Jos jedna "losa" tekucina za lece

Sve o zdravlju...
Hahaha

Jos jedna "losa" tekucina za lece

Post by Hahaha » 29/05/2007 19:00

Koristila sam ovu tekucinu .... :x Hoce li se povlaciti i kod nas?

---------

S hrvatskog tržišta povlače se otopine za leće Complete Moisture Plus, Complete Comfort Plus All-In-One Solution, Complete Startni paket, proizvođača AMO, Germany GmbH.

Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi navodi u priopćenju da je proizvođač odlučio dobrovoljno povući navedenu otopinu za leće s tržišta, kao mjeru predostrožnosti zbog mogućnosti razvoja infekcije oka bakterijom Acanthamoeba kod korisnika otopine.

Proizvođač preporučuje korisnicima otopine Complete da sve neupotrijebljene bočice otopine vrate u ljekarnu ili specijaliziranu prodavaonicu u kojoj su otopinu kupili, kako bi bila zbrinuta na propisan način.

Ministarstvo poziva korisnike otopine Complete da se pridržavaju tih uputa.

[/img]

chuchumbamayumbe

Re: Jos jedna "losa" tekucina za lece

Post by chuchumbamayumbe » 29/05/2007 19:16

Hahaha wrote:Koristila sam ovu tekucinu .... :x Hoce li se povlaciti i kod nas?

---------

S hrvatskog tržišta povlače se otopine za leće Complete Moisture Plus, Complete Comfort Plus All-In-One Solution, Complete Startni paket, proizvođača AMO, Germany GmbH.

Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi navodi u priopćenju da je proizvođač odlučio dobrovoljno povući navedenu otopinu za leće s tržišta, kao mjeru predostrožnosti zbog mogućnosti razvoja infekcije oka bakterijom Acanthamoeba kod korisnika otopine.

Proizvođač preporučuje korisnicima otopine Complete da sve neupotrijebljene bočice otopine vrate u ljekarnu ili specijaliziranu prodavaonicu u kojoj su otopinu kupili, kako bi bila zbrinuta na propisan način.

Ministarstvo poziva korisnike otopine Complete da se pridržavaju tih uputa.

[/img]

DA!
Ja sam prije mjesec-dva koristio ovu tekucinu (nije bilo Opti Free da se kupi) i nakon sedmicu-dvije upotrebe pocele su da mi se crvene oci strasno, da me peku, vidio mi se svaki kapilar u oku i bile su pravo krvave. Nisam isao doktoru, samo sam uspio da nabavim Opti Free, i problemi su nestali nakon 2-3 dana upotrebe.
Ovo treba podebljati da raja zna ako bude bilo problema. Ja mislim da ove nase dzukele iz ministrstva zdravalja ili trgovine nece ovo ni spomenuti! :x

Luthien

Post by Luthien » 29/05/2007 19:43

Vidis, nisam to znala ali vrlo je moguce...
Najbolja vam je Bausch&Lomb ReNu otopina (kao naravno sto su najbolja i njihova sočiva), ali ako ne možete naći tu onda će Opti Free biti sasvim OK.

Hahaha

Post by Hahaha » 29/05/2007 19:47

Ali zar nisu nedavno povukli iz trgovina i Bausch/Lomb tekucine?

Luthien

Post by Luthien » 29/05/2007 19:52

Kod nas? Ne, barem koliko ja znam, u Sarajevu se jos uvijek mogu naci.
A vani? Za to stvarno ne znam.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 29/05/2007 19:53

Luthien wrote:Vidis, nisam to znala ali vrlo je moguce...
Najbolja vam je Bausch&Lomb ReNu otopina (kao naravno sto su najbolja i njihova sočiva), ali ako ne možete naći tu onda će Opti Free biti sasvim OK.

TO da je B&L najbolja, jeste al u qrtzu!
To je nesto kao i da je Mercedes najbolji, a nidje veze.
Nisu losi, dapache, sociva su odlicna, ali tekucina jok.
Kazem, sve je to individualno, od sociva do sociva, od tekucine do tekucine, zavisi kako oko podnosi.
Meni su B&L sociva 5+ za oko, savrsena, a tekucina odron...
Ne odogovara mi i dzaba.

cHupja[email protected]

Post by [email protected] » 29/05/2007 19:54

ja koristim Bausch & Lomb, ReNu, sad citam da preporucuju da se zamijeni sa nekom drugom zbog rijetke infekcije koja se zove Fusarium keratitis. :-?
sutra kupujem novu, mada mi je ova odgovarala super. :sad:
imam pravo osjetljive oci, ne podnosim bilo kakvu tekucinu i sad bas kontam da li cu uopste uspjeti naci dobru zamjenu. prije sam probala sa par drugih i dobijala "upale". :sad:
eh.... :roll:

AfromMann

Post by AfromMann » 29/05/2007 19:58

Ja koristim Amo Total care vec duze vremena i odgovara mi da li neko zna da li ovu vrstu povlace sa trzista!

[email protected]

Post by [email protected] » 29/05/2007 20:00

Sad provjerila, nisu sve Baush & Lomb ReNu tekucine povukli sa trzista, samo

Bausch & Lomb ReNu Moistureloc™.

za svaku sigurnost cu sutra provjeriti pa vam javiti (jos nam samo fali da dobijamo infekcije.... bas me zabrinu). :roll:

Hahaha

Post by Hahaha » 29/05/2007 20:02

Joj... postoji li ijedna tekucina koja se moze koristiti bez straha da cu upropastiti oci ???

Luthien

Post by Luthien » 29/05/2007 20:03

Da, sve je to individualno... Ja sam dugo vremena koristila Opti Free, bila je ok, ali kada sam presla na BL sociva, uzela sam i njihovu tekucinu i prezadovoljna sam! Uostalom, dva oftalmologa su se slozila oko toga da je najbolja (barem po njihovim iskustvima).
E sad, zar kod nas ima toliki izbor tih tekucina, mislim spadnemo na 3,4, ja bar ne znam vise.
Ocito je iz ovoga da ipak tu ne mozemo govoriti o nekoj apsolutno najboljoj, svako nek koristi onu koja mu odgovara (osim naravno spomenute koja je povucena :-D )

[email protected]

Post by [email protected] » 29/05/2007 20:05

Hahaha wrote:Joj... postoji li ijedna tekucina koja se moze koristiti bez straha da cu upropastiti oci ???

ni za sta ne postoji garancija pa ni za ovo.
ja licno krostim Bausch & Lomb Renu, sutra cu provjeriti da li je ova koju ja koristim testirana i ok, ako jeste nastavljam sa njom (ciscenje sociva).

dala bih sve da ne moram koristiti naocale ili sociva, ali sta je tu je (a bojim se laser operacije, tako da cu sa tim sacekati). :-)
Last edited by [email protected] on 29/05/2007 20:08, edited 1 time in total.

Hahaha

Post by Hahaha » 29/05/2007 20:06

Da, sve je to individualno... Ja sam dugo vremena koristila Opti Free, bila je ok, ali kada sam presla na BL sociva, uzela sam i njihovu tekucinu i prezadovoljna sam! Uostalom, dva oftalmologa su se slozila oko toga da je najbolja (barem po njihovim iskustvima).
E sad, zar kod nas ima toliki izbor tih tekucina, mislim spadnemo na 3,4, ja bar ne znam vise.
Ocito je iz ovoga da ipak tu ne mozemo govoriti o nekoj apsolutno najboljoj, svako nek koristi onu koja mu odgovara (osim naravno spomenute koja je povucena )

Kod nas nije povučena :? već kod Hrvata... :(

[email protected]

Post by [email protected] » 29/05/2007 20:08

ovu sam probala i dobra je.

Image

Hahaha

Post by Hahaha » 29/05/2007 20:11

Iskreno... ja uzmem onu koju imaju u apoteci..
Ja uđem i kažem: Jednu tekućinu za meke leće... i teta meni proda ono što imaju... Do sada su to bile AMO-ove

Od danas ću biti pametnija...

Luthien

Post by Luthien » 29/05/2007 20:11

2Hahaha: Da, znam, ne bi je oni bez razloga povukli. Zato je mozemo i mi komotno bojkotovati :)
Last edited by Luthien on 29/05/2007 20:12, edited 1 time in total.

dacina_curica

Post by dacina_curica » 29/05/2007 20:11

I ja isto koristim B&L ReNu MultiPlus za ciscenje sociva i nisam nikada imala problema (koristim je vec oko 5 godina).....

PS. posto imam osjetljive oci uvijek prije nego sto stavim sociva "properem" ih sa B&L Sensitive Eyes....to (ReNu + SE) mi je najbolja kombinacija do sada.....

debela

Post by debela » 29/05/2007 22:53

evo vijesti sa zvanicne stranice amo firme. razocaravajuce. ovu tekucinu sam godinama koristila.

http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zht ... highlight=

http://www.amo-inc.com/download/pr-cmp.pdf

pitt

Post by pitt » 30/05/2007 00:17

ja jos i dan danas. Juce bio kod hecima i pregledao oke....kaze sve OK :roll:

jOFLA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by jOFLA » 31/05/2007 06:23

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 15:18, edited 1 time in total.

debela

Post by debela » 31/05/2007 09:12

pa ne nose ljudi sociva da bi drugima bili ljepsi i privlacniji :-) nego da bi sebi olaksali zivot i izvukli maksimum iz ostecenog vidnog polja.
nije to maltretiranje ali ne mogu ti docarati jer ocito da nemas probleme sa vidom.

Shamrock

Post by Shamrock » 31/05/2007 12:48

koristio sam complete moisture plus ali nije bilo problema :D
dobro je da je bocica pri kraju a i da moram uzeti nova sociva za par dana :D

da bar laser nije skup pa da se rjesim ovih sranja :(

zlatiborka

Post by zlatiborka » 31/05/2007 13:58

Sta kazete na ovo, ima li bezobrazluku nasih vlasti kraja?????

Objavljeno prije 1 sat 23 minute
Ministarstvo bez komentara o opasnim otopinama za leće
Otopine za leće Complete Moisture Plus i Complete Start američkog proizvođača AMO-a, zvanično su povučene sa hrvatskog i američkog tržišta. U našim apotekama još uvijek možete kupiti ove otopine za koje se sumnja da izazivaju jake infekcije, a Federalno ministarstvo zdravstva šuti.

Proizvođač Advanced Medical Optics (AMO) dobrovoljno je započeo hitno povlačenje svoje otopine za kontaktna sočiva Complete Moisture Plus. U zvaničnom saopštenju AMO-a, koje smo dobili od distributera ovih proizvoda za BiH, veledrogerije Oktal Pharma stoji:

"Povlačenje je odgovor na informaciju koju smo primili od strane Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) Sjedinjenih Američkih Država glede infekcija oka uzrokovanih Acanthamoebom, mikroorganizmom koji se u prirodi nalazi u vodi, a koji može doprinijeti razvoju teških infekcija rožnice“.

Podaci koje je CDC proslijedio kompaniji AMO govore da je od 46 pacijenata koji su razvili keratitis (hronično upalno stanje) uzrokovan infekcijom Acathamoebom, njih 21 koristilo otopinu Complete Moisture Plus.

AMO je svojim distributerima poručio da odmah provjere svoje zalihe zbog povlačenja proizvoda i slijede upute za povrat proizvoda.

Oktal Pharma je, na osnovu ovih saznanja, obavijestila svoje klijente o novonastaloj situaciji. AMO se izvinio i počeo raditi na otkrivanju uzoraka koji su razvili štetnost njihovih proizvoda.

Logičan korak u nastavku priče jeste da Federalno ministarstvo zdravstva zauzme određeni stav u vezi sa problemom, da izda zvaničnu preporuku građanima o korištenju ovih proizvoda. Ako ništa, onda bi mogli da odgovore na jednostavno novinarsko pitanje koje smo, nakon neuspješnog telefonskog razgovora, uputili i kao zvaničan dopis putem faxa u kabinet federalnog ministra prim. dr. Safeta Omerovića.

Procedure u Ministarstvu traju vječno. Dok oni parafiraju, prodiskutuju, konsultiraju brojne pomoćnike, pa pomoćnikove pomoćnike i daju stav o ozbiljnim problemima koji mogu znatno škoditi javnosti u čiju korist se službenici državnih institucija kunu da rade ("sve za dobrobit građanstva"), nosači sočiva mogu ostati bez vida.

Sreća pa određene sarajevske privatne optike ne čekaju reakcije onih koji bi trebali dati zvaničan stav ili preporuku o opasnostima u zdravstvenoj industriji. Iz Optike Baroš su nam potvrdili da su već jučer povukli iz prodaje sve navedene proizvode. O opasnostima otopina iz AMO-a saznali su putem interneta te su samoinicijativno odlučili zaustaviti prodaju koja bi mogla štetiti njihovim klijentima.

Optika Loris je, nakon što ih je obavijestio distributer Oktal Pharma, danas povukla sve upitne otopine iz svog prodajnog asortimana. Apoteke "Sarajevo“, koje također nude ove proizvode, još uvijek prodaju otopine za sočiva Complete Moisture Plus jer, kako kaže magistrica iz dežurne apoteke na Obali Kulina bana, nemaju "nikakvo zvanično naređenje niti preporuku".

Ova priča je još jedan dokaz da se građanstvo ne može osloniti na ministarstva, vlade i druge državne institucije. Nadati se da će neko od njih nekada početi raditi svoj posao, apsolutno je apsurdno. Što se njih tiče, možemo se i dalje trovati pa i u najgorem slučaju oslijepiti.

(Sarajevo-x.com)

Hahaha

Post by Hahaha » 31/05/2007 14:55

Nisam ni očekivala ništa drugo....
I ko da gledam sve one što povuku sa stranih tržišta poslat će na naše :roll:

jOFLA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by jOFLA » 31/05/2007 17:48

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 15:18, edited 1 time in total.

Post Reply