Izvor struje za zavarivanje (AC/DC)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
Homo Sapiens

Izvor struje za zavarivanje (AC/DC)

Post by Homo Sapiens » 11/06/2016 22:25

Pozdrav svima. Kod kuce imam mali, prenosivi aparat, koji koristi naizmjenicnu struju i ide do 140 ampera.
Zavarujem sa rutilnim (kiselim) elektrodama, precnika 2,5 mm. Tokom zavarivanja sa ovim elektrodama, podesim amperazu na 110 ampera da bih mogao zavarivati limove debljine od oko 3 mm bez problema. Prije 2 godine, kada sam vario sa velikim aparatom, za istu elektrodu, i za limove iste debljine (3mm) mi je bilo dovoljno da podesim aparat na 55 ampera da bih dobio istu jacinu struje.tj da varim istom snagom isti lim sa duplo manjom podesenom amperazom. Znaci li to da sam tu koristio aparat sa istosmjernom strujom ?

Volio bih znati opcenito kako da razlikujem aparat sa istosmjerom, od aparata sa naizmjenicnom strujom?

Da li za svaki aparat koji je velik, i koji ima trofazni prikljucak vazi da je to aparat sa istosmjernom strujom ?

I da li je svaki aparat sa istosmjernom strujom jaci od naizmjenicnog, tj. treba nam manje ampera nego na aparatu sa naizmjenicnom strujom, a dobijamo istu snagu ?
Hvala

Euridika
Moderator

Re: Izvor struje za zavarivanje (AC/DC)

Post by Euridika » 14/06/2016 09:38

Homo Sapiens wrote:Pozdrav svima. Kod kuce imam mali, prenosivi aparat, koji koristi naizmjenicnu struju i ide do 140 ampera.
Zavarujem sa rutilnim (kiselim) elektrodama, precnika 2,5 mm. Tokom zavarivanja sa ovim elektrodama, podesim amperazu na 110 ampera da bih mogao zavarivati limove debljine od oko 3 mm bez problema. Prije 2 godine, kada sam vario sa velikim aparatom, za istu elektrodu, i za limove iste debljine (3mm) mi je bilo dovoljno da podesim aparat na 55 ampera da bih dobio istu jacinu struje.tj da varim istom snagom isti lim sa duplo manjom podesenom amperazom. Znaci li to da sam tu koristio aparat sa istosmjernom strujom ?

Volio bih znati opcenito kako da razlikujem aparat sa istosmjerom, od aparata sa naizmjenicnom strujom?

Da li za svaki aparat koji je velik, i koji ima trofazni prikljucak vazi da je to aparat sa istosmjernom strujom ?

I da li je svaki aparat sa istosmjernom strujom jaci od naizmjenicnog, tj. treba nam manje ampera nego na aparatu sa naizmjenicnom strujom, a dobijamo istu snagu ?
Hvala
Možda ovo pomogne:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zavarivanje
http://hr.wikipedia.org/wiki/Elektrolu% ... avarivanje

Svi ovi aparati rade na naizmjeničnu ulaznu struju, ali u sebi sadrže transformator i ispravljač, pa pretvaraju naizmjeničnu struju u istosmjernu ili u naizmjeničnu sa višom frekvencijom rada nego što je nominalna frekvencija struje iz mreže (50 Hz).
Svaki aparat koji ima trofazni priključak je aparat na naizmjeničnu struju - ulaznu, a kakva će biti izlazna struja zavisi od ostalih komponenti aparata (ima li u sebi adapter za istosmjernu struju ili ne).

Post Reply