Kako finansirati kupovinu stana?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
brko koji sjedi

Re: Kako finansirati kupovinu stana?

Post by brko koji sjedi » 03/02/2013 12:51

talić wrote:Stan ti je ko sidro, kad ga imaš onda si se vezao za luku.
U kapitalizmu ( kakav mi još uvijek ne poznajemo) mobilnost je važnija od papira na kom piše da je stan u tvom vlasništvu.
Ono što investiraš u stan, kamate, održavanje, renoviranja,.. može pokriti troškove zakupa stana.
Kuća je još "gora" od stana jer se za nju vežeš i materijalno i emotivno.
Ne može niko platiti kuću koliko ona "vrijedi" onom ko je pravio.
Kod nas su stanarine povoljne i da ga nisam kupio kad su cijene bile znatno niže ne bi ni u ovom trenutku sigurno.
sad ga prodas, kad su cijene porasle i ti "na konju", a neces vise biti ni vezan.

Nebitan32

Post by Nebitan32 » 03/02/2013 13:49

Bolje je kupiti plac i graditi i kucu.

_aja_

Post by _aja_ » 03/02/2013 15:53

bavi wrote:
_aja_ wrote:
kox wrote:
Što se mobilnosti tiče - nije problem iznajmiti svoju nekretninu a unajmiti drugu ukoliko je to baš neophodno.
:thumbup: ne mogu da se načudim nekim razmišljanjima, šta li misle kad budu u penziji i onda rentati stan....
Možda računaju da će roditelji odapet i dobiti u nasljedstvo stan :lol: :lol: :lol: :lol:
Ili naći dobro situiranog partnera :evil:

[email protected]

Post by [email protected] » 03/02/2013 16:47

Po meni je glupost uzimati stan na kredit ako nemaš neku veću svotu novca u kešu ili nisi oženjen.

talić

Post by talić » 03/02/2013 17:27

brko koji sjedi wrote:
U kapitalizmu ( kakav mi još uvijek ne poznajemo) mobilnost je važnija od papira na kom piše da je stan u tvom vlasništvu.
Ono što investiraš u stan, kamate, održavanje, renoviranja,.. može pokriti troškove zakupa stana.
Kod nas su stanarine povoljne i da ga nisam kupio kad su cijene bile znatno niže ne bi ni u ovom trenutku sigurno.
sad ga prodas, kad su cijene porasle i ti "na konju", a neces vise biti ni vezan.
jeste da nisam investirao u stan više nego što sam ga platio,.... ne bi mogao dobiti ni ono što sam uložio.
Uz to pita se i žena a žene vole da imaju svoje gnijezdo. :roll:

dita von teese

Post by dita von teese » 03/02/2013 20:04

Svasta sam o sebi saznala:
samac sam
cekam partnera koji ce imati stan
cekam da mi roditelji odapnu pa da naslijedim njihov stan
sta je ono jos bilo? Ah, da - cekam penziju pa da prikupim pare za stan.

Ne smatram da stan veze za neku lokaciju. Za lokaciju veze kredit, i banka. Ko god misli da je bolje placati kamatu banci, a ne kiriju, i da se to sve svodi na isto, bujrum. Samo, ja ne znam kredit za koji mjesecna kamata iznosi 300 km. A super je imati stan, samo mislim da je ipak bolje imati sto vise vlastitog ucesca, a kredit samo ako se bas mora.

nosara
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Post by nosara » 03/02/2013 20:10

dita von teese wrote:Svasta sam o sebi saznala:
samac sam

Ne smatram da stan veze za neku lokaciju. Za lokaciju veze kredit, i banka. Ko god misli da je bolje placati kamatu banci, a ne kiriju, i da se to sve svodi na isto, bujrum. Samo, ja ne znam kredit za koji mjesecna kamata iznosi 300 km. A super je imati stan, samo mislim da je ipak bolje imati sto vise vlastitog ucesca, a kredit samo ako se bas mora.
Valjda rata...?

dita von teese

Post by dita von teese » 03/02/2013 20:10

Rata, hvala. :)

motorola01

Post by motorola01 » 03/02/2013 20:11

Nekad moras imati nesto. Ne mozes cijeli zivot biti podstanar. Nema dalje i nema vise komplikovanja...........

Black swan

Post by Black swan » 03/02/2013 20:12

taj mobilni kapitalizam ima smisla recimo u švici i nemčiji gdje je slično
živjeti u frankfurtu minhenu berlinu cirihu ženevi bernu...

a zna se vamo što vrijedi i gdje su plaćeni poslovi...

dita von teese

Post by dita von teese » 03/02/2013 20:23

Black swan wrote:taj mobilni kapitalizam ima smisla recimo u švici i nemčiji gdje je slično
živjeti u frankfurtu minhenu berlinu cirihu ženevi bernu...

a zna se vamo što vrijedi i gdje su plaćeni poslovi...

Imas pravo. Ovdje su jako male sanse da neko iz npr. Banja Luke predje u Trebinje, jer bi tamo imao bolje placeni posao. Ili da neko iz Sarajeva predje u Bihac, radi bolje placenog posla, i radi jeftinijih nekretnina.

blue033

Post by blue033 » 03/02/2013 21:03

Ako nisi uštedio jedan dobar dio novca mislim da se ne isplati uzimati čitav stan na kredit. Ja sam kupio stan dok je cijena bila "normalna". Srećom nisam morao dizati kredit i za stan sam dao samo cijenu stana. Taj stan je u jednom mometnu vrijedio 3x više nego što sam ga platio, sad vrijedi 2x. To bi se i moglo zvati ulaganje. Da nisam tad kupio stan ne bi ga nikad uzeo na kredit. Mislim da se to sad ne isplati, grubom računicom kupićeš stan na kredit za 100 000 KM, na kraju će te koštati oko 200 000 K i taj stan nikad nećeš prodati za taj novac, a prodaja u pola vraćanja kredita može rezultirati da se nakon svega bude na nuli ili opet u minusu. Mislim da je puno pametnije rentati stan, a neku razliku štediti i onda se odlučiti za kupovinu.
Dvadesetak godina kredita je jako puno, mnogo stvari se može promjeniti za taj period, ljudi se razvode, gube posao, da ne govorimo bolest, smrt... A, treba uzeti u obzir da je sve više novca potrebno za normalan život, ne pada mi na pamet da se moram premišljati za svaku marku kako ću je potrošiti da bi banka zaradila.
Ljudi rentaju stan za 200-300 KM za koji bi ratu dali 800-900 KM, jednostavno bolje da štede 10 godina razliku i skupe novca za 2/3 stana.

SaMaster

Post by SaMaster » 03/02/2013 21:20

dita von teese wrote:

:thumbup:
Koja mobilnost? Budimo realni, niko od nas, svojom vlastitom voljom, nema mogucnost da bude mobilan na nacin o kojem ti pricas. Sve sto si mobilan je godisnji odmor i mobilni telefon. Ako na to mislis onda je ok.

Svako ko iole razmislja, a ima mogucnosti, razmislja o luci a ne mobilnosti.

SaMaster

Post by SaMaster » 03/02/2013 21:24

samac sam

Po kojoj to logici? Pa ako je rata hipoteticki 600KM(recimo kredit 20 god hipoteticki) a ti stan palcas 250, pa zar nije bolje davat tih 250 u svoj stan nego nekome drugome? Ok sad ces reci ali palcas kamate...Naravno al mi ostaje stan. Ti nakon 20 god i dalje nemas nista a neko ima stan...

amaretto

Post by amaretto » 03/02/2013 23:04

Teško je ovde biti pametan jer uglavnom sit gladnog ne razumije.
Oni sa dobrim poslom i platama ili neko ko ima obezbjeđen stan ili će imati kroz neku ostavštinu kaže uzmi kredit. Najjače je kad kažu ma hajde vraćaćeš ga nekako.
Ovi drugi koji preživljavaju a nažalost većina su u našoj državi stan je misaona imenica i kakav god vrhunski proračun naprave ne mogu ni šupu kupiti.
Ljudi moraju biti svjesni činjenice da kako je stan nasljedan i ostaje djeci tako je i dug nasljedan u slučaju vaše smrti.
Apsolutno se slažem da ne treba crno razmišljati ali teško je to objasniti nekome ko se svako jutro budi svjestan da mora 20-30 godina odvajati dobar dio zarade za stan a posao danas ima sutra nema.
Last edited by amaretto on 03/02/2013 23:05, edited 1 time in total.

kox
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by kox » 04/02/2013 22:38

U sarajevu su stanovi preskupi - 100 prosječnih plata za manji dvosoban stan je prema mom mišljenju previše, ali šta je tu je.
Mislim da je bračnom paru ukoliko oboje rade i imaju platu bar blizu prosječne lakše kupiti stan nego samcu, osim ukoliko samac ima siguran posao i izrazito visoku platu. Samac sa nekom prosječnom platom (npr. 800 KM) + npr. 200 KM toplog obroka i prevoza - teško i uz velika dugoročna odricanja.
Bračni par u kome oba partnera imaju približno ovoliku ili veću platu morao bi pronaći način da bar 500 KM (a po mogućnosti i više) mjesečno uštedi. Nakon nekih 7-8 godina bi imali ušteđeno otprilike 50% posto potrebne sume za neki dvosoban ili trosoban stan, a onda bi za ostatak možda mogli uzeti kredit.

insomnia78

Post by insomnia78 » 04/02/2013 22:45

SaMaster wrote:
samac sam

Po kojoj to logici? Pa ako je rata hipoteticki 600KM(recimo kredit 20 god hipoteticki) a ti stan palcas 250, pa zar nije bolje davat tih 250 u svoj stan nego nekome drugome? Ok sad ces reci ali palcas kamate...Naravno al mi ostaje stan. Ti nakon 20 god i dalje nemas nista a neko ima stan...
Jest al razlika je ogromna izmedju 250 i 600 km.

s' moje sokocalo

motorola01

Post by motorola01 » 04/02/2013 22:50

Razlika jest ogromna i tu razliku steka. Za 10 godina ima 40 000KM i isto da nema nista. Opet treba podici jos toliko da nesto kupi(da ne ulazimo dalje u pricu, kretanje cijene kvadrata...). Opet dodje na isto, a potucas se po tudjim stanovima(i tu da s ene ulazi u pricu oko uslova u tom stanu itd itd). Najbolje je finansirati pola pola ko moze. KO ne moze, a treba, zna se sta mu je ciniti(ukoliko uslovi zadovoljavaju). Ako ni to ne moze, onda u podstanare. Ako ni to ne moze, zna se, pod most ili sa mosta..

insomnia78

Post by insomnia78 » 04/02/2013 22:53

motorola01 wrote:Razlika jest ogromna i tu razliku steka. Za 10 godina ima 40 000KM i isto da nema nista. Opet treba podici jos toliko da nesto kupi(da ne ulazimo dalje u pricu, kretanje cijene kvadrata...)
Jest al ima slobodu, ovako ako daje 600 za ratu nema sta stekati nego je knap i valja tako 20 godina a sta mislis kolko ce mu u tih 20 godina izletiti neplaniranih troskova od npr 1000?

s' moje sokocalo

motorola01

Post by motorola01 » 04/02/2013 22:59

insomnia78 wrote:
motorola01 wrote:Razlika jest ogromna i tu razliku steka. Za 10 godina ima 40 000KM i isto da nema nista. Opet treba podici jos toliko da nesto kupi(da ne ulazimo dalje u pricu, kretanje cijene kvadrata...)
Jest al ima slobodu, ovako ako daje 600 za ratu nema sta stekati nego je knap i valja tako 20 godina a sta mislis kolko ce mu u tih 20 godina izletiti neplaniranih troskova od npr 1000?

s' moje sokocalo
Tacno je to, ali ne mora znaciti da ide na 20 godina. Izletice i pokrit ce se nekako, kako se i dosad pokrivao. To je pomalo ziheraski nacin razmisljanja i tako se nikad nista nece imati. Ako bi tako gledali, onda i ona razlika od 350 ce otici na nepredvidjene troskove i na kraju nece imati 40, nego 30 milja itd. Bezveze raspravljamo oko necega oko cega je tesko raspravjati. Milion varijabli ima i sve je od slucaja do slucaja. Treba imati konkretan slucaj pa onda raspravljati. Na osnovu prvog posta, pokretac nema sanse da kupi bilo kakav stan. Moze jedino ako ima siguran posao, ne misli se zeniti/udavati barem narednih deset godina, pa da digne kakav kredit do 30-40 000 i kupi sebi neku garsonjeru(ako se i to moze za te pare i ako ima gdje stanovati dzabalesku(kod roditelja)). Nju izdavati tih 10-ak godina i nakon tog perioda vidjeti sta dalje. Bio bi u puno boljoj poziciji, samo sto je "izgubio" 10 godina zivota.

talić

Post by talić » 05/02/2013 10:24

ono zbog čega ja ne bi uzeo stan na kredit je visoka kamata.
Da su kamate 3 do 4 % kao što bi bilo normalno onda OK ali ovako se stvarno ne isplati.
Naprimjer uzme čovjek kredit od 100.000 KM na 20 godina sa kamatom od 7% i kupi stan.
Rata kredita 775 KM i poslije 5 godina se razboli ili ostane bez posla i nije u mogućnosti dalje da otplaćuje kredit.
Uplatio je banci 46.500 KM, koliko je još dužan ?
Cca. 86.400 KM !!!!
Otplatio je samo 13.600 KM kredita i 32.900 kamate.
Čak i da cijene u međuvremenu rastu za 20 % banka kada prodaje stan gleda samo da namiri svoja potraživanja i vjerovatno vlasniku neće ostati ništa.
Ako pretpostavimo da je cijelo vrijeme bio podstanar i plaćao zakup 300 KM. Poslije 5 godina će imati ušteđenih 28.500 KM ne računajući da će imati i nešto kamate pa će iznos preći 30.000 KM.

FreakyStyley
Been thanked: 1 time

Post by FreakyStyley » 06/02/2013 12:49

Zajebana tema. S obzirom da se Sarajevo ne moze bas puno prosirit, a i sve sto se gradi, gradi se sporo, cijena kvadrata se odrzava, a ionako ce samo rast u buducnosti, jer jednostavno nema dovoljno stanova. Sad, koliko je pametno uvalit se u kredit uzimajuci u obzir eknomonske i politicke prilike ovdje, izvjesnost svega i svacega, posao itd. Tesko se odlucit na nesto tako kad mozes planirat evenutalno iducih par godina, plafon, ako si u dobroj situaciji.

Android Knego

Post by Android Knego » 07/02/2013 10:20

XeuX wrote:Uzet kredit u banci je ravno samoubistvu.Najbolje se pokušati dogovoriti sa prodavačem stana tako da otpšlaćujete mjesečno njemu a ne banci.Nađete nekoga ko je nagodan i pošten i možete se dogovoriti.
i ako je ikako moguce da je stan u centru, a cijena upola od realne, tako da ga nakon 2 mjeseca stanovanja mozes preprodati nekome ko ce ti odmah platiti u cashu... ne mora gazda ni znat'... :D

hrle1976

Post by hrle1976 » 07/02/2013 10:35

dita von teese wrote:Ja bih radije zivjela kao podstanar i stedila za stan. Jer kad udjem u kredit za stan, onda sam rob lokacije na kojoj se nalazim. Zasto, zato sto dok ne otplatim banci kredit, nema nikud maci. Nema uzet kofere i na drugi kraj svijeta, tj. u slucaju da uzmem kredit morala bih se oprostiti sa takvim nacinom razmisljanja.
Znam da je tesko naci neki dodatni posao, ali ako vidis da stan ne bi mogao otplatiti ni do penzije, pa ipak se potrudi. Ovo je kapitalizam, i za ono sto zelis, moras platiti cijenu. A cijena se zna.
A s druge strane jedva cekam da dodje i taj dan, u svakom slucaju ne bih bjezala da dignem neki manji kredit, ali on bi bio maksimalno 30 posto cijene stana.
Toliko od mene. 8-)
:thumbup:

Meni je davno rekao dobar bankar kaze ako zelis da budes kao kupac u dobrom polozaju

A. Imaj u gotovini 30 do 40% vrijednosti objekta prije nego sto smanjis cijenu.

B. Samnji cijenu stana.

C. Gledaj da ja mjesecn rata nije veca od 35-40% prihodka cjelokupnog domacinstva

D. Da kredit nije duzi od 15 god.

Post Reply