Jedno pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#1 Jedno pitanje za vjernike

Post by FreedomUSA »

Ovo pitanje je za vjernike, nebitno o kojoj religiji je riječ.

Kako objašnjavate zašto Bog dozvoljava ogromnu patnju djece? Ipak veliki broj djece svake godine oboljeva i umire od npr. leukemije, a neki se čak rode slijepi, gluhi, ili bez noge ili ruke. Kako objašnjavate ovo i kako se to uklapa sa vašim vjerovanjem i vašom svetom knjigom?
FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#2 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by FreedomUSA »

Zaista niko?
AndreyBlanc
Posts: 232
Joined: 16/09/2012 22:29

#3 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by AndreyBlanc »

To pitanje je mnogo cudnovati.

Sent from my RM-914_eu_hungary_422 using Tapatalk
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#4 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by animals »

To ti ne isto da pitas zasto lav ubije bas tog gnua, a ostali se izvuku..zakoni prirode....
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#5 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

Puno je zlih ljudi....

inicijalno čovjek je dobar - ali socijalno okruženje utiče na njega i postane zao....

I onda ga neko mora spriječiti u tome....

Kao što postoje ljudi koji siju nered postoje i ljudi koji spriječavaju nered....

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kako se to uklapa sa mojim vjerovanjem ???? Nikako -

A kako se uklapa sa medicinom, radijacijom, otrovima, pesticidima - nekako se uklapa ?

Nobel je izumio TNT da smanji nezgode a ne da ubija ljude i pomaže razaranju u suštini to je moj odgovor na pitanje.....
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#6 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

animals wrote:To ti ne isto da pitas zasto lav ubije bas tog gnua, a ostali se izvuku..zakoni prirode....
Zakoni pesticida, otrova, radijacije, nepoznavnanja i nepoštivanja pravila......
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#7 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by animals »

HM 2011 wrote:
animals wrote:To ti ne isto da pitas zasto lav ubije bas tog gnua, a ostali se izvuku..zakoni prirode....
Zakoni pesticida, otrova, radijacije, nepoznavnanja i nepoštivanja pravila......
I gnu postiva pravila, pa ga lav ipak pojede..ljudi su od postanka patili i patit ce i dalje dok god postoje..nema tu pravila, zakoni prirode i borba za opstanak prate covjeka kroz zivot..
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#8 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

animals wrote:
HM 2011 wrote:
animals wrote:To ti ne isto da pitas zasto lav ubije bas tog gnua, a ostali se izvuku..zakoni prirode....
Zakoni pesticida, otrova, radijacije, nepoznavnanja i nepoštivanja pravila......
I gnu postiva pravila, pa ga lav ipak pojede..ljudi su od postanka patili i patit ce i dalje dok god postoje..nema tu pravila, zakoni prirode i borba za opstanak prate covjeka kroz zivot..
Čovjekov priurodni neprijatelj je čovjek sam sebi - taj je na vrhu hranidbenog lanca i neuporediv je sa Gnuom.....

Što japanci žive 100 godinu - jedu zdravu ribu, kvalitetno se hrane, zdravo žive - tu i tamo se u Hirošimi i Nagasakiju rodi par djece sa tri četiri ruke ali posljedice mutacije od radijacije.....

Elektromagnetno zračenje, starost, aditivi hrani, emulgatori, porijeklo i kvalitet hrane za životinje, list goes on, and on, and on....
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#9 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Kikibombona »

Vjera se suprostavlja logici slobodnog covjeka.

Nedavno me pita jedan drug. Kako neko moze biti glup da vjeruje u kipove, da im se klanja!? Posjeduju li ti ljudi sposobnost logickog razmisljanja!?

Ako covjek u nesto zeli vjerovati, ako mu se usadi u glavu - pronaci ce nacin da svaku vjeru ucini smislenom. Zbog toga mali milion religija kroz istoriju.

Tako i ovo pitanje. Vjernik ce pronaci 10 001 nacin da opravda i nadje objasnjenje za dijete koje je rodjeno sa mentalnom bolescu i sl.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#10 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

Kikibombona wrote:Vjera se suprostavlja logici slobodnog covjeka.

Nedavno me pita jedan drug. Kako neko moze biti glup da vjeruje u kipove, da im se klanja!? Posjeduju li ti ljudi sposobnost logickog razmisljanja!?

Ako covjek u nesto zeli vjerovati, ako mu se usadi u glavu - pronaci ce nacin da svaku vjeru ucini smislenom. Zbog toga mali milion religija kroz istoriju.

Tako i ovo pitanje. Vjernik ce pronaci 10 001 nacin da opravda i nadje objasnjenje za dijete koje je rodjeno sa mentalnom bolescu i sl.
Medicina i genetika će naći precizan razlog za mentalnu bolest.... Hemija će pronaći uzrok degeneracije od hromosoma pa dalje.....

Vjernik će zasigurno odmah reći to nije izgled Carstva božijeg na zemlji kakvo bi trebalo biti..... Da je Božiji namjesnik na zemlji - čovjek - nešto pogriješio, zabrljao.....

I čovjek koji ne vjeruje će naći bezbroj razloga za svoje nevjerovanje......

A čovjek koji vjeruje - on VJERUJE - njemu na kraju krajeva nije niti potreban razlog..... Jednostavno vjeruje da postoji Bog.....

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Analogno tome:

Kome je čovjek šta skrivio da mu klizište odnese kuću - možda je mogao spriječiti nastanak klizišta, prevenirati, možda nije trebao uopšte graditi tu -

ali, stvar je gotova, kuća je odnesena i čovjek je ostao bez igdje ičega - a krivo zemljište i kiša....

Sad sve od samog početka - a Bogu se zahvaljivat što nije bilo i gore - i napravit će se nova....

Za šta sve ljudi Boga krive......

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Meni uopšte nije jasna logika pitanja: uzmem pištolj u ruku i ubijem nekog i onda je kriv Bog što me nije spriječio ? Ti si uzeo pištolj u ruku i ti si pucao i znao si da ubijaš, ili možda nisi znao da ubijaš ali si pucao iz vatrenog oružija..... Krive knjige što se nisu čitale za tebe, krivo znanje što se ne može transportovati u glavu, krivo je moreeeeeeeeeeeeeeeeee....................
Last edited by HM 2011 on 29/05/2014 17:19, edited 1 time in total.
FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#11 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by FreedomUSA »

Promašili ste poentu pitanja. Pitanje nije namjenjeno agnosticima ni ateistima, već isključivo vjernicima. Ne radi se o zakonu prirode niti o radioaktivnom zracenju. Mene interesuje kako vjernici razmišljaju zašto Bog u kojeg vjeruju dozvoljava da se ogroman broj nevine djece rađa i umire od teški bolesti, i kako se ovo uklapa sa njihovom svetom knjigom i inače sa njihovom religijom.

Molim da tema bude bes sprdanja i vređanja, ni s jedne ni s druge strane. Hvala.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#12 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

FreedomUSA wrote:Promašili ste poentu pitanja. Pitanje nije namjenjeno agnosticima ni ateistima, već isključivo vjernicima. Ne radi se o zakonu prirode niti o radioaktivnom zracenju. Mene interesuje kako vjernici razmišljaju zašto Bog u kojeg vjeruju dozvoljava da se ogroman broj nevine djece rađa i umire od teški bolesti, i kako se ovo uklapa sa njihovom svetom knjigom i inače sa njihovom religijom.

Molim da tema bude bes sprdanja i vređanja, ni s jedne ni s druge strane. Hvala.
Bog je stvorio prvog čovjeka i prvu ženu - Standard issue material...

sve ostalo potomstvo......

Potomstvo se drogira, opija, puši, živi pored izvora jonizirajućeg zračenja, jede hemijski štetno tretiranu hranu, koristi opasna hemijska sredstva svakodnevno (čišćenje pranje), sve manje ima dodira sa prirodom i dobiješ rezultat.....

Drogu opijate i sve štetno bi društvo trebalo iskorijeniti, izmjestiti izvore jonizirajućeg zračenja iz čovjekove neposredne okoline, izbaciti štetne hemikalije iz tretmana hrane, štetne hemikalije iz sredstava za čišćenje, biti u dodiru sa prirodom i čuvati je i širiti zelenilo - eh kad se sve to provede (ergo - malo morgen kakva smo svi mi kolektivno govna),

kad sve štetne izvore bilo čega iskorijenimo (zagađivače zraka i sve sve),

pa i štetne navike kad izbacimo poput inbreedinga, i šta li već -

e onda, ako se ikakav problem pojavi kod genetski zdravog čovjeka (a tad nema razloga da se pojavi) - onda se obraćaj : Bože zašto si mi dao ovakvu sudbinu....

Do tad - krivi smo mi jedni drugima - sramota je postavljati pitanje zašto - kad se zna da Bog sa tim nema apsolutno ništa.... Još nam i šalje poruke tipa -

Čovječe - ti si nadležan i odgovboran, opameti se, što posiješ to ćeš i požnjeti..... (naravno parafraziram, ali vjerske knjige su prepune tih poruka) - a ako izmakneš ljudskom sudu - čeka te najstrašniji sud od svih......

Sa tim je čovjek počašćen - da se svakom od nas pojedinačno sudi....

Evo ti link 7 min



- prati prijevod smiješno jednostavno...
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#13 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by animals »

FreedomUSA wrote:Promašili ste poentu pitanja. Pitanje nije namjenjeno agnosticima ni ateistima, već isključivo vjernicima. Ne radi se o zakonu prirode niti o radioaktivnom zracenju. Mene interesuje kako vjernici razmišljaju zašto Bog u kojeg vjeruju dozvoljava da se ogroman broj nevine djece rađa i umire od teški bolesti, i kako se ovo uklapa sa njihovom svetom knjigom i inače sa njihovom religijom.

Molim da tema bude bes sprdanja i vređanja, ni s jedne ni s druge strane. Hvala.
Vjernik kaze na to...cudni su putevi Boziji..nekad se ne mogu objasniti..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#14 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote:
Bog je stvorio prvog čovjeka i prvu ženu - Standard issue material...
Aha, od plastelina, :wink:
FreedomUSA
Posts: 110
Joined: 25/05/2014 20:39

#15 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by FreedomUSA »

HM 2011 wrote: e onda, ako se ikakav problem pojavi kod genetski zdravog čovjeka (a tad nema razloga da se pojavi) - onda se obraćaj : Bože zašto si mi dao ovakvu sudbinu....

Do tad - krivi smo mi jedni drugima - sramota je postavljati pitanje zašto - kad se zna da Bog sa tim nema apsolutno ništa.... Još nam i šalje poruke tipa -
Tvoj argument je veoma slab. Bog nema "apsolutno ništa s tim" jedino ako ne pripadaš abrahamskim religijama. Ukoliko pripadaš ovim religijama (Judaizam, Islam, Hrišćanstvo), onda imamo problem. Zašto? Zato što se u Bibliji kao i u Kuranu ponavlja teza da se ništa na svijetu ne može dogoditi bez Božijeg odobrenja! Ako želiš, mogu ti pokazati nekoliko citata. Što znači sreća i nesreća, uspijeh, ubistvo, bolest, patnja, sve što se dešava mora Bog odobriti/dozvoliti, inače se nebi ni dogodilo. To nas dovodi do zaključka da su Auschwitz, Srebrenica, Jasenovac i Vukovar bili Božija volja, kao i da svako djete koje oboli od Leukemije je takođe Božija volja. Poenta je u tome zašto Bog dozvoljava ogromnu patnju velikog broja djece svake godine širom svijeta. Najveći rizik ove bolesti koju sam spomenuo imaju upravo djeca ispod 5 godina.
Čovječe - ti si nadležan i odgovboran, opameti se, što posiješ to ćeš i požnjeti..... (naravno parafraziram, ali vjerske knjige su prepune tih poruka) - a ako izmakneš ljudskom sudu - čeka te najstrašniji sud od svih......
Ovo nema ništa s tim. Jedan roditelj u većini slučajeva nebi trebao biti zaslužan što mu se je djete rodilo sa nekom neizlečivom bolešću. Nauka ne razumije 100% kako svaka bolest funkcioniše i zašto se događa, tako da tvoji izgovori "pogrešna ishrana" i "otrovi" nisu objašnjenje. Da Bog nije dozvolio da jedno djete oboli, ono nebi ni obolilo. Tako je barem bo abrahamskim religijama.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#16 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

FreedomUSA wrote:
HM 2011 wrote: e onda, ako se ikakav problem pojavi kod genetski zdravog čovjeka (a tad nema razloga da se pojavi) - onda se obraćaj : Bože zašto si mi dao ovakvu sudbinu....

Do tad - krivi smo mi jedni drugima - sramota je postavljati pitanje zašto - kad se zna da Bog sa tim nema apsolutno ništa.... Još nam i šalje poruke tipa -
Tvoj argument je veoma slab. Bog nema "apsolutno ništa s tim" jedino ako ne pripadaš abrahamskim religijama. Ukoliko pripadaš ovim religijama (Judaizam, Islam, Hrišćanstvo), onda imamo problem. Zašto? Zato što se u Bibliji kao i u Kuranu ponavlja teza da se ništa na svijetu ne može dogoditi bez Božijeg odobrenja! Ako želiš, mogu ti pokazati nekoliko citata. Što znači sreća i nesreća, uspijeh, ubistvo, bolest, patnja, sve što se dešava mora Bog odobriti/dozvoliti, inače se nebi ni dogodilo. To nas dovodi do zaključka da su Auschwitz, Srebrenica, Jasenovac i Vukovar bili Božija volja, kao i da svako djete koje oboli od Leukemije je takođe Božija volja. Poenta je u tome zašto Bog dozvoljava ogromnu patnju velikog broja djece svake godine širom svijeta. Najveći rizik ove bolesti koju sam spomenuo imaju upravo djeca ispod 5 godina.
Čovječe - ti si nadležan i odgovboran, opameti se, što posiješ to ćeš i požnjeti..... (naravno parafraziram, ali vjerske knjige su prepune tih poruka) - a ako izmakneš ljudskom sudu - čeka te najstrašniji sud od svih......
Ovo nema ništa s tim. Jedan roditelj u većini slučajeva nebi trebao biti zaslužan što mu se je djete rodilo sa nekom neizlečivom bolešću. Nauka ne razumije 100% kako svaka bolest funkcioniše i zašto se događa, tako da tvoji izgovori "pogrešna ishrana" i "otrovi" nisu objašnjenje. Da Bog nije dozvolio da jedno djete oboli, ono nebi ni obolilo. Tako je barem bo abrahamskim religijama.
Zato što se u Bibliji kao i u Kuranu ponavlja teza da se ništa na svijetu ne može dogoditi bez Božijeg odobrenja!

Šta je Božije odobrenje - to što ti je dopustio život i slobodu izbora i božije odobrenje što ti ne pošalje Meleka kad hoće da ti uzme dušu ? OSim toga šta je Božije odobrenje - telefonska linija sa Bogom i zvrrr zvrrr Halo Bože ???? Direktni kontakt sa Bogom Svemogućim - Prema vjerovanju porijeklom Ibrahima A.S. Musa A.S. je inzistirao da mu se Allah Dž.Š. prikaže - pa mu je odgovoreno da u ovom fizičkom stanju niti glas niti lik Božiji ljudsko biće ne bi moglo podnjeti..... (prikazao se brdu pa se brdo raspalo od straha)......

Nije božija volja činiti niti zločine, pa čak niti ratovati - Božija volja je mir i prosperitet a čak i ako dođe do rata - svi prema vjerskim pravilima imaju pravo na odbranu i srazmjeran odgovor na napad - te zločini nisu dopušteni .....

Bog jeste Svemoguć i Svemilosan i naravno sposoban je odkloniti probleme - međutim - ostavio je i uputstvo za otklanjanje problema - ako se ljudi ne pridržavaju Božijih uputstava - zašto bi im i Bog pomagao u otklanjanju nedaća....... Da i Najmilostiviji je..... Ali opet ?

Uzme nas 20 puške, obučemo neke službene uniforme i krenemo jedno jutro sve muškarce privoditi od stana do stana.... privedemo ih u sabirni centar i onda ih streljamo, mučimo pod optužbom da su pripremali napad na nas i slično.... Nakon toga pokupimo im majke, očeve, supruge, kćeri i sinove i kažemo moramo Vas deportovati na sigurno i i nih većinu silujemo, pa pobijemo ili samo pobijemo - onako sistematski, mašinski....

I onda je Bog kriv za to ?

Bogami Bog sa tim nema ništa - prije da ima Šejtan/Sotona/Đavo.....

Bog je dao čovjeku slobodnu volju...... Dao mu je uputstvo..... Pruža čak i nadnaravnu pomoć kad zatreba.....

Šta čovjek više da poželi......

Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!

To se ne odnosi na pojedince nego i na čitave narode.....

Do čovjeka je nije do Boga....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#17 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote: Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!
Nama ni bog ne može pomoći, znao sam ....

No ako sam narod promijeni nekim čudom svoje stanje onda nema ni potrebe da mu ga bog mijenja, logično, kaj ne!
Last edited by fatamorgana on 30/05/2014 00:49, edited 1 time in total.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#18 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

fatamorgana wrote:
HM 2011 wrote: Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!
Nama ni bog ne može pomoći, znao sam ....
Nije ne može - nego NEĆE da ti ponovim:

Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!
Last edited by HM 2011 on 30/05/2014 00:50, edited 1 time in total.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#19 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by animals »

HM 2011 wrote:
fatamorgana wrote:
HM 2011 wrote: Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!
Nama ni bog ne može pomoći, znao sam ....
NIje ne može - nego NEĆE
A, sto nece..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#20 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

HM 2011 wrote:
NIje ne može - nego NEĆE
Pa ni ne mora, :wink:
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#21 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by HM 2011 »

animals wrote:
HM 2011 wrote:
fatamorgana wrote:
NIje ne može - nego NEĆE
A, sto nece..
sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!

Zato što narod neće da se promjeni..... Narod to u suštini ne želi jer da želi - druga bi se pjesma pjevala....

I Krišćanstvo i Silam ja mislim imaju slične ajete parafraziram -

"Allah Dž.Š. poručuje čovjeku - ti mi se približiš za stopu ja ti se približim za korak, ti kreneš prema meni ja trčim prema tebi.... "

Na dohvat ruke....
Last edited by HM 2011 on 30/05/2014 00:53, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#22 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

A ni narod neće, izgleda niko neće da popusti prvi a kaže se pametniji popušta, :wink:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#23 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by animals »

Cekaj, sad se postavlja kruncijalno pitanje..ciji i koji Bog ce da pomogne..i na kojem jeziku da se obrati..i ..i...i..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26860
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#24 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by fatamorgana »

animals wrote:Cekaj, sad se postavlja kruncijalno pitanje..ciji i koji Bog ce da pomogne..i na kojem jeziku da se obrati..i ..i...i..
Pa svakom svoj tj. njegov, :wink:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#25 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by animals »

To, ono..ti si iz Zavidovica..idi onome u sobu br. 5..ti iz Gruda, idi u sobu br.4..a ti iz BL, idi u sok sobu :D
Post Reply