Jesu li djeca javno ili privatno dobro?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
chita
Posts: 6
Joined: 06/05/2007 12:23

#1 Jesu li djeca javno ili privatno dobro?

Post by chita »

Znam da je ovo pitanje glupo, ali pisem seminar vezan na tu temu, i trebam veliku pomoc.. Treba mi puno argumenata,pa kome se da malo o tome filozofirati samo neka pise.. bit ce od velike pomoci...
hvala
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#2

Post by Hierarchia »

U teoriji privatno, u praksi javno. :D
chita
Posts: 6
Joined: 06/05/2007 12:23

#3

Post by chita »

da al ja trebam napisat otprilike 1 cijelu stranicu o tome...a to mi nije dovoljno..
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#4

Post by Vertigo »

Drzavni aparat uvijek, od kako je svijeta, brine prvo o sebi. Dakle, djeca su, prihvatili mi to ili ne, javno dobro. :sad:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by _BosanaC »

chita wrote:da al ja trebam napisat otprilike 1 cijelu stranicu o tome...a to mi nije dovoljno..
Jel treba da ti neko drugi napise? :-)
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#6

Post by Hierarchia »

chita wrote:da al ja trebam napisat otprilike 1 cijelu stranicu o tome...a to mi nije dovoljno..
Pa pisi, sta ti mi mozemo. :D Najbolji su oni radovi koje student napise sam. Sto ce ti tudje ideje. :roll:
Usput receno, ima dosta literature na temu. Sjecam se jedne knjige nekog americkog sociologa koji kaze da je prosjecna moderna porodica produkt drustvenog proracuna. Nametnuti model porodice (roditelji + 2 djeteta) ustvari je medijski promovirani ideal koji producira onoliko drustveno korisnih subjekata (citaj - djece) koliko odredjenom drustvu trenutno treba.
Znaci - dijete jeste drustveno dobro, jer mu je potrebno i sluzi mu. A ovo privatno je, kako rekoh, samo teorija, milozvucna prica za roditelje.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7

Post by cyprus »

Kad se već ovdje pišu seminarski radovi, mogo bi i meni neko napisat štagod o "osobenosti atmosferskih cirkulacija iznad Afričkog kontinenta" :lol: :D

P.S. U pravu je Hierarhija. Piši sam, taki su najbolji radovi. Stvarno ti ne treba tuđa pamet.
chita
Posts: 6
Joined: 06/05/2007 12:23

#8

Post by chita »

ja sam samo htjela pomoc oko toga da vidim vas misljenje, a nisam vas ni pitala ni molila da mi napisete nista
User avatar
zolloo85
Posts: 266
Joined: 21/04/2007 13:01

#9 Re: Jesu li djeca javno ili privatno dobro?

Post by zolloo85 »

chita wrote:Znam da je ovo pitanje glupo, ali pisem seminar vezan na tu temu, i trebam veliku pomoc.. Treba mi puno argumenata,pa kome se da malo o tome filozofirati samo neka pise.. bit ce od velike pomoci...
hvala
mišljenja sam da su na početku više privatno i da ih odgojem treba usmjeriti da budu javno dobro, više u smislu da budu od korisit drugima, da nikome ne čine štetu.
u Fromovoj knjizi "Umiječe ljubavi" možeš nači dio o roditeljskoj ljubavi gdje se govori o majčinskoj ljubavi kao bezuslovnoj ljubavi i očevoj uslovnoj. majka voli svoje dijete jer ga je ona rodila i odgajala. majka se jako veđže za svoje dijete ali njoj treba da bude drago (a ne žao kako je inaće) što će se to dijete odvojiti od nje i iči dalje kroz živto. ona također treba da ga nauči emocijama i njihovom izražavanju. otac sa druge strane se malo kasnije uključuje u djetetov život i on treba da ga nauči kako da ide kroz život, kako da se bori sa životnim problemima.
u psihologiji jedan od glavnih razloga zašto se izučavaju djeca jeste zato što je lakše promatrati pojave i prosece mišljnje u ponašanje u njihovom nastanku.
djeca su kadkad kao magnet, svi želimo da se igramo sa njma, jer su ona mala, bespomočna, nivina.
Wodsfrt (čini mi se da se tako piše) je napisao "djete je otac čovječanstva".

P.S. nadam se da će ti ovo možda pomoći, ja kadkad Puno Serem
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#10

Post by Shoshana »

Jesu li djeca javno ili privatno dobro? :shock: :shock:

Iako mi je potpuno jasno o cemu bi ti htjela da raspravljas, moj jedini komentar na ovo je: "Nabijem ti na neku stvar i profesora i fakultet za koga su djeca 'dobro' koje nekome pripada"...

Pa cak i ako ti je tema iz trzisne ekonomije, ili iz prava, bio bi red da se u 21-om vijeku shvati da su djeca individue, i da se prestane baratati feudalistickom terminologijom :x

A, sto me naljuti nabrzinu... Cuj javno dobro??? Ono...ko parkovi, jebo te :x :x
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#11

Post by artzy »

Ovo malo glupo postavljeno:

"Dobro" - kao posjed?

Jesu li djeca "drustveno" dobro? Djeca, prirastaj, mladi ljudi zdravi i osposobljeni, rast nacionalnog dohotka - su dobri za drustvo.

Jesu li djeca "privatno" dobro? Djeca koju volis su dobra za tebe, cak i kada te totalno izlude... :-)

Ovo ipak zvuci kao da govoris o VLASNISTVU.

Djeca su prije svega privatno "vlasnistvo". Drzava se ponekad moze umijesati u porodicne stvari, kada moze doci do zloupotrebe, kriminala,.. ali uglavnom ne treba da ima ikakvog upliva.

Roditelj ima apsolutno pravo da formira dijete u apsolutno sto god hoce, odlucuje o djetetovoj religiji, vidjenju svijeta...

Postoje neki znacajni uticaju "drustva" - nivo obaveznog skolovanja i slicno...

Sto ce reci: Djeca jesu javno i privatno dobro (osim kada postanu stetocine) a tema je glupo postavljena. Mozda neki drugi aspekt u ovom podrucju bi bio malo sretniji izbor naslova, teme seminara...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#12

Post by Svemirski_Jebach »

:D :D
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#13

Post by Vertigo »

npr. cije je sesnaestgodisnje musko dijete u slucaju rata :roll:
ishak
Posts: 65
Joined: 25/11/2006 20:43

#14

Post by ishak »

"Tvoja djeca nisu tvoja djeca.

Ona su sinovi i ćerke Života koji žudi samom sebi.

Ona su došla kroz tebe ali ne od tebe.

Iako su sa tobom ona tebi ne pripadaju.

Možeš im dati svoju ljubav ali ne svoje misli.

Jer ona imaju svoje misli.

Možeš udomiti njihova tijela ali ne i njihove duše,

Jer njihove duše obitavaju u kući sutrašnjice koju ne možeš posjetiti, čak ni u tvojim snovima.

Možeš nastojati da budeš kao ona, ali ne pokušavaj da ih učiniš da ona budu kao ti.

Jer život ne ide u nazad niti se zadržava u jučerašnjici.

Ti si luk iz kojeg su tvoja djeca kao žive strele otisnuta.

Iz knjige PROROK Halil Gilbran
chita
Posts: 6
Joined: 06/05/2007 12:23

#15

Post by chita »

Ja na ovu temu moram gledati s aspekta javnih financija...hvala vam puno na pomoci..
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#16

Post by tempora »

chita wrote:Ja na ovu temu moram gledati s aspekta javnih financija...hvala vam puno na pomoci..
Nisam bas sigurna da razumijem, sta podrazumjevaju te "javne finansije"?
Da li to podrazumijeva djeciji doplatak, besplatno skolovanje i besplatnu zdravstvenu njegu- pa se dijete u tom dijelu moze smjestiti u javno dobro?
chita
Posts: 6
Joined: 06/05/2007 12:23

#17

Post by chita »

pa otprilike sve to...samo o tome treba filozofirati
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#18

Post by Bosanac sa dna kace »

i do kad ti trebamo napisat esej? :lol:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#19

Post by tempora »

chita wrote:pa otprilike sve to...samo o tome treba filozofirati
Pa to je barem lako? :D Hocu reci, u BiH djeca se ne mogu svrstati u javnu svojinu, jer ako gledamo na djeciji doplatak :? nacin obrazovanja :? zdravstvo :? ( koliko ono roditelja dnevno trazi pomoc za oboljelu djecu?) rad socijalnih ustanova, tj ustanova za zbrinjavanje, sa lakocom mozemo konstatovati da se buduci narastaji mogu smjestiti u definiciju zlostavljanja, zanemarivanja i sl? Djeca u BiH su po tome, definitivno privatno vlasnistvo. :oops:
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#20

Post by konyan »

Bosanac sa dna kace wrote:i do kad ti trebamo napisat esej? :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Zar su djeca dobro? :D
chita
Posts: 6
Joined: 06/05/2007 12:23

#21

Post by chita »

do srijede trebam napisati esej...a vec sam rekla da to od vas ne trazim
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22

Post by Truba »

da voziš motor treba ti dozvola
da pecaš treba ti dozvola

da se razmnožavaš ne trebaš ništa :D:D:D dobro :D ne baš ništa ali eto

osnovna 2 problema čovječanstva

1. svako može imati djecu
2. svako može imati kolko oće djece

po meni djeca bi trebala biti javno dobro ... i trebalo bi se dozvoliti samo onima koji ispune minimum postavljenih uvjeta da imaju djecu :D


država treba preuzeti više brige o odgoju djece
nemarnim roditeljima ne bi trebalo prepuštati odgoj budućih ubica :D
silovatelja i internet spamera :D:D:D

jesam li fulio temu :D:D:D :?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#23

Post by Bosanac sa dna kace »

chita wrote:do srijede trebam napisati esej...a vec sam rekla da to od vas ne trazim
i sta bi sa esejom?
jel mozemo vidjet sta si napisala? :D
hemac
Posts: 243
Joined: 28/02/2007 00:44
Location: Sarajevo

#24

Post by hemac »

Djeca su naše najveće bogastvo, i ove godine se očekuje dobar izvoz!
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#25

Post by senada »

chita wrote:do srijede trebam napisati esej...a vec sam rekla da to od vas ne trazim
hemac wrote:Djeca su naše najveće bogastvo, i ove godine se očekuje dobar izvoz!
Post Reply