Izrabljivaci

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
salihh

Izrabljivaci

Post by salihh » 11/07/2016 23:19

Ne znam da li postoji slicna tema, ali evo... iako podrzavam i promoviram kampanju kupujmo domace imam i jednu dilemu zbog koje pocinjem sumnjati u neke domace proizvodjace i pocinjem zaobilaziti njihove proizvode... naime radi se o izrabljivackom odnosu prema radnicima i zgrtanju bogatstva na muci istih...
Volio bih da podijelite vasa iskustva ili saznanja pozitivna ili negativna... ja sam licno bio negativno iznenadjen losim odnosom kompanije Ovako prema radnicima... uzasne place i uvjeti rada, ukradeni dani godisnjeg, a i ono sto radnici mogu koristiti poslodavac odredjuje kada se koristi... vlasnici su truhlo bogati... posljednji put kada sam kupio njihov proizvod sam imao osjecaj da bi bilo bolje da izqberem nesto drugo... s druge strane imam informacije da u Orbiku imaju zadovoljavajuci odnos prema uposlenim.... mozda je vrijeme da se pokazu zubi i domacim gulikozama... za prosperitet drustva trebamo i ljde koji mogu zivjeti od svog rada te da im se postuju osnovna radnicka prava... napisite vasa iskustva

bhnapoleon1

Re: Izrabljivaci

Post by bhnapoleon1 » 12/07/2016 00:04

Alma ras, cesto rad od po 12 sati

safran

Post by safran » 12/07/2016 00:17

Imam iste dileme. U stvari i nemam - gadi mi se ući u Bingo i Amko.

KB9

Post by KB9 » 12/07/2016 08:05

nasem narodu je svako ko mu da poso izrabljivac

nezahvalnost i kraj price

idi na biro ako ti se ne radi pa kukaj do mile volje

nadžak

Post by nadžak » 12/07/2016 08:23

KB9 wrote:nasem narodu je svako ko mu da poso izrabljivac

A ja ti teorije! Svaka čast, nema šta! Tako i razmišljaju upravo ovi zlotvori koji ti daju "poso", samo što to oni ne vide kao želju da pomognu tebi već način da zarađuju puno više i brže nego što je pošteno i zakonito!

Oni su mnogo svjesni činjenice da uvijek ima dovoljan broj insana kojima je NEOPHODAN njihov POSO i onda ih bezobrazno ucjenjuju! Fino ti kažu, isto kao i ti, ako ti se ne sviđa ti idi gdje ima bolje.

Dočepali si naši pohlepnici i krkani prilike da postanu neke gazde pa sad divljaju i uživaju a jadni, da im nije bilo rata sad bi i dalje skakali sa kravama po livadama i vrletima ili kopali njive. Sad su gospoda ljudi, šta ćeš!

Edit: zaboravih napisat iskustva meni poznatih ljudi. Zaštitari rade bezobrazno mnogo. Izađeš iz noćne smjene u trajanju od 12 sati i odmaraš samo taj dan pa onda u prvu opet, 12-ka. i što je najgore prečesto se angažuju i u to vrijeme kad "odmaraju" na neke vanredne aktivnosti.

Prevent nekad bila poželjna firma i malo po malo dođe na nivo lokalnog granapa, ne zahvaljujući strancima već našim pohlepnim i bezobraznim "stručnjacima".

apsidejzi

Post by apsidejzi » 12/07/2016 08:43

nadžak wrote:

A ja ti teorije! Svaka čast, nema šta! Tako i razmišljaju upravo ovi zlotvori koji ti daju "poso", samo što to oni ne vide kao želju da pomognu tebi već način da zarađuju puno više i brže nego što je pošteno i zakonito!

Oni su mnogo svjesni činjenice da uvijek ima dovoljan broj insana kojima je NEOPHODAN njihov POSO i onda ih bezobrazno ucjenjuju! Fino ti kažu, isto kao i ti, ako ti se ne sviđa ti idi gdje ima bolje.

Dočepali si naši pohlepnici i krkani prilike da postanu neke gazde pa sad divljaju i uživaju a jadni, da im nije bilo rata sad bi i dalje skakali sa kravama po livadama i vrletima ili kopali njive. Sad su gospoda ljudi, šta ćeš!

Edit: zaboravih napisat iskustva meni poznatih ljudi. Zaštitari rade bezobrazno mnogo. Izađeš iz noćne smjene u trajanju od 12 sati i odmaraš samo taj dan pa onda u prvu opet, 12-ka. i što je najgore prečesto se angažuju i u to vrijeme kad "odmaraju" na neke vanredne aktivnosti.

Prevent nekad bila poželjna firma i malo po malo dođe na nivo lokalnog granapa, ne zahvaljujući strancima već našim pohlepnim i bezobraznim "stručnjacima".
Uvijek imas dvije strane medalje. Ja imam medju prijateljima (veoma bliskih prijatelja) onih koji imaju vlastiti biznis ali i onih koji su i zaposleni kod nekog drugog. Ova tvoja paradigma odgovara ljudima koji su zaposleni kod drugog. Medjutim, "gazde" pricaju sasvim drugu pricu jer oni su generalno nezadovoljni radom i zalaganjem radnika. Radnici gledaju kako da se izvuku i ne urade posao, kako da ukradu i zakinu gdje mogu. Ako im dadnes sluzbeno auto koriste ga za privatne potrebe, ako imaju priliku maznuti litar benzina to i urade. Ako rade na lageru uvijek nadju nacin da zakinu i sl. Znas, veoma je tesko naci postenog radnika. Medjutim, kada ga nadju (licno znam dva slucaja) onda cine sve da ih zadrze.

Djevojka, veoma sposobna u poslu koji obavlja. Osigurana na puno radno vrijeme na neodredjeno, plata redovna, doprinosi uplaceni. Zatrudnila prosle godine i rodila dijete. Otisla na porodiljsko godinu dana. Posao je ceka. Cak joj i firma doplacuje mjesecno neki iznos iako trenutno ne radi. Naravno, ovo sto ona ima je nesto sasvim normalno i tako bi trebalo biti svuda. Nije nista posebno, vec kao sto rekoh, normalno. Medjutim, ona je dobar i posten radnik i prema njoj se odnose dobro. Ja licno mislim da ce svaki gazda dobro platiti i paziti dobrog radnika. To mislim na osnovu iskustva kojeg imam sa ljudima koji imaju pirvatni biznis.

accident

Post by accident » 12/07/2016 08:57

Moja je sestra radila u jednom domacem trgovackom lancu, imala je jedan dan odmora svakih 15 dana, s tim da su svaku drugu nedjelju radili po cijeli dan, tako da fakticki nikako nije imala slobodan dan. Godisnji odmor je svima trajao po 10 dana, znala je raditi do 11 sati navece (dodje kuci oko 12) i onda sutra mora u prvu smjenu i poci od kuce u 7. Radnicima nikada nisu davali kopiju ugovora, otpustali djevojke koje odu na trudnicko... Uglavnom, mislim da niti jednu odredbu Zakona o radu nisu postovali.

Poslije je dobila posao u Konzumu i totalno drugacija prica. Ima sedmicni odmor, regres, topli obrok, kupon... Ne mogu reci da su idealni uslovi za rad, ali definitivno su puno vise primjerni covjeku i daleko bolji od onoga sto je imala kod prethodnog poslodavca.

Tako da vise definitivno ne dajem beuvjetnu podrsku necemu samo zato sto je domace.

nadžak

Post by nadžak » 12/07/2016 08:59

@apsidejzi

Ma naravno da uvijek imaju dvije strane medalje, ne sporim to. S obzirom da je konkretno govor o vlasnicima tj izrabljivačima ja sam i pisao u vezi njih.

Generalno nemamo poštenja...

almir90

Post by almir90 » 12/07/2016 09:18

apsidejzi wrote: Uvijek imas dvije strane medalje. Ja imam medju prijateljima (veoma bliskih prijatelja) onih koji imaju vlastiti biznis ali i onih koji su i zaposleni kod nekog drugog. Ova tvoja paradigma odgovara ljudima koji su zaposleni kod drugog. Medjutim, "gazde" pricaju sasvim drugu pricu jer oni su generalno nezadovoljni radom i zalaganjem radnika. Radnici gledaju kako da se izvuku i ne urade posao, kako da ukradu i zakinu gdje mogu. Ako im dadnes sluzbeno auto koriste ga za privatne potrebe, ako imaju priliku maznuti litar benzina to i urade. Ako rade na lageru uvijek nadju nacin da zakinu i sl. Znas, veoma je tesko naci postenog radnika. Medjutim, kada ga nadju (licno znam dva slucaja) onda cine sve da ih zadrze.

Djevojka, veoma sposobna u poslu koji obavlja. Osigurana na puno radno vrijeme na neodredjeno, plata redovna, doprinosi uplaceni. Zatrudnila prosle godine i rodila dijete. Otisla na porodiljsko godinu dana. Posao je ceka. Cak joj i firma doplacuje mjesecno neki iznos iako trenutno ne radi. Naravno, ovo sto ona ima je nesto sasvim normalno i tako bi trebalo biti svuda. Nije nista posebno, vec kao sto rekoh, normalno. Medjutim, ona je dobar i posten radnik i prema njoj se odnose dobro. Ja licno mislim da ce svaki gazda dobro platiti i paziti dobrog radnika. To mislim na osnovu iskustva kojeg imam sa ljudima koji imaju pirvatni biznis.
Miješaju se načini kako je neko došao do kapitala, i kakav je uopšteno karakter tog poslodavca. Ako je se neko obogatio u ratu švercom, ili bilo kojim drugim kriminalnim aktivnostima poslije, ne možete očekivati da će vam takav biti dobar poslodavac.

Kao što @apsidejzi navede, imaju dvije strane medalje. Većina poslova koji kotiraju po tržištu su poslovi za niskokvalifikovanu radnu snagu, što znači i manje plate. Ja sam na poslu sretao različitih ljudi tj. radnih kolega, i ima istine u ovome što piše čovjek, dođe da radi i smatra da je uredu da uzima robu i nosi kući sve što mu treba, ne smatra to krađom, pa tako kaže da ima platu 400-500 KM, a još na to odnose robe mjesečno 300-400 KM kući. Ukoliko je gazda takav da ne plaća redovno, da je smeće od čovjeka, i samo uzimaš ono što i jeste zapravo tvoje, onda opravdano. Ali, ako imaš redovno platu, kako možeš imati obraz da kradeš? Ni ja nemam neku veliku platu, prosjek kao što sam i gore naveo, ali sam tražio dodatni način da zarađujem još, i našao sam. Kada tako pričam sa nekim i govorim da traži više načine na zarade još para, obično ide odgovor "nisam budala da radim toliko".

Drugi primjer je isto slučaj koji nije jedini, ima takvih firmi. Ali većinom su to ljudi koji se ne ističu pretjerano, patili su se i sami u životu i znaju cijeniti čovjeka. Problem takvih firmi se ovdje ne navodi, da proživljavaju teror od strane inspekcija, pogotovo ako imaju direktnog konkurenta koji se u nekoj stranci i obogatio se na znamo već kakve načine.

Ja sam radio kod jednog postratnog profitera, tri mjeseca i dao otkaz, nemam ja volje da sebi uništavam zdravlje i život radi konja. Ali razumijem da i ne može svako sebi priuštiti da da otkaz, jer nije jednostavno naći drugi posao.

Problem je što takvi su u raznim strankama i dobro s vlasti, sa onima koji bi trebali da rješavaju te probleme, a naravno da to vlast nikada neće rješavati.

Dr. Kuca

Post by Dr. Kuca » 12/07/2016 09:24

Pa svugdje je tako. Kod mene prijateljica radi za stranu kompaniju, ima dobru platu za nase uslove ali ne zna kad je zadnji put sastavila godisnji duze od 3 dana. Nema tog covjeka na svijetu da je posteno dosao do enormnog bogatsva. Mora se raditi. Slazem se da je tesko, ali uvijek moze gore a to je biti bez hljeba.

insomnia78

Post by insomnia78 » 12/07/2016 09:39

Naravno da nije svugdje tako

S moje sokoćalo

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 12/07/2016 10:40

Nekad davno,.... u dvije godine promjenio 5 firmi. Davao otkaze zbog psovanja i zbog neadekvatne plaće.
"Gazde" su bile iznenađene, u njihovim očima sam bio ko kuća jer sam imao muda da dam otkaz i idem dalje.
Neki su mi nudili veću plaću ali kad jednom odlučim da idem,..nema ostajanja,... samo dalje.
Poenta,.. ako sebe ne cijeniš neće ni drugi da te cijeni. A mnogo je lakše nabrojati dobre poslodavce nego izrabljivače.
Dobri poslodavci su uglavnom firme sa obrazovanim vlasnicima, firme koje ne rastu kao karcinom i opstaju zahvaljujući znanju i kvalitetu.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 12/07/2016 10:53

bhnapoleon1 wrote:Alma ras, cesto rad od po 12 sati
ALMAsa i RASim :lol:
...al fakat :D :-)

Naslovnica

Post by Naslovnica » 12/07/2016 10:55

accident wrote:Moja je sestra radila u jednom domacem trgovackom lancu, imala je jedan dan odmora svakih 15 dana, s tim da su svaku drugu nedjelju radili po cijeli dan, tako da fakticki nikako nije imala slobodan dan. Godisnji odmor je svima trajao po 10 dana, znala je raditi do 11 sati navece (dodje kuci oko 12) i onda sutra mora u prvu smjenu i poci od kuce u 7. Radnicima nikada nisu davali kopiju ugovora, otpustali djevojke koje odu na trudnicko... Uglavnom, mislim da niti jednu odredbu Zakona o radu nisu postovali.

Poslije je dobila posao u Konzumu i totalno drugacija prica. Ima sedmicni odmor, regres, topli obrok, kupon... Ne mogu reci da su idealni uslovi za rad, ali definitivno su puno vise primjerni covjeku i daleko bolji od onoga sto je imala kod prethodnog poslodavca.

Tako da vise definitivno ne dajem beuvjetnu podrsku necemu samo zato sto je domace.
Pa pobogu, zašto ne imenuješ tu firmu, ovdje i javno?! :-)

pirpa

Post by pirpa » 12/07/2016 11:05

Sta treba sa osmjehom da neko radi 9/10 h za 550 KM

đe si gazda ....

KB9

Post by KB9 » 12/07/2016 11:16

pirpa wrote:

Sta treba sa osmjehom da neko radi 9/10 h za 550 KM

đe si gazda ....
takav je danas citav svijet

da li tebe neko tjera da radis?

Buckethead

Post by Buckethead » 12/07/2016 11:20

julisiz es grant wrote: ALMAsa i RASim :lol:
:lol: :lol: :lol: ozbiljno?

almir90

Post by almir90 » 12/07/2016 11:23

Ne treba baš tako oštar biti, tjera te život da radiš. Moraš jesti, piti, plaćati obaveze, težiti za nekim stvarima koje te usrećuju, sve se to mora zaraditi. Nažalost, neko je više sposoban u životu, a neko manje, i tu uvijek dođe do sukoba i rasprave. Neko se lomi radi, ali jednostavno mu ne ide da zaradi bogastvo, ne mora to biti stotine hiljada ili milioni maraka, već neki pristojniji život, nekome to ide bolje. Ne valja sad nekoga omaložavati i govoriti ne moraš raditi, moraš raditi, pa šta koga zapadne u životu. Na mnoge stvari možeš u životu utjecati, ali ima isto tako i mnogo onih na koje jednostavno ne možeš utjecati, što se kaže "takav ti grah pao".

Thorgerson

Post by Thorgerson » 12/07/2016 11:27

Da su ovako razmisljali i ljudi na zapadu i da se nisu bunili za svoja prava, boga pitaj gdje bi svijet otisao.

Kod nas to tek dolazi, nije narod navikao da ima cak i neka prava, ali polako doci ce i taj dan. Pa ce oni poslodavci, koji se spominju u ovoj temi, doci na naplatu.

Ali generalno te stvari se osjete. Narocito u usluznom sektoru. Uzmi uporedi radnicu Konzuma - Binga - DM - Amko. Znaci u pitanju su svjetlosne razlike. Ja u Bingu onu na sirevima i mesu moram ganjati i moliti da mi izreze nesto. To sam 3-4 puta uradio i vise mi ne pada na pamet.

Kupujmo domace - ali preko radnikovih ledja.

Satori

Post by Satori » 12/07/2016 11:45

KB9 wrote:takav je danas citav svijet

da li tebe neko tjera da radis?
Ti ljudi su došli da rade i prehrane svoju porodicu. Imaju pravo na normalnu platu, topli obrok, godišnji odmor i uplaćene doprinose. Nisu volonteri, majka mu stara. I ne treba da se poklope ušima i šute jer je eto takva situacija na tržištu. Znam gazdu koji je sjeo i popričao sa radnicima kad je bio u krizi, i ljudi su pristali da mjesecima rade kod njega bez plate dok se firma nije izvukla iz belaja, ali samo zato što je on fer i korektan poslodavac. I kao takav je debelo u manjini.
Najbolje je da ljudi spavaju na poslu i rade za crkavicu jer ima toliko onih na birou.

julisiz es grant

Post by julisiz es grant » 12/07/2016 11:52

Buckethead wrote:
Tako mi reko jedan kolega, koji je porijeklom iz istog kraja kao i vlasnik (Olovo-na mom bolovo :D )

Naslovnica

Post by Naslovnica » 12/07/2016 11:58

Buckethead wrote:
Najozbiljnije.
Radila mi je kolegica tamo, uslovi božesačuvaj, čisto izrabljivanje za kikiriki.
A vlasnici ratni profiteri, uništili prijeratnu industriju (ja mislim da se zvala OLA).
Robovlasništvo 1/1.

Norm

Post by Norm » 12/07/2016 11:58

salihh wrote:Ne znam da li postoji slicna tema, ali evo... iako podrzavam i promoviram kampanju kupujmo domace imam i jednu dilemu zbog koje pocinjem sumnjati u neke domace proizvodjace i pocinjem zaobilaziti njihove proizvode... naime radi se o izrabljivackom odnosu prema radnicima i zgrtanju bogatstva na muci istih...
Volio bih da podijelite vasa iskustva ili saznanja pozitivna ili negativna... ja sam licno bio negativno iznenadjen losim odnosom kompanije Ovako prema radnicima... uzasne place i uvjeti rada, ukradeni dani godisnjeg, a i ono sto radnici mogu koristiti poslodavac odredjuje kada se koristi... vlasnici su truhlo bogati... posljednji put kada sam kupio njihov proizvod sam imao osjecaj da bi bilo bolje da izqberem nesto drugo... s druge strane imam informacije da u Orbiku imaju zadovoljavajuci odnos prema uposlenim.... mozda je vrijeme da se pokazu zubi i domacim gulikozama... za prosperitet drustva trebamo i ljde koji mogu zivjeti od svog rada te da im se postuju osnovna radnicka prava... napisite vasa iskustva
Koliko ja znam jedan od vecinskih vlasnika Ovako je bio Gasi?
Tako da Ovako... :run:

commendatore

Post by commendatore » 12/07/2016 12:15

problem je u tome sto nas narod nema nimalo dostojanstva da radi ispod svakog minimuma pa se vodi teorijom "daj sta das".... cini mi se da daju plate 100 maraka da bi bilo kamara debila koji bi radili za te pare.... dok gazde vozaju auta koja ni gazde u njemackoj nemaju..... mislim, ne jednom sam cuo kaze "firma duzna 10-20-30 plata" pa jebote..... koji moron moras bit da ne dobijes 20-30 plata i trpas dzepove šošonima koji nisu kese imali do juce a sad glume biznismene.... polupismeni, poluobrazovani sa cesto jedva osnovnom skolom, neartikulisanih zvukova, diskutabilnih normi ponasanja koje su usporedive sa pracovjekom a gdje mu prosjecan orangutan moze odrzavat lekcije ponasanja..... nekad ti nije jasno kako je dosla takva mraka do love al eto boze moj.....

za postojanje izrabljivaca su iskljucivo odgovorni radnici koji se saviju ko picke i boje se progovoriti, pobuniti, probusiti turbo-gazdi gume i slicno.....

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 12/07/2016 15:26

Treba kao u Njemackoj zakon uvesti da se prekovremeni duplo placa pa da vidim bil' drzali radnike mimo 8h. Uvesti isto zakon o neradnim nedeljama za sve i minimalnim godisnjim, uredjenim porodiljnim i sl. pa ne bi smjeli izrabljivati. I naravno, da za davanje otkaza MORAJU imati zakonski legitiman razlog i da ga mogu dokazati na sudu (kad bi doslo do toga).

Isto tako, radnik jednom mazne nesto, kamera uhvati i ima pravo otkaz odmah dati. Ako poslodavac radi po propisima, onda i radnici moraju inace postoje sankcije za sve.

Samo sto mi nismo pravno uredjena drzava niti cemo uskoro biti. Meni je recimo zanimljivo da koliko god da izrabljuju niska je efikasnost jer ona ovisi od radne atmosfere pa tako da npr. iako je ovdje jeftina radna snaga Njemacka nece ovdje otvoriti fabrike i za nase trziste, vec uvoze radnike i ulazu u njihovo obucavanje pa onda tamo sta naprave izvoze ovdje. Ima onaj prof. ekonomije iz BL-a bas je pricao o usporedbi bh i njem. ekonomije na youtube-u.

Post Reply