Kako ce izgledati vlast na drzavnom nivou?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
DrugaGimnazija
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Post by DrugaGimnazija » 14/10/2006 00:47

Dakle, matematički, ovo je postavka zadatka:
SDA=9 (8 iz FBIH, 1 iz RS)
SBiH=9 (8 iz FBIH, 1 iz RS)
SNSD=7
SDP=5
HDZ=3
SDS=3
HDZ90=2
RZB=1
BPS=1
PDP=1
DNS=1

Da bi se sastavila vlast, potrebno je 8 glasova iz RS i 15 glasova iz FBiH. Ko ima rješenje?

Moje mišljenje je da se vlast neće moći formirati. SDA je već odlučila da ide sa SBiH-om, a SNSD je već rekla da neće u vlast sa SBiH-om. Ovaj čvor se neće moći riješiti dok neko ne odustane. Najveći problem će biti to što se bez SNSD-a neće moći formirati vlast, a SNSD-u nije u interesu da se vlast formira i oni će to i koristiti.

Grom iz vedra neba

Re: Kako ce izgledati vlast na drzavnom nivou?

Post by Grom iz vedra neba » 14/10/2006 00:51

DrugaGimnazija wrote:Dakle, matematički, ovo je postavka zadatka:
SNSD=7
SDP=5
HDZ=3
SDS=3
HDZ90=2
RZB=1
BPS=1
PDP=1
DNS=1

Da bi se sastavila vlast, potrebno je 8 glasova iz RS i 15 glasova iz FBiH. Ko ima rješenje?

Moje mišljenje je da se vlast neće moći formirati. SDA je već odlučila da ide sa SBiH-om, a SNSD je već rekla da neće u vlast sa SBiH-om. Ovaj čvor se neće moći riješiti dok neko ne odustane. Najveći problem će biti to što se bez SNSD-a neće moći formirati vlast, a SNSD-u nije u interesu da se vlast formira i oni će to i koristiti.

Koja je stranka RZB?

danas

Post by danas » 14/10/2006 00:51

valjda ona radom za boljitak...

DrugaGimnazija

Post by DrugaGimnazija » 14/10/2006 00:51

RZB = Radom za boljitak

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 14/10/2006 00:55

DrugaGimnazija wrote:RZB = Radom za boljitak

Aha, a jesul ovo sigurni rezultati, ili ima sanse da se stanje promjeni.

Ako SNSD nece u vlast, onda jedino ostaju sve ostale stranke iz RS, ali fali jedan glas...

DrugaGimnazija

Post by DrugaGimnazija » 14/10/2006 00:58

Rezultati su 99% tacni, jer izborna komisija jos nije dala finalne rezultate. Da bi se ovaj raspored mandata promijenio, nesto drasticno treba da se desi sa finalnim rezultatima.

DrugaGimnazija

Post by DrugaGimnazija » 14/10/2006 01:01

induendo wrote:To rješenje vidi i malo djete.
SDA+SBiH+SNSD+PDP.
Zajednički interes:Pljačka,zadržavanje 2 entiteta,2 policije,stvaranje što većeg nacionalnog amorziteta kako bi sebi osigurali još jednu pobjedu na izborima 2010.

A šta je sa 'Mićinom' izjavom u vezi SBiH-a:
"To nije naš politički partner, nije realna politička partija. Živi u imaginacijama, nije politički realna zato što misli da samo svojom nadmenošću može da pridobije podršku. Što se mene tiče, ja vidim Stranku za BiH u opoziciji na nivou BiH i to je sigurno partija s kojom mi nećemo u ovom mandatu imati bilo kakve ni partnerske, ni matematičke, ni bilo kakve dodire", kazao je Dodik za Radio Slobodna Evropa.
Ako ovaj ostane pri ovim stavovima, tvoja jednačina se raspada.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 14/10/2006 01:09

DrugaGimnazija wrote:
SDA+SBiH+SNSD+PDP.
Zajednički interes:Pljačka,zadržavanje 2 entiteta,2 policije,stvaranje što većeg nacionalnog amorziteta kako bi sebi osigurali još jednu pobjedu na izborima 2010.

A šta je sa 'Mićinom' izjavom u vezi SBiH-a:
"To nije naš politički partner, nije realna politička partija. Živi u imaginacijama, nije politički realna zato što misli da samo svojom nadmenošću može da pridobije podršku. Što se mene tiče, ja vidim Stranku za BiH u opoziciji na nivou BiH i to je sigurno partija s kojom mi nećemo u ovom mandatu imati bilo kakve ni partnerske, ni matematičke, ni bilo kakve dodire", kazao je Dodik za Radio Slobodna Evropa.
Ako ovaj ostane pri ovim stavovima, tvoja jednačina se raspada.

Pa onda je jedino da bude SDS, PDP, DNS iz RS, i da vrbuju jednog poslanika iz SNSD-a kojem ce obecati ministarsku fotelju...a vlast je slast...sve se moze kupit...tako to hoda u politici.

jeza u ledja
Been thanked: 4 times

Re: Kako ce izgledati vlast na drzavnom nivou?

Post by jeza u ledja » 14/10/2006 20:41

DrugaGimnazija wrote:Dakle, matematički, ovo je postavka zadatka:
SNSD=7
SDP=5
HDZ=3
SDS=3
HDZ90=2
RZB=1
BPS=1
PDP=1
DNS=1

DrugaGimnazija, gdje si nasao ove brojeve? Mes cini da ti oni bas nisu najtacniji. Ja sam cuo da ce SNSD imati vise poslanika od SDA i SBiH, da ce SDP imati 4, a ne 5.

DrugaGimnazija

Post by DrugaGimnazija » 15/10/2006 04:12

Ovo su brojevi iz pouzdanih izvora, od ljudi koji sabiraju glasove. Tvoja informacija je zastarjela, jer je to sto ti opisujes bilo tacno dok nisu bili prebrojani glasovi postom i u odsutnosti, sto je nekih 16-ak hiljada glasova, koji su listom glasali za SDA, SBiH i SDP u RS.
Prema trenutnom zbiru, SDA i SBiH prelaze izborni prag i dobivaju po jedan kompenzacioni mandat u RS.
SDA ima 17.776 glasova, dok SBiH ima 21.189, od ukupno prebrojanih 547.676, sto iznosi 3,2% odnosno 3,9% (izborni prag je 3%). SDP ima 11,161 glasova, sto iznosi tek 2%.
U FBiH, SDA i SBiH osvajaju po 8, a SDP 5. Razlog za tako dobar plasman gore-spomenutih lezi i u cinjenici da HSP-NHI, DNZ i BOSS-SDU nisu presli izborni prag, tako da su njihovi mandati rasporedjeni izmedju stranaka koje jesu presle taj prag.
Molim da mi se javi ko god ima preciznije informacije.

vlado986

Molim za objašnjenje!

Post by vlado986 » 15/10/2006 17:14

koje su to zadnje tri stranke?

Ne znam kako se zovu, niti lidere.

Pomozite!

nemaveze

Post by nemaveze » 15/10/2006 17:16

kao Goli Otok

mala-i

Re: Molim za objašnjenje!

Post by mala-i » 15/10/2006 17:38

vlado986 wrote:koje su to zadnje tri stranke?

Ne znam kako se zovu, niti lidere.

Pomozite!

da ti pomognem
hrvatska stranka prava-nova hrvatska inicijativa-jurišić i zubak
demokratska narodna zajednica-fikret abdić
boss-mirnes ajanović-bosanska stranka
sdu-socijaldemokratska unija-sejfudin tokić
ova zadnja koalicija u međuvremenu se raspala...

vlado986

Post by vlado986 » 15/10/2006 17:49

[quote="induendo"]To rješenje vidi i malo djete.
SDA+SBiH+SNSD+PDP.

Mislim da je to formula koja će se ostvariti.
Makar bih ja volio da se ujedine stranke koje bi ukinule RS.
Ali, to su moji snovi :zzzz:

Hvala na pomoći u "dešifriranju" stranaka.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 15/10/2006 20:42

Postoje dvije HSP kao i dva HDZ :) . 'Originalni' HSP je u koaliciji sa HDZ. Dok se ova stranka sto je u koaliciji sa HDZ 1990 zove HSP - Djapic-Jurisic, tako nekako. Interesantno obje ove stranke HDZ 1990 i HSP Djapic su podrzane od HDZ i HSP Hrvatske.

DrugaGimnazija, hvala na odgovoru. Znaci ipak ispada da ce SDA opet biti najjaca stranka u parlamentu.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 15/10/2006 20:49

jeza u ledja wrote:Postoje dvije HSP kao i dva HDZ :) . 'Originalni' HSP je u koaliciji sa HDZ. Dok se ova stranka sto je u koaliciji sa HDZ 1990 zove HSP - Djapic-Jurisic, tako nekako. Interesantno obje ove stranke HDZ 1990 i HSP Djapic su podrzane od HDZ i HSP Hrvatske.

DrugaGimnazija, hvala na odgovoru. Znaci ipak ispada da ce SDA opet biti najjaca stranka u parlamentu.

Tačnije podjednako mandata i SDA i SBiH. A ukoliko bi htjeli formirati vlast bez SNSDa potreban im je jedan glas iz RS-a i sve ostale stranke iz RS-a koje i nemaju mnogo mandata ali bi vjerovatno ubile za ministarsku fotelju, kao PDP, SDS i DNS.

Qwert

Post by Qwert » 15/10/2006 21:02

Al' ga komplikujete. Zar je bitno koliko ko ima poslanika? Jeste, za doticne partije ali na kraju se sve svodi na medju etnicki (ne)konsenzus.

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 15/10/2006 22:16

Novi momenti!

Vjerovatna koalicija SNSD-a i SDP-a BiH
V. POPOVIĆ

15.10.2006 20:26

BANJALUKA - Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) na osnovu najviše osvojenih glasova na izborima u BiH, potpuno svjestan odgovornosti za budućnost BiH, preuzima aktivnost usmjerenu na formiranje koalicije na nivou države, saznaju "Nezavisne" od izvora iz vrha SNSD-a.

Na sastanku čelnih ljudi SNSD-a u subotu naveče, na kojem su učestvovali predsjednik Izvršnog odbora SNSD-a Nebojša Radmanović, potpredsjednici SNSD-a Milan Jelić i Krstan Simić, generalni sekretar SNSD-a Igor Radojičić, član Glavnog i Izvršnog odbora SNSD-a Nikola Špirić i drugi ključni ljudi SNSD-a, zaključeno je da se "počne s međustranačkim razgovorima s ciljem da se što je moguće prije formira koalicija koja može ponuditi odgovor na niz otvorenih političkih pitanja".
"Osnova koncepta ovako formirane koalicije je realizacija postignutog dogovora vezanog za ustavne promjene. Drugi cilj, o kojem je na ovom sastanku takođe bilo riječi, je i sprečavanje avanture mandatarenja u koju bi se lako moglo zapasti", kaže visoki funkcioner SNSD-a.

Isti sagovornik kaže da ima i onih političkih stranaka i pojedinaca na čelu tih stranaka koji su skloni odugovlačenju formiranja vlasti, odnosno izbora Savjeta ministara BiH.

"Upravo zbog toga SNSD želi okupiti sve one koji razumiju da je neophodno formirati kompetentnu i odgovornu vlast koja može ponuditi adekvatne odgovore na otvorena pitanja", tvrdi sagovornik "Nezavisnih".

Okosnica namjera čelnih ljudi stranke biće ponuda koalicije SNSD-a SDP-u Bosne i Hercegovine.

Na razgovoru je dominirala želja čelnih ljudi SNSD-a da se pored SDP-a BiH pregovara i s HDZ-om BiH, PDP-om, Narodnom strankom Radom za boljitak, DNS-om, a ovako koncipiranoj koaliciji najavljuje se i podrška SDS-a.

Na pitanje odnosa prema SDA visoki funkcioner SNSD-a je rekao da je "otvorena mogućnost saradnje sa SDA, prije svega na temelju ranijeg stava SDA prema ustavnim promjenama".

U SNSD-u tvrde da su svjesni razlika koje među strankama koje okupljaju na ovom konceptu postoje ali i da postoji dovoljno zajedničkih dodirnih tačaka na najvažnijim pitanjima. Tvrde takođe da ih fascinantan izborni rezultat obavezuje na aktivnu ulogu koja podrazumijeva okupljanje svih političkih snaga koje mogu da doprinesu kvalitetnom i brzom formiranju vlasti na nivou BiH.

"Nemamo pravo s distance posmatrati političke improvizacije koje gotovo opipljivo najavljuju nepremostive teškoće u formiranju vlasti i dugotrajan proces mandatarenja koji nas sve skupa može i te kako koštati. Svjesni smo naše odgovornosti za BiH, ne bježimo od nje. Uvjereni smo da zajedno s drugim strankama, a neke od njih su nam to i potvrdile, imamo odgovor na niz pitanja. Glasovi koje smo dobili i mandati koji su nam povjereni su nam naprosto nametnuli ovaj zadatak. Sve ćemo učiniti da BiH zaštitimo od jedne političke avanture čije je posljedice u ovom trenutku teško i procijeniti", kaže visoki funkcioner SNSD-a.

------------------------------------------

Znaci na drzavnom nivou SNSD se tali sa SDPom, (Lagumdzija sta ti je to smedje na nosu? :P), no dobro to se moglo i ocekivati. Sad je veliko pitanje kako ce se tu uklopiti ostali. SDA naginje ka SBiH, i oni su tu kljucni jer ocigledno Tihiceva struja se protivi tome. Opet SBiH i SNSD ce tesko zajedno u koaliciju. Dalje tu su HDZ 1990 na strani SBiH te HDZ na strani SDA. Ocekujem visemjesecno pregovaranje (nesto poput onoga za vrijeme Alijanse iz 2000). :-?

DrugaGimnazija

Post by DrugaGimnazija » 16/10/2006 03:33

Ako uzmemo u obzir izborni rezultat SNSD-a i činjenicu da se bez njih ne može uspostaviti vlast, vidimo da će Dodik biti u stanju da ucjenjuje ostatak države i diktira buduće koalicije. Dakle, ako Dodik kaže da hoće SDA i SDP, a neće SBiH, ili će biti tako ili vlade neće biti.
SDP se ovdje ne pita ništa, kao ni SDA, ali će biti primorani da igraju kako im Dodik svira, ili se državna vlast jednostavno neće uspostaviti.
To možda i nije toliko strašno, imajući u vidu njihove dosadašnje dosege. Možda onda OHR preuzme vlast na nivou države i napravi puni protektorat, što bi bio najefikasniji način vladanja Bosnom i Hercegovinom.
Bezveze je Radončić trošio pare plaćajući večeru Tihiću i Silajdžiću...

mostarac

Post by mostarac » 16/10/2006 09:14

Vlast na drzavnom nivou ce kao i do sada da izgleda jadno :(

joker

Post by joker » 16/10/2006 10:48

Jadna nam je majka kada nam drzava zavisi od Dodika. To je onaj sto navija za Srbiju kada igra sa Bosnom. Jos ako nadje koju "probosansku" stranku iz Federacije da napravi vladu, sve ce nam ruze cvjetati, al' na nadgrobnom spomeniku...

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Post by manijak1 » 16/10/2006 10:57

:oops: Ko nas jebe ..... :D tj vas .....ja sam rekao za koga sam glasao :D :D

nemaveze

Post by nemaveze » 16/10/2006 11:03

joker wrote:Jadna nam je majka kada nam drzava zavisi od Dodika. To je onaj sto navija za Srbiju kada igra sa Bosnom. Jos ako nadje koju "probosansku" stranku iz Federacije da napravi vladu, sve ce nam ruze cvjetati, al' na nadgrobnom spomeniku...

Ni Dodik, ni oni prije njega nisu toliko silni ni pametni koliko imaju podršku sa strane, da interes MZ nije totalna razvala BiH niti bi kad bilo rata, ni Miloševića ni Tuđmana. Nama su napunili glavu da sve zavisi od izbora i "demokratije" , ma ni blizu! Sve zavisi od ciljeva MZ ili njenih vođa (SAD, VB, Francuska itd) a to je podjela BiH zbog "zakona jačeg". Zbog toga je Srbiji i Hrvatskoj bile dopušteno sve, a muslimanima i građanima je nametnut embargo na oružje - svezane ruke - oduzeto pravo na samo-odbranu. Niko nije bio ugrožen 92-e osim muslimana a tako je i dan danas.

Ove naše stranke (u cijeloj bivšoj BiH) , vođe, parlamenti itd. su samo grupe pojedinaca koje u opštem rasulu nastoje izvući ličnu korist.

joker

Post by joker » 16/10/2006 15:30

SDA+SBiH+SNSD+PDP.

Poruka prije editovanja... :lol:

P.S. Zahvaljujem nepoznatom forumasu za info o induendovom prvobitnom postu...

jeza u ledja

Post by jeza u ledja » 16/10/2006 20:27

BANJALUKA - Savez nezavisnih socijaldemokrata koaliciju sa Strankom za BiH ne vidi kao moguću i navodi da sa njom neće imati nikakve dodire, dok iz te stranke ne isključuju mogućnost da sa SNSD-om uđu u partnerske odnose.

Lider SNSD-a Milorad Dodik kaže da SBiH nije politički partner stranke na čijem je čelu.

Potpredsjednik Stranke za BiH Beriz Belkić, međutim, kaže da što se tiče ove stranke koalicija sa SNSD-om nije isključena.

"Postoji izborni rezultat i postoji činjenica da je SNSD dobio skoro plebiscitarnu podršku RS. To je činjenica koja se mora respektovati i koja se ne može ignorisati. Dakle, mi apsolutno razumijemo da je SNSD iz RS praktično partner s kojim treba razgovarati", kaže Belkić.

----------------------------------------------------------------

Principijelno nema sta. :lol:

Jasno je da se bez SNSD ne moze dogovoriti nova vlast, isto kao sto i je uvijek bilo jasno da bez dogovora sa Srbima nema dogovora o UP. Kako SBiH misli da ce takva vlada funkcionisati to samo oni znaju.

------------------------------------------------------------------

"Na nivou BiH je situacija složenija i SNSD će razgovarati sa onim ko se predstavi kao autentičan predstavnik Federacije BiH," rekao je Radojičić. Govoreći o ideji SDA za formiranje "reprezentativne vlade" i koaliciji ove stranke sa Strankom za BiH, Radojičić je rekao da ideja ovakve vlade izgleda kao rješavanje unutarstranačkih problema u SDA. On je ocijenio da je to "nerealna priča" i da do formiranja takve vlade neće doći.

-------------------------------------------------------------------

Opet se sve svodi na SDA, odnosno buducnost pregovora o UP te formiranje nove vlade ovisi od toga za koju ce se stranu SDA odluciti. Po najnovijim izjavama njihovih celnika oni mogu napraviti koaliciju (citaj - podjeliti fotelje) i sa suprotnim stajalistima o UP od SBiH. Medjutim takva koalicija bi cini se, barem na drzavnom nivou, bila potpuno nefunkcionalna.

Post Reply