kakav hljeb jedemo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
veka

kakav hljeb jedemo

Post by veka » 23/09/2009 10:57

kakav hljeb jedemo dali crni ili bojeni, dali iko to kontroliše

ružmarin-a

Re: kakav hljeb jedemo

Post by ružmarin-a » 23/09/2009 11:10

@veka: zasuči rukave i umjesi pa znaš šta jedeš
a i slađe je

šalu na stranu, valjda bi trebalo da kontroliše
moja rodica radi u Klasu, pa ja najrađe kupim ražev
a nije mi ni mrzak u Merkatoru hljeb od punog zrna (i jako je ukusan)
a po pekarama su oni koji su obojeni

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 25/09/2009 08:49

Ovo je država pekara, mesara, lobija,...i onih što se ''bave biznisom''.
Znam da goraždaci jedu obogaćeni hljeb (Bila tema)-obogaćen teškim metalima.

Jedno od 10 bosanskohercegovačkih čuda je:
Čarobni bh. pekarski prah!

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 25/09/2009 12:17

Ja kupujem samo onaj crni Klasov od 550gr ako ga ima, ako nema, polubijeli.
A po ovim čungalunga pekarama dodaju kojekakve boje da ispadne da je lafo crni hljeb, a 'vamo niđe veze.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 25/09/2009 12:24

Jao tata je kupio prije nekoliko dana dole kod Poricanina tepsijas i vidjela sam ja odmah da je on sumnjiv onako na izgled, svijetao.
Iduci dan kada sam ga probala, u zelucu mi se prevrnulo, kilu soli su minimalno sasuli u njeg. :run:
Onako nesto nisam jos probala u zivotu.
Da ti bubrezi odu.

Bellica

Post by Bellica » 25/09/2009 12:26

veka wrote:kakav hljeb jedemo dali crni ili bojeni, dali iko to kontroliše

Ja odavno kuham hljeb tj. pravim domaci. Ranije sam kupovala, bez razlike i Klasove i ove iz privatnih pekara, dok nisam naisla na nekakve grudvice u hljebu. Pored toga, hljeb kupljen u pekari ili prodavnici moras pojesti danas jer do sutra se ili pokvari ili izmrvi, dok ovaj pravljeni moze ostati svjez najmanje 3 dana. Uz to, u pravljeni tj. domaci hljeb ne stavljam aditive ili bilo sta drugo kako bih od manje brasna dobila vise hljeba. Odavno hljeb ne kupujem i nije mi zao. Ovaj pecem u el. pecnici. Mozda se ne isplati, potrosim struju jer svaka 3-4 dana pravim odnosno pecem hljeb, ali mi nije zao jer bar znam sta jedem. Zato svima savjetujem da prave hljeb jer ovo sto stavljaju u kupovni hljeb nije zdravo.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 25/09/2009 12:27

micki125 wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Ja kupujem samo onaj crni Klasov od 550gr ako ga ima, ako nema, polubijeli.
A po ovim čungalunga pekarama dodaju kojekakve boje da ispadne da je lafo crni hljeb, a 'vamo niđe veze.

ali nikako ne mogu da skontam zašto ga boje, pa crno brašno je vazda bilo jeftinije od bijelog. :?

Ni meni to nije jasno, garant prave kojekakve malverzacije sa ulazima i izlazima.

RosaSpinosa

Post by RosaSpinosa » 25/09/2009 12:44

.
Last edited by RosaSpinosa on 04/11/2012 22:21, edited 1 time in total.

RosaSpinosa

Post by RosaSpinosa » 25/09/2009 12:58

.
Last edited by RosaSpinosa on 04/11/2012 22:15, edited 1 time in total.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 25/09/2009 13:10

Hljeb tepsijaš s jajima za nabrzaka:
-18 do 20 supenih kašika brašna
-1 supena kašika suhog kvasca/germe (Ili malo pakovanje)
-1/2 supene kašike soli
-1/2 čaše mlijeka -alternativa: jogurt, AB kultura
-700ml ili 3,5 čaše mlake vode, plus - minus Xml vode da se dobije žitka masa tijesta
-1 supenu kašiku šećera
-2 supene kašike ulja
Nasuho promiješati sve sastojke koji nisu tečni, zatim dodati tečne sastojke i snažno miješati. Tako promiješano staviti na 40C u rernu da nadolazi. Kada germa ''proradi'' i nadodje tijesto, opet promiješati i staviti u pogodnu pomašćenu tepsiju/sud na 40C stepeni da ponovo nadolazi. Kada se tijesto izravna sa vrhom tepsije/posude pojačati rernu na 200C. Za pola sata,odnosno kada boja kore hljeba bude odgovarajuća, izvaditi pečeni hljeb.
Last edited by PipiDugaDevetka on 25/09/2009 13:20, edited 2 times in total.

easy way

Post by easy way » 25/09/2009 13:15

Ja uzimam MBA hljebove. Zna li neko šta o njima?

Bellica

Post by Bellica » 25/09/2009 13:17

PipiDugaDevetka wrote:Hljeb tepsijaš s jajima za nabrzaka:
-1/2 supene kašike soli
-700ml ili 3,5 čaše mlake vode, plus - minus da se dobije žitka masa tijesta
-1 supenu kašiku šećera
-2 supene kašike ulja
Nasuho promiješati sve sastojke koji nisu tečni, zatim dodati tečne sastojke i snažno miješati. Tako promiješano staviti na 40C u rernu da nadolazi. Kada germa ''proradi'' i nadodje tijesto, opet promiješati i staviti u pogodnu tepsiju/sud na 40C stepeni da ponovo nadolazi. Kada se tijesto izravna sa vrhom tepsije/posude pojačati rernu na 200C. Za pola sata,odnosno kada boja kore hljeba bude odgovarajuća, izvaditi pečeni hljeb.

Prvom prilikom cu da pokusam napraviti ovaj hljeb, nadam se da je ukusan. Ja pravim onaj klasicni, obicni i jako mi se svidja, ma sve je bolje nego onaj kupovni.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 25/09/2009 13:22

micki125 wrote: ...tepsijaš s jajcima a u receptu nigdje jajca. :-)

Eeeeee,....a pogledaj u moj profil da vidiš kojeg sam pola. :D :skoljka: :mrgreen:

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 25/09/2009 13:24

Bellica wrote: Prvom prilikom cu da pokusam napraviti ovaj hljeb, nadam se da je ukusan. Ja pravim onaj klasicni, obicni i jako mi se svidja, ma sve je bolje nego onaj kupovni.

Nekada dodam bijelog luka, nekada 2-3 kašike palente, a probao sam dodati i kokosovo brašno, masline,...Pusti mašti na volju.
Šećer se dodaje da bi germa radila kvalitetnije.
Dodavanjem veće količine mlijeka postižeš veću rahlost, ali onda teže nadolazi, pa ne valja ni previše.
Jedino mi nije uspio sa heljdinim brašnom, ne znam zašto.
Last edited by PipiDugaDevetka on 25/09/2009 13:43, edited 1 time in total.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 25/09/2009 13:27

micki125 wrote: e da, znao sam de je neka perverzija posrijedi.

Ne ljuti se, na muci sam, pa sve poslove radim....Ne bih da opterećujem temu ispovijestima, uglavnom, primoran sam da kuham, pečem, čistim, njegujem,...U stvari, naslov je trebao biti: Hljeb tepsijaš nabrzaka za muškarce samce.
Last edited by PipiDugaDevetka on 25/09/2009 13:30, edited 1 time in total.

ružmarin-a

Post by ružmarin-a » 25/09/2009 13:29

ali nikako ne mogu da skontam zašto ga boje, pa crno brašno je vazda bilo jeftinije od bijelog. :?

u maloprodaji je skuplje crno brašno

a boje ga valjda jer je inače veća ponuda bijelog nego crnog brašna
da se riješe zaliha...

(crno brašno= raž, ječam, .... integralno)

Bellica

Post by Bellica » 25/09/2009 13:41

PipiDugaDevetka wrote:
Bellica wrote: Prvom prilikom cu da pokusam napraviti ovaj hljeb, nadam se da je ukusan. Ja pravim onaj klasicni, obicni i jako mi se svidja, ma sve je bolje nego onaj kupovni.

Nekada dodam bijelog luka, nekada 2-3 kašike palente, a probao sam dodati i kokosovo brašno, masline,...Pusti mašti na volju.

Otvori pekaru pa pravi taj svoj hljeb i dodaj sve ovo sto si napisao, ali posebno. Onda javi gdje je pekara da dodjem, kupim hljeb i probam kakav je, da se ne mucim bezveze i pravim ih sa svim ovim sastojcima. Pa koji mi bude odgovarao pravit cu, a do tada cu da se drzim onog klasicnog hljeba koji sam i do sada pravila.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 25/09/2009 13:46

Bellica wrote:
Otvori pekaru pa pravi taj svoj hljeb i dodaj sve ovo sto si napisao, ali posebno. Onda javi gdje je pekara da dodjem, kupim hljeb i probam kakav je, da se ne mucim bezveze i pravim ih sa svim ovim sastojcima. Pa koji mi bude odgovarao pravit cu, a do tada cu da se drzim onog klasicnog hljeba koji sam i do sada pravila.

OK. Vidi naslov! Hljeb za muškarce-samce, za nabrzaka,...

neprilagodjena

Post by neprilagodjena » 25/09/2009 13:47

Kad kupujem kifle (kod turcina iz pekare) onda kupujem bjele a ovako hljeb kad kupujem u prodavnici onda je polu bjeli ili crno hljeb.

a kad sama pravim kiflice onda koristim bjelo brasno.

Bellica

Post by Bellica » 25/09/2009 13:55

PipiDugaDevetka wrote:
Bellica wrote:

OK. Vidi naslov! Hljeb za muškarce-samce, za nabrzaka,...

Onda neka se i pekara tako zove, bit ce mi lakse da je nadjem. A pomoci ces mnogim samcima u gradu, nece morati samo da ga prave, jer ce ga kupovati od tebe, a s obzirom na broj samace u gradu dobro ces zaradjivati.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 25/09/2009 14:13

http://www.nezavisne.com/dogadjaji/intervju/43984/Sejad-Mackic-Ispravnost-hrane-se-povecava.html wrote:MAČKIĆ: U pogledu hemijske neispravnosti najveći procenat neispravnosti se odnosi na prisustvo teških metala u uzorcima mlinsko-pekarskih proizvoda, mlijeka i proizvoda od mlijeka, mesa i mesnih prerađevina i prisustvo rezidua antibiotika u uzorcima mesa, mlijeka i meda.

Nezavisne, 31. juli 2009.g.

Joj, sada me brine to da li se @micki125 naljutio, a recept je ozbiljan.

munevera44

Post by munevera44 » 25/09/2009 14:16

Ja odavno kuham hljeb tj. pravim domaci. Ranije sam kupovala, bez razlike i Klasove i ove iz privatnih pekara, dok nisam naisla na nekakve grudvice u hljebu. Pored toga, hljeb kupljen u pekari ili prodavnici moras pojesti danas jer do sutra se ili pokvari ili izmrvi, dok ovaj pravljeni moze ostati svjez najmanje 3 dana. Uz to, u pravljeni tj. domaci hljeb ne stavljam aditive ili bilo sta drugo kako bih od manje brasna dobila vise hljeba. Odavno hljeb ne kupujem i nije mi zao. Ovaj pecem u el. pecnici. Mozda se ne isplati, potrosim struju jer svaka 3-4 dana pravim odnosno pecem hljeb, ali mi nije zao jer bar znam sta jedem. Zato svima savjetujem da prave hljeb jer ovo sto stavljaju u kupovni hljeb nije zdravo.[/quote]

Ova ti je super domaći kruh samo imam jedno pitanje gdje kupit kvalitetno brašno :thumbup:

ružmarin-a

Post by ružmarin-a » 25/09/2009 14:17

micki125 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Hljeb tepsijaš s jajima za nabrzaka:
-1/2 supene kašike soli
-700ml ili 3,5 čaše mlake vode, plus - minus Xml vode da se dobije žitka masa tijesta
-1 supenu kašiku šećera
-2 supene kašike ulja
Nasuho promiješati sve sastojke koji nisu tečni, zatim dodati tečne sastojke i snažno miješati. Tako promiješano staviti na 40C u rernu da nadolazi. Kada germa ''proradi'' i nadodje tijesto, opet promiješati i staviti u pogodnu tepsiju/sud na 40C stepeni da ponovo nadolazi. Kada se tijesto izravna sa vrhom tepsije/posude pojačati rernu na 200C. Za pola sata,odnosno kada boja kore hljeba bude odgovarajuća, izvaditi pečeni hljeb.

tepsijaš s jajcima a u receptu nigdje jajca. :-)

jesi sitničar
@pdd je zaboravio napisati: prženim
:D

i kolko ti bidne vako mali ljeb ? (vremenski) :-) :D
Last edited by ružmarin-a on 25/09/2009 14:19, edited 1 time in total.

munevera44

Post by munevera44 » 25/09/2009 14:21

OK. Vidi naslov! Hljeb za muškarce-samce, za nabrzaka,...[/quote]

Evo za tebe rmuškarca samca recept za nabrzaka: komšiniceeeeeeeeeeeeeeee evo me ja stiGOOOOOOOOOOOO :lol:

Bellica

Post by Bellica » 25/09/2009 14:23

vesna55 wrote:Ja odavno kuham hljeb tj. pravim domaci. Ranije sam kupovala, bez razlike i Klasove i ove iz privatnih pekara, dok nisam naisla na nekakve grudvice u hljebu. Pored toga, hljeb kupljen u pekari ili prodavnici moras pojesti danas jer do sutra se ili pokvari ili izmrvi, dok ovaj pravljeni moze ostati svjez najmanje 3 dana. Uz to, u pravljeni tj. domaci hljeb ne stavljam aditive ili bilo sta drugo kako bih od manje brasna dobila vise hljeba. Odavno hljeb ne kupujem i nije mi zao. Ovaj pecem u el. pecnici. Mozda se ne isplati, potrosim struju jer svaka 3-4 dana pravim odnosno pecem hljeb, ali mi nije zao jer bar znam sta jedem. Zato svima savjetujem da prave hljeb jer ovo sto stavljaju u kupovni hljeb nije zdravo.

Ova ti je super domaći kruh samo imam jedno pitanje gdje kupit kvalitetno brašno :thumbup:[/quote]

Ja bih voljela da imam ime prodavnice u kojoj se moze kupiti kvalitetno brasno, ali nazalost ne znam. Kupujem ovo nase sto se prodaje u svim prodavnicama i to mijesam bijelo i crno, a prije nego ga upotrijebim "prosijem" ga, cisto radi nekakvog reda, ali mislim da to nije dovoljno. Na ovaj nacin, pravljenjem hljeba samo se pobrinem da u hljebu nema nekakvih aditiva koji su stetni organizmu, ne stavljam previse kvasca kako je slucaj s kupovnim hljebom, moze duze ostati svjez i to je sve, a o kvalitetu ne smijem ni da mislim jer smatram da se od istog ovog brasna pravi i taj hljeb koji se prodaje. Samo sto oni pekari koji prave hljeb ne vode racuna kao ja mozda da pregledaju brasno, da vide je li sve uredu, ima li grudvica u njemu, a i kako bi kad prave puno hljeba, a ja samo za sebe i svoju porodicu.

Post Reply