Jugonostalgija...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
UDBA

Jugonostalgija...

Post by UDBA » 07/04/2005 01:16

Bilo je ledeno jutro snijegom zavijane zeljeznicke stanice "Pjenovac" na napustenoj austrougarskoj uskoj sumskoj pruzi izduzenoj izmedju sjekira i testera na Javor-planini i Studenoj gori i strugarskih masina u zavidovickoj "Krivaji". Dah se ledio. U maloj stanicnoj zgradi i po okolnim barakama su se razbudili partizani iz Prve proleterske brigade. Bili su uglavnom iz Sumadije, pokoji Jevrej i jedan Bosnjak.
Jedan od Jevreja je bio iz jos vece daljine nego sto je odatle bilo do Sumadije. I iz suprotnog smjera. Cak iz Novog Vinodolskog. Prezivao se Vajner. Bio je inzinjer masinstva i iako mlad, imao je nadimak Cica.
Bosnjak je bio tek koju godinu mladji. Nije stigao zavrsiti studij arhitekture u Becu, iako je sve ispite redovno polagao. Rat ga je u tome omeo. Dvadesetpetogodisnjak. Bio je aristokrat. Begovic. Iako i sam mlad, bio je najstariji medju jos zivim nasljednicima nepreglednih suma i livada uokolo, po Berkovini i Javor-planini. Rasim Hadziosmanovic. Oca, majku, amidze, sestre, bracu, sve njegove, osim mladjeg brata, cetnici su ili poklali ili zive ili mrtve zapalili kad su upali u Vlasenicu 10. Avgusta 1941. godine. prvo njih, pa ostale koji im se nisu oteli. Bilo im je da zatru sjeme Hadziosmanovica.

Radi se od odlomku iz romana "Vjetrometina" Isnama Taljica.
Ako zelite da saznate u kakvoj Jugoslavji smo zivjeli od 1945-1992, ko su nam bili komsije i prijatelji, mozete to saznati iz ovog romana.
Znam da ce biti svakakvih komentara, ali se nadam da cu prezivjeti.

Toozla

Post by Toozla » 07/04/2005 01:42

...jos jedan iz pleade delegata koji su u zivotu procitali jednu "cijelu" knjigu i kontaju da ne postoji nista vise za procitat ni za nauciti....

....kako na osnovu jedne price, ma kako ona kvalitetna bila, mozes izvlaciti zakljucke o jednoj cijeloj eri....
Ako zelite da saznate u kakvoj Jugoslavji smo zivjeli od 1945-1992, ko su nam bili komsije i prijatelji, mozete to saznati iz ovog romana.

...nakon gledanja svih filmova ili citanja knjiga, clanaka koji su tematski obradjivali rat u SA i BIH '92-'95, uvijek sam na kraju osjecao da sam zakinut, da je djelo nedoreceno....nedostajalo mi je nesto...
...s vremenom sam skontao da su to uglavnom bili dobri filmovi i knjige...problem je bio sto sam ja ziveci u opkoljenom Sarajevu cetiri godine vidio hiljade ljudskih prica, hiljade ratnih situacija, susreo se sa hiljadama problema i nakon svega toga sasvim je normalno da cu nakon gledanja ili citanja jedne knjige ili filma osjecati nedorecenost umjetnickog djela....
...nakon citanja prve knjige o prvom' svjetskom ratu mislio sam da imam kompletnu sliku desavanja....zasto....zato sto sam u par dana prevalio put od neznanja do saznanja...
...nakon gledanja Ademirovog "Savrsenog kruga" osjecao sam se zakinutim...zasto...zato sto sam znao hiljade prica o opkoljenom Sarajevu, a Ademir mi je ispricao samo jednu od njih....

...jedna prica je jedna prica....

UDBA

Post by UDBA » 07/04/2005 01:53

Kad bi se tvoje misljenje uvazavalo, ja bi postao najzalosniji covjek na dunjaluku, ali nazalost, odnio vjetar.
Kad bi se tvoje misljenje uvazavalo ti bi postao najpametniji covjek na dunjaluku, ali opet nazalost, odnio vjetar.
A dokaz o tvojoj previdjenosti je lahko pronaci jer si zarazen simptomom neizljecive bolesti naslova ove teme.
I usput da ti pozelim srecu u mastanju.
Sanjaj nije zabranjeno.

Toozla

Post by Toozla » 07/04/2005 03:33

...udbasu, ja sam govorio o principu, a nikako o ex Yugi...
...stvarno ces mi pomoce da izadjem iz zablude ako citiras dijelove mog' posta u kojima branim ex Yu nostalgiju....

digger

Post by digger » 07/04/2005 04:00

UDBA wrote:Kad bi se tvoje misljenje uvazavalo, ja bi postao najzalosniji covjek na dunjaluku, ali nazalost, odnio vjetar.
Kad bi se tvoje misljenje uvazavalo ti bi postao najpametniji covjek na dunjaluku, ali opet nazalost, odnio vjetar.
A dokaz o tvojoj previdjenosti je lahko pronaci jer si zarazen simptomom neizljecive bolesti naslova ove teme.
I usput da ti pozelim srecu u mastanju.
Sanjaj nije zabranjeno.

Na desnom retrovizoru automobila--koji je nesto izbocen--pise:
"Objects In The Rear View Mirror May Appear Closer Than They Are"
("Objekti u retrovizoru mogu da izgledaju blizim nego sto jesu.")

Realna slika je uvijek drugacija.

UDBA

Post by UDBA » 07/04/2005 06:21

[quote="Toozla"]...jos jedan iz pleade delegata koji su u zivotu procitali jednu "cijelu" knjigu i kontaju da ne postoji nista vise za procitat ni za nauciti....

***Ocuvaj me od mudrosti koja ne place, filozofije koja se ne smije i velicine koja se ne klanja pred djecom***

...znao sam da ces se medju prvima uhvatiti za moj post sto je dokaz o simptomu. Dovoljno.

"Objects in the mirror may appear closer than they are"

...next time you do not have to translate.

Toozla

Post by Toozla » 07/04/2005 06:25

UDBA wrote:
Toozla wrote:...jos jedan iz pleade delegata koji su u zivotu procitali jednu "cijelu" knjigu i kontaju da ne postoji nista vise za procitat ni za nauciti....

***Ocuvaj me od mudrosti koja ne place, filozofije koja se ne smije i velicine koja se ne klanja pred djecom***

...znao sam da ces se medju prvima uhvatiti za moj post sto je dokaz o simptomu. Dovoljno.

...sta je....nema citata, pe je onda dovoljan dokaz i sama cinjenica da sam se javio.... :D

ps- vise bih te cijenio da si ovo postirao pod pravim identitetom

UDBA

Post by UDBA » 07/04/2005 06:40

Radoznalost... mozda ti uspije, ali ko zna?

Dreams, dreams... daleko si od kuce... nesto smrdi u sistemu...probaj ponovo.

Toozla

Post by Toozla » 07/04/2005 06:44

...laku noc... :D

Monom

odnio vjetar

Post by Monom » 07/04/2005 16:32

Bila je to prava drzava a ovo sada je obican smrad.
Kao kad ostavite 5kg paprike na suncu pa ona strune.
Svi ovi narodi, koji su ustvari najobicnije smece, nisu ustvari zasluzivali onakvu pravu drzavu.
Bilo je i losih svari u to doba, recimo cak dosta losih stvari, ali danas je sve obican smrad.
Otprilike kao kad se ludjaci docepaju autobusa.
Ovo se odnosi na sve a ne samo na ove ili one.
Najzalosnije je sto mladi narastaj pojma nema kako je nekada izgledao normalan zivot. Rastu u totalnoj zabludi.

Pozdrav

monom

SaraFina

Re: Jugonostalgija...

Post by SaraFina » 18/01/2015 23:59

Da podignem ovu inspirativnu temu :D

Uglavnom, osjećate li ponekad Jugonostalgiju? ( pitanje se odnosi na one koje pamte EX Jugu )

Što je bilo bolje u Yugi u odnosu na danas? PRIVID lazne sigurnosti koji se na prvom ispitu srušio a praćen je ogromnim krvoprolićem?

Opet PRIVID lazne sigurnosti kad su u pitanju radna mjesta, socijalna primanja, zdravstveno i penziono osiguranje i sl?

Ja mislim da je EX Yuga propagirala nakaradni sistem drzavnog uredjenja ma koliko se ljudima činilo iz današnje perspektive da su uzivali u boljem i kvalitetnijem zivotu.

Političke slobode takodje nisu postojale iako je postojao PRIVID da su one u odnosu na zemlje sličnog političkog uredjenja ogromne..
Last edited by SaraFina on 19/01/2015 00:11, edited 1 time in total.

mali_balon

Post by mali_balon » 19/01/2015 00:05

345872903845890260387465807236ta tema na temu jugonostalgije blablablablab alija allalablabla blab ablab laa blalbblal tito bvalblabalbalbalblab imalo se balbalblablablalblballab mos pircat ic u dzamij ali nemas sta jest bbalblalbalblablalbalbaabal meni ove raje zao sto ne zanju sta je rahatluk balbdlablablablablabalbalalalaablaallllllllll
srbi balbalblab alblalballblallabbabaablal hrvati balblablalbalba titina milicjija bablalbalblablalbal jugo pasos blavbalbalblablalbalblabla nije se smjelo u dzamiju bablablalbalblablablab mogo si spavat gdje god balbalblablalbalblablalblablablalbla

Image

SaraFina

Post by SaraFina » 19/01/2015 00:11

mali_balon wrote:345872903845890260387465807236ta tema na temu jugonostalgije blablablablab alija allalablabla blab ablab laa blalbblal tito bvalblabalbalbalblab imalo se balbalblablablalblballab mos pircat ic u dzamij ali nemas sta jest bbalblalbalblablalbalbaabal meni ove raje zao sto ne zanju sta je rahatluk balbdlablablablablabalbalalalaablaallllllllll
srbi balbalblab alblalballblallabbabaablal hrvati balblablalbalba titina milicjija bablalbalblablalbal jugo pasos blavbalbalblablalbalblabla nije se smjelo u dzamiju bablablalbalblablablab mogo si spavat gdje god balbalblablalbalblablalblablablalbla

Image

I meni ponekad komentari nekih osoba zvuče nebulozno a najzanimljivija su mi skupina Jugonostalgičari rodjeni krajem osamdesetih. Dakle koji se poput mene i ne sjećaju te slobodarske Juge :)

mali_balon

Post by mali_balon » 19/01/2015 00:12

Htio sam rec da se na kraju sve svede na dva tabora demokrate i komunjare i tako vec milion jugonostaligacrskih tema.

jao_situacije

Post by jao_situacije » 19/01/2015 00:15

SaraFina wrote:Da podignem ovu inspirativnu temu :D

Uglavnom, osjećate li ponekad Jugonostalgiju? ( pitanje se odnosi na one koje pamte EX Jugu )

Što je bilo bolje u Yugi u odnosu na danas? PRIVID lazne sigurnosti koji se na prvom ispitu srušio a praćen je ogromnim krvoprolićem?

Opet PRIVID lazne sigurnosti kad su u pitanju radna mjesta, socijalna primanja, zdravstveno i penziono osiguranje i sl?

Ja mislim da je EX Yuga propagirala nakaradni sistem drzavnog uredjenja ma koliko se ljudima činilo iz današnje perspektive da su uzivali u boljem i kvalitetnijem zivotu.

Političke slobode takodje nisu postojale iako je postojao PRIVID da su one u odnosu na zemlje sličnog političkog uredjenja ogromne..

Država na baterije.

SaraFina

Post by SaraFina » 19/01/2015 00:22

Koja je to luda propagandna mašinerija bila u pitanju koja je veličala recimo ofanzive.

Ofanzive nisu imale nikakvu ulogu kad je u pitanju izhod i tok drugog svjetskog rata :D

A generacije sedamdesetih i osamdesetih time su danonoćno bombardirane.

Pa stafete mladosti.. Milijunske cifre tadašnjih dinara kao nadoknade za karanfile :D

Ja te stvari nikako ne mogu pojmiti.

SaraFina

Post by SaraFina » 19/01/2015 00:24

mali_balon wrote:Htio sam rec da se na kraju sve svede na dva tabora demokrate i komunjare i tako vec milion jugonostaligacrskih tema.

Ja mislim da ovu temu sa sadašnje vremenske distance generacije bez predrasuda i pristrasosti mogu rasčlaniti na proste faktore :D

and

Post by and » 19/01/2015 00:36

jao_situacije wrote:

Država na baterije.

dobre su baterije kad je ovoliku količinu zvijeri držala mirnim 50 god

jao_situacije

Post by jao_situacije » 19/01/2015 00:40

SaraFina wrote:Koja je to luda propagandna mašinerija bila u pitanju koja je veličala recimo ofanzive.

Ofanzive nisu imale nikakvu ulogu kad je u pitanju izhod i tok drugog svjetskog rata :D

Pa stafete mladosti.. Milijunske cifre tadašnjih dinara kao nadoknade za karanfile :D

Neki dan gledao neki zabranjeni film tj. više dokumentarac o radniku u SFRJ, neki rudari pa radnici u željeznicama pa nekim tvornicama i sl. kad ljudi opisuju kako rade koliko zarađuju i kako žive; najkraće rečeno siromaštvo i teška socijala. Jedva su išta imali. Taj film je sniman nekad krajem 70-ih nikad ga nisu prikazali.
Valjda je ljude tješilo što niko nije ni imao puno, pa onda nema zavisti.
Teška indoktrinacija širih narodnih masa.

SaraFina

Post by SaraFina » 19/01/2015 00:43

jao_situacije wrote:
SaraFina wrote:Koja je to luda propagandna mašinerija bila u pitanju koja je veličala recimo ofanzive.

Neki dan gledao neki zabranjeni film tj. više dokumentarac o radniku u SFRJ, neki rudari pa radnici u željeznicama pa nekim tvornicama i sl. kad ljudi opisuju kako rade koliko zarađuju i kako žive; najkraće rečeno siromaštvo i teška socijala. Jedva su išta imali. Taj film je sniman nekad krajem 70-ih nikad ga nisu prikazali.

Lopataju i kopaju kanale u prvoj smjenu a druga ih zatrpava.

jao_situacije

Post by jao_situacije » 19/01/2015 00:46

and wrote:
jao_situacije wrote:

Država na baterije.

Stotine milijardi kredita, ogroman represivni aparat, indoktrinacija, iluzija da se nešto radi. Visoki funkcioneri partije radili šta su htjeli, imali šta su poželjeli.
Ja kad razmislim samo o konceptu državnog stana koji ti država dadne na korištenje dok si zaposlen, a ti ga otplaćuješ svaki mjesec određenom ratom i nikad ne postaneš vlasnik istog bude mi jasno koje je bezumlje vladalo u tom sistemu :shock: :-)

jao_situacije

Post by jao_situacije » 19/01/2015 00:48

SaraFina wrote:
jao_situacije wrote:

Lopataju i kopaju kanale u prvoj smjenu a druga ih zatrpava.

I ja i dan danas čujem takve ljude po Sarajevu kako pričaju "ihhh kakvo je to vrijeme bilo" :shock:

and

Post by and » 19/01/2015 00:50

jao_situacije wrote:
and wrote:
jao_situacije wrote:
Država na baterije.

Stotine milijardi kredita, ogroman represivni aparat, indoktrinacija, iluzija da se nešto radi. Visoki funkcioneri partije radili šta su htjeli, imali šta su poželjeli.
Ja kad razmislim samo o konceptu državnog stana koji ti država dadne na korištenje dok si zaposlen, a ti ga otplaćuješ svaki mjesec određenom ratom i nikad ne postaneš vlasnik istog bude mi jasno koje je bezumlje vladalo u tom sistemu :shock: :-)

eh sad je super.kupiš stan i platu daješ za ratu :run:

SaraFina

Post by SaraFina » 19/01/2015 00:52

A preko sindikata na more :D

Kolektivno!

jao_situacije

Post by jao_situacije » 19/01/2015 00:54

and wrote:
jao_situacije wrote:
and wrote:dobre su baterije kad je ovoliku količinu zvijeri držala mirnim 50 god

eh sad je super.kupiš stan i platu daješ za ratu :run:

I još jedna mala stvar ostane mi nekretnina u vlasništvu kad otplatim tržišnu cijenu.. :oops:

Post Reply