Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7793
Joined: 03/06/2016 16:31

#19226 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

izvrsni direktor wrote: 06/05/2024 18:28 Da si moj rodjak visio bi u njemackoj :D
Zadnji pu bio u bosni u martu 2023. Na 4 dana. Od tad skoro svaki drugi mjesec je neko kod nas iz bosne. Vise se oni obraduju dolasku u njemacku nego ja u bosnu. A meni bitno da ih vidim i budem sa njima. Sljedece godine bi mi jedna rodica trebala doci da studira. Zivit ce kod nas dok ne madje wg.
A mozda si ti dobar za izbjegavat rodbini :-D
Bas ovako i kod mene.. zovem stalno, i dolaze mi stalno. Cesce su mi u stanu jarani iz BiH nego ovi iz Austrije, ne zato sto nesto preferiram vec kod ovih iz Austrije obicno dogovor za bilo sta znaci da cemo postaviti datum za mjesec-dva kad cemo se vidjeti za nesto, makar to bio obicni rostilj na balkonu. Prosle godine poslali pozivnicu kroz google kalendar za rodjendan :lol:

Ovi iz BiH dodju random jer im se moze, da danas napisem eto ih u petak tu.. mada su svi u IT pa mogu radit od kuce i onda im svejedno gdje su.
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#19227 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Jaran je vrlo rastegljiv pojam.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19228 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

izvrsni direktor wrote: 06/05/2024 15:32
S druge strane, oni su tebi ponudili izgradjen i funkcionalan sistem. Ciste ulice, odgojen narod, zivot u sredini neopterecenom ratom, kvalitetnu sapbracajnu infrastrukturu itd. a da mi iz bosne marke ulozili nismo. 1:1
Ponudili jesu, ali iz razloga jer im je potrebna strucna radna snaga da bi odrzavala i gradila taj sistem, dok odlazak strucne snage iz BIH znaci raspad sistema(kao da postoji) u BiH.

Nisam tu jer eto vole nas mrke dlakave hercegovce kratkog fitilja. S druge strane ljudi koji su otisli u ratu su druga prica, ali rezultat je isti.

Dakle 1:0 Skandi vs Balkan, a privatni rezultat koliko je neko profitirao ili izgubio nije bio tema mog upita.

Btw "kvalitetnu saobracajnu infrastrukturu", voznja Oslo-Bergen(dva najveca grada) izgleda tako da kazes da je Mostar - Sarajevo prvoklasni Autobahn. Pa jesi li ti gledao one kamiondzije sta ih vade po planinama, jedno vrijeme je bila hit emisija.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19229 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

_BataZiv_0809 wrote: 06/05/2024 18:19
Tako nekako je i moje iskustvo sa rodbinom i prijateljima koji su vani, a imam pofin broj narocito rodbine. Zavisno i koja su generacija iseljenika ima razlika, ali tako nekako.

Ono sto sam primijetio-jedino Skandinavija i prekookeanci zovu kod sebe u posjetu da im se dodje.

Ovi iz Njemacke/Austrije i Slovenije maksimalno eskiviraju mogucnost da im se dodje i bjeze s teme :lol:

Ali jedini koji su mi bas ono stranci i vidis da su mentalno otisli iz Bosne su Amerikanci/Kanadjani/Australci.

Daljina jbg.

A jeste, ovi sta odu preko okeana bas se otudje, kao sto kazes daljina, ali mislim da ima tu nesto i oko asimilacije(ne integracije). Navedene zemlje su doseljenicke i mnogo se lakse uklopiti i ne razlikovati se, malo koga briga jel pravis burek rucku.

Ma ja sam svakoga zvao, nekome nudio platit kartu, nekome pola, ali do sada rezultat samo roditelji dolazili :D
izvrsni direktor
Posts: 9676
Joined: 20/12/2018 16:11

#19230 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

dr_Evil wrote: 07/05/2024 08:31
izvrsni direktor wrote: 06/05/2024 15:32
S druge strane, oni su tebi ponudili izgradjen i funkcionalan sistem. Ciste ulice, odgojen narod, zivot u sredini neopterecenom ratom, kvalitetnu sapbracajnu infrastrukturu itd. a da mi iz bosne marke ulozili nismo. 1:1
Ponudili jesu, ali iz razloga jer im je potrebna strucna radna snaga da bi odrzavala i gradila taj sistem, dok odlazak strucne snage iz BIH znaci raspad sistema(kao da postoji) u BiH.

Nisam tu jer eto vole nas mrke dlakave hercegovce kratkog fitilja. S druge strane ljudi koji su otisli u ratu su druga prica, ali rezultat je isti.

Dakle 1:0 Skandi vs Balkan, a privatni rezultat koliko je neko profitirao ili izgubio nije bio tema mog upita.

Btw "kvalitetnu saobracajnu infrastrukturu", voznja Oslo-Bergen(dva najveca grada) izgleda tako da kazes da je Mostar - Sarajevo prvoklasni Autobahn. Pa jesi li ti gledao one kamiondzije sta ih vade po planinama, jedno vrijeme je bila hit emisija.
Ja bih ipak rekao 1:1. Oni imaju korist od tebe, ti imas korist od njih. Nisi ni ti otisao iz boljeg, samo da im pomognes, mani suplje bgt.
Merhametli bosnjo otisao da se pati u norveskoj kako bi ih izvukao iz govana, a oni nezahvalni i ocekuju da radis :-)

Znaci bosanska saobracajna infrastruktura je bolja od norveske. Ko bi rek'o
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66882
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19231 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Svi imaju koristi od toga.
Neko vise neko manje.
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#19232 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

To ista prica kako nekoga "poslodavac iskoristava", realnost je da svi imaju koristi od toga, stvar je samo ko u kojem momentu ima jacu pregovaracku poziciju pa moze sebi isposlovati bolje uslove.

Takodjer neko ima vise ili manje srece, da se nadje na pravom mjestu u pravo vrijeme...
Seyfo
Posts: 4366
Joined: 23/08/2011 14:12

#19233 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Meni isto reče jedan naš u Norveškoj da su im ceste baš loše i da je Norveška po tome poznata.
Ko b' reko ko b' se nado.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19234 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

izvrsni direktor wrote: 07/05/2024 08:41
Ja bih ipak rekao 1:1. Oni imaju korist od tebe, ti imas korist od njih. Nisi ni ti otisao iz boljeg, samo da im pomognes, mani suplje bgt.
Merhametli bosnjo otisao da se pati u norveskoj kako bi ih izvukao iz govana, a oni nezahvalni i ocekuju da radis :-)

Znaci bosanska saobracajna infrastruktura je bolja od norveske. Ko bi rek'o
To je privatna korist(pojedinca koji odlazi) kao sto sam vec naveo.

Ja sam rekao Bosna vs Skandinavija. Bosna nema nista od toga sto sam ja otisao. Mozda bi imala da nisam radno sposoban.

A da li sam ja otisao iz boljeg, pa to ni sam zaista ne znam. Otisao sam u uredjen sistem, ali ne osjetim da zivim nesto bolje jer sam i u BiH imao solidan zivot, i u BiH sam imao 2 auta, stan, i isao 2 puta na odmor, ne osjetim nikakav znacajan skok, ali mozda mi se i cini jer se zivot odvija normalno to jest radim i gradim linearno. Ako poredim moj zivot sada i period moje familije onih 10ak godina iza rata, to je nesto drugo, ali ja nisam otisao sa tog standarda nego kao mlada zaposlena osoba 20ak godina iza rata.

A saobracajna infrastruktura izuzev Osla je nula u Norveskoj. Ono sta je sigurno je da su saobracajnice uredjene, svaki put kad vozim tu cestu smrti Oslo-Bergen, smijem se jer niti jedna kuca ni prodavnica nema izlaz na cestu, niti me iko prestize preko pune u krivini! Pa bog nas ne ubio, kako svaka kuca i restoran uz magistralu moze da ima izlaz na istu, onda je to seoska cesta. I bog nas ne ubio opet, koja budala zeli da pravi kucu uz magistralu da ne moze dijete izbacit ispred kuce.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66882
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19235 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Pa ima koristi od tvog odlaska.
Smanjio si nam nezaposlenost ako si bio nezaposlen ili si nam otvorio novo radno mjesto ako si napustio posao.
Pojacan je pritisak na rast plata.
Dodjes ovdje i potrosis para koje si negdje drugo zaradio.
Vratit ces se jednog dana sa znanjem i kontaktima ostvarenim gore i otvoriti firmu i zaposliti ljude.
Itd :mrgreen:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19236 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

_BataZiv_0809 wrote: 07/05/2024 09:39 Pa ima koristi od tvog odlaska.
Smanjio si nam nezaposlenost ako si bio nezaposlen ili si nam otvorio novo radno mjesto ako si napustio posao.
Pojacan je pritisak na rast plata.
Dodjes ovdje i potrosis para koje si negdje drugo zaradio.
Vratit ces se jednog dana sa znanjem i kontaktima ostvarenim gore i otvoriti firmu i zaposliti ljude.
Itd :mrgreen:
Ma mislim da je onaj socijalni balon koji smo imali oko 2010-e podobro ispuhao, odlasci su prikazali kolika je realna ekonomija BiH, znaci za oko 2.7mil stanovnika. To je rezultirao povecanjem plata i stabilizacijom radnih mjesta, vecinom nema vise ako ti se ne svidja idi, makar u vecim centrima.

Sad koliko znam inside informacije iz bivse firme nije niko zaposlen na moje mjesto, iako smo se lose razisli nadam se da ce ipak neko doci, nek radi raja, a vlasnik je svakako pakas :D

Zivot podijeli cudne karte, nista ne mozes da planiras. Kad sam kao momcic to slusao od starijih uvijek mi glupo bilo, a stvarno tako.
Labirint
Posts: 2040
Joined: 24/06/2013 14:37

#19237 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Labirint »

Seyfo wrote: 07/05/2024 09:01 Meni isto reče jedan naš u Norveškoj da su im ceste baš loše i da je Norveška po tome poznata.
Ko b' reko ko b' se nado.
Pa ceste u gradovima sigurno nisu lose, druga je stvar što je to ogromna zemlja i ne razbacuju se vjerovatno mega giga infrastruktirnim projektima mostova preko fjordova nego je tendencija na avio saobraćaju, pretpostavljam i jačim brodskim linijama i slično. Sasvim drugi koncept ..
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19238 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

JohnnyS wrote: 06/05/2024 19:35 https://bljesak.info/lifestyle/flash/i- ... IV0Uw61Gzx

Što ti je uređena država
Al nema kafe i fuce sa rajom niđe ko u Bosni, a još i more blizu...
Dok zemlje Zapada bilježe pad broja oboljelih od karcinoma, Bosna i Hercegovina ne može se pohvaliti takvim rezultatom. Onkolozi tvrde da je stanje alarmantno, s obzirom na to da je postotak oboljelih i umrlih u velikom porastu! Zabrinjava da je broj oboljelih u Federaciji povećan u svim kantonima.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11069
Joined: 10/03/2022 22:16

#19239 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

JohnnyS wrote: 06/05/2024 19:35 https://bljesak.info/lifestyle/flash/i- ... IV0Uw61Gzx

Što ti je uređena država
Hahaha, kod nas se staro ulje baca u odvod, ustvari to je nekad bilo, sad se koristi za grijanje ha ja. :bih:
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19240 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

dr_Evil wrote: 07/05/2024 09:24
A saobracajna infrastruktura izuzev Osla je nula u Norveskoj.
Pogledati pod "Holandska bolest" (Dutch disease).
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19241 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

512MB wrote: 07/05/2024 10:56
dr_Evil wrote: 07/05/2024 09:24
A saobracajna infrastruktura izuzev Osla je nula u Norveskoj.
Pogledati pod "Holandska bolest" (Dutch disease).
Nisam znao za ovaj izraz, ali da, ima istine u ovome :thumbup:
moimoi
Posts: 4913
Joined: 01/07/2006 12:59

#19242 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

ZoomZoomKiwi wrote: 07/05/2024 10:51
JohnnyS wrote: 06/05/2024 19:35 https://bljesak.info/lifestyle/flash/i- ... IV0Uw61Gzx

Što ti je uređena država
Hahaha, kod nas se staro ulje baca u odvod, ustvari to je nekad bilo, sad se koristi za grijanje ha ja. :bih:
Pa bacaju i oni. Sta mislis da ih neko snima u kuci sta rade? Da ne koroste domestose i sl.
Sve je to bullshit.
broj dva
Posts: 4585
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#19243 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

izvrsni direktor wrote: 07/05/2024 08:41
dr_Evil wrote: 07/05/2024 08:31
izvrsni direktor wrote: 06/05/2024 15:32
S druge strane, oni su tebi ponudili izgradjen i funkcionalan sistem. Ciste ulice, odgojen narod, zivot u sredini neopterecenom ratom, kvalitetnu sapbracajnu infrastrukturu itd. a da mi iz bosne marke ulozili nismo. 1:1
Ponudili jesu, ali iz razloga jer im je potrebna strucna radna snaga da bi odrzavala i gradila taj sistem, dok odlazak strucne snage iz BIH znaci raspad sistema(kao da postoji) u BiH.

Nisam tu jer eto vole nas mrke dlakave hercegovce kratkog fitilja. S druge strane ljudi koji su otisli u ratu su druga prica, ali rezultat je isti.

Dakle 1:0 Skandi vs Balkan, a privatni rezultat koliko je neko profitirao ili izgubio nije bio tema mog upita.

Btw "kvalitetnu saobracajnu infrastrukturu", voznja Oslo-Bergen(dva najveca grada) izgleda tako da kazes da je Mostar - Sarajevo prvoklasni Autobahn. Pa jesi li ti gledao one kamiondzije sta ih vade po planinama, jedno vrijeme je bila hit emisija.
Ja bih ipak rekao 1:1. Oni imaju korist od tebe, ti imas korist od njih. Nisi ni ti otisao iz boljeg, samo da im pomognes, mani suplje bgt.
Merhametli bosnjo otisao da se pati u norveskoj kako bi ih izvukao iz govana, a oni nezahvalni i ocekuju da radis :-)

Znaci bosanska saobracajna infrastruktura je bolja od norveske. Ko bi rek'o
1 Tradicionalno su mornari, strasno se koristi brodski prevoz
2 Drzava je odokativno 1800 kilometara duga, sa ekstremnom klimom. Nije lako odrzavat te ceste
3 Negdje oko 5 mil norvezana, glavni grad oko 600 k, ne treba njima autobane (a i maksimalno im je dozvoljeno oko 120 km/h
4 Puste hiljade kilometara pruge i ceste, jos nije privatizovano hvala Odinu i Frigg, i daleko je od savrsenog ali fercera....
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19244 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

dr_Evil wrote: 07/05/2024 11:00
512MB wrote: 07/05/2024 10:56
dr_Evil wrote: 07/05/2024 09:24
A saobracajna infrastruktura izuzev Osla je nula u Norveskoj.
Pogledati pod "Holandska bolest" (Dutch disease).
Nisam znao za ovaj izraz, ali da, ima istine u ovome :thumbup:
Čovjek uči dok je živ :p
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66882
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19245 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

dr_Evil wrote: 07/05/2024 09:59

Ma mislim da je onaj socijalni balon koji smo imali oko 2010-e podobro ispuhao, odlasci su prikazali kolika je realna ekonomija BiH, znaci za oko 2.7mil stanovnika. To je rezultirao povecanjem plata i stabilizacijom radnih mjesta, vecinom nema vise ako ti se ne svidja idi, makar u vecim centrima.
Tako nekako.
Od 2012/2013. je odcepilo, tad je bas krenulo masovno iseljavanje.
Korespondira sa velikim ekonomskim zamahom kod nas.
Cinici bi rekli kauzira :mrgreen:
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19246 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

broj dva wrote: 07/05/2024 11:06
izvrsni direktor wrote: 07/05/2024 08:41
dr_Evil wrote: 07/05/2024 08:31

Ponudili jesu, ali iz razloga jer im je potrebna strucna radna snaga da bi odrzavala i gradila taj sistem, dok odlazak strucne snage iz BIH znaci raspad sistema(kao da postoji) u BiH.

Nisam tu jer eto vole nas mrke dlakave hercegovce kratkog fitilja. S druge strane ljudi koji su otisli u ratu su druga prica, ali rezultat je isti.

Dakle 1:0 Skandi vs Balkan, a privatni rezultat koliko je neko profitirao ili izgubio nije bio tema mog upita.

Btw "kvalitetnu saobracajnu infrastrukturu", voznja Oslo-Bergen(dva najveca grada) izgleda tako da kazes da je Mostar - Sarajevo prvoklasni Autobahn. Pa jesi li ti gledao one kamiondzije sta ih vade po planinama, jedno vrijeme je bila hit emisija.
Ja bih ipak rekao 1:1. Oni imaju korist od tebe, ti imas korist od njih. Nisi ni ti otisao iz boljeg, samo da im pomognes, mani suplje bgt.
Merhametli bosnjo otisao da se pati u norveskoj kako bi ih izvukao iz govana, a oni nezahvalni i ocekuju da radis :-)

Znaci bosanska saobracajna infrastruktura je bolja od norveske. Ko bi rek'o
1 Tradicionalno su mornari, strasno se koristi brodski prevoz
2 Drzava je odokativno 1800 kilometara duga, sa ekstremnom klimom. Nije lako odrzavat te ceste
3 Negdje oko 5 mil norvezana, glavni grad oko 600 k, ne treba njima autobane (a i maksimalno im je dozvoljeno oko 120 km/h
4 Puste hiljade kilometara pruge i ceste, jos nije privatizovano hvala Odinu i Frigg, i daleko je od savrsenog ali fercera....
Norveška ima po glavi stanovnika najdužu trasu autoputeva na svijetu (čak ispred Japana).
User avatar
512MB
Posts: 10611
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19247 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

Labirint wrote: 07/05/2024 10:35
Seyfo wrote: 07/05/2024 09:01 Meni isto reče jedan naš u Norveškoj da su im ceste baš loše i da je Norveška po tome poznata.
Ko b' reko ko b' se nado.
Pa ceste u gradovima sigurno nisu lose, druga je stvar što je to ogromna zemlja i ne razbacuju se vjerovatno mega giga infrastruktirnim projektima mostova preko fjordova nego je tendencija na avio saobraćaju, pretpostavljam i jačim brodskim linijama i slično. Sasvim drugi koncept ..
Zato su trenutno 90% prodanih automobila elektro auta.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19248 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

512MB wrote: 07/05/2024 11:16
Norveška ima po glavi stanovnika najdužu trasu autoputeva na svijetu (čak ispred Japana).
To sta je za tebe autoput, ovdje vjeruj to nije. Ne znam odakle ti ta statistika, ali Norveska nema autoput osim oko Osla to jest prema Svedskoj. 2-3 veca grada imaju lokalne "autoputeve" ali tu pricamo 30ak km duzine, to je prilazne ceste i zaobilaznica.

A drzavu sam prosao sto bi rekli kod nas uzduz i poprijeko.

Norveska ima 620km autoputa koji je rasparcan po dionicama vise nego u Bosni, 620km bi dobro dosla nama u BiH, ali citava Bih stane u jedan kanton Norveske. Recimo Hrvatska ima 1350km, Svedska(komsije) 2130(2018godine), a mala Austrija 1720km.

Tih 620km je svrstava vjerovatno daleko na dno prema broju stanovnika u Europi, ali eto mjesto ispod Japana. Sto ce ipak reci da statistika se moze koristiti da vara ovdje - reci ce da je Japan mal, sa mnogo stanovnika i mnogo razvijen, a Norveska velika, mala populacija, i nerazvijena(a nije).
User avatar
Ozimician
Posts: 5719
Joined: 05/09/2012 23:21

#19249 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

512MB wrote: 07/05/2024 10:49
JohnnyS wrote: 06/05/2024 19:35 https://bljesak.info/lifestyle/flash/i- ... IV0Uw61Gzx

Što ti je uređena država
Al nema kafe i fuce sa rajom niđe ko u Bosni, a još i more blizu...
Dok zemlje Zapada bilježe pad broja oboljelih od karcinoma, Bosna i Hercegovina ne može se pohvaliti takvim rezultatom. Onkolozi tvrde da je stanje alarmantno, s obzirom na to da je postotak oboljelih i umrlih u velikom porastu! Zabrinjava da je broj oboljelih u Federaciji povećan u svim kantonima.
Dosla i kod nas moderna dijagnostika, jaca svjest o preventivnim pregledima...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45522
Joined: 29/12/2005 01:20

#19250 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Jebo autoput, dajte nam malo svojih pruga. :(
Post Reply