Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
ha-ha

#1 Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by ha-ha » 01/03/2011 01:54

Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Slicnost sa arhitekturom poznatih svijetskih arhitekata i smijerova? Knjige, linkovi....

Hvala unaprijed. :)

Dom RTV SA
Image
Image
Image

Olimpijska ledna dvorana Zetra
Image
Image

Hotel Igman
Image
Image
Image
Image

Hotel Holiday Inn
Image
Image
Image

Robna Kuca "Sarajka"
Image
Image
Image
Image

Robna kuca u Jajcu
Image
Image

breuer
Has thanked: 73 times
Been thanked: 16 times

#2 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by breuer » 01/03/2011 02:15

nejasno pitanje :? prvi objekat je sivi dom - rtv: klasicni brutalizam koji svoje korijene vuce iz najmanje dva pravca...

zetra ne znam - kao sportski objekat se svodi na vrijednost konstruktivnog premoscavanja sto je u konacnici ispalo ugodno...pogledati dancevica - on opisuje slicne objekte kroz rjesavanje konstuktivnih sistema!

treci je hotel igman ahmeda dzuvica - ne bih ga znao stilski okarakterizirati ( kao da je to danas i moguce ) ali je izvrsno djelo...

holidej je po meni nas partenon!

sarajka je zaharoviceva cini mi se - nikad je nisam skontao :? nesto kao varijanta okasnjelog brutalizma...

ovo zadnje ti je trgovacki objekat u jajcu - nesto k'o postmoderna u jajcu :D salim se - svjedoci radikalnom odmicanju arhitekata od ideja rigidnog modernizma sto je upravo tada postajalo moderno u svijetu :D

Qler
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

#3 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by Qler » 02/03/2011 11:33

off topic:

mislio sam da je greska u naslovu, ali vidim ponavlja se i u tekstu.

Mozes li mi molim te naci. gdje je to pravilno "o karakterizovao"???

Tranquilizer

#4 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by Tranquilizer » 02/03/2011 13:37

Objekti su "genijalni" sa obzirom na period i vrijeme u kojem su kreirani i napravljeni :-D

A ko misli da su loši ili slicno neka se zapita šta je on ili ona napravio/la u životu :shock:

toliko :D

HomeArt

#5 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by HomeArt » 02/03/2011 13:46

Tranquilizer wrote:Objekti su "genijalni" sa obzirom na period i vrijeme u kojem su kreirani i napravljeni :-D

A ko misli da su loši ili slicno neka se zapita šta je on ili ona napravio/la u životu :shock:

toliko :D
Bolje nista i ne praviti nego praviti onaj brutalizam (genijalan termin).

Tranquilizer

#6 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by Tranquilizer » 02/03/2011 14:34

Brutalizam je arhitektonski stil moderne arhitekture koji je cvetao od 1954. – 1970. godine. Naziv je dobio iz fracuske reči „beton brut“ koja označava "grub" beton, što je termin koji je fracuski arhitekta Le Korbizije upotrebljavao da bi opisao liveni beton sa vidljivim tragovima oplate koji je korišten na većini njegovih zgrada sagrađenih nakon Drugog svetskog rata.
Korbizje je gospodin Arhitekta sa velikim A a ovi što bi pljuvali po zgradama a nisu ni kolibu napravili to je druga stvar :lol: :lol: :lol:

kurty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

#7 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by kurty » 02/03/2011 15:15

Nije dobar beton...
Nije dobra kombinacija aluminij i staklo...
BBI ruglo...
Alta nidje veze...
SCC da su kako mogli stavili bi ga na cestu...
RTV dom okrenuti glavu kad se prolazi pored...
Holiday in ruglo...

Pa imal ista da vama valja... Nije mi jasno zasto je sve nase tako bezvezno, sve nam smeta...Jedan dan smo svi politicari, drui dan svi ekonomiste...Treci dan svi arhitekte... pa opet politicari...pa onda gradjevinci...

Mozda je dio ovog odnosa u jednoj cinjenici... Jedan profa nam pricao kako su investitoru u BBI centru na sve moguce nacine sparali na zeljezu (armaturi), a dali milion maraka za one ploce ispred BBI centra... Nake talinske, moderne... I ja sam imao predrasude, dok nisam vidjeo BBI u punom svjetlu... Mozda tako nova garnitura profa uci djecu...

A evo samo oko RTV doma... Sta mislite kako se osjeca staticar koji je radio na RTV domu... sta je granata palo na njega i samo ostecenja na fasadi se desila...

breuer

#8 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by breuer » 02/03/2011 15:28

Tranquilizer wrote:
Brutalizam je arhitektonski stil moderne arhitekture koji je cvetao od 1954. – 1970. godine. Naziv je dobio iz fracuske reči „beton brut“ koja označava "grub" beton, što je termin koji je fracuski arhitekta Le Korbizije upotrebljavao da bi opisao liveni beton sa vidljivim tragovima oplate koji je korišten na većini njegovih zgrada sagrađenih nakon Drugog svetskog rata.
Korbizje je gospodin Arhitekta sa velikim A a ovi što bi pljuvali po zgradama a nisu ni kolibu napravili to je druga stvar :lol: :lol: :lol:
Le Corbusier ( kod koga je radio nas Neidhartd :idea: ) jeste uveo natur beton u svojim najsjajnijim djelima, ali pojam brutalizam je vise vezan za anglosaksonski svijet u kojemu su arhitekti posebno paznju posvetili tome ( Smithson-ovi i drugi ) sto je linija koja je prihvacena i kod nas!

jedan je Le Corbusier i nije ga bas moguce koristiti kao inspiraciju ( pogledati manastir Tourette ili unite Habitation ) ali da cjelokupni sistem nije podlozan kritici - JESTE!

ne bih sad da navodim jedno 1000 imena eminentinih kriticara koji su pobili taj tok razvoja arhitekture ( Jane Jacobs, Mamford, Jencks i mnogi drugi! )

Šef

#9 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by Šef » 02/03/2011 15:40

RTV Dom kao neki brod koj tone. Ali ne napucan kao Titanik, već tužna ohrndala grdosija koja je bila simbol snage jednog vremena i sistema a sada samo tužni, bolesni starac.

ha-ha

#10 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by ha-ha » 02/03/2011 22:06

Sarajaka je tipican istocno-evropski brutalizam.
Sjetih se ove http://de.wikipedia.org/wiki/Palast_der_Republik

Holiday Inn = http://google.ba/images?safe=off&q=Steven%20Holl "light" :lol:

Robna u Jajcu = Bosanska postmoderna ako se moze reci. :bih:

Hotel Igman i ZETRA su dosta posebni. Neznam gdje bih svrsto. Mozda "futuristika" kao "residence F".

Jedino sto mi pada napamet kada vidim RTV-dom je sledeci vic:

Sta se dobije da se Bosanscu proturi celicna sipaka kroz usi?
Armirani beton

Ali nema svaki grad toliko betona, nekaga, dobar je :-D

breuer

#11 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by breuer » 02/03/2011 23:12

ha-ha wrote:Sarajaka je tipican istocno-evropski brutalizam.

Hotel Igman i ZETRA su dosta posebni. Neznam gdje bih svrsto. Mozda "futuristika" kao "residence F".

Armirani beton

ne postoji istocno evropski brutalizam :-) brutalizam je plod najkapitalistickijeg kapitalizma :D a i poznato je kakav je stav staljin zauzeo prema jednom od najjacih umjetnickih pokreta 20. stoljeca - konstruktivizmu ;)

ovaj tvoj primjer - administrativna zgrada iz bivseg istocnog berlina je plod prije kevin roche-a i ponovno zadrtih kapitalista i rekao bih krscana ( covjek je podigao i sjediste za knights of columbus ) nego ikakvih režimlija kako to neznalice toliko često vole govoriti :-)

robna kuca u jajcu nije postmoderna! postmodernizam preuzima sve aspekte moderne uz obilje ukrasa, citata iz proslosti i sl...robna kuca je bitna jer se odmakla od modernizma al postmoderna nije ;)

hotel igman futuristika :-)

p.s. vic ti je ogavan usput ;)

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 283 times
Been thanked: 534 times

#12 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by plain vanilla » 02/03/2011 23:21

ha-ha wrote:Sarajaka je tipican istocno-evropski brutalizam.

Armirani beton

Nasao se ti o Bosancima pricati viceve
idi sta o karakterisi :oops:

ha-ha

#13 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by ha-ha » 02/03/2011 23:28

breuer wrote:....

Vic je i na moj racun isto. :mrgreen:
Taj vic sam cuo upravo kada su se te zgrade pravile.

http://google.ba/#q="saliti+se+na+svoj+racun"

breuer

#14 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by breuer » 02/03/2011 23:44

ha-ha wrote:
breuer wrote:....

Vic je i na moj racun isto. :mrgreen:
Taj vic sam cuo upravo kada su se te zgrade pravile.

http://google.ba/#q="saliti+se+na+svoj+racun"
vidiš to je upravo veoma bitno za tvoju temu jer je štraus upravo holidejem postigao neizreciv nivo 'zajebancije na svoj račun ( naš )' račun - samo što je to izveo dosta uspješno ;)

p.s. moguće je čak teoretisati o stalnom bosanskom motivu - čipki, koju je štraus citirao svojim istacima na jednom eklekticnom objektu kakav je holidej ;) ovo je predpostavka naravno veoma nestabilna i kvarljiva...

Control panel
Has thanked: 4 times
Been thanked: 92 times

#15 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by Control panel » 02/03/2011 23:54

sarajevo ce biti primjer kako ne treba graditi, koji ce se izucavati na fakultetima sirom svijeta.

breuer

#16 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by breuer » 02/03/2011 23:57

Control panel wrote:sarajevo ce biti primjer kako ne treba graditi, koji ce se izucavati na fakultetima sirom svijeta.
zašto baš sarajevo :?

ha-ha

#17 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by ha-ha » 03/03/2011 00:43

breuer wrote:

vidiš to je upravo veoma bitno za tvoju temu jer je štraus upravo holidejem postigao neizreciv nivo 'zajebancije na svoj račun ( naš )' račun - samo što je to izveo dosta uspješno ;)

p.s. moguće je čak teoretisati o stalnom bosanskom motivu - čipki, koju je štraus citirao svojim istacima na jednom eklekticnom objektu kakav je holidej ;) ovo je predpostavka naravno veoma nestabilna i kvarljiva...
Nesto izmedju "cipke" i RTV-doma, a iz 1972. Kockasti prozori u duguljastoj zgradi od betona.
http://en.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood_Gardens
http://google.ba/images?q="Robin%20Hood%20Gardens"

Cikpanje se odnosi na ogradu unutar visespratnog otvora i druge metalne ograde....

P.S Holiday Inn je narod zvao jaje na oko.

ha-ha

#18 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by ha-ha » 03/03/2011 00:48

Control panel wrote:sarajevo ce biti primjer kako ne treba graditi, koji ce se izucavati na fakultetima sirom svijeta.
SA je OK , samo da liftovi rade.

SKAFISKAFNJAK

#19 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by SKAFISKAFNJAK » 03/03/2011 00:52

sanabe wrote:Sve razumijem, ali ozbiljno raspravljati o arhitekturi u Sarajevu s nekim ko je, ocito, polupismen :zoka: , uzas :sad:
Mislim, naravno, na postavljaca teme . Boga ti imas li makar 4 razreda osnovne? :roll:
:sad:
danas ti je pismenost nesto sasvim drugo. bilo bi fino postavljacu na kulturan nacin ukazati na greske i jos kad bi on to uz jedno hvala prihvatio :sad: s menom u skolu srednju isli, sad po fakultetima ogroman broj ovako pise pa cak i jos gore. jednom prilikom pokus´o ukazati na greske :run:

ha-ha

#20 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by ha-ha » 03/03/2011 01:00

SKAFISKAFNJAK wrote:
sanabe wrote:Sve razumijem, ali ozbiljno raspravljati o arhitekturi u Sarajevu s nekim ko je, ocito, polupismen :zoka: , uzas :sad:
Mislim, naravno, na postavljaca teme . Boga ti imas li makar 4 razreda osnovne? :roll:
:sad:
danas ti je pismenost nesto sasvim drugo. bilo bi fino postavljacu na kulturan nacin ukazati na greske i jos kad bi on to uz jedno hvala prihvatio :sad: s menom u skolu srednju isli, sad po fakultetima ogroman broj ovako pise pa cak i jos gore. jednom prilikom pokus´o ukazati na greske :run:
Cijelokupan produkt drugovi i drugarice, a ne kaciti se za zakacke. :kravata:
Last edited by ha-ha on 03/03/2011 01:02, edited 1 time in total.

breuer

#21 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by breuer » 03/03/2011 01:03

ha-ha wrote:
breuer wrote:

Nesto izmedju "cipke" i RTV-doma, a iz 1972. Kockasti prozori u duguljastoj zgradi od betona.
http://en.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood_Gardens
http://google.ba/images?q="Robin%20Hood%20Gardens"

Cikpanje se odnosi na ogradu unutar visespratnog otvora i druge metalne ograde....

P.S Holiday Inn je narod zvao jaje na oko.
e to su smithsonovi :thumbup: to je primjer cistog brutalizma na engleskom tlu...jedna od hiljada zabluda modernista o ulicama u zraku, koridorima i galerijama koje bi pospjesile drustveni zivot svih korisnika sto se pokazalo izvanredno pogresno...

vidi za holidej! jencks smatra da je zgrada kvalitetnije ukoliko joj narod pridaje više metafora...tako su za sidnejsku operu nasli pregrst zanimljiv asocijacija - casne sestre koje se saplicu igrajuci kakvu australsku igru, kornjace u stanju parenja, jedra u sidnejskoj luci, skoljke okolnih grebena itd itd ;) e sad i mi mozemo za holidej nabrajati - zagorena jaja na oko :lol: , color tv sa cipkom preko :D, robotizirana prizma, kakva neuspjela eklektična grdosija itd itd...mozes dodat sta ako imas na umu...

po mom misljenju holidej svjedoci strausovoj intimnoj vezi sa nasim gradom ciji je mentalitet prihvatio ostavljajuci u sebi onoliko slovenskog koliko mu je trebalo...divna ispovjest nama svima, svakim danom tu, nadam se jos dugo :thumbup:

cyprus
Has thanked: 22 times
Been thanked: 98 times

#23 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by cyprus » 03/03/2011 02:21

Meni kao laiku se gotovo sve građevine u Srajevu sviđaju ili bar ne smetaju... Čak mi i omraženo Alipašino Polje nije loše :-D I ove nove džamije koje mnogi kritiziraju, meni su nekako cool (a nisam musliman :D )...

Ne sviđa mi se jedino Papagajka, Željin stadion (a ni Koševo mi nije nešto), raspored zgrada na Grbavici i zgrade koje su u posljednjoj fazi propadanja (tipa one uz obalu Miljacke između MDvora i Skenderije)

Generalno mi se sviđa ovaj spoj mnogih stilova od orjenalnog do ovog modernog (ili kako se već stručno zove)... A ove kritičare svega i svačega volio bih vidjet kako bi oni to uradili :-) :-)

vozač

#24 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by vozač » 03/03/2011 14:56

ha-ha wrote:Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Slicnost sa arhitekturom poznatih svijetskih arhitekata i smijerova? Knjige, linkovi....

Hvala unaprijed. :)

Dom RTV SA
Image
Image
Image

Olimpijska ledna dvorana Zetra
Image
Image

Hotel Igman
Image
Image
Image
Image

Hotel Holiday Inn
Image
Image
Image

Robna Kuca "Sarajka"
Image
Image
Image
Image

Robna kuca u Jajcu
Image
Image
koliko razreda si završio, de nam priznaj živ bio :lol:

bih ste
o karakterisali
svijetskih
smijerova

pa čovječe, ko tebe može uopšte shvatiti ozbiljno, koji užas :x

sabrinna

#25 Re: Kako bih ste o karakterisali ove zgrade u BIH?

Post by sabrinna » 04/03/2011 00:46

" o karakterisali" :shock: :shock: :shock:

frapantno!

Post Reply