Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
casanova123
Has thanked: 1 time

#1 Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by casanova123 » 27/03/2012 09:24

Cao ljudi,

u ovakvim vremenima gdje se svi zale kako nema posla, para, i nicega drugog bilo bi dobro kada bismo razmijenili iskustva kako stedite i na koje razne nacine(osim standardnog posla ko ga ima) dolazite do para..

Ja na primjer koristim jedan sistem gdje ustedim pri svakoj kupovini do nekih 10%.. nije vazno da li je to 1km ili pola marke, svaki dan po marka dvije i to je fina svotica kasnije, a da ne gvorim da je ovo samo primjer. Ako hocete da vam kazem kako i sta i da vas uputim pitajte na PP jer bi mi izbrisali temu i post jer bi bilo onda reklamiranje :D

Gdje su oni koji nista ne rade? Odakle vama pare? Da li ste zainteresovani da vam ponudim izlaz iz tog nerada? Ali neka mi se ne javljaju oni koji ce da kazu ma hajd da vidimo sta on to hoce i da krenete radit a onda za 2h da dodjete i da kazete ma bjezi nema od ovoga nista..

Da cujemo i vas ostale?!.. stedite li uopste jer evo dok sam oo krenuo da radim toliko sam se razocarao u mnoge ljude..

nudio sam izlaz mnogima koji nemaju ni marke danas da kupe hljeb i bas ti su mi govorili ma hajde molim te, ostavi se ti toga, to je glupo, ne moze se tu zaraditi.. ili sam naletio na jedan komentar gdje mi je isto tako jaran rekao, eto zaradio si 4km i sad mozes kupit 4 paketa zvaka..

razmislite malo ljudi :D

thea

#2 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by thea » 27/03/2012 09:46

naravno da stedim na svakom polju, nikad ne uzimam kredit, to je vec jedna dobra usteda.
vec skupljam novac za nesto odredeno. svakog mjeseca svota novca ide na stednu karticu i to nikad ne trosim.

U kucanstvu stedim na svemu sto mogu, gledam promocije, pravim plan sedmicne ishrane, na poslu nosim hranu vec pripremljenu, kupujem voce povrce na jeftinijim mjestima.
stedim struju, sijalice, kupila sam lampe koje takoder stede struju, skuplje ali investicija zivotna.

eh sad, ako vi gledate svaku marku i pravi ste tvrdica, ja vala nisam, niti podrzavam iste.
papir koristim rekto-verso imam paket za brujon.
cak znam popraviti odjecu da dobijem zeljeneno ako to vec imam u ormaru.

u inostranstvu ljudi koji imaju 50x vise od nas stede vise od nase populacije.

onaj tko stedi i ima, a stednja se uci od malih nogu. kao i zarada, radne navike...itd.
Last edited by thea on 27/03/2012 10:14, edited 1 time in total.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 45 times
Been thanked: 153 times

#3 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by O'zone » 27/03/2012 09:59

casanova123 wrote:Cao ljudi,

u ovakvim vremenima gdje se svi zale kako nema posla, para, i nicega drugog bilo bi dobro kada bismo razmijenili iskustva kako stedite i na koje razne nacine(osim standardnog posla ko ga ima) dolazite do para..

Ja na primjer koristim jedan sistem gdje ustedim pri svakoj kupovini do nekih 10%.. nije vazno da li je to 1km ili pola marke, svaki dan po marka dvije i to je fina svotica kasnije, a da ne gvorim da je ovo samo primjer. Ako hocete da vam kazem kako i sta i da vas uputim pitajte na PP jer bi mi izbrisali temu i post jer bi bilo onda reklamiranje :D

Gdje su oni koji nista ne rade? Odakle vama pare? Da li ste zainteresovani da vam ponudim izlaz iz tog nerada? Ali neka mi se ne javljaju oni koji ce da kazu ma hajd da vidimo sta on to hoce i da krenete radit a onda za 2h da dodjete i da kazete ma bjezi nema od ovoga nista..

Da cujemo i vas ostale?!.. stedite li uopste jer evo dok sam oo krenuo da radim toliko sam se razocarao u mnoge ljude..

nudio sam izlaz mnogima koji nemaju ni marke danas da kupe hljeb i bas ti su mi govorili ma hajde molim te, ostavi se ti toga, to je glupo, ne moze se tu zaraditi.. ili sam naletio na jedan komentar gdje mi je isto tako jaran rekao, eto zaradio si 4km i sad mozes kupit 4 paketa zvaka..

razmislite malo ljudi :D
Ah! štedi se na svemu i svačemu bilo je lakše dok nismo dobili bebu e sad je već teže :mrgreen: Dok smo spremili sve ja sam svoju ušteđevinu sveo na nisku svotu i sad nikako da se oporavim :roll: al' dobro je hvala Bogu. Prvo i osnovno prestao sam puštiti nakon 14 godina evo već osam mjeseci bez cigara pušila se Drina obična, kutija dnevno.
Obično kupujemo pelene i hranu za bebe u u DM-u i skupljamo one bonove pa se napravi ušteda od 10% usput dosta poznanika mi donosi one bonove jer ih oni ne koriste. Ne patim od brendirane odjeće i obuće tako da tu ima uštedu finu. Međutim najviše mi novca odlazi na hranu mimo toga što se namjernice uzmu jednom mjesečno ono da ima uvjek se u povratku sa posla kupi još nešto, poguzije šta'š :mrgreen: a kad nas čovjek vidi dao bi sadake :lol: :lol:

Ovo što ti "jaran-i" govore slobodno ignoriraj i furaj svoje para je para kolika god da je. Mene nije stid sageti se i uzeti 5 Kpf na ulici kad vidim zato sad imam kući teglu kovanica od 5kpf u ukupnom iznosu od nekih 15 KM. Kamen po kamen palača, zrno po zrno pogača. Niko se nije baš obogatio preko noći.

Nego de šarni preko PP šta se to dodatno radi da vidim moguli se kako uklopiti :wink:

Dr.Mr.Fr.

#4 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Dr.Mr.Fr. » 27/03/2012 10:41

thea wrote:naravno da stedim na svakom polju, nikad ne uzimam kredit, to je vec jedna dobra usteda.
vec skupljam novac za nesto odredeno. svakog mjeseca svota novca ide na stednu karticu i to nikad ne trosim.

U kucanstvu stedim na svemu sto mogu, gledam promocije, pravim plan sedmicne ishrane, na poslu nosim hranu vec pripremljenu, kupujem voce povrce na jeftinijim mjestima.
stedim struju, sijalice, kupila sam lampe koje takoder stede struju, skuplje ali investicija zivotna.

eh sad, ako vi gledate svaku marku i pravi ste tvrdica, ja vala nisam, niti podrzavam iste.
papir koristim rekto-verso imam paket za brujon.
cak znam popraviti odjecu da dobijem zeljeneno ako to vec imam u ormaru.

u inostranstvu ljudi koji imaju 50x vise od nas stede vise od nase populacije.

onaj tko stedi i ima, a stednja se uci od malih nogu. kao i zarada, radne navike...itd.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

holowey
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

#5 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by holowey » 27/03/2012 10:56

do prije dvije-tri godine, imao sam obicaj svaki put kad se vratim kuci (sa posla, iz setnje, vecernjeg izlaska, itd) da sve sto mi ostane "gvozdenih" u dzepu stavim u kasicu... par puta godisnje, recimo pred polazak na more ili oko nove godine sam praznio kasicu i znalo se nakupiti par joja... rekao bih stednja koja se ne osjeti kad se stedi ali se itekako dobro osjeti kada dodje vrijeme za trosenje...

jbg, dodje kriza, plate sa smanjise, gledam na svaki fening i dosta kupovina platim karticom pa je "gvozdenih" sve manje u dzepu a tako i u kasici... jedina prava stednja u danasnje vrijeme mi je mjesecna uplata koju uplacujem djetetu na knjizicu... kontam, vrijeme postaje sve gore, doci ce vrijeme za ekskurzije, vozacke, fakulteta, trebace to nekako isfinansirati pa neka bar ima ovaj svoj stek... legne plata, poplacaju se racuni, uplati na knjizicu, a za sve ostalo, nova rupa na kaisu :lol:

srecom, zena malo bolje raspolaze novcem :D

hamalalija

#6 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by hamalalija » 27/03/2012 11:05

Nije problem ustediti ako imas odakle pa 1KM 1KM dans za uhar, na kraju mjeseca to je 30KM.
Veci problem je jesmo li mi toliko bogati da kupujemo jeftino i nekvalitetno.
Je li bolje kupiti jedne tene od 200KM ili 4 od 50KM, ovo mozemo promjeniti i na hranu i na higijenu.
Naravno razumijem da neko nema 200KM za tene ali pretpstavimo da imamo svi.
Nije problem pametne ustede. Ali ako je persil skuplji od bonuxa a zato bolje opere, treba li ipak uzeti bonux ili skuplji persil.

Lucazode

#7 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Lucazode » 29/03/2012 08:32

Ako u štednju ulazi cjenjkanje onda se mogu pohvaliti. :D Znao sam ušparati pri kupovini raznih potrepština i do 20KM. Tu je spadala i odjeća, hiljadu puta sam se znao cjenkati u Skend bazaru uz opasku jarana: "daj ba nema šanse da ti spuste", pa uz malo "priče" izađem i na +15KM :D Faktički šta god kupujem a osjetim da ima prostora za nagodbu pokušavam oboriti cijenu. Neko bi rekao cicija, ali ja se jednostavno volim cjenkati. Hebo stvar ako je kupiš zdravo za gotovo :-D

A ove kasice marka-dvije dnevno :roll:Znale stradat 3-eg dana štednje...Ne ide :lol:

vjesticanametli
Has thanked: 194 times
Been thanked: 250 times

#8 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by vjesticanametli » 29/03/2012 10:13

hajd sad znam kome cu dati bonove za pelene :-D :lol:

casanova123
Has thanked: 1 time

#9 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by casanova123 » 29/03/2012 11:15

kome?
haha

Bellica
Been thanked: 1 time

#10 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Bellica » 29/03/2012 12:01

Ne znam da li se pitanje odnosi na ustedu novca ili na ustedu pri kupovini, pri placanju rezija i sl. Ja stedim isto samo u kasici :) ali zato na ostalim stvarima stedim jako puno. Uvijek kupujem tamo gdje su snizenja, ne kupujem gotovu hranu, sve kuham i spremam, od obroka do zimnice, iza radijatora sam stavila aluminijsku foliju da zadrzava toplotu pa tako stedimo grijanje (plinsko), kuham, pecem i ukljucujem masinu za ves i sudje samo kad je jeftina struja, pec i frizider se nalaze na odvojenim krajevima kuhinje jer frizider trosi vise struje ako mu je toplo. Kad je odjeca u pitanju kupujem opet na snizenju, a gledam da je kvalitetno da ne moram stalno kupovati. Ovo ne vrijedi za cipele, tu mi nije bitna cijena, samo da mi se svidjaju i da pristaju uz nesto (zato imam cipela na izvoz). Kupujem i manje kolicine hrane jer sam svaki dan van kuce i uvijek mogu kupiti svjeze, pa da ne gomila i da ne bacam. Uz to, nikada ne pravim dva ista rucka (obroka) u jednoj ili dvije sedmice jer ukucanima dosadi i ostave pa bacim. Uvijek pravim nesto razlicito i interesantno, u manjim kolicinama opet da se ne baca. Uglavnom, nije tesko uz dobru organizaciju i upotrebu mozga. Doduse, svima bi bilo lakse da ne moramo stediti, da mozemo "slobodno zivjeti" bez jeftine struje i snizenja, ali tako je kako je. Sad me brine samo ako povecaju PDV na 23% da li ce mi ovaj dosadasnji trud u stednji opet pomoci.

Dr.Mr.Fr.

#11 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Dr.Mr.Fr. » 30/03/2012 10:30

iza radijatora sam stavila aluminijsku foliju da zadrzava toplotu pa tako stedimo grijanje
...

ha ha ha...odavno nešto bolje nisam procitao :lol: :lol: :lol:

Bellica

#12 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Bellica » 30/03/2012 10:57

Dr.Mr.Fr. wrote:
iza radijatora sam stavila aluminijsku foliju da zadrzava toplotu pa tako stedimo grijanje
...

Bolje ili smjesnije??? Znas i sam da iza radijatora stoji vanjski zid kroz koji prolazi toplota osim ako nije toplotna fasada. I sta je lose u ustedi toplotne energije? Ne znas ti nista, nemas pojma o stednji, jer da imas, prihvatio bi prijedlog i sam se uvjerio kao i vecina mojih poznanika.

Dr.Mr.Fr.

#13 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Dr.Mr.Fr. » 30/03/2012 11:02

Bellica wrote:
Dr.Mr.Fr. wrote:
...

Bolje ili smjesnije??? Znas i sam da iza radijatora stoji vanjski zid kroz koji prolazi toplota osim ako nije toplotna fasada. I sta je lose u ustedi toplotne energije? Ne znas ti nista, nemas pojma o stednji, jer da imas, prihvatio bi prijedlog i sam se uvjerio kao i vecina mojih poznanika.

bolje, bolje procitao...nemoj odmah da se ljutiš, baš mi se dopada ideja :)

Ateista

#14 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Ateista » 30/03/2012 11:31

Bellica wrote:
Dr.Mr.Fr. wrote:
...

Ne mogu tvrditi, ali meni to nema bas previse smisla.

Kao prvo, aluminijska folija ne mzoe biti izloacija, niti metali imaj neki znacajno mali koeficijent propustanja toplote da bi mogli biti izolatori niti ima dovoljne debljine (ne znam koji dio milimetra), adekvatna termoizolacija na vanjskom zidu zahtijeva bar nekih 4-5cm debljine, znaci ne moze biti termoizolator.

Drugo, termoizolacija i kad se postavlja treba da ide sa vanjske strane, iz vise razloga. Jedan je akumulacija toplote u zidovima a druga pojava kondenza kada je termoizolacija unutra.

Trece, ovo nisam bas 100% siguran, ali to bi imalo smisla da tako odbijas suncevo zracenje i vracas ga u prostoriju da ne izlazi iz njega, ali mislim da radijator prenosi toplotu na drugi nacin, mislim da je u pitanju strujanje zraka a ne zracenje, tako da kod radijatora to ne be trebalo da ima nekog efekta.

Ovo je moje misljenje, ako se neko bolje razumije u ovo neka me ispravi ili dopuni. :D

Bellica

#15 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Bellica » 30/03/2012 11:46

Ja ne znam da li ste strucnjak pa govorite ovako u svom post-u. Ja sam jednostavno tako napravila i zaista djeluje. Nisam te struke da mogu govoriti kako, sta i zbog cega, samo sam pomislila da bi mozda moglo pomoci pa sam isprobala i zakljucila da djeluje. Kasnije sam rekla i poznanicima pa su i oni pokusali, jer sam isprva mislila da plin stedi PVC stolarija koju imamo, a poznanici koji imaju i oni drvenu koja vuce toplotu van su uspjeli da ustede aluminijskom folijom.

Dr.Mr.Fr.

#16 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Dr.Mr.Fr. » 30/03/2012 11:48

Ateista je u pravu, nema to nikakve veze sa poboljšanjem termoizolacije, alu folija je tanka ko papir...jedina stvar koja je korisna je da vraca isijavanje toplote, tj. odbija je od zida...to može biti korisno ali ne toliko da bi ostvarilo znacajne termo-dinamicke osobine...mislim da je u pitanju samo lažni efekt uštede kod Bellice i njenih prijatelja, ali eto ako oni tako smatraju da cine uštede ko sam ja da ih odgovaram...

a u vezi konstatacije što je Bellica spomenula "Ne znas ti nista, nemas pojma o stednji" možda ne bi bilo loše reci da imam odbranjen magistarski rad na temu "ogradne plohe u arhitekturi, fizika termicke barijere i parodifuzne brane u stambenoj izgradnji"

toliko :mrgreen:

Bellica

#17 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Bellica » 30/03/2012 12:03

Dr.Mr.Fr. wrote:Ateista je u pravu, nema to nikakve veze sa poboljšanjem termoizolacije, alu folija je tanka ko papir...jedina stvar koja je korisna je da vraca isijavanje toplote, tj. odbija je od zida...to može biti korisno ali ne toliko da bi ostvarilo znacajne termo-dinamicke osobine...mislim da je u pitanju samo lažni efekt uštede kod Bellice i njenih prijatelja, ali eto ako oni tako smatraju da cine uštede ko sam ja da ih odgovaram...

a u vezi konstatacije što je Bellica spomenula "Ne znas ti nista, nemas pojma o stednji" možda ne bi bilo loše reci da imam odbranjen magistarski rad na temu "ogradne plohe u arhitekturi, fizika termicke barijere i parodifuzne brane u stambenoj izgradnji"

Pa zasto nam onda ne napises kako ti stedis grijanje? Meni daj savjet uzimajuci u obzir da zivim u stambenoj zgradi i nemam mogucnost postavljanja toplotne fasade.

Dr.Mr.Fr.

#18 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Dr.Mr.Fr. » 30/03/2012 12:13

Pisao sam Boga mi Bellice citavu zimu, po temama grijanje na struju, konvektori da ili ne, ili ne znam više ni ja, potraži malo fakat mi se ne da ponavljati opet...i nanovo...

mogu ti definitivno reci da se grijuci na plin ne da uštediti, bar ne više i ne sa ovom cijenom koja se 3 puta naplacuje dok je propuste do korisnika...

à propos folije fakat se ne smijem i ne provociram, to mi je jako simpaticno kao neki placebo effect korisnika ili neka vrsta arhitektura minori koji ljudi cesto prave pa smisle genijalne stvari na kraju...

...u svakom slucaju al. folija je jeftina a i smanjiti ce prljanje zida i stvaranje čađi na istom, a možda prebaci i koju kaloriju prema sobi :mrgreen:

tako go, go, girl ;-)

vratnik

#19 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by vratnik » 30/03/2012 12:28

Bellica wrote:
Dr.Mr.Fr. wrote:Ateista je u pravu, nema to nikakve veze sa poboljšanjem termoizolacije, alu folija je tanka ko papir...jedina stvar koja je korisna je da vraca isijavanje toplote, tj. odbija je od zida...to može biti korisno ali ne toliko da bi ostvarilo znacajne termo-dinamicke osobine...mislim da je u pitanju samo lažni efekt uštede kod Bellice i njenih prijatelja, ali eto ako oni tako smatraju da cine uštede ko sam ja da ih odgovaram...

Pa zasto nam onda ne napises kako ti stedis grijanje? Meni daj savjet uzimajuci u obzir da zivim u stambenoj zgradi i nemam mogucnost postavljanja toplotne fasade.
Svabe sve izracunale: usteda troskova grijanja koristenjem ovakvih folija u zgradama sa nikakvom / slabom izolacijom iznosi od 2 - 10%. Smanjenje temperature u stanu / kuci za samo jedan stepen 6%. naravno pod uslovom da se ne zaboravi ono najvaznije, redovno i pravilno provjetravanje prostora. Ima i termofolija koja se stavlja na prozore, tu je usteda vec malo veca.

Ja sam primjetio da puno manje struje trosim (prije preko 4000 kw godisnje, sad ni 3500) od kad sam ugradio one sijalice za stednju. Ne mislim da se to isplati, kad se uporedi cijena sijalice i koliko vremena treba da radi za tu razliku), ali ja sam zadovoljan. Stedim struju, cinim nesto za buduce generacije.

Ateista

#20 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Ateista » 30/03/2012 12:33

Bellica wrote:Ja ne znam da li ste strucnjak pa govorite ovako u svom post-u. Ja sam jednostavno tako napravila i zaista djeluje. Nisam te struke da mogu govoriti kako, sta i zbog cega, samo sam pomislila da bi mozda moglo pomoci pa sam isprobala i zakljucila da djeluje. Kasnije sam rekla i poznanicima pa su i oni pokusali, jer sam isprva mislila da plin stedi PVC stolarija koju imamo, a poznanici koji imaju i oni drvenu koja vuce toplotu van su uspjeli da ustede aluminijskom folijom.
Pa sad, nisam neki strucnjak za izolaciju ali jesam ing. arh. tako da poznajem osnove termoizolacije kod stambenih objekata, i za prve dvije stvari koje sam naveo sam siguran, da alu folija pogotovo te debljine ne moze biti termoizolacija.

Za zadnje nisam siguran, odnosno ne znam da li kod radiatora ima zracenja, odnosno tu vrstu zracenja koje se stvarno moze odbiti od reflektujucu povrsinu kao sunce, i koliko, te da li to moze imati nekog uticaja, imam utisak da bas i ne moze ili da je zanemarljivo, ali to bi trebao da potvrdi neko ko malo bolje poznaje fiziku. :D

Sto se tice poboljsanja termoizolacije, evo neke osnovne stvari:

-Ovo ce i svi savjetovatai, kad vjetris prostoriju nemoj drzati dugo otvoren prozor na kant i slicno, provjetravaj kratko sa sirom otvorenim prozorima tako da se ne ishlade zidovi koji pomognu da se brzo ugrije prostorija.

-Posto na zgradi ne mozes pravilno raditi termoizolaciju, odnosno sa vanjske strane, mozes staviti i sa unutrasnje strane (a vanjske zidove) recimo par centimetara stiropora. Neces dobiti najbolji efekat jer ces onemoguciti akumulaciju u zidovima i teoretski bi trebao da se pojavi kondenz, ali bi ipak trebala osjetiti kod gubitaka toplote.
Bolja varijanta bi bila, ako je prostorija dovoljno velika i ako to nece oduzeti puno prostora da se na stiropor doda jos neki sloj koji bi akumulirao toplotu, neki tanji zid od opeke ili tako nesto, ali malo ko ima mogucnosti za to.

-Veliki gubici mogu biti kod lose stolarije i ugradnjom kvalitetne stolarije ili PVC prozora i vrata sa termopan staklima se moze dosta ustediti, ali to kosta. Uglavnom su skuplji prozori i bolji termoizolatori, kao i skuplja stakla, recimo trostruki termopan i slicno.

Eto, to je ono sto bih ti mogao reci, sretno. :thumbup:

Dr.Mr.Fr.

#21 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Dr.Mr.Fr. » 30/03/2012 13:33

Nisam Fizicar ali, nacini prenošenja toplote (sa toplog na hladno tijelo):

1. Kondukcija (vođenje topline)
2. Konvekcija (strujanje)
3. Radijacija (zračenje)

:mrgreen:

Lounge Act

#22 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by Lounge Act » 30/03/2012 19:53

casanova, salji pp :)

sto se tice stednje, moj jedini vazan spoimena oblik stednje je trajni nalog koji svakog mjeseca s moje plate prebacuje 50 KM na djeciju stednu knjizicu. da nisam stavila taj nalog vjerovatno bih rijetko kad otisla i uplatila, a ovako tih para nema i eto

akcija007

#23 Re: Kako i da li stedite u danasnje vrijeme

Post by akcija007 » 31/03/2012 20:25

ja stedim na rezijama kao vecina vas i na placanju rezija svih bez provizije. jedino ne mogu stici u toplane da platim jer ne rade subotom, pa taj racun placam u IKB banci Zenica na A.Polju uz proviziju 0.25 KM, a sve ostale racune placam po komunalnim preduzecima, a telefon jedino u posti. Kupujem po akcijama po prodavnicama i sl ... Generalno, sve je jakooo skupo i imam osjecaj da svakim danom stihijski rastu cijene hrane, na nocnim izlascima isto stedim vise ne narucujem kao prije pica i "runde", vec sada samo pivu dvije i caos ...

Post Reply