Ja bih htio ovakvu kantonalnu BiH!

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
vlado986

Ja bih htio ovakvu kantonalnu BiH!

Post by vlado986 » 19/02/2007 14:36

Ovo je BiH kakvu ja zamišljam (jedan od mojih prijedloga). Malo sam doradio onaj prijedlog od deset županija/kantona + distrikt Sarajevo, pa sam ih sveo na sedam + distikt Sarajevo. Dakle, ukidaju se entiteti i sve nove općine nastale zbog njih. Dakle:

1. Bihaćki: Cazin, Velika Kladuša, Bihać, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Drvar, Bosansko Grahovo,

2. Banjalučki: Sanski Most, Ključ, B. Novi, Prijedor, B. Dubica, B. Gradiška, Srbac, Laktaši, Banja Luka, Čelinac, Kotor Varoš, Skender Vakuf, Mrkonjić Grad, Pranjavor, Glamoč, Jajce, Šipovo, Ključ

3. Dobojski: B. Brod, Derventa, Odžak, B. Šamac, Modriča, Gradačac, Doboj, Gračanica, Tešanj, Teslić, Maglaj

4. Tuzlanski: Orašje, Brčko, Srebrenik, Lopare, Ugljevik, Bijeljina, Tuzla, Lukavac, Banovići, Živinice, Kalesija, Zvornik, Šekovići

5. Sarajevski: Kladanj, Olovo, Vlasenica, Vareš, Bratunac, Srebrenica, Han Pijesak, Sokolac, Rogatica, Višegrad, Rudo, Čajniče, Goražde, Foča, Kalinovnik, Kiseljak, Fojnica, Kreševo, Visoko, Breza, Hadžići, Ilijaš, Vogošća, Pale

6. Zenički: Žepče, Zavidovići, Zenica, Kakanj, Busovača, Vitez, Travnik, Novi Travnik, D. Vakuf, G. Vakuf, Bugojno, Kupres

7. Mostarski: Livno, Tomislavgrad, Trebinje, Ljubinje, Bileća, Gacko, Konjic, Jablanica, Mostar, Nevesinje, Stolac, Neum, Čapljina, Čitluk, Ljubuški, Široki Brijeg, Posušje, Grude, Prozor

8. Sarajevo-distrikt: Novo Sarajevo, Novi Grad, Centar, Stari Grad, Ilidža

Što mislite o tome?

Prijelog od 10+1 u temi "HNV: regijama do pomirbe Hrvata, Srba i Bošnjaka".

senada

Post by senada » 19/02/2007 14:42

Dobro je ovo... ali koliko je izvodivo, i prihvatljivo za Harisovu i Dodikovu vladu?

mostarac

Post by mostarac » 19/02/2007 14:43

HDZ nikad na ovakav prijedlog ne bi pristao, jer ni u jednom od 7+1 kantona Hrvati nemaju apsolutnu vecinu, cak mislim da ni u jednom nemaju vecinu.
Inace ja se slazem sa ovim prijedlogom, ali sta to vrijedi.

furlan
Has thanked: 1 time

Post by furlan » 19/02/2007 14:44

Dzaba sve ali ja bih jos uvijek Republiku Bosnu i Hercegovinu mada znam da me za zivota nece dotec.

mostarac

Post by mostarac » 19/02/2007 14:45

furlan wrote:Dzaba sve ali ja bih jos uvijek Republiku Bosnu i Hercegovinu mada znam da me za zivota nece dotec.

gledaj bitna je sustina, a ne forma, a po svom uredjenju Bosna i Hercegovina je REPUBLIKA.

furlan

Post by furlan » 19/02/2007 14:50

Mili moj mostarac
Je li po formi ili sustini? :? :?

mostarac

Post by mostarac » 19/02/2007 14:51

furlan wrote:Mili moj mostarac
Je li po formi ili sustini? :? :?

sustini. Sad jeste ovo malo nakaradno, ali je republika.
I Jugoslavija je bila republika sa vecom decentralizacijom nego Bosna i hercegovina, al je bila republika.

BOSNIAN-BOSANAC

Post by BOSNIAN-BOSANAC » 19/02/2007 14:53

7+1 Ja sam za, tako bi nam Državna Zastava mogla da simboliše 7 Kantona + 1 Distrikt jer ima sedam cijeli zvijezda i jedna koja je podjeljena zvijezda.

Image

7 zvijezda simbolisalo bi 7 Kantona u BiH

1 podjeljena zvijeda simbolisala bi 1 Distrikt u BiH

funaki

Post by funaki » 19/02/2007 14:56

furlan wrote:Dzaba sve ali ja bih jos uvijek Republiku Bosnu i Hercegovinu mada znam da me za zivota nece dotec.

:thumbup:

Blueboy-

Post by Blueboy- » 19/02/2007 15:10

HDZ nikad na ovakav prijedlog ne bi pristao, jer ni u jednom od 7+1 kantona Hrvati nemaju apsolutnu vecinu, cak mislim da ni u jednom nemaju vecinu.
Inace ja se slazem sa ovim prijedlogom, ali sta to vrijedi.

Mislim da bi hrvati prije na ovo pristali nego na federaciju, pa danas cine negdje ok 18 % do 20 % stanovnistva FBiH. A ako vako stanje ostane sve manje ce hrvata biti u bosni, ljudi sele u hrvatsku, gube nadu za boljim zivotom ovde. Ovo je izvrstan prjedlog, mislim da bi i za SBiH bio prifatljiv ali za SNSD nebi sigurno. nema netiteta

Maksim

Post by Maksim » 19/02/2007 16:24

Evo mog supljeg prijedloga:

Unsko-Sanski (naziv pase perfekt za tu regiju): Velika Kladusa, Cazin, Bihac, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Sanski Most, Bosanski Novi;

Vrbasko-dubicki (historijski naziv regije): Prijedor, Banja Luka, Celinac, Bosanska Dubica, Bosanska Gradiska, Kotor Varos, Srbac, Prnjavor, Laktasi;

Livanjski: Livno, Bosansko Grahovo, Glamoc, Duvno, (Kupres), Sipovo;

Srednjo-bosanski: Prozor, Uskoplje/Gornji Vakuf, Donji Vakuf, Jajce, Mrkonjic Grad, Travnik, Novi Travnik, Vitez, Bugojno, Skender Vakuf, Kljuc;

Vranducko-usorski (opet historijski naziv): Busovaca, Zenica, Kakanj, Vares, Zavidovici, Zepce, Maglaj, Tesanj, Teslic, Doboj;

Posavski: Derventa, Bosanski Brod, Bosanski Samac, Odzak, Orasje, Brcko, Modrica;

Tuzlanski: Gradacac, Gracanica, Srebrenik, Banovici, Lukavac, Tuzla, Celic, Zivinice, Kladanj;

Semberski: Bijeljina, Ugljevik, a tu su i mjesta kao Lopare, Janja i Teocak;

Vrhbosanski (historijski naziv regije): Olovo, Sokolac, Pale, Hadzici, Trnovo, Ilijas, Vogosca, Visoko, Breza, Fojnica, Kiseljak;

Gornjo-podrinjski: Srebrenica, Han-pijesak, Sekovici, Kalesija, Zvornik, Bratunac;

Donjo-podrinjski: Vlasenica, Rogatica, Rudo, Gorazde, Foca, Cajnice, Kalinovik, Visegrad;

Hercegovacko-neretvanski: Konjic, Jablanica, Mostar, Posusje, Siroki Brijeg, Stolac, Ljubuski, Citluk, Capljina, Neum, Grude;

Zahumljansko-trebinjski: Trebinje, Nevesinje, Bileca, Gacko, (Ljubinje);

i Grad Sarajevo kao posebna adminstrativna cjelina sa svojim gradskim opcinama.

Znam da je Semberski kanton premal, imao bi samo dvije opcine, ali ne moguce ga je ubaciti u Tuzlanski ili Podrinjski.

Plus, treba zapaziti i imena nekih gradova. Imena gradova nisu mijenjana samo sad tijekom rata, nego i u SFRJ nazalost a i tijekom Otomanske vladavine. Npr. Mrkonjic Grad je svoje danasnje ime dobio na pocetku SFRJ ere, a njegovo izvorno ime je Varcarevo. Gornji Vakuf se zbilja zvao Uskoplje i nije nikakvo hrvatsko ime za taj grad, nego je on historijski poznat kao Uskoplje. Isto je i sa Donjim Vakufom koji se zvao Novosel.

I Sarajevo se prvo zvalo Bosnavar (madjarski Var = grad) i osnovano je od ugarskog kralja Kalmana, pa je dobilo svoje bosansko ime Vrhbosna i tek kasnije Sarajevo, ali npr. Sarajevu ne bi vracao staro ime.

Ni Derventa ne nosi svoje staro bosansko ime Ukrina (kao i rijeka). Derventa dolazi od tursko-perzijske rijeci Dervent i znaci nesto kao toranj ili vrata. Sarajevo je dobilo isto svoje ime od tursko-perzijske rijeci Saray i znaci nesto kao rezidencija ili dvor. Svatko je mijenjao imena gradova kako je htio.
Last edited by Maksim on 19/02/2007 16:48, edited 1 time in total.

burekodsira
Has thanked: 4 times

Post by burekodsira » 19/02/2007 16:32

Maksim wrote:Evo mog supljeg prijedloga:

Unsko-Sanski (naziv pase perfekt za tu regiju): Velika Kladusa, Cazin, Bihac, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Sanski Most, Bosanski Novi;

Vrbasko-dubicki (historijski naziv regije): Prijedor, Banja Luka, Celinac, Bosanska Dubica, Bosanska Gradiska, Kotor Varos, Srbac, Prnjavor, Laktasi;

Livanjski: Livno, Bosansko Grahovo, Glamoc, Duvno, (Kupres), Sipovo;

Srednjo-bosanski: Prozor, Uskoplje/Gornji Vakuf, Donji Vakuf, Jajce, Mrkonjic Grad, Travnik, Novi Travnik, Vitez, Bugojno, Skender Vakuf, Kljuc;

Vranducko-usorski (opet historijski naziv): Busovaca, Zenica, Kakanj, Vares, Zavidovici, Zepce, Maglaj, Tesanj, Teslic, Doboj;

Posavski: Derventa, Bosanski Brod, Bosanski Samac, Odzak, Orasje, Brcko, Modrica;

Tuzlanski: Gradacac, Gracanica, Srebrenik, Banovici, Lukavac, Tuzla, Celic, Zivinice, Kladanj;

Semberski: Bijeljina, Ugljevik, a tu su i mjesta kao Lopare, Janja i Teocak;

Vrhbosanski (historijski naziv regije): Olovo, Sokolac, Pale, Hadzici, Trnovo, Ilijas, Vogosca, Visoko, Breza, Fojnica, Kiseljak;

Gornjo-podrinjski: Srebrenica, Han-pijesak, Sekovici, Kalesija, Zvornik, Bratunac;

Donjo-podrinjski:
Vlasenica, Rogatica, Rudo, Gorazde, Foca, Cajnice, Kalinovik, Visegrad;

Hercegovacko-neretvanski: Konjic, Jablanica, Mostar, Posusje, Siroki Brijeg, Stolac, Ljubuski, Citluk, Capljina, Neum, Grude;

Zahumljansko-trebinjski: Trebinje, Nevesinje, Bileca, Gacko, (Ljubinje);

i Grad Sarajevo kao posebna adminstrativna cjelina sa svojim gradskim opcinama.

Znam da je Semberski kanton premal, imao bi samo dvije opcine, ali ne moguce ga je ubaciti u Tuzlanski ili Podrinjski.

Plus, treba zapaziti i imena nekih gradova. Imena gradova nisu mijenjana samo sad tijekom rata, nego i u SFRJ nazalost a i tijekom Otomanske vladavine. Npr. Mrkonjic Grad je svoje danasnje ime dobio na pocetku SFRJ ere, a njegovo izvorno ime je Varcarevo. Gornji Vakuf se zbilja zvao Uskoplje i nije nikakvo hrvatsko ime za taj grad, nego je on historijski poznat kao Uskoplje. Isto je i sa Donjim Vakufom koji se zvao Novosel.

I Sarajevo se prvo zvalo Bosnavar (madjarski Var = grad) i osnovano je od ugarskog kralja Kalmana, pa je dobilo svoje bosansko ime Vrhbosna i tek kasnije Sarajevo, ali npr. Sarajevu ne bi vracao staro ime.

Ni Derventa ne nosi svoje staro bosansko ime Ukrina (kao i rijeka). Derventa dolazi od tursko-perzijske rijeci Servent i znaci nesto kao toranj ili vrata. Sarajevo je dobilo isto svoje ime od tursko-perzijske rijeci Saray i znaci nesto kao rezidencija ili dvor. Svatko je mijenjao imena gradova kako je htio.

valjda se bi onda trebali biti gornje-podrinjski i donje-podrinjski :D ... a i zamjenio si geografske polozaje... mjesta koja si nabrojao u donjem podrinju se na karti i po geografiji nalaze u gornjem i obrnuto...

Maksim

Post by Maksim » 19/02/2007 16:47

:) ja sam Gornji npr. nazvao tako zato sto geografski sjeverniji od Donjeg..... ali sto se mene tice, nek se i obrnuto zovu.

vlado986

Post by vlado986 » 19/02/2007 17:07

BOSNIAN-BOSANAC wrote:7+1 Ja sam za, tako bi nam Državna Zastava mogla da simboliše 7 Kantona + 1 Distrikt jer ima sedam cijeli zvijezda i jedna koja je podjeljena zvijezda.

Image

7 zvijezda simbolisalo bi 7 Kantona u BiH

1 podjeljena zvijeda simbolisala bi 1 Distrikt u BiH

Nisam ni znao da sam pogodio broj zvijezdica sa brojem kantona. Drago mi je! Nego kada će se kantoni ostvariti:

1. Međunarodna zajednica mora poslati jasne signale da je upitno postojanje RS.

2. Tada bi sve više Hrvata u BiH, bilo za opciju bez entiteta, nego sa trećim (hrvatskim) entitetom.

3. Službena Hrvatska politika jasno bi stala u potporu BiH bez RS. Bošnjaci bi se još žešće zauzimali za BiH bez entiteta.

4. Političari iz bošnjačkog i hrvatskog naroda sve češće jasno izazivati nezadovoljstvo Daytonskim sporazumom.

Tada bi se uspostavili kantoni, ali ne doslovno po ovom prijedlogu. Političari iz Federacije se moraju zauzeti za "vraćanje" B. posavine - tj. uspostavu Dobojskog kantona. RS bi tražila tada kompenzacije sa općinama u Federaciji sa srpskom većinom 1991. u zapadnom dijelu BiH. Možda će biti potrebna i uspostava Trebinjskog kantona:Trebinje, Gacko, Bileća, Ljubinje, Nevesinje. Mislim da se ostali kantoni mogu ovako dogovoriti.

kicky

Post by kicky » 19/02/2007 17:18

ne zaboravite: THE RS!!! 8-) :D

ovan_

Post by ovan_ » 19/02/2007 17:28

A patetike :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 19/02/2007 20:17

mislim da bi banja luka, sraajevo i mostar trebali biti posebne administrativne cjeline, kao brisel u belgiji.

ostalo je onako, dobra pocetna osnova ali puno puno bi promijenio.

Tri nivoa vlasti, opcine, kantoni i drzava. Drzavi ostaviti postojece nadleznosti, a dodati poljoprivredu, turizam, zdravstvo, i visoko obrazovanje.

klif

Post by klif » 19/02/2007 22:10

Ako smijem da pitam, čemu bi služili kantoni? Zašto ne bismo mogli imati dva nivoa vlasti - općine i državni nivo?

Kantoni u FBiH imaju isključivu ulogu razgraničenja Hrvata i Bošnjaka.

zavrzlama
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 19/02/2007 22:50

klif wrote:Ako smijem da pitam, čemu bi služili kantoni? Zašto ne bismo mogli imati dva nivoa vlasti - općine i državni nivo?

Najjednostavnije i najprakticnije rjesenje za BIH.......ukrao si mi rijec iz tastature ;-)

Bice to na kraju krajeva jedno od rjesenja...samo treba sacekati da neki shvate da nema podjele BIH...

vlado986

Može i bez Kantona

Post by vlado986 » 20/02/2007 09:41

Može i bez kantona ali prvo političari moraju to shvatiti. Za BiH je vrlo važno da porezni prihodi u proračunu DRŽAVE budu veći nego u proračunima entiteta. Kata bi postojali kantoni onda bi imali tri razine: državnu, kantolnu, općinsku. Tada bi omjer između budžeta sve tri razine bio: 45% država, 30% kantoni, 25% općine. Kada bi postojale samo općine, onda bi omjer bio 60:40 u korist države. Ključ je u lovi, a ne u granicama.

Maksim

Post by Maksim » 20/02/2007 15:59

Naravno da bi najbolje i najpovoljnije (manje adminstracija) bilo kada bi BiH bila uredjena kao SR BiH po opcinama, ali kantoni bi danas bili realniji, jer problem je taj da glupavi Srbi, Bosnjaci i Hrvati uvijek hoce da budu negdje vecina a opcina im je za to neprihvatljiva. Kantoni mozda nisu losi iz razloga da se prepolove regije na kojima recimo 70 postotno dominira jedan narod sto bi bilo slucaj sa regijom oko Banja Luke. Tu bi se npr. Mrkonjic Grad ubacio u Srednjo-bosanski kanton, Sipovo u Livanjski, Skender Vakuf isto u Srednjo-bosanski, Prijedor i Bosanski Novi u Unsko-sanski, onda dalje regije sa srpskom vecinom kao Drvar, Grahovo i Glamoc koji bi bili u Livanjskom.... oni bi bili u multietnickim kantonima i morali bi rjesavati svoje probleme zajedno s drugima a ne u okviru jednog velikog kantona u kojem apsolutno dominiraju Srbi. I kad bi imali samo opcine, to bi opet bila regija koja je povezana sa opcinama u kojima su Srbi apsolutna vecina. Dakle, vazno je takve sredine integrirati u multietnicke adminstrativne regije.

Isti slucaj bi bio sa Tuzlanskim kantonom u kojem apsolutno dominira bosnjacki zivalj. Brcko je Posavina, Kalesija i Zvornik normalno idu na Podrinje. To se sve ne bi moglo bas sprovesti ovako, jer mi pak imamo jednostavno regije od kojih je nemoguce pojedine dijelove pripojiti jednom drugom, ali kad su mogli jedno Visoko, jednu Brezu i jedno Olovo pripojiti Zenicko-dobojskom kantonu (!!!), moze i ovo. Pola moje obitelji potjece je iz Olova. Od Olova do Sarajeva vam treba nekih 45 minuta a do Zenice preko 2 sata, plus su u Olovu sve zivi hardcore Zeljovci :lol: (i mozda dva Pitara)

klif

Post by klif » 20/02/2007 20:29

Maksim wrote:Naravno da bi najbolje i najpovoljnije (manje adminstracija) bilo kada bi BiH bila uredjena kao SR BiH po opcinama, ali kantoni bi danas bili realniji, jer problem je taj da glupavi Srbi, Bosnjaci i Hrvati uvijek hoce da budu negdje vecina a opcina im je za to neprihvatljiva.

Ako B/H/S već moraju - na nekom teritorijalno i institucionalno ograničenom dijelu države BiH - da budu većina i u okviru istog ostvaruju svoja nacionalna i grupna prava (što god da to podrazumijevalo), ne vidim prepreku da to čine na nivou općine. Polazim od toga da će u svakoj općini neki od naroda biti većina, što će mu obezbijeđivati nekakav oblik "premoći" nad ostala dva, jer je to valjda cilj svakog oblika teritorijalne majorizacije. Koje će se općine povezivati u neke oblike neinstitucionalnih oblika povezivanja, trebalo bi da zavisi od potreba lokalnog stanovništva. Svako instuticionalno povezivanje općina bazirano na nacionalnom principu služi, u konačnici, podržavanju separatističkih tendencija.

BiH je u periodu SFRJ dostigla optimalan oblik unutrašnje državne organizacije, tako da je svako eksperimentiranje i pokušaj "popravaka" na tom planu potpuo nepotrebno i, vidjeli smo to u prethodnom perodu, apsolutno protivno interesima svih normalnih ljudi ove zemlje.

Vijeće naroda kao dio BH parlamenta, sa jasnim ovlašćenjima i efikasnim mehanizmima za zaštitu nacionalnih interesa svakog konstitutivnog naroda, treba da bude mjesto gdje će se ostvarivati i štititi njihovi nacionalni i grupni interesi.

Međutim, jasno mi je da u BiH nikakvo normalno rješenje neće biti prihvaćeno. Tako dugo, dok ovom zemljom budu vladali profesionalni Bošnjaci/Hrvati/Srbi (abecednim redom).

vlado986

Post by vlado986 » 21/02/2007 11:55

Maksim wrote:Naravno da bi najbolje i najpovoljnije (manje adminstracija) bilo kada bi BiH bila uredjena kao SR BiH po opcinama, ali kantoni bi danas bili realniji, jer problem je taj da glupavi Srbi, Bosnjaci i Hrvati uvijek hoce da budu negdje vecina a opcina im je za to neprihvatljiva. Kantoni mozda nisu losi iz razloga da se prepolove regije na kojima recimo 70 postotno dominira jedan narod sto bi bilo slucaj sa regijom oko Banja Luke. Tu bi se npr. Mrkonjic Grad ubacio u Srednjo-bosanski kanton, Sipovo u Livanjski, Skender Vakuf isto u Srednjo-bosanski, Prijedor i Bosanski Novi u Unsko-sanski, onda dalje regije sa srpskom vecinom kao Drvar, Grahovo i Glamoc koji bi bili u Livanjskom.... oni bi bili u multietnickim kantonima i morali bi rjesavati svoje probleme zajedno s drugima a ne u okviru jednog velikog kantona u kojem apsolutno dominiraju Srbi. I kad bi imali samo opcine, to bi opet bila regija koja je povezana sa opcinama u kojima su Srbi apsolutna vecina. Dakle, vazno je takve sredine integrirati u multietnicke adminstrativne regije.

Isti slucaj bi bio sa Tuzlanskim kantonom u kojem apsolutno dominira bosnjacki zivalj. Brcko je Posavina, Kalesija i Zvornik normalno idu na Podrinje. To se sve ne bi moglo bas sprovesti ovako, jer mi pak imamo jednostavno regije od kojih je nemoguce pojedine dijelove pripojiti jednom drugom, ali kad su mogli jedno Visoko, jednu Brezu i jedno Olovo pripojiti Zenicko-dobojskom kantonu (!!!), moze i ovo. Pola moje obitelji potjece je iz Olova. Od Olova do Sarajeva vam treba nekih 45 minuta a do Zenice preko 2 sata, plus su u Olovu sve zivi hardcore Zeljovci :lol: (i mozda dva Pitara)

Ako bi se vodili tim principima, da se svi integriraju, onda je to onaj moj prijedlog od 10+1 u kojem niti jedan narod u nijednom kantonu nema više od 75%. Mislim da bi političari, nažalost, pokušali stvoriti kantone tako da jedan narod ima 3/4 većinu u svakom i da to stalno bude predmet nekih novih autonomija. Ovo oko policijskih kantona jasno pokazuje kuda to sve vodi i što tko razmišlja. U svakom slučaju Visoko i Olovo trebaju ići u Sarajevski kanton.

vlado986

Post by vlado986 » 21/02/2007 11:55

Maksim wrote:Naravno da bi najbolje i najpovoljnije (manje adminstracija) bilo kada bi BiH bila uredjena kao SR BiH po opcinama, ali kantoni bi danas bili realniji, jer problem je taj da glupavi Srbi, Bosnjaci i Hrvati uvijek hoce da budu negdje vecina a opcina im je za to neprihvatljiva. Kantoni mozda nisu losi iz razloga da se prepolove regije na kojima recimo 70 postotno dominira jedan narod sto bi bilo slucaj sa regijom oko Banja Luke. Tu bi se npr. Mrkonjic Grad ubacio u Srednjo-bosanski kanton, Sipovo u Livanjski, Skender Vakuf isto u Srednjo-bosanski, Prijedor i Bosanski Novi u Unsko-sanski, onda dalje regije sa srpskom vecinom kao Drvar, Grahovo i Glamoc koji bi bili u Livanjskom.... oni bi bili u multietnickim kantonima i morali bi rjesavati svoje probleme zajedno s drugima a ne u okviru jednog velikog kantona u kojem apsolutno dominiraju Srbi. I kad bi imali samo opcine, to bi opet bila regija koja je povezana sa opcinama u kojima su Srbi apsolutna vecina. Dakle, vazno je takve sredine integrirati u multietnicke adminstrativne regije.

Ako bi se vodili tim principima, da se svi integriraju, onda je to onaj moj prijedlog od 10+1 u kojem niti jedan narod u nijednom kantonu nema više od 75%. Mislim da bi političari, nažalost, pokušali stvoriti kantone tako da jedan narod ima 3/4 većinu u svakom i da to stalno bude predmet nekih novih autonomija. Ovo oko policijskih kantona jasno pokazuje kuda to sve vodi i što tko razmišlja. U svakom slučaju Visoko i Olovo trebaju ići u Sarajevski kanton.

rashid

Post by rashid » 21/02/2007 14:17

klif wrote:Ako smijem da pitam, čemu bi služili kantoni? Zašto ne bismo mogli imati dva nivoa vlasti - općine i državni nivo?

Tebe ako kad sretnem, castim gajbu pive :) A i ako budes u politici, javi, moj glas imas 8-) a ovaj sto je postavio temu, neka sanja o kantonima. Kakav kanton ba ...

Post Reply