JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#1 JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by Mentha_Piperita »

Da li postoji neko ko kontroliše povećanje cijena za proizvode u apotekama ili je sve i kod njih funkcioniše kao i sve nam u državi - kako se kome ćeifne?

Ako neko ima ko radi u apotekama, zahvala bih bila da mi pojasni konkretan primjer.
Radi se o proizvodu "Pantegal mast", proizvođač Galas, tačnije:
Image

Prije dvije godine cijena u apotekama je bila 3.40 KM, prošle godine 4.40 KM, danas odem kad ono 7.95 KM. Proizvod po sadržaju isti, sve isto. Znači cijena je skočila više od duplo???

Imate li vi tako konkretne primjere "bezobrazluka" u apotekama?
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#2 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by Brus Lee »

Nije bas sve do "bezobrazluka". Cijene lijekova sa esencijalne liste diktira Drzava, a ostale odredjuje proizvodjac + marza. Neke apoteke imaju bolji status kod proizvodjaca /vise narucuju, urednije placaju i sl./ i imaju manju nabavnu cijenu za isti lijek, nego druge. Mislim da je i marza zakonski regulisana, tako da ne moze biti tu nekih velikih razlika. Generalno, u RS-u su jeftiniji lijekovi zbog manjih dazbina. Ako si u Sa vidi u apotekama na Dobrinji koliko kosta ta krema, a mozes i kupiti istu od drugog proizvodjaca, pod drugim imenom, pa mozda bude jeftinija.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#3 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by Mentha_Piperita »

Brus Lee wrote:Nije bas sve do "bezobrazluka". Cijene lijekova sa esencijalne liste diktira Drzava, a ostale odredjuje proizvodjac + marza. Neke apoteke imaju bolji status kod proizvodjaca /vise narucuju, urednije placaju i sl./ i imaju manju nabavnu cijenu za isti lijek, nego druge. Mislim da je i marza zakonski regulisana, tako da ne moze biti tu nekih velikih razlika. Generalno, u RS-u su jeftiniji lijekovi zbog manjih dazbina. Ako si u Sa vidi u apotekama na Dobrinji koliko kosta ta krema, a mozes i kupiti istu od drugog proizvodjaca, pod drugim imenom, pa mozda bude jeftinija.

Hvala na trudu za detaljno pojašnjenje :thumbup: . Shvatam dosta toga. Primjer je jako konkretan, jer u ovom slučaju nema uvoznih dadžbina i drugih nameta, Galas proizvodi i proizvod ne može nigdje biti jeftiniji do u Apotekama Sarajevo. Ne znam po kom osnovu drastično dižu cijene, osim da im treba za plate. Poslala sam e-mail sinoć, očekujem danas odgovor. :D
Naravno da ću sad tražiti opciju, čisto iz principa :wink: . Jest da mi je žao što ću morati davati novce hrvatskim ili drugim proizvođačima, ali nije do mene.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#4 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by Mentha_Piperita »

E-mail sa upitom za navedeni proizvod sam poslala na e-mail adresu generalnog direktora (cisto da ovi iza vide da sam i tu poslala), sektora prodaje i sektora marketinga. Ocekivala sam (iako nisam ni ocekivala :D ) barem odgovor iz marketinga i prodaje da su im materijali za prozvod poskupili (iako znam da nisu). Dva radna dana niko da javi da je e-mail procitan.

Paralela: prosle godine sam poslala e-mail Solgaru (UK) da pitam za jedan sastav proizvoda jer nije bilo specificirano na pakovanju. Za pola sata dobijem odgovor pun zahvale zbog zainteresovanosti za njihove proizvode i mole me da im napisem kontakt broj da me nazovu i pojasne mi sve, kao nije na nivou da mi pisu vec me nazvali i preljubazno sve objasnili. Sad ce neko reci to je Velika Britanija, jeste Velika Britanija, ali cijene Solgarovih proizvoda su u nasim apotekama "ŽARA", a ovo je ipak Bosna. Marza koju obracunavaju, bez obzira na carinu i ostale zezancije je vise od "bezobrazluka".
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#5 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by Mentha_Piperita »

Dobih ja odgovor na e-mail, ljudi inovirali malo labaratorij, pa i im i cijene sirovina poskupile (drugima nisu) njima jesu, i tako, umjesto da od dobiti uvode inovacije, oni skontali da im je bolje drastično povećat cijenu proizvoda. BiH. :D
frngla
Posts: 3228
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#6 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by frngla »

Ja ne vidim u čemu je problem, tržište je otvoreno, nije monopol pa da kupuješ jedan proizvod. Skupo ti je, ideš dalje, nije ti skupo - kupiš. Vrlo jednostavno. Postoji državni podsticaj za izvoz (tako dobiješ jeftiniji uvozni proizvod od domaćeg) tako da nije nužno da je domaći proizvod jeftiniji od uvoznog, skoro je i praksa da je proizvod jeftiniji vani nego u matičnoj državi zbog konkurentnosti na stranom tržištu.
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#7 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by Mentha_Piperita »

frngla wrote:Ja ne vidim u čemu je problem, tržište je otvoreno, nije monopol pa da kupuješ jedan proizvod. Skupo ti je, ideš dalje, nije ti skupo - kupiš. Vrlo jednostavno. Postoji državni podsticaj za izvoz (tako dobiješ jeftiniji uvozni proizvod od domaćeg) tako da nije nužno da je domaći proizvod jeftiniji od uvoznog, skoro je i praksa da je proizvod jeftiniji vani nego u matičnoj državi zbog konkurentnosti na stranom tržištu.
Problem je što pokušavam biti patriota, ali ne ne ide mi od ruke :wink: .
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#8 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by Brus Lee »

Mentha_Piperita wrote:
frngla wrote:Ja ne vidim u čemu je problem, tržište je otvoreno, nije monopol pa da kupuješ jedan proizvod. Skupo ti je, ideš dalje, nije ti skupo - kupiš. Vrlo jednostavno. Postoji državni podsticaj za izvoz (tako dobiješ jeftiniji uvozni proizvod od domaćeg) tako da nije nužno da je domaći proizvod jeftiniji od uvoznog, skoro je i praksa da je proizvod jeftiniji vani nego u matičnoj državi zbog konkurentnosti na stranom tržištu.
Problem je što pokušavam biti patriota, ali ne ne ide mi od ruke :wink: .
Patriotizam ima svoju cijenu :)
User avatar
hrasno38
Posts: 31566
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#9 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by hrasno38 »

Mentha_Piperita wrote:Da li postoji neko ko kontroliše povećanje cijena za proizvode u apotekama ili je sve i kod njih funkcioniše kao i sve nam u državi - kako se kome ćeifne?

Ako neko ima ko radi u apotekama, zahvala bih bila da mi pojasni konkretan primjer.
Radi se o proizvodu "Pantegal mast", proizvođač Galas, tačnije:
Image

Prije dvije godine cijena u apotekama je bila 3.40 KM, prošle godine 4.40 KM, danas odem kad ono 7.95 KM. Proizvod po sadržaju isti, sve isto. Znači cijena je skočila više od duplo???

Imate li vi tako konkretne primjere "bezobrazluka" u apotekama?
I sto je najgore odes u Lukavicu i taj isti lijek platis duplo jeftinije???!!
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#10 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by victom »

poredi, poredi , poredi

cijene variraju i do 500% posebno na sitne proizvode bilo koje vrste....

te fore koriste i prodajni lanac, jednom proizvodu malo spuste cijenu (i objave akciju na reklami), a drugim extremno dignu cijenu, kako bi te zbunili..

i onda dođeš da kupiš jeftinije ulje, a usput se čudiš " u jest gulaš poskupio"
Last edited by victom on 01/03/2021 05:14, edited 2 times in total.
lexington1
Posts: 90
Joined: 03/08/2013 18:03

#11 Re: JU Apoteke Sarajevo i cijene u apotekama

Post by lexington1 »

nevezano za temu
vracaju li novac u apotekama sarajevo ako se vrati lijek (uz racun naravno) koji sam greskom kupio?
Post Reply