Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
emir222

#1 Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by emir222 » 26/09/2010 01:55

Samo da pitam administratore zasto su zakljucali prvu temu koja je postavljena.Dal mozda nije prikladna tema za podforum politika ili je nesto trece u pitanju.Naisao sam na video na facebooku pa me je malo natjeralo na razmisljanje al kao sto rekose zaboravili smo i na sehide i ratne heroje pa kako nebi i na njihovu djecu.

Chmoljo
Administrativni siledžija
Has thanked: 121 times
Been thanked: 524 times

#2 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Chmoljo » 26/09/2010 01:57

trebao si dodati svoj komentar. ne mogu se teme otvarati linkom pa da ostali nagađaju šta je pisac htio reći :)

emir222

#3 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by emir222 » 26/09/2010 02:10

Ok nisam to znao mada sam u sustini samo htjeo da podijelim video jer me zaista dojmio i natjerao na razmisljanje ali me vise zanimalo razmisljanje druge raje na ovom forumu nego da ja nesto pametujem.Vidim da se nigdje nespominju ratni vojni invalidi,djeca sehida kao niti borci koji su se borili a danas ih niko nespominje osim pred izbore.Evo i link
http://www.youtube.com/watch?v=930jRSZS_is

jarancuga

#4 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by jarancuga » 26/09/2010 07:47

emir222 wrote:Ok nisam to znao mada sam u sustini samo htjeo da podijelim video jer me zaista dojmio i natjerao na razmisljanje ali me vise zanimalo razmisljanje druge raje na ovom forumu nego da ja nesto pametujem.Vidim da se nigdje nespominju ratni vojni invalidi,djeca sehida kao niti borci koji su se borili a danas ih niko nespominje osim pred izbore.Evo i link
http://www.youtube.com/watch?v=930jRSZS_is

zato sto nismo jos sazreli kao narod, sto nam je svijest siroka od daljinskog do ekrana, i na kraju krajeva nismo ni zasluzili, cast izuzecima koji se brinu o djeci sehida, jer zaista je velika obaveza ali i cast brinuti se o djeci onih koji su pali za BiH...

kecher II

#5 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by kecher II » 26/09/2010 08:22

velika je greska da su se djeca pognulih boraca, ratni vojni invalidi i ostali zasluzni za odbranu BiH zaboravljeni i prepusteni sami sebi, drzava se za njih brine samo u predizborno vrijeme, mislim da bi se trebalo zakonom definista sta i kako na nekim realnim osnovama a ne da se zloupotrebljava pripadnost ARBiH za sticanje kojekakvih licnih primanja

ali, takodjer, po mom misljenju, velika je greska u BiH sto su poginule borce ARBiH koji su imali muslimanska imena proglasavali sehidima, sehid je neko ko je poginuo u borbi u vjerskom ratu i u borbi za islam, na ''bozijem putu'', ovo danas i koriste i mogu koristiti da je u BiH bio vjerski rat u kojem se branio islam i da je ARBiH branila islam u BiH a nikako republiku BIH.

HAVANA
Been thanked: 2 times

#6 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by HAVANA » 26/09/2010 08:37

kecher II wrote:velika je greska da su se djeca pognulih boraca, ratni vojni invalidi i ostali zasluzni za odbranu BiH zaboravljeni i prepusteni sami sebi, drzava se za njih brine samo u predizborno vrijeme, mislim da bi se trebalo zakonom definista sta i kako na nekim realnim osnovama a ne da se zloupotrebljava pripadnost ARBiH za sticanje kojekakvih licnih primanja

ali, takodjer, po mom misljenju, velika je greska u BiH sto su poginule borce ARBiH koji su imali muslimanska imena proglasavali sehidima, sehid je neko ko je poginuo u borbi u vjerskom ratu i u borbi za islam, na ''bozijem putu'', ovo danas i koriste i mogu koristiti da je u BiH bio vjerski rat u kojem se branio islam i da je ARBiH branila islam u BiH a nikako republiku BIH.

:thumbup:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 4&start=50

GOLFER

#7 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by GOLFER » 26/09/2010 11:17

Ja nikako ne kontam zasto djeca sehida i poginulih boraca moraju da plcaju troskove skolovanja, ili da bi bili oslobodjeni moraju pisati neke molbe i naduravat se sa kojekakvim sluzbenicima. Sjecam se dok sam bio student da se od te djece zahtjevalo da imaju dobre ocjene, da su rednovni, da ne obnavljaju ni jednu godinu ITD... mislim kakve su to gluposti, pa ako je neko dio te kategorije neznaci da mora biti genijalac ili medju boljim studentima, shvatam da treba biti granica da NPR ne moze obnavljati jednu godinu 2 puta, ali ovdje i kad prvi put upisujes tu djecu peglaju... Nikad necu zaboravit kad su na studentskoj, pred svima (puna studentska) one zene sto rade jednog djecaka bukvalno napale sto je dosao i trazi pogodnosti kao djete Sehidske porodice, djete se usti, haman zaplaka i ode... pa to je katastrofa!!!

osa

#8 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by osa » 26/09/2010 18:14

ne treba tu pametovati, pogledati u susjedstvo i vidjeti kako je to uredila hrvatska, samo imat će te jedan problem, doduše to neće biti problem za normalne ljude, ali za one ostrašćene moguće, naime u bih sva djeca palih bi morala biti tretirana isto, tako da će do konsenzusa biti teško doći...

theTruePath

#9 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by theTruePath » 26/09/2010 19:10

sramota je kako se danas odnosimo prema borcima i djeci sehida :(

emir222

#10 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by emir222 » 26/09/2010 20:31

Mene frustrira pitanje "sta ja tu mogu uraditi" da pomognem na neki nacim tim ljudima.Nemislim odnijeti 100 KM nego na koji nacin da se covjek izbori da se tim ljudima vrati dostojanstvo.

Hendrix
Been thanked: 4 times

#11 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Hendrix » 26/09/2010 20:41

Napadnite me kako hoćete ali ja moram reći i za drugu stranu priče.
Ja lično poznajem bar 2-3 djece šehida koji ovo koriste kako bi čitav život ljenčarili i zajebavali se na račun pogibije svog oca. Pa jedan od mojih jarana otkako ga znam niti traži posao niti šta radi nego prima nekakve dodatke od države, upisao je fakultet da bi vojsku izbjego i izvlačio se par godina tako, evo ga i dan danas se zajebaje, malo kladionica malo kafica tamo vamo i psuje državi što smanjuje dodatke.
Ne kažem da ne trebaju imati prava ali ja vidim i pravo puno zloupotreba ovog statusa kao i sa svakom privilegijom u ovoj državi.

Magarece_godine

#12 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Magarece_godine » 26/09/2010 20:43

Iz licnog iskustva mogu reci da je milion neprijatnosti na koje sam nailazio. Od tete na studenstkoj sluzbi "koju boli briga sto mi treba potvrda o redovnom studiranju" ili taksiste koji pola sata vazi o uzaludnosti rata i uzaludnosti potrosenih ljudskih zivota. "Dzaba su ginuli ... " Boli i neka "zavist" pojedinaca: On je dijete sehida, ima invalidninu, prednosti za stipendije ... Da Bog da to nikada niko ne dozivio.

Tesko je kao i svakome u ovoj zemlji, ali smrt oca nikada ne bi iskoristio kao vlastitu referencu. Trudim se da "prolazim lakse" zbog vlastitih kvaliteta, a od drugih ocekujem da postuju, ne smrt, nego nacin na koji je moj otac izgubio zivot.

Zla polusestra

#13 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Zla polusestra » 26/09/2010 22:22

A zašto bi prednost pri upisu na fakultet imao neko sa prosjekom 2,0 samo zato što je dijete šehida? A neko ko ima prosjek 5,0 ne treba biti primljen, jer eto nije dijete šehida... Isto važi i za prednost prilikom zapošljavanja... Trebamo svi imati isti start...

emir222

#14 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by emir222 » 26/09/2010 22:24

Nisam upoznat sa nacinima stipendija za sehidske porodice i ostalo sta dobijaju al mislim da je normalno da ih drzava prati jedan odredjen dio zivota kroz skolovanje da im pomogne u tom procesu jer realno ta djeca nisu mogla imati sansu da se bilo ko drugi brine za njih.I ja sam izgubio oca malo poslije rata i moj otac je bio borac od 92 do 96 i moja jedina sreca je da sam bio u nekim zrelijim godinama da se mogu pobrinuti da ja i moja porodica nastavimo normalnim zivotom ( naravno kada je u pitanju materijalna strana).Posto nemam nekog dodira sa politikom ja bih porucio i Neziru Hadzicu i ostaloj djeci nasih sehida koja su u politici da oforme svoju stranku koja ce se boriti za prava i interese tih ljudi ( naravno i ratnih vojnih invalida i demobilisanih boraca).Iako nikad nisam potpisao pristupnicu nijednoj politickoj opciji mislim da bih toj stranci odmah dao svoj potpis.

emir222

#15 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by emir222 » 26/09/2010 22:29

[quote="Zla polusestra"]A zašto bi prednost pri upisu na fakultet imao neko sa prosjekom 2,0 samo zato što je dijete šehida? A neko ko ima prosjek 5,0 ne treba biti primljen, jer eto nije dijete šehida... Isto važi i za prednost prilikom zapošljavanja... Trebamo svi imati isti start...[/quote]

Apsolutno podrzavam.

balimetar

#16 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by balimetar » 26/09/2010 23:35

Zla polusestra wrote:A zašto bi prednost pri upisu na fakultet imao neko sa prosjekom 2,0 samo zato što je dijete šehida? A neko ko ima prosjek 5,0 ne treba biti primljen, jer eto nije dijete šehida... Isto važi i za prednost prilikom zapošljavanja... Trebamo svi imati isti start...
:thumbup: :thumbup:

Magarece_godine

#17 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Magarece_godine » 26/09/2010 23:42

balimetar wrote:
Zla polusestra wrote:A zašto bi prednost pri upisu na fakultet imao neko sa prosjekom 2,0 samo zato što je dijete šehida? A neko ko ima prosjek 5,0 ne treba biti primljen, jer eto nije dijete šehida... Isto važi i za prednost prilikom zapošljavanja... Trebamo svi imati isti start...
A zasto bi prednost u dobijanju posla imao neko ko je s porodicom proveo rat u Njemackoj u odnosu na dijete sehida ? Jos taj "svabo" izleti nekoliko stoja tamo dje treba i ima zagarantovan posao. Sistem vrijednosti u ovoj zemlji je u k .... pa tako i za ovo ...

Alfons Kauders

#18 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Alfons Kauders » 26/09/2010 23:52

Magarece_godine wrote:
balimetar wrote:
A zasto bi prednost u dobijanju posla imao neko ko je s porodicom proveo rat u Njemackoj u odnosu na dijete sehida ? Jos taj "svabo" izleti nekoliko stoja tamo dje treba i ima zagarantovan posao. Sistem vrijednosti u ovoj zemlji je u k .... pa tako i za ovo ...
Stani malo buraz. Ako sad neki klinac sa 20 godina konkurise za posao u opstini a proveo je rat u Njemackoj, kakve to veze ima? Jebes ga pa nije on s 2 godine mogao biti dezerter, a mozda je i on mrtva bijeda i treba mu bilo kakvo zaposlenje, nije ni to bas fer... Uostalom prednost pri zaposljavanju moze davati samo drzava - privatnike samo zanima ko ce kako raditi, nije im bitno ni prezime, ni oceva zrtva, ni imovinsko stanje kandidata.

Sto se tice obrazovanja, svako dijete poginulog borca itekako zasluzuje da ima finansijske povlastice, tj. da moze diplomirati a da ne plati jednu jedinu marku. Naravno u nekom razumnom roku - zakonski rok po kojem su roditelji ili staratelji duzini izdrzavati djecu na faksu je 26 godina, i to pod uslovom da imaju "dobre" rezultate, ma sta to znacilo...

Magarece_godine

#19 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Magarece_godine » 27/09/2010 00:02

Afons: Apsolutno te razumijem, samo zelim reci da u odredjenim slucajevima gdje se "takmice" kandidati za nesto i imaju iste reference i kvalitete, prednost treba imati dijete sehida. To je ljudski. Sta ja znam.

A taj sto je bio u Njemackoj sa dvije godine, naravno da nije imao pravo izbora. Medjutim drzava bi trebala prvo zbrninuti dijete sehida pa onda njega... Eto u tome je stvar ...

GOLFER

#20 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by GOLFER » 27/09/2010 00:13

a ko kaze da bi trebao imat takvu prednost? Ali ta djeca TREBAJU biti oslobodjena mnogih troskova o tome se radi, i opet NEMA NIKAKVE OLAKSICE NI STIPENDIJE NI NICEGA sto moze umanjiti njihov gubitak, ali opet treba impiokazati da smo mi (drzava, kanton, federacija ma ko god...) tu i da cijenimo ono sto su oni dali... A sto se tice zaposljavanja, da se razumijemo ja sam prije svega za strucnost, ali budimo iskreni strcnost je cesto NEBITNA... ali hajd zanmarimo to, mislim da kada dodje 5 kandidata po papiru i nekom testu haman svi isti mislim da bi prevagu TAD trebalo da napravi to sto je neko djete sehida i to je to...

Alfons Kauders

#21 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Alfons Kauders » 27/09/2010 00:15

Magarece_godine wrote:Afons: Apsolutno te razumijem, samo zelim reci da u odredjenim slucajevima gdje se "takmice" kandidati za nesto i imaju iste reference i kvalitete, prednost treba imati dijete sehida. To je ljudski. Sta ja znam.

A taj sto je bio u Njemackoj sa dvije godine, naravno da nije imao pravo izbora. Medjutim drzava bi trebala prvo zbrninuti dijete sehida pa onda njega... Eto u tome je stvar ...
Kontam, ali rijetkost je da kandidati imaju bas identicne reference, vazda ce prolaziti onaj koji ima malo vise, dzaba ti zakoni... A ko sto sam vec rekao sve to vazi samo u javnom sektoru, kod privatnika ili u privredi nije bitno.

Zato je bolje pomoci tim klincima kroz besplatno obrazovanje, gurati ih zavrse skolu, srediti im staziranje, stipendije, ili pomoci finansiranje magistarskog - bilo sta sto ce ih uciniti spremnijim za trziste rada. To ce im puno vise vrijediti u zivotu od neke pozitivne diskriminacije pri zaposljavanju u drzavnoj sluzbi, koju je svakako tesko sprovesti u djelo... Treba ih motivisati, pomoci im da izgrade samopouzdanje, da se "guraju", nagradjivati ih za dobre rezultate... Dugorocno, to ce im vrijediti puno vise od bilo kakve zakonske prednosti pri zaposljavanju...

Zla polusestra

#22 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Zla polusestra » 27/09/2010 00:15

U redu je gledati socijalnu kartu kandidata, ali pod uslovom da je sposoban i da zna raditi svoj posao. Kada kažem socijalnu kartu, ne mislim samo na to ko je boračka populacija, jer mnogi borci, invalidi i djeca šehida nisu socijalno ugroženi.
Apsolutno te razumijem, samo zelim reci da u odredjenim slucajevima gdje se "takmice" kandidati za nesto i imaju iste reference i kvalitete, prednost treba imati dijete sehida
Bitno je da imaju iste kvalitete. Zašto bi prednost imao neki nesposobnjaković, samo zato što je član šehidske porodice? Kod mene na poslu su primali u radni odnos po tom kriterijumu, pa smo mi, koji znamo raditi svoj posao ostajali poslije 16 sati da uradimo i njihov dio posla. Ali kada je plata, svi stanu u red za bankomat.

Što se tiče finansijskih povlastica, naravno da ih djeca šehida imaju. Primaju porodičnu invalidninu, dječiji dodatak i imaju prednost pri stipendiranju.

Fratris

#23 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Fratris » 27/09/2010 00:16

Magarece_godine wrote:Afons: Apsolutno te razumijem, samo zelim reci da u odredjenim slucajevima gdje se "takmice" kandidati za nesto i imaju iste reference i kvalitete, prednost treba imati dijete sehida. To je ljudski. Sta ja znam.
Zašto je to "ljudski?" Zašto opet praviti sistem vrijednosti u kojem je važno gdje ti je bio babo? Zar nije bilo dovoljno 45 godina toga? Jebi ga, nekom je babo bio na Sutjesci a nekom je babo strijeljan 45.-e u Sloveniji. Pa onda dijeli poslove, stipendije i stanove po tom osnovu.

Na kraju krajeva, ako se ovdje radi o humanosti, zašto razlikovati među djecom bez očeva? Je li važno kako ti je umro ili poginuo otac? Ili čak ako je i živ ali ne benda za dijete? I zašto onda samo očeve gledati? Zašto ne i majke?

Alfons Kauders

#24 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Alfons Kauders » 27/09/2010 00:19

GOLFER wrote:
a ko kaze da bi trebao imat takvu prednost? Ali ta djeca TREBAJU biti oslobodjena mnogih troskova o tome se radi, i opet NEMA NIKAKVE OLAKSICE NI STIPENDIJE NI NICEGA sto moze umanjiti njihov gubitak, ali opet treba impiokazati da smo mi (drzava, kanton, federacija ma ko god...) tu i da cijenimo ono sto su oni dali... A sto se tice zaposljavanja, da se razumijemo ja sam prije svega za strucnost, ali budimo iskreni strcnost je cesto NEBITNA... ali hajd zanmarimo to, mislim da kada dodje 5 kandidata po papiru i nekom testu haman svi isti mislim da bi prevagu TAD trebalo da napravi to sto je neko djete sehida i to je to...
Da, treba ih osloboditi svih troskova obrazovanja i cao, cak i ako to znaci vece upisnine za druge. Ne moze i ne smije biti prednosti pri upisu sa slabijim ocjenama, uostalom koliko ja znam to se nikad nije ni praktikovalo niti je o tome bilo rijeci... Usput, niko ne prica o djeci civilnih zrtava, koja su takodjer izgubila staratelja... :roll:

Zla polusestra

#25 Re: Jesmo li zaboravili na djecu sehida 2.dio

Post by Zla polusestra » 27/09/2010 00:22

Da, treba ih osloboditi svih troskova obrazovanja i cao, cak i ako to znaci vece upisnine za druge
Ma kako da ne... :roll: A zašto kriterij ne bi bio prijemni ispit? Pa, ako ima dosta bodova, ne treba da plaća školarinu.
Na kraju krajeva, ako se ovdje radi o humanosti, zašto razlikovati među djecom bez očeva? Je li važno kako ti je umro ili poginuo otac?
+1
Koja je razlika između šehidskog djeteta i onog kojem je tata poginuo u saobraćajnoj nesreći?

Post Reply