juga 1950.-1990.
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#2001 Re: juga 1950.-1990.
Je li ti radosni makar poslao avatar? Izgleda da je obeco - a slago. Da nije naso opet kakvu dobru muziku i rakiju pa ne moze doci sebi?
- Sezam
- Posts: 3412
- Joined: 03/08/2006 20:30
#2002 Re: juga 1950.-1990.
Pa jebiga Bato, na primjeru Dinama moze se vidjeti da su se takve stvari radile sistematski i institucionalizovano, tako da se ni u kom slucaju ne mogu svrstati pod anomalije, kao sto ti pokusavas predstaviti.
Drzava za kojom i dan danas cmizdrite se raspala jer je bila trula iznutra, i ta je trulez pocela isplivavati na povrsinu nakon Josipove smrti. Nista cia, vatikan, folovi molovi.
Drzava za kojom i dan danas cmizdrite se raspala jer je bila trula iznutra, i ta je trulez pocela isplivavati na povrsinu nakon Josipove smrti. Nista cia, vatikan, folovi molovi.
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#2003 Re: juga 1950.-1990.
a ima li neka koja se nije raspala, koja traje zauvijek?
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#2005 Re: juga 1950.-1990.
Za ovo gore si relativno u pravu, ali Jugoslavija se nije raspala zbog ovoga. Hajde da kažemo da je Jugoslovenski ekonomski model možda i mogao funkcionisati._BataZiv_0809 wrote:
Znas sta je problem, generalno?
Sto se kao postavljaju uslovi da drzava mora funkcionsiati kao firma. Cim nisi 2 kvartala u rastu, odmah recesija. A rast je tako sto se bogati dodatno bogate. Obican covjek tu nema puno. Na zapadu kad se zaposlis, odmah ti daju potrosacke kartice, uvaljuju u kredite. Potrosnja, potrosnja i samo potrosnja. Tu je kljuc.
Mislis li da bi Amerika bila toliko uspjesna da ne otima od drugih? Mislis da bi Zapadna Evropa bila to sto jeste da nisu jahali cijeli svijet stoljecima, a i dalje jasu po Africi?
Eh kad to sve sagledamo, prigovarati Jugoslaviji sto se zaduzivala i gradila fabrike da bi narod radio je licemjerno i bezobrazno. Ne mislim na tebe tu naravno
Međutim, problem je bio ideološki. Jednostavno, država je previše insistirala na ideologiji komunizma i na socijalizmu, da je zanemarila sve ostalo. Nekoliko puta nam je nuđen ulazak u EU i NATO. Jedini uslov je bio višepartijski sistem. Nažalost, vlast je dugoročno žrtvovala državu, da bi sebi zaštitila poziciju. Ideologija je uništila i ekonomiju, takođe. Tamo gdje se žmirilo, radilo se dobro (Energoinvest isl izvozno orijentirane firme). Ostalo je često patilo ili uništavano iz ideoloških razloga (Agrokomerc). Iz ove perspektive, jedino EU i NATO bi bili garanti da se ne zarati, ali jednostavno odbili smo ih previše puta.
Sljedeći problem je bio nedostatak sloboda. Činjenica da jedan narod dobija status naroda tek 74. da Albanci nemaju škole na svom jeziku, da bez partije nema napretka u životu, Goli otok, cenzura, verbalni delikt... Jednostavno, previše za jednu ozbiljnu državu. Daleko od klasične diktature, ali opet ozbiljne mane sistema.
I treći i najveći problem jeste to što Jugoslaviju nisu svi isto doživljavali. Ovo se prije svega odnosi na srpsku politiku, koja je sve vrijeme postojanja Jugoslavije od 1918. pokušavala da je pretvori u Veliku Srbiju i samo je smatrala prelaznim oblikom do tog cilja. Neko je postavio link na tekst Lazanskog. Pogledajte snimak negdje emisije od neki dan gdje on sa trojicom istoričara u Andrićgradu upravo diskutuje o tome. Sreća da postoje lektronski mediji, jer bi čovjek pomislio da žali za jugoslavijom, a zapravo žale za nedovršenom konverzijom u Veliku Srbiju. Upravo taj isti Lazanski.
Jer, nemojmo se zanositi zašto se raspala. Ujedinili bi se tri puta ponovo do sada da nije bilo Vukovara, Dubrovnika, Sarajeva, Srebrenice, Mostara... Nije Nato niti EU pucala po ovim gradovima. Da nije bilo rata, svi problemi bi bili rješivi.
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#2006 Re: juga 1950.-1990.
pa kinom su u zadnjih hiljadu godina duže mongoli i mandžurci vladali nego kinezi. ona se raspadala k'o malo koja.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#2007 Re: juga 1950.-1990.
Manje vise se slazem.A_A_AKCIJA wrote: Za ovo gore si relativno u pravu, ali Jugoslavija se nije raspala zbog ovoga. Hajde da kažemo da je Jugoslovenski ekonomski model možda i mogao funkcionisati.
Međutim, problem je bio ideološki. Jednostavno, država je previše insistirala na ideologiji komunizma i na socijalizmu, da je zanemarila sve ostalo. Nekoliko puta nam je nuđen ulazak u EU i NATO. Jedini uslov je bio višepartijski sistem. Nažalost, vlast je dugoročno žrtvovala državu, da bi sebi zaštitila poziciju. Ideologija je uništila i ekonomiju, takođe. Tamo gdje se žmirilo, radilo se dobro (Energoinvest isl izvozno orijentirane firme). Ostalo je često patilo ili uništavano iz ideoloških razloga (Agrokomerc). Iz ove perspektive, jedino EU i NATO bi bili garanti da se ne zarati, ali jednostavno odbili smo ih previše puta.
Sljedeći problem je bio nedostatak sloboda. Činjenica da jedan narod dobija status naroda tek 74. da Albanci nemaju škole na svom jeziku, da bez partije nema napretka u životu, Goli otok, cenzura, verbalni delikt... Jednostavno, previše za jednu ozbiljnu državu. Daleko od klasične diktature, ali opet ozbiljne mane sistema.
I treći i najveći problem jeste to što Jugoslaviju nisu svi isto doživljavali. Ovo se prije svega odnosi na srpsku politiku, koja je sve vrijeme postojanja Jugoslavije od 1918. pokušavala da je pretvori u Veliku Srbiju i samo je smatrala prelaznim oblikom do tog cilja. Neko je postavio link na tekst Lazanskog. Pogledajte snimak negdje emisije od neki dan gdje on sa trojicom istoričara u Andrićgradu upravo diskutuje o tome. Sreća da postoje lektronski mediji, jer bi čovjek pomislio da žali za jugoslavijom, a zapravo žale za nedovršenom konverzijom u Veliku Srbiju. Upravo taj isti Lazanski.
Jer, nemojmo se zanositi zašto se raspala. Ujedinili bi se tri puta ponovo do sada da nije bilo Vukovara, Dubrovnika, Sarajeva, Srebrenice, Mostara... Nije Nato niti EU pucala po ovim gradovima. Da nije bilo rata, svi problemi bi bili rješivi.
Istakao bih samo da je problem identiteta bosnjackog naroda, tj. priznanja istog-predimenzioniran. Kad je bila peticija, protest, bilo sta po tom pitanju? Ako kazes da se nije smjelo, pa kako je moglo Hrvatsko proljece?
Jednostavno taj narod nije imao tu vrstu svijesti i to je neoboriva cinjenica. 1991 na popisu ih se kao Bosnjak izjasnilo 3000. Politicki problemi kao taj se namecu ljudima i bacaju im se kao kost. Prosjecnom covjeku su najvaznija radna i socijalna prava, a u Jugi su bila na visokom nivou.
Imao bih i za ostalo stosta reci, ali ovo mi je najvise upalo u oci.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#2008 Re: juga 1950.-1990.
Nije, garant se napio ko cuskija pa aksamluci ili mamuraOmmadawn wrote:Je li ti radosni makar poslao avatar? Izgleda da je obeco - a slago. Da nije naso opet kakvu dobru muziku i rakiju pa ne moze doci sebi?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#2009 Re: juga 1950.-1990.
Tvoje misljenje. Naravno ne slazem se. Ne smetaju mi toliko tvoji zakljucci,koji nisu potpuno bez uporista, nego nacin do kojih si dosao.Sezam wrote:Pa jebiga Bato, na primjeru Dinama moze se vidjeti da su se takve stvari radile sistematski i institucionalizovano, tako da se ni u kom slucaju ne mogu svrstati pod anomalije, kao sto ti pokusavas predstaviti.
Drzava za kojom i dan danas cmizdrite se raspala jer je bila trula iznutra, i ta je trulez pocela isplivavati na povrsinu nakon Josipove smrti. Nista cia, vatikan, folovi molovi.
Aj zivio Sezame
- pici
- Posts: 46362
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#2010 Re: juga 1950.-1990.
SFRJ...
Sam Fikret Razjeba Jugoslaviju
Sam Fikret Razjeba Jugoslaviju
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#2011 Re: juga 1950.-1990.
jugoslavija se raspala jer su srbi sve vrijeme (u kritičnoj masi) htjeli veliku srbiju, a hrvati isto tako u kritičnoj masi malo veću hrvatsku. jesu li bosanci, bošnjaci ili muslimani sa velikim m je totalno nebitno za raspad jugoslavije, jer oni nisu imali svoju destruktivnu velikodržavnu ideju ni u jednoj varijanti. oni su u najvećem broju i vjerovali u bratstvo i jedinstvo.
- pici
- Posts: 46362
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#2012 Re: juga 1950.-1990.
podsjeti me (lažni) pravi valter na orgazmovce...
mada ja voljem ovu al HaJde de
mada ja voljem ovu al HaJde de
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#2013 Re: juga 1950.-1990.
Oni su u najvecem broju jugonostalgicari.JThomas wrote:oni su u najvećem broju i vjerovali u bratstvo i jedinstvo.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#2014 Re: juga 1950.-1990.
Promijenio sam avatar. Vidis da sam sad pijani milicioner, a ne vise hrabri NOB-ovac. Kraj se bliziOmmadawn wrote:
Oni su u najvecem broju jugonostalgicari.
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#2015 Re: juga 1950.-1990.
Nažalost, nije bio predimenzioniran. Dokaz ti je i sam rat u BiH, koji je počeo sa samom negacijom tog naroda. Ne znam koliko si upoznat sa ideologijom iz Draškovićevog Noža, izjavama Biljane Plavšić, sve je išlo u pravcu da u BiH ne postoji odovojen narod od Hrvata i Srba, kako bi podjela bila lakša. I danas imaš iste te negacije, samo su puno besmislenije nego tada._BataZiv_0809 wrote: Manje vise se slazem.
Istakao bih samo da je problem identiteta bosnjackog naroda, tj. priznanja istog-predimenzioniran. Kad je bila peticija, protest, bilo sta po tom pitanju? Ako kazes da se nije smjelo, pa kako je moglo Hrvatsko proljece?
Jednostavno taj narod nije imao tu vrstu svijesti i to je neoboriva cinjenica. 1991 na popisu ih se kao Bosnjak izjasnilo 3000. Politicki problemi kao taj se namecu ljudima i bacaju im se kao kost. Prosjecnom covjeku su najvaznija radna i socijalna prava, a u Jugi su bila na visokom nivou.
Imao bih i za ostalo stosta reci, ali ovo mi je najvise upalo u oci.
Identitet Bošnjaka je odavno zagušen, prije 45. ali to nije tema, još za vrijeme Austrougarske i to zvaničnim dekretima. Borba za identitet je nastavljena pod imenom i identitetom muslimana, ali je opet brutalno ugušena odmah poslije rata (Mladi Muslimani).
Vjeruj, ništa nije nametnuto kao problem. Sve i jedan Bošnjak-musliman u JNA je za početak morao jesti svinjetinu, da ne spominjem ostale i veće probleme. Možda nekome ne izgleda kao big deal, ali je prosječnom muslimano itekako bitno. Da ne govorim da su prije 74. morali da se izjašnjavaju kao jedan od naroda (najčešće kao Srbi i Hrvati). Sve ove stvari kumulirane su slale poruku da nisi jednak kao tvoje komšije. U normalnim društvima se ovo naziva diskriminacijom i povredom ljudskih prava. Za Albance i jezik da ne govorim.
Kada nemaš ljudska prava, teško ćeš biti zadovoljan socijalnim i radničkim, koja jesu poštovana u SFRJ. Iako su i ova prava bila pod jakim ideološkim uticajem. Nisu isto tretirani radnici pripadnici partije i oni koji to nisu.
Da se razumijemo, ni Hrvati nisu bolje prošli, samo je njihovo ugnjetavanje išlo jako teže. Hrvatsko proljeće se između ostalog i javilo zbog protjerivanja hrvatskog jezika iz zvaničnih sfera države, koji se još uvijek zvanično zvao srpsko-hrvatski.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#2016 Re: juga 1950.-1990.
Nije se rat vodio zbog toga.A_A_AKCIJA wrote:
Nažalost, nije bio predimenzioniran. Dokaz ti je i sam rat u BiH, koji je počeo sa samom negacijom tog naroda. Ne znam koliko si upoznat sa ideologijom iz Draškovićevog Noža, izjavama Biljane Plavšić, sve je išlo u pravcu da u BiH ne postoji odovojen narod od Hrvata i Srba, kako bi podjela bila lakša. I danas imaš iste te negacije, samo su puno besmislenije nego tada.
Identitet Bošnjaka je odavno zagušen, prije 45. ali to nije tema, još za vrijeme Austrougarske i to zvaničnim dekretima. Borba za identitet je nastavljena pod imenom i identitetom muslimana, ali je opet brutalno ugušena odmah poslije rata (Mladi Muslimani).
Vjeruj, ništa nije nametnuto kao problem. Sve i jedan Bošnjak-musliman u JNA je za početak morao jesti svinjetinu, da ne spominjem ostale i veće probleme. Možda nekome ne izgleda kao big deal, ali je prosječnom muslimano itekako bitno. Da ne govorim da su prije 74. morali da se izjašnjavaju kao jedan od naroda (najčešće kao Srbi i Hrvati). Sve ove stvari kumulirane su slale poruku da nisi jednak kao tvoje komšije. U normalnim društvima se ovo naziva diskriminacijom i povredom ljudskih prava. Za Albance i jezik da ne govorim.
Kada nemaš ljudska prava, teško ćeš biti zadovoljan socijalnim i radničkim, koja jesu poštovana u SFRJ. Iako su i ova prava bila pod jakim ideološkim uticajem. Nisu isto tretirani radnici pripadnici partije i oni koji to nisu.
Da se razumijemo, ni Hrvati nisu bolje prošli, samo je njihovo ugnjetavanje išlo jako teže. Hrvatsko proljeće se između ostalog i javilo zbog protjerivanja hrvatskog jezika iz zvaničnih sfera države, koji se još uvijek zvanično zvao srpsko-hrvatski.
Te nacionalisticko fasisticke teorije su samo sredstvo za homogeniziranje masa.
Za vrijeme A-U je propala ideja Benjamina Kalaja jer su begovi osjetili opasnost od iste.
Mladi muslimani se nisu borili za to.
Svaki rat se vodi zbog resursa.
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#2017 Re: juga 1950.-1990.
sreća je, a ne šteta, što bošnjaci nisu imali povampirene fiks ideje kao srbi i hrvati. samo bi bilo više žrtava i destrukcije. jer nacionalna svijest ovdje nije nacionalna svijest, već gnojna upala svijesti.
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#2018 Re: juga 1950.-1990.
Zavisi koga pitaš. Bošnjaci sigurno ne bi zaratili zbog ovoga. Albanci vjerovatno bi ako bi se nastavilo ugnjetavanje. Ključno je da li bi pružili podršku u kritičnom momentu i kod Bošnjaka je to bilo dok im nije pripucalo u dvorištu (Hrvatska i Ravno). Nikakva druga ideologija nego goli život i fizička prijetnja je učinila da narod koji je najviše vjerovao u bratstvo i jedinstvo napusti taj kurs._BataZiv_0809 wrote:Nije se rat vodio zbog toga.A_A_AKCIJA wrote:
Nažalost, nije bio predimenzioniran. Dokaz ti je i sam rat u BiH, koji je počeo sa samom negacijom tog naroda. Ne znam koliko si upoznat sa ideologijom iz Draškovićevog Noža, izjavama Biljane Plavšić, sve je išlo u pravcu da u BiH ne postoji odovojen narod od Hrvata i Srba, kako bi podjela bila lakša. I danas imaš iste te negacije, samo su puno besmislenije nego tada.
Identitet Bošnjaka je odavno zagušen, prije 45. ali to nije tema, još za vrijeme Austrougarske i to zvaničnim dekretima. Borba za identitet je nastavljena pod imenom i identitetom muslimana, ali je opet brutalno ugušena odmah poslije rata (Mladi Muslimani).
Vjeruj, ništa nije nametnuto kao problem. Sve i jedan Bošnjak-musliman u JNA je za početak morao jesti svinjetinu, da ne spominjem ostale i veće probleme. Možda nekome ne izgleda kao big deal, ali je prosječnom muslimano itekako bitno. Da ne govorim da su prije 74. morali da se izjašnjavaju kao jedan od naroda (najčešće kao Srbi i Hrvati). Sve ove stvari kumulirane su slale poruku da nisi jednak kao tvoje komšije. U normalnim društvima se ovo naziva diskriminacijom i povredom ljudskih prava. Za Albance i jezik da ne govorim.
Kada nemaš ljudska prava, teško ćeš biti zadovoljan socijalnim i radničkim, koja jesu poštovana u SFRJ. Iako su i ova prava bila pod jakim ideološkim uticajem. Nisu isto tretirani radnici pripadnici partije i oni koji to nisu.
Da se razumijemo, ni Hrvati nisu bolje prošli, samo je njihovo ugnjetavanje išlo jako teže. Hrvatsko proljeće se između ostalog i javilo zbog protjerivanja hrvatskog jezika iz zvaničnih sfera države, koji se još uvijek zvanično zvao srpsko-hrvatski.
Te nacionalisticko fasisticke teorije su samo sredstvo za homogeniziranje masa.
Svaki rat se vodi zbog resursa.
Resursa kažeš. I to je zanimljiva teorija, ali ko je na kraju hajrovao i koje resurse poslije rata. Precjenjujemo nekada naše stvari.
Koja firma ili država kontroliše bilo koji bitan resurs u bivšoj Jugi? Nafte i nema nešto, a do neki dan je bila u rukama država. Tek su nedavno kupljene od strane Mađara (INA) i Rusa (Modriča i NIS). Ne vjerujem da su nam mađari i rusi zakuhali čorbu. Telekomi nisu postojali tada u ovom obliku, ruda nemamo i još su u domaćim rukama u čitavoj Yu (osim Birča koji je u Litvanskim rukama, ali opet ne sumnjam u litvance). Ostalo je sve zanemarljivo da je smiješno spominjati. Čak suprotno, mnoge velike strane firme su strašno izgubile zbog raspada i rata (VW, Mercedes, Renault, Citroen, kupci brodova iz brodogradilišta...) svi su bili u minusu zbog rata. Dakle i taj argument pada u vodu.
Šuma, isto, sića u odnosu na Rusiju, Poljsku... Struja, isto u privatnim rukama i sada.
Ipak se na kraju dođe do toga da je neko i na svo silno nagovaranje i lobiranje, ako je i bilo kakvih zlobnika na kraju, morao podići silnu vojsku i povući obarače na topovima, podići avione i rasturiti državu. A to je odrađeno iznutra i isključivo iz političkih ciljeva starih 100 godina.
Edit:
Ustvari, kad razmislim, možda si upravu. Bosna i resursi koje ima su mali u globalnom smislu, ali iz perspektive Srbije pozamašni. Elektrane, fabrike namjenske industrije, Crnogorsko primorje i izlaz na more, rude na Kosovu... Čak i Mile Dodik najbolje dokazuje tvoju tezu sa svojim ratnim profiterstvom i resursima koje je zgrnuo tada i zgrće sada na fašističkoj ideologiji. Biće da istinu zboriš.
Last edited by A_A_AKCIJA on 10/04/2015 22:58, edited 1 time in total.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#2019 Re: juga 1950.-1990.
Precjenjujes politicku dimenziju problema.A_A_AKCIJA wrote:
Zavisi koga pitaš. Bošnjaci sigurno ne bi zaratili zbog ovoga. Albanci vjerovatno bi ako bi se nastavilo ugnjetavanje. Ključno je da li bi pružili podršku u kritičnom momentu i kod Bošnjaka je to bilo dok im nije pripucalo u dvorištu (Hrvatska i Ravno). Nikakva druga ideologija nego goli život i fizička prijetnja je učinila da narod koji je najviše vjerovao u bratstvo i jedinstvo napusti taj kurs.
Resursa kažeš. I to je zanimljiva teorija, ali ko je na kraju hajrovao i koje resurse poslije rata. Precjenjujemo nekada naše stvari.
Koja firma ili država kontroliše bilo koji bitan resurs u bivšoj Jugi? Nafte i nema nešto, a do neki dan je bila u rukama država. Tek su nedavno kupljene od strane Mađara (INA) i Rusa (Modriča i NIS). Ne vjerujem da su nam mađari i rusi zakuhali čorbu. Telekomi nisu postojali tada u ovom obliku, ruda nemamo i još su u domaćim rukama u čitavoj Yu (osim Birča koji je u Litvanskim rukama, ali opet ne sumnjam u litvance). Ostalo je sve zanemarljivo da je smiješno spominjati. Čak suprotno, mnoge velike strane firme su strašno izgubile zbog raspada i rata (VW, Mercedes, Renault, Citroen, kupci brodova iz brodogradilišta...) svi su bili u minusu zbog rata. Dakle i taj argument pada u vodu.
Šuma, isto, sića u odnosu na Rusiju, Poljsku... Struja, isto u privatnim rukama i sada.
Ipak se na kraju dođe do toga da je neko i na svo silno nagovaranje i lobiranje, ako je i bilo kakvih zlobnika na kraju, morao podići silnu vojsku i povući obarače na topovima, podići avione i rasturiti državu. A to je odrađeno iznutra i isključivo iz političkih ciljeva starih 100 godina.
Pogledaj kako zive politicari i njihovi privantici.
Zato su slali narod u rat.
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#2020 Re: juga 1950.-1990.
Ako govoriš o političarima, našim koji su harovali u ratu, itekako ima istine u tome što pričaš. Slažem se. Oni jesu sebi zgrnuli resurse._BataZiv_0809 wrote: Precjenjujes politicku dimenziju problema.
Pogledaj kako zive politicari i njihovi privantici.
Zato su slali narod u rat.
Znam lično novinara-književnika iz Srbije (da ga ne ofiram ovako imenom), koji je detaljno istraživao lična bogaćenja srpskih političara i njihovu javnu borbu za kvazi nacionalne interese. Zastupa tvoju tezu.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83399
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#2021 Re: juga 1950.-1990.
To je to druze moj!A_A_AKCIJA wrote:
Ako govoriš o političarima, našim koji su harovali u ratu, itekako ima istine u tome što pričaš. Slažem se. Oni jesu sebi zgrnuli resurse.
Znam lično novinara-književnika iz Srbije (da ga ne ofiram ovako imenom), koji je detaljno istraživao lična bogaćenja srpskih političara i njihovu javnu borbu za kvazi nacionalne interese. Zastupa tvoju tezu.
Nasi ocevi su slati u rat ko janjci, dok su njihova djeca bila na sigurnom.
Moj otac 14 godina neuvezanog staza, a inzinjer gradjevinskog giganta, a Backovicevom malom (Deen) se doprinosi placaju iz budzeta, da prica o torbicama i fata Verenuza guz.
Itd...itd..
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#2022 Re: juga 1950.-1990.
Itekako! Samo dok to narodu dodje iz guzice u glavu, opljackat ce oni jos a babini sinovi (guzonjini su bili za vrijeme SFRJ) ce mazati muda kavijarom._BataZiv_0809 wrote:To je to druze moj!A_A_AKCIJA wrote:
Ako govoriš o političarima, našim koji su harovali u ratu, itekako ima istine u tome što pričaš. Slažem se. Oni jesu sebi zgrnuli resurse.
Znam lično novinara-književnika iz Srbije (da ga ne ofiram ovako imenom), koji je detaljno istraživao lična bogaćenja srpskih političara i njihovu javnu borbu za kvazi nacionalne interese. Zastupa tvoju tezu.
Nasi ocevi su slati u rat ko janjci, dok su njihova djeca bila na sigurnom.
Moj otac 14 godina neuvezanog staza, a inzinjer gradjevinskog giganta, a Backovicevom malom (Deen) se doprinosi placaju iz budzeta, da prica o torbicama i fata Verenuza guz.
Itd...itd..
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2023 Re: juga 1950.-1990.
Mathias Rust 
Nije Juga ali je pospjesio rusenje SSSR-a a onda i nas. Spusti se frajer na Crveni trg
Nije Juga ali je pospjesio rusenje SSSR-a a onda i nas. Spusti se frajer na Crveni trg
- Ommadawn
- Posts: 8370
- Joined: 20/02/2014 21:15
- Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!
#2024 Re: juga 1950.-1990.
Ma Rust je bio jedna obicna budala, isao je na sve ili nista, riskirajuci svoj zivot. Pojma on nije imao da ga Rusi nece primjetiti, da je taj dan bio Dan granicara u SSSR-u te da ce ovi biti pijani ko zemlja. Budala zeljna paznje i senzacije - negdje sam citao da je opet (hipten godina kasnije) domogao zatvora jer je navodno umalo ubio neku zensku, kolegicu sa posla, tako nesto...stakasa wrote:Mathias Rust
Nije Juga ali je pospjesio rusenje SSSR-a a onda i nas. Spusti se frajer na Crveni trg
Ali i ranije su se Ruje sjebale. U novembru 1981 im se nasukala podmornica kod svedskog grada Karlskrona. Izasli momci sa Kalasnjikovima na podmornicu i stali. Svedski oficir usao, cak iz postovanja pojeo rucak sa Sovjetima. Ali nastade pizdarija kad su ovi dosli brodovima da izvlace svoju podmornicu. Svedi im poslase par aviona i jednu podmornicu sa jakim svjetlom koja je prosla izmedju njihova dva broda sa porukom "Bjezite sa nase teritorije. Podmornicu mi cuvamo". I vraga su je izvukle.
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#2025 Re: juga 1950.-1990.
Znam da je mahnit ali je fora prejakaOmmadawn wrote:Ma Rust je bio jedna obicna budala, isao je na sve ili nista, riskirajuci svoj zivot. Pojma on nije imao da ga Rusi nece primjetiti, da je taj dan bio Dan granicara u SSSR-u te da ce ovi biti pijani ko zemlja. Budala zeljna paznje i senzacije - negdje sam citao da je opet (hipten godina kasnije) domogao zatvora jer je navodno umalo ubio neku zensku, kolegicu sa posla, tako nesto...stakasa wrote:Mathias Rust
Nije Juga ali je pospjesio rusenje SSSR-a a onda i nas. Spusti se frajer na Crveni trg
Ali i ranije su se Ruje sjebale. U novembru 1981 im se nasukala podmornica kod svedskog grada Karlskrona. Izasli momci sa Kalasnjikovima na podmornicu i stali. Svedski oficir usao, cak iz postovanja pojeo rucak sa Sovjetima. Ali nastade pizdarija kad su ovi dosli brodovima da izvlace svoju podmornicu. Svedi im poslase par aviona i jednu podmornicu sa jakim svjetlom koja je prosla izmedju njihova dva broda sa porukom "Bjezite sa nase teritorije. Podmornicu mi cuvamo". I vraga su je izvukle.
