijatelji,
Prijatelji,
Brijatelji.

Laza Kostić (1882)

Tokom 1882. godine Laza Kostic je bio saradnik beogradskog saljivog lista Brka, bliskog tada opozicionoj liberalnoj stranci. U sedam od prvih dvanaest brojeva lista Kostic je pod pseudonimom Brkic objavljivao pjesme koje su se nalazile na mjestu uvodnog clanka.

Pjesma Nude Bosnu objavljena je u cetvrtom broju. U to vrijeme (ljeto 1882), naprednjacka vlada Milana Pirocanca pokusavala je da sprijeci ocekivanu austrijsku aneksiju Bosne i Hercegovine.Pirocanceva ideja je bila da Habzburska monarhija ustupi Bosnu Srbiji. Za uzvrat bi, medjutim, Srbija imala da sa Austrijom sklopi vojni i carinski savez, kojim bi Austrija trajno "privezala Srbiju uza se" (pominjana je i novcana naknada troskova koje je Austrija imala oko uredjenja Bosne). Ovakve planove podupirali su pojedini austrijski i ugarski politicari, uznemireni pobunama protiv okupacionih vlasti, koje su te godine izbile u Bosni i Hercegovini. Sve te kombinacije su pale u vodu jos istog ljeta. Ostala je samo pjesma...

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 19/03/2007 03:10

digital wrote:
hitman05 wrote:Jesu li Hercegovci "prodali" Bosansko more?

I mene je uvijek zanimala historija u vezi nasih granica, posebno onako nelogicne granice uz more.

Kad malo razmislim, sada me vise i ne zanima, ionako smo izgubili sve sto se izgubiti moglo. Ostalo je ono malo planina i nezainteresovane marve za bilo sta drugo osim MB piva. Fuj.

:roll:
Meni nije fuj vec ponos. Kakva god da je BiH neko je tu zemlju branio
stotinama godina, pa se i od 1992 pokazalo da ima ljudi kojima je vaznija
od samog zivota.
Kamo srece da Bosna i Hercegovina ima vise sinova i kcera kojima je
do nje stalo, da ima neprijatelja zna i Bog i narod :x

Fair Life

Post by Fair Life » 19/03/2007 03:28

klaher & garbit wrote:...Uglavnom Neum je kupljen , na isti nacin kao sto su SAD kupile Aljasku od Ruskog cara Petra II .Zavrsena prica .

Tacnije... Aleksandra Drugog.

Putin je prije neki dan bio izricit, kaze... vratice Aljasku. Otkupice je novcem koji mu USA posalje kao 'donaciju'.

Zapamti da se... istorije ne moze vratiti.
Sta je bilo... bilo je.

Ali zato se moze mnogo uraditi na tome da zivimo u zdravijoj buducnosti, ako ne zelim dozivotno biti u bolesnickoj postelji ili teturati drzeci se za stranice kreveta kao rekonvalescenti.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 19/03/2007 07:54

Nije Neum kupljen, neg ga je Dubrovacka Republika dala na upravu Osmanskom Carstvu da se oslobodi Mletacke Republike koja je imala namjeru da je pozdere, a Osmanlije su od svog dolaska pa nadalje Dubrovcanima garantirale opstanak.
A Djuro Pucar je dao izlaz na Boku Kotorsku C.Gori za par sela oko Bilece ja mislim.
:-?

klaher & garbit

Post by klaher & garbit » 19/03/2007 12:58

Nonsense wrote:

Nacina ima raznih .Jedan od njih je da bacis pogleda na geografsku kartu.
Zatim da bi dosao do do tog " mudrog " zakljucka trebas imati dva razreda osnovne skole.Inace nadimak ti je pravi .....mozda je po tebi Neum madjarski ili bugarski . 8) 8-)

Nonsense

Post by Nonsense » 19/03/2007 15:01

klaher & garbit wrote:
Nonsense wrote:

Zatim da bi dosao do do tog " mudrog " zakljucka trebas imati dva razreda osnovne skole.Inace nadimak ti je pravi .....mozda je po tebi Neum madjarski ili bugarski . 8) 8-)

Ja sam dva razreda osnovne ubacio u moj "CV" davne 1987, tako da nemam problema sa geografskim kartama.
Nije dobro da se oslanjas sta pisa na karti treba da se licno uvidis na stanje u Neumu. Ja sam malo brcko noge tamo i nisam mogao doci do zakljucka da je Neum madjarski, bugarski ili bosanski. :D

rashid

Post by rashid » 19/03/2007 15:33

Nonsense wrote:
klaher & garbit wrote:
Nonsense wrote:

Ja sam dva razreda osnovne ubacio u moj "CV" davne 1987, tako da nemam problema sa geografskim kartama.
Nije dobro da se oslanjas sta pisa na karti treba da se licno uvidis na stanje u Neumu. Ja sam malo brcko noge tamo i nisam mogao doci do zakljucka da je Neum madjarski, bugarski ili bosanski. :D

E Neum je Hrvatski, jel tako?

mislav

Post by mislav » 19/03/2007 15:39

malo smislene i argumentirane rasprave dobro bi došlo! pa neka oni sa manje naobrazbe počuju par stvari:
1.izlaz bosne na more je posljedica darovanja tog teritorija bosni(tada pod turskom okupacijom) od strane dubrovačke republike jer su između dva zla(Venecije i Turaka) htjeli graničit s onim za koje su smatrali da je manje.vjerojatno su dobili i novac za to ali im ekonomski razlog nije bio za prodaju.
2. ma šta neki bulazne o bosanskim granicama? činjenica je da se bosna razvila iz hrvatske, da su je osnovali hrvati(od prvog do posljednjeg vladara) ali da se isto tako širila na ostale hrv krajeve što je bilo normalno i među talijenskim ili njemačkim zemljama prije no što su se ujedinile. posli su se osvajanja nastavila pod turskom kapom.
3. što se tiče istre i talijana kako netko spominje, pa taj bi tribao znati da je najveći broj iselljenih talijana zapravo naseljen nakon 1 svjet. rata za vrijeme profašističke talijanizacije istre kada su prisilno mijenjana hrv prezimena tako da se pitam koliko je hrvata među tim iseljenim talijanima budući da je i danas
njihov predstavnk u hrvatskoj Hrvat.(gd. Radin)

klaher & garbit

Post by klaher & garbit » 19/03/2007 15:39

Nonsense wrote:
klaher & garbit wrote:
Nonsense wrote:

Ja ti opet kazem da ti imas problema i sa kartama i sa istorijom i sa onim sta kazu UN i MZ a ne sta kaze konobar u Neumu. Kada sam ja bio u Ulcinju mislio sa da sam u Albaniji , ali to je ipak CG .Kada sam bio u Berlinu u cetvrti Krojcberg mislio da sam da u Turskoj .Ali ne .Kada sam bio u Miami -u mislio sam da na Cubi ali ipak mi razum govori da sam u SAD -u .

Corto Maltese

Post by Corto Maltese » 19/03/2007 15:45

Panasonic wrote:Svojevremeno je Bosna imala Brac, Hvar, Korculu, obalu do skoro od Istre do Herceg-Novog. Skoro cijeli Jadran osim Dubrovnika.
Herceg-Novi je osnovan od strane Tvrtka I, tada se zvao samo Novi, i bio je luka, brodogradiliste i najveci konkurent Dubrovniku. Dolaskom Turaka je Herceg Stjepan izbjegao u grad Novi, i od tada se zove Herceg-Novi.

Bosanska kraljevina:
Image

Bosanski ejalet:
Image

(malo off-topic: Hercegovina se u zvanicnom nazivu Bosne pocinje spominjati oko 1850.g.)

Ispod imate link karte Balkana nakon Berlinskog kongresa 1878. godine. Bosna i Hercegovina je teritorijalno zakinuta u korist Austrije. Zapravo, A-U je sebi nastimala granice jugoslovenskih drzava onako kako joj u upravi i vodjenju odgovara. Poslije A-U, dalmacija je ostala Hrvatskoj.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... e_1878.jpg

E sad, u cemu je problem.
Problem je isti za sve u vezi Bosne i Bosnjaka u tom periodu (19. stoljecu).
Dolazi do sirenja srpstva i hrvatstva u Bosni, dolazi do A-U okupacije, dolazi do formiranja Drzave SHS, i konacno do formiranja Kraljevine SHS i veliko-srpskog projekta Jugoslavije. Pazite, Drzava SHS (koja se sastojala od Slovenije, Hrvatske i Vojvodine) je bila protiv Jugoslavije, ali ih je tadasnja Kraljevina Srbija ucijenila! Drzava SHS je bila napadana od Italije, a Srbija im je ponudila vojsku a zauzvrat bi "dobili" Jadran.

S obzirom na sveukupnu (politicku) poziciju Bosnjaka u ovom periodu, i s obzirom da u nazivu Kraljevine SHS nisu bili zastupljeni, te kao nacija u Jugoslaviji bili nepriznati, ne cudi sto nisu mogli uticati na granice. Zbog cetnicke ideologije, i zbog opceg Ustava Jugoslavije, Bosnjaci nisu predstavljali politicki faktor. Karadjordjevic je svojom voljom uredjivao Jugoslaviju kako je htio.

To je to. Danas imamo Neum od kojeg trebamo napraviti luku. Dobro je pa su one investicije na Kleku propale (nemojte me zbog ove recenice kleti :D ). Cinjenica je da u Neumu treba luku napraviti.

Ne obazirući se na totalnu bespredmetnost ovdje predstavljenih teza, moram da naglasim da kakvu god mapu prostreš Srbi će iskopati duplo veču i bar triput stariju.

Nonsense

Post by Nonsense » 19/03/2007 15:49

Ne Hrvatski veæ Hercegovacki, sto je jos gore. :D

klaher & garbit

Post by klaher & garbit » 19/03/2007 16:05

Nonsense wrote:

Ne Hrvatski već Hercegovacki, sto je jos gore. :D

A Split je dalmatinski a niposto hrvatski. :-D :D :)

umorni

1231

Post by umorni » 19/03/2007 17:06

Bice i u Hrvatskoj teritorijalih podjela..polako samo dok se Lipo europski naostre :D

MA DAJ...

Post by MA DAJ... » 19/03/2007 17:59

Bosanac sa dna kace wrote:Nije Neum kupljen, neg ga je Dubrovacka Republika dala na upravu Osmanskom Carstvu da se oslobodi Mletacke Republike koja je imala namjeru da je pozdere, a Osmanlije su od svog dolaska pa nadalje Dubrovcanima garantirale opstanak.
A Djuro Pucar je dao izlaz na Boku Kotorsku C.Gori za par sela oko Bilece ja mislim.
:-?

Moguce da je tako bilo...a ovi raspredaju o istoriji zadnjih 600 godina!?
Boko Kotorska je trebala biti u sastavu BiH,i to je taj majmun odlucio da nece biti u sastav nase zemlje...zasto se to desilo,nemogu da svatim.
A ta nagodba sa Osmanlijskom imperiom i Dubrovackom republikom oko povrsine Neuma,nikad nisam cuo...jer,Neum su stvorili mocnici iz 70 proslog vijeka,a prije toga,to podrucije je bilo goli krs i nema nikakvog Osmanliskog obiljezja u blizini tog djela mora...tako da znate vi koji mislite,da Osmanlije imaju ikakve veze sa tim dijelom teritorije.

Post Reply