Jezero Modrac-moderna deponija

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Jezero Modrac-moderna deponija

Post by mIRCerka » 14/12/2006 09:51

Ljudski nemar isplivao na površinu jezera Modrac

Gospodarstvo Zbog suše posljednjih mjeseci nivo vode iz akumulacije jezera Modrac opao je za oko 100 metara u blizini pojedinih naselja oko jezera, koje obuhvaća područje općina Tuzla, Lukavac i Živinice. Na samoj obali koja je sada poprilično proširena zbog povlačenja vode, vidljive su velike količine otpada o kojima se već danima priča na području Tuzlanskog kantona, ali službene reakcije nadležnih nema.

Uzme li se u obzir da je akumulacija jezera Modrac od nedavno i mjesto odakle se voda cijevima doprema do novoizgrađene Fabrike pitke vode Cerik, iz koje će za nekoliko dana poteći prvih stotinu litara pitke vode i time početi rješavati problem dugogodišnjih redukcija u napajanju vodom građana Tuzle ali i nekoliko okolnih općina, problem je dodatno usložnjen.

Usprkos novonastalim povoljnim uvjetima za pokretanje ekoloških akcija, čišćenje nakupljenog otpada i sanaciju priobalnog područja, niko se do sada, osim zabrinutih građana, nije oglasio po ovom pitanju.

(Fena)

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 14/12/2006 09:58

Mirci, jesi bila nekad na jezeru Modrac?
Tamo sam proveo najlepse godine svog zivota.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 14/12/2006 10:02

Ljubitelj Zabara wrote:Mirci, jesi bila nekad na jezeru Modrac?
Tamo sam proveo najlepse godine svog zivota.

Ja sam samo prolazila bibijem.... neke krajeve obilayim samo poslom, tako da ne stizem obici....a kazu da je lijepo...ali eto, Modrac izgleda dozivio sudbinu jablanickog... :(

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 14/12/2006 10:09

Modrac je uvek bio zagadnjeno jezero. To je najvece vestacko jezero na podrucju bivse SFRJ. Prica se da su kada su ga napravili, samo poplavili njive, tako da su ostale zivice ( zicane ograde ). Niko ga nikada nije cistio.
Sada je fora u tome sto to jezero pripada opstini Lukavac, pa je opstina Tuzla napravila jos 2 vestacka jezera. Jedno je kod Sickog Broda, a drugu u centru Tuzle... Slano jezero.
Mislim da nema vise nade za Modrac.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 14/12/2006 10:12

Ljubitelj Zabara wrote:Modrac je uvek bio zagadnjeno jezero. To je najvece vestacko jezero na podrucju bivse SFRJ. Prica se da su kada su ga napravili, samo poplavili njive, tako da su ostale zivice ( zicane ograde ). Niko ga nikada nije cistio.
Sada je fora u tome sto to jezero pripada opstini Lukavac, pa je opstina Tuzla napravila jos 2 vestacka jezera. Jedno je kod Sickog Broda, a drugu u centru Tuzle... Slano jezero.

Ne znam, imam raje koja je tamo isla na kupanjac, kazu da im je bilo super...

ma jebo jezera i rijeke...koji ce nam K.

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 14/12/2006 10:14

... da... a ima i raje koja je dobila zuticu.

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 14/12/2006 10:16

Ja sam tamo nekad 1997. ili 1998. godine bila na kupanju na Modracu, i tad je bilo pravo fino. Medjutim, cula sam da je poslije se pravo pogorsalo stanje. Steta, stvarno :(

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 14/12/2006 10:19

... ja sam tamo proveo jedno 15 leta, od po dva meseca. :)
Imao sam vikendicu na Modracu. Prelepo jezero, prepuno ribe. Raj za pecarose. Kupao sam se bezbroj puta, onako sa perajima, ronio po mulju.
Prelepo jezero. :)

mIRCerka

Post by mIRCerka » 14/12/2006 10:23

Ljubitelj Zabara wrote:... da... a ima i raje koja je dobila zuticu.

:(

citajuci ovaj clanak dobijam potrebu da prokuhavam vodu koju pijem..

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 14/12/2006 10:28

Ne znam, meni kada nije falila dlaka s`glave, a kupao sam se bezbroj puta.
Polse rata je tamo napravljena plaza sa svim propratnim objektima i trzinim centrom. Izgleda prelepo, samo sto to nikada nije zazivelo onako kako je trebalo.
Tamo ima deverike, smudja, bucova, stuke, soma... pravi raj za pecarose. :)
Da je blize Sarajevu, ja bih tamo isao u ribolov. :)

babanovac

Post by babanovac » 14/12/2006 10:29

Opstina Tuzla nije napravila jezero Sicki Brod,nego rudnik Kreka. Jezero se nalazi na mjestu nekdasnjeg povrsinskog kopa.
Jezero Modrac se nalazi dijelom u lukavackoj,dijelom u tuzlanskoj (Kisljek),a dijelom u zivinickoj opstini,znaci "ne pripada Lukavcu".

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 14/12/2006 10:33

Ok :)
Znam za Kiseljak, ali se nalazi jako daleko od mene, pa tamo nisam nikada isao. Tamo su vecinom isli Tuzlaci jer im je najblizi ( onim starim putem ).
Jezero je dugacko 17-18 km, a siroko oko 2 km.
Kupao sam se i u tom mini kopu kod Sickog. Mnogo duboko, a voda hladna.
:)

car-x

Post by car-x » 14/12/2006 10:43

Ljubitelj Zabara wrote:Modrac je uvek bio zagadnjeno jezero. To je najvece vestacko jezero na podrucju bivse SFRJ. Prica se da su kada su ga napravili, samo poplavili njive, tako da su ostale zivice ( zicane ograde ). Niko ga nikada nije cistio.

prijatelju, navalja se ti gluposti ovdje.. na modracu se uvijek moglo dobro kupati i voda nije bila zagadjena. posebno na strani od kiseljaka ili onoj preko puta brane..

istina je da poplavljena kotlina, ali to nije nista novo. tako je napravljeno i ramsko jezero, jablanicko i vecina ostalih na nasim prostorima bez da se neko posebno brino kako to pod vodom izgleda. trenutno smo svjedoci pada vodostaja na npr. ramskom jezeru, pa je cijelo selo opet "izronilo", cak se i dzamija s munarom vidi..

jezero se nije micalo, opstine se nisu mijenjale, pa ne znam o cemu govori ova tvoja fora, kao ni 2 vjestacka jezera o kojima govoris.

na sickom brodu nije jezero nego se jednostavno skupila voda na mjestu gdje je zatvoren povrsinski kop. ovo "jezero" je jako opasno za kupanje zbog strmih litica i nestabilnog terena.

u blizini sickog broda ima jos jedno jezero bistarac ili kako ga je neki tamo gazda prozvo jezero "ontario".. pravo napucano i sredjeno i super za pecanje..

2. vjestacko jezero o kojem ti govoris je "panonsko" u centru tuzle i tu svakako ne moze biti govora o nekom "vjestackom" jezeru nego o bari u kojoj se raja masovno brcka ljeti. (plivanje ili bilo koji drugi vodeni sport je nemoguc iz objektivnih razloga). panonsko jezero se pokazalo ko pun pogodak i stalno se oko toga dogradjuje nesto novo i prosiruje se ponuda, tako da je ovaj projekat naiso na pravo pozitivan prijem kod tuzlaka.

da se opet vratim na modrac.. netom poslije rata na modrac su nahrlili gazde i gazdovani i svako je otvorio po kafic, restoran i sire (izmedju ostalih i naser je imo svoj splav na modracu). ne bi to ni bilo tako lose (napravili su pravo dobro mjesto za vikend-provod, barem za ekipu koja voli tu vrstu provoda - nastupi turbo-folk pjevaca, diskoteke, kafici, itd) da je na vrijeme rijesen problem kanalizacije.. ali nije.. pa je jedno vrijeme bilo opasno kupati se u modracu..

zadnjih godina trend se promijenio, tako da se stvari krecu na bolje, ali ne tako brzo kako su isle na gore.. kupanje na drugoj, ne tako urbaniziranoj strani modraca nikad nije dovedeno u pitanje, tako da se o "nema nade za modrac" moze cuti samo iz zlonamjernih usta.. ;)

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 14/12/2006 10:51

Ne bih bas rekao da lupam gluposti.
Uglavnom si potvrdio ono sto sam napisao, jer sam i ja rekao da sam se dosta puta kupao, a nije mi nikada nista falilo. Mada je to bilo nekad davno.
Poenta price je da jezero nije bilo pod jurisdikcijom opstine Tuzla, a ti pricaj sta hoces.
Imam jedno pitanje. Zasto su napravljena jos 2 jezera ( kako ih nazivas barama ), kada je postojao Modrac?

car-x

Post by car-x » 14/12/2006 10:58

Ljubitelj Zabara wrote:Ne bih bas rekao da lupam gluposti.
Uglavnom si potvrdio ono sto sam napisao, jer sam i ja rekao da sam se dosta puta kupao, a nije mi nikada nista falilo. Mada je to bilo nekad davno.
Poenta price je da jezero nije bilo pod jurisdikcijom opstine Tuzla, a ti pricaj sta hoces.
Imam jedno pitanje. Zasto su napravljena jos 2 jezera ( kako ih nazivas barama ), kada je postojao Modrac?

kakva jurisdikcija bolan? jezero se nije micalo otkad je napravljeno.. ne znam koliko pratis dogadjaje kod nas, trenutno je u zavrsnoj fazi pustanje fabrike vode u opticaj, koja ce poslije decenija redukcije u tz obezbijediti stanovnike vodom, a glavna akumulacija koja se koristi za ovu fabriku je, gle sad, jezero modrac..

panonsko jezero je napravljeno na nekada popularnoj "pingi" gdje je raja u slobodno vrijeme cinila prve korake u upoznavanju sa alkoholnim destilatima svih boja i mirisa. kako je ovaj dio bio najugrozeniji tuzlanskim fenomenom slijeganja tla (keyword slani bunari), neko pametan je skonto da bi na tom mjestu najbolje bilo imati vodenu povrsinu i tako je sve krenulo..

nije panonsko jezero napraljevno samo da se ima kako ti kazes vjestacko jezero nego je to poprilicno uspjesan turisticki projekat.. a interesantno je ljeti vidjeti ljude na korzu koji s peskiricem preko ramena idu da se brcnu na jezeru, pa opet na korzo..

za drugo "vjestacko" jezero mislim da sam dao dobro objasnjenje kako je i zasto nastalo i na kojem mjestu..

Ljubitelj Zabara

Post by Ljubitelj Zabara » 14/12/2006 11:04

Jurisdikcija je nadleznost.
Iskreno, nisam bas upucen u relaciju Tuzla-Lukavac, ali meni je prilicno jasno zasto su ' napravljna ' jos 2 jezera, i to na teritoriji opstine Tuzla. :)
Sam si rekao " uspesan turisticki projekat ". :)

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 24/01/2007 14:05

ma tesko da bi spustio svoj dupe u Modrac kad znam da sva kanlizacija, sav odpad od banovica i okoline, sve se to sljeva u Modrac, ne postoji apsoluyno nikakav filter za preciscavanje odpandih voda, nista....

Post Reply