Kako izgleda razgovor za posao u BiH ( PRIZMA MKO ) .

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
MrShadow

Kako izgleda razgovor za posao u BiH ( PRIZMA MKO ) .

Post by MrShadow » 18/12/2013 21:40

Nakon sto sam prosao prvi razgovor sa tim nekim HR odjeljenjem valjda, manje vise je sve bilo ok i normalno, danas sam pozvat na drugi razgovor jer sam usao u uzi krug i tu nastaje cirkus.

Prvo da iskoristim priliku da *ebem sve mile sefu koji je obavljao interviju sa mnom, sve je drugo osim obrazovanog i kulturnog covjeka koji zasluzuje da bude na jednoj takvoj poziciji. Da nisam bio u javnoj ustanovi gdje bi popusio kaznu za napad na sluzbeno lice razlupao bi mu glavu istog trenutka. S obzirom da je razgovor trajao nesto vise od pola sata i da je tu bilo svega i svacega, napisat cu sada samo jedan dio da vidite o cemu se otprilike radi.

Dakle nakon 10 minuta mog predstavljanja o sebi i svom znanju, radnom iskustvu u inzinjeringu isl tip mi kaze " Zasto ti to nama pricas, imas sve to u CV-u, nas zanima ko si ti, cime se bavis u zivotu, ko su ti roditelji, sta rade .. :?

Vidio sam odmah gdje sve to vodi pa sam svjesno pristao na njegova podjebavanja i pokusaje ponizenja. Dakle tip mene kao osobu koja konkurise za poziciju IT inzinjera u istoj kompaniji pita pitanja tipa:
1)

- " Da li bi ti meni prao auto "
- Ne bih
- " Znas li ti da ovdje svi radimo sve, ja sam tebi sef, treba da me gledas kao oca jer cu ti ja davati platu i hraniti te, jel bi svom ocu mogao da odbijes da mu operes auto "
- Odbijao sam vec, nisam nikada ni svoje vlastito auto oprao, ima praona za to kad je prljavo.
- " Znas li ti koju ja tebi cast ukazujem time sto ti dajem da peres moje auto od 60.000, vjerujem ti da ga neces ogrebat itd :? "
- Ja :-x :twisted: :? , da sam htio prati auta ne bih isao u skolu

2)

- " Ako te pitam da mi kupis burek, da li bi to uradio "
- Bih naravno, kupio bi vjerovatno i sebi da rucam tako da mi nebi bio problem ponijeti i vama
- " Jel bi to isto uradio i drugi dan ako te pitam "
- Bih naravno, nema problema
- " Ako te treci dan ne pitam, jel bi se ti sjetio mene da sam gladan i jel bi mi sam donio burek "
- Ne bih jer mi to nije u opisu posla
- " Znas li da smo mi svi ovdje porodica i da moras misliti o meni isto kao da mislis o svom ocu, u svakom trenutku "
- Ja kontam, daj skini mi se k*rca, i popusti mi oca vise :-? :-x

3)

- " Izvolite ovaj obrazac, trebate potpisati da mozemo provjeriti vasu kreditnu historiju jer ne mozete raditi kod nas ako imate problema sa bankama "
- Ja uzmem i krenem citati papir prije potpisa
- " Zasto citas ? "
- :shock: Zato sto hocu da znam sta potpisujem
- " kako mislis raditi s nama ako nam ne vjerujes, nema potrebe da citas "
- Ja vas ne poznajem, danas sutra da dodje neko gdje trebam potpisati nesto u ime firme, vjerujem da bi vam smetalo ako ne bih citao ugovore pa uvalio cijelu firmu u problem.
- " Drugo su klijenti, ali ti nama moras vjerovati "

Ovako je otprilike teklo 85% razgovora, a najmanje se razgovaralo o mom obrazovanju, znanju i profesionalnom iskustvu.

Eto izvinjavam se na dugom postu, vjerovatno vam je svima mrsko citati ovo, ima tu jos pun K**** gluposti od danas, ali vas necu smarati, samo sam frustriran i ne mogu da vjerujem kakve nam budale vode firme i drzavu.

I da, bjezite od PRIZMA MKO :run:
Last edited by MrShadow on 18/12/2013 22:08, edited 1 time in total.

dustaban

Re: Kako izgleda razgovor za posao u BiH ( PRIZMA MKO ) .

Post by dustaban » 18/12/2013 21:44

:shock:
Jel se zayebavas ili je stvarno ovako bilo?

graue_maus

Post by graue_maus » 18/12/2013 21:49

kakva je ovo fora sa ocem i familijom .....mislim to je tvoja privatnost .......

dinooh

Post by dinooh » 18/12/2013 21:49

trebao si ponijet knjigu 7 tajni uspjeha sa sobom na intervjuu :D
Stvarno sramota ako je ovo istina

dustaban

Post by dustaban » 18/12/2013 21:51

dinooh wrote:trebao si ponijet knjigu 7 tajni uspjeha sa sobom na intervjuu :D
Stvarno sramota ako je ovo istina

Ah tako znaci, rijec o ovom prascu
Image

Majko moja, sta je ovo, KABUKI predstava ???

Cherry-Cherry

Post by Cherry-Cherry » 18/12/2013 21:53

Mene su nekada davno na jednom razgovoru pitali: Kako biste vi uhapsili Radovana Karadžića ? :mrgreen: :lol:

karanana

Post by karanana » 18/12/2013 21:53

Image

fuck me

dinooh

Post by dinooh » 18/12/2013 21:53

Cherry-Cherry wrote:Mene su nekada davno na jednom razgovoru pitali: Kako biste vi uhapsili Radovana Karadžića ? :mrgreen: :lol:

lisicama :D

dustaban

Post by dustaban » 18/12/2013 21:59

Image

MrShadow

Post by MrShadow » 18/12/2013 22:00

nije ovaj sa slike, on je bio ali me nije zezao nego neki drugi celavi, normalne gradje, cak mozda i mrsav malo.

E da, zaboravio sam jos napisati da kad sam usao u kancelariju u dogovoreno vrijeme za interviju gospoda je krenula na rucak, a ja sam cekao ravno 1 sat i 50 minuta da se vrate, to je valjda bio neki test strpljenja :roll: ,a to sto sam ja po ovakvom vremenu vozio 3 sata da dodjem u SA njih zaboli uvo

dustaban

Post by dustaban » 18/12/2013 22:02

Znam da nije taj sa slike, al on im je babo.

Strasno je sve ovo...

Arc_Angel

Post by Arc_Angel » 18/12/2013 22:14

- " Znas li ti da ovdje svi radimo sve, ja sam tebi sef, treba da me gledas kao oca jer cu ti ja davati platu i hraniti te, jel bi svom ocu mogao da odbijes da mu operes auto "

U ovom se ogleda kompletan problem vecine nasih samoprozvanih "biznismena"(poslodavaca), ali i nassih ljudi radnika.

Definicija trzista rada je sljedeca: Poslodavac kupuje rad za novac, posloprimac prodaje rad za novac. Sto znaci da niko nikome ne daje platu, niko nikoga ne hrani, a jos manje da neko treba da gleda nekog drugog kao svog oca.

To je recenica koju svako treba da ureze sebi duboko u mozak, da ponjoj radi zivi razmislja i racionalizuje. Sve ostalo samo zivljenje za dzabe.

Keiko

Post by Keiko » 18/12/2013 22:29

I onda se ljudi pitaju sto su drzava i ekonomija u qurcu :roll: . Bas me zanima kakve bi zahtjeve 'gospodin' postavio da je kandidat za posao zena.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 18/12/2013 22:32

mozda i dobijes posao, javi nam :D

ono, pila naopako, da vidi kako bi reagovao kad bi te neko maltretirao ...

Mezopotamija

Post by Mezopotamija » 18/12/2013 22:50

Strogi uzas..
Prosto se covjek pita gdje se uzgajaju ove neljudske vrste..

Ovo me podsjetilo na moj razgovor za posao prije dvije godine u nekoj tek formiranoj firmici MAD BAT.
Pita lik ko je tata, odakle, cime se bavio, cime se sad bavi, njegov pomocnik pita (stariji covjek)imas li momka, gdje on radi..
Kad sam prosla razgovor, naredni dan sam dobila usisivac, praska, krpu.. - oglas je bio za racunovodstvenog referenta, ali prezivjela sam to.
Naredni dani su se pretvorili u verbalna tlacenja takodje nekog iskompleksiranog celavca "koji ce u buducnosti da me hrani, daje platu od 650, za rad od 8h ujutro do 20h(nekad i do 22h), subota nije bila upitna za rad. U nedjelju kad sam vec bila skrhana i citavu je prespavala, propustim poziv od celavca da dodjem na posao do 12h i tako i ostanem bez njega.

Iako sam i pored svega bila spremna pristati, samo da imam posao, hvala Bogu pa se tako zavrsilo po mene.. ubrzo sam nasla izuzetno mjesto.

Dead Man Walking

Post by Dead Man Walking » 18/12/2013 22:52

Meni nije jasno zasto se ljudi toliko cude nekim ovim "licnim" pitanjima na intervjuima za posao. To na zapadu nije nista novo, cak sta vise uobicajena je praksa poslije prvog intervjua. Zasto? Zato sto su sa strucne strane za posao kvalifikovani svi oni koji su prosli prvi intervju, i na narednom se bira ona osoba ciji ce se karakter najbolje uklopiti u radno okruzenje u koje dolazi. Mene su recimo pitali sta mi rade roditelji, sta radim u slobodno vrijeme, koga imam u porodici, s kakvim se ljduima druzim, bavim li se nekim sportom, itd itd. Neki poslodavci na presonalni intervju cak pozivaju i suprugu/supruga kandidata i izlaze na zajednicki rucak jer zele vidjeti u kakvom je stanju buduci radnik i s kim zivi jer ne zele nekog ko ce im privatne probleme donositi u firmu ili na posao dolaziti sjeban. A mogu se desiti i neka nelogicnih pitanja, koja cak prevazilaze i pitanja licne prirode, cisto da se vidi nacin na koji kandidat razmislja. Recimo, jedno od pitanja koje je postavljeno na intervju za Amazon je bilo"koliko ima stabala u Seattle-u". Ko ne vjeruje, evo link http://www.geekwire.com/2012/amazon-goo ... interview/

preludezalude

Post by preludezalude » 18/12/2013 22:59

To su nasi samoprozvani biznismeni. Ali sve se vrti oko ponude i potraznje, pa se tako i treba postaviti. Ja sam bio nedavno u slicnoj situaciji za posao, ali sam se postavio superiorno jer znam kakva je situacija sto se tice ponude i potraznje. Zvali me na razgovor, ali bi mi trebalo mozda oko 6-7 sati voznje da stignem na mjesto gdje je firma. Ja lijepo zamolim da se cujemo i vidimo preko skajpa i oni pristanu. Obavimo razgovor, sve lijepo i kulturno. Mene je interesovalo koliku oni nude platu. Kazu ljudi da se to ne pita na razgovoru jer kao onda ispadas neozbiljan i mislis samo na svoju platu a ne na dobrobit firme. KAKVA GLUPOST. Takvo nesto izmislili poslodavci da jednostavno radis a koliko ti plati, dosta ti. Meni nije prestavljalo nikakav problem da pitam za platu jer je to za mene glavni uslov da bi poceo raditi kod njih. Nisu se htjeli izjasniti koliko nude platu vec su insistirali na tome da se ja izjasnim koliku trazim platu i posaljem im taj podatak u mejlu. Kad sam im odvalio cifru, nisu se javljali mjesec dana, ni hocu ni necu. Kad sam vec prestao razmisljati o tom poslu, nakon mjesec dana, stize mejl od njih da se raduju mom dolasku da radim kod njih i da trebam doci da se samo dogovorimo oko ostalih detalja.
Nekada i sam stav kandidata igra veliku ulogu.

zilla_

Post by zilla_ » 18/12/2013 23:03

Možda su to trik pitanja? Mislim ti znaš kako je to bilo na razgovoru al odgovarajući na ova pitanja neko može vrlo dobro da zaključi kakav si ti radnik... dal si papučar, potrčko ili imaš svoj stav... ljudi koji su sposobni i sigurni u svoje znanje nikad neće nasjest na te neke fore već će razgovor okrenut u drugom smjeru ili jednostavno ustat i otić...

A s druge strane konkurencija je velika, na te određene pozicije se prijavljuje more ljudi pa oni onda mogu da se zeje... kako hoće...

Cherry-Cherry

Post by Cherry-Cherry » 18/12/2013 23:09

kapitalizam na balkanski način :cry:

Dead Man Walking

Post by Dead Man Walking » 18/12/2013 23:11

Cherry-Cherry wrote:kapitalizam na balkanski način :cry:

Po cemu to? Na zapadu su pitanja licne prirode savsim uobicajena na ovim razgovorima.

dinooh

Post by dinooh » 18/12/2013 23:16

Dead Man Walking wrote:

Po cemu to? Na zapadu su pitanja licne prirode savsim uobicajena na ovim razgovorima.

da peres auto sefu, da sefa smatras svojim ocem... To ni na zapadu nema

dustaban

Post by dustaban » 18/12/2013 23:21

Dead Man Walking wrote:

Ne znam jeste li vi, koji odobravate postavljanje "licnih pitanja" uopce procitali uvodni post?

Nije ovdje rijec o postavljanju "licnih" pitanja radi boljeg upoznavanja kandidata, ovdje je rijec o PONIZENJU i VRIJEDJANJU.

Sto neko rece situacija intervjua za posao je situacija u kojoj ti profajes svoj RAD i svoje ZNANJE a ne svoj ponos i svoje tijelo.
Kud ne snimi ovaj intervju pa metnu na youtube...

Dead Man Walking

Post by Dead Man Walking » 18/12/2013 23:27

dinooh wrote:
Dead Man Walking wrote:

da peres auto sefu, da sefa smatras svojim ocem... To ni na zapadu nema

A neko je prao auto na razgovoru za posao? Taj dio sam izgleda propustio... :?

dustaban wrote:Ne znam jeste li vi, koji odobravate postavljanje "licnih pitanja" uopce procitali uvodni post?

Gdje ti vidis da ja bilo sta odobravam ili osudjujem? Ja se samo osvrcem na iscudjavanje i komntare tipa da toga nema nigdje nego kod nas, sto jednostanvo nije istina. Vec sam ranije pisao svoje iskustvo.

dustaban wrote:Nije ovdje rijec o postavljanju "licnih" pitanja radi boljeg upoznavanja kandidata, ovdje je rijec o PONIZENJU i VRIJEDJANJU.

Izvini, ja stvarno nisam vidio nikakvo ponizenje nego "takticka" pitanja. Procjenjuje se snalazljivost kandidata u skakljivim situacijama. Svako ko radi bilo kakav odgovoran posao u takvim se situacijama nalazi svakodnevno, ili mozda mislis da je na poslu sa klijentima i saradnicima med i mlijeko?

dustaban wrote:Sto neko rece situacija intervjua za posao je situacija u kojoj ti profajes svoj RAD i svoje ZNANJE a ne svoj ponos i svoje tijelo.

Da, na prvom razgovoru koji je tehnicke prirode. Svi koji prodju taj IMAJU potrebne kvalifikacije, ali ne mogu ih sve zaposliti. Kako bi ti odabrao najboljeg kandidata od nekoliko koji ispunjavaju uslove, osim po osnovu ljudskih osobina koje ih razdvajaju?

mali_balon

Post by mali_balon » 18/12/2013 23:28

MrShadow wrote:Nakon sto sam prosao prvi razgovor sa tim nekim HR odjeljenjem valjda, manje vise je sve bilo ok i normalno, danas sam pozvat na drugi razgovor jer sam usao u uzi krug i tu nastaje cirkus.

Prvo da iskoristim priliku da *ebem sve mile sefu koji je obavljao interviju sa mnom, sve je drugo osim obrazovanog i kulturnog covjeka koji zasluzuje da bude na jednoj takvoj poziciji. Da nisam bio u javnoj ustanovi gdje bi popusio kaznu za napad na sluzbeno lice razlupao bi mu glavu istog trenutka. S obzirom da je razgovor trajao nesto vise od pola sata i da je tu bilo svega i svacega, napisat cu sada samo jedan dio da vidite o cemu se otprilike radi.

Dakle nakon 10 minuta mog predstavljanja o sebi i svom znanju, radnom iskustvu u inzinjeringu isl tip mi kaze " Zasto ti to nama pricas, imas sve to u CV-u, nas zanima ko si ti, cime se bavis u zivotu, ko su ti roditelji, sta rade .. :?

Vidio sam odmah gdje sve to vodi pa sam svjesno pristao na njegova podjebavanja i pokusaje ponizenja. Dakle tip mene kao osobu koja konkurise za poziciju IT inzinjera u istoj kompaniji pita pitanja tipa:
1)

- " Da li bi ti meni prao auto "
- Ne bih
- Odbijao sam vec, nisam nikada ni svoje vlastito auto oprao, ima praona za to kad je prljavo.
- " Znas li ti koju ja tebi cast ukazujem time sto ti dajem da peres moje auto od 60.000, vjerujem ti da ga neces ogrebat itd :? "
- Ja :-x :twisted: :? , da sam htio prati auta ne bih isao u skolu

2)

- " Ako te pitam da mi kupis burek, da li bi to uradio "
- Bih naravno, kupio bi vjerovatno i sebi da rucam tako da mi nebi bio problem ponijeti i vama
- " Jel bi to isto uradio i drugi dan ako te pitam "
- Bih naravno, nema problema
- " Ako te treci dan ne pitam, jel bi se ti sjetio mene da sam gladan i jel bi mi sam donio burek "
- Ne bih jer mi to nije u opisu posla
- " Znas li da smo mi svi ovdje porodica i da moras misliti o meni isto kao da mislis o svom ocu, u svakom trenutku "
- Ja kontam, daj skini mi se k*rca, i popusti mi oca vise :-? :-x

3)

- " Izvolite ovaj obrazac, trebate potpisati da mozemo provjeriti vasu kreditnu historiju jer ne mozete raditi kod nas ako imate problema sa bankama "
- Ja uzmem i krenem citati papir prije potpisa
- " Zasto citas ? "
- :shock: Zato sto hocu da znam sta potpisujem
- " kako mislis raditi s nama ako nam ne vjerujes, nema potrebe da citas "
- Ja vas ne poznajem, danas sutra da dodje neko gdje trebam potpisati nesto u ime firme, vjerujem da bi vam smetalo ako ne bih citao ugovore pa uvalio cijelu firmu u problem.
- " Drugo su klijenti, ali ti nama moras vjerovati "

Ovako je otprilike teklo 85% razgovora, a najmanje se razgovaralo o mom obrazovanju, znanju i profesionalnom iskustvu.

Eto izvinjavam se na dugom postu, vjerovatno vam je svima mrsko citati ovo, ima tu jos pun K**** gluposti od danas, ali vas necu smarati, samo sam frustriran i ne mogu da vjerujem kakve nam budale vode firme i drzavu.

I da, bjezite od PRIZMA MKO :run:

Dobro dosao, ovo nije nista cudno, on tebe nije podjebava nego te namjerno provocirao da vidi tvoje rekacije, ovo je sasvim normalno.
Ti mozes napisati CV da padnes na guzicu, da je sve cakum pakum, mozes sloziti pricu iz struke da se svi useru, a kakve ce tvoja rekacija biti kada ti sef naredi da uradis nesta mimo opisa poslova, kakvu konverzaviju imas tj znas li komunicirati, kako komunuciras itd itd itd.
Ovo je sve psihologija.

Bujurm

jadi-nas-nezaposlenih-t114485.html
Last edited by mali_balon on 18/12/2013 23:28, edited 1 time in total.

Svakodobro!

Post by Svakodobro! » 18/12/2013 23:28

Znao sam proći psiho test, test inteligencije, al u roditelje i privatno kad bi mi zario, bilo bi mu zadnje obraćanje prema meni pa čak i Zdravo mi više nebi izustio nakon toga.
A za ovog debelog majmuna sa sedmicama, na fb mi je jedna kolegica, nekako po izlasku poslala i baš molila da lajkam site, da pitam na tom profilu kao za knjigu i pristanem ja i kazem eto kako ide s knjigom, kao obavezno cu dobiti posvetu i sve i da dodjem na neki sajam je bio čini mi se i mozemo se upoznati i sve. Na moje pitanje, jel Vi gospodine prodajete sebe ili društveno korisni materijal, jeste li se odlučili za promociju sebe ili knjige pošto sam tu na "nasilnu" preporuku došao i obratiose? - Nisam dobio odgovor nikakav, a poruka je pročitana :D
Sutra ću i ja malo iskopirati Forbsa, malo NY i eto i mojih tajni za uspjeti na svim poljima od marketinga, PR-a, ma što Vaše uči žele da čuju, a oči da pročitaju.

Post Reply