Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
SanYava
Posts: 248
Joined: 28/06/2008 17:06

#1 Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by SanYava »

Kada? Ili bolje, da li ste ikada otvorili sebe i svoje osjećaje, boli i patnje nekome?
Postoje li u ovom ludom vremenu još uvijek osobe pred kojima možete biti ono što jeste?
:roll:
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#2 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by fantom slobode »

JA ti redovno odem do Marindvora, pa kod don Luke da mu se ispovjedim. Ponekad dobijem kojih 10 puta "Oce nas" za kaznu, ali inace se ponasam kako treba, makar mi tako don Luka kaze. Do sada su mi sve greske oprostene, nadam se da ce biti i tako ubuduce.
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#3 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by metal_rules_cura »

SanYava wrote:Kada? Ili bolje, da li ste ikada otvorili sebe i svoje osjećaje, boli i patnje nekome?
Postoje li u ovom ludom vremenu još uvijek osobe pred kojima možete biti ono što jeste?
:roll:
Obicno se desi da odredjene probleme kazemo jednoj osobi (koja nam je "bliza" tom problemu), a neke druge drugoj, ali... Da bi jednoj osobi mogli reci vecinu treba proci vremena i svakako da takve osobe postoje, medjutim, malo ih je. Jako malo. Isto kao i onih koji bi nas voljeli zbog toga sto jesmo (i ispred kojih bi mogli biti ono sto jesmo). To povlaci jedno drugo.
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#4 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by sffovac »

najvece tajne, dvojbe i probleme, u prosjeku, sam iznosio totalnim strancima i najcesce dobivao najbolje savjete, u koliko su mi trebali
par puta uz savjet sam dobio i super prijatelje ;)
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#5 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by Kjajević Majko »

SanYava wrote:Kada? Ili bolje, da li ste ikada otvorili sebe i svoje osjećaje, boli i patnje nekome?
Postoje li u ovom ludom vremenu još uvijek osobe pred kojima možete biti ono što jeste?
:roll:
Nikad, to mi nije potrebno praznim se na druge načine.
U smislu ima li osoba kojima se možeš povjeriti i koje te neće iznevjeriti? Ima. :)

Po naslovu sam mislio da je tema zalutala sa religije. :D
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#6 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by metal_rules_cura »

zagazaga wrote:Uvijek postoje stvari koje nikom ne kažeš
Pa da. Svako ima nesto svoje sto drzi tu negdje, ali vecinu mozes reci ako imas srece sresti nekog takvog.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#7 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by iz dna duše »

SanYava wrote:Kada? Ili bolje, da li ste ikada otvorili sebe i svoje osjećaje, boli i patnje nekome?
Postoje li u ovom ludom vremenu još uvijek osobe pred kojima možete biti ono što jeste?
:roll:
Ja sam imala prijateljicu koja je umrla....Njoj sam mogla reći sve...
Nakon otprilike godinu dana moja, nakon njene smrti, "najbolja prijateljica" postaje moj drug kojem sam ispričala uvijek sve, bez ikakve cenzure...Zašto sam, pored toliko osoba koje poznajem, upravo njemu sve počela pričati, to ne znam, osjetila sam da mogu...To traje već tri godine...I on meni ispriča puno svojih ličnih stvari, razmišljanja, problema, strahova, radosti...
Trenutno imamo nesporazum oko nečega i malo smo u zategnutim odnosima, ali ja sam ubijedjena da su moje tajne kod njega dobro pohranjene i da ih nikada nikome neće ispričati...
Mislim da svako mora imati nekoga kome može ispričati sve...
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#8 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by metal_rules_cura »

Da. Lijepo je imati nekog kome mozemo reci vecinu, a jos je bolji osjecaj kada znamo da to nece otici nigdje dalje.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#9 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by pesak »

postoi ti osecaji uvek idu dalje, najbolje je biti javan u svemu i nepoveravati se nikome, odnosno poveravati se svakome. :D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#10 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by pesak »

inace, dok sam stanovala u sa, ulazila sam u katedralu kad nema nikog i sedela u miru i tisini. i bas mi bilo dobro. :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2105
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#11 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by beautyfool »

fantom slobode wrote:JA ti redovno odem do Marindvora, pa kod don Luke da mu se ispovjedim. Ponekad dobijem kojih 10 puta "Oce nas" za kaznu, ali inace se ponasam kako treba, makar mi tako don Luka kaze. Do sada su mi sve greske oprostene, nadam se da ce biti i tako ubuduce.
Imam par pitanja za sve one koji drze do svoje vjere, koji su obrazovani i upuceni u ono u sto vjeruju, dakle, interesuje me to "Ispovjedanje" . Konkretno, interesuje me razlog Ispovjedanja u Crkvi Popu, zasto postoji posrednik za ispovjedanje Bogu ? Na osnovu cega Pop ima ovlast da odredjuje jesu li nekome grijesi oprosteni ili ne i cemu to ucenje "Oce nas" da bi se grijesi iskupili ? Interesuju me dokazi i iz Biblije ili vasih Svetih Knjiga na osnovu kojih je potreban posrednik za obracanje Bogu i na osnovu kojih neke osobe mogu imati ovlast za prastanje grijeha?
Nadam se da ce se naci neko da mi malo opsirnije ovo objasni :)

Pozdrav !
@Žurnalista
Posts: 236
Joined: 21/01/2009 21:52

#12 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by @Žurnalista »

beautyfool wrote:
fantom slobode wrote:JA ti redovno odem do Marindvora, pa kod don Luke da mu se ispovjedim. Ponekad dobijem kojih 10 puta "Oce nas" za kaznu, ali inace se ponasam kako treba, makar mi tako don Luka kaze. Do sada su mi sve greske oprostene, nadam se da ce biti i tako ubuduce.
Imam par pitanja za sve one koji drze do svoje vjere, koji su obrazovani i upuceni u ono u sto vjeruju, dakle, interesuje me to "Ispovjedanje" . Konkretno, interesuje me razlog Ispovjedanja u Crkvi Popu, zasto postoji posrednik za ispovjedanje Bogu ? Na osnovu cega Pop ima ovlast da odredjuje jesu li nekome grijesi oprosteni ili ne i cemu to ucenje "Oce nas" da bi se grijesi iskupili ? Interesuju me dokazi i iz Biblije ili vasih Svetih Knjiga na osnovu kojih je potreban posrednik za obracanje Bogu i na osnovu kojih neke osobe mogu imati ovlast za prastanje grijeha?
Nadam se da ce se naci neko da mi malo opsirnije ovo objasni :)

Pozdrav !
Laički=ne mogu ljudi davati oproste

Ja se inače dečku ispovijedam, od a do ž
voli čovjek sve da zna :-) :-)
k'o da je šiptar
User avatar
karanana
Posts: 47554
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by karanana »

ako bog sve vidi i cuje, zasto mi je potrebno da se ispovjedam ljudskom bicu i obicnom smrtniku?
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#14 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by delightful »

@Žurnalista wrote:
beautyfool wrote:
fantom slobode wrote:JA ti redovno odem do Marindvora, pa kod don Luke da mu se ispovjedim. Ponekad dobijem kojih 10 puta "Oce nas" za kaznu, ali inace se ponasam kako treba, makar mi tako don Luka kaze. Do sada su mi sve greske oprostene, nadam se da ce biti i tako ubuduce.
Imam par pitanja za sve one koji drze do svoje vjere, koji su obrazovani i upuceni u ono u sto vjeruju, dakle, interesuje me to "Ispovjedanje" . Konkretno, interesuje me razlog Ispovjedanja u Crkvi Popu, zasto postoji posrednik za ispovjedanje Bogu ? Na osnovu cega Pop ima ovlast da odredjuje jesu li nekome grijesi oprosteni ili ne i cemu to ucenje "Oce nas" da bi se grijesi iskupili ? Interesuju me dokazi i iz Biblije ili vasih Svetih Knjiga na osnovu kojih je potreban posrednik za obracanje Bogu i na osnovu kojih neke osobe mogu imati ovlast za prastanje grijeha?
Nadam se da ce se naci neko da mi malo opsirnije ovo objasni :)

Pozdrav !
Laički=ne mogu ljudi davati oproste

Ja se inače dečku ispovijedam, od a do ž
voli čovjek sve da zna :-) :-)
k'o da je šiptar
opomena zbog neprimjerenog rjecnika.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#15 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by callmethebreeeze »

ja se ispovjedam na ovom i drugim forumima. ne smijem ni facebook zaboraviti.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#16 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by KatarinaKosaca »

Mislim da je ispovjed super stvar. Kome ne dođe želja da se ispovjedi? Bogati Amerikanci danas to rade sa psihoterapeutom, a ja sam se sjetila jedne Kunderine knjige u kojoj kaže ovako otprilike.... LJubav stalno pita i propitkuje. Onda bi neki sarkastičan čovjek primjetio da nas policija najviše voli... Zaista, netko bih nekad poželio da ga policija malo ispita.
Radi se o tome da imamo potrebu (karakterno ovisi, netko manje ., netko više), da nas se sasluša. Ali ne na način kako šefu daješ izvješće o profitu ili mužu raport šta si skuhala za ručak, nego baš neke naše unutrašnje želje, pitanja, grijehove...
Uvijek sam se pitala koliko je zaista pouzdana svećenikova diskrecija. Znam, na primjer, u Italiji da se može pozvati na svećenićku tajnu ispovjedi da ne kaže policiji što ga pita. Ali, isto znam da na primjer u španskoj vojsci još od Frankovog doba postoji figura svećenika. Kako je sad Španija sekularna država, te misa nije obavezna, uloga svećenika se svodi na preporučivanje filmova, knjiga itd. Isto tako stoji na raspolaganju i za ispovjed. Ali, redovno prenosi komandantu, tako da ovaj zna šta mu se dešava u vojsci.
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#17 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by anjusha »

beautyfool wrote:
fantom slobode wrote:JA ti redovno odem do Marindvora, pa kod don Luke da mu se ispovjedim. Ponekad dobijem kojih 10 puta "Oce nas" za kaznu, ali inace se ponasam kako treba, makar mi tako don Luka kaze. Do sada su mi sve greske oprostene, nadam se da ce biti i tako ubuduce.
Imam par pitanja za sve one koji drze do svoje vjere, koji su obrazovani i upuceni u ono u sto vjeruju, dakle, interesuje me to "Ispovjedanje" . Konkretno, interesuje me razlog Ispovjedanja u Crkvi Popu, zasto postoji posrednik za ispovjedanje Bogu ? Na osnovu cega Pop ima ovlast da odredjuje jesu li nekome grijesi oprosteni ili ne i cemu to ucenje "Oce nas" da bi se grijesi iskupili ? Interesuju me dokazi i iz Biblije ili vasih Svetih Knjiga na osnovu kojih je potreban posrednik za obracanje Bogu i na osnovu kojih neke osobe mogu imati ovlast za prastanje grijeha?
Nadam se da ce se naci neko da mi malo opsirnije ovo objasni :)

Pozdrav !
i mene interesuje odgovor na ovo pitanje. nekad davno sam isla na crkvenu ispovjed. zadnji put prije mozda 10-11 godina. i onda sam pocela da razmisljam svojom glavom. a posto mi niko nikad nije dao prave odgovore na ovakva i slicna pitanja ja prestala ici.
sad, kad imam nekome nesto reci- kazem direktno. bez obzira KO to bio u pitanju. a za podijeliti problem uvijek imam mamu tu!
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#18 Re: Kada ste se posljednji puta ispovjedali?

Post by bosna123 »

SanYava wrote:Kada? Ili bolje, da li ste ikada otvorili sebe i svoje osjećaje, boli i patnje nekome?
Postoje li u ovom ludom vremenu još uvijek osobe pred kojima možete biti ono što jeste?
:roll:
Da, uvijek covjek ima par ljudi uz sebe, kojima se moze donekle otvoriti. Postoje neke stvari koje nikada necemo naglas izreci, jer to jednostavno ne umijemo i srasle su s nama... Neki osjecaji se ne mogu pretociti u rijeci...

A sada sto se tice institucije ispovijedi... Ispovijed kao ispovijed, bez onog dijela o odrjesenju od grijeha na koje pravo ima samo Stvoritelj, je veoma interesantna...

Naime, prilikom ispovijedi mi naglas priznamo svoj grijeh i stavimo ga pred sebe, sto nam daje mogucnost iskrenog pokajanja... Jer ako smo ga uspjeli prepoznati i uopce priznati sebi i drugima, znaci da smo spremni i odreci ga se... Eto, malo filozofiram...
Post Reply