Kakav je Zakon o radu u Federaciji

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Nero Histrion

Kakav je Zakon o radu u Federaciji

Post by Nero Histrion » 04/08/2016 17:29

Narode, ima li ko znanja o Zakonu o radu u Federaciji? Jedna moja jaranica je na bolovanju, radi za drzavnu firmu. Ona je na bolovanju oko 10 mjeseci, cini mi se, a sada ce joj dati otkaz po sili zakona. Navodno po Zakonu o radu to se mora sprovesti ... ne kontam nista, matere mi. Zna li iko ista kakav je ovdje Zakon o radu, ja zivim na relaciji Amerika BiH, i nemam uvida sta se ovdje desava. Hvala

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Re: Kakav je Zakon o radu u Federaciji

Post by O'zone » 04/08/2016 17:47

Pa ide to ovako sada po novom zakonu
Pravo radnika da se vrati na rad nakon prestanka privremene spriječenosti za rad
Član 72.
(1) Povreda na radu, bolest ili profesionalna bolest ne mogu štetno utjecati na ostvarivanje prava radnika iz radnog odnosa.
(2) Radnik koji je bio privremeno spriječen za rad do šest mjeseci, a za kojeg nakon liječenja i oporavka nadležna zdravstvena ustanova ili ovlašteni ljekar utvrdi da je sposoban za rad, ima pravo da se vrati na poslove na kojima je radio prije nastupanja privremene spriječenosti za rad.
(3) Ukoliko ne postoji mogućnost da se radnik koji je bio privremeno spriječen za rad duže od šest mjeseci vrati na poslove na kojima je radio ili na druge odgovarajuće poslove, poslodavac ga može rasporediti na druge poslove prema njegovoj stručnoj spremi i radnim sposobnostima.
(4) Ukoliko ne postoji mogućnost raspoređivanja iz stava 3. ovog člana, poslodavac može, nakon provedenih konsultacija sa vijećem zaposlenika, otkazati radniku ugovor o radu.
(5) Radnik je dužan, najkasnije u roku od tri dana od dana nastupanja spriječenosti za rad, pisanim putem obavijestiti poslodavca o privremenoj spriječenosti za rad.
Po stavu 4 člana 72. radniku je moguće dati otkaz ako poslodavac ne bude u mogućnosti da obezbjedi isto ili drugo radno mjesto za radnika na bolovanju ali se sa time treba da složi vijeće zaposlenika. Treba imati u vidu da je zaposlenik/ca na bolovanju već 10 mjeseci što je prilično dug period ne ulazeći u vrstu oboljenja i njegovu težinu.
Članak 74.

(1) Poslodavac može, samo uz prethodnu suglasnost vijeća uposlenika, odnosno sindikata otkazati ugovor o radu radniku kod kojega postoji promijenjena radna sposobnost ukoliko je kod poslodavca vijeće uposlenika, odnosno sindikat formiran.
(2) Ukoliko vijeće uposlenika, odnosno sindikat uskrati suglasnost iz stavka 1. ovoga članka, rješavanje spora povjerava se arbitraži sukladno kolektivnom ugovoru i pravilniku o radu. Ukoliko je nezadovoljan odlukom arbitraže, poslodavac može u roku 15 dana od dana dostave arbitražne odluke zatražiti da predmetnu suglasnost nadomjesti sudska odluka.
(3) U slučaju otkazivanja ugovora o radu iz stavka 1. Ovoga članka, radnik ima pravo na otpremninu u iznosu uvećanom za najmanje 50% u odnosu na otpremninu iz članka 111.
ovoga zakona, osim ukoliko se ugovor otkazuje zbog kršenja obveza iz radnog odnosa ili zbog neispunjavanja obveza iz ugovora o radu od strane radnika.
Fino je napomenuti i ovo ako dođe do otkaza svaka kinta u takvom slučaju dobro dođe

kompletan zakon o radu možete naći na ovom linku

https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... H-2016.pdf

Nero Histrion

Post by Nero Histrion » 04/08/2016 20:05

Hvala puno. A je li se ona morala javljati na posao za vrijeme bolovanja? Nije zena mogla, pravo se razboljela i nije joj ni do sebe bilo, a kamo li do posla da se javlja, pa da i to provjerim, ako ko zna. Vala u ovoj zemlji sve su iskomplikovali ljudima.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 04/08/2016 20:10

Nero Histrion wrote:Hvala puno. A je li se ona morala javljati na posao za vrijeme bolovanja? Nije zena mogla, pravo se razboljela i nije joj ni do sebe bilo, a kamo li do posla da se javlja, pa da i to provjerim, ako ko zna. Vala u ovoj zemlji sve su iskomplikovali ljudima.
Morao je neko za nju nositi ljekarske doznake u firmu/organizaciju o bolovanju na kraju svakog mjeseca. Ako nije onda nije ni čudo što dobija otkaz.

Nero Histrion

Post by Nero Histrion » 04/08/2016 21:31

O'zone wrote:
Nero Histrion wrote:Hvala puno. A je li se ona morala javljati na posao za vrijeme bolovanja? Nije zena mogla, pravo se razboljela i nije joj ni do sebe bilo, a kamo li do posla da se javlja, pa da i to provjerim, ako ko zna. Vala u ovoj zemlji sve su iskomplikovali ljudima.
Morao je neko za nju nositi ljekarske doznake u firmu/organizaciju o bolovanju na kraju svakog mjeseca. Ako nije onda nije ni čudo što dobija otkaz.

kaze da je dostavljala doznake uredno, na temelju cega joj onda mogu dati otkaz? ako je neko bolestan, onda je bolestan i ne dolazi na posao, kad zakljuci bolovanje onda se vraca na posao, to je i u Americi tako, postoje propisi neki. Kakva je ovo drzava, pogogu brate da ljude otpustaju sto su bili na bolovanju, i pravdaju se zakonom.

O'zone
Globalni moderator

Post by O'zone » 04/08/2016 21:39

Ako kolegica misli da je oštećena neka se obrati advokatu. On će joj puno više pomoći nego mi ovdje po forumu. Novi zakon je pomjerio granicu u korist poslodavaca. Razlog tome je i državna služna odnosno budžetski radnici koji su koristili mogućnost bolovanja i previše a bez razloga tako da sad na žalost nadrljaju i uposlenici koji imaju stvarne zdravstvene probleme.

Ajatolah_

Post by Ajatolah_ » 04/08/2016 22:02

Nero Histrion wrote:Ona je na bolovanju oko 10 mjeseci, cini mi se, a sada ce joj dati otkaz po sili zakona. Navodno po Zakonu o radu to se mora sprovesti ... ne kontam nista, matere mi.
Naravno da ne mora... Kao što piše u isječku koji je O'zone postavio, poslodavac ima pravo dati otkaz tek ukoliko nema mogućnosti da se zaposlenik vrati na svoje radno mjesto ili eventualno prerasporedi na neko drugo.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 04/08/2016 22:12

Ukoliko bolovanje traje godinu dana, ili kraće ali je bolest takve prirode da je vjerovatno da će toliko potrajati, zaposlenik se upućuje na ocjenu radne sposobnosti (komisija pri federalnom PIO/MIO), p šta oni kažu. A to obično potraje.
Uglavnom, sve do zaključenja bolovanja zakonski joj ne mogu ništa. Kad se vrati na posao, to je već drugo...

Nero Histrion

Post by Nero Histrion » 05/08/2016 00:09

O'zone wrote:
dostavljala je doznake, tako da mi nije jasno na osnovu cega bi joj dali otkaz, ako je zena bila bolesna, ja zemlje, :( mati mila

Nero Histrion

Post by Nero Histrion » 05/08/2016 00:50

julisiz es grant wrote:Ukoliko bolovanje traje godinu dana, ili kraće ali je bolest takve prirode da je vjerovatno da će toliko potrajati, zaposlenik se upućuje na ocjenu radne sposobnosti (komisija pri federalnom PIO/MIO), p šta oni kažu. A to obično potraje.
Uglavnom, sve do zaključenja bolovanja zakonski joj ne mogu ništa. Kad se vrati na posao, to je već drugo...

Znaci postoji mogucnost, kad se vrati na posao, da joj daju otkaz. A kako bi to obrazlozili, ako je zena spemna da radi? Nije pravila radne prekrsaje. U ovoj zemlji izgleda sve moze.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 05/08/2016 08:26

Nero Histrion wrote:
julisiz es grant wrote:Ukoliko bolovanje traje godinu dana, ili kraće ali je bolest takve prirode da je vjerovatno da će toliko potrajati, zaposlenik se upućuje na ocjenu radne sposobnosti (komisija pri federalnom PIO/MIO), p šta oni kažu. A to obično potraje.

Znaci postoji mogucnost, kad se vrati na posao, da joj daju otkaz. A kako bi to obrazlozili, ako je zena spemna da radi? Nije pravila radne prekrsaje. U ovoj zemlji izgleda sve moze.
Ako bi dobila promjenu radnog mjesta, a firma nema radno mjesto koje ispunjava uslove u kojima ona može raditi u skladu sa njenim zdravstvenim stanjem, kao što stoji gore u citiranom dijelu zakona.

sandiegochargers

Post by sandiegochargers » 05/08/2016 11:41

Ja sam u firmi radio godinu dana. Počeo sam 02.08.2015.godine, pa sam bio na jednomjesečnom, dvomjesečnom i tri tromjesečna ugovora.
Nakon što mi je istekao treći tromjesečni ugovor, nisu ga produžili.

Javila mi se bivša zaposlenica firme koja mi je rekla da bi trebao imati pravo na tromjesečnu naknadu sa biroa i da od firme
trebam tražiti ugovorni raskid na potpis te da izvadim PIO listing u socijalnom . Otišao sam da to tražim u firmi , ali mi je zaposlenica
u firmi rekla da oni meni nisu raskinuli ugovor, nego ga nisu produžili i da misli da neću moći ostvariti to pravo.

Je li neko bio u ovakvoj situaciji? Bilo koja pomoć bi bila dobrodošla :D

Nero Histrion

Post by Nero Histrion » 06/08/2016 18:27

julisiz es grant wrote:
Nero Histrion wrote:

Ako bi dobila promjenu radnog mjesta, a firma nema radno mjesto koje ispunjava uslove u kojima ona može raditi u skladu sa njenim zdravstvenim stanjem, kao što stoji gore u citiranom dijelu zakona.
Da provjerim jesam li ovo dobro shvatio. Dakle, promjena radnog mjesta u ovom slucaju bi zavisila od odluke ljekarske komsije, ako oni ustanove da radnik ima smanjenu radnu sposobnost, tj. odredjeni stepen invalidnosti, u tom slucaju savjetuju promjenu radnog mjesta. Ako firma nije u mogucnosti obezbjediti takvo radno mjesto radniku (ne postoji u sistematizaciji) e onda slijedi otkaz?!

Hakiz

Post by Hakiz » 06/08/2016 18:47

Nero Histrion wrote:
Da provjerim jesam li ovo dobro shvatio. Dakle, promjena radnog mjesta u ovom slucaju bi zavisila od odluke ljekarske komsije, ako oni ustanove da radnik ima smanjenu radnu sposobnost, tj. odredjeni stepen invalidnosti, u tom slucaju savjetuju promjenu radnog mjesta. Ako firma nije u mogucnosti obezbjediti takvo radno mjesto radniku (ne postoji u sistematizaciji) e onda slijedi otkaz?!
Pa, ona može ostati na svom radnom mjestu, ne tražiti drugo radno mjesto. Ali, onda nema izgovora "ne mogu ja to, meni doktor rekao da to ne smijem".

Ali da, ako nema odgovarajućeg radnog mjesta, onda ide otkaz.

To ti je slijedeće. Radnik nije kriv što se razbolio, ali nije ni firma (osim ako ne dokaže da se razbolio zbog uslova rada). I onda, radnik ne može raditi posao koji je ranije obavljao, a u firmi ne postoji posao koji bi taj radnik mogao raditi. Šta drugo uraditi nego radniku dati otkaz.

Firma nije socijalna ustanova, država bi trebala imati socijalne programe za takve ljude, zavodi za zapošljavanje bi trebali takvim ljudima pronaći posao u drugoj firmi. Problem je što socijalnih programa nema. Postoje, ponekada, programi za prekvalifikacije u zavodima za zapošljavanje.

Invalidnost nema veze. Sama invalidnost ne znači smanjenu radnu sposobnost. I, bolje je ne ići na komisije za ocjenu radne sposobnosti, ako se ne mora. U invalidsku penziju šalju samo invalide sa 100% invalidnosti. Već invalidi sa 90 % invalidnosti imaju problem da teško mogu dobiti invalidsku penziju. A oni sa 80 % i manje imaju samo teorijske šanse da odu u invalidsku penziju. A sa ocjenom smanjene radne sposobnosti mogu ostati bez posla. I šta onda.

Ovu državu i većinu poslodavaca boli neka stvar za ljude.

Hakiz

Post by Hakiz » 06/08/2016 18:52

sandiegochargers wrote:Ja sam u firmi radio godinu dana. Počeo sam 02.08.2015.godine, pa sam bio na jednomjesečnom, dvomjesečnom i tri tromjesečna ugovora.

Javila mi se bivša zaposlenica firme koja mi je rekla da bi trebao imati pravo na tromjesečnu naknadu sa biroa i da od firme
trebam tražiti ugovorni raskid na potpis te da izvadim PIO listing u socijalnom . Otišao sam da to tražim u firmi , ali mi je zaposlenica
u firmi rekla da oni meni nisu raskinuli ugovor, nego ga nisu produžili i da misli da neću moći ostvariti to pravo.

Ove stvari bi ti najbolje pravnik specijalizovan za radno pravo objasnio.

Nero Histrion

Post by Nero Histrion » 06/08/2016 19:44

Hvala svima na pojasnjenjima. Zena ima 57 godina, na bolovanju 10 mjeseci mozda koji dan vise, ima uzasne probleme s kicmom i sad je bole ledja ne moze ni lezat ni sjedit kako treba, stalno na jakim analgeticima. Ima ljekarsku komisiju tek za dvije sedmice, pa ce vidjeti sta ce joj reci. Savjetovao sam joj da potrazi pomoc strucnjaka iz ove oblasti sto se otkaza tice, ne moze ona jos raditi, a invalidska penzija koja je upita, nikakva. Kaze mi da prima minimalac jer je dugo na bolovanju, a zivi sama, ma tuga. Ako kome sta jos padne na pamet javite, hvala jos jednom.

Nero Histrion

Post by Nero Histrion » 08/08/2016 11:50

Invalidska penzija u Bosni je katastrofa, kako se moze prezivjeti od toga,sta oni misle? Zena sad prima minimalnu platu, ako ode u invalidsku, onda je jos gore, ako sam je dobro shvatio. Ovdje gdje zivim bio sam na bolovanju, ali potpuno je sve drugacije uradjeno, ako i ostanes bez posla postoji socijalna pomoc, a u Bosni nema nista, samo grabe oni koji vec imaju. jadan narod, samo se ibretim danima otkad sam dosao, a ne mogu joj pomoci

ovo sad sve ponavljam sta sam nedavno pisao, zena je ocajna, mislila je da ce se moci vratiti na posao, ali je lose i ne moze sjedit, u bolovima je, lijekovi lijece jedno a napadaju drugo, sad joj i tlak skocio, isla u hitnu sinoc, ma samo gledam hocel se slagirat

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 08/08/2016 12:17

Nero Histrion wrote:Invalidska penzija u Bosni je katastrofa, kako se moze prezivjeti od toga,sta oni misle? Zena sad prima minimalnu platu, ako ode u invalidsku, onda je jos gore, ako sam je dobro shvatio. Ovdje gdje zivim bio sam na bolovanju, ali potpuno je sve drugacije uradjeno, ako i ostanes bez posla postoji socijalna pomoc, a u Bosni nema nista, samo grabe oni koji vec imaju. jadan narod, samo se ibretim danima otkad sam dosao, a ne mogu joj pomoci

ovo sad sve ponavljam sta sam nedavno pisao, zena je ocajna, mislila je da ce se moci vratiti na posao, ali je lose i ne moze sjedit, u bolovima je, lijekovi lijece jedno a napadaju drugo, sad joj i tlak skocio, isla u hitnu sinoc, ma samo gledam hocel se slagirat
Mislim da joj je invalidska penzija (koju je jaaaako teško dobiti, u što će se po svoj prilici uvjeriti) realno najbolja opcija, ako nije sposobna za rad zbog bolesti...iako malo vjerovatna. Najgore je da dobije promjenu radnog mjesta, jer joj je onda otkaz vrlo izgledna mogućnost.

Rizvan

Post by Rizvan » 08/08/2016 15:24

sandiegochargers wrote:Ja sam u firmi radio godinu dana. Počeo sam 02.08.2015.godine, pa sam bio na jednomjesečnom, dvomjesečnom i tri tromjesečna ugovora.

Ako su ti u tih godinu dana najmanje osam mjeseci uplatili doprinose (osiguranje za nezaposlenost), trebao bi da imaš pravo na naknadu. Ali trebaš otići na biro da se prijaviš, i oni će ti sve fino objasniti koju papirologiju treba da prikupiš.

ho oponopono

Post by ho oponopono » 09/08/2016 18:59

...nisu raskinuli, već ga samo nisu produžili...koja dokolica uma jebote, đavolja rabota...

...imaš pravo 3 mjeseca na novčanu naknadu, rok za podnošenje zahtjeva je mjesec dana u suprotnom papaja...ex firma ti mora uručiti odluku o prestanku ugovora o radu...koje ojebine sve rade moj Gospode... :pusi2:

ovo_mi_je_nick

Post by ovo_mi_je_nick » 09/08/2016 19:14

Treba ti biti navedeno u odluci o prestanku ugovora o radu da se proglašavaš tehnološim viškom. Nakon ovoga imaš naknadu i moraš priložiti zadnje 3 specifikacije od plate koje će ti dati firma.

Nero Histrion

Post by Nero Histrion » 10/08/2016 08:19

Ne kontam kako ovdje ljudi samo prihvate servirano od strane politicara, prihvate zakone, javasluke, nepravde, ko da je vrana mozak ljudima popila. Radnik koji je na bolovanju, realno bolestan i ne moze se vratiti na posao dok ne ozdravi, po Zakonu o radu moze u ovoj vukoHebini, ali i ne mora, dobiti otkaz ako mu je bolovanje duze od 6 mjeseci. Dakle ne samo sto je osoba unesrecena bolescu, nego se istoj otvara dodatna nesreca da joj poslodavac, u cijim je rukama odluka od koje nekome zavisi zivotna egzistencija, da otkaz. Strasno. Prica mi prijatelj da su u njegovoj firmi napravili novu sistematizaciju, ukinuli neka radna mjesta i tako je jedan radnik na bolovanju ostao bez posla, vratio se na posao i ostao bez posla. Ono kad neko hoce da ti smjesti, ili kad te imaju na zubu sto se kaze, pa ne znaju kako da te se rijese. Istrazujuci malo oko ovog zakona jer mi je prijateljica u nevolji, citam kako je navodno skrojen da pomogne radniku koji je stvarno bolestan a kazni one koji se izvlace od posla kroz bolovanje. Ko je taj koji ce utvrditi da je neko stvarno bolestan a neko se izmotava? Zakon je mutan, postoji polje sive zone za manipualcije. Uvijek me hvata nostalgija u Americi, mislim da nece vise, kad se vratim zahvalivat cu Bogu sto sam daleko od ovog jada i cemera.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 10/08/2016 08:35

Nero Histrion wrote:Ne kontam kako ovdje ljudi samo prihvate servirano od strane politicara, prihvate zakone, javasluke, nepravde, ko da je vrana mozak ljudima popila. Radnik koji je na bolovanju, realno bolestan i ne moze se vratiti na posao dok ne ozdravi, po Zakonu o radu moze u ovoj vukoHebini, ali i ne mora, dobiti otkaz ako mu je bolovanje duze od 6 mjeseci. Dakle ne samo sto je osoba unesrecena bolescu, nego se istoj otvara dodatna nesreca da joj poslodavac, u cijim je rukama odluka od koje nekome zavisi zivotna egzistencija, da otkaz. Strasno. Prica mi prijatelj da su u njegovoj firmi napravili novu sistematizaciju, ukinuli neka radna mjesta i tako je jedan radnik na bolovanju ostao bez posla, vratio se na posao i ostao bez posla. Ono kad neko hoce da ti smjesti, ili kad te imaju na zubu sto se kaze, pa ne znaju kako da te se rijese. Istrazujuci malo oko ovog zakona jer mi je prijateljica u nevolji, citam kako je navodno skrojen da pomogne radniku koji je stvarno bolestan a kazni one koji se izvlace od posla kroz bolovanje. Ko je taj koji ce utvrditi da je neko stvarno bolestan a neko se izmotava? Zakon je mutan, postoji polje sive zone za manipualcije. Uvijek me hvata nostalgija u Americi, mislim da nece vise, kad se vratim zahvalivat cu Bogu sto sam daleko od ovog jada i cemera.
Zakonski ne može dobiti otkaz DOK je na bolovanju, ne ponavljaj stalno jednu istu pogrešnu informaciju.

merkato

Post by merkato » 28/08/2016 18:43

Treba mi info

Jel usvojen zakon u kojem se neodređeno vrijeme može raditi 3 godine ili je to još uvijek 2?

Uskoro punim 2 godine rada u državnoj firmi,i ne znam Jel me mogu još drzati godinu dana,ili će mi dat zastalno? Na otkaz ne želim ni pomisliti

Malogradjanin

Post by Malogradjanin » 28/08/2016 19:00

merkato wrote:Treba mi info

Jel usvojen zakon u kojem se neodređeno vrijeme može raditi 3 godine ili je to još uvijek 2?

Uskoro punim 2 godine rada u državnoj firmi,i ne znam Jel me mogu još drzati godinu dana,ili će mi dat zastalno? Na otkaz ne želim ni pomisliti
Ako imaš ugovor na određeno i sad puniš dvije godine, ne nadaj se ničemu dobrom. Iako je novi zakon na snazi, firme su nastavile sa starom praksom raskidanja ugovora na određeno prije isteka, jer im je zakonodavac to omogućio i u novom zakonu. Razlika je u tome što po starom zakonu odjava je trajala 15 dana i raskid se pravio svake dvije godine, a po novom traje 61 dan i prekid nakon 3 godine tih ugovora na određeno od po mjesec, dva, pet, šest - zavisno od poslodavca do poslodavca. U ovom periodu kad se to tek počinje primjenjivati raskida se ugovor po starom zakonu (nakon dvije godine), a period koliko moraš biti odjavljen je 61 dan (po novom zakonu). Ovo ti sve govorim iz iskustva, a ko zna, možda ti daju i na neodređeno... :)

Post Reply