kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

frx

#1 kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by frx » 25/01/2012 12:44

vec nekoliko dana sam u potrazi za poslom u navedenim zemljama i jedino sto sam uspio je da sam popunio neke aplikacije na stranicama nekog FLUOR i DYNpro ili tako nesto. ali niko nista nejavlja, interesuje me da li ovdje imaju neki ljudi koji angazuju za ove kompanije ili agencije ili bilo sto molim vas da ko ima iskustva sa ovim da ga podjeli sa nama

chuchumbamayumbe

#2 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by chuchumbamayumbe » 25/01/2012 15:27

Imaš kancelariju Dyncorpa u UNITIC neboderu, pitaj na recepciji.
Odeš tamo, popričaš sa Traci (ili već ko bude), ona ti da upute i to je to.
Pripremi CV, diplome, certifikate...
Sretno!

frx

#3 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by frx » 26/01/2012 11:02

hvala na informaciji ali da li mozes reci jesi li ti bio tamo i ako jesi kakva su tvoja iskustva

studeni76

#4 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by studeni76 » 26/01/2012 12:27

Ako nemas posao u Bosni, dobro placen posao, onda idi. Treba da znas engleski jezik, to ti je za pocetak i najbitnije ako ces odma morati razgovarat sa amerikancima iz HRa (prije se razgovaralo telefonski pa su postojale osobe koje su obavljale razgovore za neke kandidate,na taj nacin su mnogi sa neznanjem engleskog otisli za Afg i Iraq). Potreban ti je fin CV, da pokazes da imas neke kvalifikacije, neko iskistvo u odredjenoj oblasti. i naravno ako zadovoljis ova dva uslova, oni moraju imati potrebu za radnikom tvog profila. Bio sam tamo neko vrijeme, nisu uslovi najbolji al nije ni tako strasno. Barem znas za sta radis, lijepo je vidjet racun svake druge sedmice :-D
"pola" Lukavca,Tuzle,Zivinica je tamo.Ljudi su se snalazili kako su mogli. Pretpostavljam da ti nisi iz ovog dijel BiH pa i neznas kakva je procedura. Najlakse je da ti posao pokusa sredit neko ko je vec tamo!

PS: Moras biti zdrav,radi se je&en zdravstveni pregled. Sta god da nadju a da se neuklapa u dozvoljene granice, otpada odlazak.

Sretno

Decerto
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

#5 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by Decerto » 26/01/2012 12:41

Jesi li razmisljao o legiji stranaca ?

agnostic_front

#6 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by agnostic_front » 26/01/2012 13:20

Decerto wrote:Jesi li razmisljao o legiji stranaca ?
ne znam da li je legija stranaca i ovo isto. jer ljudi koji su na Bliskom Istoku uglavnom rade normalne poslove, nisu vojnici...

chuchumbamayumbe

#7 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by chuchumbamayumbe » 26/01/2012 13:22

frx wrote:hvala na informaciji ali da li mozes reci jesi li ti bio tamo i ako jesi kakva su tvoja iskustva
Bio sam tamo.
Ako si iz Sarajeva ništa ne košta da odeš, iskustva su različita, zavisi šta očekuješ.

charvel.

#8 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by charvel. » 26/01/2012 13:53

frx wrote:vec nekoliko dana sam u potrazi za poslom u navedenim zemljama i jedino sto sam uspio je da sam popunio neke aplikacije na stranicama nekog FLUOR i DYNpro ili tako nesto. ali niko nista nejavlja, interesuje me da li ovdje imaju neki ljudi koji angazuju za ove kompanije ili agencije ili bilo sto molim vas da ko ima iskustva sa ovim da ga podjeli sa nama
Ja sam bio u Afg. i radio sam za DynCorp. Nisam iso iz neke nuzde, vec vecinom iz znatizelje, a i malo da se zaradi, bio sam tacno 6 mjeseci i onda dao otkaz i vratio se sa finom sumom da se nadje. Fluor ti je dosta bolji od DynCorpa sto se tice plate, odmora isl. al je zato i dosta se teze zaposlit kod njih. Prije ce te primit u DynCorpu ako ti je prvi put da ides tamo. Neki su prvo u DynCorpu nabijali malo staza i onda aplicirali za Fluor jer ce tako prije bit primljeni.
Po mom iskustvu, nije nesto tesko otic u Afg. ako imas regrutere sa kojim mozes razgovarat, a ne da ono saljes aplikacije preko neta (od tog nema hljeba, ne znam nikog da je tako otiso). Ne znam kako je u Sarajevu sad, al ako ima regruter, onda je sve sto ti treba je solidan engleski i lijepo napisan CV na kojem moras imat tacno one kvalifikacije koje oni traze za odredjenu poziciju. Znaci, pitaj ljude, nadji poziciju koja je otvorena i sastavi (slobodno budi kreativan) CV sa svim kvalifikacijama bas za tu poziciju i to bi trebalo bit to. Nikad ne idi njima i ne govori ono tipa - pa eto ja bi iso i radio bi bilo sta sta ima i sl., to ne prolazi. Za koju god poziciju hoces moras imat napisan CV bas za to.
Ne znam sa kakvim kvalifikacijama raspolazes, al ja bi ti preporucio da trazis pozicije kamiondzije il viljuskara jer to su poslovi koji su ponajbolje placeni (46k $, bar u DynCorpu) za radnike sa nasih prostora. Neces moc dobit puno bolju platu sta god drugo da radis u odnosu na ove poslove. Ako ides za fizikanera il u veseraj to ti je najslabija plata od 26k $.

Neko spomenu Legiju stranaca... ne znam sto bi iko normalan iso da proda dusu i tijelo na 5 godina za platu od 1000E kad postoje ove opcije poput Afganistana, Iraka, Kuvjata isl. Kud je vam bolja i para, i lakse je, a imas i odmore.
Legija stranaca je samo ako si Haski optuzenik il te ganja neka mafija, pa moras otic negdje da nestanes na neko vrijeme, ne vrijedi to ni razmatrat...

Decerto

#9 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by Decerto » 26/01/2012 14:29

charvel. wrote:
frx wrote:vec nekoliko dana sam u potrazi za poslom u navedenim zemljama i jedino sto sam uspio je da sam popunio neke aplikacije na stranicama nekog FLUOR i DYNpro ili tako nesto. ali niko nista nejavlja, interesuje me da li ovdje imaju neki ljudi koji angazuju za ove kompanije ili agencije ili bilo sto molim vas da ko ima iskustva sa ovim da ga podjeli sa nama
Ja sam bio u Afg. i radio sam za DynCorp. Nisam iso iz neke nuzde, vec vecinom iz znatizelje, a i malo da se zaradi, bio sam tacno 6 mjeseci i onda dao otkaz i vratio se sa finom sumom da se nadje. Fluor ti je dosta bolji od DynCorpa sto se tice plate, odmora isl. al je zato i dosta se teze zaposlit kod njih. Prije ce te primit u DynCorpu ako ti je prvi put da ides tamo. Neki su prvo u DynCorpu nabijali malo staza i onda aplicirali za Fluor jer ce tako prije bit primljeni.
Po mom iskustvu, nije nesto tesko otic u Afg. ako imas regrutere sa kojim mozes razgovarat, a ne da ono saljes aplikacije preko neta (od tog nema hljeba, ne znam nikog da je tako otiso). Ne znam kako je u Sarajevu sad, al ako ima regruter, onda je sve sto ti treba je solidan engleski i lijepo napisan CV na kojem moras imat tacno one kvalifikacije koje oni traze za odredjenu poziciju. Znaci, pitaj ljude, nadji poziciju koja je otvorena i sastavi (slobodno budi kreativan) CV sa svim kvalifikacijama bas za tu poziciju i to bi trebalo bit to. Nikad ne idi njima i ne govori ono tipa - pa eto ja bi iso i radio bi bilo sta sta ima i sl., to ne prolazi. Za koju god poziciju hoces moras imat napisan CV bas za to.
Ne znam sa kakvim kvalifikacijama raspolazes, al ja bi ti preporucio da trazis pozicije kamiondzije il viljuskara jer to su poslovi koji su ponajbolje placeni (46k $, bar u DynCorpu) za radnike sa nasih prostora. Neces moc dobit puno bolju platu sta god drugo da radis u odnosu na ove poslove. Ako ides za fizikanera il u veseraj to ti je najslabija plata od 26k $.

Neko spomenu Legiju stranaca... ne znam sto bi iko normalan iso da proda dusu i tijelo na 5 godina za platu od 1000E kad postoje ove opcije poput Afganistana, Iraka, Kuvjata isl. Kud je vam bolja i para, i lakse je, a imas i odmore.
Legija stranaca je samo ako si Haski optuzenik il te ganja neka mafija, pa moras otic negdje da nestanes na neko vrijeme, ne vrijedi to ni razmatrat...
Pa dobro,svako na legiju gleda drugacije.Meni je legija "last resort".Necu potrositi 10 godina vucarajuci se po gradu u nadi da cu naci posao.Ne bude li nista za par godina,pravac legija :)

charvel.

#10 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by charvel. » 26/01/2012 14:42

Pa dobro, mozda legija ima nekog sarma i tako nesto, al ako ces prakticno gledat onda je Afg. bolji 100 puta. Kud je bolja para, kud te nece tjerat ko zivotinju na neke neke psihofizicke napore, kud radis ugovore po godinu dana (naspram 5 godina u legiji), a kud i imas odmore.
Mislim, ne znam ni jedan razlog sto bi neko iso u legiju, mada sam to i ja razmatro prije koju godinu.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#11 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by plain vanilla » 27/01/2012 12:44

ima na posao.ba oglasi za posao u S.Arabiji

Decerto

#12 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by Decerto » 27/01/2012 15:58

plain vanilla wrote:ima na posao.ba oglasi za posao u S.Arabiji
A da stavis link ?

Urban B.

#13 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by Urban B. » 27/01/2012 18:29

Znal neko imal kakva njemacka firma da nudi neki od ovih poslova u ovim zemljama :D

Penelopy

#14 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by Penelopy » 28/01/2012 18:02

chuchumbamayumbe wrote:Imaš kancelariju Dyncorpa u UNITIC neboderu, pitaj na recepciji.
Sretno!
Treba li prevoditi diplome na engleski i da li znas kako i gdje da to odradim ?

chuchumbamayumbe

#15 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by chuchumbamayumbe » 28/01/2012 18:18

Penelopy wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Imaš kancelariju Dyncorpa u UNITIC neboderu, pitaj na recepciji.
Sretno!
Treba li prevoditi diplome na engleski i da li znas kako i gdje da to odradim ?
Ma ponesi CV i pisma preporuke ako imaš ( oboje na engleskom), tu ćeš navesti i škole...kasnije, ako dobiješ posao, tek onda će ti trebati dodatni papiri (prevedeni).
Prevode odradiš kod ovlaštenih sudskih prevodilaca, siguran sam da im je adrese lako pronaći na internetu.

frx

#16 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by frx » 05/02/2012 16:37

samo zainteresovanim da javim da sam isao u unitic u kancelariju dyncorp-a ali nista spektakularno cura koj atamo radi samo me je uputila na njihov sait i da sve prijave idu preko saita.Naime na saitu imaju sve opcije od ponuda zaposlenja do aplikacija koje zaposlenik treba popuniti pri prijavi na odredzeni oglas.ono sto je bitno npr ako se prijavljujes na posao skladistara i tamo u aplikaciji napises da znas upravljati viljuskarom moras za to da imas certifikat inace kao da to i neznas raditi. Ista stvar je i sa Fluorom to je druga agencija i svi kazu da su oni bolji i da imaju vise poslova u Afganistanu tj projekata i bolje placaju.Isto tako razgovarao sam i sa prijateljem koji je sada bio u sarajevu a radi za Fluor upravo danas leti nazad i njegova iskustva su super on je odusevljen prvo platom pa sve ostalo...

frx

#17 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by frx » 05/02/2012 16:44

isto tako koga interesuje legija plata 1000 eura mjesecno jedino kada si u akciji tj u nekoj misiji onda je dobra lova ali oni se pretezno angazuju u naj gorim zaristima npr obezbjedzenje aerodroma i u pravim ratnim zonama znaci poginuti nije tesko. usto moras da se izboris i za to da budes medzu boljima jer najbolji dobijaju misije.

matic.ivan

#18 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by matic.ivan » 20/02/2012 13:13

iz Tuzlanskog Kantona je oko 15.000 ljudi u Afganistanu i Iraqu, godisnje unesu oko 1 MILIJARDU KM novih prihoda, preko firmi za koje rade.

Ogroman doprinos Bosni i Hercegovini.

casanova123

#19 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by casanova123 » 20/02/2012 16:45

eh cim zavrsim sa doktoratom, odoh u afganistan da zaradim koju markicu sebi :D

zasto afganistanci zele da idu iz afganistana ako su tako dobre plate i ako ima posla?

studeni76

#20 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by studeni76 » 21/02/2012 19:44

casanova123 wrote:eh cim zavrsim sa doktoratom, odoh u afganistan da zaradim koju markicu sebi :D

zasto afganistanci zele da idu iz afganistana ako su tako dobre plate i ako ima posla?
Očigledno ne kontaš.
Neradi se tamo za lokalne firme već za američke kao logistička podrška US Army. Prosječnu godišnju platu od 60000$ pomnoži sa brojem ljudi koji su tamo i sve će ti se samo reći!!!

sandra01

#21 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by sandra01 » 21/02/2012 19:51

Sta tamo mogu raditi srednjovjecne zene sa perfektnim znanjem Engleskog i Francuskog jezika?

xonzla

#22 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by xonzla » 23/02/2012 07:59

dddddddddddddddd
Last edited by xonzla on 24/02/2012 08:16, edited 1 time in total.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#23 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by plain vanilla » 23/02/2012 10:39

imate na posao.ba oglase

zlajci

#24 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by zlajci » 27/02/2012 16:32

sandra01 wrote:Sta tamo mogu raditi srednjovjecne zene sa perfektnim znanjem Engleskog i Francuskog jezika?
Ako te baš zanima mogu naći kontakt ženske osobe koju prilično znam (nekih 42-45godina) koja je tamo 13 mjeseci. Usput mislim da ona ni sa engleskim nije bila jaka kada je otisla, a francuski pogotovo heh.
Imam ja oko 1000 likova koje znam da su tamo, ali su ti vjerovatno bitniji njeni savjeti zboh spola.

Lijep pozdrav
iz Tuzlanskog Kantona je oko 15.000 ljudi u Afganistanu i Iraqu, godisnje unesu oko 1 MILIJARDU KM novih prihoda, preko firmi za koje rade.
Ogroman doprinos Bosni i Hercegovini.
To i ja isto govorim 3-4 godine. Mislim da je procjena veća od 15k naših ljudi tamo.

ZeKoU

#25 Re: kako do posla u afganistanu,iraku i sl

Post by ZeKoU » 29/02/2012 10:06

Pozdrav,

da li neko zna postoje li kod nas u BiH agencije koje se bave zapošljavanjem kadra u Qatar-u? Bavim se IT-em i vidim da dolje neki momci opasno zarade na periodu od 2-3 godine. Još sam u 20-im i mislim da vrijedi rizikovati dok je čovjek mlad.

Post Reply